'Emancipatiebeleid in feite vrijblijvende zaak Lodewijkskerk verrijkt met beeld van Paulus de Zesde Jansen Monseigneur uit Rome houdt preek over paus VROUWELIJKE AUTORIJDERS VERENIGD IN DE EVAC VRIJDAG 31 AUGUSTUS I Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Eindelijk. Het borstbeeld, dat de Lissese beeldhouwster Heidemarie Groeneveld van wijlen paus Paulus VI heeft gemaakt, is nu in brons gegoten en daarmede voltooid. En wanneer het aan pastoor H. Vreeburg van de Lodewijkkerk ligt, zal het fraaie kunst werk vrijdagavond 14 september tijdens een zogenaamd 'verlaat jaargetijde' door de nuntius worden onthuld. Dat laatste leek in kannen en kruiken.de nuntius had immers toegezegd het doek van het beeld te zullen verwijderen. Het toeval wil nu echter dat de datum, die de pauselijke gezant destijds in zijn agenda no teerdeeen andere is dan de 14de september. Pastoor Vreeburg heeft de datum van onthulling na melijk op stel en sprong naar voren geschovenEn dat houdt weer verband met een bezoek van monseigneur Karei Kasteel uit Rome die dag aan ons land, een man die de 6 augustus vorig jaar overleden paus van zeer nabij heeft meegemaakt. Niet zo verwonderlijk dus dat pas toor Vreeburg de monseigneur, aangezien deze die dag toch in ons land is, heeft gevraagd over de persoon van wijlen de paus te preken. „En daar toonde de mon seigneur zich zeer genegen toe", aldus pastoor Vreeburg. Antwoord Afgelopen donderdag heeft de Leidse pastoor de nuntius van deze vervroeging in kennis ge steld. „Ik wacht nog op zijn ant woord. Dat kan elke dag binnen komen. Ik kan hem natuurlijk niet achter zijn vodden gaan zit ten." Als de kerkelijke hoogwaardigs- heidsbekleder verhinderd mocht zijn, hoopt pastoor Vreeburg dat diens eerste man. monseigneur Berloco het borstbeeld wil ont hullen. Van de partij Heidemarie Groeneveld, die het beeld aan de Lodewijkparochie heeft geschonken, zal in elk geval wel van de partij zijn op de plech tigheid. „Ik vind het beeld in de bronzen verschijning goed tot zijn recht gekomen," zegt zij. Rechts van het altaar zal het beeld een duidelijk in het oog vallende plaats krijgen. Ook dat tot grote tevredenheid van zijn Lissese schepster, die het zonde van het beeld vond het (aan het oog ont trokken) in haar garage neer te zetten. Daar was het immers al lemaal om begonnen. Pastoor Vreeburg met het bron zen borstbeeld van wijlen paus Paulus VI: "lk wacht nog op ant woord van de nuntius. Dat kan elke dag binnenkomen. Ik kan hem na tuurlijk niet achter zijn vodden zit ten" "Ruim driehonderd tamelijk fanatieke autorijders". Zo omschrijft bestuurslid Maria Petri de leden van de EVAC. Gisteren kwamen die autorijders het bestuur feliciteren met het twintigjarig bestaan van de vereniging DEf Grote drukte gistermorgen op de parkeerplaats van restaurant 'De Gouden Leeuw' in Voorschoten. Ter viering van haar twintigjarig bestaan kwam daar de 'Eerste Vrouwelijke Automobilisten Club' (EVAC) bijeen. De EVAC is een landelijke vereniging van ruim 300 vrouwen, die elkaar tenminste één keer per maand ontmoeten. Elke laatste donderdag van de maand organiseert de EVAC voor haar leden in het cen trum des lands een oriëntatie- of kaartleesrit. In 'De Gouden Leeuw' voerden enkele leden van de jubilerende vereniging gisteren enkele sketches op, die betrekking hadden op de geschiedenis van de club. In 1959 werd de EVAC in het leven geroepen op initiatief van enkele vrouwen, die duidelijke be hoefte zeiden te hebben in hun üppiedeel te nemen aan onder meer autopuzzelritten. Sommige vrou- wen waren het zat die kaartleesritten af te leggen met manlief naast zich aan het stuur. Na de oprichting groeide het ledental opmerkelijk snel uit tot wat het nu nog is. „Ruim driehonderd tamelijk fanatieke autorijdsters", legt bestuurslid Maria Petri uit. Zij weet te vertellen dat de EVAC door de Konink lijke Nederlandse Automobiel Club wordt erkend. Een startlicentie van die KNAC is het enige wat nodig is om lid te kunnen worden van de EVAC. Een club die overigens meer doet dan het organise ren van autopuzzelritten voor vrouwen alleen. Paula Wassen, voorzitter van de Emancipatiekommissie Bijna vijfjaar geleden, in december 1974 - net voor het Jaar van de Vrouw - werd de Emancipatiekommissie (EK) voor vijfjaar ingesteld. De commissie kreeg tot taak de regering te adviseren over een te voeren emancipatiebeleid. Tot nog toe bracht de EK zeventig adviezen uit,dit najaar zullen er nog vijf volgen. De Emancipatiekommissie bestaat uit zestien leden uit diverse maatschappelijke stromingen, die op de hoogte zijn van de vrouwenbeweging en van diverse gebieden zoals economie, wetgeving, enz. Bovendien is vanuit negen ministeries een adviserend lid aan de EK toegevoegd. Het uitvoerend werk (zoals het schrijven van de adviezenwordt door de tien mede werkers van het EK-secretariaat verricht. Alleen de- DEN HAAG - „Een maatschappij waarin én mannen én vrouwen acht uur per dag buitenshuis werken, zodat niemand meer tijd heeft voor de kinderen, da*t lijkt ons niet ideaal. Nee, echt goed wordt het pas als mannen en vrouwen allebei genoeg tijd hebben om hun kinderen te verzorgen. En dat laatste kan alleen als we al het werk gaan herverdelen, en dus een kortere werkdag krij gen". ze tien secretariaatsmedewerkers en de voorzitter van de EK. mevrouw Paula Wassen-Van Schaveren, hebben een betaalde baan aan het werk. De overige EK-ieden zijn vrijwilligers. Na het aftreden van de EK zal - op advies van de EK zelf - een Emancipatieraad ingesteld worden. Staatssecretaris Kraaijeveld-Wouters heeft gezegd a lles op alles te zullen zetten om geen gat in de advise ring te laten vallen. In bijgaand interview vertelt Paula Wassen-Van Schaveren wat de gigantische stapel adviezen onder meer over vrouwenbureaus, de wet tegen seksedis criminatie, de oudere ongehuwde vrouw, informa tievoorziening, alimentatie, vrijwilligerswerk, enz.) in de praktijk heeft opgeleverd. Dit zegt Paula Wassen-Van Schave ren, voorzitter van de Emancipa tiekommissie, een adviesorgaan van de regering dat in december van dit jaar na vyf jaar trouwe dienst zal aftreden. Een enkele blik in Paula's Rijs- wijkse werkkamer maakt duide lijk dat die ideale maatschappij nog niet bereikt is: met behulp van een badlaken en een paar knuffelbeesten is een babyhoek ingericht voor haar vier maanden oude dochter. Een stretcher dient als commode, een weinig ge bruikte archiefruimte als baby- slaapkamer. „Nu is het nog erg gezellig zo", zegt Paula, „maar over een paar maanden, als ze gaat kruipen, gaat dit nauurlijk niet meer. Hopelijk kunnen mijn man en ik dan elk een paar dagen per week thuis zijn". Als het Paula Wassen-Van Schave ren en haar echtgenoot zal lukken om werk binnens- en buitenshuis eerlijk te delen, zullen ze een van de weinige uitzonderingen vor men, en voorlopig waarschijnlijk ook wel blijven In juni 1975 drong de Emancipatie kommissie al aan op een bevor dering van arbeidstijdverkorting, als ondersteuning voor de eman cipatie. Dit standpunt werd on der meer in het kritische com mentaar van de EK op Bestek '81 nog eens herhaald, en zal uitvoe rig aan de orde komen in het „Advies Arbeid", dat dit najaar nog verschijnt. Vrijblijvend Paula Wassen-Van Schaveren: „Zolang de regering geen ernst maakt met de verkorting van de arbeidsdag, is het emancipatie beleid in feite marginaal en vrijblijvend. Het ziet er op dit punt somber uit; arbeidstijdver korting kost geld, evenals het ge lijktrekken van sociale voorzie ningen voor mannen en vrouwen. Waar haal je dat vandaan? Als je de mensen voor korter werken ook minder laat verdienen, wat doe je dan met mannen die vrouw en kinderen moeten onderhou den, en wat met alleenstaan den?" „Dat zijn enorme problemen, waar nu niks aan gebeurt en nauwe lijks over nagedacht wordt. Men realiseert zich amper dat er iets aan moet gebeuren. En zolang politieke partijen zich er niet sterk voor maken, komt er ook geen schot in de zaak. En welke politieke partij durft zich hard te maken voor een beleid waarbij zoveel groepen een flinke veer zullen moeten laten?" „Totdat vrouwen, die per slot van rekening de helft van de kiezers vormen, laten merken dat ze die arbeidstijdverkorting belangrijk vinden. Maar de vrouwenbewe ging houdt zich zo weinig met het regeringsbeleid bezig..." Rotklussen - Maar afgezien daarvan, hoeveel vrouwen willen inderdaad een baan? Paula Wassen-Van Schaveren: „Dat zal erg afhangen van de overgangsmaatregelen die je zult weten te treffen. Je kunt niet op korte termijn eisen dat vrouwen een baan nemen: daar zijn voor zieningen voor nodig die we hier nog missen. En- bovendien zijn vrouwen nu nog veel te weinig toegerust: door hun lagere scho ling zouden ze vooral in de rotklussen terechtkomen: dat is niet wat we willen bevorde- „Net zomin als we willen bevorde ren dat sociale voorzieningen op zo'n manier gelijkgetrokken worden dat vrouwen er in feite op achteruit gaan. Neem nou zo'n uitlating van staatssecretaris De Graaf, waarin hij een afschaffing bepleitte van de teruggave van de AÖW-premie aan gehuwde vrouwen; dat is een stukje gelijk heid dat nadelig is x Echte gelijkheid zou hier echter betekenen dat gehuwde vrouwen ook een zelfstandig recht op AOW zouden moeten krijgen, maar daar zei de staatssecretaris niets over. Dergelijke voorbeel den zijn ook te geven over de Wet Werkloosheidsvoorzieningen (WWV) en de Algemene Arbeids ongeschiktheidswet (AAW)". Winstpunten - Het huidige emancipatiebeleid zet dus weinig zoden aan de dijk. Heeft al het werk dat de EK heeft verricht dan wel nut gehad? Paula Wassen-Van Schaveren: „O ja, zeker. Al gaat het allemaal nog veel langzamer dan ik al had ver wacht. Een van de belangrijkste winstpunten die we in de loop van deze vijf jaar geboekt heb ben, is dat iedere minister, ieder kamerlid en wellicht ook iedere ambtenaar nu weet dat er een emancipatiebeleid bestaat, en zich ervan bewust is dat dat be- Een vergadering van de Emancipatiekommissie. Tweede van links Paula Wassen, voorzitter van de kommissie. langrijk is. Vijf jaar geleden was er, behalve het comité voor het Jaar van de Vrouw, nog helemaal niets. Dat is natuurlijk niet alleen ónze verdienste, maar we hebben eraan meegewerkt". „Verder is er op ons advies een aan tal ambtenaren voor emancipatie aangesteld, is er een vaste kamer commissie voor emancipatie ge komen, en hebben we een staats secretaris voor emancipatieza ken". Vrouwenbureaus „Verder hebben we ervoor gepleit dat de vrouwenbeweging meer middelen zou krijgen: onder steuning in de vorm van een lan delijk en van regionale vrouwen bureaus, en een aparte rijkssub sidieregeling voor emancipatie werk. Beide komen nu van de grond". - Erg blij is de vrouwenbeweging daar anders niet mee: de vrou wenbureaus worden als overbo dig en betuttelend beschouwd, en de subsidieregeling levert - zeker in kleine gemeenten - zulke lage bedragen op (20 cent per in woner per gemeente) dat er wei nig van te organiseren valt. Paula Wassen-Van Schaveren: „Met dat laatste ben ik het eens, die bedragen zijn vreselijk laag; in sommige gemeenten krijgen de vrouwen zelfs geen cent, doordat het plaatselijk gemeen tebestuur de aanvraag niet wil doorsturen. Wij hadden dan ook een regeling geadviseerd waarbij vrouwen zich rechtstreeks tot de overheid zouden kunnen richten, maar dat heeft het niet ge haald". „Wat die vrouwenbureaus betreft: ik denk dat de meeste kritiek wordt veroorzaakt doordat men niet weet waarom het gaat. Ze zijn alleen maar bedoeld om de continuiteit te bevorderen. Dat dat maar al te hard nodig is, bleek een paar weken geleden weer, toen ik het „laatste nummer" van een vrouwenblad, de Fem-Soc Nieuwsbrief, in de bus kreeg, dat altijd door vrijwilligers draaiende was gehouden: de praktijk leert dat je dat op den duur niet vol houdt; dan moet je betaalde krachten inschakelen". Wetgeving „Een ander belangrijk punt is dat men zich er nu van bewust is dat de wet onderscheid maakt tussen mannen en vrouwen, en dat dat discriminerend naar vrouwen uitwerkt. Vijfjaar geleden dacht iedereen nog dat vrouwen vol gens de wetgeving gelijke rech ten hadden. Nu weet ieder depar tement wat eraan schort. Waar mee de situatie natuurlijk nog niet veranderd is. Een wet bij voorbeeld die bepaalt dat er maar één vrouw aanwezig mag zijn op een binnenschip, die is gemak kelijk te veranderen. Maar als het geld kost, dan heeft het meer voe ten in de aarde". „In elk geval heeft de ministerraad besloten een wet tegen seksedis criminatie op te stellen, waarover wij een advies hebben uitge bracht - en dat is een belangrijke wet". - Ben je niet bang dat het uiteinde lijke resultaat een slap aftreksel- tje zal worden van jullie advies? Ook de Nederlandse uitwerking van Europese richtlijnen voor gelijke kansen van mannen en vrouwen - die in juni in de Twee de Kamer werd aangenomen - gaat veel minder ver dan jullie graag gezien hadden. Paula Wassen-Van Schaveren: „Die kans zit erin. Wij hebben geadviseerd ook discriminatie op grond van homofilie en huwelijk se staat in de wet tegen seksedis criminatie te verbieden. Het zou jammer zijn als de regering die twee aspecten niet over zou ne men, maar die mogelijkheid be staat inderdaad". Benoemingen „Ook op het te gen bij de ov^,,.t gelopen vijfjaar der gekome" XI* benoemin- rheid zijn we de af- ïar een stukje ver- Nu speelt al gauw de gedachte „o jee. kunnen w< geen vrouwen benoemen" als e een vacature komt. En Pais maakt er echt ernst mee: als e voor het ministerie van onderwijs advertenties geplaatst worden staat er vaak bij dat „met namd vrouwen dringend verzocht wor den te solliciteren" - dat kun jd vaak in de krant zien". „Verder heeft Pais dit voorjaar een nota met aanbevelingen uitgej bracht, waardoor meisjes meej kansen moeten krijgen in het onj derwijs, waarvan wij zeggen „Het is kennelijk toch doorgej drongen wat we al die jaren bel weerd hebben". „Een laatste belangrijk punt is, dat de regering onze doelstelling van emancipatie heeft overgenomen! die veel breder is dan je in hel buitenland ziet; daar blijft emanj cipatie vaak beperkt tot het inj halen van achterstanden doon vrouwen. Wij willen echter ooW een opwaardering van activiteij ten en eigenschappen die tradi-j tioneel aan het vrouw-zijn gej koppeld zijn. Zo moet huishou delijk werk ook - bijvoorbeeld ira schoolboekjes - als belangrijk! gezien gaan worden. Maar en moet ook erkend worden datl mannen evenveel recht hebben! op ouderschap als vrouwen: voor! zijn er ook achterstan-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4