Palestinadebat gaat door NAAST HET NIEUWS Hevig artillerievuur op Zuid-Libanon 'ER MOET EEN NIEUWE ECONOMISCHE ORDE KOMEN' Chomeini biedt Koerden geld Opnieuw uitstel Rij neonferen tie Young kan treffen in Veiligheidsraad niet verhinderen Socialisten en communisten in Frankrijk zijn het eens MINISTER DE KONING: Morgen tijdens wielerronde Leiden Zuid West LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1979 BUITENLAND PAGINA 9 BEIROET (UPI) - Israël en zijn rechtse Li banese bondgenoten hebben gisteren een van hun zwaarste artillerie-aanvallen uit gevoerd over de breedte van het Libanese zuiden. Radio-Beiroet deelde mee dat Li banon onmiddellijk een officiële klacht had ingediend bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Boten werden tot zinken gebracht, wonin gen en auto's werden vernield of bescha digd, branden werden gesticht door fos- forbommen en duizenden mensen kropen in de kelder om te ontkomen aan de bar rage die zich uitstrekte van Tyrus op de kust tot diep in de strategische vallei van Beka's. Juiste cijfers over slachtoffers zijn niet voorhanden, maar er zijn doden en talrijke gewonden. Radio Beiroet zei dat de Israë liërs zich hadden bediend van 'instrumen ten van vernietiging hun in handen gege ven door de Verenigde Staten". In Beiroet verklaarde minister van buiten landse zaken Boetros dat hij de Libanese delegatie bij de Verenigde Naties opdroeg een klacht in te dienen bij de Veiligheids raad "tegen de Israëlische agressie op Li banees gebied in het zuiden". Het ministerie van buitenlandse zaken in Washington drong er gisteren bij alle be trokkenen op aan, deze niet aflatende tra gedie" te beëindigen. Premier Selim al Hoss had een cynische reactie: "Weet hij (de woordvoerder van het ministerie) niet dat de Verenigde Sta ten sinds 1976 Israël militaire en economi sche hulp hebben gegeven ter waarde van miljarden dollars". In Beiroet zelf werd gisteren en vanochtend vroeg ook geweervuur gehoord, maar dat was feestelijk: de vastenmaand Ramadan was afgelopen. Maar in het zuiden had men geen tijd voor feest. De VN-functionarissen probeerden koortsachtig een einde te maken aan de jongste, zondag begonnen en daarna ge leidelijk heviger geworden gewelddadig heden. Radio-Beiroet en reizigers uit het betrokken gebied vertelden dat het Israëlische en rechts-Libanese bombardement met ka nonnen, mortieren, fosforgranaten en tankgranaten tot gisteravond laat vrijwel zonder onderbreking duurde. Op zeker ogenblik kwamen granaten te recht liefst 40 kilometer ten noorden van de grens, diep in de vallei van Beka'a, waar Syrische soldaten van de Arabische vredesmacht zijn belegerd. Maar de zwaarst getroffen plaats leek Tyrus te zijn. In een periode van elf uur kwamen 637 artillerie-, mortier- en tankgranaten op de omgeving neer en incasseerde de stad zelf elf voltreffers. IOWA - President Carter maakt met zijn gezin een boot de verzamelde menigte toe te spreken. Carter ontkende gisteren dat er een controverse bestond tussen minister de reizende afgezant voor het Midden-Oosten, Robert Strauss. de Mississippi. In Iowa ging hij v i buitenlandse zaken Cyrus Vance e PARIJS (DPA) - De Franse com munisten en socialisten zijn het, anderhalf jaar na het mislukken van de Linkse Unie, eens gewor den over "actieverbond aan de basis". De communistische lei der Georges Marchais zei giste ren voor de televisie akkoord te gaan met het actieverbond mits dat zulks nu 'wezenlijke' beteke nis heeft. "Natuurlijk ben ik voor gemeen schappelijke acties met de socia listische partij", aldus Marchais die zich bereid verklaarde tot "een verbond met de duivel" als daarmee de huidige regerings- politiek kan worden tegenge gaan. Volgens Marchais zitten er in de uitspraken van socialistenleider Frangois Mitterrand ook tegen stellingen. Marchais meent dat het Mitterrand meer om de presi dentsverkiezingen over twee jaar gaat dan om een actieverbond. Mitterrand had maandag de leden van zijn partij opgeroepen het verbroken linkse verbond vooral aan de basis te herstellen om ge meenschappelijk de economi sche en sociale politiek van de re gering te bestrijden. ROTTERDAM (ANP) - De minis tersconferentie over de bescher ming van de Rijn, die eind sep tember in Luxemburg zou wor den gehouden, wordt uitgesteld tot begin volgend jaar. De Rij- noeverstaten willen eerst de be handeling van het zoutverdrag door het Franse parlement af wachten. De Nederlandse rege ring, die zich tegen dit uitstel ver zette, heeft zich echter moeten schikken naar de wens van Frankrijk, Zwitserland en Duitsland. Luxemburg, dat als gastland nog een poging deed om de conferentie alsnog door te la ten gaan, heeft er zich inmiddels bij neergelegd. Het is de zoveelste maal dat de da tum van de topconferentie wordt verschoven. Overeenkomstig de afspraken op de eerste Rijncon ferentie in 1972 in Den Haag dient het ministersoverleg elk jaar plaats te vinden. Na de onderte kening van de Rijnverdragen in 1976 in Bonn werd de volgende bijeenkomst van verantwoorde lijke bewindslieden telkens uit gesteld. Oorzaak van het herhaalde uitstel is de vertraging bij de goedkeuring van het zoutverdrag door Frank rijk. Hopelijk zal het verdrag dit najaar ter goedkeuring aan het Franse parlement worden voor gelegd. Met name de Duitse en Zwitserse regering voelen er niets voor aan een ministersconferentie deel te nemen, waarop met betrekking tot de zoutopslag van de Franse kalimijnen politiek gezien weinig succes te behalen zal zijn. De Nederlandse regering staat ech ter op het standpunt, dat de zout opslag weliswaar in politiek op zicht belangrijk is maar materieel gezien minder weegt dan de chemische verontreiniging van de Rijn. De uitwerking van het chemische verdrag is, evenals de opstelling van een verdrag over de thermi sche belasting van het Rijnwater, belangwekkend genoeg om door de ministers besproken te wor den. De Franse regering wilde het zout verdrag eerder dit jaar ter onder tekening aan het parlement voorleggen, maar trok het wets ontwerp in, omdat in de volksver tegenwoordiging geen meerder heid zou zijn te vinden. Tijdens zijn bezoek in juni j.l. aan Parijs kreeg minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken van zijn Franse collega Jean Frangois-Poncet de verzekering dat de Franse regering er alles aan zal doen het parlement zover te krijgen dat het zijn goedkeu ring aan het verdrag hecht. De regering stuit echter op het ver zet van de Gaullisten tegen de ondergrondse opslag van het af valzout uit de kalimijnen in de Elzas, welke streek vanouds een gaullistisch bolwerk is. Plaatselijke bewoners en milieu groepen vrezen dat, wanneer het afvalzout in de ondergrond wordt geïnjecteerd, dit het grondwater zal aantasten. Deze angst is gebleven ondanks de verklaring van deskundigen, die op de in mei in Straatsburg gehouden parlementaire Rijnconferentie verzekerden dat de injectering van het afvalzout in de diepe on derlagen geen enkel gevaar voor het grondwater oplevert. Deze impliciete steun voor het denkbeeld van een afzonderlijke Palestijnse staat, is voor Israël en de Verenigde Staten onaan vaardbaar. Mild President Carter overwoog deze maand met een mildere verkla ring over de Palestijnse rechten te komen, maar hij liet het denk beeld varen na Israëlische en Egyptische bezwaren. Een woordvoerder van de Ameri kaanse VN-vertegenwoordiging zei dat Young vanmorgen infor mele ruggespraak zou houden met alle leden van de Veilig heidsraad. Uit diplomatieke kringen werd vernomen dat tenzij er ter elfder ure overeenkomst over uitstel zou worden bereikt - hetgeen hoogst onwaarschijnlijk werd genoemd - de raad zijn debat om negen uur vanavond zou hervat ten. De Nigeriaan Akporode Clark, wiens land lid van de Veilig heidsraad is en ook van de com missie voor de Palestijnse rech ten van de algemene vergadering, zei dat hij voorzag dat hij de ont- werp-resolutie zou indienen. Tegenstelling President Carter heeft gisteren commentaar geleverd op het nieuws uit Washington dat minis ter van buitenlandse zaken Van ce en speciaal gezant voor het Midden-Oosten Strauss, tegen gesteld denken over de VN-re- solutie over de Palestijnen. „Ik twijfel er niet aan dat de pers grotelijks heeft overdreven wat Bob Strauss heeft gezegd op de terugweg van het Midden-Oos ten. Ik heb met Bob gesproken en ik heb gesproken met Cy. Van ce", zei hij. Strauss had tegen verslaggevers gezegd dat hij persoonlijk gekant was tegen de voorgestelde, door Amerika ingegeven VN-resolutie over Palestijnse rechten - een door Vance gesteund voorstel dat Strauss mee naar Israël en Egyp te had genomen. Beide landen hebben het afgewe- NEW YORK (Reuter/UPI) - De Verenigde Staten hebben gisteren tevergeefs geprobeerd een treffen in de Ver enigde Naties rond de rechten van de Palestijnen te voorkomen. Het debat in de Veiligheidsraad I over de kwestie wordt vandaag hervat, waarbij de Verenigde Sta- 1 ten klaar staan met een veto over een resolutie waarin de rechten van de Palestijnen zijn vastge legd. Andrew Young, demissionair per manent vertegenwoordiger van de Verenigde Staten bij de Ver enigde Naties, had alle leden van de Veiligheidsraad bij zich uitge nodigd om te proberen het debat uitgesteld te krijgen of althans een op vrijdag verwachte stem ming. De commissie voor Palestijnse rechten van de Verenigde Naties heeft een ontwerp-verklaring op gesteld waarin staat dat het Pale stijnse volk in staat moet worden gesteld zijn "onvervreemdbare rechten op zelfbeschikking, na tionale onafhankelijkheid en soevereiniteit uit te oefnen". NEE, DANKJEWEL Ook in Denemarken komt de discussie over kernenergie op gang. Met stickers en buttons etaleert men zijn mening over dit probleem. Op deze buttons, die de dame op haar spijkerbroek heeft gespeld, staat een duidelijk "neen dank je wel" tegen de kernenergie te lezen, terwijl de linker-button zich uitspreekt vóór de macht van God. PAPIERTEKORT Een acuut papiertekort heeft India's verkiezingscommi; verontrust na de bekendmaking van gisteren dat de verkiezingen drie jaar zijn vervroegd. "Wij zijn bereid elk soort papier, zelfs bruin papier, te kopen", zei de leider van de commissarissen, S. L. Shakder. Naar schatting 350 miljoen Indiërs zullen naar de stembus gaan en zij zullen allen stembiljetten en verkiezingskaarten nodig heb ben. Voor verkiezingslijsten zal er alleen al 2.500 ton papier nodig zijn. CADILLAC Een onbekende bankier in Europa heeft de speciale Cadillac ge kocht die achttien maanden geleden werd besteld door de sjah van Iran. Hij deed een aanbetaling van 50.000 dollar maar zag van de aankoop af toen hij moest vluchten. Volgens Carmine Pellosie. die de wagen ontwierp, zou James Bond zich in de Cadillac op zijn gemak voelen. De wagen kan van voren en van achter schieten met een mitrailleur, heeft een installatie waarmee olie en traan- of slaapgas kan wor den gespoten, een radarsysteem met een bereik van zes mijl, een ontdekkingssysteem en een zuurstof-noodvoorziening. Pellosie zei dat de wagen 'een noodzakelijk bezit' was voor belang rijke persoonlijkheden die beducht kunnen zijn voor terroristen. De wagen kost bijna 500.000 gulden. Andrew Young zen en Washington heeft het in de prullenmand gegooid. Gevraagd of het meningsverschil tussen Vance en Strauss nu was bijgelegd, antwoordde Carter. "Het was niet ernstig. Ze zijn al lebei voor de pers verschenen met een verklaring, zodat men kon zien dat zij geen vijanden zijn en er geen oorlog binnen het ka binet of zoiets is". In Washington heerst volgens een reportage van het Westduitse persbureau DPA opperste ver warring over de politiek van de regering tegenover de PLO. Vance, Strauss en Young hebben er hun zegje over gedaan, maar se nator Alan Cranston vroeg Carter in een bezorgde brief wie nu het juiste standpunt vertegenwood- igde. Hij heeft nog geen antwoord gehad. Uit de veelheid van indiscreties, verklaringen en ontkenningen valt in elk geval op te maken dat Strauss het niet eens is met Van ce, dat Veiligheidsadviseur Brze- zinski het deze keer eens is met laatstgenoemde en dat Young over aller hoofden heen zijn eigen contacten heeft gehad. Hoe de president zelf denkt weet nau welijks iemand. (Van onze correspondent) WENEN - De Nederlandse rege ring staat op het standpunt dat het voor een betere verdeling van wetenschappelijke en technische kennis tussen de arme en rijke landen noodzakelijk is dat er ac tief wordt gewerkt aan de vesti ging van een nieuwe internatio nale economische orde. Daar- ADVERTENTIE TEHERAN (Reuter/AFP) - Irans ajatollah Chomeini heeft de Koerden de olie-inkomsten van een dag aangeboden en hun op standige leiders gewaarschuwd dat ze streng worden gestraft als ze 'de weg van de islam' niet aan vaarden. Chomeini zei dat hij de president van de nationale oliemaatschap pij heeft opgedragen het bedrag in de loop van de volgende week ter beschikking van de provincie Koerdistan te stellen. Het zou on geveer 150 miljoen gulden kun nen zijn. Chomeini heeft de Koerden verder een algemene amnestie beloofd als zij zich aan het leger overge ven. In Koerdistan woeden hevige ge vechten. De Iraanse luchtmacht heeft tanks van de opstandelin gen bestookt. De Koerdische Democratische Par tij, door Teheran buiten de wet gesteld, heeft met openlijke oor log gedreigd als de revolutionaire gardisten niet uit Koerdistan worden teruggetrokken. De par tij wil een gardist doden voor elke Koerd die wordt terechtgesteld. Sinds zondag zijn 31 leden van de Koerdische Democratische Par tij geëxecuteerd. Chomeini zei dat de Koerden de zelfde rechten als de andere min derheden krijgen. Hij loofde gro te beloningen uit aan vrijwilligers die Koerdische leiders aan de overheid overleveren. F-R-Phantom-stfraaljagers van de Iraanse luchtmacht hebben gis teren tankposities van de Koerdi sche opstandelingen in het wes ten, bij de grens met Irak, aange vallen. De nieuwe gevechten hebben bijna 90 mensenlevens geëist. Van Koerden in Teheran werd ver- ADVERTENTIE nomen dat zij onmiddellijke in vrijheidstelling van alle Koerden die de laatste dagen gevangen zijn genomen eisen. De Koerden zouden een "belangrijke aantal" leden van de revolutionaire garde krijgsgevangen hebben gemaakt. Ook zouden de Koerden onmid dellijke terugroeping van ajatol lah Khalkali hebben geëist, die maandag door Chomeini aan Het hoofd van de islamitische recht banken in de Koerdenprovincies is geplaatst. Zelf zouden de Koerden de laatste dagen 311 "behoeders van de revolutie" hebben vrijgelaten, maar er zou den honderden van hun intellec tuelen, studenten en militanten gevangen genomen zijn die de dood voor ogen zien, aldus de zegslieden. t.g.v. het 20 jarig bestaan van de Luifelbaan Parcours: Rooseveltstraat Aanvang 19.00 uur 'n aktieve krant! Proveste Mode - Haarlemmerstraat - Lelden naast moet bijzondere aandacht worden besteed aan de verbete ring van de levensvoorwaarden van de allerarmste volkeren in de wereld. De Nederlandse minister voor ontwikkelingssamenwerking. De Koning, verklaarde dit giste ren in Wenen tijdens een plenaire zitting op de derde dag van het veertien dagen durende VN- congres over wetenschap en techniek in dienst van de ont wikkelingslanden. Aan het con gres nemen 4000 afgevaardigden uit 135 landen deel. Minister De Koning herinnerde er aan dat bijna een miljard mensen in de ontwikkelingslanden ver hongeren en verstoken zijn van de meest elementaire behoeften voor een menswaardig bestaan. Daarom zijn de rijke landen ver plicht zich tot het uiterste in te spannen om binnen de kortst mogelijke tijd aan de bestaande ellende een einde te maken en de komende generatie concrete per spectieven te bieden. Hij merkte voorts op dat als de ontwikke lingslanden hun eigen economi sche structuur ontwikkelen dat tevens inhoud dat zij minder af hankelijk worden van de tech niek van de geïndustrialiseerde westerse landen. Volgens minis ter De Koning is het nog te vroeg om nu al een oordeel te geven over een mogelijk resultaat van de conferentie omdat deze nau welijks begonnen is. De Nederlandse minister drukte zich uiterst voorzichtig uit, in te genstelling tot zijn Bntse collega Neil Martin, die zonder blikken of blozen meedeelde dat op het fi nanciële vlak van de Britten niets te verwachten is omdat ze. zei hy, geen cent hCbbCO urn uit te ge- ven. De ontwikkelingslanden moeten de komende jaren lijden onder de straffe financiële con trole op de uitgaven, die het ka- binet-Thatcher heeft opgelegd en waardoor de ontwikkelings landen wat de Britse regering be treft helaas uit de boot moeten vallen. De Westduiters zijn dezelfde me ning toegedaan, maar zeggen dat subtieler dan de Britten. Intussen zijn ook de werkgroepen binnen het congres op dreef gekomen maar er valt de eerste dagen nog geen peil te trekken op de afloop van het congres.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9