Vijf AZC-spelers uit nationale selectie gestoten REM OP BEVOLKINGSGROEI VAST WERK EN EEN GOED SALARIS:1 3':o--Uu,°put :nM3d PRODUKTIEMEDEWERKER ZOETERWOUDE SSde™ Keinèken. 7/leidsch dagblad Rel in waterpolo-top Zwarte lijst van firma's die Zuid-Afrika steunen PROFRONDE VAN LEIDEN DONDERDAG 23 AUGUSTUS 197! (Van onze sportredactie) BUSSUM - Vijf spelers van landskampioen AZC-Alphen zijn gisteravond door de KNZB uit de nationale waterpo- lo-selectie verwijderd. Ton Buunk, Gijze Stroboer, Frank van de Akker, Erik Noordegraaf en Ed van Es weigerden hun deelname aan het trainingskamp van de bond, dat eind van dit jaar op de Canarische Eilanden gehouden wordt. „En dat betekent dat zij niet meer voor het Neder lands team in aanmerking komen", aldus Henk Lichten- veldt, de coordinator van de ploeg. De vijf AZC'ers, van wie bekend was dat zij in die periode de voor rang geven aan een tournee van hun club naar Australië, zijn gis teravond in het sportfondsenbad te Bussum voor de keuze gesteld. In een persoonlijk gesprek met bondscoach Ivo Trumbic en KNZB-vertegenwoordigersToet, Lichtenveldt, Blom en De Vos weken zij echter niet van hur. eerder ingenomen standpunt af. AZC-aanvoerder Ton Buunk: „Voor mij was het een heel moei lijke beslissing. Ik had mijn car rière heel anders willen afsluiten. Maar aan het standpunt van de KNZB viel niet te tornen en voor ons was het een principiële zaak". De moeilijkheden tussen de AZC- groep en de KNZB dateren al van begin dit jaar. Buunk: „In de cember vorig jaar zijn er afspra ken gemaakt met Trumbic over de voorbereiding van het Neder landse team. Ook het bewuste trainingskamp kwam toen ter sprake. Met dat voorstel zijn we destijds akkoord gegaan onder voorbehoud dat er voor Bunnik, waar de trainers en besturen van de clubs bijeen zouden komen, een definitief voorstel van ge maakt zou worden. In februari in Bunnik heeft George Geurtsen (de clubtrainer van AZC, die een maand terug zijn ontslag nam) gezegd het oneens te zijn met dat trainingskamp. Volgens het AZC-bestuur heeft de zwembond toen toegezegd erop terug te zul len komen. Dat is niet gebeurd. Alleen houdt Ivo Trumbic vol dat George er op een bepaald mo ment wel mee akkoord is gegaan. Dat is het probleem geworden. En het AZC-bestuur vindt dat trainingskamp niet in de voorbe reiding passen. Daar staan we ook volledig achter". Tijdens gesprekken met de KNZB heeft de Alphense club getracht uit de impasse van de afgelopen tijd te geraken. Jongstleden maandag liep een tweede poging stuk. Frank van de Akker daar over „AZC heeft wel alternatie ven aangedragen omdat zij het trainingskamp op de Canarische Eilanden door Trumbic zuiver als tactiektrainingen worden gezien en de groep daarna een hele poos niet meer bij elkaar zou komen, kon je je afvragen wat er van zou blijven hangen. AZC heeft toen voorgesteld om de laatste zes we ken van de competitie wanneer de beslissing vermoedelijk wel gevallen is te gebruiken om twee keer per week te gaan trainen. Zou je daar niet meer vruchten van kunnen plukken?" De KNZB wees dergerlijke voor stellen van de hand en hield vast aan de trip naar de Canarische Eilanden. Zo hield ook AZC zich vast aan de afspraken, die des tijds in Bunnik zijn gemaakt, zich daarbij beroepend op een band opname, waarop een en ander vastgelegd zou zijn. Die bandop name is alleen niet meer boven water gekomen. Van de Akker „Toen we daarom vroegen heeft meneer Lichtenveldt gezegd: dat bandje laat ik niet zien, dat is een vertrouwenskwestie. Toen heb ik gezegd: als je dat bandje niet laat horen, vertrouw ik op de woor den van George". Heeft een eventuele terugkeer van Geurge Geurtsen te maken met de weigering van de AZC-spelers om naar het trainingskamp van de KNZB te gaan? „In het begin heeft het wel meegespeeld, maar er zijn later zoveel factoren bijge komen dat dat niet meer aan de orde was", aldus Frank van de Akker. Ton Buunk: „Het woord George is tijdens de besprekin gen met de KNZB niet gevallen. Zijn vertrek was niet de oorzaak, maar wel de aanleiding tot onze stellingname. Anders zou dit zich misschien veel later hebben afge speeld. Kijk, de meeste jongens van de selectie zien onze opstel ling als een boycot. Dat is niet zo. We zijn zo positief ten opzichte van het Nederlandse team als geen ander. Dat hebben we, dacht ik, drie jaar lang bewezen. We hebben gewoon een ander in zicht over de opbouw". Buunk beseft dat de weigering van de Alphens spelers opnieuw een hoop problemen voor het natio nale team schept. „Dat is jammer. Ik hoop van harte dat ze alles ha len. Over de hele zaak hebben we de KNZB in een brief kenbaar gemaakt, dat wij zelf wel slordig zijn geweest, maar dat we zeker geen dubbele afspraken hebben gemaakt, zoals het in het nu uit gegeven perscommuniqué staat vermeld. Ik vind het verschrik kelijk, maar toch ook wel een beetje stom dat volwassen mpn- sen zo'n probleem niet kunnen uitpraten", aldus de Amster dammer die jongstleden maan dag nog het bondsereteken ont ving na 158 interlands. WIM VAN WANROOY „AZC schuld van deze gang van zaken BUSSUM - Jan-Evert Veer, aanvoerder van het Neder landse waterpoloteam, stelde dat de KNZB onder geen voorwaarde voor de manipu laties van één man (Geurtsen) zal bezwijken. "Geurtsen heeft het Nederlands water polo een kwalijke dienst be wezen. Hij heeft deze zaak over de ruggen van zijn spe lers uitgevochten. Later dis tantieerde hij zich van deze affaire door zogenaamd zijn ontslag in te dienen. Maar wel pas op het moment dat hij door zijn manipulaties en in triges voor honderd procent de zekerheid had dat zijn spelers hem door dik en dun zouden steunen. Hij trok zijn handen weg toen hij de uit slag van deze trieste machts strijd in zijn zak had. Ik neem aan, dat hij morgen met ple zier de training van AZC weer op zijn schouders zal nemen". Ook Henk Lichtenveldt, voor zitter van de werkgroep na tionale waterpoloselecties, gaf namens de KNZB ope ning van zaken. "We hebben er alles aan gedaan uit de moeilijkheden te komen, maar op gegeven moment viel er niet meer te praten. De AZC-spelers hadden dubbele afspraken gemaakt. Op 23 december met ons, eind januari tijdens het van Hase- lentoernooi met de club. In terne problemen bij AZC hebben er toe geleid dat deze kwestie uit de hand is gelo pen. Bovendien kon AZC niet aantonen dat die trip naar de Canarische eilanden de ver enigingsplannen dwars boomden. AZC heeft immers voor die periode nog niets vastgesteld. Wij stellen dat het AZC-bestuur geheel ver antwoordelijk is voor deze trieste gang van zaken". Over de aanvulling van de se lectie kon Lichtenveldt nog weinig zeggen. Landeweerd en Nieuwenhuizen komen te rug. Dat staat vrijwel vast. Daarnaast zal op korte ter mijn de ploeg volledig wor den gemaakt. VALKENBURG (GPD)-Twee uur en drie minuten: de opdracht voor het Nederlandse kwartet op de 100 kilometer. Een tijd die vol gens de berekeningen van de coaches Wagtmans en Gisbers gehonoreerd zou worden met een plaats op het erepodium. Guus Bierings, Theo de Rooy, Hennie Stamsnijder en Theo Hogervorst lieten de klokken ontploffen na twee uur, een minuut en 26 se conden. Opdracht vervuld, maar toch geen lachende gezichten in het Nederlandse kamp. Een foutje in het rekenwerk van Wagtmans: 2.03 was niet eens voldoende voor een plaats bij de top-tien op het eerste onderdeel van het wereldkampioenschap wielrennen. Sterker, de 2.01.26 van het vaderlandse viertal le verde niet meer op dan een roemloze zesde positie. De ploeg voldeed aan de verwach tingen, waar sloop dan het mis- sertje in het huiswerk van de coach? Onderschatting van de tegenstander is het antwoord. Nederland was sterk, de buiten landse concurrentie sterker. Oost-Duitsland werd winnaar in de snelste tijd ooit op een "100 km" gereden: 1.58.29, op het par cours van precies 98 km en 540 meter een gemiddelde van 4969 km per uur. Een ruime verbete ring van het record dat sinds 1968 (Montevideo, Uruquay) op naam staat van de Zweedse broers Pet- tersson met 49,751 km per uur. Het winnende viertal flitste op de autobaan tussen Maastricht en Heerlen voorbij met een gemid delde snelheid die de 50 km be naderde. In de slotfase liepen de Oostduitse tempobeulen het twee minuten eerder gestarte Poolse viertal m, maar die formatie mocht zich even later wel laten huldigen als de beste achterblijver want die aanduiding past als je met een verschil van meer dan twee mi nuten verslagen wordt. Noorwe gen werd verrassend derde, Rusland teleurstellend vierde. Tussen dit land en Nederland nestelde zich ook nog Zwe den. Hadden Wagtmans en Gisbers zich vergist in de kracht van de bui tenlanders? Een 100 km wordt niet zo vaak verreden en het ver krijgen van een juiste indruk van de verhoudingen is dus geen ge makkelijke opgave. Wagtmans: „Rusland was voor ons de favo riet, een ploeg die door ons niet te kloppen was. Prestaties van de anderen hebben ons verrast. Zo'n tijd van die Oostduitsers, dat is toch ongelooflijk". Het Nederlandse wielrennen kent inmiddels zijn plaats. De 100 km behoort vanaf heden tot de nummers waarop de verzamelde concurrentie mag strijden om de tweede plaats. Falk Boden, An dreas Petermann, Bernd Drogan en Hans Joachim Hartnick heer sen ook volgend jaar in Moskou. En mocht èèn van hen daar door omstandigheden niet zijn dan staan de opvolgers klaar. Trainer Egon Miethe heeft een ruime se lectie van gelijkwaardige cou reurs tot zijn beschikking. In de Misrekening O Wagtmans, goud voor O Oostduitsers De 'wonderploeg' van Oost- Duitsland in actie. Veel en veel sneller dan de rest. Ronde van Slowakije kwam een Van de Oostduitsers zodanig ten val dat hij zijn plaats moest af staan. Moeiteloos werd Boden, pas 19 jaar oud en wereldkam pioen bij de junioren, inge past. Wagtmans: „Had ik Jos Lammer- tink opgesteld dan hadden we vandaag twee minuten sneller gereden, dan hadden we op het podium gestaan. Hij wilde nieten in dit land is het zo datje niemand kunt dwingen. Als Drogan ge weigerd zou hebben te rijden in de ploegentijdrit dan had hij zijn fiets kunnen inleveren en was waarschijnlijk teruggestuurd naar de fabriek". Zo gaat dat. Het Oostduitse viertal staat aan het vertrek naar Mos kou terwijl Wagtmans maar moet afwachten. De Rooy, Stamsny- der en Lammertink prof. Wie volgt. Zegt hij: „Bondscoach zijn in Nederland is een ontmoedi gende bezigheid. Zo heb je een sterke ploeg, zo staat er een hand tekening onder een profcontract. Het is niet te vermijden". Uitslag: 1. Oost-Duitsland (Boden, Drogan, Hartnick en Petermann) 1 uur, 58 mi nuten en 29 seconden (gem. snelh. 49,9 km/u), 2. Polen (Jankiewicz, Ciekans- ki. Lang en Plutecki) 2 00.33, 3. Noor wegen (Digerud, Saeter, Wilmann en Odegard) 2.00,42, 4. Sowjet Unie (Koetsnetsov, Pribil, Jarkin en Katsji- rin) 2.00.51, 5. Zweden (Goeransson, Prim, Sefersaell en Nikiver) 2.01,05, 6 Nederland (Stamsnijder, Bierings, De Rooy en Hogervorst) 2.01,26, 7. Italit 2.01.34.8 Bulgarije 2 02,13,9 Tsjecho Slowakije 2.02,14, 10. West-Duitsland 2.02.50. VANCOUVER (ANP) - De Neder- TT i ff J landse dameshockeyploeg heeft tlockeysters kloppen leriana gistermiddag in het wereldtoer- J 1 -i gistermiddag nooi in Vancouver voor groep A, waarin Ierland tegenstander was, met 3-0 gewonnen. In de kwart finales van zaterdag zal Neder land uitkomen tegen de nummer den op de eerste plaats twee van groep B. Oranje eindig- In de wedstrijd tegen Noord-Ier- de met 6 punten uit drie wedstrij- land, waarin de Oranjedames een vrijwel voortdurende veldmeer- derheid hebben gehad, werden de doelpunten in de tweede helft gemaakt door Toos Bax (uit strafcorners in de 15de en 30ste minuut) en Margriet Bleyerveld (25ste minuut). (Van r verslaggevers) DEN HAAG - De regering vindt dat er een krachtig halt moet worden toegeroepen aan de groei van de bevolking in het gebied tussen Rotterdam, Den Haag, Leiden, Alphen en Gouda. Dit blijkt de structuurschets voor landelijke gebieden, die in grote lijnen aangeeft welk beleid de re gering de komende tien jaar op dit terrein wil voeren. De schets is gisteren aan de Tweede Kamer aangeboden. Het Zuidhollands middengebied (in de toelichting op de schets aangeduid als de Kleine Ring) behoort tot de regio's waar de groei van de bevolking in de pe riode 1960-1975 voor meer dan 45 procent is veroorzaakt doordat er zich meer mensen vestigden dan er vertrokken. Behalve voor de GENÈVE (DPA) - Een onder commissie van de VN-commissie voor de rechten van de mens die in Genève bijeen is, heeft een "zwarte lijst" gepubliceerd van ongeveer 2.500 banken, firma's en organisaties uit bijna 30 westelijke landen die het "racis tische en koloniale regime in Zuid-Afrika" steunen. De Egyptenaar Achmed Khalifa, die als rapporteur van de onder- commissie de lijst samenstelde, zei dat de meeste firma's kwamen uit Groot-Brittanië, de VS, Zwit serland en Frankrijk, maar dat er ook firma's waren uit Oostenrijk, Luxemburg, Zweden en Neder land. Voor militaire steun aan Zuid-Afri- ka werden alleen 32 Westduitse firma's aangeklaagd. Voorts ver schaften 200 Westduitse banken, firma's en andere organisaties economische steun. De regering in Bonn heeft daarop verklaard dat er geen enkele mili taire samenwerking tussen West- Duitsland en Zuid-Afrika be staat. De Westduits-Zuidafri- kaanse handels- en kapitaalsbe wegingen werden een "normale uitwisseling" genoemd zoals West-Duitsland die met zijn han delspartners in de hele wereld heeft. Dat betekent "noch een hulp voor Zuid-Afrika noch een positieve houding jegens de apartheidspolitiek". WIELRENNEN - Joop Zoetemelk zal waarschijnlijk niet worden gestraft voor zijn overtreding van het reglement op het gebruik van verboden stimulerende midde len. Bij de contra-expertise van het urinemonster van Zoetemelk zijn fouten in de behandelings procedure gemaakt. zgn. Kleine Ring geldt dit voor andere gedeelten in Zuid-Hol land en delen van Noord-Holland (waaronder Haarlemmermeer), Utrecht en Gelderland. De regering beschouwt het beper ken van de bevolkingsgroei in deze gebieden als een belangrijk onderdeel van het ruimtelijk be leid in de komende tien jaar. Van de provinciale besturen wordt verwacht dat zij deze uitspraak van de regering nader zullen uit werken. De bevolkingsgroei moet eveneens beperkt worden in gebieden die in de schets als „open ruimte" worden aange duid. Daar valt het gebied tussen Rotterdam, Den Haag, Leiden, Alphen en Gouda ook onder, evenals de Haarlemmermeer en het Utrechts-Zuidhollands Veengebied. Volgens de regering moet ernaar worden gestreefd dat er in deze gebieden zich niet méér (zo mogelijk minder) men sen vestigen dan er vertrek ken. De beperking van de bevolkings groei strekt zich niet uit tot ge meenten die al een groeitaak hadden (zoals Zoetermeer en Ca- pelle a.d. IJssel). Juist in derge lijke gemeenten moet de wo ningbouw worden geconcen treerd. Dat zal ook gaan gelden voor het noordelijk gedeelte van Haarlemmermeer, als dat als groeikern wordt aangewe- Duinen Uit oogpunt van natuurbehoud vindt de regering het belangrijk dat ook de bevolkingsgroei in het duingebied wordt afgeremd. Om dezelfde reden stelt de regering dat uitbreiding van de recreatie en de waterwinning in de duinen alleen maar kan worden toege staan, als natuur en landschap, of de mogelijkheid tot herstel van verloren gegane natuurgebieden, daar niet door geschaad worden. Waarmee niet gezegd is dat wa terwinning in de duinen niet kan worden uitgebreid. Want, voegt de regering aan haar beslissing toe, „bij uitzondering kan een af wijking van de regel ge rechtvaardigd zijn". Die uitzon dering kan ontstaan als er geen andere mogelijkheden zijn om aan een duidelijk aantoonbare behoefte aan grondwater van ho ge kwaliteit te voldoen. Een onderdeel van het ruimtelijk beleid in de komende jaren is ook het streven naar meer groen in de Randstad. De regering wil dat 30.000 tot 35.000 hectare bos in Nederland zal worden aangelegd; eenderde daarvan moet rond de steden in de Randstad terecht komen. In de structuurschets worden de landelijke gebieden in verschil lende zones ingedeeld. Er zijn zo nes waarin landbouw de hoofd functie vervult en ook zones waai dat voor de natuur geldt. Dit laat ste gaat op voor de duinenrij. De regering vindt dat er maatregelen genomen moeten worden tot be scherming van de zeereep. Het Zuidhollands middengebied (de Kleine Ring), Haarlemmermeer en het Utrechts en Zuidhollands veengebied worden gerekend tot een zone waarin afwisseling van landbouw, natuur en andere functies wordt aangetroffen. De Nieuwkoopse Plassen en het ge bied ten oosten daarvan gelden hierbij als waardevolle natuur gebieden en landschappen waarvoor eventueel bescher mende maatregelen moeten worden getroffen. de bottelarij vanaf 23 jaar vakantietoeslag en een winstdeling. nf W WPT^TPT/TiAT Vraagnü inlichtingen, tel. 071-814265 JHAftJ UAlAlJElIV Burgemeester Smeets- Gezegend feest. De sectie van de Raad van Kerken in ons land die relaties onderhoudt met mensen van andere wereldgodsdiensten heeft de 200.000 moslims onder ons een "gezegend feest" toege wenst bij het einde van hun vas- temaand (Ramadan) aanstaande vrijdag. In haar brief zegt de sectie, in toe nemende mate ernaar te willen streven dat veel christenen in Nederland de moslim-minder heid helpen om zich hier meer thuis te voelen. Anderzijds zou de sectie graag bevorderen dat de moslims een beter beeld krijgen van wat de christelijke kerken motiveert. De sectie pleit dan ook voor meer contact. "Dat kan een bijdrage leveren tot een ver draagzamer een vreedzamer sa menleving". Vicaris. Pater dr. Th. van Mont- foort (57) uit Boxtel is benoemd tot vicaris van bisschop Bluyssen van Den Bosch voor het zuidelij ke gebied, omgeving Eindhoven- Asten-Bladel-Helmond. De nieuwe vicaris woont momenteel in een klooster van de orde der assumptionisten en heeft talrijke bestuursfuncties bekleed in zijn congregatie. Hij is nu voorzitter van de commissie "Kerkelijke bibliotheken" en lid van het cura torium van de hogeschool voor theologie en pastoraat te Heerlen. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Dreisum (Fr.) T.J. Kamerbeek Hoevelaken; aangenomen de benoeming tot evangelist te Capelle aan de IJs sel W. Groenenboom Stellendam, werkzaam bij het chr. vormings instituut "De Proeftuin" te Mid- delharnis. Gereformeerde Ker ken Vrijgemaakt: aangenomen naar Meppel, voor zendings- dienst in Zuid-Korea, J.M. Bat- Wielerwedstrijden LEIDEN - De wielrenvereniging Swift organiseert morgenavond in Zuid-West bij de Rooseveld- straat wedstrijden in het kader van het 60-jarig bestaan. Om 18.30 uur beginnen de nieuwelingen terwijl na deze koers de ama teurs, liefhebbers, junioren en ve teranen op de racefiets zullen stappen. Zondag heeft de Leidse wielren vereniging een toernooi voor de jeugd georganiseerd. Zo'n 500 knulletjes van 8 tot 10 jaar zullen aan dit evenement, dat in De Waard zal worden gehouden, deelnemen. MOTORSPORT - Voor het eerst sinds 1973 zullen er op het circuit van Monza weer motorraces worden gehouden. Op 20 mei van dat jaar verongelukte de Italiaan se coureur Piero Pasolini en de Fm Saarinen tijdens wedstrijden voor junioren. Op 16 september wordt er gereden om het kam pioenschap van Italië. teau Kampen. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Bos koop J. van Vliet Aagtekerke. Smeergeld. Enkele vooraan staande theologen in de Neder duits Gereformeerde Kerk van Zuid-Afrika hebben ingestemd met de suggestie dat deze kerk het geld zal terugbetalen dat ze indertijd van het misterie van in formatie heeft ontvangen (uit ge heime fondsen) voor haar bureau oecumenische zaken. De hoogle raren W.D. Jonker, M. Janson en D. Bosch menen dat deze terug betaling gepaard moet gaan met een duidelijke schuldbekentenis over het feit dat de kerk op deze wijze dienstbaar werd gemaakt voor politieke doeleinden. Anderen zijn tegen teruggave. Zo veklaarde het synodelid dr. E. Klcynhans voor de tv dat dit he lemaal niet nodig is omdat het geld voor een bepaald doe) werd gegeven en besteed (oprichting bureau oecumenische zaken), en dan nog onder het uitdrukkelijke beding dat de kerk geen voor waarden van het ministerie zou aanvaarden. Statistiek. Volgens de computer van het studiecentrum voor we reldzending in Nairobi (Kenia) zal in de komende tien jaar het aantal christenen op ongekende wijze toenemen, vooral in de landen van de Derde Wereld, terwijl de ledentallen van de gevestigde kerken scherp kun nen terugvalllen. Dr. David Bar rett, directeur van het studie centrum, maakte de prognose op basis van getallen uit 223 lan den. ADVERTENTIE MAANDAG 27 AUGUSTUS TIJDENS OM DE GROTE PRIJS VAN HET LEIDSCH DAGBLAD Parcours: Herenstraat-Koninginnelaan Aanvang: 18.30 uur Toegang: GRATIS! Met o.a. Joop Zoetemelk, Hennie Kuiper, Gerben Karstens, Fons van Katwijk, Theo Smit. 'n aktieve krant! PROVESTE MODE HAARLEMMERSTRAAT - LEIDEN Mede mogelijk gemaakt door: Winkeliersvereniging Herenstraat.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17