Jan Lammens kan zich slechts met moeite plaatsen Edwin Moses rekent af met Europese concurrenten TRAINER EIST "GIJZELING' Onbehagen op Zandvoort u.v.s.-v.u.c. Voor Grand Prix Zandvoort Vrij Zoetemelk krijgt toch straf LOTTO EN TOTO ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1979 Marita Koch op 200 m geklopt door Amerikaanse Evelyn Ash ford, 21,83 MONTREAL (ANP)- Edwin Moses heeft op de eerste dag van de strijd om de wereldbekers in Montreal in hetzelfde stadion, waar hij drie jaar geleden Olym pisch kampioen werd, laten zien dat zijn heerschappij op de 400 meter horden voorlopig nog on aantastbaar is. Voor de eerste maal in dit seizoen kreeg de Ame rikaan te maken met drie van de vier jonge Europese lopers, die hem mogelijk in Moskou zouden kunnen bedreigen. "De heer van de horden", zoals de Amerikaan in eigen land wordt genoemd, re kende op niet mis te verstane wij ze af met Harald Schmid, de Westduitse houder van het Euro pese record, de Rus Vassili Artts- jipenko en de Oostduiter Volkert Beck. In het rijtje mogelijke con currenten ontbrak alleen de naam Harry Schulting, die in Montreal als lid van de Europese ploeg morgen in de 4 x 400 meter uitkomt. De Brabander had theo retisch kunnen lopen in baan zes, die open bleef omdat de Aziati sche vertegenwoordiger Kad- hum niet aan de start kwam. Moses, die dit seizoen bewust slechts enkele wedstrijden in Eu ropa liep en zich daarna concen treerde op Montreal, deklasseer de het volledige veld. Schmid, die in de buitenbaan startte, werd na 220 meter als laatste achterhaald door de in een vlekkeloos dertien pas-ritme lopende Moses en raakte daarna 1.2 seconde achter op de Amerikaan, die met 47.53 seconden slechts 0.08 seconde boven zijn wereldrecord bleef maar wel zijn beste wereldsei- zoenprestatie (47.67) verbeterde. Schmid moest op het laatste rechte eind nog alles geven om zich Artsjipenko van het lijf te houden. De sensatie van de qua prestaties toch wel wat tegenvallende ope ningsdag was de nederlaag van Marita Koch op de 200 meter. De wereldrecordhoudster (21.71 se conden), die op het laatste mo ment toch door de Oostduitse ploegleiding was ingezet om de Amerikaanse Evelyn Ashford van de overwinning af te houden proefde voor het eerst sinds lange tijd de bitterheid van een neder laag. De 22-jarige Ashford, die ruim een week geleden in Zürich 22.27 (Amerikaans record) liep en zich daarmee presenteerde als een van de medaillekandidaten op de sprint voor Moskou, ging op de laatste veertig meter in de buitenbaan zo hard door, dat de slecht vertrokken Koch bijna tweetiende seconde moest toe geven. Evelyn Ashford werd met haar 21.83 seconden de tweede vrouw die onder de grens van 22 seconden op de 200 meter bleef. Volgend jaar kan Evelyn Ash ford, 20 jaar, na de triomfen van Wilma Rudolph in Rome, in Moskou mogelijk voor een nieu we Amerikaanse dubbeltriomf op de sprint bij de dames zorgen. ZANDVOORT (ANP) - Voor Jan Lammers mag het gaan stortregenen. Niet zozeer, omdat de 23-jarige coureur uit Zandvoort natweer-specialist is, eerder omdat, als op de tweede trainingsdag voor de grote prijs van Nederland, die morgen op het circuit van Zandvoort wordt gehouden, de regen overvloedig valt, de oud-slipschoolspecialist normaliter erop mag rekenen zich te hebben geplaatst voor de race, tellend voor het wereldkampioen schap formule 1-coureurs. Jean-Pierre Jabouille met zijn Renault in actie op het circuit va formule 1 zal worden verreden. De Fransman maakte gisteren de op i Zandvoortwaar morgen de Grand Prix in na (Clay Regazzoni) beste trainingstijd. Gistermiddag, toen het onverwacht toch nog droog werd, bereikte de kleine blonde Nederlander tij dens de eerste training nog juist een 24e plaats. Van de 26 cou reurs die staan ingeschreven voor de Nederlandse grand prix, zul len de langzaamste twee de star topstelling niet halen. Indien de regen terugkeert is het uiterst onwaarschijnlijk dat de tijden die gisteren zijn bereikt, vandaag zullen worden verbeterd. Regen De regen en de dreigende grauwe wolkensluiers hebben gisteren de renstallen voor grote proble men gesteld bij de eerste training. Toen de rode vlag aan het eind van de pits-straat werd ingehaald ten teken dat het circuit vrij was zorgden de boliden voor gordij nen van opspattend water op de natte baan. Een half uur bleef de situatie zo. De regen bleef daarna echter uit. Als eerste waagde oud wereldkampioen Nikki Lauda het om de natweer-banden van zijn Brabham te vervangen door profielloze slicks. Hoewel een kleine nieuwe bocht na het scheivlak, enkele dagen gele den gereed gekomen, het circuit minder snel heeft gemaakt, heb- ben de verbeterde wagens toch weer voor tijden gezorgd die on der die van vorig jaar liggen. Verwierf wereldkampioen Mario Andretti zich met een snelste tijd van 1 minuut 16,36 seconden in de training toen de pole-positie, gisteren was de Williams van de Zwitser Clay Regazzoni goed voor 1.16,316, wat neerkomt op een gemiddelde van bijna 200 kilometer per uur. De verschillen aan de top zijn uiters gering. In totaal bleven vier cou reurs beneden 1.17 en tien onder de 1.18. Jan Lammers, die een gemiddelde van 182,408 kilome ter haalde - zieventien kilometer per uur minder dan Regazzoni - liet de Italiaan Arturo MFerzario (181,952 km per uur) en de Fransman Patrick Gaillard (155,877) achter zich. Buiteling Voor de spectaculairste buiteling van de eerste trainingsdag zorgde zonder twijfel de Oostenrijkse Renault vijf-coureur Michael Rötzer. Hij miste na het lange rechte eind de juiste voortzetting, vloog over de kop, ging vervol gens over de vangrail en door drie hekken om dan achterstevoren, omhoog schietend, door een reclamebord te gaan. Zijn dol drieste actie kostte de herstel- ploeg van de vanghekken ruim een half uur werk. m m -=- i s-v- Sportcomplex Zondag a.s. "Kikkerpolder" Wf aanvang 14.00 uur Deze advertentie is aangeboden door Dames- heren- en kindermode DE WIT Vij Meiplein - Leiden Procar-race Vijf formule 1-coureurs zullen van daag starten in een BMW-procar- race over twintig ronden (84-52 km). Zij plaatsten zich voor deze race op grond van de tijden, ge maakt tijdens de eerste training voor de grote prijs van Zand voort. ZANDVOORT (ANP) - De in ternationale autorensportwe- reld heeft aanvankelijk met verbazing, doch later met verontwaardiging gewacht op de publicatie van de tijden gemaakt tijdens de eerste training voor de Nederlandse grand-prix. Om twee uur in de middag hanteerde wed strijdleider Ed Swart de zwart-wit geblokte vlag ten teken dat de training ten ein de was. Ruim twee uur en een kwartier later waren de resul taten van deze eerste sessie pas bekend. Een programmeringsfout van de computer was de oorzaak van het lange oponthoud. Bij de programmering was men er vanuit gegaan dat de mid dagtraining één uur duurde, juist zolang als die van de och tend. De coureurs hadden echter anderhalf uur de gele genheid om een scherpe tijd neer te zetten. Het gevolg was dat na zestig minuten de steun van de elektronische apparatuur wegviel. Daar door moesten de tijdwaarne- mers toch weer met de hand genoteerde resultaten ver werken. AMSTERDAM (ANP) - Een arbeidsgeschil tussen trainer Henk van Neck en zijn werkgeefster de Am sterdamse amateurvoet balclub WA, is gisteren voor de tweede maal uit gemond in een kort ge ding. Van Neck, die in april van dit jaar op staande voet werd ontslagen maar inmiddels op last van de rechter weer in dienst is geno men, stelt dat zijn club het hem onmogelijk maakt zijn werk te hervatten. Hij eist daarom „gijze ling" van het negen man tellende bestuur van WA. Dat houdt in dat de bestuursleden gevangen worden gezet tot zij hun verplich tingen jegens van Neck nako- „Een rigoureuze maatregel", er kende Van Necks raadsman, Mr. P. Greuter, gistermiddag, „maar mijn cliënt ziet geen andere uit weg". Van Neck werd op 7 juni door de rechter in het gelijk gesteld, na dat hij zijn ontslag via een kort geding had aangevochten. Zijn club kreeg opdracht hem weer in dienst te nemen op straffe van een dwangsom van 1000 gulden per dag. De bankrekeningen van de club zijn echter leeggehaald, zodat dit executiemiddel niet ten uitvoer kan worden gelegd. Bo vendien is inmiddels Cor van der Hart aangetrokken, zodat de ver eniging nu met twee trainers voor de selectieploeg in de maag zit. Campagne Van Neck stelt dat het WA-be- stuur een campagne tegen hem op touw heeft gezet, terwijl hij op vakantie was. Tijdens zijn afwe zigheid werd de 32 spelers tellen de selectieploeg opgeroepen om onder leiding van Cor van der Hart te trainen. Toen Van Neck zich begin augustus weer aan diende bleek het team ingrijpend gewijzigd te zijn, 15 spelers waren vervangen door nieuwelingen, onder wie twee zoons van Cor van der Hart. Van deze groep bleken slechts twee spelers bereid zich aan de training van Van Neck te onderwerpen. De rest weigerde. Het clubbestuur liet weten hier machteloos tegenover te staan („wij kunnen onze leden niet dwingen") en verzocht Van Neck om zijn krachten dan maar op de twee overblijvers te beproeven. Die voelde echter niets voor deze symbolische tewerkstelling. 'Oud papier' „Ik ben als oud papier aan de kant gegooid", aldus Van Neck ter zit ting. „Voor de vakantie had ik alle steun bij de spelers, daarna opeens niet meer. De ploeg is in mijn afwezigheid door het be stuur onder druk gezet met de bedoeling mij langs een omweg toch uit te rangeren". Volgens een vertegenwoordiger van het bestuur is daar geen sprake van: "Zeventien spelers zijn juist naar een andere vereniging gegaan omdat zij niet onder Van Neck wilden trainen". Bij de club is door het conflict een problematische situatie ontstaan. De dertig spelers hebben zich door hun weigering met Van Neck samen te werken gedis kwalificeerd, zodat zij niet in de definitieve selectie kunnen wor den opgenomen. Slechts twee man resteren om de club te verte genwoordigen als op 2 september de amateurscompetitie begint. Poging aardelijke maand, 1200 Volgens VVA's raadsman J. Meer- dink kan van Neck niet staande houden dat hij door het clubbe stuur gedwarsboomd wordt: „niemand belet hem de spelers te trainen die nog aan zijn kant staan, al zijn het er dan maar twee". VALKENBURG (ANP)-Joop Zoe temelk heeft twee dagen geleden van de Franse wielerbond het schriftelijke bewijs ontvangen, dat het dopingonderzoek na af loop van de laatste etappe van de ronde van Frankrijk een posi tief resultaat heeft opgeleverd. De Franse wielerbond schreef voorts dat Zoetemelk de ge bruikelijke sancties voor de eer ste overtreding van het dopin- greglement waren opgelegd. Hij kreeg een schorsing var gulden boete straf in het algemeen klasse ment. Bovendien verloor hij de tweede plaats in de laatste etappe. Joop Zoetemelk ver klaarde vrijdagmorgen in Val kenburg, waarhij officieel werd ingeschreven voor het wereld kampioenschap van morgen, dat hij overweegt protest aan te tekenen. Er zijn procedurefouten gemaakt bij het onderzoek. De betrapte renner kreeg niet de gelegenheid om de getuige-deskundige Drs. Ketelaers bij het tweede onder zoek aanwezig te laten zijn. In dien Zoetemelk een bezwaar schrift indient zal dit in elk ge val door de internationale wie- Ierunie in behandeling worden genomen. De voorzitter van de medische commissie van de UCI, professor Michele Monta- naro, heeft dit gisteren beves- tigd. "Er is een kans dat Zoetemelk als nog vrijuit gaat", aldus Monta- naro. "Dit geval zullen we be spreken tijdens onze vergade ring in oktober en daarna uit spraak doen". Overigens hebben de eerste con troles van de wereldkampioen schappen op de weg in Valken burg alle een negatief resultaat opgeleverd. Het ging hierbij om de urinemonsters van de deel nemers aan de honderd kilome ter ploegentijdrit. Zondag a.s. 14.00 uur de oefenwedstrijd LUGDUNUM- N.A.C.-C sportpark aan de Oegstgeesterweg De vice-president van de recht bank, Mr. B.J. Asscher, deed ter zitting een poging de partijen tot elkaar te brengen, echter zonder succes. Hij opperde de mogelijk heid om Van der Hart en Van Neck gezamenlijk de selectie ploeg te laten trainen tot de laat ste een andere werkkring heeft gevonden. Van Necks contract loopt volgend jaar af, en verlen ging lijkt zeer onwaarschijnlijk. Geen van de partijen was echter voor die oplossing te vinden. Het clubbestuur heeft het conflict overigens voorgelegd aan de ar bitragecommissie van de KNVB, met het verzoek de arbeidsover eenkomst met Van Neck te ont binden. Aanstaande woensdag zal de commissie over dit verzoek beslissen. Eén dag daarvoor, dinsdag 28 augustus, zal Mr. As scher uitspraak doen. Metgod mist interland ZAANSTAD - John Metgod, mid denvelder van AZ'67, moet op 4 september in militaire dienst. Dat houdt in, dat de Amsterdammer op 5 september niet kan mee spelen met het Nederlands elftal in en tegen IJsland, in verband met dienstverplichtingen. DEN HAAG - De resultaten va lotto, toto en toto gelijk van a gelopen zondag zijn: Lotto 33. Eerste prijs: geen de prijs: 22.077,20. Derde prijs naars, elk bruto 1.775,50. Vierde prijs: 8.764 winnaars, elk 44,00. Vijfde prijs: 19.404 winnaars, elk 19,80. Jackpot voor a.s. zondag: 99.997,13. elk bruto 1.121,60. Tweede prijs: 1066 Toto gelijk. Eerste prijs: geen winnaars. Twee de pnj: grrn winnaars, ren vier de deel gaat naar de jackpot van zondag a.s., de rest is gelijkelijk verdeeld over de derde tot en met de vijfde prijs. Derde prgs 347 winnaars, elk ƒ928,70, Vierde Prtjs: 347 winnaars, elk 33,30 Vijfde prijs: 182 winnaars, elk 33,30. Jackpot voor a.s. zondag: ƒ2.591,94.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11