„Bij tijdrijden mag geen enkel tandje haperen" Amerikaanse Kim Lineham zwemt wereldrecord Hockeydames Trinidad verrassen Nederland verdedigt gouden plak VAN AGT OPENT WK- WIELRENNEN China lid van wielerfederatie DINSDAG 21 AUGUSTUS 1979 SPORT FORT LAUDERDALE (AFP) - De- Amerikaanse zwemkampioen- schappen zijn geëindigd, zoals ze zijn begonnen: met een wereldre cord. De jonge Mary Meagher opende donderdag de vierdaagse competitie door tweemaal ach tereen het wereldrecord op de 200 meter vlinderslag te verbeteren. Kim Lineham sloot de kampioen schappen van 1979 in stijl af met een nieuw wereldrecord op de 1500 meter vrije slag: 16.04.49. Zij onttroonde daarmee de Australi sche Tracey Wickham (16.06.63). Deze oogst aan records was gering in vergelijking met andere jaren. De tamelijk overladen Ameri kaanse wedstrijdkalender was daarvan één van de oorzaken. Het begon met de Pan-Ameri- kaanse spelen voor de een, de Spartakiade voor de ander en vervolgens drie grote wedstrijden aan het einde van het seizoen: een wedstrijd tegen Groot-Brittan- nië, de eerste FIN A-ontmoeting in Tokio en de universitaire spelen in Mexico. Anderszijds was de warmte en de hoge vochtigheids graad in Fort Lauderdale een belemmerende factor. Chef-coach George Haines vond dat de omstandigheden in aanmer king genomen de toekomst van het Amerikaanse zwemmen er goed uit ziet. Beter in elk geval dan in het jaar voor de Olympi sche Spelen van Montreal. Een sprekend voorbeeld daarvan was het optreden van Kim Lineham. Lange tijd duldde zijn Marybeth Linzmeier aan haarzijde. De 800 meter ging tien seconden lang zamer dan in het persoonlijke nummer van een paar dagen te voren: 8.34.94 tegen 8.24.70. Daardoor hield zij voldoende re serves over om in hetzelfde tempo door te gaan. Marybeth Linz meier raakte uiteindelijk vier se conden achter. Voor degenen, die bij elk optreden van Tracy Caulkins een nieuw wereldrecord verwachtten, vielen de races tegen. De veelzijdige zwemster uit Nashville won wei drie onderdelenmaar deed dat niet in recordtijden. George Haines verklaarde: "deze winter is het 50 meterbad van Nashville gesloten. Tracy heeft moeten trainen in een 25 yards- bad. Pas vier dagen voor het be gin van de kampioenschappen kon ze in een 50 meterbad terecht. Men kon dus niet meer van haar verwachten. Maar desondanks heeft ze gewonnen Volgens Paid Bergen, de vroegere trainer van Tracy Caulkths is het merendeel van de Amerikaanse zwemmers en zwemsters in ge dachten al bezig met de Olympi sche Spelen van volgend jaar en weigeren ze momenteel tot het ui terste te gaan. Dat temperde overigens niet het op timisme van Don Gambril, een andere fameuze trainer, die voor spelde, dat de Amerikaanse af vaardiging goede kansen heeft om alle Olympische nummers te winnen. Tijdens de landenwedstrijd Sowjet- Unie-Canada heeft de 4x100 me ter wisselslagploeg van de Sow- jet-Unie haar eigen europees re cord verbeterd. Viktor Koesnet- sov, Alexander FedorovskyEv- geni Seredine en Sergei Koplia- kov kwamen uit op een tijd van 3.45.99. Deze vier zwemmers had den ook het vorige record in han den dat op 3.46.20 stond. GELEEN (GPD) - Menige wenkbrauw werd afgelopen vrijdag gefronst bij het bericht dat de vrijwel voltallige Nederlandse wielerploeg in de Zwitserse etappewedstrijd Grote Prijs Wilhelm Teil was afgestapt. Fietste daar niet de formatie die in de openingswed strijd van het wereldkampioenschap, de 100 km tijdrit voor ploegen moest proberen de wereldtitel van vorig jaar te prolongeren. Paste een langer verblijf in de Alpen niet in de voorbereiding of moeten we ons zorgen maken over de vorm van het kwartet Guus Bierings, Theo de Rooy, Hennie Stamsnijder en Theo Hogervorst. Het geruststellende antwoord komt van Jan Gisbers, in 1978 door bondscoach Rini Wagtmans gevraagd te assisteren en wegens enorm succes gehandhaafd. Gis bers: „Het was voor ons een trai ningswedstrijd. Enkele jongens begonnen klachten te krijgen, buikpijn, maagkrampen, dat komt vaker voor in etappewed strijden. Merkje dan dat de vorm niet aanwezig is, dan stap je op. Het luid geen zin langer te blij- Het geplande roemloze einde van de Nederlandse tijdrijders werd door de ambitieuze jongeren niet met gejuich begroet maar begrip was er wel. Had Gisbers zijn ren ners tot de laatste dag in koers gehouden dan was men maan dagnacht pas in het Limburgse land gearriveerd. Dinsdag was overgebleven voor training op het parcours, de autobaan Maas tricht-Heerlen. Een dag voor de wedstrijd past een zware training niet, winst lag in de 100 km die het Oranjekwartet gisteren kon trainen. Conclusie: een zwaar parcours, met een beetje wind minder gemak kelijk dan vorig jaar in het Duitse Brauweiler. Daar werd Neder land verrassend de nieuwe kam pioen. Goed, van Bert Ooster bosch, Jan van Houwelingen, Guus Bierings en Bart van Est was bekend dat zij een aardig stukje konden hardfietsen, maar wil je de Russische krachtpat- GELEEN (GPD) - Morgen schiet minister-president Van Agt de eerste formatie in de 100 kilometer ploegentijdrit voor amateurs weg. Het begin van het wereldkampioenschap wielrennen. Het startsein voor een gebeuren, dat negen wedstrijddagen omvat en dat zestien nieuwe wereldkampioenen oplevert. Vier in Limburg (ploegentijdrit, profs, amateurs en dames op de weg) en twaalf (sprint profs, amateurs en dames; achtervolging voor ploegen, dames, amateurs en profs; tandem, klassements wedstrijd; stayeren voor profs en amateurs en het 1 kilometer tijdrijden) in het Olympisch Stadion in Amsterdam. Het programma van de WK: woensdag 22 augustus: 100 kilometer ploegentijdrit op de auto baan Heerlen-Maastricht bij Hulsberg, start 11.00 uur. zaterdag 25 augustus: wegwedstrijd voor dames, 64 kilometer, 10.00 uur, Valkenburg. zaterdag 25 augustus: wegwedstrijd voor amateurs, 178,8 kilome ter, 13.00 uur, Valkenburg. zondag 26 augustus: wegwedstrijd voor professionals, 274,8 ki lometer, 9.30 uur, Valkenburg. dinsdag 28 augustus: 9.30-16.30 uur kwalificatieritten achtervol ging amateurs, achtste finales sprint dames, eerste serie ama teurstayers, herkansing sprint dames, achtste finales achtervol ging amateurs, finale herkansingsritten sprint dames; 18.30-23.00 uur: kwartfinales sprint dames, tweede serie amateurstayers, kwartfinales achtervolging amateurs, finale 1 kilometer tijdrij den, derde serie amateurstayers. woensdag 29 augustus: 10.00-16.00 uur: series sprint amateurs, halve finales achtervolging amateurs, herkansingsritten sprint amateurs, halve finales sprint dames, zestiende finales sprint amateurs, herkansing sprint amateurs; 19.00-23.30 uur: achtste finales sprint amateurs, herkansingsrit amateurstayers, finale sprint dames, herkansingsritten amateursprinters, herkansings rit amateurstayers, finale achtervolging amateurs. donderdag 30 augustus: 10.00-15.00 uur. kwartfinales amateurs sprint, kwalificatieritten ploegachtervolging, kwalificatieritten achtervolging dames, kwalificatieritten achtervolging profs; 19.00-23.45 uur: halve finales sprint amateurs, kwartfinale ach tervolging dames, finales sprint amateurs, kwartfinale achter volging profs, stayersfinale amateurs, kwartfinales ploegachter volging. O vrijdag 31 augustus: 10.00-12.45 uur: series tandems amateurs, herkansingsritten tandems, eerste serie profstayers; 18.30-23.45 uur: series sprint beroepsrenners, kwartfinales tandem ama teurs, halve finales ploegachtervolging, halve finales achtervol ging profs, herkansingsritten profsprinters, tweede stayersserie profs, finale ploegachtervolging, finale achtervolging profs. O zaterdag 1 september: 14.00-15.30 uur: klassementswedstrjjd amateurs eerste en tweede serie, demonstratie keirin; 18.30-23.30 uur: halve finales achtervolging dames, halve finales tandem, kwartfinale sprint profs, herkansingsrit stayers profs, finale tan dem, finale achtervolging dames. zondag 2 september: 12.00-17.00 uur: halve finales sprint profs, finale klassementswedstrijd, keirin-demonstratie, finale sprint profs, finale stayeren profs. sers, de Zwitserse souplesse en de wielermachines uit bijvoor beeld Polen, Oost-Duitsland, Zweden en Italië voorblijven dan is daar meer voor nodig. Een goe de voorbereiding, een prima teamgeest, kwaliteit, een beetje geluk. Nederland voerde het in de bagage mee. Liefde Man achter het succes van Jan Gis bers, Brabander, leeftijdgenoot van Wagtmans, met een liefde voor het tijdrijden. Toen de Oranje-klanten in Duitsland op de hoogste treden van het po dium stonden was het werk van Gisbers gedaan. Zijn gedachten verplaatsten zich naar 1979, we reldkampioenschap in eigen land, titelprolongatie met het zelfde viertal. „Ik heb gedacht dat ik de formatie bijeen zou kunnen houden, maar nee. Aan Bert Oos terbosch begonnen ze te trekken, Jan van Houwelingen heb ik zelf nog bij de profploeg van Lomme Driessens ondergebracht. Willen ze prof worden en hebben ze de kwaliteiten dan moet je ze niet tegenhouden". Rond Guus Bierings en Bart van Est wilde Gisbers zijn nieuwe ploeg bouwen. Een team dat niet te vergelijken zou zijn met dat van 1978. „Oosterbosch en van Houwelingen waren de tempo- beulen in de ploeg, Bierings en Van Est de handhavers. Zij kon den in hetzelfde tempo doorgaan. Een ideaal stel". Andere boeg Gisbers besefte dat zoeken naar vervangers verspillen van tijd zou zijn. „Renners als Ooster bosch en Van Houwelingen zijn in de huidige lichting niet te vin den, misschien over een paar jaar weer". En dus moest Gisbers het over een andere boeg gooien. De tempobeulen werden vervangen door karaktermannetjes. Theo de Rooy op de WK in Venezuela al deel uitmakend van de 100-km- ploeg en toen als vrij onbekend renner uitgroeiend tot de beste man, de verrassend nationale kampioen Hennie Stamsnijder en de 23-jarige Theo Hogervorst werden de nieuwe mensen. Drie nieuwelingen, noodzakelijk om dat nog een renner uit het gouden goed resultaat op het WK morgen) denkt kwartet afhaakte. Bart van Est, herstellend, van een virusziekte achtte hij zichzelf niet voldoende Gisbers: „Mogelijk hadden we Bart toch gekozen in de ploeg, een jongen met ervaring. Hij heeft de angst gehad het niet aan te kun nen. Hij wilde niet de oorzaak zijn van een slecht resultaat. Want let wel, bij het tijdrijden mag in de machine geen enkel tandje hape- Dat feit is de oorzaak dat Gisbers van het viertal Bierings, Van Houwelingen, De Rooy, Stam snijder minder mogelijkheden verwacht dan van hun glorieuze voorgangers „Vorig jaar zat Bart van Est de laatste kilometers door. Het ging niet meer. Ooster bosch en Van Houwelingen had den toen reserves, zij brachten de ploeg naar de finish. In deze for matie moet iedereen tot het einde zijn werk voor de volle honderd procent blijven doen. Lukt het, dan zullen we dicht bij een me daille zitten. Lukt het niet dan vallen we buiten de prijzen". En dat zou jammer zijn voor eigen publiek in een voor-Olympisch jaar. Eremetaal op de 100 km is vaste prik sinds Bart Zoet, Evert Dolman, Gerben Karstens en Jan Pieterse in Tokio 1960 het goud pakten. Veelzeggend Houwelingen, Van Est, Stam snijder en De Rooy zich nu en over vier jaar met het Oostblok meten? Heeft Gisbers de garantie dat het kwartet amateur blijft? De aarzeling is veelzeggend. „Misschien word ik prof', zeggen Theo de Rooy en Hennie Stam snijder. „Zeker niet", zegt Theo Hogervorst. „Ik heb een eigen bedrijfje. Als prof moet je niets anders aan je hoofd hebben. Vandaar dat ik amateur blijf'. En ook Guus Bierings heeft geen profplannen. Hij is de enige over gebleven van het gouden kwar tet. Hij kan een vergelijking ma ken tussen '78 en '79. „Een heel andere ploeg. Geen tempobeulen meer. Maar geloof me, snelheid zit er genoeg in". MAASTRICHT (ANP) - De Volksrepubliek China is gis teren op het congres van de FIAC (Fédération Interna tionale Amateur de Cyelis- me) in Maastricht met 26 te gen 25 stemmen en drie ont houdingen aangenomen als lid van de internationale wieier federatie (UCI). De FIAC is daarmee de twaalf de organisatie in een Olym pische sport, die China op sportief gebied erkent. De stemmen werden uitge bracht op grond van een mo tie, die gebaseerd was op aanbevelingen van het In ternationaal Olympisch Comité, in april te Porto Ri co gedaan. Deze motie houdt 1. Een erkenning van het be staan van het Olympisch Comité in Peking onder de naam van Olympisch Comité China. 2. Het blijven erkennen van het Olympisch Comité van Tai wan onder de naam „Olym pisch Comité Taiwan", ech ter met die restrictie, dat de ze organisatie haar vlag en volkslied zal veranderen, zodat die niet meer gelijk zijn aan die van de Volksre publiek. De afgevaardigde van de Wie lerbond van Taiwan zei na de stemming, dat de UCI Taiwan in een moeilijk par ket heeft gebracht. "De UCI en de FIAC weten dat we de ze voorwaarden niet accep teren. Het enige dat we nu echter kunnen doen, is de vergadering van het Inter nationaal Olympisch Comi té, in oktober te Tokio, af wachten, voordat er een be slissing zal worden geno- VANCOUVER (ANP) - De tweede zonnige dag van het wereldda- meshockeytoernooi te Vancou ver, waarop de Nederlandse ploeg zich beperkte tot een trai ning in de na-middag, waarbij Maria Mattheussens-Fikkers met een zwaar bepleisterde neus aan de kant bleef (haar gebroken neus, waarin bovendien zeven tien hechtingen, zal haar naar alle waarschijnlijkheid beletten nog in het toernooi uit te komen), heeft slechts één verrassing op geleverd. Argentinië, in elk toer nooi een geduchte tegenstander en Vancouver als zevende ge plaatst, reikte tegen Trinidad and Tobago niet verder dan een gelijk spel: 2-2. De vreugde in het Duitse kamp (West-Duitsland is aan het hoofd van de groep geplaatst, waarin verder uitkomen Schotland, Ar gentinië en Trinidad) laat zich ra den. Immers, ook de Duitse da mes zijn in het verleden ver scheidene malen geconfronteerd met het harde en agressieve spel van de Argentijnen. De herinne ringen aan deze krachtmetingen zijn dan wel positief (van de acht wedstrijden verloren zij er slechts één). Maar ook met de aantekening, dat het telkenmale een moeiliike c Ofschoon Argentinië stellig niet "op top" speelde, was het spel van de meisjes uit Trinidad and Tobago een verrassing en niet in het minst de ontknoping. Pas in de 23ste minuut in de tweede helft van de vrij gelijk opgaande wedstrijd, waarin Argentinië wel een iets grotere druk uitoefende maar niet superieur was, slaagde Trinidad erin de kort voor de rust opgelopen achterstand van 0-1 weg te werken via een benutte strafbal: 1-1. Argentinië leek echter toch nog winnend het strijdperk te verla ten, toen de dames twee minuten voor het einde - eveneens uit een strafbal - op een 2-1 voorsprong kwamen. Het wanhoopsoffensief van Trinidad slaagde evenwel. Bij de tweede strafcorner, die dit offensief opleverde, sloeg Cheryl Frederick uit een opeenhoping van speelsters de bal in het Ar gentijnse doel: 2-2. Uitzinnig van vreugde vierde de ploeg dit on verwachte succes. Produktie Het bleef bij deze uitschieter. En geland voerde tegen Hongkong met twaalf treffers zijn produktie in dit toernooi tot dertig doelpun ten (uit twee wedstrijden) op, Nieuw-Zeeland kende al even min medelijden met Fiji en won met dezelfde score 12-0. Wales deed weinig voor dit tweetal onder met een overwinning met 11-0 op Zambia. Normaal waren de uitslagen van Australié-India (4-0) en Ierland-Bermuda, de twee toekomstige tegenstanders van Nederland in de poule 5-0, na een ruststand van 2-0. De Ierse dames waren veruit supe rieur aan de ploeg van Bermuda, die alleen in de geroutineerde blonde aanvoerster Judy Siddle als "ausputzer" een speelster van internationaal niveau had. Vooral dank zij haar bleef de nederlaag beperkt tegen Ierland, dat overi gens evenmin kon imponeren, bij de beoordeling incalculerend de zwakke tegenstand die het on dervond. Drie van de vijf doelpunten werden gescoord door Jenny Givan, met haar veertig "caps" een van de meest ervaren speelsters in de Ierse ploeg.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9