Feyenoord: met dank aan Van Engelen en Van Beveren Go Ahead door mij de boot in Ton Kamphues viermaal raak tegen Amersfoort Van Gelder woedend na „shirt-affaire" De Visser: „Mijn opzet is geslaagd Scorebord •>T> S jgMAANDAG 27 AUGUSTUS 1979 SPORT SPORT Van c z sportredactie) EINDHOVEN (GPD) - De wed strijd PSV-Feyenoord begon za terdagavond in Eindhoven bij na een kwartier te laat. De re den hiervan was dat Feyenoord de kleding niet wilde aanpassen aan de shirts van de Eindhove- naren. PSV speelt het laatste jaar zijn thuiswedstrijden stee vast in rood-witte kleuren en Feyenoord wilde de shirtjes ge bruiken die vrijwel identiek waren aan die van de Eindho- venaren, terwijl de Rotterdam se ploeg toch blauwe shirts in de koffer had zitten. Uiteindelijk dwong scheids rechter Egbert Mulder de Feye- noorders in het groen te spelen, shirtjes die van PSV moesten worden geleend. Feyenoord- manager Stephan, van wie werd gefluisterd dat hij zijn spelers zou hebben aangespoord zolang mogelijk de door PSV aangeboden shirtjes te weige ren: „Zo heel veel leken die shir tjes echt niet op elkaar. De scheidsrechter had alleen wat problemen met de drie rode strepen op de mouwen". Een uitspraak die PSV-mana- ger Ben van Gelder bijna in woede deed ontsteken: ,Jij pre tendeert toch altijd de waarheid te zeggenDoe het dan nu ookIk heb een dergelijke handelwijze nog nooit eerder meegemaakt en ik vind het onbehoorlijk van een bezoekende partij om zich niet aan de voorschriften te willen houden en op die manier bijna 30.000 toeschouwers een kwar tier te laten wachten. Ik vind het gruwelijk, te meer omdat er ge- Geïmponeerd. Onder de wachtenden bevond zich ook een vrij grote delegatie van het Spaanse Real Gyon, de eerste Europa-Cuptegenstander van PSV in het Europa Cup III- toernooi. De delegatie stond onder leiding van hoofdtrainer José Manuel Novoa, die zich later bijzonder onder de indruk toonde van het spel van de komende tegenstan der: ,J£en geweldige wedstrijd van PSV. Een erg aanvallend ingestelde ploeg, die via de bei de vleugelspelers een grote snel heid kan ontwikkelen. Verdedi gend lijkt het me bij PSV alle maal minder te kloppen, maar als de ploeg precies eender speelt als tegen Feyenoord, dan kan het in Gyon een bijzonder attractieve wedstrijd wor den". Novoa zal geen andere wed strijden van PSV bijwonen. Manager Cassis zal in de ko mende dagen, onder andere woensdagavond in Kerkrade tegen Roda JC, het spel van de PSV'ers blijven volgen. f^SINDHOVEN (ANP) - Nog geen jaar geleden schitterde Ton van Engelen als invaller-doelman bij PSV. Voor de geblesseerde Jan van Beveren mocht de op latere leeftijd naar het betaalde voetbal overgestapte Van ve Engelen zijn entree maken in de "sterrenploeg" van PSV die enige y maanden ervoor landskampioen was geworden. Tegen Glasgow Ran- 6ers bewees Van Engelen dat hij zeker niet de mindere was van Van Beveren. Maar Rijvers besliste anders en verwees hem na enige wed- liik strÜden weer terug. Als bankzitter mocht hij het vorige seizoen afmaken, d Engelen be* geduld niet langer kunnen opbrengen om als remplacant te blijven fungeren. Het gat dat bij Feyenoord viel door het eer ver^re^ van Eddy Treytel werd door hem opgevuld. En met succes. Zo izi« ze^s da* trainer Jezek na afloop van de wedstrijd tegen PSV, die in een ïzu. voor Feyenoord tamelijk gelukkige 2-2 eindigde sprak: "Ik ben tot nu toe zeer tevreden over Van Engelen. Hij heeft ons vanavond gered in h( ^"tieke situaties. Aan beide doelpunten had hij geen enkele schuld. Of ik hem beter vind dan Van Beveren? Nee, daarover laat ik me niet uit", raa Werd deze afleverine van PSV-Feyenoord bepaald door beide doel- verdedigers. Een confrontatie die duidelyk in het voordeel van Van i. Engelen uitviel. Want Jan van Beveren, ongetwijfeld één van de beste doelverdedigers die Nederland ooit heeft bezeten, faalde op twee beslis- sende momenten. De eerste keer diep in de eerste helft toen hij zeer 1 eenvoudig de bal had kunnen onderscheppen, maar met Brandts in de knoei kwam, waarop Petursson eenvoudig kon scoren. En voor de ooi tweede keer in het tweede bedrijf toen hij een bal door zijn handen liet glippen, die volgens scheidsrechter Mulder en diens Leidse grensrech- s ter Bart Honsbeek daarna volledig de lijn passeerde. Deze fout, die Feyenoord aan het gelijkspel hielp werd door trainer Rijvers niet volle- dig op het conto van zijn doelman geschreven. Zoals vaak gebeurt, e betrok Rijvers de beslissingen van de scheidsrechter erin. "Bij dat eerste doelpunt", zo sprak hij, "dachten we dat wij die ingooi moesten nemen. Trouwens de grensrechter wees naar onze kant. Dat verraste mijn ver- on dediging met als gevolg het doelpunt van Petursson. Ook bij het tweede Feyenoord-doelpunt was een dubieuze beslissing in het spel. Van Beve- hr ren volhouden dat die bal niet volledig de doellijn was gepasseerd. Nakaarten natuurlijk, maar vervelend blijft het, want we hebben bij die DEN HAAG - Het kat- en muisspel, leverde zaterdagavond in het Haagse Zuiderpark weer eens succes op voor de underdog. FC Den Haag en het bezoekende AZ'67 maakten er voor de onge veer 8000 bezoekers inderdaad een kat- en muisspelletje van: AZ domineerde de gehele wedstrijd, creèerde zich legio kansen, maar benutte er niet één van. FC Den Haag won dus op een wel zeer gelukkige manier, Liet slecht voetbal zien en kon het publiek slechts bij vlagen boeien, maar Piet de Visser toonde zich na af loop uiterst verbolgen over de negatieve vragen. "Wat willen jullie nu eigenlijk nog? FC Den Haag verslaat AZ met 1-0. pakt twee punten van een titelkandi daat En jullie vallen mijn tactiek aan? Onbegrijpelijk. Ik heb AZ goed ingeschat, de ploeg valt niet meer direct aan, maar laat de aanvallen van achter opkomen. Kees Kist zul je dit seizoen niet zo vaak meer in de punt van de spits vinden. Kist blijft tegenwoordig hangen. Ik heb daar rekening mee gehou den, tegen de jongens gezegd rus tig af te wachten en langzaam op te komen. Die opzet is uitstekend gelukt" Het gevaar van AZ zou dus van de opkomende mensen moeten ko men. Van de middenvelders, voor wie trainer Georg Kessler bewondering toonde: "Zij heb ben verschrikkelijk hard ge werkt. Ze hebben zich legio kan sen geschapen, maar, en daar zal ik het deze week zeker nog over hebben met de jongens, ze heb ben gefaald in de afwerking". Juiste woorden van Kessler. AZ kreeg legio kansen, verscheen diverse malen alleen voor doel man Hans Galjé (Van Dongen, Kist), maar verzuimde de moge lijkheden te benutten. En de schoten uit de tweede lijn, waar bij Nygaard zich onderscheidde, misten ook al precisie. Daardoor leek de wedstrijd in zijn opzet te gaan verzuipen: FC Den Haag als berustende, AZ als doelloos aan vallende ploeg. Het publiek kon zich er maar moeilijk mee ver wen, die zich voor de rest van de wedstrijd achter tegenstanders verschool, de bal werkelijk schit terend achter de vertwijfeld uit vallende Eddy TreyteL 1-0. Het Zuiderpark leefde plotseling weer, het publiek zag het duel weer geheel zitten. Dat gold niet voor AZ, dat zich maar nauwe lijks kon voorstellen, dat het op achterstand was gezet door een zo slecht functionerend team. voorsprong van 2-1 alle kansen gehad de wedstrijd in ons voordeel te Ton van Engelen bewijst zijn waarde voor Feyenoord. Hij houdt René v.d. Kerkhof van de openingstreffer af beslissen". «Polblij In de 25e minuut van de eerste helft kwam daar verandering in. Cees Tempelaar verstapte zich voor de tweede maalden liet zich vervan gen door de eveneens niet geheel fitte Jos Jonker. André Wetzel verhuisde naar de rechtsbuiten plaats, terwijl Aad van Bergen- henegouwen zijn stek op het middenveld weer innam. Met de ze verschuivingen onderging FC Den Haag een metamorfose. De ploeg werd veel gretiger en dat leverde resultaat op. Uit een pass van Aad van Bergenhenegouwen (18 jaar) kopte Henk van Leeu- EREDIVISIE Ajax-Go Ahead 2-1 Sparta-Haarlem 3-0 Exeelsior-Vitesse 2-0 NAC-Willem II 0-1 PSV-Feyenoord 2-2 MW-Utrecht 0-0 Den Haag-AZ '67 1-0 PEC-Twente 0-1 NEC-Roda JC 2-0 Stand Ajax 3 3 0 0 6 7-3 Feyenoord 3 2 10 5 6-2 Excelsior 3 2 10 5 5-2 AZ'67 3 2 0 1 4 4-3 Den Haag 3 2 0 1 4 3-2 Vitesse 3 2 0 1 4 3-3 PSV 3 111 3 6-4 Roda JC 3 111 3 3-2 Utrecht 3 111 3 3-4 Willem Q 3 111 3 2-3 Twente 3 111 3 1-3 Sparta 3 10 2 2 4-3 Eagles 3 10 2 2 3-4 MW 3 0 2 1 2 3-4 NEC 3 10 2 2 3-5 NAC 3 0 X 2 1 2-4 Haarlem 3 0 12 1 3-7 PEC/Zwolle 3 0 12 1 0-3 EERSTE DIVISIE Groningen-FC Den Bosch 0-0 Heerenveen-Cambuur 0-1 Volendam-Veendam 6-2 Telstar-Graafschap 3-0 Wageningen-SW 3-1 Amsterdam-Amersfoort 6-2 Heracles-Fortuna 0-4 DS'79-Eindhoven 2-2 Vlaardingen-Helmond 3-0 Stand Fortuna 3 2 10 5 8-1 Den Bosch 3 2 10 5 4-0 Groningen 3 2 10 5 3-0 Volendam 3 2 0 1 4 0-5 Wageningen 3 2 0 1 4 7-3 Cambuur 3 2 0 1 4 7-4 Graafschap 3 2 0 1 4 5-3 Telstar 3 2 0 1 4 M Amsterdam 3 111 3 8-5 SW 3 111 3 4-3 Eindhoven 3 111 3 4-3 DS'79 3 0 3 0 3 4-4 Vlaardingen 3 111 3 4-4 Heracles 2 10 1 2 2-5 VW 2 0 11 1 2-3 Helmond 3 0 12 1 1-8 Amersfoort 2 0 0 2 0 2-9 Heerenveen 3 0 0 3 0 0-5 Veendam 3 0 0 3 0 3-12 teyeyenoord mag dolblij zijn met het ene winstpunt dat de ploeg zaterdag- °1 avond in Eindhoven pakte. Na een zwakke eerste helft, waarin de 22 ust spelers meer op eikaars benen loerden dan op de bal, bleek na de rust dat beide topploegen hun verstand niet volledig waren verloren. Met zeer en aantrekkelijk voetbal, zeker van PSV-kant, veerde het duel op uit de ,.°l impasse. Opmerkelijk was dat de oud-gedienden zoals René van de ic Kerkhof en Willy van der Kuylen PSV de impulsen gaven die het nodig had. Vooral de gretigheid waarmee Van der Kuylen speelde was opval- ?.1.® lend. "Die hele affaire vooraf', zo zei de aanvoerder van PSV, "prikkelde me. Feyenoord wenste niet in andere shirts te gaan spelen. Maar dat niet alleen. Ook de nasmaak van het Feyenoord-toernooi was bitter. We zijn er uitgejoeld en dat vroeg om revanche". revanche kreeg Van der Kuylen niet volledig. Hoewel hij in samen- werking met de gebroeders Van de Kerkhof in die tweede helft voor veel opvallende daden zorgde, kon Feyenoord toch nog op gelijke hoogte komen. Zoals gezegd een treffer die Van Beveren zich nog lang zal heugen. •etyoor PSV en zijn zo langzamerhand zeer geplaagde coach blijft het nog )o: zoeken. Zoeken naar de vorm van de dag en naar de juiste combinatie. Want opnieuw goochelde Rijvers met zijn formatie. Willy van der Kuy- ef len die door zijn trainer als spelmaker wgs gebombardeerd, moest weer terug naar zijn oude positie in de aan valsspits. Een plek die hem niet ligt, omdat het zware werken in de frontlinie tegenwoordig meer vraagt dan U1 klasse alleen. Een wijziging die PSV verder geen goed deed. Rijvers or begreep zijn verkeerde visie en verwees Van der Kuylen in de tweede "T helft naar het centrum van het veld toen hij Lubse in de ploeg kon brengen voor de geblesseerde Stevens. Die wijziging bleek van on- schatbare waarde. Twee doelpunten (één uit een strafschop, nadat Kos- ter in het strafschopgebied door Nielsen was neergelegd, en één van afj Poortvliet die door Van der Kuylen de vrije ruimte in was gestuurd) er deden Feyenoord wankelen. Dankzij de gulheid van Jan van Beveren stapte Feyenoord nog dolblij van het veld. Rijvers moet toch zijn twijfels hebben. Heeft hy wel de juiste doelman van de hand gedaan? Zijn gelijk of ongelijk wordt aan het eind van dit voetbalseizoen pas bewezen. Uitblinkende doelman Endeman geeft zichzelf schuld van nederlaag bij Ajax (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - Uitblinker Jan Endeman van Go Ahead Eagles wees zich zelf na afloop aan als degene die Ajax kort voor tijd alsnog over de drempel had geholpen. De 22-jarige doelman hield de Amsterdammers 88 minuten van de winst af, maar vergat toen in te grijpen bij een hoek schop van Frank Arnesen, waardoor Tscheu La Ling met een doeltref fende kopbal toch nog voor 2-1 kon zorgen. ,Jk speelde goed, maar door mij is Go Ahead hier vanmiddag wel de boot ingegaan. Ik had die bal gewoon moeten hebben", liet Endeman vol zelfkritiek weten. Het ie moment van afwezigheid van Endeman was voor Ajax uit eindelijk voldoende om opnieuw de rol van lijsttrekker in de Ere- Ton Kamphues LEIDEN - Terwijl de Deense Aja- cied Jensen en de IJslandse Feyenoorder Petursson elkaar op de topscorerslijst van de eredivi sie in evenwicht hielden (beiden scoorden één treffer) schoot Lei- denaar Tonnie Kamphues als een komeet omhoog op de 'produk- tie-lijst' van de eerste divisie. De werknemer van FC Amsterdam eiste alle aandacht voor zich op door in het duel tegen Amers foort liefst vier van de zes treffers voor rekening te nemen. Kam phues liet in de eerste helft van de door zijn club met 6-2 gewonnen wedstrijd een hattrick noteren en deed er na de hervatting nog een schepje bovenop door nogmaals te scoren. De middenvelder neemt nu de tweede plaats in op de topscorerslijst. Eerste staat Wageningenspeler Gerdo Hazel- hekke die gisteren eenmaal het net trof. Eredivisie 1. Jensen (Ajax) en Petursson (Feyenoord)4 3. Waslander (Excelsior), Van der Kuylen (PSV), Van Bommel (MW), Nanninga (Roda JC) en Bleijenberg (Vitesse)2 Eerste divisie 1. Hazelhekke (Wageningen)5 2. Kamphues (FC Amsterdam) 4 3. Jacobs (De Graafschap), Kra mer (Fortuna SC) en Van der Ham (Ds'79)3 6. A. Roosenburg (Cambuur), Peltzer (Cambuur), Lalopua (He racles), Pala (FC VVV), Van Vijf eiken (Wageningen), G. Mühren (Volendam), Kraal (Volendam), Swart (Veendam), Van der Meer (Telstar), Stam (Telstar), Titulay (Fort. SC) en Van der Pas (Eind hoven) 2 IJSHOCKEY - De Tsjechische ijs- hockeykampioen Poldi Kladnc Slechts éénmaal wist hij gister divisie op te eisen. Betwijfeld mag echter worden of Ajax het veld lang zal aanvoeren. Evenals tegen NAC afgelopen woensdag, toen scheidsrechter Manuel ook al met de finish in zicht als redder in de nood moest fungeren, kon Ajax bepaald niet overtuigen. Kansen worden er genoeg ge creëerd, maar de aanvallers ont breken om die mogelijkheden in doelpunten om te zetten. Omdat Soren Lerby wegens een liesblessure niet beschikbaar was, mo^st Simon Tahamata worden teruggehaald naar het middenveld. Het aanvalstrio werd daardoor gevormd door Ka- rel Bonsink, Henning Jensen en Ling, van wie vóór rust alleen Ling van zijn aanwezigheid blijk kon geven. In de tweede helft was er van een voorhoede echter nauwelijks sprake meer, totdat Ling eindelijk weer eens geïnspi reerd raakte. De problemen lijken op de moei lijkheden die Ajax vorig jaar bij de start had en concentreren zich rond de man die de laatste han deling moet verrichten in het produktieproces. Toen liep Ray Clarke verloren rond en werd zijn zelfvertrouwen enigszins gefor ceerd op peil gehouden door zijn collega's, die hem met een royaal gebaar alle strafschoppen lieten nemen. Zijn opvolger, de van Real Madrid afkomstige Henning Jensen, bevindt zich al evenzeer op een eiland. Om hem heen is er genoeg bedrijvigheid, maar Jen sen mag er vooralsnog meestal alleen maar naar kijken. heeft in de eerste ronde van het Europese bekertoernooi met 8-3 gewonnen van de kampioen van Finland, Pori Aessaet (1-2, 3-0, 4-1). middag de aandacht naar zich toe te trekken en aangezien die actie het gelijkmakende doelpunt op leverde, bleef kritiek hem ook die middag bespaard. Zonder op te vallen heeft hij tot nu toe trou wens aardig aan zijn doel beant woord: vier doelpunten in drie wedstrijden. Een specifieke spits zou zich echter in het duel tegen de Eagles hebben uitgeleefd. Een dergelijke speler bleek voor Ajax op de transfermarkt niet voorra dig, zodat de club wel moest te rugvallen op een type voetballer als Jensen, die altijd gewend is geweest om het werk voor te be reiden en niet zozeer af te ma ken. Ajax mag echter allang blij zijn dat het Jensen mag behouden. Nadat Svilar en Balint de toegang tot De Meer was ontzegd, dreigde het licht ook voor Jensen op rood te worden gezet, omdat Ajax artikel 36 van het reglement van de KNVB zou hebben overtreden. Volgens de Stichting Arbeidsza ken zou Cor Coster bij de komst van Jensen een bemiddelende rol hebben gespeeld. Inmiddels heeft diezelfde stichting de zaak-Jensen afgelopen don derdag teruggegeven aan het be stuur van de KNVB. Directeur Joop van der Klink: „We hebben sterke vermoedens dat artikel 36, dat inhoudt dat personen die van bemiddelen hun beroep maken zich niet met transfers mogen bemoeien, is overtreden, maar het zou te veel tijd gaan kosten om dat allémaal hard te maken. Wij hebben ons daarom van ad vies onthouden en tegen de KNVB gezegd: bekijken jullie het zelf maar". Daaruit mag de conclusie worden getrokken dat Jensen, die op dit moment slechts een voorlopige verklaring van speelgerechtig- heid heeft, zijn tweejarig contract by Ajax gewoon zal uitdienen. Hij heeft dan ook alle tijd om de golflengte te vinden waarop zijn teamgenoten momenteel uitzen den. Tegen de Eagles ging het overigens met de nodige storingen gepaard, zoals in de zevende minuut, toen Van Kooten zich by de achterlijn langs nieuweling Peter Boeve werkte en Groeneweg vervolgens verrassend voor 0-1 kon zorgen. Daarna nam Ajax de regie van het duel over. In de eerste helft leidde Jensen kust de grondnadat hij de gelijkmaker voor Ajax heeft gescoord Meutstege komt lachend aanlopenDick Schneider 12) en Koopman kijken beteuterd toe hoe Arnesen zijn ploeggenoot feliciteert. dat tot riante mogelykheden (vooral voor Arnesen), maar niet tot doelpunten, ook al omdat En deman vooral in die fase aan toonde dat hij tijdens zijn verblijf in Amerika in de ploeg van Ed monton veel heeft geleerd. Zó veel, dat hij werd verkozen boven doelman De Clerck. En dat terwijl Endeman pas één week voor de competitie in Ne derland terugkeerde: „Ik heb in Amerika vooral veel aan zelfver trouwen gewonnen. Alleen heb ik weer aan het Nederlandse sys teem moeten wennen. In Ameri ka zijn de spelers immers gewoon om van afstand te schieten". Af standsschoten konden hem in de Meer dan ook niet verrassen. Wel twee kopballen, eerst van Jensen en daarna van Ling, in een twee de helft waarin Ajax het beschei den niveau van zyn tegenstander dicht benaderde. JAN PREENEN

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13