Bestand Z.-Libanon diverse malen geschonden Openhartige afscheidsrede van Andrew Yonng Strijd Iran geluwd NAAST HET NIEUWS Dreigementen van Moskou na vasthouden vliegtuig DEBAT VERDAAGD MAANDAG 27 AUGUSTUS 1979 NEW YORK (Reuter) - De demis sionaire permanente vertegen- •woordiger van de Verenigde Sta ten by de Verenigde Naties, An drew Young, heeft in New York gezegd dat het een „belachelijk beleid" is dat een dialoog met de PLO uitsluit. „Maar als het van de Verenigde Sta ten en de Israëlische natie bela chelijk is niet met PLO te spre ken, dan is het ook belachelijk voor velen van u rondom deze ta fel geen goede betrekkingen met de staat Israël te hebben", aldus Young in een openhartige af scheidsrede tot de Veiligheids raad. Young bood vorige week zijn ont slag aan na een ontmoeting met de waarnemer van de PLO bij de Verenigde Naties, Zedhi Labib Terzi, op 26 juli ten huize van de vertegenwoordiger van Koeweit, Abdalla Bisjara, en het voor het ministerie van buitenlandse za ken verborgen houden van de zaak. Young zei dat het voor hem „geen enorm besluit" was geweest, naar het huis van een vriend te gaan en er een andere vriend te ontmoe ten'. „Ik zag geen risico, behalve het verlies van mijn baan, want ik dacht dat als ik niet praatte nog meer bloedvergieten in het Mid- „Geweld heeft niets bereikt in het Midden-Oosten en het heeft voor een deel de morele basis van het Palestijnse volk vernietigd. Israël besteeedt zijn morele kapitaal, verspilt het, aan het bouwen van nederzettingen en het schenden van V.N.-resolutie-242 (die het opdraagt de in 1967 bezette Ara bische gebieden te ontruimen). half jaar in de Verenigde Naties nadat hij een korte, formele ver klaring had voorgelezen waarin hij de Amerikaanse Midden-Oos- tenpolitiek rechtvaardigde. In zijn persoonlijke woorden daar na weelegde hij het een en ander in die politiek, maar hij was be gonnen met te zeggen dat hij er trots op was dat zijn regering het ijs had gebroken met China, La- NEW YORK (AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft zijn debat over de kwestie van de rechten van de Palestijnen voor onbepaalde tijd uitgesteld. Het is vrijdag opnieuw niet gekomen tot een stemming over wat voor ontwerpre solutie dan ook. „De politiek van het isoleren van de PLO heeft gefaald en in de on derhandelingen rondom deze ta fel bespeuren wij een flauwe flik kering van hoop dat praten suc ces zou kunnen hebben", aldus Young. Young begaf zich in een uitgebreid overzicht van zijn twee en een tijns-Amerika, de Arabische we reld en zelfs de Sowjet-Unie, daarbij haar vriendschap met Is raël en andere traditionele bond genoten in stand houdende. Leden van Youngs staf en delega ties applaudisseerden toen Young was uitgesproken, maar in zijn kwaliteit van voorzitter van de Veiligheidsraad bij toerbeurt, hamerde hij af. Zowel de ambassadeur van Koe weit als de waarnemer van de PLO vroeg het woord. Bisjara bevestigde dat het Arabische blok in de Verenigde Naties bij wijze van persoonlijk eerbetoon aan Young had besloten het niet op een stemming over een Pale- stina-resolutie te laten aankomen die een Amerikaanse veto zou hebben uitgelokt. Bisjara vertaalde uit het Arabisch een boodschap die hij van Jasser Arafat had gekregen: „Wij kunnen het niet zover laten komen dat Andrew Young, deze grote man, een veto moet uit spreken". De afgevaardigde van Koeweit zei, sprekende voor de Arabische delegaties, „Wij zeggen u vaarwel en wensen u geluk bij uw ijveren voor mensenrechten. Wij spre ken u later nog wel". Opnieuw was er applaus en weer gebood voorzitter Young stilte. De laatste spreker was Terzi, een man die in het middelpunt van de belangstelling heeft gestaan in een debat van twee dagen dat zonder conclusie is verlopen. "Hij sprak slechts kort, drukte zijn persoonlijke bewondering en vriendschap voor Young uit en besloot met: „Andy, vaarwel".. De Russische ballerina Ljoedmaila Wlasowa wordt door Russische functionarissen naar het toestel begeleid, dat haar naar de Sowjet-Unie moet terugbrengen. (Van onze correspondenten) NEW YORK-MOSKOU - In een officieel protest heeft de Sowjet-Unie de Verenigde Staten de verantwoordelijk heid toegeschoven van "alle consequenties" van de actie op Kennedy Airport bij New York, waar meer dan twee dagen een Iljoesjin-62 van de Russische luchtvaartmaat schappij Aeroflot wordt vast gehouden. Dit dreigement was vervat in de officiële Sowjet-protestnota die volg de op de wens van de Ameri kaanse autoriteiten om te pra ten met de danseres Ljoed- mila Wlasowa (36) die zich aan boord van het Aeroflot-toe- stel bevindt met nog 67 ande re Sowjet-passagiers. De Amerikanen wilden zich er van vergewissen dat Wlasowa de Verenigde Staten vrijwil lig verlaat en daartoe niet ge dwongen wordt door Russi- che functionarissen. Wlasowa is de echtgenote van de dan ser Alexander Godoenov (29), die vorige week donderdag politiek asiel vroeg en kreeg in de Verenigde Staten. Go doenov en Wlasowa waren beiden in Amerika met het fameuze Russische Bolsjoi- ballet, dat op het ogenblik een succesvolle Amerikaanse tournee maakt. Een dag na het verdwijnen van Godoenov stapte Ljoedmila Wlasowa aan boord van de Ujoesin. Volgens de Ameri kanen heeft zij hierbij de "normale procedures" langs de immigratie- en douane- vertegenwoordigers niet ge volgd. Toen Godoenov via zijn advocaat de vrees uit sprak dat zijn echtgenote - die hij na zijn asielaanvraag niet meer had mogen spreken - de terugreis misschien onvrij willig aanvaardde, lieten de Amerikaanse autoriteiten het vliegtuig vasthouden. De Russische massamedia zijn intussen een waar propagan distisch trommelvuur be gonnen, waarbij de Ameri kaanse actie fel wordt ver oordeeld. Hierbij wordt ove rigens nauwkeurig verdwe- gen waarom het allemaal pre cies gaat. Zowel de asiel-aan vraag van Godoenov - een van de beste Bolsjoi-dansers - als de vrees van de Amerika nen dat Godoenovs vrouw mogelijk onvrijwillig naar Moskou wordt terugge stuurd, worden in alle berich ten en commentaren verzwe gen. Amerikaanse "speciale diensten" worden ervan be schuldigd Wlasowa te willen dwingen in de VS te blijven. Redenen voor een dergelijke actie worden echter weer niet gegeven. Schendingen van van alles en nog wat worden opgesomd, maar de Russen vermelden niet dat de actie op Kennedy Airport geschiedt op basis van de Amerikaanse immi gratie- en naturalisatiewet, en bovendien hebben de Ameri kaanse autoriteiten de be voegdheid om Wlasowa even tueel uit het toestel te halen. De Amerikanen hechten tot nu toe weinig waarde aan verkla ringen van Wlasowa in te genwoordigheid van Sowjet- functionarissen, waarin zij zegt vrijwillig naar de Sowjet- Unie terug te keren. Men wil haar spreken in wat genoemd wordt "een situatie zonder dwang", waarbij Wlasowa zich vrij kan uiten en waarbij zij eventueel ook een gesprek kan voeren met haar man. De situatie die is ontstaan,.en die wordt begeleid door offi ciële protesten over en weer en een felle anti-Amerikaanse campagne in de Sowjet-me- dia, is niet gevorderlijk voor de wat mildere stemming die Moskou juist nastreefde om in de Amerikaanse Senaat een wat gunstiger klimaat te kweken voor goedkeuring van het Amerikaans-Russi sche strategische SALT-ver- drag. In verband hiermee acht men het ook niet waarschijnlijk dat de Russen met willekeu rige tegenacties zullen ant woorden, ondanks hun drei gement, waarbij de Amerika nen "alle consequenties", al vast in de schoenen wordt ge schoven. Amerikaanse maat schappijen vliegen geen lijn diensten meer op Moskou, maar er komen wel regelma tig chartervluchten voor naar de Sowjet-Unie. Intussen gaat het Bolsjoi-gezelschap volgens plan verder met de Amerikaanse tournee, maar zonder Godoenov en Wlaso wa. Hun rollen zijn intussen overgenomen door andere dansers. Na New York zal men nog voorstellingen ge ven in Chicago en Los Ange les voordat men naar de Sowjet-Unie terugkeert. Echtgenoot Alexander Goe- donov: politiek asiel in de VS. (Van onze correspondent) BEIROET-JERUZALEM - De „mini-oorlog" tussen de Palestijnen en Israël - de laatsten geholpen door chris ten-rechtse militia van ex-majoor Haddad - in Zuid-Li- banon is dit weekeinde met tussenpozen voortgezet. Tweemaal werd door VN-bemiddeling een onofficieel bestand afgekondigd. Het laatste staakt-het-vuren werd gisteravond echter nog maar gedeeltelijk geres pecteerd. Het bestand van zaterdag hield het nog geen uur. De havenplaats Tyrus kwam meteen weer onder Israëlisch vuur te liggen, waarbij een niet nader genoemd aantal slachtoffers viel. Radio-Beiroet meldde dat de milities van Had dad negen Libanese dorpen met artillerie bestookten. Hierop antwoordden de Palestijnen met het afschieten van enkele Ka- tousja-raketten op Israël zelf en op de stellingen van Haddad. In de nacht van zaterdag op zon dag namen de artilerie-duels nog in hevigheid toe. VN-officieren meldden dat die nacht meer dan 1000 kanon- en mortierschoten waren geteld, waarbij het meren deel (80 procent) van het vuur vanuit Israëlische en christen- rechtse stellingen kwam. Gister ochtend zeer vroeg werd het Pa lestijnse vluchtelingenkamp Ain el Heloueh bij de havenplaats Si- don beschoten. Sidon ligt zo ver naar het noorden, dat alleen de door de Verenigde Staten aan Is raël geleverde 175 mm lange-af- standsartillerie het kan raken. Bij deze beschietingen werd veel materiële schade toegebracht en viel in Sidon de stroom uit. Om 05.00 uur Nederlandse tijd werd door bemiddeling van de Verenigde Naties een tweede be stand bereikt. Gisteren overdag was het relatief rustig in Zuid-Li- banon. 's Middags claimden de Israëli's dat de Palestijnen weer waren begonnen met schieten, maar dit kon niet door onafhan kelijke bronnen worden beves tigd. Debat Dat elk bestand in Zuid-Libanon bijna meteen weer geschonden wordt, verwondert niemand meer hier. Als oorzaak van de ge vechten van de laatste dagen wordt algemeen het onbesliste debat over de Palestijnse rechten in de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties gezien. De Pale stijnen voelen zich gefrustreerd, en ook bij westerse diplomaten in Beiroet leeft de overtuiging - ge zien de hevigheid van de artille riebombardementen van de zijde van Israël en haar christen- rechtse bondgenoten - dat Jeru zalem nu meent vrij spel te heb ben in Zuid-Libanon. De gevolgen hiervan voor de po sitie van de VN-troepenmacht in het zuiden (Unifil) zijn duidelijk: het aantal botsingen - hoewel nog incidenteel - tussen Blauwhel men en Palestijnse guerrilla's neemt toe en de door Israël ge steunde milities van Haddad hebben openlijk de oorlog aan Unifil verklaard. Overigens is er binnen de Israëli sche regering twijfel gerezen of de zware lucht- en artilleriebom bardementen op Libanon Israël niet meer politieke schade be rokkenen dan dat zij militair nut opleveren. De Israëlische rege ring zal deze week nog een spe ciaal debat aan de situatie in de Libanon wijden, waarin onder meer ook de betrekkingen met Israëls Libanese bondgenoot, de christelijke militieleider majoor Haddad, onder de loep genomen zullen worden. De massale vernieling door Is raëlische bommen werkt zeer schadelijk voor Israël's toch al niet zo positieve image in het bui tenland. En aangezien bij de hui dige methode van oorlogvoering - lucht- en artilleriebombarde menten - slachtoffers onder de burgerbevolking onvermijdelijk zijn, wordt de wijsheid van deze militaire strategie in twijfel ge trokken. Fles uit 1929 uit zee opgevist Een treiler uit Newfoundland heeft deze week een fles uit zee opgevist die er in 1929 vanaf een oceaanstomer in was gegooid. De groene fles met kruk was overdekt met schelpen. Op het briefje dat erin zat, stond, „gegooid vanaf het stoomschip Montrose op weg naar Saint John in Nieuw-Brunswijk, vertrokken uit Glas gow op 12 januari 1929". De brief was ondertekend door een Richard Kay uit Schotland, die de vinder vroeg hem door te sturen aan „Mevrouw Kay". De schipper van de .Atlantic Lindsay', Marty Hannrahan, zal aan Kay's wens proberen te voldoen, vooropgesteld dat mevrouw Kay nog in leven is.. Landhuis van Bokassa te koop Keizer Bokassa l van het Centraal Afrikaanse Keizerrijk heeft vrij dag zijn landhuis in Neuvy-Sur-Barangeon bij Bourges in mid den-Frankrijk te koop aangeboden. Er is een vijftigtal hectare grond bij. Het landgoed, dat van 1936 tot 1970 het klein-seminane Saint-Louis was, was vijf jaar gelden door de toen nog president en maar schalk Jean Bedel Bokassa zijnde keizer van de religieuze over heid gekocht. Er zijn reeds enkele gegadigden voor het landgoed. Wat Bokassa ervoor vraagt is niet meegedeeld.. Gala-avond jaar uitgesteld De gala-avond waarmee Egypte de tweede veijaardag van de on verwachte reis van president Sadat naar Jeruzalem in 1977 had willen gedenken, is van 19 november van dit jaar verschoven naar dezelfde datum in 1980. Dit heeft zaterdag het weekblad .Okto ber' in Cairo bekendgemaakt. De Franse regisseur Roger Vadim zou als producer van de avond zijn opgetreden en als gasten zouden aanwezig zijn geweest Bob Hope, Danny Kaye, Liza Minnelli, Barbra Streisand, Omar Sha- riff, Donna Summer en Diana Ross. Het uitstel is het gevolg van het feit dat Israël zich op 19 november van dit jaar nog niet heeft teruggetrokken uit het gebied van de berg van Mozes en het Sint-Cathennaklooster. Toen Vadim in juli Israël bezocht in verband met de voorbereidingen, vertelde de minister van buitenlandse zaken, Dajan, hem, dat 19 november een vroegere datum voor het Israëlische vertrek was dan met Egypte was overeengekomen en dat Israël het niet klaarspeelde eerder weg te gaan. De berg van Mozes en het Sint-Catherinaklooster liggen in het uiterste zuiden van de Sinai, ten westen van de lijn Arisj-ras Mohammed. Krachtens het Egyptisch-Israëlisch vredesverdrag trekt Israël zich tegen januari 1980 achter deze lyn terug.. Alles voor een baan Een Spaanse arbeider van 36 jaar, „gezond, getrouwd en vader van drie kinderen", is bereid een oog en een nier af te staan als men hem aan werk helpt. Manuel Martinez is sinds mei werkloos en dat vindt hy zo ver schrikkelijk dat hij tot dit offer bereid is. Wel moet het werk dat men hem eventueel aanbiedt, niet iets van een maand zijn en mag het ook, gezien het feit dat het metéén oog en één nier moet doen, niet te veeleisend zijn.. Koerden trekken zich terug uit Saqqez MAHABAD/TEHERAN (Reuter UPI/AFP) - De strijd tussen het Iraanse regeringsleger en de op standige Koerden in het noorden van het land is tijdens het afgelo pen weekeinde enigszins geluwd. Een belangrijke oorzaak daarvan was dat de Koerden zich zaterdag terugtrokken uit de omstreden stad Saqqez. Ze hebben stellin gen ingenomen rond de stad en blijven van daaruit het rege ringsgarnizoen in Saqqéz besto ken. Uit communiqué's van het Iraanse leger kan echter worden opgemaakt dat de moeilykheden zich uitbreiden naar andere plaatsen in het gebied van de Koerden en dat op korte termyn een nieuwe opleving van de strijd kan wotden verwacht. De Koerdische plaats Solduz fun geerde gisteren als een buffer tussen de opstandige Koerdische hoofdstad Mahabad en een pant sercolonne van de regering, die naar het noorden was gezonden om het voornaamste bolwerk van de Koerden te slechten. De Koerden zeggen dat ze nu de controle uitoefenen over een driehoek die loopt van de bui tenwijken van Miandoab in het noorden, via Mahabad, naar Sar- dasht aan de Iraakse grens, oostelijk via Baneh en terug naar het noorden via de heuvels van Saqqez. Alle wegen in deze drie hoek worden door Koerden ge controleerd. Een van de belang rijkste problemen en waarmee de opstandelingen worden gecon fronteerd is een tekort aan voor raden, met name van brandstof Volgens kringen in de Koerdi sche Democratische Party ont staan in alle door de Koerden be heerste steden tekorten aan voedsel, medicijnen en benzine. Baneh heeft nog slechts benzine voor enkele dagen en in Sardasht zit men al zonder. Radio Teheran maakte gisteren be kend dat 9 Koerden zijn geëxecu teerd in de westelijke stad Mari- van in opdracht van de speciale rechter die naar het noorden is gezonden om het probleem van de Koerden op te lossen. De spe ciale rechter, de ajatollah Chal- chali, maakte gisteren bekend dat de 9 zaterdagavond waren geëxecuteerd. In het westelijke Koerdengebied zyn al 45 mensen voor het vuurpeloton gebracht sinds Chalchali daar vorige weekeind aankwam. In Teheran werd gisteren voor het eerst sinds de februan-revolutie een aanslag uitgevoerd tegen de pers, met de moord op de finan cieel directeur van het Teheraan- se avondblad Kajhan en diens 20- jarige zoon. De eigenaar van het blad raakte by de aanslag ge wond. De verboden querrilla- groepering Forqan liet weten de aanslag te hebben gepleegd. Het belangrijkste doelwit was H«y Hossein Mehdian, de eigenaar van Kajhan, die door Forqan ter dood was veroordeeld "wegens samenwerking met de misdadige geestelijkheidHet avondblad werd in mei door islamitische strijders overgenomen. De ver moorde financieel directeur van het blad. Mehdi Araghi, behoorde tot de leiding van de "islamiti- Geldzuivering in Nicaragua NICARAGUA (UPI) - Duizenden Nicaraguanen haastten zich za terdag naar de banken om hun bankbiljetten te deponeren voordat een door de regering vastgestelde termijn deze waar deloos zou maken. De regering die de grote geldvoorraad van sympathisanten van Somoza in Nicaragua en in het buitenland tot een waardeloze hoop papier wil maken, gaf opdracht alle bil jetten van 500 en i .000 Cordoba in te wisselen. Alle biljetten die ingeleverd wor den, zullen worden ingewisseld voor certificaten die over acht maanden verzilverd zullen wor den met een rente van acht pro cent. Er zijn regels vastgesteld om te voorkomen dat aanhangers van Somoza hun geld kunnen inwis selen. By inlevering van de bankbiljetten moet men bewij zen dat men het geld op wettige wijze heeft verdiend. Junlalid Sergio Ramirez schatte dat de verdreven dictator en zyn handlangers voor een waarde van 15 tot 20 mihoen dollar van de centrale bank geroofd hadden voordat zy de hoofdstad ont vluchtten. Andrew Young spreekt in de Veiligheidsraad i>an de VN zijn afscheidsrede uit.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7