Succes stakers in vleeswarensector V rije-markt-economie krijgt kans in China Somber jaar voorde spnitbossen- indnstrie Ware schuldige is de regeri INDUSTRIEBOND WIL MEER VRIJHEID BINNEN FNV Markt berichten PAGINA 19 DEN BOSCH (ANP) - De Neder landse spuitbussen industrie zal 1978 als een somber jaar in haar historie moet boekstaven. Vorig jaar viel opnieuw een voortge zette daling te constateren van zowel de verkoop als de produk- tie. Dit is des te meer onbevredi gend omdat in de onringende landen juist een duidelijke stij- ging van de omzet werd gereali seerd. Voor Nederland staat daar tegen over een produktiedaling van 3 procent en een verkoopdaling van ruim 12 procent. Sinds 1974 daalde de produktie met ruim 10 procent en de verkoop met bijna 26 procent. De belangrijkste oorzaak is gelegen in de al jaren durende negatieve berichtge ving over de spuitbus, zo schrijft de Nederlandse Aeroso Vereni ging in haar jaarverslag. Ook de houding van de overheid heeft echter een rol gespeeld. Deze heeft ondanks alles vast gehouden aan een harde politie ke lijn, gericht op een uitban ning van het drijfgas cbloorfluormethaan. In de EG ligt een plan op tafel om te komen tot een zeer geleidelij ke afschaffing van het gebruik van de stof. Het is de vraag of Nederland hierin aanleiding ziet zich alsnog op een lijn te stellen met haar Europese part ners. Als zij dit niet doet, zullen in het kader van de internatio nale marktverhoudingen de ge volgen voor de werkgelegenheid in ons land nog sterker voelbaar worden dan zij nu al zijn, aldus de Vereniging. Weer meer diesels verkocht AMSTERDAM (ANP) - De ver- koop van dieselpersonenauto's in Nederland is dit jaar sterk toege nomen, mede als gevolg van het energievraagstuk. In de eerste zeven maanden van dit jaar wer den in ons land ongeveer 25.500 personenauto's met dieselmotor (6,4 procent van de totale markt) verkocht tegen 24.331 (4,2 pro cent) in het gehele jaar 1978, zo blijkt uit cijfers van de RAI in Amsterdam. Thans hebben acht automerken een dieselprogramma. De RAI verwacht dat in de naaste toe komst het dieselaandeel nog zal toenemen, ondanks het feit dat verschillende organisaties hun bezorgdheid hebben kenbaar gemaakt over een eventuele ver hoging van de dieselaccijns door de overheid. LEERRAPPORTEN 5 -an hedenmorgen 7 uur ROTTERDAM (GPD) - Slechts zelden heeft de Rotterdamse rechtbank zo n uitgebreid publiek bij een kort geding binnen de muren gehad als afgelopen zaterdag, toen om negen uur in de ochtend voor de president, mr. F.J.M. Nivard, het kort geding diende dat Smit Internationale tegen de stakende havensleepbootbemanningen had aangespannen. Slechts 16 bemanningsleden van de dikke 400 stakers waren overigens gedagvaard. Uit technische overwegingen was de rest niet uitgenodigd, al zaten zij wel op de publieke tribune. Door die overweldigende belang stelling besloot de president het geding in een speciaal voor de zaak- Menten verbouwde zaal te houden. Mr. O.L.O. de Witt Wijnen stelde namens eiseres, Smit Internationale, dat "staking als legaal pressiemiddel alleen door de erkende vakorganisa ties mag worden gebruikt". Aangezien de vakbonden deze staking niet steunen, eiste hij dat de gedaagden voor vanochtend negen uur weer zouden uitvaren, op straffe van een dwangsom van 100 gulden per uur per werknemer, of 1200 gulden voor een dag- of een nachtdienst. De 16 gedaagden maakten allen deel uit van de ploeg die voor vandaag op het rooster stond; zowel de dag- als de avondploeg wordt door hen vertegenwoordigd. Bovendien eiste De Witt Wijnen dat de uitspraak voor vandaag bekend zou zijn en bovendien voor de collega's van be trokkenen bindend zou zijn, zodat allen het werk zouden moeten hervat ten. Voornamelijk vanwege het feit dat de cao voor 1979 al is afgesloten en omdat "de eisen onredelijk zijn" wil Smit Internationale haar beman ningen weer aan het werk zetten. "Het overleg bij cao's is altijd moeizaam en zorgvuldig", zo stelde De Witt. "Ook bij de onderhavige cao is dit het geval geweest. Pas eind mei was deze voor ons rond. De achterban van de bonden gaf het fiat zelfs pas in juni; dat overleg zou, als eiseres haar kort geding verliest, volledig teniet zijn en ook in de toekomst zal er weinig moeite meer worden gedaan voor het totstand brengen van een cao", aldus De Witt Wijnen. Raadsman van stakende slepers: Onredelijk Verder stelde hij dat de eisen van de stakers onredelijk zijn; dit omdat het volgens De Witt, als vertegenwoordiger van Smit Internationale, neer zou komen op een 16-voudige verhoging van de reeds bereikte cao-winst in 1979. Homerisch gelach barstte hierop in de zaal los, wat de geamu seerd kijkende president luchtig weghamerde. Hierop kreeg de verdediging het woord, vertegenwoordigd door mr. S.J. Brunia en mr. B. Tomlow, die beiden al eerder bij dergelijke arbeids conflicten betrokken waren. Mr. Brunia zei dat er inderdaad een cao is afgesloten. „Maar", zo stelde hij, wat de mensen nu overhouden, is nog mulder dan vroeger ze zijn er netto zelfs op achteruit gegaan, sommigen zelfs 36,75. Bovendien stemden 158 FN V-leden vóór, 134 tegen, bij 16 onthoudingen. Totaal zijn er echter 450 stembneljes verzonden en bovendien is lang met iedereen georganiseerd. Van de 16 gedaagden bijvoorbeeld zijn er slechts zes lid van de FNV. Veel mensen ontvingen geen briefje. Van de 16 gedaagden hebben er vier een stembiljet ontvangen. "Het is dus geen plotseling ingegeven actie. Nee, toen zij de loonstrookjes zagen en daarmee het resultaat van de cao waar zij niet achter stonden, ja, toen sloeg de vlam in de pan", aldus mr. Brunia. "Het loon bij Smit bestaat uit een basisbedrag met toeslagen voor nacht en weekeinddienst. Dat basisbedrag is vrijwel gelijk aan het mir..n uir.- loon, waarvoor de mannen bijzonder specialistisch en vaak gevaarlijk werk moeten verrichten. De laatste jaren is er geen vooruitgang geboekt. Je kunt je daar natuurlijk bij neerleggen, maar dan vergissen wij ons" "Veel mensen zijn namelijk anders georganiseerd, en het stakingsrecht is van toepassing op georganiseerden. Dus bij fouten van werkgevers en vakbonden, ja wat doe je dan? Een gesprek met de tegenpartij valt niet te i, van de bonden hebben deze mensen niets meer te verwachten - i, wat blijft er dan over? Niets anders dan de zaak plat gooien. Deze nsen hebben het recht om in te grijpen. Ze konden niet anders, het is geen onbezonnen daad. Het is de enige mogelijkheid voor deze werk nemers om een betere cao te krijgen", zo besloot mr. Brunia zyn verde diging van de 16 stakende sleepbootbemanningsleden. "De ware schuldige hier is de regering" betoogde de andere verdediger van de stakers, B. Tomlow. "Willen onze cliënten deze economisch moeilijke tijden doorkomen, dan moet er een maatregel uit die hoek komen; daar wachten zij al jaren op. Er zal zeker geen loongolf komen, zoals het FNV vreest, nee, bijtrekken van een achtergestelde groep is hier de juiste uitdrukking", aldus Tomlow. Na het aanhoren van beide partijen besloot rechtbankpresident Nivard de uitspraak pas vanochtend om negen uur te doen, omdat er anders veel kantoorpersoneel in het vrije weekeinde naar het gerechtsgebouw zou moeten komen. Daarmee besloot Nivard één eis, van Smit Internatio nale niet te honoreren. UTRECHT (ANP) - Met de overeenstemming die Uitbreiding werknemers en werkgevers in de vleeswarenin- dustrie in de nacht van viijdag op zaterdag bereik ten, is een eind gekomen aan de acties bij de vleesbedrijven. Op het hoogtepunt van de acties waren ruim 3.000 van de in totaal 12.000 werkne mers in deze bedrijfstak in staking. De troebelen in de vleesindustrie begonnen enige tijd geleden, toen een paar grote bedrijven, in een poging om aan meer personeel te komen, de lonen verhoogden. Dit gebeurde toen de nieuwe cao voor de bedrijfstak al was afgesloten. Deze loons verhoging leidde tot onvrede bij de werknemers van de andere vleesbedrijven. De Voedingsbon den FNV eiste daarop heropening van cao-onder handelingen. Die nieuwe onderhandelingen werden vorige week afgebroken. De Voedingsbond eiste toen 20 gul den bruto per week meer voor de werknemers. Dinsdag kwam de vakgroep vlees van de Voe dingsbonden FNV met een nieuw eisenpakket, dat behalve de 20 gulden bruto per week met te rugwerkende kracht tot 1 juli ook nog 500 gulden schoon ineens nevatte. Tevens werd hervatting van het landelijk cao-overleg geèist. Inmiddels deden zich spontane acties voor bij vleesbedrijven als Compaxo en Coveco. De direc tie van Compaxo verklaarde zich woensdag reeds bereid aan de looneisen gevolg te geven. De voe dingsbond stelde daarop een ultimatum aan de werkgeversorganisaties in de vleesindustrie. Als de werkgevers niet Vóór vrijdag positief zouden reageren op de wens om over de looneisen te pra ten, dan zou de bond via stakingen proberen de afzonderlijke bedrijven voor hun eisen door de knieën te laten gaan. Intussen breidden de acties in de vleesindustrie zich verder uit. Donderdag werd ook bij de Hom burg bedrijven gestaakt. Bij Hendrik s export- slachterij was een korte staking voldoende om de directie tot onderhandelen te brengen. De werk geversorganisatie verklaarde zich donderdag be reid om met de vakbonden te praten over "de ontstane situatie". De voedingsbonden CNF wil de daar wel op ingaan, doch de Voedingsbond- FNV wilde daar wel op ingaan, doch de Voe- dingsbond-FNV vroeg om verduidelijking. Vrijdag breidden opnieuw de acties zich uit. Zo kwam onder meer het hele Coveco-concern plat te liggen. De werkgeversorganisatie stuurde de Voedingsbonden FNV een schriftelijke bevesti ging van haar bereidheid met de bond te praten op basis van de looneisen. Vrijdagmiddag begonnen inderdaad de onderhandelingen. Inmiddels hadden enkele afzonderlijke vleeswerk gevers al aan de eisen toegegeven, de wekgevers organisatie en de Voedingsbonden FNV kwamen echter nog niet tot een vergelijk. Vrijdagavond werden de onderhandelingen afgebroken. Er bleek een kloof van 100 gulden te bestaan tussen de partijen. In een laatste poging om tot overeen stemming te komen werd echter na veertien uur onderhandelen ook die kloof gedicht. De 500 gul den schoon ineens kon beriekt worden, zo bleek na rekenwerk met belastingtabellen, door de werknemers 20 gulden bruto per week meer te betalen met terugwerkende kracht tot 1 augustus 1978. De Voedingsbonden FNV gig hiermee ak koord. Een woordvoerder van de vlees werkgevers noemde na afloop van de onderhandelingen het al eerder toegeven aan de looneisen door sommige bedrij ven een factor die de onderhandeling zeer be moeilijkte. De schade voor zijn bedrijfstak kon hij niet exact berekenen. s x 5 1 E j; 'Sc i ÖC Amsterdam regenbui 19 u 8 De Bilt regenbui 18 10 10 Deelen regenbui 19 8 2 Eelde 18 9 02 Eindhoven 19 9 1 Den Helder half bew. 18 13 0 Rotterdam licht bew. 18 10 3 Twente regenbui 18 10 2 Vlissingen regenbui 18 12 3 Zuid Limburg 18 9 05 Aberdeen 13 7 1 Athene onbewolkt 30 24 0 Barcelona geheel bew. 26 18 27 Berlijn 19 11 4 Bordeaux 21 13 2 Brussel 18 8 5 Frankfort 18 11 12 Genève 17 6 5 Helsinki 21 13 37 Innsbruck 17 9 1 Klagenfurt mist 14 7 02 Kopenhagen regen 14 11 18 Lissabon licht bew. 27 14 0 Locarno onbewolkt 20 8 1 Londen licht bew. 19 10 0 Luxemburg 16 9 0 Madrid onbewolkt 32 15 0 Malaga zwaar bew. 29 21 0 Mallorca half bew. 28 18 0 München half bew. 12 7 5 onbewolkt 25 17 0 Oslo 20 10 03 Parijs licht bew. 19 9 04 Rome licht bew. 26 18 0 Split 25 14 11 Stockholm regenbui 16 12 42 UTRECHT (ANP) - „Eenheid in verscheidenheid", dat zal vol gens de Industriebond FNV het vakbondsmotto moeten worden in het nieuwe cao-seizoen, waar voor de diverse bonden die bij de FNV zijn aangesloten de komen de maanden hun uitgangspunten gaan formuleren. Het afgelopen cao-seizoen werd wat de FNV- bonden betreft voornamelijk ge kenmerkt door verscheidenheid a van opvatting over verkorting van de werktijden. Aan de hand van de eerste voor zichtige aanzetten tot het ar beidsvoorwaardenbeleid voor het komende jaar blijkt dat de ar beidstijdverkorting weer heetste hangijzer binnen de vakbewe ging gaat worden. Aannemelijk is, dat de opstelling van de Indus triebond FNV, als grootste bond binnen de FNV met een door gaans duidelijk eigen mening, van groot gewicht zal zijn bij het formuleren van de FNV-uit- gangspunten voor het komende cao-seizoen. Er zal een eenheid moeten zijn bin nen de FNV die een zekere vrij heid van handelen open laat voor de bonden, zo valt te lezen in „Zin", van het blad van de Indus triebond FNV. Op de vraag hoe groot eenheid en vrijheid in de FNV-gelederen moeten zijn wordt nog niet ingegaan. Volgens de Industriebond zal dat af moe ten hangen van de omstandighe den in de diverse bedrijfstakken.. „Een vierploegenwerker zal bij- voorgeeld kiezen voor een vijfde ploeg, terwijl de man die in de metaalnijverheid bij een kleine baas werkt nauwelijks weet wat een ploeg", aldus "zijn". Groenteveiling Leiden: Aardappelen 0,37-0,43. Andijvie 0,59-0,76, Snijbonen 1,65-2,20, Spitskool 0,38-0,45, Postelein 0,87-0,95, Prei 0,89-92, Rabarber 0,49, Spinazie 1,02-1,35, Spruiten A 1,70-2,10, Spruiten B 2,45-2,80, Spruiten C 1,50, D 1,85-1,95, Uien 0,53-0,59, Witlof 8,20-9,50, Meloenen 2,40-2,95, Bloemkool 1x6 0,98-1,29, Bloemkool 8 st. 0,85-1,01, Bloemkool 10 st 0,81, Sla zwaar 0,26-0,33 licht 0,21-0,25, Bleekselderij 0,64-0,81, Bospeen 1,14-1,29, Peterselie 0,22-0,28, Radijs 0,42-0,69, Selderie 0,30-0,40, Pa prika st 0,42-0,51. Bericht van de veemarkt Leiden. Aan voer: Op de markt van maandag 27 augustus werden totaal aangevoerd 1868 dieren, gespecificeerd als volgt 1125 slachtrunderen en 743 schapen lammeren. Prijsnoteringen: slachtvee: stieren le kwaliteit van 7,25 tot 7,95 per kg. geslacht gewicht; stieren 2e kwaliteit van 6,85 tot 7,15 per kg. geslacht gewicht; vaarzen le kwaliteit van 7,45 tot ƒ8,- per kg. geslacht ge wicht; vaarzen 2e kwaliteit van 6,10 tot 6,65 geslacht gewicht; koeien le kwalitiet van 715 van 6,40 tot 6,60 pg kg. geslacht gewicht; koeien 3e kwalitiet van 6,05 tot 6,25 peg kg. geslacht gewicht; worstkoeien van 4,70 tot 5,70 per kg. geslacht ge wicht; extra kwaliteit en dikbillen 9,14 per kg. geslacht gewicht. Gebruiksvee: schapen van 150 tot 200 per stuk; lammeren van 260 tot 210 per stuk. Toelichting: slachtrunderen aanvoer redelijk, handel vlot, prijzen iets ho ger. Schapen/lammeren aanvoer re delijk, handel lui en prijzen lager. Een bekend beeld uit de Chinese Volksrepubliek: manne van het land. Volgens de Chinese vice-premier Li Xiannian gecombineerd moeten worden met een vrije markt-economie TV<irn-Tt het werk x^oor de opbouw de Volksrepubliek PEKING (Reuter) - Teneinde de produktie beter af te stemmen op de behoeften van de bevolking overweegt China zijn geleide economie te combineren met een vrije-markt-economie. Dit heeft de Chinese vice-premer, Li Xiannian, verklaard tegenover journalisten. Volgens hem moeten fabrieken en bedrijven kunnen concurreren om zowel in het binnen- als in het buitenland een aanvaardbaar produkt op de markt te kunnen brengen. „Vaak hebben wij kri tiek op het kapitalisme omdat het zich blind staart op economische ontwikkelingen. Maar als wij geen goede ordening van de eco nomie kunnen bewerkstelligen, blijkt dat ook het socialisme het niet allemaal even scherp ziet", zei Li. Volgens de Chinese vice-premier produceert zijn land vaak maar in het wilde weg zonder behoeften van de consument te kennen. Vooral voor de buitenlandse markt is dat het geval. De „mo dernisering op socialistische grondslag" is naar de mening van Li de grootste verandering die China doormaakt. Mao-tse- Toeng was er tegen, maar een re gering heeft geen overlevings kans als zjj niets doet aan verbe tering van de economie en niet kan voldoen aan de behoeften van het volk, aldus Li. Pogingen om onze geleide econo mie te paren aan een vrije eco nomie zullen op moeilijkheden stuiten, zo zei de vice-premier. Een probleem bijvoorbeeld is hoe de centrale en plaatselijke autoriteiten accepteren dat hun mindere collega's meer be voegdheden krijgen bij het ne men van beslissingen: eventuele moeilijkheden die hierdoor ont staan mogen in geen geval de produktie nadelig beïnvloeden. Hij ontkende niet dat centrale machten ordening nodig is, maar een spreiding van beslissingen op het gebied van produktie- vervaardiging, Financiën en op stelling van plannen is volgens hem zeer wenselijk. Vorming Li zei verder dat politieke en ideo logische vorming van alle lagen van de bevolking niet voldoende is om de Chinezen te motiveren. De mensen moeten ook normaal kunnen eten, een behoorlijk le ven kunnen leiden en in staat zijn hun levensstandaard te verbete ren. Politiek blijft belangrijk, maar als je meer doet, krijg je meer, als je minder doet krijg je minder en als je niet werkt krijg je niets, zo verklaarde Li. De Chinese regering is bezig het volk te inspireren, maar tot nu toe heeft dit weinig resultaat opgele verd. Daarom heeft zij een nieu we politiek voorgesteld om de na tionale economie aan te passen en te hervormen, zo betoogde de vice-premier. Wel moeten we oppassen dat we niet teveel de Westerse wereld nabootsen, zoals de Sowjet-Unie dat heeft gedaan in de jaren vijftig. Andere landen kunnen ons veel leren, maar wat we leren moeten we leiden in de banen zoals die in China liggen, aldus Li. Een juist beheer en een juiste wy ze van plannen maken moeten het parool zijn. Vorming is hierbij zeer belangrijk, niet alleen de jongeren moeten studeren, maar ook de ouderen. Vrij handelszones China is niet van plan om vrijhan delszones in te voeren. Wel moet de produktie van exportgoede ren in de plaatsen langs de Chine se kust worden vergroot, zo zei Li. Er zijn verschillende manie ren van samenwerking mogelijk met buitenlandse ondernemin gen, zoals het gezamenlijk bou wen van fabrieken, bestellingen plaatsen bij bedrijven in het bui tenland, het verkopen van goede ren aan de leveranciers van grondstoffen voor die goederen en produceren volgens de me thode die kopers van goederen hebben ontworpen. Li verklaarde verder dat China bui tenlandse bedrijven een redelijk rendement zou moeten garande ren van hun investeringen, maar dan moeten de winsten niet on redelijk groot zijn. China is be reid te lenen m het buitenland. „Chinese ondernemingen mogen leningen afsluiten bij buiten landse bedrijven en banken. "Maar", zei Li, "buitenlandse le ningen betekenen schuld aan het buitenland en we willen niet zul ke grote schulden hebben dat we ze niet meer kunnen terugbeta len". China beschikt over vol doende olie, lang niet alle reser ves zijn ontdekt. Bovendien heb ben we steenkool en andere grondstoffen in overvloed, zo zei de Chinese vice-premier. MAANDAG 27 AUGUSTUS 1979 29,90 29,50 86,30 218,00 24,10 BINNENLANDSE AANDELEN 930,00 950 290,00e 290 I. Kt. 2485,00 2490 106,00 105,50 255,00 73.00 73.00 187,80e 187,80 52,80 2000,0( 31,00 249.00 370i00 333,00 337,00 BELEGGINGS INSTITUTEN 126,00 494.00 113,00 BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - De Am- sterdamse beurs is de nieuwe week in een kleurloze stemming begonnen. De handel had weinig om het lyf en de afwijkingen ten opzichte van vrijdag bleven erg beperkt. Onder deze omstandig heden was men al blij met een winst van 70 cent voor Kon Olie op 148.30 en 1.50 vooruitgang voor Deli op 111. De obligatie- markt bleef prijshoudend. Op de scheepvaartmarkt viel Nedlloyd met 1.30 verlies op 86 bepaald tegen. Ook vorige week was dit fonds na de mooie halfjaarcijfers niet veel aange trokken. Van Ommeren kon met een winst van ƒ1 op 129 de winst van vrijdag goed handha ven. De financiële waarden ver anderden nauwelijks en van de meeste internationale fondsen bleven de koersen of onveran derd of was het een kwestie van dubbeltjes werk.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19