Bewoners hikken aan tegen verplaatsing Zoeterwoude hoort bij Leiden Atletiekbaan Leidse Hout bijna klaar LEIDSE COLLEGE OVER GEMEENTELIJKE HERINDELING: Renovatie Huize Roomburgh noodzakelijk Stichting Zijlwijk moet draaien zonder één cent subsidie DINSDAG 21 AUGUSTUS 1979 LEIDEN - Het college van B en W vindt dat bij de gemeentelijke herindeling van noord-oostelijk en midden Zuid-Holland reke ning gehouden moet worden met het feit dat het noordelijk deel van Zoeterwoude eerder in aan merking komt voor herindeling rondom de gemeente Leiden dan bij andere gemeenten in het noord-oostelijk deel van Zuid- Holland. Aanleiding voor dit standpunt van B en W zijn de plannen van het Provinciaal bestuur om te komen tot een gemeentelijke herinde ling van het gebied rondom Al phen een den Rijn en dat rondom Gouda en Zoetermeer. Voorals nog wordt Leiden niet bij die herindelingsplannen betrokken. In een voorlopig commentaar op een conceptnota van Gedepu teerde Staten stelt het Leids ge meentebestuur zich op het standpunt dat in het oog moet worden gehouden dat Zoeter woude het dichtst bij Leiden ligt en dat vooral het noordelijk deel duidelijk op Leiden is georiën teerd. Het zou om die reden der in aanmerking komen oir trokken te worden bij de herin deling rondom Leiden. Het colle ge van B en W wijst met name op het industrieterrein "De Grote Polder" dat in dat opzicht een bij zondere plaats inneemt. De moeilijkheid is volgens het pro vinciebestuur dat een ander ge deelte van Zoeterwoude, name lijk het gedeelte dat grenst aan Hazerswoude. Benthuizen, Zoe termeer en Leidschendam, ge zien de ligging en het landelijk karakter wel betrokken zal moe ten worden bij de herindeling van het gebied midden Zuid-Hol land. Het is niet mogelijk om Zoe terwoude (zoals Warmond en Leiderdorp) geheel buiten de herindelingsplannen te houden. In een advies aan Gedeputeerde Staten zeggen B en W betrokken te willen worden bij de herinde- lingsplannen waarbij het noor delijk deel van Zoeterwoude is betrokken. De leden van de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden bleken, in een vergadering gis teravond, van mening dat de dit advies niet gezien moet worden als een claim op een stuk Zoeter woude. In dat verband worden wel plannen aangehaald uit 1966 toen er sprake van was om een groot gedeelte van Zoeterwoude bij Leiden te voegen. De commis sie is van mening dat de indruk vermeden moet worden dat Lei den een deel van Zoeterwoude wil opslokken. LEIDEN - Wordt Huize Roomburgh binnen twaalf maanden of pas over vier jaar gerenoveerd? Dat was gisteravond de hamvraag tijdens een hoorzitting voor be woners en hun familieleden van het bejaardencentrum aan de Zaanstraat. Een hoorzitting die door directie en bestuur van het centrum was georganiseerd om de meningen over de op handen zijnde renovatie te peilen. Dat er gerenoveerd wordt staat vast. De huidige kamers zijn vol gens de overheidsnormen te klein. Ze zullen moeten worden vergroot en iedere bewoner zal een eigen toilet met douche en kitchenette moeten krijgen. Bo vendien moet het aantal kamers in de bejaardencentra Room burgh, Groenhoven, Rijn en Vliet en Haagwijk worden ingekrom pen omdat Leiden boven de overheidsnorm die stelt dat ze ven op de honderd bejaarden in tehuizen mogen wonen, zit. Aan de (propvolle) zaal werd gister avond duidelijk gemaakt dat er twee mogelijkheden zijn. Of er vindt op korte termijn (binnen een jaar) renovatie plaats, of pas over vier jaar. In het eerste geval kunnen de bewoners van Room burgh gedurende een jaar het Noordwijkse hotel Huis ter Duin bewonen, dat voor dit doel goed geschikt is. Momenteel wordt het bewoond door bejaarden uit het Hillegomse verzorgingstehuis "Bloemswaard". In het tweede geval kunnen de be woners tijdelijk in een aan de Schubertlaan te plaatsen nood gebouw terecht. Omdat het ge- Het twaalf jaar oude bejaardencentrum Huize Roomburgh, date niet, dan wordt het definitief afgekeurd. bouw eerst door bewoners van Haagwijk en Groenhoven moet worden bewoond kan renovatie dan eerst over vier jaar plaatsvin den. "De Sleutels" De Leidse gehandicapten sport vereniging "De Sleutels" is het afgelopen weekeinde een be drag van 1500 gulden rijker geworden. Dat dankten zij aan de organisatoren van een zaalvoetbaltoernooi dat zon dag in de Vijf Meihal werd afgewerkt. Het geld werd bijeengebreacht door de 150 bezoekers van het toernooi alsmede een aantal sponsors van het toernooi. "De Sleutels" leverde tijdens het toernooi nog een tegenpresta tie door het geven van een de monstratie rolstoelbasketbal. Het beschikbare geld zal door "De Sleutelsworden besteed aan de aanschaf van een of meer rolstoelen waarin sport bedreven kan worden. Viswedstrijd Dp 9 september wordt er in de Witte Singel een grote viswed strijd gehouden voor iedereen die ouder is dan 16 jaar. Er wordt gevist op totale lenglet maatvis) en het inschrijfgeld bedraagt vijf gulden. De prij zen bestaan uit hengelsport- materialen. Deelnemers kunnen zich opge ven bij de volgende adressen: Nieuwstraat 31 en Heren straat 21 Neutronenbom In de week van 26 augustus tot en met 1 september organi seert het samenwerkingsver band Stop de Neutronenbom - Stop de Kernwapenwedloop een internationale fietsesta- fette naar Bonn. Er zijn verschillende mogelijk heden om aan de tocht deel te nemen. Meer informatie daarover is te krijgen bij de Leidse werkgroep, tel. 071-154428, adrers: Flora laan 25, Oegstgeest. Duivensport(l) PV "Het Oosten" hield met 163 duiven een wedvlucht vanaf St. Quentin. De uitslag was: 123,4. Comb. Fokker-Van Leyden, 5.6,9,10. P. Juffer mans, 7. W. Gijsman, 8. G. Hendrikse. Tevens werd met 312 duiven een wedvlucht gehouden vanaf Wuustwezel. De uitslag was: 1,5. B. Singeling, 23,4,6,10. Comb. Fokker-Van Leyden, 7. T. v. As, 8. A. Noest, 9. J. de Wolf. Duivensport (2) PV "Leiderdorp" hield een wedvlucht met 72 duiven vanaf StGhislain. De uitslag was: 1.6 H. Flippo, 2,3,5. P. Sloos, 4. F. Hoogervorst, 7, 8, 10. J. Knijnenburg, 9. J. v. d. Blom. Verder werd. met 250 duiven gevlogen vanaf Duffel. De uit slag was: 13. 4. Th. Habra- kcn,2, 9. JKnijnenburg, 5, 8, 10. De Haas-Boot. 6. M. Reijer- se, 7. G. v. Velzen. Hengelsport Visvereniging "Hengelsport" hield een viswedstrijd in het Aarkanaal. De uitslag was: 1 Ph. Verstraten sr. 3000 gram' (27 stuks), 2. P. Devilee 2900 (17)3. W. den Edel 1900(14).4. D. Boon 1860 (9), 5.1. Jansen 1740 (17), 6 A. Smteur 1230 (!4),7.Ph Verstraten jr. 1020 13). 8. T. Blansjaar 920 (8). 9. H. Blansjaar 900 (4), 10. A. Levahrt 670 (10). Uit de hoorzitting bleek echter dat de meeste aanwezige bewoners er weinig voor voelen om naar Noord wijk te verkassen. De al leenstaanden onder hen zien er tegenop om een tijdelijke kamer in de badplaats met een ander te moeten delen. Bezwaar tekenden ze ook aan. tegen de afstand Noordwijk-Leiden. Enkele be woners, die afgelopen vrijdag een kijkje zijn gaan nemen in Huis ter Duin, bestempelden de kamers van het hotel als "hokken" en de ■t ondergaanGebeurt dat woonomgeving als "koud, een zaam en lawaaierig". Het bestuur zelf liet weten de twee de mogelijkheid verreweg de beste te vinden. Voorzitter Kort- mann benadrukte dat de bewo ners anders toch overlast onder vinden van tijdelijke aan te bren gen voorzieningen als brandbe veiliging en een liftinstallatie. Overigens heeft het bestuur het laatste woord. Het zal zich nu over een definitieve beslissing gaan beraden. L)e Zijlwijk-dames voor het clubgebouw "In de bocht" wc Harlekijn" in ondergebracht is. Vlnr. Truus Rijpma, Greet i De Nieuwsspiegel-redactie ein digt haar tocht door de Leidse wijken in de Zijlwijk, een ge deelte van de Merenwijk. Het laatste woord in de serie ru brieken over deze wijk is aan een drietal vrouwelijke leden van de stichting Zijlwijk. te weten Truus Rijpma, Greet van der Klaauw en Anita Zandee. De stichting Zijlwijk bestaat uit louter vrijwilligers, bewoners uit de wijk, en de doelstelling van de stichting is om het buurt- en clubhuiswerk in de wijk te bevorderen. Zoals bekend ging men er bij de planning van de Merenwijk vanuit dat er in de wijk drie centra zouden verschijnen voor buurt- en clubhuiswerk. Doordat bij het ministerie van CRM tijdig de subsidie kraan voor dergelijke centra, die in het gehele land als pad destoelen uit de grond scho ten, behoorlijk werd dichtge draaid is er uiteindelijk maar één buurtcentrum in de Me renwijk verwezenlijkt. "Op eigen wieken" in de Slaaghbuurt, de wijk die bo venaan het gemeentelijke prioriteitenlijstje stond. In de twee overige gedeelten van de Merenwijk, de Leedewijk en de Zijlwijk, waar aanvanke lijk ook buurtcentra waren gepland, zijn de bewoners toen maar zelf aan de slag ge gaan. Met succes overigens. Truus Rijpma, Greet van der Klaauw en Anita Zandee: "Na de oplevering van de "Dalen" en de "Duinen" hier inde wijk, in 1974, zijn de eer ste gesprekken gevoerd voor het oprichten van een wijk- verenigingWe zijn toen on geveer een jaar aan het voor bereiden geweest en op een wijkvergadering in '75 werd uiteindelijk gekozen voor de vorm van een stichting". Het duurde nog echter ruim an derhalfjaar voordat de stich ting de beschikking kreeg over een eigen onderkomen. In de tussentijd werden er al wel de nodige activiteiten ontplooid waarvoor men uitweek naar aula's van verschillende scholen en naar het wijkpark waar tal van buitenactivitei ten werden gehouden In 1977 kreeg de stichting dan eindelijk de beschikking over een eigen wijkcentrum. Geen fraai gebouw zoals er inmid dels in de Slaaghbuurt stond maar een houten optrek ter grootte van een leslokaal, dat door ijverige buurtbewoners voor een multifunctioneel ge bruik geschikt werd gemaakt. "Het blijft natuurlijk behelpen met zon noodgebouwtje" runden de dames Rijpma, Van der Klaauw en Zandee. "We kunnen er nauwelijks uit de voeten. Maar we zijn blij dat er in elk geval wat staat". In het clubgebouw, dat gelegen is in een bocht van de Zwar- temeerlaan (vandaar de naam "ln de bocht"), is onder andere de peuterspeelzaal "De Harlekijn" onderge bracht. "Daar was grote be hoefte aan in de wijk", aldus de Zijlwijk-dames. "Die peu terspeelzaal draait enorm goed en heeft zelfs met enorme wachtlijsten te kampen. Na deel is dat zo'n speelzaal overdag het hele clubhuis in beslag neemt zodat er geen ruimte meer is voor andere activiteiten. Daarvoor moe ten we uitwijken naar de avonduren of naar ruimtes elders in de stad. Daar moet dan weer de nodige huur voor worden betaald en dat valt niet mee voor een stichting die zonder één cent subsidie draait". Over de financiële situatie van de stichting zeggen de drie dames: We moeten duidelijk roeien met de riemen die we hebben. We proberen natuur lijk wel om geld voor subsidie bij de gemeente en het rijk los te krijgen maar we liggen al jaren ergens onderop de sta pel voor subsidieaanvragen. Ergens wel terecht, er zijn na tuurlijk wijken waar bepaal de voorzieningen harder no dig zijn dan hier in de Zijl wijk waar het immers goed "Maar toch, er zijn hier beslist onvoldoende voorzieningen. Dat geldt trouwens voor de hele Merenwijk. Een wijk met bijna 20 0(1(1 bil maar één winkelcentrum is. geen enkel buurtcafé, geen sportvelden en ga zo maar door. Dat is in feite toch bela chelijk? Volgens ons een dui delijke fout m de planning". LEIDEN - De nieuwe kunststof atletiekbaan in de Leidse Hout begint zijn voltooiing te naderen. Gisteren werd een groot deel van de tot 400 meter verlengde baan voorzien van een toplaag. De be doeling was dat vandaag de laat ste honderd meter van de baan zou worden afgewerkt, maar het regenachtige weer heeft daar een stokje voor gestoken. Voorwaar de voor het aanbrengen van de laag zijn namelijk droog weer en een constante temperatuur van rond de twintig graden. Bij de Sportstichting hoopt men dat het weer spoedig zal verbete ren omdat de tijd begint te drin gen. In de hele voorbereiding is rekening gehouden met een offi ciële opening op zaterdag 1 sep tember. Voor die dag is een at tractief atletiekprogramma ge pland. Het produkt dat voor de toplaag wordt gebruikt is Chevron 440 en afkomstig uit de Verenigde Sta ten. In Amerika hebben vele ba nen een dergelijke toplaag, maar in Europa zijn er nog slechts drie. Onder meer het Engelse Oxford en de Deense hoofdstad Kopen hagen. Vorig jaar juni werd een begin gemaakt met het vernieu wen en uitbreiden van het in slechte staat verkerende atletiek- complex. De baan, met een in courante lengte van bijna 350 me- COLLEGE WIL STROOM VAN MOTIES BIJ BEGROTING INDAMMEN LEIDEN - Het college de afwerking van de atletiekbaan. Vanochtend ter, werd verlengd tot 400 meter. Daarvoor moesten twee sloten worden gedempt. Als onder grond jaar al e« legd, die galiseerd. werd ver De de baan werd vorig dikke asfaltlaag ge- auwkeurig werd gee- Elk oneffenheidje ijderd. Daarbovenop ligt de verende kunststoflaag. dagen wordt daarop een vloeibare laag polyurethaan aan gebracht waarover een speciaal soort grit wordt geblazen. Als de overtollige gritlaag is verwijderd zal nog een beschermende laag worden aangebracht. De overige voorzieningen op het binnenter rein voor discuswerpen, kogel stoten, polsstokhoogspringen, hoogspringen en verspringen zijn van een identieke toplaag De totale kosten van de ingrijpende opknapbeurt bedragen rond 1.3 miljoen gulden. Dat geld heeft de Leidse gemeenteraad beschik baar gesteld uit het reservefonds voor bovenwijkse voorzieningen. Tegelijk met de vernieuwing van de baan is op het sportcomplex ook een nieuw clubhuis en een zestal nieuwe kleedkamers ver rezen. Het clubhuis is tot stand gekomen door samenwerkingen van de drie Leidse atletiekver enigingen Holland, De Bataven en Leiden. Het clubgebouw bestaat naast een grote ontmoetingsruimte uit een wedstrijdsecretariaat annex ver gaderkamer en een ruimte voor krachttraining. Voor begin oktober staat al het eer ste atletiekevenement op het programma. Op 7 en 8 oktober worden in Leiden de Nederland se estafettekampioenschappen gehouden. stroom aan moties tijdens de be handeling van de gemeentebe groting in te dammen. De laatste jaren zijn tijdens de be grotingsbehandelingen een zo groot aantal moties ingediend dat het volgens het college noodza kelijk is om hiervoor een regeling te treffen. Burgemeester en wet houders stellen voor dat moties 10 dagen voor de behandeling van de begroting voor 1980 (in december) zullen worden inge diend. In een vergadering, gister avond, van de commissie voor al gemene en bestuurlijke aangele genheden (ABA) bleek dat de meeste raadsfracties wel iets voelden voor het collegevoorstel. Alleen het CDA, die <"'k al sterk gekant is tegen spreektijdbeper- king tijdens de begrotingsbe handeling, maakte een duidelijk voorbehoud. Het CDA-raadslid Ham zei het in principe eens te zijn met het voorstel maar noem de het te vergaand. Peters (PvdA) meende dat dat de raad zich tijdens de laatste begro tingsbehandelingen belachelijk heefl gemaakt door het indienen van de vele moties. Volgens Pe ters neemt de betekenis van het indienen van een motie af als de raad zelf, door het indienen van honderden moties, geen voor keur meer aangeeft Het algemeen gevoelen van de ver schillende raadsfracties is dat er een regeling moet komen maar dat uitzonderingen mogelgk moeten blijven in gevallen die 10 dagen tevoren niet te voorzien waren Burgemeester Vis zegde toe dat het college op korte ter mijn met een voorstel in de raad zal komen

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3