Veteraan Blommendaal pas in finale onderuit Koele wijn: te weinig tegenstand Deelnemers Match toernooi Geen finaleplaats atleten De Spartaan SPORT. Van der Feen wint toernooi Leidsche Hout Nieuw record rolstoelatleet André Moedig LEIDERDORP - Voor velen was het behalen van de nationale snelschaaktitel (in het jeugdtoer- nooi, dat zaterdag een recordaan tal deelnemers (207) naar Leider dorp trok), door Gert Koelewijn uit Katwijk in de leeftijdsgroep tot 16 jaar een volslagen verras sing, maar niet voor hemzelf: "Eigenlijk had ik al mijn partijen moeten winnen, want ik onder vond echt te weinig tegenstand. Die vier verliespartijen waren geheel onnodig. In de voorron den liet ik mij zomaar door Sjoerd Meijer uit Leiden verrassen, maar in de finale heb ik hem keurig in geblikt. De nederlagen tegen Klaas Landsman en Nico Kuyf waren te wijten aan openingsfou- ten, terwijl ik tegen Marcel Vin gerling pardoes een toren weg gaf". Alleen Johan de Wolff, die uitein delijk tweede werd, had nog roet in het kampioensmaal van Gert kunnen gooien. Koelewijn: "Ik had gedacht, dat hij sterker was, maar met een paar pionnen meer joeg ik hem gewoon door de vlag". Overigens heeft Roel Pi ket, die in de voorronden uitste kend op dreef was, in de finale tegen Koelewijn duidelijk beter gestaan, maar de vlag besliste anders. Sjoerd Meijer, die in de voorronden evenveel punten als Koelewijn had verzameld, deed het in de fi nale maar matigjes. Met vier overwinningen, drie remises en vier nederlagen kwam hij niet verder dan een zesde plaats, die hij nog moest delen met Nico Kuyf uit Boskoop. Roel Piket eindigde na een grandioze voor ronde teleurstellend op een ne gende plaats. Zijn neef Marcel Piket mist nog de nodige felheid in zijn spel. Posi tioneel is hij vrij sterk, maar dat soort spel is voor snelschaak wedstrijden te tam. Vier maal heeft hij in de voorronden op winst gestaan, maar werd hij door de vlag uitgeteld. In zijn finale poule slaagde hij echter met vlag en wimpel: hij won daarin alle negen partijen. De grote favorieten voor het kam pioenschap in de categorie tot 13 jaar, de titelhouder Derk Rietveld (Wassenaar) en de nummer twee van vorig jaar Jeroen Piket (Lei derdorp), visten achter het net. Weliswaar won Piket al zijn partij en in de voorronden, maar in de beslissende finale liet hij net een steekje te veel vallen. Met twee dames slaagde hij er niet in de "kale" koning van Pieter Bier- kens mat te zetten, omdat zijn vlag viel: remise. Tegen Ruud Schuurman ging het helemaal mis: Piket gaf een toren weg. Nog had Piket kampioen kunnen worden, maar de big-match tegen Ruurd Dam ging verloren door een onreglementaire zet. Door dit resultaat werd Piket zelfs geen tweede: kampioen werd Ruurd Dam, terwijl Pieter Bier- kens de tweede plaats greep net voor Piket, die nu genoegen moest nemen met de derde plaats. Het grote struikelblok voor Derk Rietveld was de voorronde. Hij bereikte slechts een plaats in de tweede finalepoule, maar daarin werd hij dan ook overtuigend eerste. Frank van Hasselt (Leiderdorp), Dik Klok en Peter van der Plas (beiden uit Katwijk) drongen ver rassend door tot de eerste finale- groep, waarin ze in de midden moot eindigden. Het spreekwoord "Twee honden vechten om een beenwas ge heel van toepassing op de hoofd groep in de categorie tot 20 jaar. Peter Gelpke en Menno Okkes (beiden van Philidor/Leiden) gingen lange tijd zij aan zij op de titel af, maar Na een serie van zeven winstpartijen werd Gelpke dwars gezeten door Andius Teij- geler (Leiderdorp): remise. Nog had hij kampioen kunnen wor den, als Erik Oosterom (Leider dorp) hem uitgerekend in de laat ste ronde geen poets had gebak ken. Ook Menno Okkes ging aan de slijtageslag kapot. Nederlagen tegen Andius Teijgeler, Frans Cuijpers, Peter Gelpke en Coen Stehouwer deden hem van het toneel verdwijnen. Kampioen werd tenslotte Frans Cuijpers, die slechts verloor van Gert Jan de Boer en Peter Gelp ke. Laatstgenoemde werd twee de, terwijl Andius Teijgeler net voor de neus van Okkes de derde prijs pakte. Rinie Kuyf (Boskoop) miste net de hoofdgroep. In de tweede klasse werd hij wel overtuigend eerste met tien zeges en één nederlaag. De grote voorvechter van het meisjesschaak, Ton Rijnsburger, heeft eindelijk zijn zin gekregen. In alle drie leeftijdsgroepen kon nu van echte strijd gesproken worden. De groep tot 20 jaar, waarin acht schaaksters tegen vorige maal slechts twee, was de spannendste. Na een dubbelron- dige competitie eindigden de kampioene van vorig jaar, Chris tine van Santen, Margreet Mol en Pernette Cameron precies gelijk met tien overwinningen. In de barrage prolongeerde Christine tenslotte haar titel. In de categorie tot 16 jaar was Yvet- te Nagel uit Hilversum opper machtig, maar ja wat wil je als je door John van der Wiel getraind wordt. Alleen Arjette Cameron, die derde zou worden, kon haar een keer op een onreglementaire zet betrappen en dat betekende verlies voor de nieuwe kampioe ne. Annemarie Duymelinck werd op een straatlengte (vier punten) tweede. Hanneke Aandewiel uit Katwijk miste net de derde prijs. Bij de meisjes tot 13 jaar greep Ma- riëtte Drewes (Uithoorn) de titel. Annemarie Benschop uit Wasse naar eindigde als vierde in dit geweld. De inschrijfgelden, iets meer dan duizend gulden, gaan naar de bond voor visueel gehandicapte schakers. Het zal bestemd zijn voor een internationaal toernooi voor deze groep schakers, dat volgend jaar in Noord wij kerhout zal worden gehouden. KEES VAN STEENWIJK Het gevecht om de nationale snelschaaktitels voorde jeugd m volle Gang. Marcel Piket (op de voorgrond rechts op de foto) uit Leiderdorp deed het niet zo best in de voorrondenmaar hij won wel zijn finalepoule met een daverende score van 9 uil 9. André Moedig. ROOSENDAAL - De Leidse rolstoelatleet André Moedig heeft zaterdag, tijdens wed strijden georganiseerd door de Roosendaalse atletiekver eniging Blauw Wit, een nieuw nationaal record gevestigd op de 1500 meter. Moedig ein digde op die afstand als twee de (in 5.45.9) achter de Belg Paul Winkel, die met zijn 5.07.5 een nieuw wereldre cord liet afdrukken. Het oude record stond met 6.02.6 op naam van de Nederlander Jaap Lodder. Paul Winkel drukte trouwens toch zijn stempel op de wed strijden in Roosendaal, want ook op de 400 meter toonde hij zich de snelste. Hij legde de afstand in 119.2 af, en bleef daarmee andermaal Moedig (1.30.2) ruim voor. De Belg Van Damme finishte in een tijd van 1.32.8 als derde. n de Leidsche Hout: Robert Jan van der Feen (links) en veteraan Ronald Blommendaal. Van der Petra Wessels een klasse apart. In het gehele toernooi verloren zij geen set. Tenslotte de "vetera nen", die in Jan de Groot, Ton Grimbergen, Joost Rodenburg, Joop van der Berg en de dames Ria Smit en Inge van Zuuren ver tegenwoordigers hebben, die in de andere nummers van het toer nooi blijk geven een geducht woordje mee te spreken. Jan de Groot won in het herenenkel van Ton Grimbergen, 6-2, 7-5 en dat gebeurde niet in een "zomer avondpartijtje". In de dubbel spelen konden de finales niet worden gespeeld, door een bles sure van Frank Bonte, die met Joost Rodenburg zou aantreden in het herendubbel tegen Piet van Paridon en Ton Grimbergen en in het gemengd-dubbel met Wieneke Westhout tegen Joost Rodenburg/Mia Smit. LEIDEN - De openbaring van het toernooi van de Leidsche Hout was niet een van de jonge talenten uit de Leidse regio, maar een van de oude soldaten. Ronald Blommendaal, nationaal kampioen bij de vetera nen, verraste iedereen en waarschijnlijk niet in het minst zichzelf door in het sterk bezette herenenkel B de finale te bereiken. Dat deed hij langs Henny Koe mans, na twee matchpunten te gen, een w.o. tegen John Visbeen en een drie sets zege op Bram Madera, 6-1,2-6,6-4, die sinds zijn zestiende jaar niet meer van Blommendaal heeft verloren. En omdat Blommendaal ook nog de halve finale bereikte in het he rendubbel B tegen Arnold van der Capellen en Henny Koemans met zijn vaste partner Gerard Pasma was hij tot en met de laat ste dag van het toernooi dus na drukkelijk in het beeld. In de finale tegen Robert Jan van der Feen stond Blommendaal weer erg goed te tennissen, maar de oervaste Van der Feen had zijn zinnen duidelijk op winst van het Leidsch Hout-toernooi gezet en bracht met zijn onvermoeibaar lopen ballen terug, die de kijkers langs en achter de baan al telden. Blommendaal kon de 5-2 en later 6-5 voorsprong die hij nam, niet tot setwinst uitbouwen. Via 7-6 (tiebreak 7-3) en 6-4 won Robert Jan van der Feen. In de tweede set was een servicedoorbraak voldoende voor Van der Feen om de zege binnen te halen. Het herendubbel B kwam niet in handen van het Forescate-duo, Arnold van der Capellen/Henny Koemans. De nieuwe sterke combinatie van John Visbeen/ Marinus Brooshoofd pakte de fi nale zonder problemen, 6-2, 6-3. Misschien waren de gedachten van Koemans en Van der Capel len al bij het slottoernooi van de BASKETBAL - De Verenigde Sta ten zijn zaterdag wereldkam pioen basketbal in de junio renklasse geworden. In de eind strijd versloeg het Amerikaanse team Brazilië met 75-55 na een ruststand van 41-22. Argentinië eindigde als derde. De laatste ontmoeting wonnen de Argentij nen na een bikkelharde strijd met 71-70 van Italië. Bij de rust leid den de Italianen met 38-36. regio Leiden, het Match-toernooi dat 7, 8 en 9 september op het tennispark van Unicum zal wor den gehouden. Bij de dames klopte Henny Fehling in twee sets Annette van der Mey, 7-5, 6-3. Laatstgenoemde had stellig nog de vermoeidheid in de benen te zitten van de partij in de halve finale tegen Tine Lange- veld, want op bepaalde momen ten in de finale wekte zij de in druk volledig aan het eind van haar Latijn te zijn. Deze halve fi nale was er ook een, waarin de punten zeer duur werden ge kocht. Tine Langeveld vocht met alles wat zij aan conditie in haar sterke body had voor een zege, want een finale plaats zou haar in het Match Tennis Toernooi heb ben gebracht. Het slopende duel eindigde met de score 4-6, 6-1, 12-10 in het voordeel van Annette van der Mey. Het gemengd dubbel B leverde Annette van der Mey met Rik Hins de zege op tegen Jean Marc van Maaren en Inge van Zuuren, 6-3, 6-4. In C zegevierde bij de he ren Wouter Kuyk, die daarmee alle geplaatste spelers achter zich liet. Zeik klopte hij in de halve finale de "laatste der Mohika nen", Jan Pieter Hop, 6-3, 6-3. De tegenstander in de finale, Hans van Tongeren, behoorde naar de mening van de plaatsingsdes kundigen evenmin tot de kan spaarden. Het werd een boeiend gevecht waarin van Tongeren pas op het laatst voor Kuyk moest buigen: 7-6, 2-6, 6-3. Astrid Veenman klopte bij de da mes Annette Karl, 6-1, 1-6, 6-2 en net als bij de heren maakte ook zij er een partij van, die de toets der kritiek op dit niveau ruimschoots kon doorstaan. Het dubbelspel bij de heren leverde vader Ton en zoon Frans Grimbergen een door niemand verwacht triomf op. Het duo Grimbergen won eerst van Wouter Kuyk/Jan Pieter Hop 1-6, 6-3, 6-4 (op de districtskampioen schappen was de combinatie Roodenburg/Hop sterker) en in de finale hadden zij met de fina listen de Weger/Van Zuuren 6-3, 6-4 weinig moeite. J an Pieter Hop was in het gemengd dubbel C met Match Tennis Toernooi. Voor het Match Tennis Toernooi, dat onmiskenbaar toch een stempel heeft gezet op het wed- strijdgebeuren in de regio Lei den, hebben zich bij de heren ge plaatst: Arnold van der Capellen, Henny Koemans, Herman van der Capellen, Bub van der Zee, Marinus Brooshoofd, Jan Vis been, Bram Madera en Ronald Blommendaal. De laatstge noemde plaatste zich dankzij zijn prestaties op het Leidsche Hout' ten koste van Har Meijer en Jan Willem Bruin. Bij de dames zal de strijd gaan tussen Ineke Kallen berg, Maureen Meijer, Henny Fehling en Petra Wessels. DEGRADATIES DAMES AV LEIDEN LEIDEN - De atleten van De Spar taan uit Lisse zullen dit jaar met weinig genoegen terugdenken aan de estafettes in de nationale competitie. Gingen de Lissena- ren tijdens de eerste wedstrijd (in mei) op de 4x400 meter in de fout, gisteren was het tijdens de derde competitie-ronde op de kunst- stofbaan in Den Haag weer mis, ditmaal op de 4 x 100 meter. Door deze missers zullen de Spartaan atleten niet uit kunnen komen in de finale van de strijd om de Ne derlandse clubtitel. Een andere hoofdklasse-vereni ging het Leidse AV Holland, wist zich al bij voorbaat kansloos voor een finale-plaats. De Leidenaars, die de afgelopen veertien maan den bij hun trainingen in verband met de accommodatie-proble men in de Leidse Hout (de om bouw van sintelbaan naar kunst- stofbaan) volop hebben moeten improviseren, hadden zich dit seizoen tot doel gesteld de con solidatie van de positie bij de twaalf sterkste clubs van Neder land. Daarin zijn de Holland-atle ten geslaagd. De Leidenaars ble ken ook gisteren in Den Haag veel te sterk voor de teams van het Bredase Sprint en GAC uit Hilversum die het volgend jaar een klasse lager mogen proberen. In de posities van de dames en he ren van het Leidse De Bataven, beide uitkomend in de tweede klasse, veranderde 'na gisteren niet veel. De Bataven-heren, die in Amstelveen in actie kwamen, slaagden er dit seizoen niet in een finale-plaats te bemachtigen en bleven op de achtste plaats staan. Wel een finale-plaats was er weg gelegd voor de Batavendames die overigens van de vierde naar de vijfde plaats zakten. Waarschijnlijk zullen ook de dames van het Lisser De Spartaan in een finale in actie komen, namelijk de finale van de hoofdklasse. De derde ronde in deze klasse moet echter eerst nog worden ver werkt omdat de geplande wed strijd in Lisse gisteren moest worden afgelast wegens de abo minabele toestand van de sintel- baan. Voor de dames van de AV Leiden kreeg de competitie dit jaar een triest slot want zij wisten zich in de tweede klasse niet aan degra datie te ontworstelen. Volgend jaar zullen zij in de derde klasse stadgenote AV Holland ontmoe ten. De Holland-dames haalden gisteren nog even stevig uit en verbeterden hun punten-totaal aanzienlijk. Kans Op de kunststofbaan aan de Haagse Zuidlarenstraat gingen de atleten van De Spartaan gisteren zeer gemotiveerd van start. De Lisse- naren wisten dat zij nog een kans op de finale maakten en die kans wilden zij, ondanks het slechte weer (harde tegenwind op de sprint en regenvlagen), niet on gebruikt voorbij laten gaan. Peter van Noort schreef het eerste nummer, het kogelslingeren, op zijn naam met 45,38 m. terwijl bij het kogelstoten een prima ge middelde tot stand kwam dankzij Jelle Braaksma (12.73 m) en Nico van Noort (12.44 m). Trouwens, de werpnummers verliepen bij de Lissenaren toch gunstig want bij het discuswerpen kwamen Nico van Noort en Jan van Heek tot resp. 44,12 m en 38,00 m terwijl bij het speerwerpen ook flinke afstanden werden genoteerd: Jan van Heek 54,30 m en Jan Rands- dorp 46,40 m. Bij de springnummers gaf Nico van Steyn blijk van een uitstekende vorm. In de verspringbak liet hij 6,64 m opmeten en bij de drie sprong werd het 13,09 m. Het hoogspringen zat ook goed met prestaties van 1,90 m voor zowel Ard Vermeulen als Piet Walra ven. Voorts kwam John van Loon bij het verspringen tot 6,33 m en haalde Jan Heemskerk met de polsstok 3,60 m. De tegenvallers zaten gisteren voor de Lissenaren bij de loopnum mers. Overigens niet op de 5 ki lometer waar Piet Waaning een solorace bekroonde met 14.46,9 en Wim van Klaveren naar een knappe tijd van 15.26,2 liep. Ook de 400 m horden-race van Aat Kortekaas, ondanks een vermin derde trainings-arbeid, was van uitstekend gehalte: 55,4 sec. De prestaties op de 800 m en 1500 m vielen echter wat tegen terwijl de verrichtingen op de sprint wer den gedrukt door de flinke te genwind. Daar kwam dan nog de domper van de diskwalificatie op de 4 x 100 m bij. Enkele Spar taan-prestaties die nog het ver melden waard zijn: Ad van Doorn 110 m horden in 15,7 en 200 m in 22,6; Martien van Rijssel 800 m in I.58,2; Rob Brouwen 3 km steeple in 9.56,2; John van Loon 100 m in II,5 en Arie Rus 400 m in 52,4 sec. AV Holland De AV Holland-heren wisselden in Den Haag sterke met zwakke ver richtingen af. Veel punten moes ten de Leidenaars prijsgeven op de steeple chase door het ontbre ken van Martien v. d. Hoorn (vakantie) en Rob Zandbergen (blessure). Overigens weerden hun vervangers zich niet onver dienstelijk. Uitblinker bij de Lei denaars was Aya van Gemeren die een vertesprong van 6,71 m liet opmeten en de 100 m horden aflegde in 16,1 sec. Ook de speer- worp van Kees Riemens (57,98 m) en het kogelslingeren van Man fred Sahner (43,68 m) staken dui delijk boven de middelmaat uit. In de Leidse ploeg werden (uiter aard) ook veel punten aangedra gen door polsstokhoogspringer Mark van Vliet die tot 4.40 m kwam. Op de midden-afstand kwamen de Holland-atleten zwak voor de dag. Dat was onder meer te wijten aan omzettingen die noodge dwongen op het laatste moment in de ploeg moesten worden ge- daanm. Twee Hollandlopers wa ren namelijk vlak voor de wed strijd betrokken bij een ver keersongeluk en liepen daarbij lichte verwondingen op. De sprintnummers verliepen niet slecht met op de 100 m voor Al fred Verhoef 11,3 en voor Dick v. d. Vijver 11,5. Frank Mingelen draaide op de 200 m naar 23,6 en Harm Zuidema verraste op de 400 m met 52,5 sec. Van Holland wa ren voorts behoorlijk op dreef: Hennie Hakker bij het hoog springen (1.85 m) en Frans Kroone bij het speerwerpen (47,74 m). De Bataven In de herenploeg van De Bataven, in actie komend in Amstelveen, liep Brusche een sterke 110 m horden (15,9) en kwam Ton Oudshoorn op de 100 m tot 11,5 sec. Peter Wezel noteerde op de 1500 m 4.07,5 en Wybo Lelieveld liep een week voor zijn vertrek naar Amerika een 5 km in 15.17,2. Frank v. d. Linden sprong voorts 1,75 m hoog. Voor de Bataven- dames was er in Steenbergen weinig eer te behalen temeer daar enkele juniores afwezig waren. Marian van Schie liep een 800 m in 2.19,5 en Anne Politiek een 400 m in 61,7. Drie Bataven-juniores deden het gisteren tijdens inter nationale wedstrijden in Dort mund voortreffelijk. Vooral B- juniore Sandra Dorlas haalde uit meteen 400 m in 57.3 en een 200 m in 26.5 sec. Asti Oskam (A-junio- re) liep een persoonlijk record op de 800 m (2.10.9) en clubgenote Tina Buntsma kwam tot 26,7 op de 200 m. De AV Leiden-dames hadden zich gisteren al neergelegd bij de de gradatie uit de tweede klasse. In Steenbergen bleken de Leidse dames niet over voldoende inspi ratie te beschikken om behoor lijke prestaties af te leveren. De AV Holland-dames beschikten op Papendal wel over die inspira tie. Sprintster Joske Boom waagde zich eens aan een 400 m en haalde direct de zege binnen in 63,6 sec. Julia Tol wierp 29,90 m met de speer terwijl de 4 x 100 m estafetteploeg (Baary van Haar lem. Lucia Brus, Hester de Boo en Joske Boom) een verdienste lijke tijd van 52,8 noteerde! Nationale (jeugd)snelschaaktitel voor Katwijker

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 16