'Ontwikkeling nieuwe Volvo's moet hier gebeuren' GOUD BLIJFT DUUR Wetsontwerp: „Geen ziekengeld voor 65+'ers' TOTAAL NIEUWE KADETT Acties in deesw ndustrie aren- Minister Van Aardenne: Markt berichten Produktschap: minimumprijs gedistilleerd NDERDAG 23 AUGUSTUS 1979 ECONOMIE j TRECHT (ANP) - De voedings bond FNV heeft gistermiddag aan de werkgeversorganisaties in de vleeswarenindustrie een ulti matum gesteld. Als de werkgever niet voor morgenmiddag twaalf uur positief reageren op het ver langen van de FN V-bond te gaan praten over de looneis van 20 gulden per week bruto plus 500 gulden schoon ineens, dat acht de bond zich vrij via stakingen de afzonderlijke ondernemingen zover te krijgen dat ze alsnog op de vakbondseisen ingaan. ie werkgevers zouden zich van- r dit ultimatum beraden, zo liet een woordvoerder van de Verenigmg voor de Nederlandse Vleeswarenindustrie weten. c ui 1 3 1 E Sb 6 c Amsterdam regenbui 18 11 1 De Bilt licht bew. 19 9 01 Deelen onbewolkt 19 8 0 Eelde licht bew. 18 7 3 Eindhoven licht bew. 19 8 0 Den Helder half bew. 18 9 0 Rotterdam licht bew. 18 11 0 Twente licht bew. 18 8 0 Vlissingen licht bew. 18 8 0 Zd. Limburg zwaar .bew. 18 11 0 Aberdeen licht bew. 17 7 03 Athene onbewolkt 31 21 0 Barcelona licht bew. 27 17 0 Berlijn half bew. 21 14 0 Bordeaux regenbui 21 14 1 Brussel 18 8 0 Frankfort 18 11 2 Geneve half bew. 25 14 0 Helsinki regenbui 21 9 1 LONDEN (ANP) - De officiële prijs van goud is gistermid dag in Londen vastgesteld op 311 dollar per ounce (31,1 gram). Kort daarvoor werd het edele metaal verhandeld voor 311,75-312,50 dollar, een recordprijs. De "ochtend- fixing" bedroeg 311,50 dollar, maar liefst elf dollar meer dan de "fixing" van dinsdagmid dag. Na de ochtendfixing daalde de notering enigszins door winstnemingen op de hoge noteringen die werden be haald na de officiële goud verkoop door het Amerikaan se ministerie van financiën. Het goud haalde daar een ge middelde prijs van 301,08 dollar. Toen de markt voor edele metalen in New York opende, ging in Londen de goudprijs weer snel omhoog. Toen bleek dat Amerikaanse handelaren in Londen hun eerdere belangstelling had den verloren, daalde öe eoudDriis tot 310.50-311 dol lar. De slotnotering bedroeg 309-309,50 dollar. De goudhandel is behoorlijk nerveus. Men weet niet wat de Dresdner Bank, die dinsdag 720.000 van de 750.000 ounce goud kocht van het Ameri kaanse ministerie van finan ciën, met het edele metaal gaat doen. Ook het standpunt van de Sowjet-Unie is niet bekend. Dit land is misschien gedwongen goud te verkopen teneinde zijn invoerrekening van graan en olie te kunnen voldoen. Bovendien houden de investeerders de goud- markt scherp in de gaten om te zien of de olieproduceren de landen wellicht hun goud ruilen voor dollars waardoor goud nog aantrekkelijker wordt. Een woordvoerder van de centrale bank van Zuid- Afrika sprak berichten tegen als zou zijn land een verkoop- stop hebben ingesteld. In Zürich sloot het goud op 309,75-310,50 dollar tegen een slotnotering van 300,50-301,25 op dindsdag. De hoogste no tering bedroeg 311,70-312,20 dollar. De handelaren schrij ven de stijging toe aan het feit dat de Dresdner Bank zoveel goud by de goudverkoop van het Amerikaanse ministerie van financiën had gekocht, dat de andere banken hun toevlucht tot de markt voor edele metalen moesten ne- e directie van de slachterij Com- paxo in Gouda (360 werknemers) heeft de afgelopen nacht op het prikbord en in de portiersloge in het Nederlands en in het Marok kaans de mededeling opgehan gen, dat hij met de bonden wil praten over een loonsverhoging van twintig gulden bruto per week plus een uitkering van vijf honderd gulden ineens. De werknemers hebben daarom gis terochtend van een voorgeno men staking afgezien. Een woordvoerder van de voedings bond FNV heeft dit meegedeeld. 3ij de Compaxo-vestiging in Ze venaar (90 werknemers) was dinsdagochtend al een staking uitgebroken. De eis was daar toen twintig gulden bruto plus 25,- netto per week voor de rest van het jaar. De directie in Gouda biedt de mensen in Zevenaar nu ook twintig gulden per week plus 500,- ineens, hetgeen overeen komt met wat de vakgroep vleeswarenindustrie van de voe dingsbond FNV dinsdag in de loop van de dag als eis voor de gehele vleeswarenindustrie heeft vastgesteld. De bonden zullen nu hun leden in Zevenaar vragen of zij akkoord gaan met het bod van de directie. Gisteren breidden de stakingsac ties bij de vleeswarenbedrijven zich verder uit. Later op de och tend ging niet alleen de slacht- baan maar ook de rest van Cove- co in Weert (400 man) plat. Tegen het middaguur werd ook bij Co- veco in Assen (400 werknemers) a het werk neergelegd. De sta- kingsactie bij Compaxo in Zeve- M naar (90 man) blijft voortduren in 0 afwachting van het verdere ver loop van de onderhandelingen tussen bonden en Compaxo-di- rectie over de vakbondseisen, al dus een woordvoerder van de -~L voedingsbond FNV. De voedingsbond FNV houdt er rekening mee dat de stakingsac ties zich spontaan in de loop van de week zullen uitbreiden tot an dere vleeswarenbedrijven. „Waar tot nu toe acties werden gevoerd - Compaxo en Volders - werd zeer snel resultaat geboekt en kwa men de werkgevers gauw over de brug. Dat succes kan werken als een olievlek. Dat zit er wel in", aldus de vakbondswoordvoer der. LEERRAPPORTEN 'an hedenmorgen 7 uur DEN HAAG (GPD) - Minister van Aardenne van economi sche zaken heeft geen bezwaar tegen de overheveling van functies bij Volvo van Nederland naar Zweden zo lang de ontwikkeling van de Volvo 343 en de Volvo PX in Nederland niet in gevaar komt. De bewindsman ver klaarde dat gisteren na afloop van een mondeling over leg met de Tweede-Kamercommissie voor economische zaken. „De werkgelegenheid bij Volvo in Nederland blijft minstens op het huidige peil gehandhaafd. Bo vendien hebben we in ruil voor de steun van 155 miljoen gulden ontwikkelingskosten de garantie van Volve AB in Zweden dat in Nederland niet louter een as- semblagebedrijf overblijft", al dus Van Aardenne. Over de besteding van de nieuwe Nederlandse steun zei de minis ter „Het is nog niet te zeggen in hoeverre die voor de Volvo PX bestemd is. Dat hangt af van hoe het met de 343 loopt. Per slot van rekening zijn de „Kevers" van Volkswagen ook erg lang meege gaan". Definitief Van Aardenne verwacht niet dat het definitieve akkoord met het Zweedse autoconcern voor eind september tot stand komt. Van daag vond op het ministerie overleg met de vakbonden plaats, bovendien heeft de kamercom missie verzocht om nieuw over leg voordat de regering zich defi nitief bindt. PvdA-woordvoerder Castricum verklaarde na afloop van het ge sprek met Van Aardenne dat zijn persoonlijke indruk is dat de steunoperatie tevens de KATWIJK AAN DEN RIJN - GROEN TEVEILING: Andijvie natuur I per kg. 14-37, Andijvie natuur kl. II per kg. 10, Snijbonen I per kg. 1.60, Snijbonen II per kg. 1.20. Tuinbonen II per kg. 17-33, Kroten AI bos 11, Spitskool I per kg. 12-25, Bos- peen II per bos 50-1.04, per kg. 68-76, Waspeen AI per kist 4.00-7.70, Was- peen All per kist 3.20-7.20, Waspeen BI per kist 7.50-9.20, Waspeen Cl per kist 8.10, Waspeen CII per kist 6.30, totaal waspeen 96.940, Breekpeen BI per kist 2.50-5.00, Breekpeen Cl per kist 8.00-10.80, totaal breekpeen 2220, Radijs per bos I 25, Koolrabi I 21-23, Selderij I per bos 8-48, Sla natuur I per st. 26, Sla natuur II per st. 13, Spinazie I nat per kg. 75-101Spinazie II nat per kg. 19-30, Peterselie I per bos 39, Uien I per 32-64, Krulpeterselie I per bos 33-37. Specificatie bloemkool: sortering 6 p. bak 185-1.29,6 p. bak II21-112,8 p. bak I 77-106. 8 p. bak II 21-45, 10 p. bak I 57-65. Totaal 8.728. laatste is: „Maar toen de regering vorig jaar 250 miljoen verliesfi- nanciering verleende is ook ge zegd dat voor de verdere ontwik keling bij Volvo Car geen steun nodig zou zijn". PvdA-kamerlid Woeltgens heeft tijdens het overleg met de min ster gewezen op geruchten in Frankrijk over een mogëlijke fu sie tussen Volvo en Fiat. Volvo Car-commissaris en regerings waarnemer J. Molkenboer (oud directeur-generaal voor de indus trie van het ministerie van eco nomische zaken) verzekerde de commissie echter dat „zelfs bij samenwerking met derden" de positie van de Volvo 343 niet in gevaar komt. Diesel De suggestie van CDA-kamerlid Van der Linden om in Nederland geproduceerde Volvo's met een dieselmotor uit te rusten, is door Van Aardenne en Molkerboer met weinig enthousiasme ont vangen. „In de 343 past geen die selmotor en de produktie daar van kan toch niet in Nederland gebeuren", verduidelijkte Mol kenboer achteraf. Volgens Van der Linden, die samen met zijn CDA-collega s Van Zeil en Bremen dinsdag de Volo-fa- briek in Bom bezocht, in hem door hooggeplaatste Volvo-func- tionarissen verzekerd dat de 343 zich wel voor een dieselmotor leent. „Ik vermoed echter dat de regering zich niet wil mengen in het produktieproces van Volvo en dat wordt opgekeken tegen de kosten", veronderstelde Van der Linden. Hij heeft Van Aardenne niettemin verzocht het verlenen van steun juist te gebruiken om bij Volvo Zweden invloed ten gunste van dieselmotoren aan te wenden. „Bovendien moet de regering aan de steun de voorwaarde verbin den dat investeringen gegaran deerd worden. In de pershal in Bom is sinds 1978 niet meer geïnvesteerd waardoor momen teel aan de vraag naar de 343 niet kan worden voldaan", meent het CDA-kamerlid. Van der Linden vond bij Van Aar denne ook geen gehoor voor zijn wens meer Volvo's door de Ne derlandse overheid te laten af nemen: „De minister verschool zich achter het Rijksinkoopbu- reau van het minsterie van finan ciën", aldus Van der Linden. (Van één onzer verslaggevers) MAINZ - Zelden zal Opel zo'n om mezwaai hebben gemaakt als nu met de introductie van de nieuwe Kadett, die voor het eerst te zien zal zijn op de autosalon van Frankfurt. Er is een geheel ande re auto ontworpen. In de neus kan men de trekken van de Opel- familie goed herkennen (een kleine Commodore), maar verder is het een voor Opel bijna vreemd moderne vormgeving. Compleet met schuine achterzijde en des gewenst een derde of vijfde deur. Maar vooral: het is een auto met voorwielaandrijving geworden, de eerste in de Opel-reeks. Gezien de uitlatingen van Opel-functio- zal het niet de laatste zijn. De prijzen zullen aanzienlijk hoger komen te liggen. Naar verwach ting zo'n acht procent. De nieuwe auto zal halverwege de volgende maand in ons land ver krijgbaar zijn en zal zo'n vijf pro cent minder benzine verbruiken. Van de "oude" Kadett - veruit de best verkochte auto in ons land en met een totale produktie van Opel maakt ommezwaai: voorwielaandrijving vijf niljoen stuks één van de zwaarste pijlers van de Opel-fa- brieken - is in het nieuwe model nauwelijks nog iets terug te vin den. De nieuwe wagen is dertien centimeter korter dan zijn voor ganger. Alleen de 1,2 liter krachtbron in de basisuitvoering is een oude ver trouwde krachtbron, de 1,3 liter motor in de sterkere versies werd dit vooijaar voor het eerst in de Ascona en de Manta toegepast. Afhankelijk van de motor varieert de topsnelheid tussen de 140 en 158 kilometer per uur. General Motors is reeds tien jaar lang Nederlands grootste perso- nenautomerk. Nederlands ver koopdirecteur D.H. Lebon ver wacht dat volgend jaar zo'n 40.000 nieuwe Kadetts zullen worden afgeleverd. "Misschien is er wel meer vraag maar we krij gen niet meer aangevoerd", zegt hij. Ekkehard Rohde, lid van de raad van bestuur van Opel (de Duitse dochter van General Motors) zegt dat men zich in het concern wei nig zorgen maakt over de huidige energieproblematiek. "Als dat zo was zouden we geen nieuwe fa brieken in het Spaanse Cadiz en Zaragossa bouwen. Pas wanneer de huidige benzineprijs in West- Europa wordt verdubbeld ziet het er somber uit voor de auto-in dustrie. Wel zal de koper steeds grotere nadruk leggen op zuinig heid en afmetingen van de auto", aldus Rohde. DEN HAAG (ANP)-Staatssecreta ris De Graaf van sociale zaken wil de aanspraken van 65-jarigen en ouderen op ziekengeld laten ver vallen Hij heeft een wetsontwerp daartoe bij de Tweede Kamer in gediend. De bewindsman vindt dat het aow-pensioen en de aan vullende pensioenen voor verre weg het grootste deel van de be volking in het inkomen voorzien, aldus zyn ministerie gisteren Voor de genoemde groep is de fi nanciële noodzaak orn na 65 jaar nog arbeid in loondienst te ver richten vervallen en daarom is ook een verplichte verzekering tegen loonderving bij ziekte niet meer gepast, aldus een toelich ting op het wetsontwerp. Voor de Werkloosheidswet en de Wet op de Arbeidsongeschiktheid geldt al een leeftijdsgrens van 65 jaar De voorgestelde maatregel heeft tevens tot gevolg, dat 65-jarigen en ouderen niet langer onder de verplichte ziekenfondsverzeke ringen zullen vallen. Wanneer zij beneden de gestelde inkomens grenzen blijven, kunnen zij ech ter toetreden tot de bejaarden- verzekering of de vrijwillige ver zekering. De Sociale Verzeke ringsraad en de ziekenfondsraad hebben zich met het voorstel ver enigd, aldus het ministerie. CNV akkoord met reorganisatie ENKA-Emmen ARNHEM (ANP) - De Industrie bond CNV is in grote lijnen ak koord met de reorganisatieplan nen van AKZO Nederland bv voor de ENKA fabriek in Em- men. Die plannen houden een verlies in van ongeveer vijfhon derd van de huidige 3500 ar beidsplaatsen. De Industriebond CNV vindt wel, dat de plannen alleen mogen worden uitgevoerd als de rege ring over de brug komt met de door AKZO gevraagde 150 mil joen gulden overheidssteun voor de vestiging in Emmen. Staking bij Franse spoorwegen PARIJS (UPI) - Het Franse spoor wegverkeer lag gisteren bijna ge heel stil door een staking die was uitgeroepen door drie vakbon den. Volgens de Franse spoorwe gen is men in staat ongeveer de helft van het aantal internatio nale treinen te laten rijden. De drie bonden die de gistermor gen begonnen tweedaagse sta king organiseerden, vertegen woordigen de meesten van onge veer 30.000 machinisten. Zij pro testeren tegen het plan het aantal machinisten per locomotief van twee tot één terug te brengen omdat dit. volgens hen, een ver lies van 10.000 banen met zich mee zou brengen. Verder eisen zij een verkorting van de werkweek van 40 tot 35 uur en meer vrije uren als compensatie voor de nachtdienst DEN HAAG (ANP) - Het produktschap voor gedistilleerde dranken streeft ernaar dat er een minimumprijs voor sterke drank wordt afge kondigd. Dit is gisteren tijdens een openbare bestuursvergadering be kendgemaakt. Het voorstel tot een minimumprijs voor sterke drank te komen, is gedaan door een twaalftal producenten van gedistilleerd. Zij menen dat een prijsverordening moet worden afgekondigd, waarin wordt verboden sterke drank beneden de inkoopsprijs (plus de btw) aan particulieren te verkopen. Het produktschap kon zich met het voorstel verenigen en zal nu in overleg met het ministerie van economische zaken bespreken op welke wijze een dergelijke verordening tot stand kan komen. Een dergelijke prijsverordenine voor sterke drank moet in de eerste plaats worden goedgekeurd door de ministers van economische zaken en van landbouw. Bovendien doet zich het probleem voor. dat het produkt schap geen prijsverordenende bevoegdheid meer heeft. Het betreffende Koninklijk Besluit werd in december vorigjaar niet verlengd in verband met de onduidelyke situatie op de sterke drank-markt. Volgens een bij de vergadering aanwezige vertegenwoordiger van economische zaken zal het produktschap binnen afzienbare tijd weer over een prijsverorde nende bevoegdheid kunnen beschikken. Een uitspraak in januari 1978 van het Europese hof van justitie, waarin de minimumprijs voor oude en jonge jenever en vieux onverbindend werd verklaard, leidde tot een geduchte prijzenslag op het gebied van sterke drank. Het initiatief van de producenten, nu overgenomen door het produktschap. is er op gericht deze pnjzenconcurrentie aan te pakken. 1351,00 1360.01 171,00 165.00 91,50 187,50 53,00 2010.00 31,00 BELEGGINGS INSTITUTEN 575.00e 133.00 124.50 BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - Het Dam rak heeft vandaag by hervatting van de handel een zeer gezapig beeld te zien gegeven. Het me rendeel van de hoofdfondsen be gon op een nauwelijks gewyzigd niveau. Vast was wel Hoogovens, dat by het begin van de handel f 1 meer waard bleek op f 32,60 Van de andere internationals was AlCZO 1 0,10 cent hoger op f 29 Unilever, Philips en Kon. Olie begonnen een dubbeltje lager. Van de weinige fondsen die ho ger noteerden behoorde ook Dell met een avance van fl,20 op f 111,20, en Nationale Nederlan den dat een dubbeltje beter WM op f 115,30. KLM, HVA. Nedlloyd. Van Omme ren en de beide grote banken wa ren fractioneel lager Heineken en Kon Boot hielden het op de oude slotkoers van gisteren. De staatsfondsenmarkt was goed pryshouden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25