"De boss was heel grateful, you see? Ronald v.d. Pot: "Tevreden met een middemootpositie" Drie maanden vertegenwoordiger van de jeugd bij Verenigde Naties Roscoe Tanner neemt revanche op Björn Borg door Sjak Jansen Tot horens ARJEN VAN RUN (23) UIT ALPHEN AAN DEN RUN Ex-streekgenoot miljonair in Canada dankzij familiesmeerseltje r>r> ASC niet alleen gezelligheidsclub Louk Sanders blijft ongeslagen VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1979 VARIA PAGINA 17 Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiekkunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Arjen van Rijn, 23 jaar, woonachtig te Alphen aan den Rijn en onlangs afgestudeerd in de rechten, vertrekt volgende week zondag naar New York om de Nederlandse jeugd gedurende drie maanden te vertegenwoordigen in de algemene vergadering van de Verenigde Naties (VN). Tesamen met onder andere vakbondsbestuurder Wim Spit maakt Ar jen deel uit van de 20-koppige Nederlandse dele gatie. Arjen, voorgedragen door het landelijke bestuur van de JOVD (een liberale jongeren organisatie) en als meest ge- Morgen knijp ik er voor een weekje tussenuit en dan zal deze rubriek niet verschij nen. Maandag 17 september vat ik de draad weer op. Tot horens. schikte uit een omslachtige selectieprocedure voor de dag gekomen, acht zijn in breng in de vergadering niet zo vreselijk groot. Niettemin vindt hij zijn aanwezigheid best wel voornaam. Weer terug in Nederland zal hij een toernee langs onze scho len gaan maken om zijn erva ringen in de VN te vertellen. Zijn aandacht zal daarom vooral uitgaan naar het agen dapunt 'jeugd'. Iets wat naar zijn overtuiging in de VN nogal problematisch ligt „omdat een relatie tussen jeugd en VN er vrijwel niet is. Veel landen vinden het niet belangrijk." Volgens Arjen zou de jeugd juist wel in de VN moeten meedoen. „Niet alleen om een eigen inbreng te stimuleren. Je kunt ze er sowieso niet vroeg genoeg bij betrekken, omdat zij het is die de boel straks draaiende moet hou den". Arjen, welbespraakt en zijn in zicht in mondiale politieke verhoudingen (een vereiste voor uitzending naar de VN) niet onder stoelen of banken stekend, verklaart dat hij zelf kan bepalen welke van de 120 commissies hij bijwoont. „Het zullen vooral die com missies zijn die met jeugd te maken hebben. Unifil, Zuid- Afrika, bootvluchtelingen, de Palestijnse kwestie, noem maar op". Reeds vijf weken is hij bezig met de voorbereiding van zijn missie. Zo heeft hij talloze ge sprekken gehad met actie groepen en Buitenlandse Za ken, waarin hem is meege deeld voor welke zaken hij moet opkomen." „Ze hebben behoorlijk aan me getrokken. Ieder denkt aan zijn eigen belang, daarom ga je wel rela tiveren wanneer je met de zo veelste actiegroep praat". Van Arjen wordt verlangd dat hij zich neutraal zal opstellen in de VN. Enerzijds verklaart de Alphenaar dat hij een spe ciale positie in de VN inneemt en dat bepaalde groeperin gen, zoals de JOVD daar best van mogen profiteren („Ik zal daar beslist niet voor schro men"). Aan de andere kant verkondigt Aijen dat, of schoon men in liberale kring niet zo geporteerd is van ac tiegroepen, hij in de VN hun standpunten zeker niet zal negeren. Op de vraag welke mening hij uitspreekt wanneer bijvoor beeld ontwikkelingshulp aan Cuba ter sprake komt, zegt hij: "Zulke concrete dingen zullen niet aan de orde ko men. Maar ach, ik zit er niet voor mezelf. En er is zoveel in de VN te doen. Het lijkt me heerlijk". „Inderdaad staat men tegen over de VN nogal sceptisch. Je ziet ook weinig resultaat. Maar ik durf niet te stellen dat de VN weinig zoden aan de dijk zet. Het is anders uniek dat zoveel rassen met elkaar Arjan van Rijn: "Een relatie tussen jeugd, en VN is ër eigenlijk niet. Veel landen vinden het niet belangrijk". samenwerken. Het heeft een sterke invloed op de publieke opinie". Aijen zegt meermalen ver heugd te zijn bij te kunnen dragen aan dit stukje ontwik kelingswerk. Is het dan niet meer voor de hand liggend om als ontwikkelingswerker naar die landen toe te gaan? Geen woorden dus maar da den? Aijen: „Ik geef dat toe, wat ik doe, abstract is. Maar ieder het zijne. Ergens zullen be slissingen moeten worden genomen. En dat dat abstract is, oke". „Ik denk dat ik nu idealistischer ben dan wanneer ik terug kom. Ik zal heus wel frustra ties opdoen. Ben me ervan bewust hoe stroef de beslis singen binnen de VN geno men plegen te worden. Maar ik heb nu de kans dat van dichtbij mee te maken. Een kijkje in de keuken te nemen. Zo n aanbod krijg ik nooit ITS V. ..-V bM A Piet Hijzelendoorn Sommigen in deze streek zullen 'm nog wel kennen. In Lisse gebo ren, in Sassenheim getogen en later inwoner van Leiden, vertrok Piet Hijzelendoorn 27 jaar geleden met vrouw en kroost naar de Canadese stad Duncan, in de hoop daar ruimte te vinden die hij voor zijn gezin nodig achtte. Het pionieren lag hem wel. Dat hij zijn baan als chauffeur van wijlen ex-minister Gerbrandy eraan moest geven, nam hij daar om op de koop toe. Kon in Canada na enige tijd ook als chauffeur aan de slag en werd, vanwege z'n raceneigingen, alras The Flying Dutchman" genoemd. Na een paar jaar volgde zijn moeder z'n voetspoor en voegde zich bij hen. In haar bagage bevond zich een smeerseltje, een echt familiemedicijntje tegen spier- en rugpijn. Truckrijder Piet nam het mee op zijn reizen en behandelde er links en rechts over spierpijn klagende mensen mee. Bij het gros van z'n "patiënten" hielp het smeerseltje en dat leverde de Lissenaar mond-op-mond-reclame op. Waardevolle prpaganda, naar later bleek. In "no time" kreeg Piet uit heel Canada verzoekjes om het familie medicijntje. Piet, ook niet gek, begon er brood in te zien, zette de truck voorgoed aan de kant en sloot zich enkele dagen in de keuken op om aan de vraag naar het smeerseltje te kunnen vol doen. Hij vroeg vervolgens patent aan, kreeg dat en zie: Piet mag zich thans op de borst slaan zijn schaapjes op het droge te heb ben. Nu is hij al enige tijd bezig een middeltje te brouwen tegen nier- en galstenen. Met toestemming van de minister van volksgezond heid hoor. Momenteel houdt-ie vakantie in zijn geboorteplaats. Heeft onderwijl dit verhaal afgestoken en een bezoek gebracht aan onze octrooiraad en wacht met spanning de resultaten af. Een sterk verhaal vertelt hij over een paard dat door een kreupel been op de nominatie stond te worden afgemaakt "Ik heb het genezen, for sure. Na a few days stond-ie weer helemaal allright. Ik had van mijn medicine een echt horsemiddel gemaakt. Het next jaar had het horse een veulen! De boss was heel grateful, you "The Flying Dutchman" keert volgende week weer naar Duncan terug om over enkele jaren wederom zijn gezicht in zijn vader land te laten zien. Dan wellicht onder een andere koosnaam. Wat dacht u van "The Dutch Medicineman" SPORT LEIDEN - Het degradatiespook doemt nu alweer in de gedachten van Ronald van der Pot op. Vorig seizoeen moest de ASC'er met zijn ploeg alles uit de halen om de stap terug naar het weinig aantrekkelijke afdelingsvoet- bal te voorkomen. Voor de vorige week begonnen compe titie hoopt de 23-jarige Leidenaar weliswaar op een hoge re klassering ("èen plaats in de middenmoot is een uitste kende prestatie voor ASC") maar toch heeft de voetballer zijn twijfels over de afloop straks in het voorjaar van 1980. de groep kom te staan. Voetbal len is voor mij het belangrijkste. Enkel en alleen daarvoor kom ik bij de club". Ronald van der Pot draait alweer drie seizoenen mee in het keur korps van trainer Ad Soesbergen. Volgens hem moet ASC de dit jaar verhoogde trainingsarbeid een plek bóven de laatste van de ranglijst opleveren. "Er is bij ASC nu een positieve lijn te ont dekken. Er hebben zich wat jon ge talenten aangediend terwijl er ook wat spelers van buitenaf (de gebroeders Oostdam) zijn geko men. De selectie is daardoor be hoorlijk uitgebreid. Er wordt momenteel keihard getraind, dat is in tegenstelling tot vroegere ja- "Het wordt een zw meer daar ASC nu midden in een opbouwperiode zit. Daarbij komt nog dat we behoorlijk sterk zijn ingedeeld dit jaar. Erg veel ploe gen in onze klasse (4 A) behaalden in de vorige competitie meer punten dan ASC", verzucht de kantooremployé bij een grafisch bedrijf uit Leiden. Ronald van der Pot begon zijn voetballoopbaan bij de roem ruchte vierdeklasser uit Oegst- geest. Hij maakte op 15-jarige leeftijd een overstap naar UVS om zijn talent in een prestatiege richt milieu te laten gedijen. Via de regionale jeugd belandde hij vervolgens in het tweede reserve- team van de hoofdklasser. Het feit dat Van der Pot onder de wa penen werd geroepen deed hem besluiten na een periode van zes jaar weer op het oude nest terug te keren. "Ik kon door de dienst plicht niet meer trainen. Dan maak je bij UVS weinig kans meer om voor een plek in de basi self in aanmerking te komen. Ik zou in het derde gaan spelen en daar had ik geen trek in. Bij ASC kon ik in het eerste spelen. Dat vond ik aantrekkelijker. Het la gere spelpeil heb ik maar op de koop toe genomen. Voetballen op dat niveau heeft ook zo z'n voor delen. De onderlinge band is bij voorbeeld veel hechter. Dat is ook heel wat waard. Ik ben echter niet iemand die lange tijd in de kantine blijft hangen. Dat wordt me wel eens verweten. M'n me despelers zeggen dat ik zo buiten Spelersaanbod Oefenmeester Ad Soesbergen heeft, ondanks het ruime spe lersaanbod, nog geen juiste keus voor de hoofdmacht kunnen sa menstellen. "De trainer zoekt nog. Enkele jongens zijn voor routiniers als Huib de Goey (ge stopt), Wim Maas, Ben Boers en- Hans Schiphorst ingepast. Het is uiteraard niet zeker hoe die kna pen zich gaan ontwikkelen in de competitie. Ook is er geen spel- bepalende middenvelder in de gelederen. Dat is een gevoelig gemis voor de ploeg". Soesbergen is volgens Van der Pot een enthousiaste trainer. Een persoonlijkheid die precies in het beleid van de Oegstgeestenaars past. "Hij zou alleen wat harder kunnen optreden, vooral waar het op discipline aankomt. Het komt nogal eens voor dat spelers zich niet aan de opdrachten van de trainer houden. In de wed strijd van vorige week was dat duidelijk het geval. De 5-1 ne derlaag (tegen BMT) was louter aan fouten in de verdediging te wijten. Als iedereen zich aan z'n tactische opdracht houdt, zal het een stuk beter gaan". De confrontatie van aanstaande zondag tegen Docos, dat de sei zoenouverture met een knappe zege op ADO inluidde, baart de linksbenige Leidenaar, in de zaal uitkomend voor EKL, derhalve enige zorgen. "Docos heeft een knappe ploeg voor vierdeklasse begrippen. Ze zijn op schlemieli ge wijze gedegradeerd. Vooral spits Sjaak Rietbergen verdient extra aandacht. Maar het is een derby, dan kunnen er wel eens vreemde uitslagen uit de bus rollen. ASC zal in elk geval met aanvallend voetbal, voorzover dat mogelijk is, een zo goed mo gelijk resultaat proberen te be halen. We zullen wèl minimaal een punt aan de wedstrijd over moeten houden. Anders zitten we meteen weer in het verdom hoekje en het is niet gemakkelijk om daar uit te komen". Het irriteert Van der Pot dat ASC door menigeen alleen als een ge zelligheidsvereniging, waar nog steeds de ballotagecommissie in functie is, wordt bestempeld. "Ach, de sfeer zal altijd wel goed blijven, maar in de laatste jaren timmert de club ook prestatief aan de weg. Door dit feit zijn er enkele jongeren in de selectie doorgebroken. Momenteel is er weinig talent in de jeugdelftallen aanwezig, wat naar mijn mening de schuld is van een gebrekkige GOIRLE (ANP) - Tijdens de drie daagse oefenwedstrijd in Goirle is nationaal kampioen Louk Sanders ongeslagen gebleven. Hij won gisteren met 2-6, 6-4, 6-1 van de Britse Daviscupspeler Mark Cox en vervolgens met 6-0, 4-6, 6-3 van de Britse Galea-be- kerspeler Appleton. De resultaten van de overige drie geselecteerden voor de wedstrijd tegen Denemarken op 14,15 en 16 september in Hilversum behaal den wisselende resultaten. Theo Gorter verloor met 4-6, 4-6 van Cox. Paul van Min verloor met 3-6, 3-6 van David Lloyd en Rolf Thung versloeg de Fransman Proisy met 6-2, 6-3. De Nederlandse Daviscupspelers doen tevens mee aan een interna tionaal toernooi in hetzelfde Goirle. Paul van Min won daarbij met 6-0, 6-1 van de Britse jeugd speler Harris. Bas Vletter ver sloeg Appleton met 6-3, 6-2. knieblessure, wil met ASC begeleiding. Maar ook het op twee verschillende terreinen (Kempenaerstraat en Pomona) opereren is. daar ook schuldig aan. Daarom is een geheel nieuw complex nqpdzakelijk voor ASC. Toen ik drie seizoenen geleden weer bij de club terugkwam werd er gesproken over een accommo datie in Haeswijk. De realisatie daarvan zou vier jaar in beslag nemen. Anno 1979 praat men nog steeds over vier jaar"... ROB ONDERWATER FLUSHING MEADOW (ANP) - Roscoe Tanner heeft zijn revanche op Björn Borg. De als vijfde geplaatste Amerikaanse krullebol, die in de finale op Wimbledon al dichtbij een overwinning was op de Zweed maar toch na vijf sets moest buigen, zegevierde nu in de kwartfinales here nenkelspel van het tennistoernooi om de open Amerikaanse kampioen schappen in Flushing Meadow in vier sets: 6-2 4-6 6-2 7-6. Het was de eerste nederlaag voor Borg sinds enkele maanden. Opnieuw loopt de Scandinaviër. hierdoor het zo zeer begeerde grand slem mis. De overwinning van de 27-jarige Tanner stond niet ter discussie. Vooral door zijn keiharde opslag bracht hij Borg letterlijk uit balans. Borg, die niet zo gesteld is op het spelen in de avond maakte voortdurend de indruk het hoge tempo van Tanner niet te kunnen bybenen. Al in de tweede game brak Tanner door de service van Borg heen en de eerste set greep de Amerikaan vrij eenvoudig met 6-2 in 27 minuten. In de tweede set leek de onverstoorbaarheid van de Zweed hem toch weer te redden. Tanner moest de pressie iets laten varen en Borg kreeg eindelijk zijn eerste service onder controle. In de zesde game verwierf Tanner zich op de service van Borg bij 15-40 twee doorbraakpunten, maar Borg wist zich nog te redden. Op zijn beurt brak Borg vervolgens door de service van Tanner. Dat was voldoende voor de setwinst (6-4). Slechte dag De 16.000 toeschouwers rond het centre court van Flushing Meadow, die voortdurend Tanner aanmoedigen, vielen even stil. Maar al spoedig was er weer reden genoeg om Tanner aan te sporen tot grote daden. Björn Borg had gewoon een slechte dag. De Zweed moest zijn servicegame tweemaal afgeven (in de vierde en de achtste game), waardoor Tanner andermaal de set met 6-2 kon grijpen. Er wilde bij Borg niets lukken. Zijn lobs kwamen lengte te kort, het ontbrak de returns aan precisie en zijn passeerslagen waren ook lang niet onhaalbaar. Daar kwam bij dat de lijnrechters nogal eens ten nadele van Borg beslisten, zonder dat dit nu direct het resultaat beïnvloedde. Bij 5-3 in de vierde set (Tanner was in de zesde game door de service van Borg gebroken) ontstond een merkwaardig incident, waarvoor de partij een tiental minuten werd onderbroken. De scheidsrechter merkte dat de netband op één plaats was gebroken en legde de wedstrijd stil om het euvel te laten verhelpen. De rust leek Borg goed gedaan te hebben. Hij greep de servicegame van Tanner na twee matchpunten weggewerkt te hebben en maakte gelijk: 5-5. Uiteindelijk viel de beslissing in de tie-break. Tanner bleef sterk geconcentreerd spelen en zijn service verslapte geen moment. Borg kwam er in die tie-break eigenlijk niet aan te pas: 7-2. John McEnroe wist gemakkelijk tot de halve finale door te dringen. Nadat de partij wegens regen en wind pas laat op gang kwam, gaf zijn tegen stander Eddie Dibbs spoedig de pyp aan Maarten. Bij de stand 2-1 in het voordeel van McEnroe en 0-30 op de service van Dibbs, staakte laatstge noemde de stryd. In de halve eindstrijd ontmoet McEnroe Jimmy Con- Bij de dames plaatste de 16-jarige Tracy Austin zich voor de halve finale. Zij versloeg de Westduitse kampioene Sylvia Hanika met tweemaal 6-1. Tracy Austin wordt in de halve finale geconfronteerd met de winnares van de partij Kerry Reid/Martina Navratilova. In de dubbelpartijen voor dames versloegen de Nederlandse Betty Stove en de Australische Wendy Turnbull de Amerikaanse meisjes Rosie Cas als en Chris Evert Lloyd met 6-2, 7-5.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17