Moet baby ook 'anders' gaan eten? I Getty houdt van lekker koken TUINEN KIJKEN IN NEDERLAND Hoofdrol voor de „pump Rolschaatsen als vermageringskuur y y Herwaardering van het buikdansen 1 9 f ^MAANDAG 27 AUGUSTUS 1979 5 5 LEI DEN - De pump speelt deze win- ter in de schoenenmode een hoofd- r,J® rol, terwijl ook korte en enkellan- ge laarsjes bij elegante kleding veel te zien zullen zijn. De hakken zijn slank en vaak onderuit gezet (zie tekening I). Wat bij de schoe nen opvalt zijn de vaak hoog op- i en gesneden zijkantenWat de mate- en rialen betreft: suede en leer met ïlke suède worden veel verwerkt. De •pa- kleuren zijn zwart, grijs, wijn- ten, rood, paars en violet. j 'Voor wie loopcomfort hoog in het vaandel heeft staan, zijn er spor- 1 tief elegante modellen met platte, gaucho en pyramidehakken. De kleuren in deze series zijn taupe, cognacdonkerbruindonkerrood en jachtgroen (zie tekening II). X- En hoewel de Parijse modeontwer pers maar weinig laarzen lieten Tzien zullen deze winter toch wel weer het straatbeeld vullen want warme voeten daar kan geen Cardin tegenop (zie tekening III). Niet tevreden met het westerse welvaarts-eetpatroon? Dan kan gekozen worden voor een van de „alternatieve" voe- dingssysteme n (vegetarisch, macrobiotisch bijvoor- beeld) die de laatste jaren meer bekendheid hebben ge kregen. Als ze een gezin hebben, zullen alternatieve eters vaak ook hun kinderen groot willen brengen met voedsel dat volgens hun levensfilosofie is samengesteld en bereid. Maar volgens het voorlichtingsbureau voor de voeding kan het consequent tot in de wieg doorvoeren van deze ideeën wel risico's meebrengen voor de jongste leeftijds groep, die van de zuigelingen. ,^"V In haar maanblad Voedingsinfor matie wijst het voorlichtingsbu reau op een aantal tekortkomin gen waar „alternatief zuigelin- genvoedsel'mank aan kan gaan. Als borstvoeding onmogelijk is en de algemeen gangbare zuige lingenvoeding door de moeder wordt afgewezen, is er keuze tus sen de mogelijkheden van geite- melk, amandelmelk, sojamelk, „kokkoh", en uit Zwitserland geimporteerde zuigelingenvoe ding. Geitemelk is echter geen volledige vervanging voor koemelk in de zuigelingenvoeding. Amandel melk (uit amandelen) en soja melk (uit sojabonen) hebben in feite niets met melk te maken. Amandelmelk bevat teveel vet en te weinig andere voedingsstof fen, sojamelk lijkt in samenstellig wel een beetje op koemelk, maar bevat veel minder calcium. „Kokkoh" is een produkt op ba sis van volle granen en sesam zaad, dat echter ondervoeding kan veroorzaken als het (volgens de macrobiotische uitgangspun ten) zonder melk wordt bereid (de medische literatuur kent en kele recente gevallen van een dergelijke ondervoeding). Ook de geimporteerde „alternatie ve" zuigelingenvoeding (voorge- stoomde rijstvlokken of voorge- stoomde graanvlokkenmengsels) worden door het voorlichtings bureau voor de voeding met de nodige reserve bekeken. Omdat hun maagdarmkanaal nog niet optimaal werkt, verdragen zui gelingen in de eerste maanden van hun leven dergelijke graan- produkten niet al te best. Pas na vijf of zes maanden kan daarmee worden begonnen. De kunst van het DuiKaansen wordt, anno 1979, in de wes terse wereld nog steeds voor namelijk beschouwd als een intrigerend kijkspel voor mannen die zich daartoe in exclusieve clubs of restau rants begeven. Maar volgens Spare Rib, het maandblad van- de Engelse vrouwenbe weging, raken steeds meer vrouwen geïnteresseerd in deze vorm van danskunst: niet om er passief naar te kij ken, maar om er actief aan mee te doen. In de Verenigde Staten waar het buikdansen al jaren geleden werd geadverteerd als ideale lichaamsbeweging voor huisvrouwen die naar een nieuwe vrijetijdsbeweging uitkeken, wordt de buik danskunst volgens Spare Rib tegenwoordig door verschei dene feministische vrouwen groepen beoefend. Ook in Engeland is een soortgelijke ontwikkeling aan de gang, en komt de buikdans meer en meer los te staan van zijn du bieuze cabaret-reputatie. In zijn prilste vorm werd de dans, in het oosterse harem leven, trouwens hoogstwaar schijnlijk voornamelijk door danst: als tijdverdrijf, naar men aanneemt ook ter inlei ding van seksuele contacten tussen de haremvrouwen on derling. Buikdansen zou voorts te maken hebben ge had met vruchtbaarheidsri ten, en met de voorbereiding van het lichaam op het ba ringsproces, n het geciteerde artikel wordt dan ook de theorie aangedra gen, dat buikdansen ook van- daag-de-dag nog een goede vorm van "zwangerschaps- gymnastiek" zou kunnen zijn. In de Verenigde Staten krijgen de fabrikanten van rolschaatsen drukke tijden: het „droogschaatsen" heeft een nieuwe, modieuze impuls gekre- gèn. Sinds kort wordt het rolschaatsen gepropageerd als een van de betere manieren om fit te blijven en het lichaamsgewicht op peil te houden. Een uurtje stevig rolschaatsen zou voldoende zijn om minstens 400 calorieën te „verbranden". Volgens het Amerikaanse maandblad McCall's is deze kindersport de laatste jaren door talloze volwassenen als gezonde vrijetijdsbes teding geadopteerd. Vorig jaar stonden bijna 30 miljoen Amerikanen op de rolschaats (dat is tweemaal zoveel als een jaar of tien geleden) en ver wacht wordt dat het er dit jaar opnieuw tweemaal zoveel zullen zijn. Een nieuwe tak van sport is „disco-skating", het op rolschaatsen dansen op de maat van populaire discomuziek met de bijbehorende licht- en gelui deffecten. •k Getty in de keu ken. ENSCHEDE - Sinds er een ein de is gekomen aan de drukke Teach In-periode, kan zange res Getty het wat rustiger aandoen. Dat bevalt haar best, want ze heeft nu veel meer tijd voor leuke dingen, zoals lezen en lekker koken. Getty is vaak in de keuken te vinden om nieuwe recepten te proberen of „zomaar een maaltijd te fantaseren", zoals ze dat noemt. Kortom, het kokkerellen is een hobby ge worden waar de vocaliste lik kebaardend over praat, voor al als het gaat over Oosten rijkse gerechten. Met groot enthousiasme vertelt ze bij voorbeeld uitgebreid over het culinaire fenomeen Wiener schnitzel. „Veel vrouwen in ons land ma ken die schnitzels niet op de goede manier klaar, vind ik. Je moet, net zoals ze dat in Oostenrijk doen, het liefst kalfsvlees nemen. Het vlees snijd je aan alle kanten iets in, om te voorkomen dat het bij het braden kromtrekt. Dan doe je er een snufje peper en zout op. De schnitzel moet goed door bloem worden ge haald voordat er een geklopt ei op kan. Voordat het vlees wordt gebraden, komt er nog flink wat paneermeel op". „Ik neem nooit van die pakjes die je in de winkel kunt ko pen. Het beste is oude brood jes te gebruiken, die je raspt. Dat is nodig omdat het pa neermeel grof moet zijn. Daardoor wordt de schnitzel echt knapperig en niet zo slap en papperig, zoals in Neder land het geval is". „Het vlees braad ik nooit in margarine, maar in maisolie. Dat is namelijk niet zo vet. Ik gebruik vry veel olie. Er moet een twee centimeter dikke laag in de pan staan, zodat de schnitzel „kan zwemmen". Natuurlijk is het nodig dat de olie erg heet is. De schnitzel kan dan in een paar minuten goud-bruin worden gebak ken. Daarna haal ik met een velletje keukenpapier de overtollige olie eraf'. „In Oostenrijk serveert men de Wiener schnitzel met een schijfje citroen, een beetje droge rijst en een portie harde sla". Getty gaat steevast elk jaar naar haar pleegmoeder, die in een dorpje in de buurt van het Oostenrijkse Graz woont. Het is haar gewoonte op de terug reis naar Enschede grote hoe veelheden etenswaren en specerijen mee te nemen. Vo rige week kwam Getty bij voorbeeld terug van haar Oostenrijkse bezoek met een paar potten Frankfurter- wuersteln, enkele grote zak ken met mierikswortels (een scherp soort kruid) en flessen slaolie uit Stiermarken (een provincie in Oostenrijk). Hoewel Getty graag copieuze maaltijden bereidt, zorgt zy ervoor niet te vet te koken. „Ik houd van verse groenten en fruit. Ik gebruik veel krui den en knoflook. Eten moet natuurlijk lekker zijn, maar vooral ook gezond. Het ge beurt zelden dat ik etensres ten weggooi. Wel blijven er soms aardappels over, maar daar maak ik dan weer roesti Voor liefhebbers van de Oos tenrijkse keuken heeft Getty nog een simpel te maken toetje. Het heet paletschin- ken. Men maakt op de ge bruikelijke manier flinter dunne flensjes in hete olie. In een apart pannetje worden enkele repen chocolade ge smolten. De vloeibare cho colade giet men over de flensjes en vouwt deze dub bel. De paletschinken worden gegarneerd met poedersui ker. - v Natuurlijk hoeven we als echte tuinliefhebbers niet altijd maar met een bezweet voorhoofd in de aarde van ons tuintje te wroeten. Op zich kan dat van tijd tot tijd heel nuttig zijn, maar het is mis schien zeker zo noodzakelijk om eens wat nieuwe ideeën op te doen en te kijken hoe een ander z'n tuin inricht. Daarvoor zijn in Nederland een aantal bloemen en plantentuinen die zeker een bezoek waard zijn. We zullen er enkele hieronder r Ideeën opdoen. Mien Ruys Ongeveer 50 jaar geleden begon Mien Ruys, tuinarchitecte, op de kwekerij van haar vader te expe rimenteren met tal van planten. Het resultaat daarvan kunnen we heden ten dage nog steeds be wonderen in haar proeftuin, die nu ondergebracht is in de Stich ting Tuinen Mien Ruys te De- demsvaart. Hier treffen we 18 verschillende soorten tuinen aan, allemaal de moeite van het bekij ken meer dan waard. U kunt er werkelijk talloze ideeën voor uw eigen tuintje opdoen. Wat is er zoal te zien? Allereerst de prachtige vaste plantenborders, een verwilderingstuin, een wa- tertuin, verhoogde rotstuin, ou derwetse kruidentuintje, ver diept bielzentuintje, stenen tuin, heidetuin en een daktuin. Over deze tuinen is een leuk boekje verschenen dat u wordt toege zonden als u f7,50 overmaakt op postgironummer 308073 tnv tui nen Mien Ruys, Amstel 157, Am sterdam onder vermelding van boekje Spelen met Planten. De tuinen in Dedemsvaart zijn ge opend van april tot en met okto ber, dagelijks, behalve zondags, van 10 tot 17 uur. Nadere infor maties kunt u krijgen op het kan toor van de kwekerij in Dedems vaart, tel. 05230-4774 of bij het se cretariaat van de stichting, tel. 020-279646. Op de anderhalve hectare grote tuin van deze bekende groen- schrijver, zijn nu vijf vrij kleine modeltuinen aangelegd. Boven dien vindt u er een moestuin, boomchirurgie, compostplaats, vijvers enz. Via een band recorder die u mee de tuinen in neemt, krijgt u uitvoerige toelich ting en tevens is er gratis docu mentatie over de materialen die gebruikt zyn. Groepen boven de 20 personen worden door Rob Herwig zelf rondgeleid, mits hiervoor een afspraak wordt ge maakt. De tuinen zijn geopend op werkdagen van 9-17 uur, de toe gang is f5,- per persoon. Adres: Zeggelaarsweg 5.6741 GV Lunte- ren, tel. 03420-4800 b.g.g. 7366. Drie kilometer onder Venlo in het Ljmburgsé Steyl, ligt een heem- tuinde Jochum-Hof. In deze tuin vindt u de NoordUmbUigaeflora, de Tiglientuin, waar een prehis torisch landschap is gerecon strueerd, een kas waar allerlei tropische en subtropische plan ten bloeien en voorts wordt er ex tra aandacht besteed aan de al penflora, kruiden en heideplan ten. Naast een vaste tentoonstel ling over het landschap van Te- gelen, worden er regelmatig ex posities ingericht op natuurhis torisch gebied, meestal in com binatie met film- en diavoorstel lingen. De tuin is geopend van mei tot en met september van 1000 tot 1800 uur en van oktober tot en met april van 1400 tot 1700 uur. Voornadeie informatie kunt u zich wenden tot de botanische tuin. Maashoek 2b, Steyl, tel. 077-33020. En verder Summergarden in Enk huizen, de proeftuin van Sluis en Groot waar honderden eenjari- gen zijn uitgezaaid. Bezoeken in juli-augustus. Recreado in Baai lo (L), een showtuin waar op prakti sche wijze wordt getoond, hoe u allerlei materialen in uw tuin kunt toepassen. Een tuin om vele ideeen op te doen. Jac. P. Thijs- separk te Amstelveen, een mooie heemtuin. Heidetuin in Driebergen, Rijsen- burgse Bos. Japanse tuin Clin- gendael in Den Haag, talloze azalea's en rhodondendrons, uniek in ons land Bezoeken in april-mei. Westbroekpark in Den Haag, een prachtig rosarium met honderden soorten rozen en vas te plantenborders. Bezoek juli- augustus. Begijnhof te Breda, kruidentuin. Kasteeltuin War melo in Diepenheim (Ov). inlich tingen via VW Diepenheim, tel. 05475 21") Kasteeltuin Twickel in Delden. vaste rondleidingen op woens dag- en zaterdagmiddag. Arbore tum Trompenburg in Rotterdam, Honingerdijk 64 Mogelijkheden te over en allemaal zeer de moeite waard om eens een mooie vrije dag aan te beste den.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9