Roeiers kunnen het publiek niet vasthouden in Bied Problemen rond uitgave voetbalboek Hans Vultink mag niet naar NK vijf kamp fff!® J?* AZ-bestuur boos op Zwartkruis Van Hanegem: Nog één keer Oranje? DE SLEUTELS 1-R0HDA76 1 VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1979 ROTTERDAM - Hoewel de zaak nog niet met alle betrokkenen is doorge sproken, krijgt Wim van Hanegem naar alle waarschijnlijkheid een ver laat afscheidsduel aangeboden door de KNVB. Het sectiebestuur be taald voetbal is van mening dat de figuur Van Hanegem van zulke importantie is geweest voor de ontwikkeling van het Nederlands voet bal, dat De Kromme binnenkort een uitnodiging kan verwachten voor de jubileuminterland op 26 september tegen België. Jan Huijbregts namens het sectiebestuur: "We hebben Zwartkruis ge vraagd of hij Van Hanegem bij wijze van geste nog één keer in zijn «yi selectie wil opnemen". De bondscoach: "Van Hanegem is zo uniek ge- fHPjjr weest, dat ik mijn medewerking moeilijk kan weigeren. De zaak is momenteel in studie". r De KNVB overweegt "De Krom- De oud-international heeft inmiddels aan FC Utrecht twaalf uur extra ie" een verlaat afscheidsduel aan bedenktijd gevraagd - en gekregen - om zich nog eens een keer te bieden. kunnen buigen over een door een Europese club gedane aanbieding. Vrij i l spc *1 f (Van onze sportredactie) ENSCHEDE - Hans Vultink, Nederlands succesvolste bil jarter van de laatste decennia, kan door ingrijpen van het bondsbureau, in casu secretaris Stevens, niet deelnemen aan het Nederlands kampioenschap vijfkamp. De Groenloër zou volgens Stevens het aanmeldingsformu lier voor het kampioenschap in Amersfoort niet volledig hebben ingevuld, waardoor hij uitgesloten is van deelna me. De normale gang van zaken is dat iedere ereklasser voor het begin van het seizoen aanmeldings formulieren krijgt toegestuurd. Hierop moet men invullen voor welke spelsoorten men in aan merking wil komen. Tegelijker tijd moet het inschrijfgeld wor den overgemaakt. Ook Hans Vultink kreeg deze for mulieren toegestuurd. Voordat hij op vakantie ging, vulde hij de formulieren op exact dezelfde wijze in als voorgaande jaren. Bij terugkomst kreeg hij te horen dat hij niet mocht deelnemen, omdat BLED - Ook in Joegoslavië is roeien geen sport waar het volk massaal voor op de been komt. Ofschoon de weersomstandigheden ideaal zijn, is de publieke belangstelling voor de wereldkampioenschappen in Bied tot dusver te verwaarlozen. Het tribuneterrein is voor het overgrote deel gevuld met deelnemers, officials en andere dienstdoende perso nen, allen herkenbaar aan hun zichtbaar te dragen pasjes. Om een beetje ambiance te creëren hadden de organisatoren daarom gisteren een horde schoolkinderen opgetrom meld op de tweede dag van de titelstrijd voor de zware heren. De tragiek voor de initiatiefnemers was evenwel dat ook die jeugd niet voor het getrek aan de rie men warm liep. Nog maar nau welijks hadden de scholieren zich geïnstalleerd op de tribune, of het gros liep er weer even hard af om zich elders in de buurt te verpozen. Nou moet worden gezegd dat de duels, die gisteren op het Slove- nische meer werden uitgevoch ten, niet bijster interessant wa ren. Het programma bevatte lou ter en alleen herkansingen; de absolute top kwam dus niet op het water, die had zich woensdag reeds gekwalificeerd voor de morgen af te werken halve fina les. Daarin zal Nederland aanwe zig zijn met drie ploegen, want de vier met stuurman van het Am sterdamse Nereus bevestigde het gelijk van de critici, die deze ploeg te weinig kwaliteit toe dichtten voor een optreden op mondiaal niveau. Was het woensdag al huilen met de pet op voor het door Chris Ys- brandi voorgeslagen kwartet, gis teren was het opnieuw kommer en kwel. Een derde plaats moest worden gerealiseerd om een ron de verder te komen. Een opgave die in een toch heus niet sterk be zet veld te zwaar bleek. De Am sterdammers voeren een wissel vallige race. De start was redelijk en na 500 meter meldde het elek tronische scorebord een tweede plaats voor Nereus achter Ier land. Het tweede kwart gaf echter een groot verval te zien, zodat het voor de Spanjaarden en Bulgaren niet moeilijk was de Oranje mannen te passeren. Het deel tussen de 1000 en 1500 meter gaf een lichte verbetering te zien, maar tijdens de afsluitende halve kilometer zakte de ploeg weer weg. Gullig GRONINGEN - De Federatie van Betaald Voetbalorganisaties (FBO) en de Vereniging van Contractspelers (WCS) overwegen ten zeerste een kort geding aan te spannen tegen de samenstellers van het onlangs verschenen „Samson voetbaljaarboek". Dit boek geeft de geschiedenis van het Nederlandse voetbal door de jaren heen weer en beschikt tevens over uitgebreide informatie van de lopende competitie. Oorzaak voor het, mogelijke, kort geding is evenwel het afdrukken van elftalfoto's en clubemblemen van de betaalde verenigingen in zowel de ere- als de eerste divisie. Daar dit boek volgens de WCS en de FBO niet als vrije nieuwsgaring beschouwd wordt, maar als een commerciële uitgave, dus waar geld aan wordt verdiend, moet aan zowel de clubs als aan de spelers in het betaalde voetbal toestemming zijn gevraagd. En net als met de jaarlijkse „plaatsjesboeken" gebeurt, zouden clubs en spelers voor het afdrukken van foto's vergoedingen dienen te ontvangen. Dit schijnt echter niet gebeurd te zijn. Gerard Slager van de FBO wil de zaak echter niet meteen op de spits drijven. Hij: „Als FBO hebben we slechts bezwaar tegen de afgedrukte vignetten van de clubs in dat boek. Daar is, voor zover ik weet, geen toestemming aan de clubs voor gevraagd. En het is inderdaad gebruike lijk dat clubs hiervoor een of andere vergoeding voor krijgen. In '74 ontstond eigenlijk hetzelfde probleem toen Martini Rossi een WK-boek uitbracht. Daar is toen inderdaad wel een kort geding tegen aangespan nen, dat glansrijk werd gewonnen door de VVCS. Ik zie daarom een schikking wel zitten". Karei Jansen van de WCS: „Als inderdaad mocht blijken dat er geen toestemming van de clubs en spelers voor het plaatsen van die foto's is gegeven, iets wat overigens vrijwel zeker is en wat dus inhoudt dat er geen vergoeding is betaald, dan heb je inderdaad kans dat dit eenzelfde soort situatie wordt als vier jaar geleden met Martini. Maar ik denk niet dat het zover zal komen, vier jaar geleden is reeds bewezen dat spelers en clubs recht hebben op die vergoeding. Ik hoop derhalve dat we tot een compromis met Samson kunnen komen". De heer Degenhart van uitgeverij Almere Projects BV beschouwt het boek zeker niet als een commerciële uitgave, maar wel degelijk als vrije nieuwsgaring. „Voetballers worden tegenwoordig als publieke perso nen beschouwd. Waarom zou je dan vergoedingen uit moeten gaan keren? Prins Bernhard ontvangt toch ook geen geld voor elke foto die er van hem wordt geplaatst?" kwartgedeeltes van het twee ki lometer lange traject werden af gelegd. De eerste 500 meter ging in 1.32,30, de tweede in 1.39,42, de derde in 1.36,01 en de laatste in 1.39,95. Ook Ierland ging met ups en downs over de haan, maar de Ieren beschikten over meer vechtlust en elimineerden zo doende de Nederlanders, die Spanje en Bulgarije al eerder hadden zien finishen. Zeges waren er voor de stuurman- loze vier van Aegir-Phocas en de quadrupel van Nautilus-De Hoop, voor wie het bereiken van de finales geen eenvoudig karwei zal zijn gezien de loting. De Bos man-vier uit Groningen en Nij megen had gisteren weer eens een goede dag. Zonder proble men werd afgerekend met De nemarken, Frankrijk, Ierland en Oostenrijk. Ook in dit nummer was een derde plaats voldoende voor continuering van het toer nooi. Aegir-Phocas had het trou wens wel erbarmelijk slecht moe ten doen om te worden uitge schakeld. Hetzelfde gold voor de vier van de broertjes Vervoort, die slechts drie opponenten ont moetten waarvan er een moest afvallen. Voordat er nog een me ter geroeid was stond het slacht offer al vast: Japan. Geslaagd De derde Nederlandse halve fina list is de Skadi twee zonder van de reserveroeiers Egbert Boeve en Karei Oosterloo. Zij bevestig den de goede indruk die zij tij dens de openingsdag achterlie ten en bereikten zonder pijn de vereiste derde plaats. Meer lijkt niet haalbaar voor onervaren Rotterdamse studenten, die nu al kunnen terugkijken op een ge slaagd internationaal debuut in het zware veld. Van de dertig deelnemende landen hebben Oost-Duitsland, de Ver enigde Staten, Tsjechoslowakije en de Sowjet-Unie in alle num mers een halve finalist. Ook West- Duitsland is tot nu toe succesvol. De Bondsrepubliek schreef op zeven nummers in en alle ploe gen schaarden zich bij de beste twaalf, terwijl ook Bulgarije en Groot-Brittannië met elk zes formaties nog volop in de slag zijn. ■HL. I, X Ook gistermorgen leidde de veelgeplaagde Cor Brom de training bij Ajax. Ivic: "Geen contacten met Ajax" AMSTERDAM - Tomislav Ivic, wiens naam regelmatig wordt genoemd als opvolger van de bij Ajax op de wip zit tende trainer Cor Brom, voorziet voor zichzelf dit sei zoen geen rentree bij de Am sterdamse club. Ivic, die Ajax twee seizoenen heeft getraind, liet gistermiddag vanuit het Joegoslavische Split weten dat er op dit moment „geen sprake is van contacten met Ajax". "Ook al zou Ajax belangstel ling voor mij hebben, dan nog zou ik niet kunnen ko men. Tot het eind van het seizoen sta ik immers onder contract bij Hajduk Split". Brom zelf concentreert zich op dit moment op de eerstvol gende wedstrijd van Ajax, aanstaande zondag thuis te gen Haarlem. Een duel, waarin de ploeg vermoede lijk in dezelfde opstelling zal aantreden als acht dagen ge leden tegen Vitesse. Een vraagteken staat alleen ach ter de naam Piet Schrijvers, die afgelopen zaterdag in een radioprogramma de nodige kritiek spuide aan het adres van Brom. Om die reden heeft de oefen- meester het bestuur ge vraagd „disciplinaire maat regelen" te nemen tegen Schrijvers: „De band met het interview heb ik niet opge vraagd. Dat is ook niet nodig. Via, via is mij wel duidelijk geworden wat Schrijvers heeft gezegd. Daarom wil ik ook dat het bestuur hem be straft". Brom denkt dan aan een boete of desnoods aan schorsing van een wedstrijd. „Wat er ook beslist wordt, ik con formeer me aan de beslissing van het bestuur", aldus Brom, die in juli een „oriën terend gesprek" heeft gehad met New York Cosmos. „Ik was er met vakantie, dus lag het voor de hand dat ik wat informatie zou inwinnen over het Amerikaanse voet bal". ZEIST - Het bestuur van eredivi sievereniging AZ'67 is boos op het sectiebestuur betaald voetbal en bondscoach Jan Zwartkruis. Dit naar aanleiding van uitlatingen die bondscoach Jan Zwartkruis heeft gedaan. Zwartkruis stelde Zwartkruis stelde daarbij ook dat topclubs die spelers leveren aan Oranje, op een vrije competitie dag aan vriendschappelijke wedstrijden of toernooien deel nemen. begin deze week, nadat hij 1 het kwalificatieduel tegen IJs land Kees Kist moest laten vallen en te elfder ure Dick Nanninga had moeten oproepen, dat het een uiterst merkwaardige zaak is dat de KNVB in de toekomst standig aan doet om de clubs vlak voor belangrijke interlandwed strijden een zogenaamd speel verbod op te leggen. Met name dit laatste is bij het AZ-bestuur in het verkeerde keelgat geschoten. „Wij hebben schriftelijke toestemming gekregen van de KNVB om voor de interland een wedstrijd in Italië te spelen". „Trouwens"zo meent bestuurslid Gerrit Peters, „de clubhuishou ding kost flink wat geld. Dus al leen al vanüit dat oogpunt is een dergelijke trip zoals AZ afgelo pen weekeinde ondernam uiterst welkom". hij de bescheiden onvolledig had ingevuld. Hans Vultink: „Ik vul al bijna vijf entwintig jaar de formulieren op dezelfde manier in, en nog nooit heb ik daar aanmerkingen op ge kregen. Waarom het nu ineens niet goed meer is, weet ik niet. Misschien komt het doordat de bond erg veel doet voor de jeugd, en ik als oudere speler zonder veel training nog steeds met de top meedraai. Eén ding is voor mij wel duidelijk geworden: de bureaucratie bij de bond viert weer hoogtij". Secretaris Stevens over deze zaak: „De heer Vultink is maar gewoon één van onze 25.000 leden. Hij krijgt dezelfde behandeling als iedereen". De vraag rijst echter waarom Vultink in voorgaande jaren wèl aan alle kampioen schappen kon deelnemen, terwijl hij het voorgeschreven aanmel dingsformulier op dezelfde wijze had ingevuld. Stevens: „Hij moet zich gewoon aan de regels hou den". Stevens kon geen tijd vrijmaken om te zien hoe vorig jaar de for mulieren waren ingevuld. Vol gens de secretaris moet Vultink zich niets gaan verbeelden. „Wij willen in het vervolg alles van ie dereen zwart op wit hebben. We zijn al eens eerder door de heer Vultink in de problemen geko men. Een dag voor een interna tionaal toernooi liet hij weten dat hij was verhinderd. We hadden toen niets op papier staan, waar door er geen maatregelen tegen hem konden worden getrof fen". Hans Vultink weerlegt deze be schuldiging. „Op de maandag voor het Europees kampioen schap 47-2 heb ik het bondsbe- stuur ervan op de hoogte ge bracht dat ik zwaar verkouden was. Doordat ik me op dat toer nooi goed had voorbereid, wilde ik erg graag spelen. Ik heb de bond wel gevraagd om een reser ve aan te stellen, voor het geval ik toch moest afvallen. Het is ge woon jammer dat nu alles zo moet lopen, terwijl ik toch ge noeg heb gedaan voor de biljart- sport in Nederland". Ook Hans Sundquest, noot van Vultink, is van deelname. De i pendrecht meende ding van resultaten strijden recht te hebben op een plaats voor Amersfoort. De lan delijke technische commissie be sliste echter anders en wees Jean Bessems aan. Bessems wordt af gevaardigd omdat hij betere re sultaten had geboekt in de fina lewedstrijden. ïen clubge- uitgesloten lan uit Pa taar aanlei- n voorwed- Bondscoach Jan Zwartkruis, die in zijn mening gesteund wordt door sectievoorzitter Eric Vilé, vindt dat de clubs de risico's van gebles seerde spelers die geselecteerd zijn voor Oranjezo klein mogelijk moeten houden. AZ'67: Flauwe kulal na de wedstrijd tegen Sparta hebben we bondsarts Frits Kessel laten weten hoe ernstig de blessure van Kist was. Toen stond voor ons al vast dat Kist in IJs land niet zou kunnen meespelen". Bijna drama met konijnen op veld van FC Basel BASEL (ANP)- De konijnen op het voetbalveld van de Zwitserse eerste-divisieclub FC Basel zijn door de lokale wetgeving gespaard geble ven voor een massale vernie tiging. De terreinbeheerders wilden de konijnen in eerste instantie vergassen, omdat ze te veel en te vaak vernie lingen aanbrachten. De 'Wa- terschapsheuvel'-manier (zoals in het boek van Ri chard Adams gebeurt) werd door de wet in het kanton Basel echter verboden. De konijnen mogen pas van de velden worden verjaagd als op één oktober het jachtsei zoen wordt geopend. Tot dan toe mogen de beheerders proberen de konijnen van de velden weg te houden door de holen van de dieren te versperren. ADVERTENTIE VOETBALWEDSTRIJD op zaterdag 8 september aanvang 15.00 uur sportpark De Vliet GOEDHART VASTGOED voor betaalbare woningen

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15