Ook Nederland stuurt aan op erkenning van de PLO AMNESTY EN MENSENRECHTEN de weekbladen ELSEVIERS DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1979 DEN HAAG - De Nederlandse politieke partijen sleutelen koortsachtig aan een herziening van hun standpunt over de PLO. Voor het eerst sinds het ontstaan van de staat Israël lijkt politiek Nederland zich niet langer te verzetten tegen een Vorm van erkenning van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie. Vanaf 1979 behoort de fel afwijzende wijze waarop over tie PLU werd gesproken tot het verle den. Individuele politici mogen het voortouw hebben genomen in deze discussie, ook de verklarin gen van de Nederlandse regering zijn van toon veranderd - alle ver zekeringen van minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) ten spijt. Feit is dat Nederland niet langer vervuld is van een onbe perkte sympathie voor Israël, hoewel het bestaansrecht van dat land niet ter discussie staat. Tot de oliecrisis van 1973 heetten Palestijnen in ons land „terroris ten". Door de olieboycot van dat jaar veranderde dat niet, inte gendeel. En in Israël versterkte het gevoel zich, dat men in ons land een solide bruggehoofd in West Europa had. Maar door de crisis werden de Nederlanders zich massaler dan ooit bewust van de tegenstellingen in het Midden-Oosten. Witte voet Onder invloed van Frankrijk - dat al sinds De Gaulle kan bogen op een diplomatieke witte voet bij de Arabieren - ging in datzelfde 1973 de Europese Gemeenschap door de bocht. In Londen ver klaarden de Negen dat Israël be reid moest zijn „de legitieme rechten van het Palestijnse voïk te erkennen". Van de Arabieren werd daarnaast een erkenning van het recht van Israël verwacht om in vrede te leven binnen veili ge grenzen. Nederland sloot zich hierbij aan. De Nederlandse opvattingen kwa men in een stroomversnelling doordat ons land in maart een di recte betrokkene werd. Daarna werden zowel de Nederlandse troepen van het VN-vredesleger in Libanon als hun achterban zich pijnlijk bewust van wat zich in het Midden-Oosten afspeelt. Opvattingen moesten herzien worden, eenzijdigheid bleek on mogelijk te handhaven. Onder de soldaten groeide het anti-semi- tisme, zoals bleek uit een inter view de Haagse Post. Dan is er nog majoor Haddad, de opstandige Libanese officier, die een bufferzone tussen Libanon en Israël bezet houdt. Met de be richtgeving over het optreden van deze majoor tegenover de UNIFIL-troepen - en dus ook de Nederlanders - steeg de veront waardiging hierover in ons land. Automatisch slaat dit terug op Is raël, dat hem volledig steunt. Formeel Voor het eerst moest de Nederland se regering formeel met de PLO onderhandelen nadat de Neder landse cameraman Wil Rutten bij een reportage in Libanon in een Palestijnse cel belandde. „Een puur humanitair contact", zei Van der Klaauw, maar Israël was er beDaald niet eelukkie mee. In die geïrriteerde en nerveuze sfeer vond vorige maand het bezoek aan Nederland plaats van Van der Klaauws collega Mosje Dayan. Na drie dagen vertrok Dayan, een illusie armer. Hij was er niet in geslaagd de Nederlandse rege ring een vriendschappelijker standpunt te laten innemen over de Israëlische politiek. In plaats daarvan was hij op zijn vingers getikt over de bombardementen op Zuid-Libanon, de nederzet- Door Paul de Vries en Louis Burgers tingenpolitiek op de Westoever en de Gazastrook en het gedrag van majoor Haddad. Dit moment grepen de politieke partijen aan om via hun buiten landspecialisten een paar proef ballonnetjes op te laten ten gun ste van de PLO. In PvdA-kringen lekte een conceptrapport uit van de werkgroep Midden-Oosten. De CDA-er Jan Nico Scholten had het over een „voorzichtige erkenning" van de PLO door de regering. Bolkestein (WD) liet weten persoonlijk geen bezwaar tegen erkenning van de PLO te hebben, maar de tijd voor de re gering nog niet rijp te achten. Ook het PvdA-rapport bepleit in formele contacten met de PLO. Formele erkenning zou pas moe- Minister Van der Klaauw ten volgen wanneer de bevrij dingsorganisatie het bestaans recht van Israel aanvaardt. Dan ook moet Israël bereid zijn met de PLO aan tafel te gaan zitten, al dus het rapport waarover de werkgroep het nog deze maand eens hoopt te worden. Pronk Een minderheid binnen de PvdA, aangevoerd door ex-minister van ontwikkelingssamenwerking Jan Pronk, streeft namelijk naar contacten met de PLO zonder voorwaarden vooraf. Pronk vindt het politiek geen goede gedachte de PLO te vragen eerst de passa ge in haar handvest over de ver nietiging van de staat Israël te schrappen. Zover zijn de regeringspartijen CDA en VVD nog niet. Frits Bol kestein: „Geen erkenning van de PLO door de regering en ook geen officiële of officieuze con tacten. zolang het PLO-handvest doortrokken is van de wens Israël te vernietigen en zij met enthou- de verantwoordelijkheid r terreurdaden claimt". Maar hij houdt wel de weg open van persoonlijke, oriënterende ge sprekken. Het dichtst bij Pronk staat Schol ten, die een lans brak voor „sub tiel contact" - ook op regerings niveau - met de PLO, zonder daarbij voorwaarden vooraf te stellen. Voorwaarden vooraf zijn niet zo reëel, meent Scholten, enerzijds omdat de PLO er op dit moment toch niet over piekert vriendelijk te worden tegen Is raël en anderzijds om dat genoeg zaam bekend is dat „Nederland Israël steunt". Hangijzer De zaak blijft de komende maan den een heet hangijzer, dat staat vast. Maar duidelijk is dat de Ne derlandseopvattingen belangryk aan het verschuiven zijn ten gun ste van de Palestgnen. Koren op de molen van Jasser Arafat d.e snelle resultaten boekt met zijn „glimlach offensief' naar Euro pa. De door de PLO zo gewenste „de facto"-erkenning door Euro pa en de VS lukt niet ver meer weg. Zo n officieuze erkenning zou een belangrijke verschuiving betekenen in de machtspolitieke verhoudingen in het Midden- Oosten. En die heeft de PLO hard nodig wil zij niet uit de markt geprusd wor den door met name Syrië en Jor danië, die - hoewel ze de mond vol hebben van Arabische solida riteit - zo hun eigen plannen heb ben met betrekking tot de West oever en de Gazastrook. Daarom moet de PLO uiteindelijk wel met Israël gaan praten over een Palestijnse ministaat in deze nu nog door Israël bezette gebie- Voorwaarde PvdA-kamerlid Harry van den Bergh: „Aan het tot stand komen van een dergelijk gesprek kan Nederland op zeer bescheiden schaal bijdragen". Voorwaarde daarvoor is dat Nederland dan wel een redelijke vertrouwens relatie blijft houden met Israël en de balans niet volledig laat door slaan naar de PLO. Israël kan nog steeds rekenen op de sympathie van de Nederlanders. Maar onder invloed van de gewij zigde omstandigheden in het Midden-Oosten groeit het gevoel dat zonder de PLO een goede re geling onhaalbaar zal zijn. De een sneller, de ander langzamer stuurt elke partij in ons politieke spectrum aan op een uitspraak die erkenning van de PLO moge lijk maakt Wie de rapporten van Amnesty International over de men- senrechtenproblematiek leest, kan alleen maar somber wor den gestemd. In meer dan honderd staten, verpreidover vrijwel alle continenten, wor den de mensenrechten ge schonden. De landen waar de rechtsbescherming van de burger afdoende is verzekerd, zijn duidelijk in de minder heid. Het gaat om méér dan politieke onderdrukking, hoe afschuwelijk op zichzelf ook. Tot de fundamentele mensen rechten behoort ook het recht te zijn gevrijwaard tegen ar moede en gebrek. Maar voor 800 miljoen medewereldbur gers geldt dat niet. Zij leven op of onder de grens van het bestaansminimum. Te vaak wordt ook vergeten dat in tal van landen aan de vrouw de meest elementaire rechten worden onthouden. Maar er zijn ook lichtpunten. In de afgelopen jaren verdwe nen de dictaturen in Portu- gql, Griekenland en Spanje. 1979 zag de val van Amin in Oeganda en van Somoza in Nicaragua. Hoopgevend is ook dat in de democratische landen steeds meer wordt in gezien dat de strijd voor de mensenrechten een onderdeel dient te zijn van het buiten lands beleid. Vroeger was dit een omstreden zaak. Thans komen menigmaal de negen lidstaten van de Europese Gemeenschap gezamenlijk in de weer als van ernstige schendingen van mensenrech ten sprake is. Onder president Carter is ook Amerika een ac tief mensenrechtbeleid gaan voeren. Tekenend voor deze groeiende belangstelling voor de men- sentechte is ook dat de Slot- acte van de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa, in augustus 1975 in Helsinki aanvaard, de verplichting tot respect voor de mensenrechten duidelijk is vastgelegd, dit mede op hard nekkige Nederlandse aan drang. Helaas valt nog steeds een schrille tegenstelling te constateren tussen dit begin sel en de dagelijkse praktijk in het Sow jet-blok. Maar wel is deze afspraak van Helsinki een belangrijke mo rele steun voor hen die in communistisch Oost-Europa de strijd voor grotere vrijheid voeren. Charta '77 in Tsjecho- slowakije heeft haar actie ge baseerd op de Slotacte van Helsinki. Het vroeg niet om het verjagen van het commu nistische regime; het vroeg uitsluitend aan de Tsjecho- slowaakse regering om de verlichtingen van Helsinki na te komen die zij vrijwillig was aangegaan. De niet-communistische landen van Europa hebben elkaar in het kader van de Raad van Europa gevonden in een Eu ropees verdrag, dat een om schrijving geeft van de men senrechten die door de ver dragspartijen moeten worden gerespecteerd, maar boven dien voorziet in de mogelijk heid dat een staat een klacht indient tegen een verdrags partij waarvan wordt aan genomen dat deze de verplich tingen in verband met hand having van de mensenrechten heeft geschonden. De meeste lidstaten van de Raad van Europa, waaronder ook Ne derland. hebben ook het indi viduele klachtrecht van hun burgers erkend. Ook in het kader van de Ver enigde Naties is sinds de Tweede Wereldoorlog veel werk verricht betreffende de normstelling inzake de men senrechten. Ik denk bijvoor beeld aan de in 1948 door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties aan vaarde Universele Verkla ring inzake de rechten van de mens, en aan de VN-verdra- gen over economische, sociale en culturele rechten,over bur gerlijke en politieke rechten en over de bestrijding van de rassendiscriminatie. Maar niet is het gelukt om overeen stemming te bereiken over procedures om staten die de aangegane verplichtingen schenden, te noodzaken deze na te komen. Zelfs bleek het, ondanks herhaalde Neder landse pogingen, niet moge lijk te komen tot een hoge commissaris voor de rechten van de mens, en dit ondanks het feit dat terwille van de aanvaarding van deze ge dachte diens bevoegdheden zeer bescheiden waren gefor muleerd. Toch hebben de VN-verdragen een betekenis. Zij bieden de mogelijkheid om de mensen- rechtpraktijk van bepaalde staten te toetsen aan de door hen aangegane verplichtin gen; zij ontnemen de zich mis dragende staat de mogelijk heid om kritiek van buitenaf te weren met het argument dat het hier om een interne aangelegenheid gaat. De VN- verdragen leven de rechtsba sis op voor een dergelijke in ternationale bemoeienis. Het belang rijkste VN-orgaan op het gebied van de mensen rechten is de in 1946 in het ka der van de ECOSOC ingestel de Commissie voor de Rechten van de Mens. Nederland is vanaf 1 januari 1980 voor een driejarige periode als lid van deze commissie gekozen. De commissie verricht belangrijk werk bij het bestuderen en rapporteren van mensenrech ten. Een van haar meest op vallende daden in het recente verleden was het instellen middels een werkgroep van een onderzoek naar de schen ding van de mensenrechten in Chili. De rapporten van deze werk groep zijn de voornaamste grondslag geweest voor de de batten die in de afgelopen ja ren in de VN over Chili zijn gevoerd - debatten die enige malen met een scherpe ver oordeling met de praktijk van het Chileense regime zijn beëindigd. De samenstelling ran de com missie is een afspiegeling van de machtsverhoudingen bin nen de VN. Dat betekent dat ook landen vertegenwoordigd zijn die een geheel andere vi sie op mensenrechtsituaties hebben dan het onze. Dit maakt het werk in de commis sie verre van eenvoudig. Ook valt te bedenken dat een aan tal landen,als gevolg van hun (politieke of economische machtspositie, weinig of niet gevoelig is voor internatio nale druk. Iran kan in dit verband als één van de voor beelden worden genoemd Hoe moeizaam de strijd ook is, toch is er geen reden voor moedeloosheid. In democrati sche staten groeit de bereid heid van regeringen, vaak ge stimuleerd door particuliere organisaties, om een actief mensenrechtbeleid te voeren. Het gaat erom deze activitei ten zodanig te richten, te ka naliseren en te coördineren, dat het lot van de slachtoffers ran onderdrukkingran ver volging en marteling ook werkelijk uxjrdt verbeterd. Het is een werk dat vele tegen slagen te zien geeft, maar ook succes. Wij kunnen en mogen ons niet veroorloven onze in spanningen te iverzwakken; we zullen ze moeten verdub- In De Tijd wordt minister Albeda van sociale zaken uitgebreid ge portretteerd. Veel opmerkelijks valt er overigens niet te lezen of het zou de uitlating van de minis ter moeten zijn dat hij uit het ka binet stapt als hij niet de kans krijgt het hem voor ogen staande beleid uit te voeren. Dit lijkt een schot voor de boeg in verband met de besprekingen over het dekkingsplan van de begroting voor 1980. Albeda relativeert de dreiging van zijn opmerking ech ter onmiddellijk met de verzeke ring dat het kabinet tot op heden als een goed team functioneert. "Zelfs beter dan andere teams waarin ik wel eens heb mogen werken". Het omslagverhaal gaat over het alcoholgebruik door de jeugd. Dat gebruik heeft een zorgwek kende omvang genomen. Uit een onderzoek is gebleken dat 81 procent van de jeugd van 16 t/m 18 jaar vrij geregeld alcohol con sumeert. Twee jongens van 19 jaar die zo'n twintig pilsjes op een avond naar binnen slaan en zich zelf nog tot de matige drinkers rekenen zeggea"Wij verslaafd? Als het zou moeten hielden we er morgen mee op. Maar het is lek ker dus waarom zou je? Drank is helemaal niet ongezond, dat is zo'n gelul. Nee, weetje wat erg is? Drugs, marihuana en zo, dan ben je echt verslaafd". Een hulpver lener wijt het overmatige alco holgebruik aan de huidige onze kerheid bij de jeugd. Pelle Mug, fractievoorzitter van de PvdA in Amsterdam, zegt dat de afgetreden wethouder Irene Vorrink moeite had om de juiste toon te vinden. "Ze heeft wel eens de neiging zich af te sluiten. En in een Amsterdamse situatie gaat het dan mis. Dat pikken Amster dammers niet". Verder in De Tijd een terugblik op de snelle verkiezing, een jaar geleden, van de inmiddels over leden paus Johannes Paulus I en een artikel over akkerbouwer Jaap de Boer uit de Flevopolder die zich niet klein laat krijgen door prijzen en paardebloemen. Voorts een artikel over de ramp zalige gebeurtenissen rond de Fastnet-zeilrace. Hoe kon het ge beuren? Aan de vooravond van het we reldkampioenschap wielrennen op de weg mag Jan Raas, één van de favorieten voor de titel, zijn zegje doen. Raas maakt zich boos op die sportjournalisten die in hun artikelen suggereren dat een dergelijk kampioenschap wordt gekocht of verkocht. Raas: "Het is een keihard wereldje. Daarom snap ik ook niet dat de pers durft te schrijven over 'laten winnen' en zo. Dat is gewoon belachelijk. Het is godverdomme keihard. Kijk, als er in één of andere strontkermiskoers in België wat gebeurt dan neem ik dat wel aan, daar zal heus wel eens wat gebeu ren". Even verderop in het artikel geeft Raas overigens wel toe dat er tijdens een belangrijke koers vaak druk wordt 'gepraat'. Mr. Van Veen, de spreekbuis van de werkgevers, vindt dat er van Bestek'81 onvoldoende terecht komt. Vorige week baarde hij op zien met pittige kritiek aan het adres van het 'ondernemers- vriendelijke kabinet-Van Agt', in de Haagse Post doet hij het wat genuanceerder "Het kabinet is van te optimistische uitgangs punten uitgegaan. Als er dan te genvallers komen moet men dat corrigeren. Doet men dat over 1979 niet dan zal het zich in 1980 herhalen". De succesvolle film The China Syndrome, handelend over de gevaren van kernenergie en de pogingen van machthebbers om dat te verbloemen, kreeg destijds in Amerika nogal wat negatieve recensies. Die recensies worden nog eens opgerakeld tegen de achtergrond van de kernramp in Harrisburg die zich kort na het gereedkomen van de film voor deed. Ook in de Haagse Post een debat tussen PvdA'er Jan Pronk en WD'er Frits Bolkestein over de PLO en een reportage over 'de stopkogel van Wiegel'. MAGAZINE Ook in EM aandacht voor de wielrennerij. Alice Oppenheim interviewde ex-coureur Peter Post, nu ploegleider. Post bekent dat zijn ouders het wielrennen maar ordinair vonden. "Mijn va der was een middenstander, hij had een slagerij. Wielrennen, dat was voor de hele gewone mensen, daar kreeg je een ronde rug van. Het waren ook heel gewone jon gens die het deden. Gerben Kar stens is de zoon van een notaris maar dat kun je niet aan hem merken. Dat is een geval apart, zo'n rare, rauwe boerevogel is dat". Post zegt dat hij evenals de renners van tegenwoordig vroe ger ook wel eens wat middelen slikte: "Maar ik ben er nooit beter door gaan rijden, eerlijk waar niet. Het maakte bij mij de zenu wen alleen maar erger, de stop pen sloegen door". De heren van het KNMI blijken nogal geirriteerd over alle kritiek die ze naar aanleiding van hun (dikwijls foutieve) voorspellin gen te verwerken krijgen. "Als het regent krijgen wij daarvan de schuld", klinkt het verongelijkt. De meteorologen van het KNMI vinden dat ze dit jaar betere voor spellingen doen dan in de vijf voorgaande jaren. EM start deze week met een nieuwe serie over architectuur. Professor Carel Weeber karakte riseert de moderne kleinschalig heid als "nieuwe truttigheid". "Ik heb die uitdrukking gekozen omdat men de overzichtelijkheid uit de architectuur ging bannen. Overal verschenen hoeken en ga ten. Men durfde niet meer ruim telijk te denken VN opent met een artikel over de erbarmelijke controle van de zo genaamde wet investeringsreke ning (WIR). Deze wet. vorig jaar mei ingegaan, verleent onderne mers fikse belasting-voordelen wanneer ze in bepaalde gebieden investeringen plegen. Volgens VN-redacteur Feike Salverda, die belasting-topman Sleddenng aanhaalt, zijn de WIR-prémies in de zakken van ondernemers ver dwenen zonder dat er een vol doende controle heeft plaatsge vonden naar de rechtmatige uit betaling van de premies. Het ar tikel draagt de kop Het ver schrikkelijke gelijk van Marcus Bakker omdat deze CPN-politi- cus destijds over de wet zei: "Het is niets anders dan een reusachti ge overheveling van geld naar de ondernemingen". Oud-ambassadeur Boon verde digt de door velen gelaakte ma nier van optreden van diploma ten: "Je moet je, net als een beest, tot op zekere hoogte- aanpassen bij je omgeving anders word je uitgeroeid. Je kunt niet in een ge zelschap waar iedereen in r«»k is. in een open hemd komen. De heer Den Uyl kon je altijd overal herkennen als de enige vent die op recepties voor donkere pak ken in een bruin pak rondliep. Het was niet erg, je kon hem zo overal makkelijk vinden maar een zekere conformiteit is wen selijk". Ex-premier Bachtiar van Iran zegt over de huidige Iraanse lei der Chomeiny dat de islam bg hem voor alles gaat. "De islam moet de wereld regeren zoals het katholicisme in de tijd van Karei de Vijfde. En hij denkt dat hij de paus van de islam is terwgl er on der de ongeveer vijfhonderd miljoen islamieten op de wereld minder dan tien procent net als Chomeiny sjiiet zijn". De Amerikaanse filmacteur Jack Lemmon bekent aan Ab van Ie peren de pest te hebben aan Ita liaanse actrices. "Sophia Loren vind ik ongenietbaar Die meet zich de air aan van femme fatale, alsof ze alle mannen rauw lust maar ze eigenlijk alleen maar in de diepvries wil stoppen". In VN voorts een interview met de bin nenkort 95 jaar oude bouwmees ter H.Th.Wijdeveld. Het kleuren- katern is gewijd aan het feno meen stacaravan waar elk week end tienduizenden Nederlanders naar toe trekken. hervormd nederland Dit opinie-weekblad was giste ren nog niet in de Leidse kiosken verkrugbaar. BERT PAAUW

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19