Wie zag een vuurbol aan de Leidse hemel? Ik ben geen Don Quichotte... „Gemeente beantwoordt brieven burgers niet" Hans Betlem (24) zoekt getuigen 9? 9? Welke persoon is ik?Eh... dat ben jezelf meneer GER STEINBACH 25 JAAR BIJ LJA DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1979 Onderzoek PvdA-raadslid mevrouw Hes: LEIDEN - Honderd brieven die Leidse burgers sinds no vember vorig jaar aan de Leid se gemeenteraad hebben ge schreven zijn nog nooit beant woord. Slechts 21 briefschrij vers kregen sinds die maand wél een antwoord op een brief die zij aan de gemeenteraad schreven. Dat is het resultaat van een on derzoek dat het Leidse gemeen teraadslid mevrouw Hes heeft ingesteld. Het gaat daarbij om brieven aan de gemeenteraad. de beantwoording door de gemeenteraad op zijn beurt is overgedragen aan bur gemeester en wethouders. Volgens mevrouw Hes moet er voor deze kwestie nu eens een oplossing worden gezocht. Wanneer mensen over de beantwoording van brieven op bellen komen ze vaak bij de ver keerde personen terecht, gelooft zijZij stelde dat iemand die een brief schrijft aan de gemeente raad daar vaak lang over heeft nagedacht en dat brieven zorg vuldig moeten worden behan deld. Wethouder Waal trok de conclu sies van mevrouw Hes wat be treft het aantal onbeantwoorde brieven gisteravond in twijfel. Volgens hem worden er ook vaak telefonische antwoorden gegeven. Mevrouw Hes zal nu op verzoek van de fractie gaan uit zoeken hoe het de brieven van één maand nu exact is vergaan, om zo een duidelijk beeld van de oorzaken van het niet-beant- woorden te krijgen. Klas lb tijdens de gezellige wiskundeles die handelt over "hurken", wiskundeknobbels en kubusvormige pispotjes. LEIDEN - Welke inwoners van Leiden of omgeving hebben in de nacht van dinsdag op woensdag om tien voor half één een heldere vuurbol aan de zuid-oostelijke sterrenhemel gezien? En wie herinnert zich nog redelijk hoe lang dat verschijnsel (waarschijnlijk een grote meteoor) duurde, waar het te zien was en hoe helder? Deze vragen houden natuurkunde- student Hans Betlem (24) uit Lei den sinds gistermorgen bezig. Zijn collega Van Liempt op het Kamerlingh-Onnes-Laborato- rium vertelde hem toen, dat hij die nacht op de Haagse Schouw- weg al fietsend was verrast door een lichtflits, waardoor de scha duw van zijn fiets zich plotseling scherp op het wegdek had afge tekend. Opkijkend heeft Van Liempt nog een vuurbol gezien, en daarna was het verschijnsel weg. 's Och tends lichtte hij dus Betlem in, die zich als amateur al jaren ver diept in het fotograferen en on derzoeken van meteorbanen. Stom toeval heeft die nacht verhin derd dat Betlem de meteoor ("Een kanjer, iets zeldzaams") niet zelf heeft waargenomen. Krap een uur na de waarneming van zijn collega stond hij zelf de slaap te trotseren in de Hortus Botanicus, om te proberen wat meteoren op de gevoelige plaat vast te leggen. Hij hoopt nu op genoeg nauwkeurige meldingen die het verschijnsel van dinsdag nacht kunnen ophelderen. Society In april van dit jaar heeft Betlem voor het onderzoek naar meteo ren de "Dutch Meteor Society" opgericht. De club heeft al een zestigtal sympathisanten in het Vooral de grote zwermen zijn tueel zelfs helemaal zónder in strumenten. De "Society" levert sterrenkaartjes, waar de baan meteoren op ingetekend worden. Een klapstoeltje kan koffie als je 's nachts buiten zit is eigenlijk genoeg". Zwermen Met de onvoorspelbaarheid meteoren blijkt het trouwens wel een beetje mee te vallen. Elk jaar passeert de aarde in haar baan rond de zon dezelfde "zwermen" meteoriden die dan gedeeltelijk in de dampkring verbranden. Dat veroorzaakt de vurige strepen die de bijnaam "vallende ster" heb ben gekregen Recreatievolleybal De Leidse vereniging Leython organiseert het komende sei zoen volleybal in recreatiej verband. Elke donderdag avond wordt er getraind in de nieuwe sportzaal van het Gymnasium aan de Fruin- laan om 20 uur en 21.30 uur. Centraal op de trainingen staat het spelelement en niet, zoals bij andere trainingen, het leveren van prestaties. Uniek voor Leiden is volgens Leython de start van het zoge naamde mini-volleybal voor kinderen van 8 tot 13 jaar. Er wordt op een kleiner veld ge speeld met 3 tegen 3 of 4 tegen 4 spelers. De trainingen be ginnen deze week in drie cen tra te weten Merenwijk, Lei derdorp en MorskwarüerIn formatie via tel. 071-892973. Gevonden In de maand juli zijn de volgen de gevonden voorwerpen aangemeld bij de Leidse poli tie: diverse portemonnaies, geldbedrag, fietstas, bood schappentas, plastic tas met kampeer spullen, mand met wasgoed, tas met schoolboe ken, verlovingsring, arm band met naamplaatje, 65pluspas, bromfietsplaatje, bril, boeken, helm, reiswieg, kruiwagen, radio, kinder schoentje, herenregenjas, he ren jack. Uitstapje De speeltuin Prinses Beatrix aan de Schubertlaan sluit za terdag 25 augustus het zomer seizoen af. Dat gebeurt met een uitstapje voorde kinderen naar speeltuin "Drievliet". Om tien uur 's ochtends wordt er vertrokken vanaf de speel tuin. Deelneming voor niet- leden van de speeltuin is mo gelijk tegen betaling van vijf gulden. ■De Ratel De Leidse werkgemeenschap "De Ratel" begint het nieuwe seizoen met een excursie op zondag 2 september. De tocht naar "De Vonk" in Noordwij- kerhout. Deelnemers moeten zich voor 31 augustus opgeven via de volgende telefoon nummers: 766751, 141489, 126418 of 210317. Verzamel punt is de NZH-bushalte 40142 's ochtends om half tien. hele land. Voor een deel zijn de leden van de "Society" afkomstig uit de werkgroep meteoren van de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde. De werkgroep kreeg namelijk ruzie met de vereniging, iets waar Betlem nu liever niet meer over praat. Voornaamste doel is immers het bestuderen van meteoren door amateurs in Nederland op poten te zetten. "In vergelijking met de sterrenkunde heeft het bestude ren van meteoren iets onver wachts. Sterren zijn steeds voor spelbaar, meteoren niet. Je kunt meteoren met heel weinig in strumenten bestuderen, en even- de aardse waarnemers zo lang zamerhand bekende kost. Vooral het opsporen van nieuwe, kleine zwermen (die in het kielzog van een komeet een baan rond de zon beschrijven) hoort tot de opwin dende momenten van het meteo ren-kijken. De Leidse club is inmiddels lid ge worden van de Federatie van Eu ropese Meteoor Astronomen. Op die manier kan informatie wor den uitgewisseld, wat het identi ficeren van meteoren een stuk gemakkelijker maakt. Betlem heeft inmiddels ook brieven ver stuurd naar Tsjechoslowakije, waar meteoor-astronomen een netwerk van fotografische appa- i Hans Betlem geeft uitleg over een zelfgebouwde nachts meteoren op de gevoelige plaat kunnen worden vastgelegd. Op de voorgrond een aantal exemplaren van "Radiant", het tijdschrift voor meteoor-astronomen dat Betlem sinds april uitgeeft. ratuur hebben opgesteld. Zo'n "All-sky"-netwerk is in staat om de hele nacht de hemel te "bekij ken", en eventueel vallende me teoren te betrappen. Betlem hoopt dat ook de meteoor die maandagavond de atmosfeer is binnengedrongen door de Tsje chen is gefotografeerd. Het ver dwijnen in zuid-oostelijke rich ting van het projectiel is wat dat betreft hoopgevend. Ook de volledig geautomatiseerde apparatuur die Betlem bij zijn ouders in Limburg heeft opge steld, en waar hij jaren aan heeft gewerkt, kan mogelijk de teoor hebben vastgelegd. Maar verder is Betlem's hoop toch ge richt op nachtelijke waarnemers in Leiden en omgeving Zij kun nen Hans Betlem thuis schrijver (De Sitterlaan 37, Leiden) of bel len( 144533). Hij is ook bereikbaar op het Kamerlingh Onnes-labo- ratorium (141341, tst. 267). 99 99 Duizenden brugklassertjes heb ben begin deze week hun eerste, onzekere, gang naar de middel bare school gemaaktOverladen met indrukken zijn ze na die eerste schooldag thuisgekomen. Voor klas 1 b van het chr. lyceum dr. WA. Visser 't Hooft begon het nieuwe (school)leven gisteroch tend om vijf minuten voor half negen. De Nieuwsspieg el- redactie heeft "1 b" op die eerste schooldag gevolgd. In lokaal G5 zitten 27 leerlingen vol ongeduld en spanning te wachten op de dingen die ko men gaan. Een bebaarde man van reusachtige afmetingen komt de klas binnen: de leraar Engels voor het komende jaar. Alleen al vanwege zijn postuur dwingt hij bij zijn pupillen ge zag af, het is dan ook muisstil in de banken. LEIDEN - "Ik ben geen windmo- lenbevechter. Ik pas ervoor als een soort Don Quichotte te gaan staat zwaaien omdat ik toevallig 25 jaar bij de LJA zit. Buiten dat ik ben geen principieel tegen stander van de dingen samen aanpakken. Zoals de voormalige voorzitter van de Welzijnsraad, Menges, het destijds zei, daar sta ik nog achter, het groeimodel hanteren, zonder dat de gemeen te met een stok achter de deur staat om te kijken of de Welzijns raad en LJA inderdaad samen gaan. Nee, je zou zelf je huiswerk moeten maken en dan na een tijdje met een rapportage op de proppen komen". Het zou overdreven zijn om te be weren dat Ger Steinbach (63) zijn 25-jarig jubileum als hoofd (eerst adjunct-secretaris-penningmees ter, later directeur) van de Leidse Jeugd Aktie in alle rust kan vie ren. De op handen zijnde verhui zing met de Welzijnsraad naar de Breestraat, het omvormen van beide clubs tot zogenaamde on dersteuningsinstituten zijn ge beurtenissen die daar mede schuldig aan zijn. Ondanks de protesten ("je kunt mensen nu eenmaal niet ge dwongen laten samenwerken") praat Steinbach aan de voor- avond van zijn jubileum positief steinbach: ,.Je kunt over reorganisatie. Na een tijdje om de hete brei te zijn heenge- draaid zegt hij er "sec" best iets over te willen zeggen. Eerst zijn de vrijwilligers, een ge deelte van LJA-bestuur, een deel van de deelnemers in het sociaal- cultureel veld, uitgebreid aan de orde geweest ("Geen clubhuis kan zonder. Wat die mensen pres teren voor een kop koffie is on gelooflijk"). Steinbach; "Nee echt, ik ben wel neringziek op de LJA op die club mensen die er wat van gemaakt hebben, maar je moet mee gaan met bepaalde ontwikkelingen. Het idee voor een bredere opzet dan alleen het jeugd-buurt-en clubhuiswerk i eenmaal niet gedwongen laten samenwerken" komt dan ook uit déze koker en niet daar vandaan" (Steinbach wijst richting stadhuis). "Wat be paalde ontwikkelingen betreft is de aanzet door onszelf geventi leerd". Steinbach denkt ook dat het die ontwikkelingen zijn die hem al die jaren hebben belet de semi- gemeentelijke instelling te verla ten. "De LJA zat altijd in een be paalde ontwikkelingsfase. Van particuliere club naar LJA-nieu- voegt daaraan toe dat het echter ook niet aangaat dat mensen zeg gen: "De LJA, oh ja, dat is Stein bach". Wijst in dat verband weer op de deelnemers, de club- en buurthuizen, het bejaarden werk, de peuterspeelzalen en het speel tuinwerk. Komt dan automatisch op het grote verschil tussen de in stellingen die blijkens het raads besluit van vorig jaar juni de banden nauw moeten gaan aan halen. e-stijl in '68, toen het deelne- Steinbach; "De LJA ondersteunt, mersschap voor de instellingen verleent service, werkt voor or en organisaties werd ingevoerd. ganisaties, instellingen en groe- Altijd was je ergens mee bezig. pen. De Welzijnsraad doet projec ten, is meer "vliegende keep". Dat bindt natuurlijk. "Steinbach Dat verkokering verdwijnt is een logische zaak, maar er moet wel een samenhang zijn. Het verhaal tje dat wat de Welzijnsraad en de LJA doen allebei hetzelfde is gaat niet op. Welzijn is zo'n breed be grip, sport, onderwijs, gezond heidszorg, sociaal-cultureel werk, noem maar op. Je moet niet iets creeren dat een enorme smeltkroes wordt en waarvan i de samenhang niet meer Vijfentwintig jaar LJA. Terugkij kend stemt het de ex-ambtenaar bij rijkswaterstaat, bij sociale za ken en de verkeersinspectie en ex-mede directeur van een bont zaak tot redelijke tevredenheid. In al die jaren wist de LJA geld los te peuteren bij overheden voor bijvoorbeeld de bouw van club- en buurthuizen. Er werd jeugdwerk opgezet in de wijken waar niets was. Mede door Stein- bachs inzet kon in Leiden een dagopleiding voor sociaal-cultu reel werk ("De Lok") worden op gezet. Buurtorganisaties die el kaar in de begir\jaren vijftig niet of nauwelijks kenden werden via de LJA met elkaar in contact ge bracht. Later beijverde de LJA zich om een club te worden die deskundigheid en materiaal be schikbaar stelt voor de deelne mers in het sociaal-cultureel veld. Steinbach; "We hebben toch wel één en ander kunnen doen. Dat is waarschijnlijk ook de reden dat ik het vandaag de dag, ondanks alle gedonder, nog steeds erg leuk vind". Wat het "gedonder" betreft; Steinbach wordt ronduit kribbig als wordt beweerd dat het met het "particulier initiatief* allemaal is afgelopen. "De over heid kan niet alle terreinen over nemen. Mensen die zeggen dat een instituut als het onze niet democratisch is gaan in de fout. We hebben juist altijd gepro beerd de deelnemers bij het werk te betrekken, al lang voordat er van de reorganisatie sprake was. Dat was ook een landelijke ten dens, en die signalen hebben we altijd goed verstaan. Je voert na tuurlijk wel een bepaald beleid, en dat wordt ons ook verweten" Tenslotte zegt hij: "Maar het wel- zijnswereldje is soms wel eng Ik reis graag, en als je dan in een ander land zit relativeer je de za ken wat meer. Er zijn ook nog belangrijker zaken. Dan zeg je: welzijnswerk is wel heel erg ver bonden met welvaórt". Het jubileum van Ger Steinbach wordt zaterdag gevierd met een receptie in jeugdcentrum "de Korte Vliet" aandi V hTtweg, van half vier tot half zes MIEP DE GRAAFF De les is al begonnen hijgend de eerste laatkomer ar riveert. Hij verontschuldigt zich desgevraagd met de mededeling dat er in de garderobe geen plaats meer was om zijn jas op te hangenOp de eerste dag gaa t het er niet al te streng aan toe en de in overtreding zijnde leerling kan ongestraft plaatsnemen. To open is het eerste werkwoord dat "lb" leert vervoegen. Nu nog met de Nederlandse vertaling ernaast maar dat zal volgens de leraar snel veranderen. "Over een paar weken wordt er bijna alleen nog maar Engels in de klas gesproken", vertrouwt hij de jeugd toe". Een bij het raam gezetelde leer ling oogst hilariteit wanneer hem wordt gevraagd welke per soon ik is. "Eh...dat ben jezelf meneer". Zijn buurman helpt hem echter snel uit deze waan met de opmerking: "Nee joh, ik is eerste persoon enkelvoud" Het tweede lesuur staat t rans op het programma. Voor een van de leerlingen, ééntje met zeer weinig rust in het zitvlak hetgeen ook al tijdens de Engelse les was geblekenbegint deze les tamelijk onfortuinlijk. Nauwe lijks heeft de lerares het woord tot de klas gericht of hij gaat met stoel en al onderuit. Met een hoofd als een biet klautert hij overeind en drukt zichzelf op het hart dat het voor zijn lichame lijke gesteldheid beter is om in het vervolg geen acrobatische toeren meer met zijn zetel uit te halen. De geschiedenisleraar probeert in het volgende uur samen met de klas uit te zoeken wat nu pre cies geschiedenis is en waarom men zich met dit vak bezig houdt. Als een van de motieven hiervoor wordt de mogelijkheid genoemd om te leren van foute en goede dingen uit het verle den. Een van de vrouwelijke leerlin gen is het daar niet al te zeer mee eens getuige haar spontane: "Maar ik weet nog niet zo net of de mensen leren van fouten uit het verleden. Na de Tweede We reldoorlog zeiden de mensen dat ze nooit meer oorlog zouden voe ren en nu dreigt er overal oor log". Na de geschiedenisles krijgt "lb" van dezelfde leraar,die als klasseleraar fungeert, een uur studieles. Voorlopig wat vrijblijvende gesprekjes over hoe het er op zo'n grote middel bare school, met ruim 1600 leer lingen, aan toe gaat. Via de tweede pauze en een enerverende Nederlandse les wordt het laatste uur bereikt. Wiskunde. Men stapt dan een beetje nerveus de klas in want over dat vak doen immers al lerlei enge verhalen de ronde. De vriendelijk ogende leraar, die tevens brugklas-conrector is, stelt hen echter snel op hun ge mak. Gezellig babbelend geeft hij de kinderen een eerste indruk van het vak wiskunde. Pratend over wiskundeknobbels, die met het eveneens nooit aangetroffen li chaamsdeel "hurken" worden vergeleken, en over de kubus vormige pispotjes van de wis kundeleraar Ching-Chang uit de streekroman "Beekman en Beekman" komt de les tot een einde. Het luiden van de bel wordt juichend ontvangen. De eerste dag zit erop. Een eerste dag u>aar "lb" zich kranig doorheen heeft gewerkt. Van onzekerheid en angst voor het onbekende loas nauwelijks iets te bespeuren "Dat komt", ix>lgens brugklasconrector Veldman, "door de introductie dag die sedert uier jaar aan de eerste schooldag vooraf gaat. Op zo'n dag maken de nieuwe leer lingen kennis met hun leraren en leren zij in spelvorm, via een speurtocht, het schoolgebouw verkennen. De jongeren begin nen daardoor minder onzeker In sommige gevallen zijn ze zo'n eerste schooldag wel eens wat al |f uitbundig maar dat is min der erg dan dat ze de hele dag timide in hun bank zitten".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3