Hernieuwde aandacht voor Kristians Tonny De enige die zich tussen Leiden en Katwijk niets van files aantrekt is deNZH-buschauffeur. Konsumenten Kontakt: baby's moeten meer aan de borst Debusdus Tentoonstelling in Haags Gemeentemuseum VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1979 VARIA PAGINA 21 (Van onze redactie volksgezondheid) DEN HAAG - Baby's moeten, zo mogelijk, borstvoe ding krijgen. Daarvoor pleit Konsumenten Kontakt in een brochure „Babyvoeding". Deze wens is in tegenstelling tot de huidige ontwikkeling, waarbij de medische wereld eenzijdig op flesvoeding is ge richt. Er is weinig informatie over borstvoeding en de overheid geeft geen stimulansen, eerder doet zij het tegendeel. KK heeft verder veel kritiek op som mige fabrieksmatig bereide baby- en peutervoe ding. De voeding van de Nederlandse baby is sterk afhankelijk van toevallige omstandigheden. De overheid hanteert vrijwel geen richtlijnen en voor schriften voor babyvoeding. Consultatiebureaus handelen voornamelijk naar eigen in zicht. Mede hierdoor worden op grote schaal verouderde en soms minder gewenste advie zen over babyvoeding ver strekt. Volgens Konsumenten Kon takt bestaat er een ernstig ge brek aan objectieve informa tie over babyvoeding. Moe ders komen slechts met moei te te weten wat het beste voor hun kind is, zowel wat betreft melkvoeding als latere bij voeding. Medici streven overwegend naar het ver strekken van flesvoeding. Mede daardoor haakt een ruime meerderheid van de moeders, die borstvoeding willen geven, al na 10 dagen af. Onjuist Konsumenten Kontakt verwijt in zijn brochure de overheid gebrek aan noodzakelijke stimulansen voor het geven van borstvoeding. In tegen stelling tot andere landen is er nooit een beleid met betrek king tot de zuigelingenzorg uitgestippeld. Het zou hard nodig zijn de situatie eens te inventariseren en op basis daarvan voorstellen te doen voor verbeteringen. Hoe wei nig de overheid zich tot dus ver aan de zuigelingenvoe ding gelegen laat liggen illu streert de consumentenorga nisatie met een voor beeld. Zo heeft minister Ginjaar (volksgezondheid) Tweede- Kamervragen over zuigelin genvoeding onjuist beant woord. Hij stelde dat de laat ste jaren met succes pogingen worden gedaan om het geven van borstvoeding te bevorde ren. Daarbij wees hij op het bestaan van de organisatie „Borstvoeding Natuurlijk", die overigens uit onvrede over het achterblijven van overheidsinitiatieven is opge richt. Daarmee is echter de vraag niet beantwoord, aldus KK. Ook uit andere kwesties blijkt trouwens dat de overheid zich niet al te zeer met zuigelin genzorg bezighoudt. In ver gelijking met andere landen is het zwangerschapsverlof in ons land maar matig geregeld. De regeling is dat de vrouw kan doorwerken tot zes we ken voor de (vermoedelijke) datum en dan weg kan blijven tot zes weken daarna. Door werken tot twee weken voor de datum en 10 weken daarna vrij nemen is niet toege staan. In Zweden kent men acht maanden verlof, het zoge naamde opvoedingsverlof dat ook door de man in plaats van de vrouw kan worden opge nomen of door hen samen in deeltijd. België kent 14 we ken, vrij te verdelen over de periode voor en na de beval lingsdatum. Finland heeft ze ven maanden, W-Duitsland heeft nu een zwangerschaps verlof van zes weken en een bevallingsverlof van acht we ken benevens recht op vier maanden opvoedingsverlof, dat de overheid betaalt op ba sis van het netto-loon met een bepaald maximum. Uitbreiding Volgens KK zou uitbreiding van het bevallingsverlof dan wel het instellen van een op voedingsverlof of een andere regeling die in eerste instantie bedoeld zal zijn om vrouwen meer gelegenheid te geven een kind te krijgen zonder hun baan op te geven een po sitieve invloed op borstvoe ding hebben. In de wet zou een regeling zoals die nu geldt voor alle vrouwelijke ambte naren moeten worden opge nomen. Daarbij bestaat de verplichting dat de vrouwe lijke ambtenaar die een borstkind heeft, gelegenheid moet krijgen haar kind te zo gen. Ook zou de overheid initiatie ven kunnen nemen inzake een evenwichtiger aanbod van informatie over zuigelin genvoeding. De reclame voor flesvoeding zou bijvoorbeeld aan banden gelegd moeten worden, zegt KK. Tot dusver lijkt de overheid eerder met plannen rond te lopen die borstvoeding negatief kun nen beinvloeden. Staatsse cretaris mevrouw Veder-Smit (volksgezondheid) is van plan het aantal kraamklinieken drastisch te verlagen. Het me rendeel der vrouwen die nu in klinieken bevallen zal dan naar het ziekenhuis gaan. Daarvan is vooralsnog geen positieve invloed op het borstvoeden van te verwach ten, aldus de brochure. KK bespreekt in zijn uitgave uitvoerig alle kanten van de voeding van Kinderen tot een jaar. Voor- en nadelen van borst- en flesvoeding worden uitvoerig vermeld, evenals de wenselijkheid van bijvoedin gen. Kritiek is er op sommige industrieel bereide baby- en peutervoeding. Potjes Olvarit bijvoorbeeld vermelden nog steeds niet wat erin zit en de gebruiksaanwijzingen zijn niet optimaal. De consumen tenorganisatie vindt dat voor kinderen boven de vijf maan den zelfgemaakte voeding, mits hygiënisch bereid, de voorkeur heeft boven Olva rit. Vergiftigingen Olvaritvoeding is dermate fijn dat de kaakfuncties niet vol doende worden gestimu leerd. Het eten van blad groente als spinazie, andijvie en kropsla, moet voor kinde ren tot zes maanden ernstig worden afgeraden. Blad groenten bevatten vrij grote concentraties nitraat. Deze stof kan worden omgezet in het uiterst giftige nitriet. Uit het buitenland zijn meerdere gevallen bekend van nitriet- vergiftigingen bfj baby's met lodelijke afloop Konsumenten Kontakt vi dt dat de overheid de produktie van babyvoeding met nitraat- rijke groenten voor kinderen tot zes maanden moet verbie den. Ook consultatiebureaus moeten het gebruik van blad groente afraden. Uit voe dingsoogpunt bestaat er geen enkele reden tot het nuttigen van bladgroente op jonge leeftijd. Kinderkoeken als Li ga moeten volgens KK wor den afgeraden omdat ze schadelijk zijn voor het ge bit. Wat pappen betreft, havermout verdient de voorkeur boven Bnnta en Bambix. Overigens levert een ontbijt van bruin- brood met kaas en een beker melk meer nuttige voedings stoffen dan een bord pap. Het eten van brood is ook zeer bevorderlijk voor de kauw- functie. Kindervoeding zou in ieder geval volgens reeds be staande aanbevelingen moe ten worden geëtiketteerd. Aan de samenstelling moeten eisen worden gesteld. Ver melding van slagzinnen als „voor de gezondheid van uw baby" zouden verboden moe ten worden. DEN HAAG - De min of meer op de achtergrond geraakte kunstenaar Kristians Tonny (1907-1977), die voor een groot deel van zijn leven in het buitenland vertoefde, wordt in het Gemeentemuseum van Den Haag met een tentoonstelling opnieuw onder de aan dacht gebracht. Tegelijk met deze expositie is een monografie van Tonny versche nen, die op zijn twaalfde jaar zijn eerste Parijse expositie had en daarmee als snel de benaming 'wonderkind' kreeg toebedeeld. Hoewel hij in het surrealistische milieu van Parijs verkeerde, veel vrienden daaronder had, be hoorde hij niet tot de surrealisten in strikte zin. De enige Nederlan der die door de godfather van het surrealisme, André Breton, als echte surrealist werd erkend heette niet Tonny, maar Joop Moesman. Parijs Tonny's vader, de schilder A. Kris tians, kreeg het talent van zijn zoon in de gaten, toen deze al van zijn vijfde jaar af tekeningen, aquarellen en linosnedes begon te maken die men nauwelijks nog kindertekeningen kon noemen. Het gezin Kristians was in 1913 verhuist naar Parijs, waar Tonny door zijn ouders werd meegeno men naar films, cabarets, cafés, die een blijvende indruk op hem zouden maken. Want naast de cowboytekeningen uit zijn jonge jaren, zijn het veelal impressies uit deze beau-monde die Tonny verbeeldde. In 1920 exposeert A. Kristians in galerie Mouninou en hij arran geert dan een expositie in dezelf de galerie van zijn kleine Rem brandt. De pers is bijzonder en thousiast. Ook illustreert Tonny in datzelfde jaar het kinderboek "Strooptochten" van Emmy van Lokhorst. Op zijn veertiende/vijf- tiende jaar kreeg hij de gelegen heid om te gaan werken in het atelier van Jules Pascin, waar hij de 'transfer' tekentechniek leer de die hij later zou perfectione ren. Pascin, zelf ook een tekenvir tuoos, propageerde dat een teke ning in volle vrijheid van de te kende hand moet worden ge maakt, zonder controle van het oog. Hij had een vorm van blind- tekenen bedacht, transfer door hem genoemd, waarbij met een niet-schrijvende stift of ander puntig voorwerp getekend wordt op een blanco vel papier, dat aan de onderkant bestreken is met een verfstof; op een onderliggend blad wordt sde afdruk van de blindtekening vastgelegd. Deze techniek vereist een snelle han delwijze, vooral bij tekeningen van groot formaat, en Tonny werd dan ook gedwongen sterk associatief, zonder voorbedachte rade te werk gaam. Het automa tisme en de vrije associatie van deze transfer-werkwijze, zijn eveneens twee belangrijke be ginselen van het surrealisme. Tonny's werkwijze is verwant aan het surrealisme, maar de uit werking, de beeltenissen, de thematiek is vaak geheel ver schillend. Zijn grillige figuren, op verschillende niveau's van het vlak door elkaar dansend, vech tend met wolven en demonen, of niets dan zichzelf zijnde, lijken meer een metafysische benade ring a la de Chirico te verbeelden of een Jeroen Bosch in herinne ring te brengen, dan bijvoorbeeld een symbolische wereld van Max Ernst. Toch krijgt hij dankzij zijn Wolven, duivels Kristians Tonny in het Haags Gemeentemuseum. Olieverf ca. 1960: "Het zwarte paard" Kristians Tonny. natuurlijke affiniteit met het sur realisme een uitnodiging om te exposeren op de eerste "Exposi tion Surréaliste" in 1925 in parijs. Van dan af raakt hij bekend en verkeert hij in surrealistische kringen bij vrienden als Péret, Crevel, Artaud, Hugnet, maar ook frequenteert hij het gezel schap rond de Amerikaanse dich teres Gertrude Stein, van wie hij ooit nog eens een portret zal ma ken. Veel tentoonstellingen in Parijs, later ook in Nederland, vallen hem ten deel, en in de jaren voor de Tweede Wereldoorlog reist hij onder meer naar Marok ko en Mexico. En vooral Mexico zal diepe indruk op hem maken wat ook zijn weerslag heeft in zijn werk uit latere jaren. Na de oorlog komt Tonny terug in Nederland Oeuvre De tentoonstelling in het Haags Gemeentemuseum geeft een ruim overzicht van Tonny's oeu vre, met voornamelijk transfer- tekeningen uit de 20er en 30er ja ren en een aantal schilderijen uit de jaren na de Tweede Wereld oorlog Het tekentalent van Ton ny is in zijn gehele oeuvre zicht baar; de schilderijen zijn ook meer met kleur ingevulde teke ningen dan met kleur gecompo neerde beelden. Kenmerkte zijn vroegere werk zich nog door de wirwar van figuurtjes die op ver schillende plans neergezet wa ren, zijn latere tekeningen en schilderijen vertonen evenwich tige landschapcomposities waarin allerlei figuren verborgen zitten, die pas bij betere be schouwing opvallen. Zijn wereld is een vreemde, mystieke wereld, waarin de mens, als hij nog aan wezig is, een ondergeschikte rol speelt. Kristians Tonny is altijd zijn tekenstijl trouw gebleven, heeft zich nooit aangesloten bij een groep of ergens toe willen behoren, wat een waarborg is gebleken voor het persoonlijk karakter van zijn kunst. In Ne derland is er nooit veel waarde ring geweest voor het surrealis me of nauw verwante kunstui tingen, een reden waarom Kris tians Tonny op de achtergrond is geraakt. De schrijvers van de monografie, Laurens Vancrevel en Frida de Jong, doen dan ook een beroep op mensen die wer ken van Tonny bezitten of die in lichtingen kunnen verstrekken. Het verhaal is lang niet compleet. De biografische aantekeningen in deze monografie komen nogal oppervlakkig en onvolledig over.Ook ontbreken er kunsthis torische beschouwingen, alhoe wel de kritieken van kunstcritici, ruimschoots opgenomen in dit boek, bijzonder goede informatie bieden. De tentoonstelling, waar ook nog een videoband met een interview met Tonny aanwezig is, kan men tot 30 september bezoe ken. JURRIAAN VAN KRANENDONK. ADVERTENTIE De NZH lijnen 31,32 en 41 tussen Katwijk en Leiden lopen als een trein. Dankzij een vrije baan, stoplichtbeïnvloeding en passeerstroken doet de bus er nooit langer dan ca. 20 minuten over. En dat voor maar f 39,- per maand. Vraag een aanvraagformulier voor 'n abonnement!

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21