Raas: „Ik ben geen seconde nerveus geweest" REGENBOOGTRUI VOOR PETRA DE BRUIN „jDit kon niet misgaan.. NOS heeft te kampen met veel tegenslag 4 Uitslagen WK op de weg Zeeuw gokt telkens goed Soigneur Bakker opent feest rond Raas: MAANDAG 27 AUGUSTUS 1979 SPORT SPORT VALKENBURG (GPD) - De armen gingen omhoog, de benen freew heelden, het blonde koppie ver toefde in de zevende hemel. Petra de Bruin had omgekeken in de finale van het wereldkampioen schap op de weg bij de dames, had haar enige rivale voor de re genboogtrui de Belgische Jenny de Smet op twee lengten achter stand knarsetandend op de fiets zien zitten en ontstak in jubel stemming. Er kon niets meer misgaan, daar was zij van over tuigd. Dolgelukkig legde zij de laatste tientallen meters van het 65-kilometer lange parcours in en om Valkenburg af. Maar de feestroes van de Nieuw koopse Petra Bruin lokte bij De Smet een furieuze reactie uit. De Belgische perste er pal voor het finishdoek nog een alles-of-niets- spurtje uit en dat wanhopige slotoffensief bracht haar zowaar nog naast de Oranje-rijdster. Het verschil op de eindstreep was minimaal. Maar De Bruin hield op de kalklijn twee decimeter over, juist genoeg om de West- duitse Beate Habetz van haar voetstuk te halen. „Ik had er niet meer op gerekend", verklaarde de pas 17-jarige Petra de Bruin haar argeloos gereden laatste vijftig meter, „dat De Smet me alsnog zou belagen. Ik dacht het is gebeurd, ik ben we reldkampioene. Daarom reed ik niet door. Maar ik schrok me wel rot toen ik vlak voor de streep De Smet naast me zag opdoemen. Van schrik vielen mijn handen terug naar het stuur. Gelukkig lag de finish niet vijf meter verder. Dan had ik naar de regenboogtrui kunnen fluiten". protocolaire. Een voorbeeldige samenwerking in de Nederlandse damesploeg lag zaterdagmorgen in en rond Val kenburg ten grondslag aan het eerste Orarye-succes bij het we reldkampioenschap 1979. Maar de Nederlandse damesploeg, be staande uit Keetie van Oosten- Hage, Tineke Kole-Fopma, Ma rian Bik, Anne Mohlman-Riemer sma, Henny Top en Petra de Bruin, reed ook tactisch een uit- de concurrentie op één uitzonde ring na - de Westduitse Beate Habetz bijvoorbeeld - klasse en kracht tekort kwam om de aan vallen van de Nederlandse for matie te beantwoorden, en omdat de meisjes van Bijster geen te genwerking te duchten hadden van Oostblok-deelneemsters (lees Russinnen). Het bombardement van aanvallen van het vaderlandse zestal beuk te aldus de rest van het veld Een vrij enerverende ontknoping dus van de titelstrijd bij de dames met voor Jenny de Smet boven dien een dramatische nasleep. Vlak na de aankomst raakte zij met haar stuur een fotograaf die midden op de weg stond en klap te vervolgens op een politiemo tor. De verwondingen die zij bij die botsing opliep, vielen overi gens mee. Met een gezwachteld been beleefde de Belgische vice- wereldkampioene de ceremonie gekookte wedstrijd. Om beurten ontsnapten de pupillen van coach Cor Bijster uit de greep van het peloton. Eerst Keetie van Oosten, daarna Anne Riemers- ma. Marian Bik volgde dat voor beeld en Henny Top deed een duit in het zakje, evenals Tineke Kole. En bij iedere ontsnapping hielden de ploeggenotes van de vlucht- ster de hoofdmacht in toom. Dat geschiedde probleemloos, omdat murw, een situatie waaruit Petra de Bruin, de jongste Nederlandse vertegenwoordigster op het wegkampioenschap, maar al vier jaar op de fiets, uiteindelijk het volle profijt trok. Alleen Jenny de Smet kon bij de Nieuwkoopse, die een opleiding volgt voor een verzorgend beroep, aanhaken toen zij bij het ingaan van de laat ste vier omlopen van 16 kilometer aan de haal ging. De maximale voorsprong die De Bruin en De Smet bij elkaar trap ten bedroeg - drie kilometer voor de finish bij de laatste beklim ming van de Cauberg - één mi nuut. In de afsluitende kilome ters verspeelden De Bruin en De Smet ruim een halve minuut van hun tijdwinst, doordat het tempo bij het duo volledig stilviel. Petra de Bruin wenste niet van kop af de sprint aan te gaan, evenzo Jenny de Smet. Dit zenuwslo pende spelletje werd gewonnen door de Belgische, de hoofdprijs kwam bij Petra de Bruin te recht. Keetie van Oosten had haar laatste wegkampioenschap graag met eremetaal'willen afsluiten, maar de tweevoudige titelhoudster (in 1968 en 1976), die bovendien nog zes keer zilver of brons verover de, reikte niet verder dan een vierde plek. Beate Habetz, de ont troonde wereldkampioene, bleef Keetie in de pelotonsprint een paar centimeter voor. Keetie: „Ik ben de eindspurt te vroeg aange gaan. Maar dat ik nu juist door Habetz werd geklopt, steekt me wel. Zij heeft de hele koers aan mijn wiel gezeten, geen enkel ini tiatief genomen. Een stijlloze masnier van rijden'^, Petra de Bruin op de schouders Jan Raas is gisteravond niet verschenen voor het gebrui kelijke televisie-interview na afloop van het wereld kampioenschap. De nieuwe regenboogtruidrager wei gerde pertinent, zeker nadat hij hoorde dat er vertraagde beelden waren uitgezonden hoe hij in het begin van de koers vasthield en afduwde aan ploeggenoten. "Een wraakactie van de NOS", zo bestempelde Raas dit. Zoals bekend besloten vier top- renners - Raas, Kuiper, Zoe temelk en Knetemann - naar aanleiding van de Profronde tot een boycot van Mart Smeets en Martijn Linden- berg. Hoewel Raas eventueel bereid was om toch te komen zag hij, na het zien van de beelden, toch af van een in terview. De boycot loopt vannacht om twaalf uur af. Commentaar van regisseur Lindenberg: "Het waren mooie beelden van een ge beurtenis in de koers. Als het Hinault geweest was of wie dan ook, had ik hem net zo goed genomen. We hebben niets anders gedaan dan re gistreren wat er in de koers gebeurde". De wedstrijdommissarissen hebben de KNWU een boete opgelegd van 600 gulden. De bestuurder van de ploeglei derswagen, Peter Post, ne geerde namelijk .de bevelen van de jury waardoor een mo torrijder werd aangereden. Het was een NOS-motor waarop commentator Mart Smeets had plaatsgenomen. De motor kwam in het publiek terecht, maar kon la ter toch verderrijden. In de nacht voorafgaande aan het WK kreeg de NOS trou wens met nog meer tegenslag te kampen. Er werd voor een bedrag vdn 40.000 gulden aan apparatuur gestolen uit een wagen van de BRT die door de Nederlanders gehuurd was. Waarschijnlijk moeten dieven gezocht worden onder de illegale zendamateurs. Ofschoon er nog geen offi ciële cijfers bekend zijn is het zeker dat de wereldkam pioenschappen op de weg voor organisatoren (een groot bierbedrijf) een financieel succes zijn geworden. Ge pland was een bezoekersaan tal van 130.000 over twee da gen. Volgens de ruwe schat tingen omzoomden in totaal 210.000 mensen (gisteren 160.000) het circuit. De begro ting van de sponsor vermeld de een bedrag van vier mil joen gulden. PROFS 1. Jan Raas (Ned) 274,8 km in 7 uur 3 minuten en 9 sec., gemiddelde snelheid 38,965 km per uur, 2. Dietrich Thurau (Wdl) z.t., 3. Jean René Ëernaudeau (Fra) z.t., 4. André Chalmel (Fra) 7.03.14, 5. Henk Lubberding (Ned) 7.03.21, 6. Gio vanni Battaghn (Ita) 7.03.32, 7. Knut Knudsen (Noo) 7.04.01, 8. Giuseppe Sa- fonni (Ita) 7.07.46, 9. Sean Kelly (Ier), 10. Roger de Vlaeminck (Bel), 11Klaus-Pe- ter Thaler (Wdl), 12. Gi egor Bi aun (Wdl), 13. Gerrie Knetemann (Ned), 14. Bernard Vallet (Fra), 15. Jose Luis Viejo (Spa), 16. Joop Zoetemelk (Ned), 17. Jean Chas- sang(Fra), 18. Michel Pollentier(Bel), 19. Hennie Kuiper (Ned), 20. Marino Ama- dori (Ita), 21. Bernard Hinault (Fra). AMATEURS 1. Gianni Giacomini (Ita) 4 uur 19 min. en 26 sec. (Gem. snelh. 41,352 km uur), 2. Jan Jankiewicz (Pol) z.t., 3. Bernd Dro- gan (Odl) 4.19.27, 4. Robert Millar (GB) 4 19.30, 5. Andreas Petcrmann (Odl) 4.19.38, 6. Jan Bogaert (Bel) •*.19.5! 7. Kuit Ehrenspergei (Zwi), 14. Giuseppe Petito (Ita). 15. Harry Hannus (Fin), 16. Charles Berard (Fra), 17. Tommy Prim (Zwe), 18. Falk Boden (Odl), 19. Kim An dersen (Den), 20. George Mount (VS) al len z.t. als Bogaert. DAMES 1. Petra de Bruin (Ned) 64 km in 1 uur 43 min. 57 sec., (Gem. snelh. 36.941 km per uur), 2. Jenny de Smet (Bel) z.t., 3. Beate Habetz (Wdl) op 26 sec., 4. Keetie van Oosten-Hage (Ned) op 30 sec., 5. Karen Strong (Can), 6. Emanuela Menuzzo (Ita), 7. Francesca Gali (Ita), 8. Jeanni Longo (Fra), 9. Ines Varenkamp (Wdl), 10. Ros- sella Galbiati (Ita), 11. Catherine Swin- nerton (GB), 12. Marian Bik (Ned), 13. Marian Kennes (Bel), 14. Chiistiane van Kwikenboine (Bel). Dat gebeurde met de reactie van een raket waarvan de ontsteking in werking wordt gesteld. De be nen van Jan Raas maalden, met een kracht die de kansen van zyn tegenstanders vernietigden, op indrukwekkende wijze naar de wereldtitel. Het was een groots staaltje van machtsvertoon. En dat terwijl Jan Raas zo benauwd was geweest voor dat laatste stuk („vals plat") dat na de Cauberg overbrugd moest worden. „Ik ontdekte", zei hij, „dat Thurau en Willems een tandwiel van 12 ge monteerd hadden. Ik zat met een 13". De betekenis daarvan: per pedaal omwenteling konden Thurau en Willems zich zodoende vijftig centimeter meer verplaatsen. Jan Raas riep voor het oplossen van die technische kwestie de hulp in van zijn ploegleider Peter Post, chauffeur van de KNWU-volwa- gen. Raas: „Uiteindelijk besloot ik toch maar om niet van fiets te verwisselen. Het leek me te ris kant om in die fase van de koers af te stappen en daarmee een se conde of twintig te verspe- Bombardement Ook in die beslissing kreeg Jan Raas gelijk. I^a 274,5 kilometer plaatste hij een bombardement van krachten op zijn pedalen, die er de vaart door kregen om eerste te worden: felicitaties, huldiging en daarna hel middelpunt van gemopper. Eerst van wat renners die zich geërgerd hadden aan het feit dat Raas in het begin van de koers, toen makker Jo Maas veel vuil werk opknapte door te soleren, voortdurend aan de trui of een broek van een ploeggenoot hing om zodoende wat krachten te sparen. Hij kreeg er een officiële waarschuwing voor. „En te recht", brieste Bernard Hinault „Dat was geen manier van doen". Degene die op de Cauberg in zijn buurt fietste, meldde dat Hinault dreigde met afstappen uit protest tegen die reglementair inderdaad verboden hulp. „Flauwekul", vond Didi Thurau, „we weten toch zeker allemaal dat het heel normaal is dat een kopman onder deze omstandigheden zoiets doet". De tweede aanklacht tegen Raas was heel wat ernstiger. Uit het Italiaanse kamp kwam een offi cieel protest, waarin hy aanspra kelijk werd gesteld voor de val van Giovanni Battaglin, die op enkele honderden meters voor de finish tegen het asfalt was ge smakt. Raas: „Daar kon ik niets aan doen. Thurau maakte van kop af een merkwaardige zwie per, die my dwong om mee te gaan. Dat Battaghn viel, was ze ker mijn schuld niet". En ook hierin kreeg Raas gelijk. De jury sprak hem vrij, waarmee de dis kwalificatie. die theoretisch mo gelijk zou zyn geweest, van de baan was. Er kon vryuit gefeest worden. Elf jaar nadat hy zijn eerste wed- sti IMfc raad, wJan Raa i (dia Kn november zevenentwintig jaar wordt) wereldkampioen bij de profs. VALKENBURG (GPD) - Zelfvertrouwen op een belang- rijk koersmoment, is nooit de sterkste kant van Jan Raas geweest. Hij manoeuvreerde zich nogal eens onnodig in moeilijkheden door al te grote nervositeit, van welke kwaal zijn ploegleider Peter Post aan het begin van dit Thurau en Bernaudeau moeten toekijken hoe Jan Raas als een raket op de regenboogtrui afspurt. Verder naar seizoen zei: „Het wordt tijd dat we ons daal' eens goed mee achteren ligt Battaglin hulpeloos op de grond. gaan bezighouden". Dat is nu niet meer nodig. In wat de wedstrijd van zijn leven werd, voegde Jan Raas ook deze kwaliteit toe aan zijn rijke scha kering van wielertalent. Hij legde er de basis mee voor zijn wereld kampioenschap bij de profs en hij deed dat met een onverwachte koelbloedigheid, die voor zijn toekijkende supporters angst aanjagend was. Jan Raas immers deed geen trap extra toen André Chalmel aan een solo begon die van hem een totaal onverwachte winnaar leek te gaan maken. Jan Raas over de kalmte die hij wist op te brengen: „Ach, als coureur wordt je in de loop van de jaren niet alleen fysiek sterker, maar kun je ook dit soort problemen beter aan. Ik ben in deze finale geen seconde nerveus ge weest". En zo kon het gebeuren dat de ble ke Zeeuw op anderhalve kilome ter van de eindstreep, waar be slist moest gaan worden over wie Gerrie Knetemann zou opvolgen, André Chalmel zyn gang liet gaan toen die wegsprong uit een kop- groepje van acht renners (waarin Tourwinnaar Bernard Hinault de belangrijkste afwezige was): Raas, Lubberding, Knudsen, Willems, Thurau, Bernaudeau en Battaglin. Raas over dat cruciale moment „Ik rekende erop dat Chalmel stil zou gaan vallen. Hy had de hele dag voor Hinault ge werkt. Dat moest hem volgens mij zijn kans gaan kosten". Raas kreeg in die filosofie gelyk. Bleef zijn gok zetten op een ren ner die de kopgroep naar Chal mel moest trekken. Gebeurde dat niet, dan zou hij gezien zijn. Voor een sprinter als Raas hield een dergelijke inspanning een enor me risicofactor in. Raas: „Ik mik te op Thurau. Die ken ik al langer dan vandaag. Thurau is er een die zich onder dit soort omstandig heden altijd geweldig weert". Theorie Ook met die theorie zat Jan Raas goed. Thurau werkte zich naar voren, begon enorm tempo te rij den en sleurde op die manier Jan Raas als gerenommeerd spurter naar een droomsituatie. Achteraf bleek dat Didi Thurau zijn ex- ploeggenoot Jan Raas zyn alles beslissende actie bij vergissing leverde. „Want", legde de blonde Duitser later uit, „ik had een ak koord met Daniel Willems (zijn collega in een Belgische merken ploeg, red.) dat ik voor hem de sprint zou aantrekken. Wij spra ken dat in de finale af. Maar ik wist niet dat hij er door een val partij niet meer bij zat op het moment dat ik de kop nam. Ik rekende erop dat Willems uit myn wiel zou sprinten en ineens zag ik Jan Raas langsvlie- gen...". VALKENBURG - Ruud Bak ker, de soigneur van de Neder landse WK-equipe in Valken burg, was waarschijnlijk de eerste van de tienduizenden wielerenthousiastelingen die het feest rondom de nieuwe nationale held Jan Raas als eerste op gang bracht. Het ge ruststellende knikje, dat Piet Liebrechts hem bij de ravitail- leringspost bij het ingaan van de laatste ronde vanuit de ploegleiderswagen had gege ven, was voor Bakker het te ken om de champagne maar vast uit de ijskast te halen. Terwijl Raas in die zinderende fi nale nog tienduizenden langs het parkoers in het onzekere liet, dronken de Nederlandse begelei ders onder aanvoering van Ruud Bakker al mondjesmaat van de champagne. „Dit kan niet meer misgaan. Als zelfs Liebrechts nog zo ontspannen in de wagen zit, is dat een goed teken. Bovendien heeft Raas nog de steun van Henk Lubberding. Met hem aan zijn zij de kan het bijna niet anders of Raas wordt straks gehuldigd als wereldkampioen. Die twee voelen elkaar nu eenmaal geweldig aan in een finale", aldus Bakker. Een klein half uur later begon het feest pas echt. Jan Raas was we reldkampioen. De triomf, waar van de Zeeuw de laatste maanden herhaaldelijk had gedroomd, was een feit geworden. Ondanks de fa- vorietenrol die hem voortdurend werd opgedrongen, bezweek Raas in dit kampioenschap niet onder de hoogspanning, waaronder hij al geruime tijd leefde. Gerrie Knetemann, zijn voorgan ger in de door alle wielrenners zo fel begeerde trui, was één van de eersten die de nieuwe kampioen attendeerde op zijn plotseling zo gewijzigde levenssituatie. „Jan, jongen, je gaat de komende twaalf maanden nog wat bele ven", fluisterde de oud-wereld- kampioen hem in. „Ga maar vast oefenen hoe je straks lintjes moet doorknippen en toespraken moet houden. Voor je eraan begint, moet je nog maar eens een avondje langs komen. Ik kan je er alles over vertellen". Voor de Zeeuw aanstalten maakte om zich naar het podium te ver voegen, kreeg hij nog één raad mee van zijn voorganger. „Denk erom Jan. Dadelijk op het podium niet gaan huilen als een kind. Dat heb ben de mensen een jaar geleden op de Nurburgring als een keer ge zien". Emotioneel beleefde Jan Raas de ceremonie protocolair dan ook to taal anders dan zijn ploeggenoot een jaar geleden in West-Duits- land. Daar waar Knetemann de tranen de vrije loop liet, beleefde de Zeeuw zijn nieuwe hoogtepunt in zijn toch al zo succesvolle car rière gelaten. „Ach", verklaarde Raas later, „het doet me natuur lijk wel wat. Toen het publiek be gon te schreeuwen, liepen de ril lingen echt wel over mijn lijf'. Raas aan het begin van een nieuwe carrière. Vorige week, na de Ron de van Nederland, nam hij al af scheid van zijn image om alleen maar klassiekers winnen. De we reldtitel zal hem straks verplich ten tot nog meer activiteiten. „Voorlopig heb ik alweer voor een jaar bijgetekend bij Raleigh. Ik weet niet of er in mijn contract een clausule staat dat het salaris zal worden herzien wanneer ik die re genboogtrui zou pakken. Dat ga ik deze week maar eens op mijn ge mak uitzoeken. Ik ben in elk geval wel van plan om het in het voor seizoen wat rustiger aan te doen dan Knetemann het als wereld kampioen heeft gedaan. Ik ben tot nu toe gecontracteerd voor vier zesdaagsen. Dat mogen er hooguit zes worden. En wat volgend sei zoen betreft: natuurlijk zal ik niet schromen om als wereldkampioen voor de andere jongens uit de ploeg te rijden, wanneer die situa tie zich in een koers voordoet. Daar voel ik me nu plotseling he lemaal niet te groot voor". De volgende opmerking van de wereldkampioen was van minder serieuze aard. „We hebben afge sproken dat de winnaar uit onze ploeg 30.000 gulden in de pot zou stoppen. Maar waar moet ik dat geld vandaan halen?", zei hij la chend. Terwijl de man uit 's-Heerenhoek in het middelpunt van de interna tionale belangstelling stond, luis terde Anja Raas, zijn vrouw, van afstand toe. „Ik hoop dat Jan zich niet te veel op de nek zal halen de komende twaalf maanden. Van hetgeen er de komende tijd gaat gebeuren, heb ik echt wel schrik. Vorige week al belden supporters om te vragen hoe laat we zondag avond thuis zouden zijn, wanneer Jan in Valkenburg zou winnen. Ik Voor de ogen van vele duizenden toeschouwers laat Jan Raas zijn gouden plak zien die hij aan het we reldkampioenschap overhield. heb toen gezegd dat we pas maan dagmorgen thuis zouden zijn. Maar", verzuchtte de wederhelft van de nieuwe kampioen, „we zul len er niet onderuit kunnen".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11