Jan Raas maakt zich niet druk over WK Michèle P armen tier naar WK roeien „voor de ervaring Zoetemelk wordt in Leiden toch gehuldigd Teeuwen wint wielerronde „Ze maken me een beetje teveel favoriet" Jengdhockejers beginnen geed Blommendaal verrast Henny Koemans ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1979 Maandagavond voor profronde LEIDEN - De Leidse burgemeester Vis zal maandagavond om 18.30 uur naar schatting 40 wielrenners wegschieten, die in de omgeving van de Herenstraat zullen deel nemen aan de Profronde van Leiden. De coureurs, onder wie Joop Zoetemelk, Hennie Kuiper, Gerben Karstens en Cees Bal, gaan op het 100 kilometer lange parcours strijden om de grote prijs van het Leidsch Dagblad. "Voor het begin van de ronde zal Joop Zoetemelk worden gehul digd voor zijn geweldige presta tie, die hij tijdens de Tour de France heeft geleverd", aldus or ganisator Joop Riethoven. "We hebben besloten om Zoetemelk in het zonnetje te zetten, omdat wij van het organisatiecomité er van overtuigd zijn dat hij géén doping heeft gebruikt. Joop heeft in zijn carrière nooit iets gepakt, dus ook nu niet". Riethoven ("De Leidse ronde is moeilijk te organiseren omdat de coureurs niet volgens contract, maar volgens afspraak komen") tipt op voorhand Joop Zoetemelk als één van de grootste kansheb bers op de leidersprijs van 500 gulden. "Joop zal zich ongetwij feld voor honderd procent inzet ten", voorspelt de organisator, "en dat mag voor het Leidse publiek alleen al een reden zijn maandagavond naar de Heren straat te komen". De toegang tot het parcours is ove rigens gratis. Wél wordt gecollec teerd ten bate van de stichting "Het Geestelijk Gehandicapte Kind", terwijl langs de route ook stickers en foto's van Joop Zoe temelk aan de man zal worden gebracht. Ook de opbrengst hier van komt ten goede aan boven vermelde stichting. Michèle Parmentier: "Ik ga er alleen heen om wat ervaring op te doen". LEIDEN - Roeister Michèle Par mentier heeft de afgelopen we ken in een vicieuze cirkel geleefd. Nadat haar dagtaak als secreta resse bij de opleiding psychio- therapie erop zat, snelde zij naar de Bosbaan om daar met de Am sterdamse Nelleke Donkervoort in de dubbel twee te trainen. Om vaak 's avonds nog haar coach en verloofde Martij n Peetsold of haar "privé-psychiotherapeute" op te zoeken voor behandeling van haar peesschedelontsteking. Bovendien heeft het 22-jarige lid van Die Leythe terwille van haar hobby ook nog zo'n beetje haar vakantie opgeofferd, door dage lijks tweemaal in de boot te stap pen. En dit alles met maar één doek goed voorbereid aan de start (29 augustus) van de we- 's-HEERENHOEK (GPD) - Don derdagochtend in 's-Heerenhoek. Jan Raas pakt zijn koffers in voor de reis naar het Zuidlimburgse Valkenburg. In alle rust heeft hij zich de laatste dagen voorbereid op de wereldtitelstrijd, die daar morgen wordt verreden. Dezelf de kalmte, die karakteristiek was voor zijn training van deze week, straalt de Zeeuw uit op de och tend van zijn vertrek. Alleen het nerveuze, droge kuchje verraadt dat er best sprake is van wat spanning. Zwaarder dan zijn koffers is dan ook ongetwijfeld de geestelijke bagage, die onder de dun behaar de schedel mee gaat naar de we reldkampioenschappen. Hij zeult de favorietenrol met zich mee. Hoewel Raas bij voortduring laat weten daar volstrekt niet onder gebukt te gaan, kan het hem moeilijk koud laten dat hij geen tijdschrift open kan slaan zonder zijn foto tegen te komen met doorgaans als onderschrift; De nieuwe wereldkampioen? „Ze maken me een beetje teveel fa voriet", zegt hij loom. „Willems rijdt erg goed. Dat hebben we in de Ronde van Nederland wel ge zien. Wat denk je van De Vlae- minck en Thurau. En Hinault roept nu dan wel dat hij een beetje ziek en moe is na al die cri teriums, maar reken erop dat hij er zondag staat. Toch denk ik dat de Italianen het gevaarlijkst zul len zijn. Moser en Saronni, zijn twee hele grote kansheb bers". De Italiaanse ploeg arriveerde be gin deze week al in Valkenburg. Krachtpatser MoSer en de 21-ja- rige Beppe Saronni reden broe derlijk naast elkaar tegen de Cauberg op. Dikwijls ontspan nen, maar vaak ook geconcen treerd en voluit. Een heel andere voorbereiding dan Jan Raas heeft gekozen. Hij wilde het bewust zeer rustig aan doen. De dinsdag was uitgekozen om een flinke lange training te doen met Cees Priem. „Maar dat is letterlijk en figuurlijk in het water gevallen. Want de hele dag gutste het van de regen, dus ben ik helemaal niet op de fiets geweest", zegt Raas. Een loodzware inspanning of juist volkomen ontspannen losfietsen: de geleerden zijn het er nog niet over eens wat het beste is. „Ik weet ook niet of het uitvallen van de zwaarste training nadelig zal zijn. Dat moet morgen nog blij ken", merkt hij op. Ter compen satie van de afgelaste training reed Raas woensdag een crite rium in het Belgische Eeklo. „De voorlaatste ronde ben ik afge stapt. Er was net tevoren een val partij geweest en ik wilde geen risico's nemen. Vallen kan ik nu net niet hebben". Er wordt druk gespeculeerd over de vraag of het uitvallen van Raas in de Ronde van Frankrijk voor delig of juist in zijn nadeel zal zijn. Een* vraag waarop hij het antwoord schuldig moet blijven. "Na die val in de etappe naar Roubaix heb ik veel criteriums moeten rijden. Ik heb me nogal moeten forceren. In het begin lukte het wel, maar later werd het toch heel erg zwaar. Daarna ben ik in de Ronde van Duitsland op adem gekomen". Zijn vorm de monstreerde Raas vorige week in de Ronde van Nederland, die hij op zijn naam schreef. „Ik ben inderdaad goed in vorm", geeft hij toe. „Om eerlijk te zijn voel ik me nu beter dan vorig jaar voor het wereldkampioenschap. Toen verwachtte ik er niets van en begon het pas lekker te lopen tijdens de wedstrijd. Op dat mo ment zag ik eerlijk gezegd ook pas de kans om wereldkampioen te worden. Alleen zat Knetemann toen al voorop", luidt het ver haal. Die situatie, een in blakende vorm verkerende Raas die moest af stoppen voor een andere kansrij ke Nederlander, kan zich ook dit jaar weer voordoen. Vanavond worden in het hotel de afspraken gemaakt. „Dat zal niet al te veel problemen opleveren. Zo lang er maar harde guldens op tafel ko men. Vorig jaar is het ook ge lukt". Gerrie Knetemann heeft de goede afspraken overigens al wat in twijfel getrokken. Naar aanlei ding van het optreden van Joop Zoetemelk voor de televisieca mera's met Mart Smeets zei de regerend wereldkampioen: „Als we over zulke kleine dingen al geen goede afspraken meer kun nen maken, vraag ik me af wat het straks in Valkenburg moet wor den". Raas vindt dat over die affaire in derdaad nog een hartig woordje gesproken zal moeten worden. „Aan de andere kant begrijp ik het wel, want Joop zal na alle el lende aan het Nederlanse publiek zo goed mogelijk uitleg willen geven". Overigens is Raas zelf stellig van plan de actie door te zetten. Hij wil het zelfs zo ver doorvoeren dat hij bij een even tueel wereldkampioenschap de commentaarpositie van Smeets niet op zal klimmen. Over de afspraken binnen de Ne derlanse ploeg heeft hij al vas tomlijnde ideeën. Verrassingen zitten daar niet bij. „Volgens mij moeten er vier beschermde ren ners komen: Zoetemelk, Kuiper, Knetemann en ik. Een probleem lijkt me dat niet. Je kunt beter met z'n vieren van voren zitten in de finale dan alleen. En als er meer man mee zit wordt het al leen maar een kwestie van eerlijk tegen elkaar zeggen wie zich het beste voelt". Behalve die vier beschermde ren ners zal Raas een krachtig plei dooi houden om een aantal knechten achter de hand te hou den, die in de finale steun kunnen verlenen. „Je kunt wel alle knechten in het begin al het werk laten opknappen, maar het is niet verstandig als die na 100 km af stappen natuurlijk. Daarom zul len volgens mij Lubberding, Van de Velde, Van Vliet en Jo Maas voor de laatste fase gespaard moeten worden", aldus Raas. „Verder moetje toch maar afwach ten hoe de koers zich ontwikkelt. Achttien keer de Cauberg op, want we starten onderaan, is een beetje veel, tenminste voor mij persoonlijk. Ik heb er - de ama- teurtijd meegerekend - drie keer een kampioenschap op gereden en twee keer ben ik afgestapt. Als je in goede doen bent is het na melijk niets, maar als het wat minder loopt kunt je er flink op kapot gaan. Maar ach, als ik geen wereldkampioen wordt zal ik er geen nacht wakker van liggen. Dan probieren we het volgend jaar opnieuw". Uittocht van ijshockeyers Leiden Lions LEIDEN - Nu het bestuur van Leiden Lions tot een terug keer naar de derde divisie heeft besloten, hebben diver se ijshockeyclubs uit de eer ste divisie zich voor de Leidse ijshockeyers op de markt be geven. Nadat eerder Robin Sarabèr, Ron Hagendoorn en Frank Dobbelaar zich als lid bij het Haagse HYS hadden aangemeld, hebben nu ook diverse andere spelers elders onderdak gevonden, Goalie Ed Nienhuis gaat eveneens de kleuren van HYS verdedigen, terwijl Ted Meyer zijn dien sten bij Nijmegen heeft aan geboden. Voorts is Ivan Ko- canda door HYS als jeugd trainer aangetrokken en heb ben Harrie Wielheesen en Theo Dietz een accoord be reikt met Utrecht. Onzekerheid bestaat er nog over de ijshockeytoekomst van de buitenlanders Paul Domm, Dave Mathewson en Dan Cuomo. Geruchten wil len dat die spelers verregaan de contacten hebben met de tweede divisieclub Assen. "Wij deden dit als propaganda voor de bowlingsport"zei Aad Blom captain van het Formule Marathon Team, gisteravond op de receptie in het Hans Menken bowlingcentrum. Die bijeenkomst werd gehouden ter ere van het behalen van het wereldrecord bowlen, vorige week in de banen van Hans Menken. Captain Blom probeerde op de receptie wederom een wereldrecord te doorbreken. Niet minder dan drie kwartier lang hield de roodharige Leidenaar het woord. Het Formule Marathon Team werd overigens door menigeen in het zonnetje gezet. Zo ook met het gezelschap op de foto te gaanVlnr Jim en Ger Scheffer, i verzorger John Wight. John Zandbergen en Tjeerd Scheffer door Burgemeester Vis, die gaarne bereid i Burgemeester Vis, Aad Blom, Jilles van Soest ontbreken op deze foto. PARIJS (ANP) - Het Nederlands hockeyteam is het eerste jeugd wereldkampioenschap, dat giste ren in Parijs van start ging, be gonnen met een overwinning van 4-1 op Frankrijk. De ruststand was 2-1. Nederland verwierf zich het recht om in Parijs uit te ko men door vorig jaar in Dublin Eu ropees jeugdkampioen te wor den. Bij zowel het Eurupees jeugdkam pioenschap als het wereldkam pioenschap is de leeftijdsgrens 21 jaar. Nederland, dat in Dublin Frankrijk met 2-1 de baas bleef, kwam ditmaal veel overtuigen der voor de dag. Dat was vooral de verdienste van aanvaller in ternational Tom van 't Hek, die met briljant stickwerk de vaak ruwe Franse charges ontliep en snelheid bracht in de Nederland se aanval. Het team van John Elf- fers opende de score in de tiende minuut, toen Amsterdamspeler Norbert van den Berg een straf- corner benutte. De gelijkmaker kwam 11 minuten later van de stick van Delavenne. Vier minu ten voor rust nam Nederland op nieuw de leiding. Bob Jan Hillen reageerde goed op een achter waartse pass van Van 't Hek en scoorde. Van den Berg en weder om Tom van 't Hek voerden de stand tot 4-1 op. LEIDEN - Toen de twee respectie velijk nummer één en twee ge plaatste Amsterdammers, Schmidt en Drost, zich voor het toernooi van de Leidsche Hout moesten afmelden leek voor de nummer vier geplaatste Hen- ny Koemans de weg naar een toernooizege open te liggen. Henny Koemans struikelde, over een uitgekiend tennissende Blommendaal. Ook zijn teamgenoot en leider in het Match Tennis Toernooi, Ar nold van der Capellen, stapte gis teren verslagen van het gravel. Robert Jan van der Feen was met de trage baan in het voordeel op de man, die het spel moest ma ken. Van der Feen won met de veelzeggende score, 6-2, 6-2. Bram Madera klopte Jan Willem Bruin na een hele lange vierde game. Madera won die game, 3-1, en domineerde daarna volledig, 6-1, 6-1. Bij de heren in C waren de verrassingen evenmin niet van de lucht. Liefst drie geplaatste spelers werden aan de kant gezet: Freek van der Capellen (no 4), werd geklopt door Frans Grim bergen, 6-2, 6-3, Hans Tonjann (no 2) door Hans van Tongeren, 4-6, 4-6, en tenslotte Mark Nye (no 3) in een fraaie partij, door van der Geest, 6-7,5-7. De nummer 1 geplaatste Jan Pieter Hop stak in een ongenaakbare vorm en gaf de toch beslist niet slecht tennis sende Frans van Weger geen en kele kans om gevaarlijk te wor den, 6-2,6-2. In het damesenkel C won de no 1 geplaatste Georgette Demmink met 6-1, 6-3 van J. Bakker-Steeneveld FRANK BONTE reldkampioenschappen in Bied (Joegoslaviè) te verschijnen. De verwachtingen zullen dan wel hooggespannen zijn, lijkt vervol gens een logische vraag, maar Michèle Parmentier hoopt alleen stilletjes op een halve finale plaats, want meer tot de verbeel ding sprekende prestaties denkt ze pas volgend jaar te boeken. "Nelleke en ik zijn alleen uitge zonden met het oog op de Olym pische Spelen. Om wat ervaring op te doen, want beiden zijn wij nog nooit op een wereldkam pioenschap geweest. Van ons wordt dan ook geen finaleplaats geëist". Dat laatste wordt wel van de andere equipes verwacht, want dat is de eis die het NOC stelt voor uitzending naar Mos kou. De Nederlandse dubbel twee lijkt daar voorlopig nog niet rijp voor, want de formatie van deze ploeg dateert pas van drie weken geleden. "Beiden waren we reserves voor alle onderdelen en we hadden nog nooit in de dubbel twee gevaren. Bij de sa menstelling van de ploegen wa ren er echter wat problemen ge rezen, omdat er geen enkele dub bel twee op het Nederlands kam pioenschap aan de limiet vol deed. Ze waren gewodHte oud en er zat geen progressie meer in". Jong ■k Jan Raas: "De Italianen zullen het gevaarlijkst zijn" De 22-jarige Michèle Parmentier en het 20-jarige lid van Okeanos uit Amsterdam zijn voor roeibegrip- pen ("Ze zeggen datje bij 26 jaar op je top bent") nog jong. Dat was voor de Koninklijke Nederlandse Roeibond ook de overweging om de talentvolle roeisters in één boot te stoppen, ze tien dagen op te sluiten in een trainingskamp en vervolgens te kijken hoe ze zich houden op een evenement als het wereldkampioenschap. Inmiddels is de Nederlandse af vaardiging voor het WK al ver trokken om zich in Bohinj, twin tig kilometer van Bied, voor te bereiden en te acclimatiseren ("In Joegoslavië is het ruim 30 graden"). Vooral naar het trai ningskamp heeft de Leidse uit gekeken. "Want voor mij is trai nen de drijfveer dat ik nog steeds roei", verduidelijkt ze "Ik vind het ook veel leuker dan wedstrij droeien, want dan ben ik altijd zenuwachtig omdat je je dan al tijd moet waarmaken. En als je dan eens verliest staan de men sen meteen met hun mening klaar, want ze verwachten altijd wat van je". Plafond Volgens haar coach bij Die Leythe zit Michèle Parmentier nog lang niet aan haar plafond. "De pro gressie die ze doormaakt is heel erg groot", zegt hij, "maar als ze net als voorgaande jaren wordt achtervolgd door blessures dan blijft het rendement van haarvele trainingsuren maar beperkt tot incidentele successen, zoals nu, uitzending naar het wereldkam pioenschap". De roeister is er on dertussen wel achtergekomen dat de peesschedelontsteking, die haar prestaties het afgelopen seizoen negatief beïnvloedde aan een te zware afzetting in de boot te wijten is. Het is een aspect dat volgend jaar meer aandacht zal krijgen. Voor de rest is Michèle Parmentier van plan om alleen m de skif en de dubbel twee te gaan varen en in de winter meer aan looptraining en gewichttraining te doen. "Want daar kwam dit jaar door een gebroken rib niets van terecht". En uiteraard staat haar hele voorbereiding in het ko mende seizoen m het teken van de Olympische Spelen. HERMAN POOS LEIDEN - De Bollenstreekcoureur Karei Teeuwen won gisteravond op fraaie wijze de wielerronde van Leiden Zuid-west. In deze clubontmoeting tussen Swift, de Kampioen Scheveningen Hollandia Zoetermeer en de Bollenstreek Lisse klopte Teeuwen zijn mede vluchter Henk v.Weers. De vier verenigin gen hadden op het parkoers van de Rooseveltstraat een deelne mersveld van zo'n zestig man bij een getrommeld. Het veld be stond uit amateurs, junioren, liefhebbers en veteranen door el kaar, die een uur en drie rondes moesten koersen. Zij werden voorafgegaan door de nieuwelin gen. Jan v.Straaten volgende week is hij juniorbetoonde zich in deze categorie weer eens de rapste. Samen met Aad v.d. Berg uit den Haag en Edward Wijsman uit Woubrugge was de Leider dorper het peloton ontvlucht. In de sprint had hij geen moeite met V.d. Berg, terwijl Wijsman derde werd. Richard Neuteboom bena drukte de Swift overmacht door de pelontonsspurt op zijn naam te brengen. In de hoofdwedstrijd van de 'ouderen' lag het tempo traditiegetrouw meteen hoog. Het aantal afhakers was dan ook groot. Voorin poogden verschil lende renners een succesvolle ontsnapping teweeg te brengen. Het peloton bleef echter op zijn hoede en maakte al deze acties ongedaan. Even leek het erop dat een groepje een definitief gat ge slagen had, doch ook nu kwam het peloton terug. De beslissing viel pas nadat de compacte groep door een kleine valpartij door midden gebroken was. Amateur Henk v. Weers ging er met lief hebber Karei Teeuwen vandoor. Stevig doormalend wisten zij een veilige voorsprong te bewerk stelligen. Als amateur zou Kam pioen coureur V. Wcers de favo riet voor de eindzege moeten zyn, maar Teeuwen onlangs nog winnaar van de ronde van Lisse is een sterk spurter en reed sterk. Daarom poogde V.Weers met een demarrage in de slotronde weg te komen. Teeuwen reageerde ech ter attent en klopte V. Weers aan de meet. Swift junior Aloys Goossen was het gehele peloton te snel af, inclusief de om zijn eindschot gevreesde Klaas Dui venvoorde uit Noordwykerhout. Vijfde werd Lissenaar V.Wijk, zes en zeven eindigden de Swifters Jan Zwaan en Fred Leemans. Transfermarkt wielrenners druk bezet VALKENBURG - Op de transfer markt van de beroepswielren ners worden druk zaken gedaan. Hoewel volgens internationale bepalingen pas na 1 oktober van merk veranderd mag worden, zijn er al verschillende nieuwe akkoorden gesloten. Zo heeft Johan de Muynck, vorig jaar winnaar van de Ronde van Italië, besloten zyn Italiaanse werkgever te verlaten en zich aan te sluiten by Michel Pollen- tier. De twee meest opvallende namen op de lijst van vrije coureurs zyn die van Mare Demeyer en Lucien van Impe. Beiden kwamen on verwacht op de markt door het opheffen van hun ploeg. Voor Mare Demeyer zijn er liefhebbers genoeg. Hij ontving onder andere serieuze aanbiedingen uit het kamp van Francesco Moser en van Hennie Kuiper. Lucien van Impe lykt wat moeilij ker onder dak te komen. De ex- Tour de France-winnaar vraagt namelijk maar liefst een jaarsala ris van 3 miljoen Belgische francs (ruim 200.000 gulden), welk be drag hy publicitair gezien slechts in de periode van de Ronde van Frankryk kan waarmaken. En dan nog is het in die drie weken niet zeker of de kleine Belg er voldoende rendement uithaalt. Bovendien eist Lucien van Impe dat zyn nieuwe baas zyn broer Frank en zijn trouwe vriend René Dillen ook onder contract neemt.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13