We willen er geen hoge h Eroscentrum is enig bruikbare oplossing EIGENAARS VINK EN VAN DER MADE: Crematorium voor huisdieren in Stompwijk: uniek voor Nederland PAGINA 4 VARIA DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1979 door Sjak Jansen Vink vult aan: „Er is nogal be hoefte aan, hebben we ge merkt. De tendens is dat de baas dolgraag iets wil terug doen voor zijn dier." Een gat in de markt dus? Van der Made: „Zo zien wij dat dus niet. We hebben hier ruim anderhalve ton de man inge stoken. Een zware hypotheek moeten nemen. Wanneer wij evenwel quitte draaien, zijn we lang en breed tevreden." Vink: „En we hebben geen re denen aan te nemen waarom we dat niet zouden doen. Met een kleine honderd crematies per week moet dat kunnen. En die krijgen we ook wel, vooral omdat we in de drie hoek Amsterdam-Den Haag- Utrecht dierenartsen bereid hebben gevonden om zeg maar, als inleveradres te fun geren." Hoge hoedenwerk De prijs die het Stompwijkse verbrandingsbedrijf voor een crematie berekent, is sterk afhankelijk van de omvang van het dier. Een Deense dog 150,—) neemt immers meer ruimte in (en verbranding er van vergt meer energie) dan een lapjeskat 60, gen gehad. Ook van anderen. En wat sommigen beweren als zouden wij stankoverlast veroorzaken. Dat is kolder. Om dat te bewijzen zullen we met TNO in zee gaan!" Burgemeester Van der Louw over het Poortgebouw: Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Van der Made: „Ik zal je een an der voorbeeld geven waarom het ons in eerste instantie niet om geld te doen is. Als het aantal crematies soms boven verwachting mocht stijgen, zijn wij bereid onze prijs te verlagen." „Nog een voorbeeld: de aankle ding van het geheel. Je ziet die is nogal sober. Met opzet. Onder geen beding willen wij er hoge hoedenwerk van ma ken. Uitsluitend een kopje koffie schenken voor mensen die van ver komen. Verder niks geen plechtig gedoe er om heen." Ophalen Vink: „Voor de rest kun je bij ons alle kanten uit. We zijn bereid het kadaver waar ook in Nederland op te halen. Het kan hier een goedkoop kistje van spaanderplaat krijgen." Van der Made: „Okee, dat wordt allemaal wel extra in reke ning gebracht. Maar je be grijpt dat wij geen liefdadige instelling zijn! Nogmaals, met iets meer dan het doorsnee inkomen zijn wij content." „Wij willen niets anders dan diegenen, voor wie destructie niet te verkroppen is en be graven te duur, een dienst bewijzen. We zullen ons er dan ook niet full-time mee gaan beheppen. Ik heb mijn dierenpension erbij en Vink is bedrijfsleider van een die renkliniek in Den Haag." Adhesie Vink: „Je mag een gezonde vorm van achterdocht jegens ons hebben. Maar je kunt bij de dierenartsen te rade gaan. Die staan achter ons. We heb ben erg veel adhesiebetuigin- Ton van der Made (links) en Ton Vink voor de ovens. Tik een eenvoudig gebouwtje op de kop, zet er twee oventjes in, maak er ook nog een koelings- en ont vangstruimte in en hup: je hebt het eerste huisdie rencrematorium van Nederland. Of zoals Hagenaars Ton Vink (34) en Ton van der Made (35) het bekij ken: „Je hebt een primeur voor de landen van de EG." Neerlands eerste huisdierencreraatorium is gevestigd in een voormalige nertsenfarm in Stompwijk. Kon men zich tot voor kort uitsluitend van het dode huisdier ontdoen door het voorde destructie-industrie te bestemmen of het <duur) te begraven, nu kan men het kadaver ook laten verbranden. Dankzij een onlangs in de destructiewet aangebrachte wijziging is dat laatste geoorloofd geworden. Waarmee Vink en Van der Made naar hun zeggen hun kans schoon zagen een stukje idea lisme te verwezenlijken. Cosmetica Van der Made: „Begraven is een tamelijk kostbare zaak. Buiten dat is er Nederland geen ruimte om twee miljoen huisdieren te begraven. Blijft over het kadaver te laten verwerken tot vee voer of cosmetica." „Ook daar wil men niet meer aan. Begrijpelijk. Het komt bij mij nogal bizar over de trouw en vriendschap van zo'n huisdier te belonen met een enkele reis naar zo'n destructiebedrijf. Kijk, daarop willen wij nu inspelen." ROTTERDAM (GPD) - Enkele uren nadat burgemeester en wethouders van Rotterdam een bouwvergunning af gaven voor de eerste fase van de bouw van een Eroscen trum in de Maasstad, trok het Rotterdamse bouwbedrijf Kustplan B.V. zich terug. Volgens woordvoerders van het Rotterdamse gemeentebestuur gebeurde dit onmiddellijk nadat de naam van het architectenbu reau Dahmen en Hagendoorn viel. Men liet weten nu niet meer in de markt te zijn, maar ingewij den melden dat de bedrijven ach ter Kustplan bang zijn hun naam te verliezen wanneer men zich met de bouw van een eroscen- t. am Zua belasten. Het zou daar bij gaan om het Rotterdamse aannemingsbedrijf Dessingen de firma Noorlander uit Leider dorp. Op het Rotterdamse stadhuis vreest men nu voor grote vertra ging in het groots opgezette pro ject dat de voornamelijk oude Rotterdamse wijken moet be vrijden van de „overlast" geven de prostitutie. Wie in elk geval wèl blij is met het afkomen van een bouwvergun ning is de bewonersorganisatie Feijenoord-Noordereiland waarbinnen zich de bewoners verenigd weten die straks het meest te maken krijgen met het grote bordeel. Als felle tegen standers zullen zij onmiddellijk na het afkomen van een nieuwe bouwvergunning een procedure aanspannen bij de Raad van Sta te. De voornaamste troef in deze nieuw ontbrande strijd is een be stemmingsplan waarin het Poortgebouw met omgeving wordt bestemd voor „gebouwen voor openbaar nut". Zij hebben goede hoop dat een eroscentrum niet onder die kwalificatie valt. Katendrecht Eigenlijk zijn de problemen rond de prostitutie in Rotterdam niet de schuld van het huidige ge meentebestuur. Het is een sle pende zaak die al jaren duurt. Voordat onze oosterburen roet in de vorm van bommen in het eten gooiden, kende de havenstad een specifiek rosse buurt, die voor namelijk geconcentreerd lag bij de Schiedamsedijk en in de stra ten rond de Coolsingel, ongeveer op de plek waar nu de Bijenkorf staat. Katendrecht was in die tijd voornamelijk bekend als „China- Town", een Chinese wijk dus, waar voornamelijk voormalige zeelieden uit de „Oost" zich voor langere of kortere duur vestig den. Nog heeft Katendrecht veel Chi nees bloed in zich. Zo vindt men er de beste Chinese restaurants, waar over het algemeen meer oosterlingen dan Nederlanders eten. Tot de Tweede Wereldoor log stond Katendrecht zeker niet als rosse buurt bekend, al vond er natuurlijk wel enige activiteit in die richting plaats. Na de bevrij ding duurde het niet al te lang of de „dames" die eerst hun heil op de Schiedamsedijk zochten, ves tigden zich meer en meer op „De Kaap" om daar hun handeltje voort te zetten nu de Schiedam sedijk en omgeving door de Duit sers met de grond gelijk was ge maakt. Als voornaamste drijfveer gold daarbij dat Katendrecht - een schiereiland dat voor het grootste deel uit haventerrein bestaat - zo lekker afgelegen ligt, je hebt er geen pottekijkers, het ligt toch al op de route van passagierende zeelieden, en de bevolking had er zeker in de begintijd geen al te grote bezwaren tegen de prostitu tie, omdat vrijwel de gehele Ka- tendrechtse bevolking direct of indirect aan de hoeren verdiende. Kinderen haalden boodschappen voor „tante zus-of-zo", de bakker bezorgde er wat extra brood voor de zeeliedenhotelletjes en de kappers beleefden er een gouden tijd, kortom de Katendrechtse protitutiewereld was in die tijd nog een gezellige scène. Met het verstrijken van de jaren werd dat echter alras anders, want door het stijgen van de le vensstandaard werd de prostitu tie big business en de pooiers or ganiseerden zich tot kartels met contacten in alle mogelijke ille gale praktijken. Met als gevolg: de vroegere honkvaste meisjes wisselden nu soms met de dag, wat weer tot gevolg had dat er een breuk kwam tussen de bevolking en het rosse leven. Dit werd nog versterkt doordat vooral de jongeren op De Kaap zich in toenemende mate verzet ten tegen alles wat te maken had met de achteruitgang van hun woonomgeving. Zo onstond er na verloop van jaren een gespannen sfeer op de Kaap, waarbij ook de clandizie zich met ontbetuigd liet. In plaats van de zeeman van vroeger, die nu op zo'n 40 tot 50 kilometer van het centrum met zijn schip ligplaats kiest, zijn het voornamelijk de Hollanders en gastarbeiders die op Katendrecht nog iets van hun gading vinden. Vooral de Hollandse klanten lie ten van zich horen door keihard midden in de nacht door de Ka tendrechtse straten te rijden zo dat het gemeentebestuur al snel tot de enig mogelijke, maar moeilijk hanteerbare, conclusie kwam: die overlast gevende pros titutie moet verdwijnen. In een heel ander stadsdeel van de Maasstad speelde zich ook een dergelijke ontwikkeling af. Tien jaar geleden stonden de Ameri kaanse bladen al vol met wilde verhalen over drugsverslavin g, met als topper het gebruik van het opiaat heroïne. .Menig Rot terdammer griezelde in die dagen over dergelijke toestanden met junkies en prees zich gelukkig dat in zijn o zo schone stad aan de rivier geen heroine-probleem be stond, sterker nog, het spul was hier niet eens te krijgen. Wel waren er Chinezen die af en toe opium snoven, maar de poli tie trad daar uiterst tolerant tegen op, omdat men het als een typisch Chinese gewoonte bestempelde en niemand maakte zich daar veel zorgen over, zolang er maar geen problemen waren. Boven dien zorgde de Chinese opium- en gokwereld er wel voor dat de vuile was binnenbleef. Wat wel zorgen baarde was de door de Beatles op gang gebrachte jeug dige belangstelling voor alles wat met het Oosten te maken had, ge paard gaande met het gebruik van cannabis-produkten als hen nep en hasj. Streng werd daar door de Hermandad tegen opge treden. De Rotterdamse tekst schrijver Frans Vogel ging voor drie gram marihuana even zovele weken de gevangenis in. maar het gebruik groeide eerder dan dat de justitie het gewenste effect be reikte. Wellicht door de baarlijke non sens die verteld werden over cannabis-produkten zo kreeg je er mooie dromen van of je zou zelfs denken dat je kon vliegen, voelde vele gebruikers zich ge rustgesteld. Hasj is namelijk minder roesverwekkend dan al cohol. Vandaar dat men andere middelen ging gebruiken waarop echter de indianenverhalen wel van toepassing waren. Opium en speed vonden een gretige aftrek r Burgemeester Van der Louw in bepaalde Rotterdamse krin gen, zodat de doelgroep als het ware werd voorbewerkt. Toen begin jaren zeventig de opium- kraan langzaam werd dichtge draaid, onder invloed van de oorlog in Vietnam, (het spul was ineens niet meer) te krijgen, was er plotseling wel heroïne tegen dumpprijzen op de gebruiks- markt te krijgen. De stap was niet al te groot en binnen de kortste keren had Rot terdam er een wezenlijk probleem bij: junkies doorkrui sen het centrum op zoek naar geld en goederen, terwijl meisjes in de omgeving van de Binnen weg, Kruiskade of Karei Door manstraat postvatten om via prostitutie hun dagelijkse shot te bemachtigen. Weer regende het klachten bij politie en gemeentebestuur er vonden regelrechte berovingen plaats terwijl ook vaak klanten werden bedrogen doordat de meisjes wel het geld aanpakten, maar vóór de daad allang weer op straat stonden op zoek naar de dichtsbijzijnde dealer. Weer be greep men: er moet binnen de kortste keren een einde komen aan de overlast die prostitutie de laatste jaren met zich meebrengt. Niet de rustige „clubs" moeten we aanpakken, nee, de bewoners van de oude wijken die toch al niet zo'n riante leefsituatie ken nen moeten geholpen worden door de prostitutie daar aan te pakken. Burgemeester Van der Louw: „prostitutie kun je vergelijken met een luchtballon, knijp je hem hier in dan zwelt hij op een ande re plaats weer op. Wat wij willen is dan ook geen algemeen verbod op prostitutie, maar we willen het wel weg hebben op bepaalde plaatsen. Nou verbied je het hier, dan moet je het op andere plaat sen toestaan anders krijg je een oncontroleerbare situatie. Van daar dat we gezocht hebben naar een lokatie om de prostitutie daar nadrukkelijk toe te staan en we denken dat de omgeving van het Poortgebouw de beste oplossing „De wijkbewoners van Feij- enoord-Noordereiland zijn bang voor uitwaaiiering in de buurt van het Poortgebouw. Nou, net zo goed als we tegen de overlast op Katendrecht vochten, zullen we dat zeker ook doen bij de nieuwe lokatie. Het Eroscentrum is zeker geen oplossing voor alle problemen die zich afspelen rond de prostitutie. Ook wij zijn hele maal niet happy met een derge lijke Nederlandse primeur, maar er is nu eenmaal geen enkel alter natief. Of ja, toch wel, het CDA heeft een bespreekbare motie op tafel gebracht waar we veel waardering voor hebben, omdat er blijkbaar ook in die kringen ernstig over deze zaak wordt na gedacht. De CD A-fractie wil de prostitutie in twee straten op Ka tendrecht concentreren en er kent dus het probleem. We zijn daar dankbaar voor, want het had ook anders gekund..". „De praktische uitvoerbaarheid zien we echter niet zitten. Want rondom die twee objecten zijn weer andere straten en houd je de prostitutie daar tegen? Er is daar geen enkele bufferwerking. Wel bij het Poortgebouw, door de ha vens en het industrieterrein. Lo gisch, wil je het tippelen ergens in deze stad verbieden dan zul je het op een andere plek nadrukkelijk moeten toestaan want uitroeiing van de prostitutie is door de eeu wen heen onmogelijk gebleken. We gaan dus voor het eerst na acht jaar filosoferen en vergade ren eindelijk een begin maken met het aanpakken van het probleem", aldus burgemeester Van der Louw. Klare taal, maar helaas is door het terugtrekken van Kustplan B.V. als bouwer weer een kink in de kabel gekomen, waardoor onge twijfeld vertraging op zal tre den. Het nieuwe plan Nu de bouwer zich terugtrekt zal architect Dahmen en Hagen- doom een bouwvergunning aan vragen, zodat de bewonersorga nisatie Feijenoord-Noorderei- land toch bij de Raad van State in beroep kan gaan. Het is bij de gemeente nog niet duidelijk of daarbij een versnelde procedure van toepassing is, maar men re kent hier wel op een wachttijd van zo'n zes maanden tot zelfs een jaar. B en W wilden die tijd onder meer benutten door met de Amsterdamse De Graafstichting - een instelling die zich bezig houdt met wetenschappelijk on derzoek qaar de prostitutie - overleg te openen over mogelijk heden voor een samenwerkings verband tussen de prostituees binnen het Eroscentrum, Het is hier geen geheim dat de gemeente voorstander is van een belangenvereniging, of zelfs een vakbond voor prostituees. Men wil dat de kamertjes in het nog te bouwen sexpaleis rechtstreeks aan de vrouwen worden ver huurd en niet aan de momenteel nog actieve beschermers. Behal ve aan 160 kamertjes wordt er ge dacht aan een „sociale onder bouw", zo luidt de officiële term, bestaande uit sexshops, theater tjes, bioscopen en aanverwante industrieën. Het beheer komt in een aparte maatschappij die be slist strikt onafhankelijk zal blij ven van de exploitanten binnen het centrum. Op vragen van het D'66-raadslid mevrouw W. J. C. Schuiten-Wil- mont, antwoordde wethouder mevrouw Schmitz (sociale zaken en volksgezondheid) dat het Poortgebouw geen opvang zal bieden aan verslaafde prosti tuees, minderjarigen (in dit geval jonger dan 18 jaar) en aan homo fiele prostituees, maar dat was aldus de wethouder ook minder de bedoeling. „Binnenkort ko men wij met een nieuwe nota over het drugbeleid en de opvang van jeugdigde verslaafden komt daarin uitgebreid aan de orde en staat mede daardoor al los van de problematiek rond het Eroscen trum. Ook de homofiele prostitu tie staat buiten deze problema tiek omdat daarbij door de omge ving weinig of geen overlast wordt ondervonden, aldus me vrouw Schmitz. Door deze beantwoording gerustgesteld, steunde de D'66-fractie later het PvdA-initiatief tot oprichting van een eroscentrum, hoewel het daar aanvankelijk niet naar uit zag. Al met al zal er nog heel wat water door de Maas stromen voordat het Poortgebouw al dan niet feestelijk zal worden geopend in haar nieuwe functie: administra tief centrum van Nederlands eer ste eroscentrum, een primeu' voor Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4