Geen verhoging lastendruk" Schepen mijden Rotterdamse haven Schandaal rond bureau voor kinder-adoptie Nederlands Christelijke Werkgeversverbond: 99 Inzage gevraagd rapport- Aantjes Philips schendt embargo Z-Afrika Kritiek op plannen voor ENKA BUITENOM ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1979 IWNMIJIM ROTTERDAM (GPD) - De gebrui kelijke bedrijvigheid op de Nieuwe Waterweg is de laatste dagen wat teruggelopen, zo zegt het Rotterdamse havenbestuur voorzichtig maar in werkelijk heid ligt de rivier er voor dood bij. Gistermorgen op de Parkhaven: geen af- en aanvarende parlevin kers, kustvaarders, douane bootjes, rivier- en waterpolitie- voertuigen en vooral geen sleep boten. Die laatste categorie vaartuigen zorgt door haar afwezigheid voor het ontbreken van de grote scheepvaart en daarmee is vrij wel de hele bedrijvigheid in de havenwereld tot het nulpunt te ruggelopen. Hoewel de sleep bootstaking pas twee dagen duurt, zijn de gevolgen direct, maar ook indirect goed merk baar. In de ruimen van de laden de of lossende vrachtvaarders wordt op halve kracht gewerkt, terwijl botenbazen niet eens de moeite nemen de stuwers tot ho gere activiteit aan te zetten; er kan immers toch geen schip naar binnen of buiten? Tegelijkertijd hebben vanzelf ook de rijks- en gemeenteloodsen weinig te doen, en hun collega's achter de walradar haven slechts in de zoveel uur een „stip" over het verder lege radarscherm loodsen, terwijl zij er normaal enige tientallen zodanig bewaken dat de vaartuigen in de drukte niet tegen elkaar oplopen. Er zal zeker binnen niet al te lange tijd een einde moeten komen aan deze voor Rotterdam desastreuze staking. Nog zijn de gevolgen niet al te ernstig, maar daar zal snel verandering in komen. Volgens Bureau Dirkzwager, dat vanuit Maassluis het gehele scheep- vaartgebeuren op de Waterweg coördineert, liggen er nu zo'n vijf tien schepen op de rede voor Hoek van Holland te wachten. Maar aangezien op een normale dag 90 tot 120 schepen de Hoek binnenvaren, is het zeker dat een groot aantal vaartuigen naar an dere havens is uitgeweken. Via de nationale kuststations, zoals in Nederland Scheveningen Radio, zijn de gezagvoerders ver uit de Nederlandse kust al op de hoogte gebracht van de Rotterdamse staking en vervolgens naar ande re Westeuropese havens gevaren om te trachten daar hun lading van boord te krijgen en via een doorconnossement over land naar Nederland te krijgen. Rotterdam mag dan een van de duurste havens ter wereld zijn, het is ook de meest doeltreffende. Hier wordt geen lange wachttijd verloren door douanemensen die te laat op komen dagen of roeiers die talmen met het vastmaken van wat voor soort schip in welke weersomstandigheden dan ook. Hier staat, van tevoren telegra fisch besteld, de ploeg havenar beiders soms uren te wachten vóór het vaartuig binnenloopt. Direct na de douane komt hier ook dag of nacht een vertegen woordiger van overheid of parti culiere bedrijven, dreigen nu voor langere tijd niets om handen te krijgen. Bovendien wijken de schepen uit naar concurrerende havens, met het risico dat je ze niet zo een-twee-drie weer terug krijgt. Rotterdam heeft altijd het predikaat „stakingsveilig" trots gedragen, maar daar kon nu wel eens verandering in komen. Daardoor zouden de reders kun nen besluiten om bijvoorbeeld Hamburg als nieuwe Europese aanloophaven te kiezen. Deze aanblik biedt de Rotterdamse haven sinds donderdagmorgen e neel van het sleepbootbedrijf Smit Internationale. vilde staking uitbrak onder het perso- DEN HAAG (ANP) - Evenals het Verbond van Nederland se Ondernemingen (VNO) heeft het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond (NCW) zich gekeerd tegen een verzwaring van de collectieve lastendruk. Op grond van berichten in de pers over de plannen die het kabinet voor het volgend jaar zou hebben, vreest het NCW verhoging van de indirecte belastingen, verzwaring van de sociale premiedruk en vermindering van de financiële over heidssteun ter stimulering van de investeringen. De verhoging van de indirecte be lastingen en de verzwaring van de sociale premiedruk, die het kabinet van plan zou zijn door te voeren, zullen volgens de bere keningen van het NCW de collec tieve lastendruk met anderhalf twee procent doen stijgen. Dat DEN HAAG (ANP) - De PvdA- fractie in de Tweede Kamer wil op zo kort mogelijke termijn ver trouwelijke kennisneming door de Kamer van het nadere rapport van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie (RIOD) over de gedragingen van oud-CDA- fractievoorzitter mr. Willem Aan- tjes in de Tweede-Wereldoorlog. Daar dient een commentaar van Aantjes bij gevoegd te worden. De fractie heeft de regering via kamervoorzitter Dolman daarom gevraagd. Tevens hebben de socialisten de bijzondere kamercommissie voor de zaak Aantjes komende dinsdagmorgen bijeengeroepen om na te gaan of het kamerdebat, dat diezelfde dag op de agenda staat, wel voldoende is voorbe reid. De fractie wil vertrouwelij ke kennisneming van het rapport en het commentaar van Aantjes daarop, om te kunnen oordelen over de weigering van het kabi net het rapport aan de Kamer te sturen. Het kabinet meent dat in het nadere rapport beweringen staan, waar van de juistheid noch de onjuist heid bewezen kunnen worden. Bovendien achten de bewinds lieden het doorsturen aan de Kamer unfair jegens Aantjes. De D'66 fractie in de Tweede Ka mer heeft het kabinet gisteren gevraagd het nadere rapport van het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie (RIOD) over de zaak Aantjes zo spoedig mogelijk openbaar te maken. Volgens de fractie ligt het niet op de weg van het kabinet maar op die van de Kamer een eindoordeel te geven. Het is schadelijk, zo meent de fractie, dat het parlement geen kennis mag dragen van eën rap port, terwijl de zaak Aantjes zo snel mogelijk moet worden afge rond. zou betekenen, dat het beslag van de overheid op het nationaal in komen volgend jaar zal worden vergroot en dat er voor de bedrij ven en werknemers in de parti culiere sector een minder klein deel van het nationaal inkomen beschikbaar zal zijn dan in 1979. In het hedendaagse spraakge bruik: de particuliere sector komt op de min-nullijn te zitten. Dat zou inhouden, dat het op mati ging van de collectieve lasten druk gerichte beleid van Bestek '81 na een jaar al weer wordt los gelaten en dat wijzen wij af, aldus voorzitter S. J. van Eijkelenburg van het NCW gisteren in een persconferentie. Niet realistisch De christelijke werkgevers wijzen dat af, niet alleen omdat een der gelijke koerswijziging het (onder meer uit de krachtige groei van de export blijkende) economi sche herstel in de kiem zou smo ren, maar ook omdat zij het een voudig niet realistisch vinden van de werknemers te verlangen, dat zij genoegen nemen met een vermindering van de koop kracht. Dat is om twee redenen niet realis tisch: de werkgevers zien er niet veel heil in met de vakbonden te gaan onderhandelen over een cao, die een verlaging van de koopkracht voor de werknemers inhoudt en het is daarnaast niet realistisch te verwachten, dat bij de huidige spanningen op de ar beidsmarkt een koopkrachtver laging voor de werknemers is te verwezenlijken. Er is namelijk bijna geen enkele sector in het bedrijfsleven meer, die geen te kort aan vakbekwame werkne mers heeft. Er is geen werkloos heid meer onder het produktie- personeel. Voorzitter Van Eijkelenberg ver klaarde dat de christelijke werk gevers voortzetting wensen van de beleidslijn die afziet van ver zwaring van de collectieve las tendruk. Zij menen dat het finan cieringstekort van de rijksover heid dit jaar zal meevallen en zij vinden het daarom niet nodig dat de regering maatregelen neemt om het financieringstekort in 1980 verder te verlagen. Om de spanningen op de arbeids markt te verminderen moet er volgens de christelijke werkge vers versterkt worden gestreefd naar om-, her- en bijscholing. De lonen staan als gevolg van de te korten aan vakbekwame ar beidskrachten al weer onder druk. Nu er geen werkloosheids probleem meer is voor produk- tiepersoneel, zou een algemene maatregel als verkorting van de arbeidstijd alleen maar proble men scheppem voor het be drijfsleven. De christelijke werk gevers pleiten daarom voor een meer gericht beleid, dat de voor bepaalde groepen (vrouwen, ou deren, jongeren en etnische min derheden) bestaande werkloos heidsproblemen aanpakt GROESBEEK (GPD) - In het Gel derse grensdorpje Groesbeek dreigt een fiks schandaal te ont staan rond de handel in kinderen uit ontwikkelingslanden. De stichting Flash, de naam waar onder een particulier adoptiebu reau opereert, zou, zo wordt ge suggereerd, kinderen onder valse voorwendsels bij hun ouders weglokken en ze verkopen aan pleeggezinnen in Nederland. De ouders van deze kinderen wordt verteld dat hun peuters gratis een paar maanden op vakantie kun nen in ons land. Het gaat hierbij om kinderen tot zes jaar. Er zou den er inmiddels zo'n honderd in Nederland zijn ondergebracht. De Directie Kinderbescherming van het ministerie van justitie heeft de zaak in onderzoek. Justi tie is op de affaire gewezen door een Nederlandse verpleegster die jarenlang op Nieuw-Guinea heeft gewerkt. Directeur van de stichting Flash is Ben Verstegen. Hij was voor commentaar niet bereikbaar daar hij thans op werkbezoek is in In donesië. Zijn vrouw vertelt ech ter desgevraagd, dat de geruch ten over een malafide handel in kinderen op nonsens berusten. „Het is absoluut niet waar dat mijn man de kinderen zou stelen. Hun ouders staan de adoptiekin deren vrijwillig af omdat zij in het thuisland geen enkele toekomst hebben. De moeders zien hun kroost iedere dag meer aftakelen en zijn blij als zij naar Nederland kunnen". Verder vertelt mevrouw Verstegen dat de organisatie van haar man slechts een bemiddelende rol heeft voor echtparen die zelf geen kinderen kunnen krijgen en dol graag een kleintje willen hebben. Anderen spreken dit tegen en zeggen dat de adoptiekinderen onder valse voorwendsels uit hun geboorteland worden gelokt. Te gen veel geld zou het adoptiebu reau Flash aan iedere wens kun nen voldoen. De zaak rond de kinderhandel kwam aan het rollen toen het dochtertje van een verpleger op het nabij West-Iran liggende In donesische eiland Biak zich op gaf voor een gratis vakantie. Hij berichtte hierover een oude ken nis in Nederland die als verpleeg ster op Biak heeft gewerkt. De verpleegster had al eerder ge hoord over praktijken van de stichting Flash en bracht de zaak in de openbaarheid. VUT-premie aftrekbaar DEN HAAG (GPD)- De premie die werknemers in verschillende be drijfstakken betalen voor het fonds vrijwillig vervroegd uittre den wordt aftrekbaar van de loonbelasting. Binnen enkele weken zal het ministerie van fi nanciën hiertoe een voostel in dienen. Dit betekent, dat een deel van de kosten van de VUT via de aftrekbaarheid voor de loonbe lasting voor rekening van de overheid wordt genomen. SCHIPHOL (ANP) - De speciale VN-commissie van de Verenigde Naties tegen apartheid zal op kor te termijn contact opnemen met de Nederlandse regering over de leveranties van Philips aan Zuid- Afrika. Dit verklaarde de vertegenwoordi ger van de Anti-Apartheidsbe weging Nederland, drs Sami Fal- tas, gisteren bij zijn terugkeer op Schiphol vanuit New York. Fal- tas heeft daar de afgelopen dagen gesprekken gevoerd over de be wuste leveranties met de VN- commissie en met de commissie van de Veiligheidsraad die de naleving van het wapenembargo tegen Zuid-Afrika controleert. Daarbij heeft hij ook de verant woordelijkheid van de Neder landse regering aan de orde ge steld. De beschuldigingen van de Anti- Apartheidsbeweging hebben be trekking op de leveranties van electronica die Philips via doch terondernemingen aan Zuid- Afrika zou leveren. Volgens Fal- tas maakt Philips zelfs misbruik van het wapenembargo omdat haar dochteronderneming Prye, die in Zuid-Afrika is gevestigd, electronische produkten levert die eerst bij Amerikaanse firma'S werden besteld. Faltas vindt de regels in Amerika voor handha ving van het wapenembargo veel beter. Dat Philips misbruik kan maken van het door Amerikaan se maatregelen ontstane gat in de markt bewijst volgens Faltas dat de Nederlandse regering het wa penembargo niet serieus neemt. De anti-apartheidsbeweging heeft inmiddels over deze zaak contact opgenomen met de Industrie bond FNV. Ook zal zij contacten zoeken met diverse politieke par tijen en met de centrale onder nemingsraad van Philips. UTRECHT (GPD) - De Industrie bond FNV is allerminst van plan een onvoorwaardelijk ja te laten horen als reactie op de plannen van ENKA voor structurele ver beteringen van de onderneming. De Industriebond wil in een nieuw gesprek met de raad van bestuur aandringen op produkt- vernieuwing en grotere research- inspanning. Dat zei bondsbe- stuurder J. Schermer gister avond na uitvoerige besprekin gen met de centrale onderne mingsraad van ENKA en een aantal kaderlden. In tegenstel ling tot de ENK A-top wil de bond praten over noodzakelijk te ach- ten veranderingen binnen de ge hele onderneming en niet binnen een of twee bedrijven. „We willen kort en goed een totaalplan voor ENKA", aldus J. Schermer. De fabriek in Ede (1375 werkne mers) is winstgevend met haar sponsen en viscose textielgaren, maar zeker wat deze laatste be treft acht de Industriebond FNV de situatie op langere termijn niet veilig. Er zullen andere produk ten moeten komen. Ten aanzien van het bedrijf in Arn hem wil de bond meer zekerheid voor wat betreft de capaciteits aanpassingen. Er werken 1200 man. Het bedrijf in Emmen (3500 werknemers) moet bijzondere aandacht krijgen, meent de bond, waar het technische verbeterin gen betreft. Er dient duidelijk heid te komen over de positie van de produktie voor nu en de toe komst en boven alles mogen er geen gedwongen ontslagen val len. De overheidssteun van 150 miljoen gulden die ENKA heeft gevraagd voor verdere modernisering van Emmen is het oordeel van de bond een absoluut maximum en mag bovendien niet het karakter hebben van een subsidie. Het reorganisatieplan-Breda wijst de bond vierkant af. Het wordt onaanvaardbaar genoemd dat de produktie van polyester textiel garen bij ENKA de komende ja ren zal toenemen, doch dat de produktie uit Nederland wordt overgeplaatst naar andere lan den. De bond maakt zich tenslotte zor gen over de positie van het cen trale kantoor en de research-af- deling in Arnhem. De raad van bestuur studeert op plannen om de centrale kantoren te Arnhem en te Wuppertal ergens halver wege samen te voegen. "We zijn erg bang dat ze serieus in die rich ting door werken en dat gaan ten koste van arbeidsplaatsen", meent Schermer. De bond heeft er zonder meer be zwaar tegen dat de research in Arnhem overeenkomstig het voorliggende plan van de raad van bestuur wordt afgebouwd. De komende week gaat de Indus triebond overleggen met de leden en vermoedelijk op 7 september volgt weer een gesprek met de ENKA. Terug (1) We zyn dus weer terug. Het le ven neemt zijn ritme weer op. Aan schema's die door de vakantie een paar weken aan het oog onttrokken waren, blijkt toch niet te tornen. Die vaxantie voerde mij naar Zuid-Frankrgk Dat is eigen lijk al jarenlang het geval, want op het gebied van vakantiebestemmingen leg ik een opmerkelijk conserva tisme aan de dag. Het is Zuid- Frankrijk of het moet Zuid- Frankrijk worden. Het is het land, het is de taal, het is het eten. Er mogen honderddui zenden toeristen uit Neder land of West-Duitsland ko men, maar de hoofdstraat van Le Lavondou is nog steeds niet veranderd in een reeks horeca-ondernemingen met braadworst of patatten. Dat bedoel ik dus eigenlijk. Het is trouwens ongelooflijk hoe een plaatsje als Bormes-les Mimosas, uit het graniet van het Taux-gebergte gehakt, zijn opgerepte staat heeft be houden. De auto's zwiept men rigoureus naar betonnen on derkomens aan de buitenzij de, maar de kronkelende straatjes zijn er voor wande lende voeten. Natuurlijk is ook Frankrijk aan het verval van eet- en leefge woonten ten prooi. Wie in Le Lavondou in "Au vieux port" eet, gerenommeerd visres taurant met een Michelin-ster kan inderdaad nog altijd voortreffelijk culinair uit de voeten, maar dat mag dan ook wel tegen 205 frank per cou vert. Helaas ontwaart men ook in het door God zo rijk bedeelde Frankrijk steeds de de Tragisch was dat mijn vrouw gelijktijdig en meestentijds in een iets heviger versie aan de zomergriep ten propi was. De thermometer is dan de enige maat der dingen. Eéntiende van een graad verschil met de partner kan betekenen dat men wel of niet naar beneden moet om thee te maken, of die twee citroenen uit te persen. Het is een hard gelag als men zelf 39.8 heeft, maar de ander met mobilisenng van alle spaarzame krachten die nog resten. 39.9 op het scorebord laat noteren. Denk maar niet wat heerlijk zo'n beetje ziek. Een boekje lezen en zo. Als je getweeen zwetend en steunend in de sponde ligt dan is één alinea uit de boeketreeks al te veel, om van die opgewonden jon gelui overdag op de radio maar te zwijgen. Een dieet van Spa en van dat vocht uit die vierkante dozen, waarvan de reclame zegt dat je met minder geen genoegen mag nemen. Als de koorts dan weer eens ëën van de cols van de eerste categorie nam. gul zig en verhit een doos bon bons leeg vreten. Toen de thermometer tenslotte na zijn langdurig verblijf in het hooggebergte zijn routine hervond in de vlakte van 37 en daaromtrent was niemand bereid om zich daar al te geestdriftig over te betonen. Want het lijf was nog zwak en de beentjes trillerig. Maar de thee moest gezet worden. En dat moest nog altijd beneden gebeuren. gensmeer en de vette troep die slechts tot brandend maagzuur leidt, omdat men op vakantie weliswaar nooit zijn tweede tandenborstel vergeet, maar wel zijn fami liedoos Rennies. School Terug (2) In de "Nice-Matin" las ik in die dagen een bericht met de vol gende kop: "Touriste plonge dans une piscine vide... un Beige". Een amusante schok der herkenning. De Belgen mop, zo meende ik aanvan kelijk, tiert niet slechts welig in onze zompige moerasdelta, maar schiet ook stevig wortel in het grote Gallia. Maar dat is toch maar de halve waarheid. Het zijn niet louter de Belgen, maar vreemdelin gen in het algemeen, aan wie de Fransman merkwaardige kanten vindt zitten. Niet dat hij ervan wakker ligt. Dat ze ker niet. En zolang die toeris ten met hun rood verbrande poten in espadrilles gestoken maar niet het lef hebben om dwars door een jeu-deboule- baan te banjeren, dan mogen ze er ook best zijn. Veel last heb je er immers niet van. 's Avonds hebben ze de happen al door de keel, als de door snee-Fransman nog aan zijn aperitief zit en de dure disco maakt rauwe bonen zoet. Die Belg die in dat lege zwem bad plonsde, werd niet zo zeer om zijn nationaliteit zwaar genoeg gewogen bevonden om een plaatsje tussen die nimmer ophoudende stroom trouwlustigen van de betere stand in de "Nice-Matin" te bemachtigen. Een zorgeloze "néerlandais" had het even zeer bereikt. Het belangrijk ste is dat de Franse krantele zer er al in de kop van door drongen wordt, hoe dom die gemiddelde toerist wel is. En dat valt natuurlijk niet te ontkennen. Terug (3) En dan net terug ook nog zo mergriep. Dat is een onge makkelijk fenomeen. Het slaat toe in een tijd van het jaar dat men volstrekt defen sieloos de virussen moet ge dogen. Zomergriep. Dat is net zoiets als sinterklaas in juni. Het is ongeloofwaardig. Wie eraan ten ondergaat, wordt niet serieus genomen. De eerste dag van mijn zoon naar de echte school. Vroeger toen alles nog zijn plaats had en er systeem in de gang der mensen en dingen scheen te bestaan, heette dat "grote" school. Sinds we alle zeker heden niet meer bezitten, fundamenten zijn weggesla gen, spreken we van "ba- sis"-school. Zo zie je dat woorden troost brengen voor verdriet dat ei genlijk niet benoembaar is. De zenuwachtige spanning is er voornamelijk bij de ouders. De kinderen nemen de zaak belangrijk nuchterder. Va ders met de kodak-klak in de hand, corresponderend lid van de ontwikkelcentrale, leggen het grote moment vast. Maar de kinderen zelf kunnen er met de beste wil van de wereld niet veel meer in zien dan een soort superva riant van de kleuterschool die ze juist achter zich hebben gelaten. Op hun banken lig gen ook al weer clowntjes en bassie en adriaan met de hoofdacte gedragen zich niet zo veel anders. Trouwens, welke ouder van nu, kan zich nog zijn of haar eigen eerste schooldag herinneren? 's Avonds thuis met de eerste lading drukwerk, want ken nelijk beschikt ook de basis school over een brievenbus met een brede gleuf en daarin weten verzekeringsagenten, uitgeverijen van kin derblaadjes enzovoorts ter dege de weg. Als dat onge vraagde drukwerk in uw ei gen brievenbus valt, flikkert u uiteraard de hele sante- kraam met ëén bedreven be weging in de pedaalemmer. In de schoolsituatie daaren tegen krijgen de kindertjes het spul mee naar huis. En kinderen zijn gezagsgetrouw en wijken niet gaarne van de generale lijn, zoals men weet Dus heb ik nu de grootste moeite, m'n zoon aan zijn ver stand te brengen dat ik zijn tandjes niet via de één of an dere meneer in Leidschen- dam wens te verzekeren. Dus, daarenboven, is bovenmen selijk subtiel manoeuvreren gewenst om en dat snelge- bekte weetjesblad voor de jeugd (uitgave VNU) buiten de deur te houden én tegelij kertijd mijn zoon niet het ge voel te geven een outcast te zijn, omdat we géén abonne ment op het blaadje r De moraal van het verhaal ba sisscholen zouden over brie venbussen met belangrijk smallere gleuven moeten be schikken. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7