Nederlandse soldaten zwaar gewond in Z^Libanon MR.BEERNENK OVERLEDEN Minister tikt omroepen weer eens op de vingers Vermist sport gevonden: echtpaar dood TOTO Na vuurgevechten met Palestijnen GAMMELE HUTTEN OP DE DAM IKV start campagne rond kernwapens Vanaf 1945 drukte hij stempel op politiek 'Kreatief handwerken? Met Scheepjeswol natuurlijk!" scheepjeswol SCHIPHOL (ANP) - Het Neder landse sportvliegtuigje dat sinds zondagavond werd vermist, is gistermiddag gevonden. Het toe stel blijkt te zijn verongelukt. De twee inzittenden, de 42-jarige Adriaan W. van der Haar en zijn 44-jarige echtgenote Elisabeth van der Haar-Nijman uit Heeze zijn om het leven gekomen. De rijkspolitie dienst luchtvaart heeft dit gistermiddag meege deeld. Het vliegtuigje, een tweemotorige Cessna 172, werd gistermiddag om 12.00 uur door grondeenhe- den van de Westduitse politie ge vonden bij het plaatsje Roetgen Vlakbij de Belgisch-Duitse grens, op Westduits grondgebied. Het toestel was vlakbij een slechts weinig gebruikte spoorlijn te recht gekomen. De oorzaak van het ongeval moet Volgens de woordvoerder van de rijkspolitie dienst luchtvaart ge- zocht worden in de slechte weersomstandigheden tijdens de vlucht. Daardoor zou Van dei Haar gedesoriënteerd kunnen zijn geraakt met als gevolg een fataal hoogteverlies. Het echt paar moet op slag dood zijn ge weest. De Cessna, eigendom van Van der Haar, was zondagavond om 20.15 uur vanuit Luxemburg vertrok ken op weg naar Budel. Daar had het echtpaar Van der Haar om 21.43 moeten aankomen. Om 21.00 uur had Van der Haar nog radiocontact met de verkeerslei ding van het vliegveld Beek (Zuid-Limburg). Toen de toren van Beek een kwartier later de Cessna opriep kwam er geen antwoord meer. Maandagmorgen zijn uitgebreide zoekacties naai de Cessna op gang gekomen, waarbij Nederlandse, Duitse, Belgische en later ook Franse politie-onderdelen zijn inge schakeld. In totaal hebben twee Duitse en drie Franse helikop ters, alsmede een helikopter en een vliegtuig van de Nederlandse rijkspolitie dienst luchtvaart aan de zoekacties deelgenomen, die gecoördineerd werden door de Belgische politie. Een Belgische treinmachinist ont dekte het vliegtuigwrak dinsdag. Het toestel lag in vele stukken verscheurd, op zeker tachtig me ter van de spoorlijn Elsenborg- Eupen in een donker bos. Een deur van het vliegtuigje hing op ongeveer vijf meter hoogte in een boom. De motor was losge scheurd en moet nog zeker vijftig meter verder zijn gevlogen. De spoorlijn wordt maar zelden ge bruikt; alleen NAVO-transporten komen er overheen en een enkele keer een korte goederentrein. Nadat de Belgische machinist zijn vondst had gedaan - hij dacht daarbij aan een autowrak - is de gendarmerie van Raeren in Bel gië nog met een trein naar de plaats van het ongeluk gereden, waar werd vastgesteld dat het hier het sinds zondag vermiste vliegtuig betrof. Van der Haar, die bij Van Doorne's automobielfabrieken (DAF) als computerdeskundige werkzaam was, had bijna 200 vlieguren op zijn naam staan. Het echtpaar Van der Haar laat drie kinderen kchter. BEIROET (GPD) - Tijdens zware vuurgevechten in Zuid- Libanon zijn gisteren drie Nederlandse militairen ge wond geraakt. Eerste luitenant A. de Bruin (29) uit Zun- dert raakte ernstig gewond aan schouder en rug, dienst plichtig soldaat A. VV. Passon (19) uit Best raakte ernstig gewond aan het onderlichaam en dienstplichtig soldaat P. J. Schouten (19) uit Schoonhoven werd licht gewond aan de onderarm. De Bruin en Passon zijn opgenomen in het Rambam-ziekenhuis in Haifa. Zij verkeren niet in levensgevaar. r-f;-r* DEN HAAG (GPD) - Het Interker kelijk Vredesberaad (IKV) wil in de komende vredesweek (23 tot 30 september) gaan proberen de verkiezingsprogramma's van de politieke partijen te beïnvloeden. De actiekernen zullen gaan pro beren in de afdelingen van de po litieke partijen de leus van het IKV overgenomen te krijgen. De ze luidt net als de afgelopen twee jaren: „Help de Kernwapens de wereld uit - om te beginnen uit Nederland". Uit onderzoeksge gevens van het ministerie van de fensie blijkt dat 58 procent van de Nederlanders deze leus steunt. IKV-kernen zullen in september en oktober in meer dan honderd gemeenten opiniepeilingen hou den. Deze zijn bedoeld om de mensen aan het denken te zetten over de kernbewapening. Kiezers krijgen de vraag voorgelegd of zij vinden dat de politieke partij van hun keuze ernaar moet streven dat in de komende kabinetspe riode alle kernwapens uit Ne derland worden verwijderd. Volgens het IKV is al gebleken dat deze methode goed werkt om de mensen aan het denken te zetten. De resultaten van de plaatselijke onderzoekingen zullen de IKV- kernen voorleggen aan de afde lingen van de politieke partijen. Deze zouden dan ervoor moeten zorgen dat dit voorstel ook in de verkiezingsprogramma's wordt overgenomen. Voorziter Ben ter Veer benadrukte gisteren op een persconferentie dat het IKV niet pleit voor eenzij dige algemene ontwapening. Wel wil het beraad dat Nederland een eenzijdig gebaar maakt. ,nHet slagen van onze strategie is ech ter afhankelijk van de stappen die daarna in Oost-Europa wor den genomen", aldus Ter Veer. Hij meent echter dat Polen en Roemenië al hebben laten mer ken dat zij tot zo'n reactie bereid zijn. Directe aanleiding voor het uitbre ken van de gevechten was de weigering van zeven gewapende Palestijnen hun auto te laten con troleren bij een controlepost van een van de Fidji-eilanden afkom stige eenheid van de VN-vredes- macht. Hierop ontstond een vuurgevecht tussen de VN-solda- ten en de Palestijnen, waarbij een Palestijn ernstig gewond werd en later in het ziekenhuis van Tyrus aan zijn verwondingen over leed. Terwijl de Palestijnen versterkin gen aanvoerden en het vuur op andere legereenheden openden, kwamen ook Nederlandse en Se negalese eenheden in actie waar bij de Nederlanders zelfs pant servoertuigen inzetten. Zelfs bij het wegvoeren van de gewonden werd de ambulance bescho ten. Het is de eerste keer in zes maanden dat Nederlanders betrokken zijn geweest bij ernstige directe vuurgevechten met de Palestij nen. De gevechten van gisteren waren de hevigste in lange tijd. En vooral de laatste dagen is de spanning in Zuid-Libanon hoog opgelopen waarbij de door Israël gesteunde christen-militie van de opstandige majoor Haddad re gelmatig slaags raakt met de Pa lestijnen in Zuid-Libanon. Spoor in zaak opgedregde Hoofddorper MAASTRICHT (ANP) - De politie van Maastricht zoekt een man die door getuigen is gezien in het ge zelschap van de 44-jarige C. Kleijnendorst uit Hoofddorp. Het lijk van Kleijnendorst werd vrij dag uit de Maas in Maastricht ge haald. Kleijnendorst logeerde vorige week in een Maastrichts hotel, dat hij om 01.00 uur 's nachts ver liet voor een wandeling. Een buurtonderzoek wees uit dat hij een café heeft bezocht. Daar is hij tegen twee uur gezien in het ge zelschap van de gezochte man. AMSTERDAM - De acties tegen de kamernood die regelmatig in universiteitssteden worden gehouden bracht gisteren Amsterdamse studenten de straat op. Om het publiek duidelijk te maken hoe groot de kamernood is hadden zij van oude planken gammele hutten op de Dam opgetrokken. Eén van deze optrekken werd meegevoerd in een korte demonstratie naar het stadhuis. Gevaarlijke gevangene ontsnapt tijdens familiebezoek EINDHOVEN (GPD) - Gister middag ontsnapte in Eindho ven de 24-jarige E. van de L. aan de bewaking van vier parketwachters. E. van de L., die voor de derde keer op fa miliebezoek was in Eindho ven verblijft sinds 1978 in de Mesdagkliniek in Groningen. Van de L. werd in 1974 inge rekend voor de moord op een vijfjarig meisje in Waalre en de moord op een winkelier ster in Best. Op zijn familieadres in Eindho ven vergrendelde hij de deur van een toilet met een touw. Hij ontvluchtte daarna via het wc-raam door de tuin achter het huis en kwam via een be lendende tuin bij een buur vrouw, die hij vroeg om een taxi te bestellen. De buur vrouw weigerde dit waarna Van de L. een fiets greep en daarmee een paar honderd meter de straat uitreed Hij heeft de fiets toen laten staan en is sindsdien spoorloos verdwenen. De politiekorp sen in de omgeving zijn gea larmeerd. Teveel reclame voor zichzelf DEN HAAG (GPD) - De poli tieke rol, die oud-minister mr H. K. J. Beernink (CHU) sinds 1945 gespeeld heeft, valt nauwelijks af te meten aan de relatief korte tijdsduur van zijn ministerschap. Slechts in de vier jaar van het kabinet- De Jong (1967-1971) bekleed de de gisteravond overleden oud-bewindsman het hoogste ambt op binnenlandse zaken. Maar al vanaf 1945 drukte hij een nauwelijks uit te wissen stempel op de politiek. Beernink was een van die man nen, naar het scheen uit de klei getrokken, waar de Christelijk Historische Unie nog steeds het patent op lijkt te hebben. Naar buiten toe de indruk wekkend over weinig diepgang te beschikken, blijkt deze groep in het bezit van een forse hoeveelheid van wat wel „boerenslimheid genoemd wordt. De CHU is daarmee een belangrijke fac tor in ons politieke bestel ge worden, een positie die de unie tot vandaag toe heeft we ten te handhaven. De in 1910 (2 februari) in Maars- sen geboren Beernink trad na zijn universitaire opleiding in 1932 in dienst op de gemeen tesecretarie van Papen- drecht. Daarna heeft hij het openbaar bestuur niet meer verlaten. Van 1935 tot '39 was hij commies-redacteur op de Almelose gemeentesecretarie en tijdens de oorlogsjaren hoofdcommies in Rijswijk (ZH). In deze gemeente werd hij later gemeentesecretaris, dat hij bleef tot zijn benoe ming als minister. In 1971 keerde hij naar Rijswijk te rug. Beernink kwam op 4 juni 1946 in de Tweede Kamer voor de CHU, nadat onder meer on der zijn druk de voorgeno men fusie met de ARP niet doorging. Met Tilanus pleitte hy voor een heroprichting van de CHU. Ook in de jaren na zijn ministerschap bleven de uitgangspunten van de CHU voor hem het allerbe langrijkst Zo wist hij in sa menwerking met Kruisinga en Van Leijenhorst te be werkstelligen dat de CHU in de oppositie ging tegen het kabinet-Den Uyl. Deze opstelling leidde niet al leen tot een duidelijke profi lering voor de unie. met name de rechtervleugel van de K VP profiteerde hier ook van. Toch leidde deze houding niet tot een vertraging bij de totstandkoming van het CDA, waarvoor Beernink overigens zitting had in ver schillende commissies. Met een andere, nog steeds ac tuele, zaak kreeg Beernink te maken tijdens zijn minister schap. Tegen zijn wensen in nam de Kamer een motie aan, waarin werd aangedrongen tot de instelling van pre-ge- westen. De hiervoor noodza kelijke grondwetsherziening wist Beernink echter op de lange baan te schuiven. Hij heeft nooit zijn weerstand te gen de herindeling onder stoelen of banken gesto ken. Beernink werd in 1963 fractie voorzitter van de CHU in de Tweede Kamer, waarmee hij ook zichtbare politieke macht kreeg. Later werd hij voorzit ter van de CHU en in de laat ste jaren van zijn leven volgde een benoeming als erelid van de Unieraad. Als voorzitter van de Kiesraad bleef hij in deze tijd nog steeds enigszins betrokken bij de actuele poli tiek. Daarnaast consulteerde de regering hem regelmatig bij burgemeestersbenoemin gen. DEN HAAG (GPD) - Minister Til Gardeniers van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft de omroeporga nisaties in Hilversum weer eens streng moeten toespre ken. In juli 1976 heeft haar voorganger, Harry van Doorn, in de vorm van een ministeriële beschikking regels vast gesteld ter beperking van de reclame, die de omroepen voor zichzelf (lidmaatschap, abonnement op program mablad) en voor hun nevenactiviteiten (platen, boeken, muziekuitvoeringen) plegen te maken. Het is de bewindsvrouw gebleken dat die regels de afgelopen drie jaar aan de lopende band zijn overtreden. In een brief aan de omroepen maakt zij duidelijk welke overtredingen in de loop van de tijd veelvuldig zijn gecon stateerd: a) de boodschappen die mogen worden uitgezonden zijn langer dan de toegestane 30 se conden; b) ze worden uitgezon den tijdens programma's in plaats van tussen twee program ma's in; c) er wordt meer dan één boodschap in zo'n programma- onderbrekin g uitgezonden; d)bij het uitzenden van boodschappen over het lidmaatschap van een omroepvereniging of het abon nement op een omroepblad wor den economische voordelen (ge schenken, e.d.) in het vooruit zicht gesteld; e) niet vermeld wordt dat een abonnement op een omroepblad in de meeste ge vallen tevens een lidmaatschap op de desbetreffende omroepor ganisatie inhoudt; 0 er worden boodschappen uitgezonden over boeken en platen die niet zelf door de omroepen worden uitge geven. De minister besluit dit lijstje dan met de uitdrukkelijke waar schuwing, dat de radio- en televi siemensen zich nu eindelijk eens strikt moeten houden aan de na leving van de regels in de be schikking. De brief van Til Garden iers i een interessant ogenblik naa Gooi verstuurd, namelijk voordat (op 28 augustus a.s afdeling rechtspraak van de Raad van State zich buigt over het be roep dat AVRO. VARA, KRO, NCRV en EO hebben ingesteld - overigens al ruim twee jaar gele den - tegen de bedoelde beschik king De genoemde omroepen vinden de beschikking en de daarin vast gelegde regels, simpel gezegd, veel te stringent en in strijd met de letter en geest van de Om roepwet. Wat de omroeporgani saties via radio en televisie hun publiek over ifchsdfta VMtdlM hebben, rekenen zy tot de geoorloofde propaganda, die ei genlijk niet aan een tijdslimiet gebonden zou mogen zyn. Het werven van leden met medede lingen in de trant van „Word lid van de „Neem een abonne ment op of „Kom ook naar de drive-in show in is geen reclame in de zin van artikel 11 van de Omroepwet, vinden ze, maar hoort als het ware bij hun taak om als omroeporganisatie over het noodzakelijk aantal le den te blyven beschikken of ex tra geld in het laadje te krijgen ter verbetering van programma en verenigingsstructuur. ADVERTENTIE WEIGERACHTIGE TUINDER MOET 50 DAGEN 'ZITTEN' TIENDEVEEN (ANP) - De 37-jarige tuinder A O. uit Tiendeveen (ge meente Beilen) moet vijftig dagen gevangenisstraf uitzitten, omdat hij weigert een boete van bijna tweeduizend gulden te betalen, die hem was opgelegd nadat hij had geweigerd een formulier voor de landbouwtel ling van het landbouw economisch instituut (LEI) in te vullen De tuin der is gistermiddag door de politie van zyn woonplaats opgehaald om de straf uit te zitten. Volgens O. ondervindt hij als ondernemer alleen maar tegenwerking van ambtenarij zoals de telling en vult hij daarom het formulier sinds 1978 principieel niet meer in. Omdat er niemand is die hem nu op zyn bedryf kan vervangen, verwacht hy een flinke schade te zullen oplopen. Kies uit de vele series handwerkpakketten de juiste sfeermakers voor uw eigen interieur. Met een kwaliteit voorjaren.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7