Startsein herstel van 'Ars' Kaarten geschud: zwarte Piet bij de Marokkanen s i 9terdag 25 augustus 1979 —ONDER JAN WOLKERS ïIL t, 14 ar-SIDEN - Het startsein voor de ir. restauratie van Pieterskerk- Lezigracht 9 en 11, de panden van het didLeids schilder- en tekengenoot- 'Vr-schap "Ars Aemula Naturae", is 2iaagisteren zonder de aanwezigheid misvan Jan Wolkers gelost. r- e bekende schrijver had toege zegd naar Leiden te komen om de eerste handeling voor zijn reke- Lur^ing te nemen. Evenals oud-se- ioofretaris P. Herfst van Ars moest gkvWolkers het wegens ziekte laten rkuafweten. Zijn taak werd zo goed m, Jen zo kwaad als het kon overge- (K<nomen door de wethouders ^Schoute en Waal. nsta "V"iist Wolkers was uitgenodigd meiomdat de panden, die sinds 1859 en door de tekenacademie in ge- ibruik zijn, een belangrijke rol spelen in één van zijn boeken, de ian roman "Kort Amerikaans". In het k. vafgelopen vooijaar hebben ook !!?0;op de Pieterskerkgracht de op- ,namen voor deze verfilming plaatsgevonden. De film gaat jelakomend najaar in première. Bo vendien is Wolkers oud-(adspi- at. rant)leerling van "Ars Aemula Dit Naturae". e restauratie van de monumen- - Male panden werd gistermiddag desondanks een feit. Zoals ge bruikelijk bij een restauratie •tj worden de waardevolle elemen- vorten verwijderd voordat met het ast eigenlijke werk wordt begonnen. iieeDe wethouders Schoute en Waal 3 'mochten de zogenaamde "pina- ^kel", een versiering op de gevel J^van Pieterskerkgracht 9, verwij- na deren. tsuoordat tot de handeling werd ta^ overgegaan gaf penningmeester Bergman van de tekenacademie een overzicht van de geschiede- .jnis van Ars. In 1694 opgericht is de tekenacademie de op één na oudste die ons land rijk is (de eer ste academie werd gevestigd in Den Haag). Tot 1702 was de aca demie ondergebracht aan de Steenschuur. Daarna (1795) was zij in de Rijnsburgerpoort geves tigd. Nadat Franse soldaten het gebouw grotendeels hadden ver nield werd in 1814 het pand Pa pengracht 30 aangekocht om als tekenacademie dienst te doen. De wethouders Waal Achtereenvolgens deden panden aan de Nieuwe Rijn, Stille Rijn en deed de Rijnsburgerpoort dienst als academie, totdat Ars door een schenking van de Leidse schrij ver Kneppelhout (pseudoniem Klikspaan) aan de Pieterskerk gracht terecht kwam. begin met de restauratie De restauratie komt voor Ars op een moment dat de vereniging een uiterst bloeiend bestaan leidt. De academie telt momen teel 60 werkende leden, 340 cur sisten terwijl ze een lange wacht lijst heeft. Men hoopt door de res tauratie meer lessen te kunnen geven en de wachtlijst in te kor ten. Overigens wees de penningmeester op een citaat uit "Kort Ameri kaans" waaruit blijkt dat ook tij dens de oorlogsjaren de zol dervloer al te bouwvallig was om op te lopen. De restauratie, die wordt uitge voerd door aannemer Wouden berg, zal ongeveer 41li miljoen gulden gaan kosten. Van dat be drag moet de gemeente Leiden ongeveer 22 procent opbrengen. Subsidie is afkomstig van het rijk (30 procent) en de provincie (18 procent) terwijl de gemeente zelf nog eens bijna een derde voor zijn rekening moet nemen. Via aller lei subsidieregelingen die er voor monumenten zijn komt daarvan weer een groot gedeelte van het rijk terug. Allereerst wordt het pand Pieterskerkgracht 9 onder handen genomen. De tekenaca demie zal haar activiteiten - die volgens Schoute van grote maat schappelijke betekenis zijn - zo lang ontplooien vanuit het daar naast gelegen pand. Is de op knapbeurt eenmaal een feit dan 11 aan de beurt ko- Pieterskerkgracht 9 en 11. De tentoonstellingen die de leden van "Ars Aemula Naturae" orga niseren zullen voorlopig in het Waaggebouw gehouden worden. Zoals bekend zal dat binnenkort als open cultureel centrum gaan fungeren. Overigens noemde wethouder Waal (ruimtelijke or dening) de restauratie van Ars een goed voorbeeld van de inte grate aanpak van de gemeente. Volgens de wethouder gaan het culturele-, monumentale- en ruimtelijke ordeningbeleid bij de plannen voor de restauratie hand in hand. LEIDEN - Definitieve ontrui ming van hun woonruimte hangt de buitenlandse werk nemers die in de afgekeurde pensions in de binnenstad wo nen nog steeds als het zwaard van Damocles boven het hoofd. Officieel zouden de pensions al op 1 augustus zijn ontruimd. Toen echter was het overleg tussen gemeente, Marokkanen, welzijnsinstellingen en een aan tal raadsfracties nog volop gaande. Nu, ruim drie weken later, zijn de kaarten geschud. Het lijkt erop dat de Marokkanen voor joker staan. Ze moeten "voor lopig" naar het Woonoord aan de Leiderdorpse Beukenschans vertrekken. Er zal een onder zoek komen naar de (hoeveel heid) huizen die vrijgemaakt kunnen worden voor degenen die willen terugkeren naar Lei den. Het onderzoek is toege zegd (via een motie in de raad) en zal er dus wel komen, maar het is twijfelachtig of het meer zal voorstellen dan t d, Geen wonder dus dat de Ma rokkanen vrezen dat eenmaal naar Leiderdorp vertrokken, de terugweg naar Leiden definitief is afgesloten. Ervaringen uit het verleden (de Groenesteeg-af- fairé) hebben hen zo argwanend gemaakt. Toen, vier jaar gele den inmiddels, waren het be woners van pensions in de Groenesteeg die naar het toen malige Woonoord verhuisden met de belofte terug te mogen keren naar de binnenstad zodra de pensions zouden zijn gere noveerd. Een belofte die nooit werd nagekomen. De vraag of de woonruimte in Leiderdorp op zich voor 'die gastarbeiders' dan niet veel passender is dan een willekeurig oud pension in de binnenstad is helemaal niet aan de orde. Het gaat om de toe zeggingen die (ten einde raad?) door de gemeente zijn gedaan. De buitenlandse werknemers zijn dan ook niet van plan zon der slag of stoot naar Leider dorp te vertrekken. Aan dat ge dwongen vertrek willen ze op z'n minst de nodige ruchtbaar heid geven. Het probleem daar bij is dat de mensen in opperste verwarring verkeren over de enige echte definitieve slui- tings- oftewel ontruimingsda tum van de pensions aan de Joubertstraat, Kabeljauwsteeg, Schuttersstraat, Apothekers- dijk, Paul Krugerstraat, Oude Vest en Langebrug. Waar schijnlijk mede uit pieteit voor de Ramadan (vastenmaand) die momenteel afloopt heeft de gemeente gewacht met ontrui ming. De definitieve datum is in een waas van geheimzinnigheid gehuld omdat men bang is voor acties wanneer bekend wordt gemaakt waar en wanneer met de ontruiming wordt begonnen. Waarschijnlijk echter gaat de gemeente daarmee maandag - als de Ramadan definitief voor bij is - van start. De betrokken ambtenaren begrijpen best dat de gastarbeiders willen laten merken dat ze niet echt vrijwil lig vertrekken, maar ze houden hun poot stijf. Vertrekken ze alsnog niet zelf dan volgt ont ruiming. Op de door de ge meente toegezegde verhuis- hulp hoeven ze dan ook niet meer te rekenen. Overigens lijkt die waarde van de aangeboden hulp gering als wordt bedacht dat de meeste gastarbeiders niet veel meer be zitten dan het hoogst noodza kelijke. De pensions waar zij ja ren in woonden verstrekten immers het hoognodige meu bilair. Waar ze in de kamers aan de Beukenschans in slapen weet niemand. Ook de vier in stellingen die zich met de so ciale begeleiding van de verhui zing bezighouden zien voor dit praktische probleem geen op lossing. MIEP DE GRAAFF ïSHJW mag twee panden slopen LEIDEN - De Stichting Huisves ting Werkende Jongeren heeft gisteren bericht gekregen dat de panden Rijnsburgerweg 91-91a en 93-93a gesloopt mogen wor den. Deze sloopvergunning afge geven door het Leidse college van B en W betekent dat waar schijnlijk de laatste hinderpaal is weggenomen voor de bouw van koopflats voor jongeren op het terrein bij de hoek van Rijnsbur gerweg en Paulus Buysstraat. De stichting wachtte al geruime tijd op die toestemming nadat al eer der vertraging was opgetreden door de bezwaren die er tegen het plan bestonden bij een deel van de Leidse raad. In de raad werd in een viertal vergaderingen gedis cussieerd over het plan dat de bouw van 32 appartementen om vatte. Bij diverse stemmingen in de raad staakten de stemmen totdat op 11 december vorig jaar toch toe stemming werd verleend. Uit eindelijk bleken alleen de fracties van PSP, D'66 en de CPN tegen. Het plan voor de bouw van koopflats is nogal omstreden. Enerzijds omdat diverse raadsle den niet overtuigd waren van de noodzaak om in de koopsector te bouwen. Anderzijds waren di verse omwonenden van de Rijnsburgerweg van mening dat de panden 91-91a en 93-93a best opgeknapt hadden kunnen wor den. Ze zouden echter verwaar loosd zijn, nadat de stichting ze had aangekocht. Op de achter grond speelde ook de angst voor geluidoverlast een rol bij de om wonenden. Op het secretariaat van de stichting kon men gisteren nog niet zeggen wanneer met de sloop en de nieuwbouw begonnen zal wor den. "We hebben steeds gewacht op de sloopvergunning", aldus mevrouw Schoute, die wel ver wacht dat er nu haast achter de zaak gezet zal worden. Inmiddels is een gedeelte van het bouwterrein aan de Paulus Buys- Op de plaats waar vroeger de kweekschool stond c gebouwd n de Paulus Buysstraat worden nu vier schakel-bungalows straat - namelijk die plek waar vroeger de kweekschool heeft gestaan - door de stichting ver kocht aan het aannemersbedrijf Du Prie. Dat bouwt op de grond een viertal schakel-bungalows die als alles meeloopt in februari van het volgend jaar klaar zullen Drankoorlog Deze week hebben de plaatselij ke slijters zich met veel verve in de drankoorlog gestort. Bij de ene "shop" of "in een liter-, tje bessen een gulden goedko per, bij de andere prijsbre- kende drankboer een lekkere jonge in de aanbieding. De drankzuchtigen onder ons beleven weer gouden tijden. Maar de non-alcoholici onder ons moeten weten dat ook aan het frisdsrankfront de gemoe deren in beweging zijn ge bracht. Op veel kleinere schaal weliswaar. Maar toch... De Dirk van den Broek in dit opzicht is het Leidse PPR- raadslid Laurens Beijen. Want de baardige radikaal die zo graag de puntjes op de i zet en alle notulen van verga deringen met rode oortjes na leest, heeft het niet zo begrepen op de sinaasappelsap die op het ogenblik ten stadhuize wordt geschonken tijdens commissiebijeenkomsten ontvangsten, recepties en dergelijke. ■k Laurens Beijen In de commissie voor de finan ciën trok hij tijdens de rond vraag aan de bel. Gewapend met de uitslag van een Con sumentenbond-onderzoek in de hand constateerde hij dat de gemeente op het punt van de sinaasappelsap geld over de balk gooit. Snel rekende Laurens Beijen wethouder Van Dam voor dat de flessen die nu worden opengetrokken tweemaal zo duur zijn als een pak met hetzelfde vruchten nat. Met dit verschil dat de naam niet met een b maar met een a begint. Overigens had niet alleen het geldelijke voordeel voor de gemeente het PPR-raadslid tot zijn jus d'orange-stand- punt gebracht. De resultaten van de smaaktest waren de druppel sap geweest die het glas deden overlopen. Want ook dat bleek voor het door de gemeente aangekochte sap niet al te best uit te vallen. Wethouder Van Dam - kennelijk niet zo erg thuis in de wereld van de vruchtensappen - wist niet meer te zeggen dan dat hij de zaak zou laten nagaan en dat in de eerstvolgende vergadering verslag zal wor den uitgebracht. Ik ben wel benieuwd hoe deze test-case gaat uitvallen. Want als het doorgaat, kunnen de gemeentelijke "hofleveran ciers" van koffie, thee en an dere dranken hun borst nat maken. Dan zie ik het er nog van komen dat een commissie bestaande uit raadsleden op een avond geblinddoekt het bakkie van het ene merk af weegt tegen het andere. Proost. Eigen huis In de Stadsgehoorzaal hokten deze week een paar honderd potentiële huizenkopers bij een. Samengelokt door het feit dat het Bouwfonds Neder landse Gemeenten volgende week dinsdag de eerste paal de grond in jaagt voor 166 premiewoningen in Boek horst. Het hete hangijzer van de avond vormde het klompenhok dat in verschillende typen wonin gen is gepland. In elke agrari sche gemeente zou waar schijnlijk met gejuich begroet zijn dat de architect aan zo'n voorziening heeft gedacht, maar niet in het grootsteedse Leiden. Tenminste,er werd ijverig geïn formeerd of het hok van vitaal belang was voor de construc tie van het huis. Met andere woorden: geef ons het verlos sende woord, dat het niet het geval is. dan slopen we dat ding er direct uit. Zo waren er ook belangstellen den die wat verder in de toe komst blikten."Want", zo zei de kandidaat-huiseigenaar, "nu is er nog genoeg aardgas. Maar hoe is het over twintig jaar? Dan stoken we mis schien weer kolen in de kachel. En wat heb je dan aan een schoorsteen die niet kan ro ken?" Nog een ander wilde ook over driekwart eeuw niet voor ver rassingen komen te staan. In de erfpachtsvoorschriften had hij gelezen dat de gemeente over 75 jaar eventueel kan vorderen dat de woning wordt verwijd allemaal niet i nen en in het uiterste geval is er een schaderegeling Ten slote was er nog een vrouw die op de tekning van-een be paald type geen toilet had kunnen ontdekken. "Die zit er toch wel in?", vroeg ze zich angstig af. Het privaat komt er, verzekerde de Bouwfonds man. 't Zou anders best een aardige fout geweest zijn", reageerde iemand op de ach terste rij. Introductie De introductiedagen voor de eerstejaarsstudenten in Lei den zijn altijd goed voor een flink brok stadsvervuiling Want de ene studentenvereni ging wil niet voor de ander onder doenwanneer het gaat om de werving van nieuwe le den. Dat betekent, dat op elke plaats die zich daarvoor aandient aanplakbiljetten worden bevestigd, die op het bestaan van zo'n club de aan dacht vestigen. Voor de bediener van het ge meentelijke afstoomapparaat betekent dat weer flink wat overuurtjes. Afgezien van de milieuvervuilende werking, die er van affiches uitgaat, zijn er de afgelopen week ook nog andere bezwaren gerezen. Zo ergerde Sandy Roels zich groen en geel aan de manier waarop de studentenvereni ging "Catena" trachtte het le denkorps te vergroten. Onder het motto "Mijdt de mat heid" werd voor de Catena- disco "Tonite" reclame ge maakt op een volgens Sandy wel erg seksistische manier. De matheid, afgebeeld in spookgedaante die de klau wen uitsteekt naar een zinne- prikkelend vrouwefiguurtje. Sandy Roels stuurde een briefje aan het Catenabestuur waar in ze haar teleurstelling uit sprak over de gebruikte "beeldspraak". Toen ik haar dezer dagen opbelde bleek ze van Catena nog geen enkele reactie te hebben ontvangen. Wel had zij zelf contact opge nomen maar op haar vragen waarom voor de blote uitmon stering was gekozen bleven zij het antwoord schuldig. Bo vendien werd er op de achter grond ivas meesmuilend gela chen en gegiecheld. Allemaal nogal kinderachtig voor een zich progressief noe mende studentenvereniging, vindt Sandy. Om de zaak toch niet helemaal op zijn beloop te laten besloot Sandy Roels tot een privé-tegenactie. Ze te kende wat blote mannefi- guurtjes en plakte die op elke Catena-affiche die ze tegen kwam over het naakte vrouw tje. Overigens blijkt dat niet alleen Sandy weinig opheeft met Ca tenaOmwonenden van de re sidentie der Catenianen aan de Kolfmakerssteeg zijn niet erg gecharmeerd van het fiet senstalling sbeleid dat wordt gevolgd. Vandaar de aan kondiging dat rijwielen - voor particuliere woningen neergezet - opgehaald (lees: opgevist) kunnen worden uit het Rapenburg. L. GLIBBER. •k De gewraakte affiche en het af plankmannetje

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3