LEIDSCH DAGBLAD Politie verwij clert stakers kantoor uit erkg evers Pais zet omstreden benoeming toch door Congres tekent SALT 2 niet W' Hotel Zinger Noordwijk dicht: 12 man op straat Rhodesische inval in Mozambique ROTTERDAM: Tanner schakelt Björn Borg uit PAK DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35954 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN r verslaggevers) NOORDWIJK - Omdat een vergunning voor uitbreiding werd ge weigerd heeft de eigenaar van Hotel Zinger in Noordwijk beslo ten zijn bedrijf te sluiten. Deze eigenaar C. de Zinger zegt dat het zonder die uitbreiding financieel niet meer haalbaar is het hotel draaiende te houden. Met het sluiten van Hotel Zinger komen de 12 vaste personeelsle den op straat te staan. Het gewestelijk arbeidsbureau in Lisse heeft inmiddels goedkeuring verleend aan de ontslagaanvraag. Naast de vaste medewerkers komt ook een aantal seizoenkrach ten zonder werk. Met de sluiting van het Hotel Zinger, gevestigd aan de Zeereep, verdwijnt het zoveelste hotel uit het beeld van deze badplaats. De verbouwing van het hotel werd geweigerd door de gemeente aangezien omwonenden hinder zouden gaan ondervinden van de hoogbouw die op deze plaats zou verschijnen. De eigenaar van het Zinger Hotel was vanmorgen niet bereid óm enig commentaar te geven. Wat er met het hotel in de toekomst zal gaan gebeuren is nog onbekend. Als Russische troepen niet van Cuba verdwijnen WASHINGTON (Reuter) - Frank Church, voorzitter van de Ameri kaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft gewaarschuwd dat het nieuwe verdrag ter beperking van de strategische bewapening (SALT 2) met de Sowjet-Ünie niet door het Congres zal worden goedge keurd zolang Moskou gevechts troepen op Cuba houdt. Hij zei dit nadat minister Cyrus Vance van buitenlandse zaken medede lingen over Russische troepen op Cuba had gedaan. Senator Church en andere belang rijke leden van het Congres vroe gen om terugtrekking van de Sowjet-brigade van Cuba. Veel waarnemers waren stomver baasd over de affaire, vooral over de onthulling van minister Vance dat de Sowjet-brigade sedert me dio de jaren zeventig op Cuba was en dat dit pas kort geleden ont dekt was. Wat nog tot de verwarring bijdroeg was de mening dat het Pentagon niet de schatting van het aantal Sowjet-militairen op Cuba deel de die andere inlichtingen-des kundigen maakten. Bestuurs- functionarissen zeiden dat analy tici van het Pentagon meenden dat er sprake was van een dub bele telling van Sowjet-militai ren van wie bekend was dat zij op Cuba waren. (Zie ook pagina 9). ROTTERDAM (GPD/ANP) - De mobiele eenheid van de Rotterdamse politie heeft vanochtend vroeg een einde gemaakt van de bezetting van het hoofdkantoor van Smit Internationale. Alle 87 bezetters die een gesprek op gang hadden willen brengen met de directie over een looneis van 50 gulden per week, werden luid zingend en zonder verzet te plegen in politiebusjes afge voerd naar het politiebureau, waar proces-verbaal tegen hen werd opgemaakt wegens huis vredebreuk. De bemanningen van de stads- sleepboten van Smit staken nu al bijna twee weken. Ze worden door de vakbonden niet gesteund omdat er, in tegenstelling tot het havenbedrijf waarin duizenden mensen staken, voor het sleep- bootbedrijf een cao bestaat. Met het oog op die cao wijst de direc tie van Smit ook elke eis af. De stakingen zijn gisteravond overgeslagen naar de petroche mische industrie, waarin ook nog geen nieuwe cao tot stand is ge komen. De nachtploeg van Cya- namid in Rotterdam legde het werk neer. Het gaat omeen "wil de" (niet door de vakbonden ge steunde) staking. "Maar," zei een van de bestuurders van de Indus triebond FNV, "wij zullen de mensen bij Cyanamid niet in de kou laten staan." Het cao-overleg in de petrochemi sche sector liep enige tijd geleden vast doordat directies de vak- bondseisen onaanvaardbaar vonden. De Industriebond heeft brieven naar de petrochemische bedrijven gestuurd waarin met acties wordt gedreigd als de cao onderhandelingen niet snel wor den hervat. De voornaamste ei- Vandaag ook stakingen in petrochemische industrie heeft een grote meerderheid van de werknemers op advies van de ondernemingsraad besloten het werk vanmiddag te hervatten. De cao onderhandelingen bij de GEM die een van de haven cao afgeleide cao heeft, worden vrij dag hervat. Bij het containerbedrijf ECT (het grootste in Europa) ligt het werk sinds vanmorgen helemaal stil. Bij de containerbedrijven Unit Centre en Multi Stores zou het werk echter vanmorgen weer zijn hervat. Ook de stakingen in de Amster damse haven duren voort. Vol gens een woordvoerder van de Vervoersbonden ligt het werk bij de Container Terminal Amster dam (CTA) volledig plat, evenals bij het stuwadoorsbedrijf Müller en Co. Bij deze bedrijven werd gisteren eveneens gestaakt. Ook de arbeiders bij het overslagbe drijf Amsterdam (OBA) zijn van ochtend een staking begonnen, voorlopig voor 24 uur. Schriftelijk blijven: een 35-urige werk- De stakingen onder de rest van het week en een vijf-ploegendienst. Volgens een woordvoerder van de Industriebond FNV zijn van morgen geen verdere stakingen uitgebroken, in de petrochemi sche industrie. Bij de Graan Eleevator Maatschappij (GEM) PROFIELBALKEN tóch even kijken bij DE HOUTBAAN zelf bouwcentrum Zijldijk 22 - Leiderdorp tel. 071-899311 Op het terrein van de Verenigde Touwfabriek geopend Koeler Perioden met zon Middagtemperatui den. Minimumtemperatuur graden. Matige, naar Zuidwest draai ende wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 7 SEPTEMBER Zon op: 7.00 uur; onder: 20.15 uur, maan op: 20.56 uur; onder: 8.05 uur. Hoogwater te Katwijk om 4.26 en 16.53 uur, laagwater te Katwijk om 0.25 en havenpersoneel in Rotterdam duren onverminderd voort. De stakingscomité's hebben het ak koord van de hand gewezen. De leden van de FNV-bonden zullen zich schriftelijk over het akkoord moeten uitspreken. Het actiecomtié Rotterdamse ha venarbeiders organiseerde van daag weer een grote demonstra tie door de haven, om zoals ac tieleider Jim Stavinga het van ochtend op de gebruikelijke ver gadering op het Afrikaanderplein zei, "de zaak onder druk te zetten en de hele haven plat te leggen. Het was de bedoeling om van be drijf naar bedrijf te trekken en daar de mensen er toe te bewegen het werk neer te leggen. Sedert het personeel van de stads- sleepdienst van Smit met hun staking begonnen - waarbij zich later Europoortslepers aansloten, zijn 71 schepen naar andere ha vens uitgeweken. Dagbladprijs voor Paul van 't Veer AMSTERDAM (GPD) - De Prijs voor de Dagbladjournalistiek is dit jaar postuum toegekend aan de onlangs overleden Parool-re dacteur Paul van 't Veer. De jury heeft hem onderscheiden voor een reeks in 1978 verschenen ar tikelen, die in vergelijking met de andere 12 inzendingen van „on miskenbare kwaliteit" was. JOHANNESBURG (AP) - Troepen van Zimbabwe-Rhodesië hebben een inval gedaan in Mozambique en de gevechten zijn vandaag voortgezet, zo is gemeld door de Mozambiquaanse zender radio Maputo, die werd opgevangen in Johannesburg. Woordvoerder van veiligheids troepen in Zimbabwe-Rhodesië bevestigden dat een inval was gedaan, maar verstrekten geen bijzonderheden. Zeil-en motorjachten vanaf 6 meter. Leuvehaven, nabij museumschip "Buffel", 5 t/m 9 september, dagelijks geopend van 11.00 tot 19.00 uur. STAND 285/286/287 in de bijhal de nieuwste modellen ORGELS waarvan maar liefst 8! modellen voor het eerst in Nederland presentatie o.a. met gast- organisten zoals Tony Pegier: bij M.S.L. tel 071-133445* MUZIEK SEBUnPS EEIDEN NEW YORK (Reuter, AFP, UPI) - De Amerikaan Roscoe Tanner heeft gisteravond bij de Open Amerikaanse tenniskampioen schappen in Flushing Meadows voor een enorme verrassing ge zorgd door de viervoudige Wimbledon kampioen Björn Borg in de kwartfinales uit te schakelen. Tanner, die op Wimbledon in vijf zware sets van Borg had verloren, won nu over tuigend in vier sets: 6-2, 4-6, 6-2, Borg zei na afloop dat de c ning van de Amerikaan "volko men verdiend" was. Het was de eerste nederlaag van Borg sinds maanden. Ook dit jaar ontgaat hem dus het z.g. groot slem, d.w.z. winnaar worden van de kampioenschappen van Austra lië, Engeland, Verenigde Staten en Frankrijk. Dick Nanninga was met twee doelpunten de grootste "aandeelhouder" in de 0-4 overwinning die het oranje team in IJsland behaalde. Een zege, die bondscoach Zwartkruis de opmerking ontlokte: "Wel tevreden over het resultaat maar niet over het vertoonde spel". PAGINA 21 "Open school" richt zich tot iedereen. PAGINA 5 PvdA heeft zich gestoten aan uniform van prins Bernhard. PAGINA 7 Philippijnen op de rand van burgeroorlog. PAGINA 9 Albeda vraagt meer begrip voor niet-materiële eisen. PAGINA 19 Uitgebreide informatie over het theaterseizoen, dat deze week gaat beginnen. PAGINA'S 29-35 Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. In het Engelse toneeljargon bestaat het woord "overacting". Daarvan is sprake als het gebeuren op het toneel subtiele ingetogenheid vereist, maar de acteur daarente gen van onder uit de dramatische zak haalt. "Overacting" komt men ook in de politiek tegen en de PvdA-fractie gaf er gisteren een goed voor beeld van in haar reactie op prins Bernhards kledij in de Westmin ster-abdij tijdens de begrafenis van de vermoorde lord Mount- batten. Prins Bernhard zat daar in een marine-uniform en dat was sinds de Lockheed-affaire niet meer vertoond. Laten we nu even buiten beschou wing of het op zich zelf zo ver standig was om zich opnieuw in het militaire pak te steken en zet ten we bovendien een vraagteken bij de regeringsmededeling dat het protocol zo n pak vereiste, dan nog stellen we vast dat de socia listische fractie olifanten liet op draven, waar het politieke draai boek muggen voorschreef. Immers, prins Bernhard heeft in 1976 zijn banden met de krijgs macht verbroken en is als in specteur-generaal teruggetre den. De zuiverheid van de ver houdingen gebood het en dat geldt tot op de dag van vandaag. Maar heeft hier nu mee te maken dat in de emotioneel geladen sfeer rond de begrafenis van een tragisch omgekomen wapen broeder uit de oorlogsjaren prins Bernhard zich nog eens in het ou de uniform steekt? Natuurlijk niet. Zijn positie buiten de zijlijnen zal er niet door veranderen. Alles blijft zoals dat was. Welk politiek doel de PvdA met de psychologisch ook zo moeilijk te vatten verontwaardiging na streeft, is een raadsel. Den Uyl is deze weken ver weg in China. Zo ziet men maar, eigenlijk kan ome Joop geen dag van huis. Juichend verlaten de bezetters van het kantoor van Smit Internationale het pand. Buiten werden zij gefouilleerd door politiefunctionarissen UTRECHT (GPD, ANP) - Prof. dr. A. Wattel is per 1 sep tember 1979 benoemd tot kroonlid van het college van bestuur van de rijksuniversiteit in Utrecht. Minister Pais maakte vandaag de omstreden benoeming bekend. De universiteitsraad en college van bestuur hadden dr. A.H. van de Heuvel, secretaris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk, bij de minister voorgedra gen voor de kroonzetel en hebben ook krachtig geprotesteerd toen bleek dat Pais voor Wattel had gekozen. hoogleraar bedrijfseco- n bedrijfshuishoudkun- de aan de rijksuniversiteit in Groningen, waar'hij ook enige ja ren rector magnificus is geweest. Met ingang van 1 januari 1980 wordt Wattel voorzitter van het bestuurscollege in Utrecht. "We zullen prof. Wattel op gepaste wijze ontvangen. Wij hebben niets tegen hem als persoon, wij hebben en houden wel grote be zwaren tegen de benoemings procedure van minister Pais", zo reageerde een woordvoerder van de universiteit vandaag op het benoemingsbericht. Minister Pais had destijds een lijstje met namen gestuurd van vijf kandidaten. Op dat lijstje stond zowel de naam van Van den Heuvel als die van Wattel zonder dat de minister voor één van bei de heren een bijzondere voorkeur uitsprak. De universiteit was dan ook bijzonder verontwaardigd over het feit dat de minister het advies voor benoeming van dr. Van den Heuvel naast zich neer legde. Herhaald overleg met de minister leverde niets op. Hij bleef doof voor de argumenten van de Utrechtse universiteit. Het voornaamste argument van minister Pais tegen de benoe ming van dr. Van den Heuvel is dat in tegenstelling tot prof. Wat tel geen ervaring zou hebben met het besturen van een universiteit. De universiteit bestempelt dat argument als onzinnig. In de eer ste plaats zijn er wel meer men sen lid geweest van het bestuurs college die daarvoor geen enkele ervaring hadden gehad met het besturen van een universiteit maar die het toch voortreffelijk deden. Bovendien heeft ds. Van den Heuvel zijn bestuurlijke en diplomatieke capaciteiten dub bel en dwars bewezen als secreta ris-generaal van de Hervormde kerk en als lid van het centraal comité van de Wereldraad Kerken. Het Utrechtse universiteitsblad nam dezer dagen aan dat eigen lijk zuiver politieke motieven de keuze van Pais hebben bepaald. Van den Heuvel is PvdA, prof. Wattel is CDA.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1