VS verontrust over uitbreiding Russische vloot Vlaams weekblad verliest 'test' geding van minister Volgend jaar wordt jaar van het dier in de natuur Uitstel stemming Palestijnse resolutie is vrijwel zeker Ontreddering in Tyrus Rhodie in Pretoria voorgeleid „Aan kernoorlog kan geen land ontsnappen' ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1979 "BUITENLAND PAGINA 9 - Het Vlaamse weekblad „Knack" is vrij dag veroordeeld in een rechtszaak die een „testcase voor de Belgische pers" is genoemd. Het blad moet alsnog een lang ingezonden stuk van defensiemi nister Paul Vanden Boeynants af drukken, al had het eerder een verkor te versie hiervan gepubliceerd. In zijn brief reageert de bewindsman op kriti sche artikelen die Knack had gepubli ceerd over de aankoop van pantser voertuigen voor de Belgische land macht. Een Brusselse rechtbank stelde minister Vanden Boeynants, een berucht inge- zonden-stukkenschrijver, in het gelijk. Knack had twee commentaren van de bewindsman in verkorte vorm afge drukt. VdB - zoals hij meestal ge noemd wordt - nam daar geen genoe gen mee. En de rechtbank stelde hem in het gelijk: op grond van het zoge naamde „recht op antwoord" had Knack de ministeriële pennevruchten tot de laatste letter moeten afdrukken, aldus het vonnis. Het wettelijk recht van antwoord werd in België in 1961 ingevoerd. Wie zich door een perspublikatie in zijn eer voelt aangetast of wie feitelijk verkeerde in formatie wil rechtzetten, kan plaatsing van een commentaar eisen. Zo n reac tie mag niet langer zijn dan het dubbele aantal woorden van het oorspronkelij ke bericht of artikel. VdB s ingezonden stukken aan Knack voldeden aan die eis, aldus ae rechtbank. Vanden Boeynants, een slimme slager in het groot, pleegt al jaren elk kritisch artikel in de Belgische pers over zijn vaak ondoorzichtige defensiebeleid te beantwoorden met ellenlange com mentaren, die hij gepubliceerd wil zien. VdB's reacties bevatten niet ter zake doende en soms misleidende uit weidingen, maar volgens de Brusselse rechters doet dit niet ter zake zolang het aantal woorden het toegelaten maximum niet overschrijdt. De stroom van ingezonden stukken uit VdB's ministerie - naar het schijnt vol gens een bepaald standaardpatroon - heeft ertoe geleid dat de meeste Belgi sche bladen nog maar sporadisch over VdB's beleid berichten. Het Brusselse dagblad Le Soir gaf onlangs toe niets meer over de omstreden aankoop van pantservoertuigen te zullen schrijven omdat VdB na elk bericht weer zijn „recht op antwoord" opeiste. Het weekblad De Nïeuwe noemde VdB om deze reden „onze regelmatige corres pondent". Het argument van Knack dat de stroom ingezonden brieven van VdB in feite neerkomt op beperking van de pers vrijheid, wees de rechtbank af. Het recht van antwoord is immers bedoeld als beperking van de persvrijheid, al dus de argumentatie in het vonnis. Vanden Boeynants kan zun tactiek van lange ingezonden stukken dus rustig voortzetten, nog gesterkt door de ene frank symbolische schadevergoeding die uitgever en hoofdredacteur van Knack aan de bewindsman moet be talen. Tenzij Knack in hoger beroep gelijk krijgt. Hoofdredacteur Frans Verleijen, die met vakantie is, zei on langs in hoger beroep te zullen gaan als de rechters de „legale kneveling" van de persvrijheid door VdB zouden toe laten. VERENIGDE NATIES (Reuter) - Het is vrijwel zeker dat een stemming over de ontwerp-re- solutie over toekenning van het recht van zelfbeschikking, natio nale onafhankelijkheid en soeve reiniteit aan de Palestijnen zal worden uitgesteld. Tsjechoslowaken in Polen aangehouden WARSCHAU (AP) - De Poolse po- litie heeft drie Tsjechoslowaken gearresteerd die van plan waren om samen met enkele Polen in hongerstaking te gaan als steun aan de uit solidariteit met de ge vangen zittende ondertekenaars van het manifest Charta '77. Woordvoerders van de Poolse dis sidente organisatie verklaarden dat de drie Tsjechoslowaken gearresteerd werden toen zij op weg waren van Krakou in Zuid- Polen naar een onbekend geble ven plaats waar men in honger staking zou gaan. Twee namen van de Tsjechoslowa ken zijn bekend. Het zijn David Nemec en Karei Carli Soukup. Men wist niet of zij teruggestuurd zouden worden naar hun thuis land of dat zij in Polen in staat van beschuldiging zouden worden gesteld. Tien leiders van de Charta 77 bewe ging, de Tsjechoslowaakse dissi dente beweging, zullen waar schijnlijk in de komende weken terecht moeten staan voor hun activiteiten. De beweging ontleent zijn naam aan een manifest dat in 1977 werd uitgevaardigd. Hierin doen Tsje chische intellectuelen een beroep op hun communistische regering om de rechten van de mens te ga randeren zoals deze zijn vastge legd tijdens de conferentie van Helsinki in 1975. De Koeweitse vertegenwoordiger, Abdalla Bisjara, zei tot verslag gevers dat het vaststond dat de ontwerp-resolutie niet het sta dium van een stemming zou be reiken. "Wij doen dat als eerbe toon aan de Amerikaanse VN- ambassadeur Andrew Young." Deze kondigde vorige week zijn ontslag aan na een diplomatieke rel over zijn ontmoeting met de PLO-waarnemer Zehdi Terzi. Amerika had koortsachtig gepoogd het niet tot een stemming te laten komen. Bij een stemming zou het zijn veto over de resolutie uit spreken. Amerika wenste het echter liever niet tot een botsing met de Arabische landen over de Palestijnse kwestie te laten ko- Een waarnemer van de PLO te New York, Hassan Abd'al Rachman, had eerder tot verslaggevers ge zegd dat het voorstel een stem ming over de Palestijnse resolu tie uit te stellen was genomen na gesprekken, telefonisch, van ambassadeur van niet-gebonden landen met de Palestijnse leider Jasser Arafat. Rachman verklaarde voorts dat tot het besluit ook had bijgedragen het feit dat ambassadeur Andrew Young tot gedelegeerden van Afrikaanse en niet-gebonden landen zou hebben gezegd dat hij er voor voelde. Young is deze maand nog voorzit ter van de veiligheidsraad. Daar na treedt hij af als ambassadeur bij de V.N. omdat hij destijds met een vertegenwoordiger van de PLO had gepraat hetgeen in druist tegen het beleid van zijn regering. Naderhand had Young voor de te levisie gezegd dat het feit dat Amerika de Palestijnen negeer de, volgens hem "zeer dwaas" (Van onze corrrespondent) PRETORIA - In hetzelfde ge rechtshof waar indertijd de dich ter Breyten Breytenbach en de leider van de communistische partij van Zuid-Afnka, Bram Fi scher werden veroordeeld, zal 24 september dr. Eschel Rhoodie te rechtstaan. Deze vroegere staats secretaris van informatie, die woensdag door Frankrijk aan Zuid-Afrika werd uitgeleverd, moet zich in zijn vaderland ver antwoorden voor het in eigen zak steken van zeker 200.000 gulden aan overheidsgelden. Rhoodie vluchtte uit Zuid-Afrika toen zijn rol bekend werd in „Muldergate", het schandaal rond het vroegere ministerie van informatie, dat op grote schaal geheime fondsen spendeerde om in binnen- en buitenland een vriendelijker beeld te schetsen van de Apartheidspolitiek. Gisteren bepaalde rechtbankpre sident Boshoff van het hoogge rechtshof in Pretoria de datum van het proces. Rhoodie ver scheen enkele minuten lang met zijn advocaat Eddie Stafford voor de rechter om de aanklacht te ho ren. De vroegere staatssecretaris, die door de Zuidafrikaanse pers het meesterbrein wordt genoemd van Zuidafrika's propaganda- mac hine, wordt zeven gevallen van bedrog en-of diefstal ten las te gelegd. Rhoodie's verdediger heeft ge vraagd om de zaak uit te stellen tot 5 september om de verdedi ging de gelegenheid te geven de nodige documenten te zien. Dit werd door de openbaar aankla ger, mr. J. E. Nothling, geaccep teerd. Intussen wordt in Zuid-Afrika zelf opnieuw de vraag gesteld of dr. Rhoodie de enige schuldige is en of de poging om hem wegens be drog en diefstal van een relatief laag bedrag te veroordelen niet een nieuwe poging is om hele in- formatieschandaa 1 in de doofpot te stoppen. TYRUS-Twee door brandbommen geteisterde havenstadje Tyrus in Libanon voor wat eens hun huis was. Buitenlandse journalisten uit Ty rus hebben gemeld, dat na de jongste uittocht van de bevolking na de beschietingen van de afge lopen tijd Tyrms een spookstad is geworden, met totaal verlaten stratenwaar niets beweegt en alles dicht is. In juni hadden de palestijnen hun vestiging in de stad verlaten om zo de burgerbevolking te be schermen. Kortelings vormde het Zuidlibanese hoofdkwartier van het internationale Rode Kruis, in een vroeger hotel aan het strand buiten Tyrus, ook een doelwit voor de kannonniers in Israël en van de techtse militie. WASHINGTON (AP) - De berichten over de bouw van een vierde krachtig vliegdekschip voor de marine der Sowjet-Unie heeft de Verenigde Staten verontrust over de snelheid waarmee de Sowjets hun vloot uitbreiden. De chef-staf van de afdeling opera ties der Amerikaanse marine, admiraal Thomas Hayward, is er van overtuigd dat de berichten kloppen en dat de Sowjets bezig zijn een vierde vliegdekschip van de Kiew-klasse te bouwen, slecht drie jaar nadat het eerste schip van die klasse bij de vloot was gevoegd. De schepen in de Kiew-klasse heb ben een waterverplaatsing van 40.000 ton en worden gerekend te behoren tot 's werelds krachtig ste oorlogsschepen. De V.S. en de andere Westerse lan den hadden eens het monopolie gehad wat betreft vliegdeksche pen. De Sowjets "schenen er nooit aan te willen". Nog maar tien jaar geleden beschikte de V.S. over 24 vliegdekschepen, thans nog maar over 13. Die Amerikaanse vaartuigen zijn (Van c correspondent) STOCKHOLM - Binnen twintig jaar breekt een kernoorlog uit, waaraan geen land kan ontsnap pen. Dat was het commentaar van een gedeprimeerde Zweedse mevrouw Inga Thorsson (64), na haar terugkeer van de ontwape ningsonderhandelingen in Ge neve waar zij de Zweedse delega tie leidde. „De toestand in Genéve is er een van vrijwel totale verlamming", zo beschreef Inga Thorsson de si tuatie, „en bijna niemand gelooft meer dat voor het jaar 2000 een kernoorlog te vermijden is. Of er zou binnen de komende tien jaar een zeer drastische verandering moeten plaatsvinden". Mevrouw Thorsson is een van de meest vooraanstaande experts ter wereld op het gebied van nucleaire wapens en wekt de in druk er volledig van overtuigd te zijn dat de mensheid op weg is naar een collectieve zelfmoord. De toekomst zegt ze alleen maar beangstigend te kunnen vinden. Haar mening wordt gedeeld door directeur Frank Barnaby van Si- pri, het Zweedse internationale instituut voor vredesonderzoek. Ook hij heeft regelmatig ver klaard dat het gevaar voor een kernoorlog dagelijks blijft toe- men wordt getroffen, de straling toch langzaam maar zeker het hele milieu zal gaan vergiftigen. Staatssecretaris Thorsson zegt van mening te zijn dat de houding van de Amerikaanse president Jimmy Carter er voor een groot deel toe bijdraagt dat de situatie zal verslechteren. Carter wenst de goedkeuring van de Senaat van Salt II, het vedrag met de Sowjet-Unie over wederzijdse beperking van strategische (kern)wapens, maar zal dan wel moeten toegeven aan een verho ging van de defensiebegroting met tenminste 5 procent. Bescherming Tot dusver hebben veel geloofd dat een machtseven wicht in de bewapening be scherming zou kunnen bieden, verklaarde mevrouw Thorsson, maar het tegendeel is eerder waar. Hoe hoger het spel wordt gespeeld, des te groter zijn de ri- Volgens een voorzichtige schatting van het instituut voor vredeson derzoek zijn er momenteel bijna 1,5 miljoen bommen klaar voor gebruik die even sterk zgn als de bom die op Hirosjima werd ge bruikt. Sipri heeft ook uitgere kend dat het hele kernwapenar senaal voldoende is om elk le vend wezen ter wereld minstens 50 keer te kunnen doden. Volgens expert nucleaire wapens groter dan de schepen van de Kiew-klasse en zij kunnen zeker tweemaal zoveel vliegtuigen ver voeren. Drie van de Amerikaanse bodems worden voortbewogen door kernenergie, ditis nog met geen der Sowjet-schepen het ge val. Maar die laatste beschikken over een veel veelzijdiger bewa pening dan de Amerikaanse, met inbegrip van lange-afstandsra- ketten voor doelen op zee. Bovendien hebben de Sowjet- schepen vliegtuigen van het type Yak-3& aan boord die vertikaal kunnen opstijgen en landen. De Amerikaanse schepen hebben daardoor een flinke afstand no dig. Voor de start van hun machi nes zijn bovendien catapults no dig. Ofschoon de hele Sowjet- Marine de Kiews beschouwen als schepen voor oorlogvoering te gen onderzeeboten kan blijken uit het karakter van hun bewape ning en hun vliegtuigen dat zij ook bestemd zijn voor andere ac tiviteiten zoals het bestrijden van oppervlakteschepen en doelen op het land, voor "allround" werk. Westduitse spion gepakt BERLIJN (AP)-In Oost-Duitsland is een lid van de Westduitse in lichtingendienst gearresteerd, zo heeft het Oostduitse perbureau ADN bekendgemaakt. De man, Ernst T., werd beschul digd van "ondergrondse activi teiten", "systematisch spioneren en het schenden van de verdra gen over de doorgangswegen door Berlijn." Dinsdag was in Oost-Berlijn een Westduitse journalist gearres teerd die ook zou hebben gespio neerd. Naderhand is bekendge maakt dat het een medewerker in West-Berlijn was van een Keuls dagblad. MADRID - Spaanse archeologen hebben un Puerto de Santa Maria bij Cadiz een meer dan 3.000 jaar oude foenicische stad ontdekt, zo heeft vrijdag het dagblad "Diario de Cadiz" gemeld. De archeolo gen stootten bij opgravingen op aardewerken scherven met foe nicische inscripties. De scherven dateren uit de derde tot de vijfde eeuw voor Christus. (Van correspondent) HILVERSUM - De ministers van milieuzaken van de 21 bij de Raad van Europa aangesloten landen komen 19 september bijeen om hun handtekening te plaatsen onder de eerste Europese over eenkomst op het gebied van het natuurbehoud. In de conventie wordt het natuurbeheer - de flora en fauna en het geheel waarin de planten en dieren leven - voor alle lidstaten geregeld. Het is een belangrijk begin van een vier daags congres in het stadhuis van de Zwitserse hoofdstad Bern waarop de ministers ook een dis cussie aangaan over het massaal gebruik van kunstmeststoffen en bestrijdingsmiddelen, de inten sieve bewerking van agrarische gronden, de bio-industrie, de vernietiging van de heggen in de landschappen en de buitenspori ge ontbossing. Het zijn overigens nog maar enkele van de onderwerpen die aan de orde kunnen worden gesteld. Het wordt voor de ministers de derde bijeenkomst van deze omvang sedert 1970. Dit congres zal onge- twijfeld straks als zeer positief door de bewindslieden worden ervaren omdat kop en staart er zeer milieuvriendelijk uitzien. Daar is eerst de ondertekening van de conventie en tenslotte de lancering van een nieuw natuur- jaar. Na het jaar N'70 (uiteraard) in 1970 en het monumentenjaar 1975, zal 1980 in het teken staan van het behoud van de dieren in de natuur van Europa: de dieren en hun gedrag. Deze campagne zal ook in ons land doorklinken. Bij CRM bereidt men zich reeds op een aantal ac tiviteiten voor die ook in regio naal verband zullen plaatsvin den. Het stuk dat ter ondertekening ge reed ligt, is in vijf besprekingen tot stand gebracht door een commissie van deskundigen op het gebied van de natuur en het natuurlijk milieu en van overleg in Europese zaken. Na een geza menlijke ondertekening straks van de conventie volgt nog een ratificatie per land, een zaak waarin Nederland zich de afgelo penjaren niet de snelste heeft ge toond. De ministers voeren dus in Bern een aardig theater op maar de praktijk begint na de bekrach tiging in eigen huis. Zangvogels De conventie kan ook niet geheel worden gezien als een afspiege ling van de vooruitstrevende vorm van natuurbehoud in ons land. Niettemin is er veel bereikt. Het feit dat landen als Italië en Frankrijk akkoord zijn gegaan met de bescherming van een aan tal zangvogels, zegt al heel wat. Door de gezamenlijk vastgestel de richtlijnen kunnen de landen nu bij elkaar in de jachtkeuken kijken. Zodra er iets op het ter rein van de natuurbescherming aangetast raakt kunnen zij elkaar op de vingers tikken. Eigenlijk is het jammer dat Oosteuropese en Noordafrikaanse landen in het stuk niet voorkomen. Trekkende dieren erkennen geen grenzen en een ooievaar die met gezamenlij ke inspanning van het Oudewa- terse nest naar de Afrikaanse bid sprinkhanen is geloodst, loopt alle kans na een geslaagde over wintering op de terugweg, in het Marokkaanse deel uit de lucht te worden geknald. De conventie bestaat uit twee de len: het stuk dat de artikelen be vat waaraan de ondertekenaars zich zullen moeten houden en het stuk dat weer een totaal van vier bijlagen omvat waarin de status van alle Europese planten en die ren is aangegeven. De bedreigde en de te beschermen planten en dieren worden genoemd, de te beschermen dieren welke echter toch nog onder bepaalde om standigheden exploitabel kun nen zijn en tenslotte de verboden jachtmethoden. De beschermde planten zullen niet meer mogen worden afgesneden, geplukt of uit de bodem gerukt. Het houden en doden van be schermde diersoorten, ook in op gezette vorm en het verstoren van broed- en ruiplaatsen, bij uitbrei ding zelfs de plaatsen waar zij zo gen of hun winterslaap houden. is verboden. Ook het rapen van eie ren en het aanleggen van verza melingen, is niet toegestaan. Ten slotte zijn eveneens de handel en het transport van beschermde diersoorten in de verbodsartike len ondergebracht. Gesloten seizoenen In geval van exploitatie van soorten die tot de bejaagbaren worden gerekend, zijn de landen ver plicht erop toe te zien dat de po pulaties nimmer in gevaar wor den gebracht. Belangrijk is hier bij dat de gesloten jachtseizoenen op elkaar moeten worden afge stemd. Ganzen dus, die tijdens dat seizoen in ons land voor de winter op de loop zijn gegaan kunnen dan in Frankrijk naar wij mogen hopen niet meer worden geschoten. Dan kan het nog gebeuren dat een Europees beschermd dier zich plotseling in een bepaalde streek zo op zijn gemak voelt dat het te zeer gaat toenemen in tal en last Dan kan het land een uitzonde ringsbepaling hanteren maar verplicht zich daarbij wel twee jaarlijks verslag over de situatie te doen en zelfs het aantal ver strekte jachtvergunningen op te geven. Aardig en van belang voor het zuiver houden van het ras, is de overeenkomst dat een strenge controle zal worden toegepast op Europees gezien niet inheemse dieren zoals op exoten die door sommige natuurminnaars zonder enig besef echter van ecosyste men. wel eens op dit continent „overboord" zijn gezet. De lan den beloven elkaar ook nog plechtig gezamenlijk de herin troductie van zeldzame of uitge storven diersoorten te bevorde- De verdragspartijen is toegestaan voor een bepaald dier dat op de ljjst van beschermde soorten is opgenomen, een voorbehoud te maken. Zo houden de Westduit sers ten aanzien van de door ons wanhopig beschermde zeehond een slag om de arm. Enkele lan den hebben nog andere uitzonde ringen bedongen. De wilde bos kat en de lynx moeten hier en daar tot te exploiteren dieren worden gerekend. Dan is er dus aan alles een aanhangsel toege voegd waarin de verboden jachtmiddelen worden opge somd zoals het werken met band recorders, explosieven, licht bronnen en ook met lgmstokken en ook is het gebruik van vlieg- en motorvoertuigen tijdens de jacht verboden. Wat nemen de landen nu op zich? De overeenkomsten in eigen ge bied te bevorderen, maatregelen te treffen om natuurverwoesting te voorkomen, bescherming van flora en fauna en het stimuleren van de natuureducatie. Dat laat ste wordt op de conferentie in de praktijk gebracht door de cam pagne „De dieren en hun natuur lijke omgeving" op de Europea nen los te laten. Ooievaar: tussen Oudewat e" en Afrika neergeknald.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9