Vergissing van arbiter levert Ajax Feyenoord weer matig weer winst Eagles 'gepakt' door Excelsior SCOREBORD NAC ondanks 2-1 verlies tevreden SPARTA VERSLAAT ZICHZELF MET „POSTBODEVOETBAL DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1979 SPORT PAGINA 13 ROTTERDAM (ANP) - George Oe- telmans zorgde in zijn eentje voor meer opwinding dan de tweeëntwintig spelers samen. Twee aanvechtbare beslissin gen van de scheidsrechter maakte mede dat Go Ahead Eagles tegen Excelsior met 1-2 ten onder ging. "Het wat George tegen Go Ahead Eagles", stelde een uiterst ver bolgen Joop Brand vast. "Er is natuurlijk een voorspel in deze kwestie", vervolgde de trainer van de Deventenaren, "Vorig jaar tegen FC Den Haag kregen we op het eind van de wedstrijd een strafschop tegen en toen liep het uit de hand. Nu worden we teruggepakt". Oetelmans gaf Excelsior na veer tig minuten een strafschop, toen doelman Endeman uitlopend in botsing kwam met Excelsior- spits Waslander. Daardoor kon Excelsior tot 1-1 terugkomen. De beslissende treffer na rust was eveneens omstreden. Dick Schneider schoot de bal tegen een aanvaller van de Rotter dammers op. Daardoor kwam Tijl, buitenspel staande, plotse ling in vrije positie. Hij trok de bal voor waarna Waslander de eindstand op het scorebord bracht. "Tweemaal buitenspel", brieste een boze Schneider na afloop, "Waslander stond voorbij de bal toen de voorzet kwam". Go Ahead Eagles had, daar was men het ook in het kamp van de Deventenaren over eens, on danks die tegenslagen, van een matig Exelsior niet mogen ver liezen. Van de aanval ging weinig uit. De oud-amateurinternational Henk ten Cate, die voor het eerst in de basis stond in een eredivi siewedstrijd, kwam er in het ge heel niet aan te pas. Ook Van Kooten en Groeneweg bleken niet in staat de verdediging van Excelsior voor grote problemen te stellen. De eerste goede combinatie kwam pas na een goed half uur. Sal- fischberger bereikte Woudsma, die vanaf de doellijn nog juist kon voorzetten. Voor Van Koo ten was het daarna uiterst sim pel Go Ahead de leiding te ge ven. Het incident van de strafschop, en de gele kaarten voor Ten Cate en Van Kooten die daarvan het di recte gevolg waren, haalden de bezoekers helemaal uit hun spel. Het gevolg was dat Excelsior na de hervatting het initiatief overnam. Nadat Waslander de beslissing had geforceerd drong Go Ahead wat meer aan. De ploeg miste echter de kracht om de tegenstander constant onder druk te houden. NIJMEGEN (GPD) - Het aan- en verkoopbeleid van het onder een zware schuldenlast gebukt gaande NEC stond gisteren min of meer centraal in het Gof- fertstadion tijdens het treffen met Feyenoord, dat uiteindelijk met 2-0 werd verloren. Hoewel de Nij- megenaren al sedert hun promotie in 1976 niet ge ringe moeite hebben het hoofd in de eredivisie bo ven water te houden viel er op de vaak indrukwek kende competitiestart van de Goffert-club door gaans weinig aan te merken. Feyenoord beter zouden Van der Lem passeert Si je Visser In tegenstelling tot de drie voorafgaande seizoenen liep NEC ditmaal niet zo hard van stapel. Na afgelopen zondag door FC Utrecht reeds met de neus op de feiten te zijn ge drukt. werden de Nijmegena- ren gisteravond door het ove rigens niet bijster impone rende Feyenoord gevoelig op de vingers getikt. Door deze tweede nederlaag liep de schade al flink op en bengelt de equipe van trainer Leen Looyen reeds troosteloos on der aan de ranglijst. Het behoeft nauwelijks betoog dat in dit stadium de over haaste en opzienbarende ver koop van NEC's produktief- ste speler Ronald Hendriks (daags tevoren beklonken met het Belgische Waregem) allerminst in de kraam van de ambitieuze Nijmeegse oe- fenmeester te pas kwam. Het is natuurlijk de vraag of de Nijmegenaren met vleugel spits Ronald Hendriks in de gelederen het er tegen dit AMSTERDAM (GPD) - NAC had gisteravond in de Water graafsmeer na afloop van de verloren wedstrijd tegen Ajax volop reden teleurgesteld te zijn. Want de manier waarop de nederlaag tot stand was gekomen had weinig met onmacht te maken, maar duidelijk met een vergissing van scheidsrechter Manuel, die bijne twintig minuten vóór tijd nimmer de professionele duikeling van Ruud Krol over de benen van theo Dierickx in het Bredase doelgebied met een strafschop had mogen honoreren. Het betekende 2-1 voor Ajax, dat vervolgens voldoende klasse in huis had om de voorsprong niet meer uit handen te geven. ROTTERDAM - De streng regerende hand van de grauwe matheid hield Sparta gisteravond té lang in een knellende gree'p. Tot genoegen van opponent Vitesse dekten de Rot terdammers zichzelf op eigen Kasteel toe onder een grauwsluier van onmacht. De pupillen van Mircea Petescu legden in de strijd tegen de Arnhemmers een onstellend gebrek aan inventiviteit en spitsvondigheid aan de dag, wat de bewoners van Nieuw Monnikenhuizen ongedachte uitzichten bood op een resultaat, dat zelfs Vitesse-trainer Henk Wullems ("Wat een opsteker, deze 1-2 overwinning") in zijn meest stoutmoedige prognoses niet had ingecalculeerd. Sparta of beter Mircea Petescu versloeg gisteravond in feite zichzelf. Want nadat een door geestdrift geschraagd openingsoffensief de verborgen gebreken van de Spangen-formatie enigermate had gecamoufleerd, kwam, naarmate de tweekamp vorderde, schrijnend aan het licht dat de ploeg van de Roemeense trainer allerminst een uitgebalanceerd geheel vormde. Petescu was daar zelf debet aan, nu hij had gekozen voor een middenrif (Adri van Tiggelen, Robert Verbeek en René v.d. Gijp), dat routine miste en uitsluitend vooruit dacht. Petescu mocht als excuus aanvoeren dat hij niet kon beschikken over Pim Verbeek, die voor de zoveelste maal hinder had van een knieblessure, het nam allemaal niet weg dat hij te laat de broosheid van zijn favoriete middenveldtrioonder- kende. Een linie, die bovendien een breker ontbeerde en zich té vaak schuldig maakte aan 'postbodevoetbal'. "Het duurde wel zeven minuten voordat er een pass kwam", kritiseerde Pim Doesburg naderhand. "Met jongens die de bal uitsluitend bij hun voorhoede willen brengen kan je de competitie niet in". Tijdrovende acties Afgaande op het duel met Vitesse lijkt de goalie het gelijk aan zijn zijde te hebben. Want juist die tijdrovende acties van met name Van der Gijp werkten balverlies in de hand, waardoor het behoudend gestarte Arn hemmers de tweekamp steeds meer naar hun hand konden zetten. Rou tiniers als Kick v.d. Vall en Theo Husers stonden er borg voor dat de bal bekwaam in de ploeg werd gehouden, waarna steevast een succesvolle poging werd ondernomen om een verbinding met de frontlijn te leggen. "Ze tikten ons gek", erkende ook Pim Doesburg. "Op die momenten zag je hoe kwetsbaar onze middenlijn was". In de openingsfase was dat overigens nauwelijks merkbaar. Sparta stortte zich gretig op de klus 'Vitesse' en kreeg in die periode tal van scorings kansen om de openingsgoal te ontdekken. Wout Holverda (na een rede lijke opening diep wegzakkend). Van Zoest en Schwarz hadden hun vizier iets te onscherp staan om het optimale rendement uit die moge lijkheden te halen. Vitesse-spits Hans Bleyenberg bleek in dat opzicht aanzienlijk alerter dan zijn Rotterdamse collega's, want nadat hij eerst alleen voor Doesburg had gemist, zorgde hij in de 43ste en 57ste minuut na voorzetten van Herman Gerdsen voor een 0-2 voorsprong. Eerst toen bracht Petescu Frank Weerdenburg en Dick Stuy v.d. Herik in de ploeg voor Van der Gijp en Robert Verbeek. Die mutaties gaven Sparta on verwachte dynamische impulsen. Want nadat de zwakke Van Zoest een vrije schop van de onwennige Wolfgang Schwarz tot 1-2 had omgebo gen, zette de thuisclub onder leiding van Weerdenburg ("Waarom'ik er naast stond? Ach, een beslissing van de trainer") aan voor een achtervol gingsrace. Die deels door pech (Stevens en Weerdenburg troffen het houtwerk), deels door gebrek aan koelbloedigheid (Stuy v.d. Herik mis te alleen voor Beukhof) op een mislukking uitliep. Zei de aanvankelijk gepasseerde Frank Weerdenburg tenslotte: "Na deze slechte competi tiestart zal Petescu voor meer routine moeten kiezen. Voor jongens die er de beuk ingooien. Anders spelen we binnenkort voor lege tribunes".. GERARD VAN PUTTEN Pleister op de wonde voor de Bre dase ploeg was ontegenzeggelijk de manier waarop men de lands kampioen partij had gegeven. Om die reden had trainer Jo Jan sen er helemaal geen behoefte aan de arbitrale beslissing te be kritiseren. Met een gezicht, waar van de tevredenheid duidelijk af straalde, verkondigde hij dat zijn ploeg zijn vertrouwen niet had beschaamd en op een wedstrijd kon terugzien die vertrouwen geeft voor de toekomst. In deze ambiance van voldaanheid stond doelman Mathe van Kelle duidelijk in het eerste gelid. Deze keeper - op papier tweede man achter Ton van Eenennaam - ont popte zich in De Meer als een brok onverzettelijkheid, waarop de Ajacieden zich onophoudelijk te pletter liepen. In deze arbeid op niveau werd hij uitstekend ge steund door zijn medeverdedi gers, van wie routinier Theo Die rickx zich duidelijk als koelbloe dige laatste man manifesteerde. En met de eveneens al enige jaren meelopende Bertus Quaars op het middenveld en de gevaarlijke puntspelers Wanny van Gils en Ton Sprangers had dit NAC vol doende ruggegraat om de wegens een blessure afwezige Martin Vreysen te doen vergeten. Uit deze schets blijkt al duidelijk waarom Ajax het in zijn eerste thuiswedstrijd, die door 9500 toe schouwers werd bijgewoond, zo razend moeilijk had. Weliswaar had de Amsterdamse formatie vrijwel tweemaal drie kwartier een greep op het spel. maar NAC stelde daar zoveel nuchterheid en inventiviteit tegenover dat het in zijn rol van "bezoeker" - laat de thuisclub het spel maar maken - naar een zeer acceptabele hoogte groeide. De Ajacieden troffen het in deze sfeer niet dat de eerste de beste aanvallende actie van NAC, op gezet in de vijfde minuut, meteen al succes opleverde. De Ajax-de- fensie aarzelde even en dat was voor Hans Heeren al voldoende om via binnenkant paal te scoren: 1-0. Uiteraard was het toen al snel noodzaak voor Ajax het initiatief zeer nadrukkelijk naar zich toe te halen. Wat al zes minuten later de gelijkmaker betekende, waar voor Henning Jensen de schou derklopjes kreeg, maar in feite Ad Krijnen, die via zijn hand het Manmoedig Hoe dan ook, vanaf het moment slikte NAC de teleurstelling manmoedig weg en concentreer de zich geheel op de manier waarop de wervelende, maar ze ker niet echt gevaarlijke aanval len van Ajax vroegtijdig een halt konden worden toegeroepen. Met Sprangers en de beloftevolle Van Gils - sterk aan de bal en goede lengte om koppend ver warring in de defensie van de te genpartijen te stichten - in de punt èn een beweeglijk midden veld dat niet uitsluitend defensief was ingesteld maar ook in voor komende situaties aanvallend steun verleende, werd Ajax be hoorlijk in de tang gehouden. En wanneer de Ajacieden, met de toch altijd onberekenbare Tscheu La Ling en Simon Taha- mata, in het laatsts stadium van een veelbelovende aanval waren gekomen, dan stond daar Mathe van Kelle zich als een vorst te manifesteren. Hoogtepunten van diens optreden lagen vlak vóór rust, toen Schoenaker en Ling zeer dicht bij een voltreffer wa ren, en vlak vóór tijd na een door braak van de inmiddels voor Frank Arnesen ingevallen Karei Bonsink. In de tweede helft kreeg de Bra bantse defensie het erg zwaar te verduren door enige onnavolgba re passeerbewegingen van Ling die hiermee weer eens zijn grote klasse demonstreerde. Maar wanneer de bal eenmaal van zijn voet was vertrokken was er in het centrum geen gretige man te vin den die als afmaker kon funge ren. Juist in die periode, die Ajax een beslissende voorsprong had kunnen en moeten opleveren, kwam de wat starre speelwijze van Henning Jensen als een remmende factor over. Althans, er was op die momenten een va cuum dat de Brabanders ener giek wisten op te vullen. hebben afgebracht, maar vast staat wel dat de tussentijdse transfer de rust in de toch al verzwakte NEC-ploeg (See- vens geblesseerd en Dries Visser geschorst) bepaald niet ten goede kan zijn geko men. De Nijmeegse formatie, die in de Goffert de laatste twee sei zoenen Feyenoord met 3-2 en 2-2 wist te bedwingen (in de Kuip werd het vorig jaar ook nog 0-0) was gisteravond niet bij machtede Rotterdammers te dwarsbomen. Toch zaten er ook ditmaal voor de ploeg van trainer Looyen wel degelijk meer mogelijkheden in dan alleen maar verlies. Leen Looyen merkte terecht op dat 1-1 een juiste uitslag zou zijn geweest. Kansen daartoe heeft NEC vooral na rust bij de vleet gehad. Enerzijds gin gen deze doelrijpe mogelijk heden verloren door gemis aan scherpte in de Nijmeegse stormlinie, anderzijds stak ook de Rotterdamse doelman Van Engelen in blakende vorm en voorkwam menig onheil. De bijna 13.000 toe schouwers in het Goffcrtsta- dion zagen NEC in het begin fris van de lever partij geven. Feyenoord, nog altijd zonder Jansen en Brard, probeerde de thuisclub uit de tent te lokken, maar de Nijmegena ren hapten niet en lieten zich niet tot overmoedige acties verleiden. Niettemin werd NEC in de 21ste minuut toch even voor schut gezet. Koenen verzuimde Notten de doortocht te belet ten. De Rotterdamse mid- denvelder bracht daarop Pe- tursson in stelling en tegen de inzet van de IJslander was doelman Formanoy machte loos: 0-1. NEC verwerkte de ze tegenslag manmoedig, maar de snit was eruit bij de Goffertbewoners die de schade daarna wel wisten te beperken. Op slag van rust was NEC zelfs dicht bij de ge lijkmaker. Uiteen hoekschop van Koenen kopte Peter Hendriks rakelings langs het heiligdom van Van Engelen. Veilig NAC-doelman Van Kelle brengt redding voordat Henning Jensen ge vaarlijk kan worden. Van Kelle brengt daarbij echter welzijn ploeggenoot Beusenberg in precaire positie.. kamp betekende. Met een winst punt minder had Ajax voldoende loon naar werken gehad. Toch kon NAC de moed opbrengen alle positieve punten uit deze krachtmeting op een hoop te ve gen en de negatieve te laten voor wat ze waren. EREDIVISIE Twente-Willem II 0-0, Pee Zwolle-Ro- da 0-0, NEC-Feyenoord 0-2, PSV- Utrecht 3-0, MW-AZ'67 1-2, Den Haag- Haarlem 2-1, Sparta-Vitesse 1-2, Ex- celsior-Eagles 2-1, Ajax-NAC 2-1. Opluchting Geen wonder dus dat de duikeling van Ruud Krol, die de bewuste omstreden strafschop opleverde, en die de acteur hoogst persoon lijk zelf verzilverde, een grote opluchting in het hoofdstedelijk STAND Feyenoord Ajax AZ'67 Vitesse Roda/JC Excelsior PSV Den Haag Eagles Utrecht Haarlem MW NAC Willem 2 PEC Twente NEC STAND: 4_0 Graafschap 5_2 Den Bosch 4_2 Groningen 3_1 Fortuna SC 3-0 SW 3_2 Heracles 4_2 Cambuur 2_2 Wagcningen 2_2 Eindhoven 3_4 Volendam 111 3^» DS'79 1113-4 Telstar 1112-3 VVV 1111-3 Helmond 111 0-2 Vlaardingen 2 0 0 2 0 1-5 EERSTE DIVISIE Amsterdam-SVV 0-0. Wageningen- Graafschap 0-2, Telstar-Vccndam 2-1, Volendam-Cambuur 3-1, Heerenveen- Den Bosch 0-2, Groningen-Kindhoven 1-0, ÜS'79-Helmond Sp. 1-1, Vlaard.-Fortuna S 0-3, Heracles-VW 2-1. 2 2 0 0 4 2 2 0 0 4 2 2 0 0 4 2 2 0 0 4 2 110 3 2 110 3 2 10 12 2 10 12 2 10 12 2 2 0 0 4 5-0 2 2 0 0 4 4-0 2 2 0 0 4 3-0 2 1 1 0 3 4-1 2 1 1 0 3 3-0 1 1 0 0 2 2-1 2 10 12 6-4 2 10 12 4-2 2 10 12 2-1 2 10 12 3-3 2 0 2 0 2 2-2 2 1 0 1 2 36 2 0 1112-3 2 0 1111-3 2 0 1111-4 2 0 1110-3 1 0 0 1 0 0-3 2 0 0 2 0 0-4 2 0 0 2 0 1-6 Feyenoord wekte in de tweede helft de indruk zich met de minieme voorsprong veilig te wanen. Het het NEC het zwa re krachten verslindende werk opknappen en gokte op de snelle counter. Die tactiek had de Rotterdammers kun nen opbreken want NEC ver schafte zich na rust een reeks levensgrote kansen. Ophof, Peter Hendriks, Janssen, Heisper en zelfs verdediger Sije Visser namen het Rotter damse bolwerk driftig onder vuur maar hun lofwaardige pogingen sorteerden geen ef fect. Terwijl de Nijmeegse aanhang tevergeefs wachtte op het moment dat de vlam toch nog in de pan zou slaan liet het verre van soepel draaiende Feyenoord weinig zien dat een honoiering waard was. In blessuretijd kregen de Rot terdammers daarom dan ook meer dan zij verdienden. De laatste actie van Peters, die evenals Van der Lem weinig opviel, mondde uit bij de veel meer in het stuk voorkomen de Petursson die, door zijn bewaker Willemse (gele kaart) zelden afdoende be teugeld, Feyenoord op de val reep naar 2-0 tikte. Leen Looyen benadrukte na afloop nog eens zich er niet bij neer te leggen dat er geen ver vanger voor Ronald Hendriks wordt aangetrokken. „Het probleem is natuurlijk wel dat een nieuwe speler ook in de ploeg moet passen. Voor een paniek-aankoop voel in dit stadium niks*

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13