Grijze haren voor de veiligheidsinspectie F=— LEIMUIDEN- ALPHEN: DE BROKKENWEG NUMMER 7 door Herman van Amsterdam Ingenieur A. Beukess: "Wat er nog verder valt te sleutelen aan deze weg? Ik weet het niet meer". nooit gekomen. Althans, er heeft ter plekke een keer een (ongeverfd) exemplaar ge staan, maar dat werd al snel verwijderd, door wie is nooit duidelijk geworden. Trouwens, als de echte ge plaatst zou zijn (de burge meester van Woubrugge was helemaal in voor de stunt en had ook al zijn medewerking toegezegd bij het "slaan van de eerste paal") zou het gees teskind van Croiset geen lang leven beschoren zijn geweest. Achteraf is nu gebleken dat Gedeputeerde Staten er geen toestemming voor wilden ge ven en dat de kantonniers uit Alphen de opdracht hadden zo snel mogelijk korte metten met het paaltje te maken. "Aan de ene kant vonden we het een vermakelijke stunt", zegt Beukers", maar dat hele ge doe heeft ook kwalijke effec ten gehad. Al dat geschrijf over het paaltje heeft veel publiek op been gebracht. Ie dereen wilde het van dichtbij zien. De boer die tegenover het kruispunt woont heeft dat geweten. Tot voor kort heeft hij automobilisten aan de deur gehad die hem naar de plaats van dat paaltje kwa men vragen. Omdat ze hun auto pal voor zijn boerderij Dlaatsten ontstonder er op de Herenweg levensgevaarlijke situaties. Zulke flauwekul hopen we nooit meer mee te maken". Reconstructie De twaalf kruispunten op de brokkenweg (het traject loopt van de Riinbrug in Alphen tot en met het kruispunt in Lei- muiden) waren steeds zwak ke punten in de beveiliging. Vandaar dat men die stuk voor stuk is gaan reconstrue ren. Op vier ervan zijn ver keerslichtinstallaties ge plaatst (er komt er nog één bij) en men heeft ook al miljoenen gepompt in het overzichtelij ker maken ervan. Met name die in de polder liggen geven de meeste kopzorgen. Nage gaan is in hoeverre op de se condaire weg 7 sprake zou kunnen zijn van polderblmd- heid, populair gezegd het te laat opmerken van naderend verkeer. Die polderblindheid treedt bij voorbeeld op in de buurt van op kruispunten uitmondende wegen waarop "achtergrond" ontbreekt. Waar zich geen be groeiing of bebouwing tegen de horizon afsteekt. Op een dergelijke kruisende weg ontwaart de automobilist dus wel een auto, maar omdat hy hem nergens langs ziet rijden of passeren onstaat het idee dat het voertuig stilstaat. Voor zover het op de diverse kruispunten aan "achter grond" ontbrak is die inmid dels aangebracht. Wat valt er eigenlijk nog meer te sleutelen aan de probleem- weg Alphen-Leimuiden? "Ik zou het niet meer weten", zegt ing. Beukers. "Eén ding is in elk geval zeker. Geen van de twee dodelijke ongevallen heeft ook maar iets te maken met de staat waarin de weg verkeerde. En ik kan niet één verkeersmaatregel bedenken die deze frontale botsingen had kunnen voorkomen. Persoonlijk zie ik er dan ook weinig heil in naar aanleiding van deze twee tragische voor vallen ter plaatse een extra onderzoek in te stellen. Er is geen fout gemaakt met de be- bakening of markering, er is niets met het wegdek aan de hand geweest Hier zijn over duidelijk menselijke fouten in het spel geweest. En die zijn niet te voorkomen. Zelfs' niet als we van dit traject een vierstrooksweg zouden ma ken. Dan voorkom je welis waar dat ze frontaal botsen, maar dan zul je zien dat ze door een of andere onbegrij pelijke manoeuvre tegen de Er is een jaar of tien geleden wel sprake van geweest de secon- daireweg 7 tot vier stroken te verbreden. De onteigenings plannen lagen al bij de minis ter en als er toen het groene licht voor zou zijn gegeven, zou nu het gedeelte kruispunt Woubrugge tot aan Rijnsa- terwoude gereed zijn ge weest. Mede omdat milieu groepen zich toen fel tegen het verkeersplan verzetten ("maak van Nederland geen betumvlakte") is het er nooit van gekomen. Tellingen Tellingen op de brokkenweg hebben uitgewezen dat de verkeersdrukte nog maar mondjesmaat toeneemt en dat het twaalf kilometer lange traject langzaam maar zeker "aan zijn capaciteit komt". Dat is vooral te merken in de ochtend- en avondspits met files voor de brug in Leimui- den. "Dat we in de toekomst nog meer verkeer zullen aan trekken lijkt niet waarschijn lijk", zegt ing. Beukers. "De toenemende drukte regelt zich vanzelf. Als automobilis ten hier te lang in de rij moe ten staan gaan ze vanzelf wel op zoek naar een snellere weg om hun doel te bereiken". Wie zich per auto over het zor genkind van de provinciale waterstaat begeeft, zal het opvallen dat het wegdek rit selt van de remsporen. Ze zijn stille getuigen van de vele bijna-ongevallen, die niet voorkomen in de ongevallen- registratie van de provincie maar die wel van belang zijn voor het onderzoek naar de verkeersveiligheid van de weg. Videorecorder Van Dijk vindt dat, voor de oor deelsvorming, wat meer licht moet komen in deze byna-ge- vallen, zeg maar halve onge lukken. Probleem is alleen het vinden van de juiste on derzoekmethode. "Voor de weg", zegt hij," gaan de ge dachten uit naar het op de vi deorecorder opnemen van de dagelijkse gebeurtenissen, 's Avonds thuis in je makkelyke stoel kun je de gedragingen van de weggebruiker dan nog een rustig op je af laten ko men. Krijg je misschien ook meer inzicht in zyn manier van handelen. Hoewel de provinciale water staat in Alphen aan den Rijn over een eigen kantoor be schikt en de mensen daar de beruchte weg van haver tot gort kennen, vindt de top in Den Haag het nuttig dat de si tuatie ter plaatse ook eens door anderen onder de loupe wordt genomen. Van Dijk: "Als je je al twintig jaar met zo n weg bezig houdt ben je op de hoogte van elke bobbel en oneffenheid maar mis schien ga je daardoor toch dingen over het hoofd zien die een ander wel opmerkt". Zo heeft de veiligheidsinspectie inmiddels foto's laten maken van alle kruispunten. Dat ge beurde vanuit een speciale ladderwagen van waaruit een fotograaf op acht meter hoog te zijn plaatjes schoot. Bo vendien zijn mensen van de provinciale waterstaat over dag maar ook 's nachts over de secondaireweg 7 heen en weer gecrosst om "een beetje sfeer te proeven". Raadsel Van Dijk: "Voor ons is deze weg eigenlijk een raadsel. Want het is toch onbegrijpelijk dat ondanks de rits van maatre gelen die we hebben getrof fen, en haar verhouding toch nog zoveel ongelukken ge beuren. We vuiden dat het nu maar eens afgelopen moet zijn. Deze week hebben we de koppen bij elkaar gestoken en niets anders gedaan dan over deze kreng van een weg ge praat en nog eens gepraat. Onze conclusie was er eigenlijk maar één. Alle borden aan de kant, de witkwast voor de dag halen en een twaalf kilometer lange onderbroken witte streep trekken. Overal dus een inhaalverbod. Het is maar een idee. Maar of het wat uit zal halen? Die mynheer in zyn Jaguar zal zo nodig w el weer moeten inhalen en die me vrouw in een Daf onbewust aan de verkeerde kant van de weg gaan ryden". he, 3n 4.LPHEN/LEIMUI- DEN - Inspecteurs I belast met de veilig- k. heidsinspectie van de "X provinciale wegen in J; Zuid-Holland zijn vo- rige week bij hun su- Iperieuren op het matje geroepen naar t. aanleiding van de k twee dodelijke onge- I vallen, vlak achter el kaar, op de provin- ciale weg Alphen- I Leimuiden. Ze heb- k ben bij die gelegen- Iheid te verstaan ge kregen dat ze de si- tuatie ter plaatse nog maar eens goed in J; ogenschouw moeten nemen want er zal ongetwijfeld nog het nodige aan de veilig heid van de weg ver beterd kunnen wor den. I "Van zulke insinuaties worden we briesend", zegt het hoofd van de veiligheidsinspectie ing. GJ. Van Dijk, die de als brokkenweg te boek staande tweestrooks rijbaan al jaren koestert als een groot zorgenkind. "Het klonk een beetje alsof we er op het 12 kilometer lange traject met de pet naar gooien", zegt hij, "maar niets is minder waar. Juist omdat er naar verhouding nogal veel onge lukken gebeuren putten we ons uit in maatregelen die in onze ogen daar de veiligheid verhogen. Maar kunnen wij er iets aan doen dat er lui zijn die zich nergens wat van aantrekken? Voor onze veiligheidsinspectie is dit in Zuid-Holland de meest on dankbare weg. Hij bezorgt ons grijze haren". De provinciale weg Alphen- Leimuiden, ook wel de se condaire weg 7 genoemd. Nog net binnen de gemeente grens van Alphen, waar het lange rechte eind richting V Leimuiden begint, herinne ren lange remsporen op het betum en een boom in de berm waar met geweld een 1 stuk schors van af is gerukt, aan de frontale botsing tussen een vrachtwagencombinatie en een personen auto. Eén dode, één zwaar gewonde. De ravage was zo groot dat kan- tonniers van de provinciale waterstaat acht vrachtwa- genladingen aan wrakstuk- ken moesten afvoeren. ^Een dag later was het, op de zelfde weg, acht kilometer verderop nog eens raak. Ook een frontale botsing. Die nóg slechter aflieD. Een echtpaar uit Rijsenhout kwam daarbij I om het leven, twee anderen raakten zwaar gewond. rede op verzoek van enkele le den van Gedeputeerde Sta ten, die tijdens een vergade ring vorige week de bespre king van beide frontale bot singen op de agenda hadden geplaatst, gaat de provinciale waterstaat nu na hoe het pre cies gesteld is met het aantal ongelukken op deze weg. Een nauwkeurige lijst kon men ons deze week nog niet geven. Te hard "De eerste indruk is wel", zegt Van Dijk, "dat deze weg on gunstiger afsteekt tegen an dere soortgelijke provinciale wegen. En daarbij gaat het niet zo zeer om de ongevallen met dodelijke afloop. Wat dat betreft valt het toch nog mee, De sombere cijfers hebben be trekking op de zogenaamde kop-staart botsingen. Die ne men daar hand over hand toe. )e oorzaken zijn niet moeilijk te raden. Steeds meer automo bilisten zitten achter het stuur te pitten, er wordt te hard ge- 1 reden en het aantal files op deze provinciale weg geeft een stijgende lijn te zien.". j De secondaire weg 7 is voor de i provinciale waterstaat, die de weg in beheer heeft, steeds een handenbinder geweest, waar verhoudingsgewijs erg veel geld is uitgetrokken voor het veiligheidsaspect. Dat was al zo in de tijd dat er on- beperkt hard mocht worden gereden en dat is zo, sinds de oliecrisis noopte tot het in- V stellen van een maximum snelheid van tachtig kilome ter. De strak door het polderland schap getrokken tweestrooks J rijbaan vergt veel van de dis cipline van de automobilist. Er is een sterke neiging om op lange rechte stukken in te gaan halen. Om automobilis ten die erge haast hebben daarvan te weerhouden en ze toch de mogelijkheid te geven te passeren, zijn ter hoogte van de twee bruggen in het traject over een paar honderd meter vierstrooks-rij banen aangelegd. Bewijzering Er is meer aan de weg gesleu teld. De wegbewijzering bij voorbeeld is de laatste tijd aanzienlijk verbeterd al zor gen "particuliere initiatie ven" op dat vlak nogal vaak voor overlast. Ingenieur A. Beukers, voor de provincie districts-hoofd over de wegen in de Rijnstreek-Noord: "On ze taak is onder meer te voor komen dat automobilisten op deze gevaarlijke weg tussen de bomen het bos niet meer zien. Zij zijn er bij gebaat dat er langs de weg zo min moge lijk borden staan opgesteld. Want dat leidt de aandacht maar af. Maar wat doen parti culieren zeer regelmatig? Zei rammen links en rechts palen in de berm van weg met me dedelingen over motorcros- ses, sportdagen of wat dan ook. Er zijn ook nogal wat be drijven die zich schuldig ma ken aan dit klandestiene ge doe. Daar zijn we erg op gebe ten". Zo is hij ook nooit erg te spre ken geweest over het initiatief van Veilig Verkeer Nederland om de hulp van een paragnost in te roepen bij het zoeken naar oplossingen voor een veiliger kruispunt Herenweg/ Kruisweg. Op dit aan de se condaire weg 7 gelegen kruispunt hebben zich een paar jaar terug opvallend veel verkeersongevallen voorge daan. Bij de provinciale waterstaat stond deze plek te boek als een zogenaamde "black spot", een aanduiding dat er jaarlijks tenminste vijf onge vallen plaats vonden waarbij sprake was van lichamelijk letsel plus nog eens tien met blikschade. De paragnost, Gerard Croiset uit Utrecht, kwam tot de conclusie dat een in zeven kleuren geschilderd paaltje, geplaatst als blikvan ger op het kruispunt, aan alle ellende een einde zou maken. Spanningsveld De achterliggende gedachte van Croiset was dat ergens een op dat kruispunt aanwe zig spanningsveld het oriën tatievermogen van de auto mobilist nadelig beïnvloedde en dat de straling die van het gekleurde paaltje uitging, die negatieve werking zou ophef fen. Het paaltje is er echter Wrakstukken op de provinciale weg Alphen-Leimuiden. Bij de laatste grote aanrijding was de ra vage zo groot dat acht vrachtwa genladingen aan wrakstukken moesten worden afgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19