„Ergerlijke afzijdigheid5' SQ2B33 Orgel uitgeleend voor tv en plaat Erg ongerust"" Wel bij, niet van de krijgsmacht KERKDIENSTEN Koster Van Diggelen: (Van onze redactie geestelijk leven) Een compleet Nederlands kerkorgel is gedemonteerd en vooreen tijdje overgebracht naar een kasteel kapel in Zuid-Duitsland om daar dienst te doen voor tv- en plaat opnamen. Dit unieke feit betreft het uit 1773 daterende orgel van de hervormde kerk in het aan de Waal gelegen dorpje Dalem onder de rook van Gorkum. Dat orgel werd gebouwd door Jo hannes Mittenreiter, een uit Zuid-Duitsland afkomstige or gelbouwer, die enige tijd óok in ons land heeft gewerkt. De orgels die hij hier naliet zijn niet talrijk, maar staan wel hoog genoteerd op de ranglijst van de Nederland se orgelcultuur. Die in de Dorps kerk van Leiderdorp en in de doopsgezinde kerk te Leiden ko men ook uit zijn werkplaats. - balanceren op de rand - Zoekwerk Het Dalemse instrument trok sterk de aandacht van orgelkenners nadat het in 1969 door een alge hele restauratie weer in uitste kende staat was gebracht. Het is namelijk een van de zeer weinige exemplaren van dit type die in de oorspronkelijke toestand be waard zijn gebleven. De reputatie van het orgel kwam ook een Duitse musicus ter ore, die de opdracht had een orgel op te sporen waarmee de concerten van G. F. Handel voor orgel en orkest op authentieke wijze kon den worden uitgevoerd voor tv- opnamen en grammofoonplaten. Zijn zoekwerk had toen al maan den in beslag genomen.In Dalem, waar het eenvoudige vierkante kerkje uil rond 1800 aan de kron kelende rivierdijk buiten het cen trun van het opgeschoven dorp is De geestelijke verzorgers in de Ne derlandse krijgsmacht vinden dat de werkgroep Militarisme van de Raad van Kerken en het Interkerkelijk Vredesberaad in een onlangs verschenen rapport een vertekening geeft van hun werk. Die reactie was wel te ver wachten. Immers, dit rapport spreekt over de geestelijke ver zorging bij de krijgsmacht als over een "ideologische vlag die een bepaalde lading moet dek ken". Ook de geestelijke verzor gers zijn, volgens deze negatieve zienswijze, betrokken bij de feite lijke oorlogsvoorbereiding Krijgsmachtpastoraat is wezenlijk een stuk kerkewerk, zo stellen de komen te staan, vond hij precies wat hij zocht: een in alle opzich ten gaaf instrument, dat met niet te veel moeite in de kapel van het barokkasteeltje "Favorite" bij Baden-Baden zou kunnen wor den opgebouwd. Musicologen hebben vastgesteld dat Handel juist voor een orgel van dit genre zijn muziek moet hebben gecom poneerd. Het kasteeltje biedt voor dit doel een ideaal decor. Kistorgel Monumentenzorg bleek geen be zwaar te hebben tegen tijdelijke overbrenging van het orgel naar Baden-Baden. En het kerkbe stuur wilde ook wel meewerken. De orgelfirma Blank, die het Da lemse orgel heeft gerestaureerd, werd gevraagd de demontage en overbrenging te begeleiden, en toen de nodige verzekeringspa pieren in orde waren stond niets hoofden van dienst van de rooms- katholieke en protestantse geestelijke verzorging in hun reactie daartegenover. "Priesters en predikanten brengen een boodschap van heil waar het on heil zo duidelijk dreigt". Als de geestelijke verzorger zich daar van terdege bewust is, is het niet terecht, hem te verwijten dat in zijn groep geheel anders dan bij de kerkelijke vredesbeweging het bestaansrecht en de nood zaak van de krijgsmacht eigen lijk niet ter discussie staan. "Juist zij die door de kerk geroepen en gezonden zijn om dit werk te doen ervaren de noodzaak om met een kritische maar ook solidaire hou ding bij de menssn te zijn". "Mede door het werk van onze bond is hierin de laatste jaren aanzienlijke verbetering geko men. De niet-georganiseerde collega's profiteren daarvan mee, maar beseffen zij dan niet hoe veel inspanning en geld het ons met elkaar heeft gekost om een dergelijk resultaat te bereiken?" Molens Van Diggelen vertelde dat een poosje geleden iemand voor de bond bedankte omdat hij het niet nodig vond nog langer lid te blij ven, gezien zijn uitstekende rela tie met het kerkbestuur. Daar heeft hij als koster en als bonds- bestuurslid geen goed woord 'Alsof onze bond alleen maar zou bestaan uit mensen die perma- het transport meer in de weg. De kleine hervormde gemeente van Dalem behelpt zich nu - en dat gaat heel goed - met een door de firma Blank beschikbaar gesteld De geestelijke verzorging erkent dat het hier om een werkterrein gaat dat kan worden gekenschetst als "ethisch-paradoxaal"Maar het gaat niet aan, de euvels van het militarisme alleen bij de militair of bij het militaire apparaat te zoeken. Het "ja" van de geestelij ke verzorgers ten aanzien van een door democratische besluitvor ming tot stand gekomen krijgs macht blijft een "ja" in die ethisch-paradoxale situatie. "De geestelijke verzorger zal zich er voortdurend bewust van moeten zijn dat hij zelf en de mensen voor wie hij er is met hun geweten ba lanceren op de rand. Hij zal daarom gewetensvragen nimmer mogen ontwij kenmaar ze veeleer ter sprake moeten brengen". nent met hun kerkbestuur in de clinch liggen. Als dat waar zou zijn, zou ik onmiddellijk de bond de rug toekeren. Wij onderhou den goede contacten met de ker ken, en met elkaar werken we er hard aan een zo goed mogelijke maatschappelijke positie voor de kosters te krijgen. Dat vraagt al tijd weer veel tijd. Maar dat ligt niet zozeer aan ons. Ook de ker kelijke molens plegen in de regel langzaam te malen. Vruchten Van Diggelen blijft het een erger lijk verschijnsel vinden dat een klein aantal kosters het werk doet en steunt en dat een grote groep lustig de vruchten plukt zonder er ook maar één cent voor op tafel te brengen. S. J. DE GROOT kistorgeltje. De Duitse tv zal hoogstwaar schijnlijk de tv-opnamen te gele gener tijd afstaan voor uitzen ding in Nederland. De hoofden van dienst menen dat die ruimte er is. De taak van de geestelijke verzor ging, zo schrijven zij, is een ande re dan die van de krijgsmacht zelf. De pastor is er niet voor de organisatie, maar voor de mens. Hij zal nooit mogen opgaan in het apparaat, maar dienstbaar móe ten zijn aan mensen die leven en werken in die speciale sector van onze "verantwoordelijke maat schappij" die "krijgsmacht" heet. De conclusie van de geestelijke ver zorgers luidt dan ook, dat het goed is in dié hoedanigheid BIJ (en niet VAN) de krijgsmacht te mogen zijn. Rassen. De lutherse kerken, vooral in Zuidelijk Afrika, moe ten op korte termijn rapporte ren hoe zij het anti-apartheids- besluit van de algemene verga dering van de Lutherse Wereld federatie (1977) hebben uitge voerd. In dat besluit wordt ge zegd, dat de kerken in Zuidelijk Afrika, op basis van het geloof en om de eenheid van de kerk te manifesteren, publiekelijk en ondubbelzinnig het bestaande apartheidssysteem moeten af wijzen. Het uitvoerende comité van de Wereldfederatie besloot tot dit onderzoek naar de resul taten van de resolutie op zijn jaarvergadering deze week in het Braziliaanse Joinville. De afgevaardigden constateerden dat aan de ene kant ledenkerken in dat gebied het besluit van 1977 uitvoeren, maar dat er in kerken ook praktijken voorkomen die de apartheid ondersteunen, zoals de toelating van gelovigen van één ras of huidskleur tot het avond maal. Het uitvoerende comité neemt zich voor, de ledenkerken zo lang aan het besluit van 1977 (Dar es Salaam, Tanzania) te herinneren tot alle de apartheid fundamenteel en in de praktijk hebben afgewezen. De voorzitter van de lederatie, Dis- schop Josiah Kibira uit Tanzania, zei in zijn openingsrede dat de politieke machten buiten Afrika dit continent nog steeds als speelplaats gebruiken. "Of Afri ka en de Afrikaanse landen nog worden gekoloniseerd, laat deze machten koud". Hij verweet En geland, dat het niet met alle mid delen ernaar streeft, de blanke Rhodesische politicus Ian Smith uit zijn machtspositie te stoten. Kibira méént stellig, dat Zuid- Afrika niet zonder buitenlandse hulp in staat is diverse resoluties van de Verenigde Naties zomaar ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1979 te negeren. Hij prees Carter en Sadat. "Dat zijn mannen die zich werkelijk voor de vrede inzet ten". In zijn jaarverslag merkte dr. Carl Mau, secretaris-generaal, op, dat de lutherse kerken niet alle de zelfde positie innemen tegenover de Wereldraad van Kerken. Sommige maken bezwaar tegen nauwere banden. Hij zei, dat hierover een open discussie moet komen. In 1983 wordt zowel de volgende assemblee van de We reldraad gehouden als de alge mene vergadering van de Lu therse Wereldfederatie. Mau zou - graag de lutherse vergadering hetzelfde thema willen geven als de assemblee van de Wereldraad. De lutherse kerken kunnen beide vergaderingen dan beter voorbe reiden. Opvoeding tot vrede Berlijn. Voor het eerst sinds hun organisatorische scheiding in 1969 hebben de evangelische kerken in Oost- en West-Duits- land een gemeenschappelijke verklaring uitgegeven, en wel naar aanleiding van het feit dat veertig jaar geleden de tweede wereldoorlog uitbrak. Het schrij ven roept de kerken in de beide Duitslanden op zich bewust te zijn van hun bijzondere verant woordelijkheid voor de vrede en zich in te zetten voor een conse quente opvoeding tot vrede. "Door de Duitse aanval op Polen ontbrandde .een oorlog waarbij vrijwel alle volken en staten be trokken raakten. Die oorlog be hoort niet tot het verleden. Nog steeds zijn miljoenen mensen in rouw. De tegenstellingen tussen de volken zijn erdoor verdiept. Maar ook is het verlangen ver sterkt naar een politieke orde ning, die een wereldwijde vrede tot werkelijkheid kan maken". rfiliü De Leidse koster P. van Diggelen (Zuiderkerk Lammen- schansweg) vermoedt een egoïstisch trekje als hij ziet dat zoveel collega's - drievierde van het totaal - zich afzijdig houden als op hen een beroep wordt gedaan om de kostersgelederen te versterken. Van Diggelen maakt deel uit van het hoofdbestuur van de kostersbond, waarin protestantse en rooms-katholieke kosters zich broederlijk hebben verenigd. In het bondsorgaan laat hij zich op niet mis te verstane wijze uit over dat feit. "Ongeorganiseerden profiteren van bondswerk", staat er boven zijn stukje. Eén passage daaruit "Je mag toch van een koster verwachten, gezien zijn functie en religie, dat begrippen als sociale bewogenheid en soli dariteit hem niet vreemd zijn". Onvrede Koster Van Diggelen bevestigde mij, dat er in zijn bond duidelijk onvrede bestaat over de niet- georganiseerden. "De vraag waarom het merendeel van de kosters zich afzijdig houdt intri geert ons hevig". Nog niet zo lang geleden werden de kosters maar mondjesmaat be loond. Vrijzinnigen in Leiden-Oegstgeest: Het bestuur van de Vereniging van vrijzinnige Hervormden Leiden - Oegstgeest is "heel erg ongerust" geworden na de publikatie van het beleidsrapport vanwege de Leidse hervormde gemeente, waarin onder meer een vermindering van het aantal predikants plaatsen wordt aanbevolen om de financiën weer gezond te ma ken. Toen de centrale kerkeraad het bestuur van de vereniging had gevraagd, het beroepingswerk in de vacature van dominee Wa genvoorde - waarmee men al een eind was gevorderd - te stop pen, heeft het onmiddellijk enige leden van de kerkeraad en van de kerkvoogdij uitgenodigd voor een informatieve bespreking. Dat was eind juni. Na daarom te hebben gevraagd, kreeg het bestuur een paar exem plaren van het bewuste (vertrouwelijke) rapport, zodat men het kon bestuderen en van commentaar voorzien. Eveneens op ver zoek van het bestuur zullen enkele bestuursleden van de vereni ging als gast de komende vergaderingen van de centrale kerke raad, waarin over het beleidsrapport wordt gediscussieerd, mo gen bijwonen en aan de beraadslagingen, weliswaar zonder stemrecht, kunnen deelnemen als er op basis van het rapport beleidsbeslissingen moeten worden genomen. De leden van de Vereniging van vrijzinnige Hervormden krijgen in het blad "Kerk en Wereld" van het bestuur de verzekering dat het zich tot het uiterste zal inspannen om de vrijzinnige predikants plaats in Leiden - Oegstgeest te behouden. "Wij zijn van mening dat we een aantal zeer sterke argumenten tot onze beschikking hebben. Die zullen wij volledig uitbuiten. Het is een zaak die ons allen in hoge mate aangaat". Gebrek aan plaatsruimte in dit nummer van "Kerk en Wereld" verhinderde het bestuur op deze argumenten nader in te gaan. Maar dat komt de volgende keer. "Kerk en Wereld" is een maandblad. Het Mittenreiter-orgel in het Dalemse kerkje, dat naar het Duitse Baden-Baden is overgebracht voor tv- en plaatopnamen. (Eigen foto) LEIDEN - Herv. Gem.: Hoogl. kerk 10 dr. Meijers, 11.45 oec. stud, dienst; Ma- rekerk 10 ds. Lagerwey Den Haag. 5 dr. Meijers; Maranathakerk L. Morsweg 10 ds. Koolstra; Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Hortensius, 11.15 ds. Hortensius en pastoor Van Well; Bethlehemkerk 10 mevr. ds. Van Everdingen; Bevrijdings kerk Zuid-West 10.30 ds. Boogert, af scheid; Vredeskerk 10 ds. Bouhuys; Acad. Z. 10.15 ds. Bovenberg; Diac. huis 10.30 ds. Van 't Hof; Endegecst 9.30; Pe- trakerk Sur. straat 10.30 hr. Haaring, do- vendienst; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Goede Herder, Oude Vest 13. 10.30. Geref. Kerk: Zuiderkerk 10.30 ds. v.d. Bom Den Haag; Petrakerk 9 ds. v.d. Bom; Oude Vest 10 mevr. Schaafsma L. Dorp, 7 ds. Rietveld; Mar. kerk 10 ds. Koolstra; Bevr. kerk 10.30 ds. Boogert, afscheid; Groenh. 10 drs. Korteweg; Re genboog zie herv. gem.; Petrakerk 10.30 hr. Haaring, dovendienst. Geref. Kerk Vrijgemaakt 10 en 5 ds. Gootjes, Heren gracht. Dolerende Geref. Kerk Groot- Leiden, Lokhorstkerk, P. Kerkstr. 1: 8.30 en 5 ds. Lievaart. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 10 en 5 prof. dr. Ver steeg Apeldoorn, avondmaal. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 leesdienst Ge ref. Gem. in Ned. (Betl. kerk Driftstraat): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgracht): 10.15 ds. Happee. Re- monstr.-Doopsgez. Gem. (Pieterskerk- straat 1): 10 ds. Kuipers. Baptistenge meente (O. Rijn 3): afscheid ds. v. Mane ren. Evang. Christengemeenschap (Middelstegracht 3): 10 hr. Dikkes. Zen dingswerk Middernachtsroep (Zoeterw. singel 21): 5 nam. Evangeliecentrum Zijlsingel 2: 10 hr. Witkamp, di. 8 Edgard Holder. Pinkstergemeente (Rapenburg 10): 10 hr. Eikerbout. Leger des Heils (Hooigracht): 10 en 7.30. Nieuw-Apost. kerk (H. Rijndijk 24): 9.30 en 4, wo. 8. Christian Science (Steenschuur 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Steenschuur 6): 10.15. Zevendeda gadventisten (Lokhorstkerk): elke zat. 9.45 bijbelstudie, 11 prediking. Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel): 10. Rooms- Kath. kerken: Haagweg zat. 7, zond. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zond. 8.30, 9.30 en 11; Rijndijk zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 10 en 7, zond. 8.30, 10. 11.30, 6 en 7; Boshuizerlaan zat. 7, zond. 9.30,11 en 12.15; Lammenschansweg zat. 7, zond. 9,10.30 en 12; Haarl. straat zat. 7, zond. 9.30, 10.45 en 12.15. ABBENES - Herv. Gem.: 9.30 ds. Goverts. AARLANDERVEEN - Herv. Gem.: 10 ds. Van Malssen te Leiderdorp, avond maal, 7 hr. Goedhart. Geref. Kerk: 10 en, 6.30 ds. Oldemans Hilversum. Chr. Ge ref. Kerk: 9.30 dienst, 6.30 stud. Boiten, Zeist R.K. Kerk: zat 7, zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Adv. kerk 9.30 dr. Haitsma, 6.30 ds. Geertsema H.woude; Kruiskerk 9.30 ds. Bogers; Opst. kerk 9.30 ds. Heymans Boskoop, 6.30 ds. Bogers; De Bron 9 dr. v. Santen, 3 bevestiging en intrede ds. Moll; Ashram 9.30 ds. Verheul; G.H. kerk 10.30 dr. v. Santen, 6.30 ds. Mulder; Oudsh. kerk 10 ds. Oort; Sionskerk 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. Zoutendijk, Noorden. Geref. Kerk: Mar. kerk 9.30 ds. Vree, 6.30 ds. Stolk, ha; Salv. kerk 9.30 ds Stolk. 6.30 ds. Vree, ha; G.H. kerk 9 ds. Mulder. 6.30 zang; De Bron 10 ds. v.d. Ree, 10.30 ds. Mulder, 3 intrede ds. Moll. Zie ook herv. gemeente. Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 leesdienst. 6.30 ds. Borgdorff. Geref. Kerk Vrijg. Buiten Verband (nij- verh. School Willemstr.): 9.30 ds. Waag- meester, 7 nam. ds. Blokhuis. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Hamstra. Oud Ge ref. Gemeente: 9.30 en 4. Baptistenge meente: 10 evang. Kits, 6.30 ds. Koek koek; Noord (Sportlaan) 10 hr. v.d. Vlugt. Volle Evang. Gem. (school Prelu- deweg): 10 hr. v. Putten. Leger des Heils: 10 en 6.30 uur. Com. de Vlamingstr. Pinkstergemeente Bethel (R.-Kruisge- bouw): 6 nam. Pinkstergemeente Al phen (R.-Kruisgebouw): 10 voorm. R.K. Kerken: Piuskerk zat. 7, zond. 9,10.30 en 11.15; Bon. kerk zat. 7, zond. 10.30; De Bron zat. 7, zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem.: 9.30 en 6 ds. Exalto. Geref. Gem.: 9.30 leesdienst, 7 ds. v. Gelder, dond. 30 aug. 7.30 ds. Rietdijk. BODEGRAVEN - Herv Gem.: Dorps kerk 9.30 ds. Droogers, 6.30 ds. De Bruin Sliedrecht; Salv. kerk 9.30 ds. Richter, evangelisatiedienst 6.30 ds. Kooien IJs- selstein; Bethl. kerk 9.30 ds. De Vreugd, 6.30 ds. Roelofsen, Zeist. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Buitenhuis. Geref. kerk Vrijg.: 9.30 en 4 leesdienst. BOSKOOP - Herv. Gem.: Dorpskerk 9.30 ds. Heymans, 6.30 ds. Stelwagen; De Stek 9.30 ds. Masselink R.dam. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Omta. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Langevelde, ha. Geref. Gem.: 9.30 en 6. Opwekkingsge meente (Concordia): 9.30 Verg. v. Gelo vigen (Nieuwstraat): 9.30 en 5. R.K. Ker ken: zat 5.30 en 7, zond. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE - Herv. Gem.: 9.30 ds. Geertsema, 6.30 hr. Bakker, Maassluis. Geref. Kerlc 9.30 ds. Brink A. Foort, 5 ds. Huisman Z.meer. R.K. kerk: Rijndijk 10; Anker zat 7, zond. 8.45 en 11.15; dorp zat. 7, zond. 8 en 10. HILLEGOM - Herv. Gem.: 10 ds. Roth- fusz, 7 ds. v. Bruggen, diensten van Schrift en Tafel; Parkwijk 3 ds. Roth- fusz, id. Geref. Kerk: 10 ds. Oegema, O. geest, ha. R.K. Kerk: Mart. kerk zat. 7, zond. 8.30, 10,11.30 en 12.45; Jozefkerk zat 7, zond. 8 30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem.: 10 ds. Ha gen Voorburg. R.K. kerk: zat 7,zond. 10. DE KAAG - Herv. Gem.: 9.30 ds. Kolk man, gezinsdienst R.K. kerk: zat. 7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. Gebraad, 6 ds. De Vos; Ontm. kerk 10 ds. v. Doom te Alphen, 6.30 ds. Gebraad; wijkgebouw De Wiek 10 hr. Brouwer, evang. dienst. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Vrolijk, ha. R.K. Kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem.: N. Kerk 10 ds. Vink, 6 ds. Hovius, Oude Kerk 10 ds. De Jong. 5 ds. Boer; Ichthus- kerk 10 kand. Guyt, 4 ds. De Jong; Pnielkerk 9.30 ds. Boer, 5 hr. Bakker; Gr. v. Pr. school 10 ds. Vroegindewey; Hoeksteen 10 dovendienst; Overduin 2 ds. Baas. Geref. Kerk: Vr. kerk 9.30 en 5 ds. v.d. Horst, ha; Tr. kerk 10 en 5 ds. v.d. Linde Den Haag. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 en 3.30 leesdienst. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Baars, Urk. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Boogaard, wo. 7.30 ds. Baayens. voile Evang. Gem. (Voorstraat 100Y. 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: 10 ds. v.d. Linden, 5 ds. Kruizinga Woerden. Geref. Kerk.: 9.30 ds. Vreug- denhil te Leidschendam, 5 zie herv. ge meente. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 ds. De Jonge te Lei den, 6.30 mevr. Jacobi; Hoofdstr. kerk 10 ds. Geursen; Scheppingskerk 9 en 10.30 ds. v. Loenen; Leythenrode 10 ds. Lut- mers, ha; Elis. ziekenhuis 11 ds. Mak. Baptistengemeente: 10 br. De Vries. R.K. kerk: zat. 7. zond. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - 9.30 ds. Zoutendijk, Noorden. Geref. kerk: 9.30 ds. De Kruijf Rijnsaterwoude, 7 ds. Los. R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem.: Grote kerk 10 ds. De Gelder, 7 ds. 't Hooft; Pauluskork 10 ds. 't Hooft. Geref. kerk: 10 ds. De Wit, 7 ds. Bezemer, Ter Aar. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 4.30 leesdienst. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 10.45 ds. Schuurman, 7 ds. Janse. Chr. Geref. Kerk.: 10 en 4.30 ds. v. Dijken, avondmaal. Geref. Gem.: 10 ds. Hakkenberg, avondmaal, 4 ds. Hakken berg. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3. R.K. Kerken: Agathakerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zond. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zond. 8, 9.30 en 5.45. NIEUWKOOP-Herv. Gem 9 30 en 6.30 ds. Bronsgeest, ha Geref. Kerk: 9 30 en 6.30 ds. Nooteboom. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Hamstra. R.K. Kerk: zat 7, zond. 7.30, 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Stelwagen Boskoop, 6.30 kand. v.d. Weerd. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. Reenen Uithoorn, 7 kand. Nathanael. R.K. Kerk: zat. 7, zond. 9 en 11. NIEUW VENNEP - Herv. Gem.: 9.30 ds. Koole Den Haag, 7 ds. Goverts. Geref. Kerk: 9.30 ds. Wijngaarden, 6.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 ds. Vis ser. R.K. Kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem.: 9.30 kand. v. Vuuren, 7 ds. Ouwendijk Alphen. Geref. Kerk (Woerdense Verlaat): 9.30 ds. v. Wijk A.dam, 7 ds. Verdoom Waddinx- veen. R.K. Kerk: zat 7, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem.: Voorstraat 10 dr. Henkei Den Haag, 7 ds. Keuning; Sole Mio 9 ds. Keuning, avondmaal; Hoofdstr. 10 ds. Van Achterberg Leiden, 7 ds. Elgersma; De Rank 10 ds. v. Win gerden Gorkum, 5 hr. Visser Gouda; De Rank 8 u nam. Duitse dienst. Geref. Kerk: Buurtkerk 9.30 ds. Bouma; Vin- kenlaan 9.30 ds. Elgersma, 7 ds. Baayen Rijnsburg; st. kerk 11 hr. Stam Sassen- heim. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. mr. Hoevers Wassenaar (aula O. Zeeweg). R.K. Kerken: Zee 11.45 dienst in geref. kerk Hoofdstr. wegens verbouwing van de kerk; Binnen 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Gem.: 10 ds. Streefland te Nijkerk. R.K. Kerk: Jozefkerk zat. 7, zond. 8.30 en 10; Viktor- kerk zat 7, zond. 8.30 en 11. OEGSTGEEST - Herv. Gem.: Groene Kerk 10 ds. Ter Linden, avondmaal; Gem.centrum 10.30 ds. Wemer, Wasse naar. Geref. Kerk 10 ds. Heemskerk; En degeest 9.30 pastor Boshouwers; Van Wyckerslooth 4.30 ds. Sierat; Gem.cen trum 7 nam. ds. Irik, jeugddienst. Geref. Kerk: 10 ds. Heemskerk, gezinsdienst. Geref. Kerk Vrijg.: 10.45 ds. Bosma, 3 ds. Gootjes. Geref. Kerk Vryg. Buiten V.: 8.45 en 4 ds. v.d. Berg. R.K. kerk: Will.kerk zat 7, zond. 9, 10.30 en 12; Bon.kapel zat. 6.30, zond. 9 en 11. Vollt Evangeliegem. (gem.centr.): 4 hr. v.d. Brugge. OUDE ADE-R.K. kerk: zat. 7,zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem.: 9.30 ds. Lalleman. Geref. Kerk: 9.30 ds. Damsma, Rijnsburg, 6.30 hr. Stam, S.heim. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN - R.K ker ken: M. Pres. zat. 7, zond. 8,9.30 en 11; P. Banden zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE-Herv. Gem.: 9.30 ds. Los, 7 ds. De Kruijf. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gem.: Grote Kerk 9.30 ds. v.d. Oever, Nieuwleusen, 5 ds. v.d. Bogerd; Bethelkerk 9.30 ds. v.d. Bo- gerd, 5 ds. v.d. Meer, Sassenheim, jeugddienst. Geref. Kerk: Petrakerk 9.30 hr. Stam, Sassenheim, 5 dr. Van Oeve- ren; Imm.kerk 9 en 10.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. Elgersma, Noordwijk; Mar. kerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Damsma; camping 10 dienst. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Joode, avondmaal. Evang. Christengemeente (aula mavo): 10 ds. Visser, A.dam. R.K. gemeenschap (aula tuinb.school): zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem.: 9 hr. Christ, Leiden, 10.30 ds. v.d. Meer, 7 ds. Rebel, afscheid van de chr. geref. kerk. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. Santen, 7 ds. De Raadt, Valkenburg. Chr. Geref. Kerk: 10 ds. Rebel. Almere, 7 zie herv. gemeente. Ned. Prot. Bond: 10.30 hr. Klijnsma. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 11. TER AAR-Herv. Gem 9.30 ds. Lefeber, Alphen, 6.30 ds. Nicolai. Geref. Kerk: 10 ds. Bezemer, 6.30 ds. De Wit, Lisse. R.K. kerk: Aardam zond. 9 en 12; Langeraar zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gem.: 10 hr. Van Straalen, O.geest, 6.30 ds. v.d. Bo gerd, Rijnsburg. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Raadt, 6.30 ds. v. Santen, S.heim. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 leesdienst, 2.30 ds. v.d. VOORHOUT - Herv. Gem.: 10 ds. Bro kerhof. R.K* kerk: zat 7, zond. 9,10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 10 ds. Meijering, 7 ds. Van der Schoot; aula NH 9.30 ds. Van der Schoot, ha; Hulp en H. 10 ds. Verheule. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Zwart, 7 zie herv. ge meente. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 en 4.30 ds. Boxman. R.K. kerken: Laur.kerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; M. Godskerk zat 7, zond. 8.30 en 10.30, aula NH 11. WADDINXVEEN - Herv. Gem.: Be thelkerk 10.30 en 6.30 ds. Verwelius; Hoeksteen 9.30 en 6.30 ds. Roetman; Be thelkerk 9.30 en 5 ds. Verboom; Immlkerk 10 en 5. Geref. Kerk: Kruis kerk en Ontmoetingskerk 10 en 5. Oud Geref. Gem.: 10 en 6.30. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5. Volle Evang. Gem. (Lin- dengaarde 17a): 9.30. R.K. kerk: Ont moetingskerk zat. 7, zond. 8.45, 11.45 en 7; Viktorkerk zat. 7, zond. 10. WARMOND - Herv. Gem.: 10 ds. Den Tonkelaar. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR-Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. Steenstra, 4.30 dr. Tukker, Noord- horn, 7 orgelconcert; Kievietkerk 10 dr. De Bruine, Bloemendaal; Messiaskerk 10 ds. Van Buuren, Zoetermeer; Dorps centrum 9.30 ds. Tukker. Geref. Kerk: 10 ds. Swierts, Maassluis, 7 ds. Damsma, Rijnsburg. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. Zwartendijk, Den Haag. WOUBRUGGE - Herv. Gem.: 9.30 hr. Goedhart, 6.30 ds. Stelwagen, Boskoop. Geref. Kerk: 9.30 ds. Den Hengst, Hoofddorp, 6.30 kand. Van Wallinga, Ter Aar. R.K. kerk: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem.: 9.30 ds Nicolai, 7 ds. Van de Ree, Alphen. Geref. Kerk: 9.30 hr. Koenes, A.dam, 7 zie herv. gemeente. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem.: 10 ds. Wolthaus. R.K. kerken: Janskerk zond. 10.30; Chr. Dienaarkerk zat. 7, zond. 9.15. ZWAMMERDAM - Herv. Gem.: 10 ds. Haakman, 6.30 ds. v.d. Heiden. Geref. Kerk: 10 ds. Davidse, Zevenhuizen, 6.30 zie herv. gem.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4