Minister Gardeniers heropent Hooglandse kerk Daling zet door Banenmarkt was succes Pastorale jubilarissen Kortingskaart in trek Een gebeuren voor de gehele stad GESfiüQSHI- Shalom '79 Maatregelen gevraagd oplossing kamernood VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1979 Mevrouv) Gardeniers Drie in deze omgeving bekende predikanten, die hier echter niet meer werkzaam zijn, gedenken deze maand dat zij veertig jaar geleden hun loopbaan zijn be gonnen. Het zijn ds. F. Offeringa te Haren (voorheen in Katwijk aan Zee) op 20 augustus, ds. F. Pijlman te Arnhem (eveneens eertijds in Katwijk aan Zee) op 27 augustus en dr. P. L. Schoon- heim te Gulpen (vroeger in Lei den) ook op 27 augustus. Ds. Offeringa werkte acht jaar in hervormd Katwijk aan Zee voordat hij naar Haren ging, van 1955 tot 1963. Ds. Pijlman, nu met emeritaat, diende niet min der dan dertig jaar de gerefor meerde kerk van Katwijk aan Zee, van 1946 tot 1976. Hij ver leent in Arnhem nog hulpdien sten. Dr. Schoonheien was bijna twintig jaar predikant in her vormd Leiden voor bijzondere werkzaamheden. Hij legde zich met name toe op experimentele vormen van kerkewerk. Ds. W. C. Lamain (75) van de gere formeerde gemeente in Grand Rapids (Michigan, Verenigde Staten) is op 28 augustus vijftig jaar predikant. Van 1929 tot 1932 was Leiden zijn standplaats. Ten slotte: ds. N. de Jong in Drie bergen hoopt 31 augustus tach tig jaar te worden. Twaalf jaar, van 1952 tot 1964, was hij christelijk gereformeerd predi kant in Katwijk aan Zee. (Van c i redactie geestelijk leven) LEIDEN - Mevrouw Gardeniers, minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, heeft de uitnodi ging om op vrijdag 28 september om 3 uur 's middags de officiële opening van de gerestaureerde Hooglandse kerk te verrichten graag aanvaard. Hoewel de kerk tij dens de langdurige restauratie voor de zondagse dien sten nooit gesloten is geweest, wil men de afsluiting van deze periode toch het karakter geven van een feestelijke her-ingebruikneming. De opening door mevrouw Garde- niers is alleen bedoeld voor ge nodigden. Onder hen zijn ook alle mensen die bij de uitvoering van het werk betrokken zijn geweest. De honderden uitnodigingen gaan binnenkort de deur uit. Or ganist Joop Brons en zijn cantorij zullen de bijeenkomst muzikaal opluisteren. Voorlopig zal Brons nog van het kabinetorgel gebruik moeten maken; de restauratie van het grote orgel door de Duitse orgelbouwer Ahrend (in Leer) komt pas volgend jaar klaar. Open huis Op zaterdag 29 september zal de kerk van 10 tot 5 uur voor ieder een open staan. Een ontvangst- groep zal de belangstellenden desgewenst rondleiden. Op alle wijkgemeenten van de her vormde gemeente is een beroep gedaan om die dag in muzikaal opzicht iets ten beste te geven. Elke amateur kan zich voor deel neming aan dat muziekpalet bij zijn of haar kerkeraad melden. De kerkvoogdij hoopt zeer, dat ve len van deze open dag gebruik zullen maken om te zien wat er van dit schone bouwwerk is ge worden na een restauratie van et telijke jaren, die evenzovele mil joenen heeft gekost. In de stad zullen raambiljetten worden ver spreid die de bevoplking daartoe opwekken. "We moeten, nu de restauratie is voltooid, wel be denken, dat dit een gebouw is Zondag Op zondag 30 september krijgt de heropening nog een kerkelijk ac cent. Dan zal tijdens een gewone dienst van de wijkgemeente "Pniël", waarin ds. Pannekoek voorgaat, de kerk voor de weke lijkse eredienst aan de wijkker- keraad worden overgedragen. Ze is weliswaar niet buiten gebruik geweest, maar, zegt Jongejan, de afsluiting van de restauratie is toch ook in kerkelijk opzicht van betekenis, en daaraan willen wij op bescheiden wijze uitdrukking geven". Er is een folder ontworpen met een afbeelding en beschrijving van de gerestaureerde kerk. Die kan ieder tegen een geringe ver goeding meenemen. Een tentoonstelling wordt inge richt van interessante voorwer pen die tijdens de restauratie, vaak op onvermoede plaatsen, zijn gevonden, van foto's en van werktekeningen. Het spreekt vanzelf, dat de naam van architect Piet van der Sterre straks met ere zal worden ge noemd. De voltooiing van dit grootse werk mocht hij niet bele ven. Hoe de wens van velen om zijn aandeel in de restauratie dankbaar en waardig te geden ken kan worden vervuld zal nog met mevrouw Van der Sterre worden overlegd. "De fundamentele zaak dat vrede méér is dan geen oorlog heeft vrijwel ontbroken in de tot nu toe in ons land verschenen vredes- kranten". Zo meent de redactie van de deze week uitgekomen vredeskrant "Shalom '79", die een alternatief is voor de jaarlijkse uitgave van het Interkerkelijk Vredesberaad. Er zijn mensen die de krant van het IKV eenzijdig en links vinden en daarop heeft nu de stichting "Bijbel en vredesvraagstukken" te Voorthuizen ingespeeld met de verschijning van een eigen krant. "Een bijbels vredesbericht"zo luidt de ondertitel. "Elk verder praten is zinloos als we niet weten wat de diepste oorzaak is van oorlog en geweld, namelijk de zonde, en als we niet weten welk antwoord God daarop gaf: Jezus Christus". De krant gaat niet uitvoerig in op wat dit nu concreet betekent voor actuele vragen zoals bewapening en ver dediging De redactie schrijft wel die kanten van het vraagstuk in de komende jaren te willen be handelen. In enkele artikelen wordt uiteenge zet wat de bijbel over vrede en oorlog zegt en wat de oorzaken zijn van het ontbreken van vrede in de wereld.Ook komt de roeping van de overheid om het zwaard te dragen en zo nodig te gebruiken aan de orde, alsmede de gevolgen Gereformeerde statistiek: De Gereformeerde Kerken in Nederland hadden op 1 ja nuari van dit jaar 871209 le den. Dat vermeldt een statistiek in het pas verschenen jaarboek. Een vermindering van 3731 zielen in 1978, maar de voor malige classis België met 1968 leden behoort nu niet meer tot de Nederlandse kerk maar tot de Verenigde Protestantse Kerk in ons zuidelijke buur land. Toch zet het verlies, dat zich al in 1974 begon af te tekenen, door, vooral in Noord- en Zuid-Holland. Er zijn uiter aard leden die naar een ande re kerk overgaan,ook naar de Pinkster groepen, maar er zijn er ook en dat aantal neemt toe die zich aan de kerk onttrekken zonder zich bij een andere aan te sluiten. In 1977 waren dat er 2462. De Gereformeerde Gemeenten (in Leiden aan de Nieuwe Rijn), die ook een jaarboek het licht lieten zien, telden begin dit jaar 81.869 leden, verdeeld over 157 plaatselijke gemeen ten met 56 dienstdoende pre dikanten. Er zijn dus 101 ge meenten zonder eigen domi nee. Vorig jaar kwamen er 604 leden bij. En dan nog het nieuwe jaar boekje van de Gereformeerde Gemeenten in Nederland (een afscheiding uit de jaren 60 van de bovengenoemde Gere formeerde Gemeenten). Die hadden per 1 januari van dit jaar 18271 leden,een stijging van 424Ze hebben 55 gemeen ten en maar 8 predikanten, van wie nog 2 met emeritaat. Theologische studenten zijn er op dit ogenblik niet in deze kerk. De grootste gemeenten vindt men in Bameveld, Gouda, Opheusden, Terneu- zen en Veenendaal. van een mogelijke communisti sche overheersing in Europa voor de vrijheid van denken, spreken, schrijven en geloven. In inter views geven minister Scholten van defensie en Navo-secretaris Luns hun visie op kernbewape ning. Scholten: "Mijn hoofdtaak is het bewaren van de vrede". Ten slotte wordt de dienstweigering nader bekeken. "Shalom '79" wordt in een oplage van 200.000 exemplaren ver spreid. Het Interkerkelijk Vredesberaad staat vooralsnog "aarzelend" te genover het "vredesbericht" van de Voorthuizer stichting. Het ziet het wel als een winstpunt dat door deze krant het gesprek in ortho doxe kring over bewapening zal worden bevorderd. Het IKV-bestuurslid drs. L. J. Ho- gebrink mist in 'Shalom" een analyse van de huidige bewape ningssituatie, waardoor de krant een "tijdloos vredesbericht" is, terwijl juist het bijbelse bericht concreet is en is geplaatst in een historische situatie. Een vraagte ken zet Hogebrink bij het onder scheid dat "Shalom" maakt tus sen de persoonlijke taak van de christen (Bergrede van Jezus) en de politieke verantwoordelijk heid van de christelijke gemeente (Romeinen 13). Volgens hem zijn deze bijbelgedeelten beide voor de gemeente geschreven. Beroepingswerk: Hervormde Kerk: aangenomen naar Haarlem voor pastoraat in diakonale te huizen J. H. Marwitz aldaar; be dankt voor Nijkerkerveen F. Luitjes Kootwijk, voor Elburg E. Bouman Heerde. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt beroepen te Assen-Noord H. W. Ophoff Bedum. ft Dr. Van den Heuvel. Nadat mi nister Pais van onderwijs had geweigerd dr. A. H. van den Heu vel, secretaris-generaal van de Hervormde Kerk, te benoemen tot voorzitter van het college van bestuur van de Utrechtse univer siteit de tegenkandidaat, prof. dr. A. Wattel uit Groningen, zou meer bestuurservaring hebben heeft de Utrechtse universi teitsraad nu zijn misnoegen over de handelwijze van de minister uitgesproken. De raad zegt dat de voordracht van dr. Van den Heu vel volgens de normale procedu re is verlopen en dat daarbij uit sluitend kwalitatieve overwegin gen een rol hebben gespeeld. Met algemene stemmen werd Van den Heuvel nummer 1. De raad heeft om een nieuw overleg met de minister gevraagd. Veel belangstelling voor vacatures HAARLEM (ANP) - Bedrijven die hebben deelgenomen aan de banenmarkt die gisteren in de Haarlemse Kenne- mersporthal werd gehouden, verkeerden na afloop in de overtuiging dat vele van de aangeboden vacatures zullen worden vervuld. Bedrijven met een gering aantal vacatu res verklaarden dat zij al geheel zijn voorzien. Onderzoek: Reflectoren deugen niet DEN HAAG (ANP) - Een groot deel van de op de markt zijnde reflec terende pedalen deugt niet. Tot deze conclusie komen ANWB en Consumentenbond in een on langs gehouden onderzoek. De beide organisaties hielden het onderzoek omdat per 1 november behalve de rode reflector het ge bruik van reflecterende pedalen door de overheid verplicht wordt gesteld. Onder de onderzochte reflecteren- de pedalen voldeed zelfs het me rendeel niet aan de - erg lage - eisen die de overheid hieraan stelt. In een brief aan de minister van verkeer en waterstaat dringen ANWB en Consumentenbond er op aan op korte termijn een goedkeuringsmerk met aanmer kelijk hogere eisen voor reflecte rende pedalen in te voeren en de verkoop van niet goede pedalen te verbieden. In de twaalf uur dat de markt geopend hebben 12.500 mensen er een kijkje genomen om zich te laten informeren over de 4500 va catures en om eventueel te solli citeren. Hoogovens, op de markt vertegenwoordigd met vierhon derd vacatures, was zeer tevre den over de belangstelling. De werkgevers vonden het ook pret tig dat zij op deze wijze direct in contact kwamen met geïnteres seerden, die daardoor beter kon den worden geïnformeerd dan bij contacten via de arbeidsbureaus. Voor Turkse belangstellenden was een Turkse tolk aanwezig. Werklozen die staan ingeschre ven bij een van de arbeidsbu reaus in Haarlem en omgeving hadden een speciale uitnodiging ontvangen om naar de banen markt te gaan. Vooral in de och tenduren is hiervan druk gebruik gemaakt. In september worden op vier plaatsen banenmarkten gehouden: Sittard, Amersfoort, Utrecht en Leiden. Voor oktober staan Enschede en Alkmaar op het programma. Minister Albeda van sociale zaken, die de banenmarkt opende, vroeg zich af of dit nu het wondermid del was om de werkloosheid te bestrijden. Hij beantwoordde de door hemzelf opgeworpen vraag ontkennend door op te merken dat voor een werkelijke oplossing van de problemen op de ar beidsmarkt radicalere middelen nodig zijn. (Van één c r verslaggevers) DEN HAAG (GPD) - Het Tweede- Kamerlid Lansink (CDA) wil dat er maatregelen worden getroffen om de ergste kamernood onder studenten zo snel mogelijk op te lossen. Het kamerlid spreekt in schriftelijke vragen aan minister Pais (onderwijs en wetenschap pen) van een "acute noodsitua tie" bij de studentenhuisvesting. Lansink acht niet alleen maatrege len op korte termijn gewenst, maar vindt dat minister Pais in samenwerking met zijn ambts genoot van volkshuisvesting een beleid moet ontwikkelen om te komen tot een definitieve oplos sing van de al jarenlang bestaan de huisvestingsproblematiek onder studenten. Het CDA-kamerlid wil verder van de minister weten of het waar is 150 werkgevers 4500 banen aanboden. Spoorwegen melden recordbelangstelling UTRECHT (ANP) - De Nederland se Spoorwegen melden een re cordbelangstelling voor de nieu we NS-kortingskaart waarmee men tegen betaling van een vast bedrag met flinke kortingen op "gewone" kaartjes de trein kan pakken. Hoewel de kortingskaart pas in oktober ingaat zijn er nu al 6100 van verkocht. NS verwacht dat er binnen een paar dagen in totaal tienduizenden kaarten aan de man zijn gebracht. NS sluit niet uit dat er begin okto ber al evenveel kortingskaarten zijn verkocht als NS-j aar kaarten en opebaar vervoerkaarten. Daarvan zijn er in totaal momen teel bijna 40.000 verkocht, 12.000 meer dan eind juni. Ook de vraag naar die jaarkaarten en openbaar vervoerkaarten blijft groot, aldus de NS-woord- voerder. De jaarkaarten en open baar vervoerkaarten zijn bedoeld voor meer frequent (praktisch dagelijks) sporende klanten, de kortingskaart mikt op de reiziger die regelmatig maar niet dage lijks de trein pakt. Mede op grond van het feit dat dit soort kaarten nog steeds als broodjes wordt verkocht houdt NS vast aan de prognose dat dit jaar het reizigersvervoer met een procent of vijf zal toenemen, een vervoersgroei die sinds de jaren 73/74 (de oliecrisis) niet meer is gehaald. Begin juli kwam NS al met deze vervoersprognose op de proppen. dat deze toestemming weigert te verlenen aan universiteiten en hogescholen die zelf geld be schikbaar willen stellen om via noodvoorzieningen maatregelen te treffen. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie heeft dinsdag de 36-jarige administrateur B. B. van de bank Pierson Heldring en Pierson aan de Herengracht in de hoofdstad aangehouden wegens verduistering van ruim 490.000 gulden van zijn werkgever. De administrateur die zich dit be drag door middel van valsheid in geschrifte in de loop van vier maanden wist toe te eigenen, heeft zichzelf bij de bankdirectie gemeld, die daarop de politie in kennis stelde. LOCHEM - Mevrouw Haars, staatssecretaris van justitie, was één van de deelneemsters aan de jaarlijkse viswedstrijd tussen politici en pers. Die wedstrijd werd gehouden bij de politieschool in Lochem. Beste visser bleek overigens oud-Tweede Kamervoorzitter Van Thiel die 57 forellen wist te verschalken.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17