tegen overlast studenten •in Klikspaan-flat Ml ISL Leidse botanici op expeditie Celebes smiliL Snelle beslissers pakken Nuhun voordeel I«rd tóintanti jDoor medebewoners en Studentenhuisvesting LJA wil dat uniek Jeugddorp - terrein beter wordt benut VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1979 LEIDEN 1 ra. 66, G. ia J. 3b,LEIDEN - Na een tijdlang alle grieven te hebben ingeslikt zijn de bewoners van Klikspaanweg 39 en 42 de overlast )rt. van hun buren meer dan beu. In een brief aan de Stichting Studentenhuisvesting, eigenaar van het complex studen- 19 tenkamers aan de Klikspaanweg, dringen ze op verwijde ring van een zestal bewoners van twee panden. Voor de resterende bewoners van de gewraakte pan 30 den zou de maatregel bij de volgende ongeregeldheden moeten gelden. Het Jeugddorp-terrein aan de Vlietweg, een van de weini ge plekjes waar de stadsjeugd nog onbelemmerd kan ravot ten. Het unieke terrein biedt tal van mogelijkheden zoals barbecuen in de vrije natuur. De stichting zal een diepgaand on derzoek instellen naar de be schuldigingen, waarna - maar dat hangt ook van het college van be stuur van de Rijksuniversiteit af- waarschijnlijk een rechtszaak (kort geding) tegen het zestal zal volgen. Ook de stichting neemt de zaak 'zeer hoog' op. Directe aanleiding tot de eis is de overlast die de bewoners van de betreffende panden hun medes tudenten in de nacht van 5 op 6 augustus bezorgden. Zo zouden zij in het holst van de nacht op zeer luidruchtige wijze nazisti sche en fascistische leuzen als "Alle Juden mussten erschossen werden" hebben geventileerd. Bovendien werden er diezelfde nacht vernielingen aan het ter rein, de beplanting en de flats aangericht en werden passanten lastig gevallen. Feitelijke oorzaak is de bijna con stante bedreiging en overlast waar de bewoners van de bewus te twee afdelingen verantwoor delijk voor zouden zijn. Bezoe kers (met name homofiele) zou den worden lastig gevallen en daardoor het terrein niet meer opdurven. Naburige panden worden binnengedrongen en een aantal van de vijfhonderd mede bewoners zoud met lijfelijk ge weld zijn bedreigd. Ook kan men de 'hobby' van een aantal be klaagden, het nachtelijk excerce- ren over het terrein, niet zo waar deren. Woordvoerders Hessel Posthuma, Ruth de Lange, Maurits van den Concert Het concert met onder meer het optreden van soulzanger Joe Tex dat zaterdag in de Groenoordhallen zou worden gehouden is verplaatst naar de Stadsgehoorzaal. De kaartverkoop is beneden de verwachtingen gebleven, zo dat de organisatoren P. C. Management tot de verplaat sing hebben besloten. Behalve Joe Tex treedt zaterdagavond ook het Indisch orkest Ma- rablinta en het Antilliaanse orkest Communication op. Het concert begint om acht uur en kaarten zijn verkrijg baar bij het VVV-kantoor in Leiden. Ontwapening Ook uit Leiden vertrekt een groep deelnemers aan de lan delijke fiets-estafette tegen ontwapeningMensen die mee willen kunnen zich zaterdag om half één bij het Leidse sta tion melden. Voor een slaapa- dres kan eventueel ook wor den gezorgd. Inlichtingen zijn verkrijgbaar via telefoon nummer 071-154428. Anthroposofie Binnenkort begint in de Rudolf Steinerschool aan de Cesar Franckstraat 9 een cursus anthroposofie. Tijdens de cur sus kan men kennis nemen van de leidende gedachten in de anthroposofie. De cursus wordt gegeven op de woens dagavonden 29 augustus, 5, 12 en 19 september om 20.15 Kerkepad Morgen wordt voor de tweede maal de Kerkepad-wande- ling van de NCRV georgani seerd. Door de VVV in Leiden is een route uitgestippeld die voert langs een groot aantal monumenten, waaronder vele kerken. Een aantal van die kerken is voor het publiek opengesteld. De route kan men ophalen bij de VW aan het Stationsplein. Vorige week werd door naar schat ting 3500 personen deelgeno men aan het "Kerkepad" Toorn en Trudeke Vuijk elkaar afwisselend: "Sinds de harde kern hier woont, en dat is al jaren, hebben we nog niet anders mee gemaakt dan ellende. Als we ons verhaal vertellen vindt iedereen het ongeloofwaardig. Maar de fei ten liggen er. En we zijn het nu zat." Schieten Vervolgens sommen ze voorvallen op als het schieten met windbuk sen (zelfs op egels), het voortdu rend claxoneren in de nachtelijke uren, het urineren over wasgoed en het binnendringen in naburige panden. De lijst is lang niet volle dig; telkens schieten de woord voerders nieuwe gebeurtenissen te binnen. Tot nog toe konden de omwonenden weinig tegen de overlast van de bewoners der panden - nagenoeg alle leden van studentenvereniging Miner va - uitrichten. Hessel: "Om echt iets te kunnen doen moeten ze op heterdaad worden betrapt. En dat is nog nooit gebeurd want ze zijn wel zo slim om zich koest te houden zodra de politie is gearri veerd." Volgens de woordvoerders is de politie vaak genoeg op het terrein geweest en zijn de bewuste pan den in de politierapporten ge noegzaam bekend. "Maar nu wordt de bal echt aan het rollen gebracht, want het is toch te gek dat vijfhonderd man door een groepje van achttien wordt geter roriseerd." Namen De vier staan in hun aanklacht niet alleen. Ze hebben op verzoek van de stichting Studentenhuisves ting inmiddels een lijst met 25 namen verzameld van mensen die bij een proces tegen de boos doeners willen getuigen. De te genactie komt na wilde plannen uit het verleden als het formeren van een knokploeg. De vier een stemmig: "Maar daar hebben we vanaf gezien. We willen geen ex cessen. Bovendien krijgen wij dan het etiket van vechtersbazen opgeplakt in plaats dat zij dat krijgen." Maurits: "Het gewraakte van dit alles is dat zulke mensen het ge zicht van DE Leidse student be palen. De mensen associëren ons direct met rellenschoppers." De excuses -via een open brief- die de bewoners van de twee hui zen maakten na de overlast van het laatste feest was voor de kla gers geen reden de eisen te her zien. Integendeel. Ze voelen zich gegriefd door opmerkingen in de brief als zouden de fascistische leuzen juist om te shockeren zijn geuit. Daarnaast was het weer niet de bedoeling medestudenten te kwetsen, zo staat in de excu- sesbrief te lezen. Angst ''TllA5 De wooneenheden aan de KlikspaanwegSommigen maken het volgens andere studenten te bont. Op een steenworp afstand van zwembad "De Vliet" ligt al dertien jaar, verscholen tus sen het groen, een uniek ter rein. Een van de weinige plek jes waar de stadsjeugd nog lekker kan ravotten zonder daarbij te worden gehinderd door geparkeerd staande of voorbij razende auto's. Dit omheinde terrein aan de Vlietweg bestaat uit een hoofdveld, twee bijvelden en een geasfalteerd pleintje. Verder is er een hoofdgebouw en staat er op het terrein een zestal flinke hutten. Beheer der van dit terrein is de ge meentelijke stichting de Leid se Jeugd Actie. ADVERTENTIE LEIDEN - Medewerkers van het Rijksherbarium in Leiden heb ben de afgelopen maanden een botanische expeditie uitgevoerd in het centrale deel van Celebes. Ruw geschat hebben de deelne mers ongeveer 25 procent van de totale flora van Celebes in han den gekregen, waarvan verschil lende planten nieuw zijn voor de wetenschap. De expeditie werd bekostigd door de stichting Wetenschappelijk Onderzoek in de Tropen en ging in samenwerking met de Indone sische Academie van Weten schappen. Expeditieleider was dr. M. M. J. van Balgooy, terwijl van uit Leiden verder werd deel genomen door dr. E. Hennipman, C. J. Joncheere en dr. E. F. de Vogel. In 1950 waren er in centraal Celebes nog geen 6000 planten verzameld, een gemiddelde van 12 per vier kante kilometer. De expeditie heeft dit aantal ongeveer ver dubbeld. Er zijn bijna 6000 collec ties gemaakt van twijgen met bladen en bloemen of vruchten, en 500 houtmonsters, totaal on geveer 20 vierkante meter gecon serveerd plantenmateriaal. Bovendien werden 500 collecties levende planten opgestuurd aan botanische tuinen in Indonesië en Nederland, en veel materiaal is bestemd voor specialistisch mi croscopisch onderzoek. Twee gebieden werden intensief geïnventariseerd. Dat nam voor elk terrein ongeveer anderhalve maand veldwerk in beslag. In het noordwestelijk deel, 80 kilometer ten zuidoosten van Palu werd het Roroka Timbu-massief (2450 me ter hoogte) onderzocht. In het zuidwesten speelde het onder zoek zich af bij het merengebied rond Soroako. Het Roroka Timbu-massief is voorgesteld als uitbreiding van een bestaand natuurreservaat, maar wordt bedreigd door uitge breide houtkappingen. In het merengebied is een nikkelmijn sinds vier jaar bezig om grote grondoppervlakken van vegeta tie te ontdoen. Bij de beheerders van de mijn is er op aangedron gen tenminste een deel van de bijzondere vegetaties op nikkel- houdende gronden te behouden. Tegen Regen Speels lakjasje in de kleuren bruin en groen. Enige andere voorbeelden uit onze tegen regen kollektie: de cord mantel, het poplin jasje blouson model en tevens doorgestikt, en natuurlijk onze schitterende loden mantels. De maten 38 t/m 48. Breestraat 135 - Leiden telefoon 071-131841 ADVERTENTIE Behalve dat vrienden en familiele den van de omwonenden weg blijven uit angst door de bewuste Klikspaanweg-bewoners te wor den lastig gevallen zou ook een aantal medebewoners zijn weg gepest. Volgens de vier klagers betreft dat studenten die via een normale toewijzing van de stich ting in de bewuste panden waren terechtgekomen. Frans Crul, nes tor van nummer 38, bestrijdt die laatste bewering. Hij geeft toe dat een aantal bewoners die via Stu dentenhuisvesting op zijn afde ling terechtkwamen weer snel was vertrokken. "Maar dat waren mensen die het by ons niet pret tig vonden, te rommelig of zo." Ook de klacht als zou het bezoek zijn lastig gevallen wordt door hem tegengesproken. "We heb ben absoluut niet geregeld aan sloot gegeven. Er is wel eens wat voorgevallen, maar dat waren geen acties die tegen omwonen den waren gericht." Eén van de drie betrokkenen van het ene huis zegt hoogst verbaasd te zijn over de aantijgingen. De bewuste nacht, zo zegt hij, was hij in diepe rust verzonken. "Boven dien ben ik zelf joods." Inmiddels hebben de bewoners van de bewuste panden een brief aan de stichting geschreven met het verzoek één en ander "op een prettige manier" te regelen. Het ziet er echter niet naar uit dat die wens wordt ingewilligd. M1EP DE GRAAFF V «ffl rss \3 |MJA0 Lammenschansplein 6 Tel: 071 - 767206 767207 Leiderdorp v.d. Valk Boumanweg 71 Tel: 071 - 899301 Kon. Wilhelminastraat 16 Tel: 01718 -72744 Donderdag koopavond Leiden, vrijdag koopavond Leiderdorp. Directeur Ger Steinbach van deze stichting: "Wij hebben indertijd het idee geopperd om een stuk grond te reserve ren voor de Leidse jeugd om dat de jeugd in de stad nau welijks uit de voeten kon. Met heel veel pijn en moeite heb ben we toen voor elkaar ge kregen dat er een stuk grond werd gereserveerd. Nog meer moeite heeft het gekost om dat stuk grond op deze wijze inge richt te krijgen". In principe is het terrein van de LJA bestemd voor de jeugd. Vandaar dat er elke zomer vakantie gedurende zes we ken tal van vakantiebezighe den voor de Leidse school jeugd op dit terrein, dat dan ook meestal Jeugddorp wordt genoemd, worden georgani seerd HeVactiviteiten-pakket van het Jeugddorp is enorm uitge breid en kent naast gezellig heids- en ontspanningsaspec ten ook een educatieve waar de. Han Pronk van de LJA: "De jeugd kan in die zes we ken van alles doen. Balspelen, hutten bouwen, poffertjes bakken, speurtochten houden en ga zo maar door. Er is wel de nodige leiding op het ter rein aanwezig, zes tot tien vrijwilligers, maar die be moeien zich zo weinig moge lijk met de kinderen. De kin deren worden zo veel mogelijk vrij gelaten, we willen ze be wust niet belemmeren in hun ontspannen bezig zijn door ze allerlei regels op te leggen". Han Pronk vervolgt: "Er zitten trouwens ook vormende as pecten aan het Jeugddorp. Zo bestaat er een uitstekende samenwerking met de educa tieve dienst van het museum voor Volkenkunde. Daar gaan de vrijwilligers soms met de hele ploeg naar toe en wordt er een heel programma afgedraaid dat door de edu catieve dienst is samenge steld. Daarna gaan de kinde ren meestal in het Jeugddorp aan de slag met de ideeen die ze in het museum hebben op gedaan. Dan zie je soms zo maar een indianendorp ver schijnen". Directeur Steinbach over de belangstelling voor het Jeugddorp: "Die is beduidend minder dan pakweg tien jaar terug. Waar dat aan ligt we ten we niet precies maar een van de oorzaken is toch zeker de langere vakanties. Je ziet tegenwoordig steeds meer het verschijnsel dat pa moeders en de kinderen op een cam ping in de regio neerzet en zelf heen en weer pendelt. Dit ver schijnsel juich ik trouwens toe want de hele zomer vijf hoog in de Merenwijk door te bren gen it natuurlijk ook niet al les. Toch is er de laatste twee jaar weer een stijgende be langstelling voor het Jeugd dorp. De afgelopen zes weken zijn er ongeveer 1200 kinde ren geweest". Het LJA-terrein is dus in prin cipe bestemd voor de jeugd. Toch wil de LJA dat het ter rein intensiever gebruikt gaat worden. Steinbach: "We wil len het terrein meer gaan ver huren want het is uiteindelijk een uniek terrein met een unieke ligging waar eigenlijk iedereen van gebruik zou mo gen maken. In het verleden zijn er popfestivals gehouden (Pink-in) en tegenwoordig wordt het geregeld als oefen terrein gebruikt door majo rettes. Daar maken wij geen enkel probleem van. We willen het zelfs gaan propageren om van dat terrein gebruik te maken. Al waken we er wel voor dat het hier een soort verhuurbedrijf wordt"

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3