CNY voor vergoeding van dunrdere energie Bezetting Belgische jeansfabriek voorbij Scheepswerf gaat sluiten ip iÜ Pak koffie wordt 22 cent duurder OPEC beraad over koers van dollar Uitkleden prijscompensatie onaanvaardbaar ^rii Markt berichten Frans spoorwegpersoneel gaat morgen in staking DINSDAG 21 AUGUSTUS 1979 EEB33Z EXPERIMENT VAN TEXTIELARBEIDSTERS MISLUKT BRUSSEL- Half september komt definitief een eind aan „Les Sans Emplois" - letter lijk: de zonder werk zijnden - een experi mentele coöperatieve van Belgische tex- tielarbeidsters die een jeansfabriek had den bezet nadat eigenaar Pierre Salik in krimping van het bedrijf had aangekon digd. Een rechter heeft Salik onlangs toe stemming gegeven de bedrijfsgebouwen in Quaregnon nabij Bergen met ingang van 15 september te ontruimen. Ongeveer 150 vrouwen die bij Salik werk ten, bezetten de jeansfabriek vorig jaar juli nadat plannen waren uitgelekt om een groot aantal van de 320 werkneemsters te ontslaan. Verenigd in een coöperatie, zet ten de arbeidsters de produktie in eigen beheer voort. Les Sans Emplois werd de merknaam. De vrouwen maakten hun dagelijks werk aantrekkelijker - zo werd de beruchte prikklok afgeschaft - en slaagden er na heel wat moeilykheden in dagelijks 500 jeansbroeken te fabriceren, het minimum om economisch rendabel te kunnen draaien. Het experiment, dat ook in Ne derland aandacht trok, liep echter stuk op het probleem van de afzet. Maandelijks werden slechts 3000 broeken verkocht, terwijl de verkoop ten minste 10.000 stuks had moeten bedragen. Het experiment werd lang gesteund door de katholieke Waalse vakbond CSC. Toen die steun in mei wegviel, verkozen de meeste Salik-arbeidsters al een ww-uitke- ring boven voortzetting van het onzeker bestaan bij de „Sans Emplois". Slechts twintig vrouwen gingen door, maar de produktie werd kort daarop stopge zet. Half september komt dus ook een eind aan de bezetting van de fabriek, waar in 1973 nog bijna duizend vrouwen werkten. Sa lik heeft de jeansproduktie al enige jaren geleden overgebracht naar Marokko. ROTTERDAM (ANP) - De werf A. Vuyk en Zonen in Capelle aan den IJssel gaat de scheeps- nieuwbouwactiviteiten beëindi gen, zo heeft de directie gister middag bekendgemaakt. De slui ting van de werf hoeft echter niet te leiden tot ontslagen. De 300 Minder orders voor industrie DEN HAAG (ANP) - Als gevolg van een daling van de op drachten uit het eigen land is de totale orderontvangst voor de Nederlandse industrie in juli wat verminderd, zo blijkt uit de jongste cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. De bedrijvigheid bleef in de maand juli vrijwel gelijk. Voor de maanden augustus, september en oktober wordt nagenoeg geen verandering verwacht. Het oordeel over de voorraden onverkocht produkt ver toonde vergeleken met de vo rige maand geringe verschui vingen. Eind juli noemde 11 procent van de ondernemin gen (vorige maand 12 pro cent) de omvang der voorra den te groot, 81 procent (vori ge maand 78 procent) sprak van normaal en 8 procent (vo rige maand 10 procent) van te klein. Het oordeel over de orderont vangst vergeleken met een maand geleden vertoonde vrijwel geen verandering: 12 procent (vorige maand 13 procent) noemde de order ontvangst groot, 67 procent (vorige maand 66 procent; sprak van normaal en 21 pro cent (vorige maand 21 procent) van klein. vVEERRAPPORTEN 5 'an hedenmorgen 7 uur EU ZÏ? Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca München Nice Oslo Parijs Stockholm Casa Blanca Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis regen 19 geheel bew. 20 zwaar bew. 19 zwaar bew. 20 geheel bew. 20 zwaar bew. 19 regen 19 licht bew. 13 onbewolkt 29 onbewolkt 26 zwaar bew. 25 mist 21 half bew. 22 geheel bew. 20 zwaar bew. 16 half bew. 21 zwaar bew. 21 onbewolkt 34 onbewolkt 25 zwaar bew. 23 mist 20 onbewolkt 30 onbewolkt 27 onbewolkt 28 onbewolkt 18 onbewolkt 25 geheel bew. 22 mist 22 licht bew. 27 licht bew. 25 zwaar bew. 22 zwaar bew. 22 geheel bew. 18 licht bew. 27 licht bew. 27 onbewolkt onbewolkt 29 licht bew. UTRECHT (GPD) - Het Christelijk Nationaal Vakverbond CNV wil dat de stijging van de energieprijzen via de prijscompensatie in de lo nen vergoed blijft. De vakcentrale verzet zich tegen een verder „opschonen" van de prijscompensatie en tegen de plannen van de regering om één miljard gulden minder bij te dra gen aan de sociale fondsen. „Het CNV vindt juist dat die bijdrage groter zou moeten worden", zo zei voorzitter Harm van der Meulen gisteravond in Utrecht. Daar was de voltallige verbonds raad voor het eerst na de vakantie weer bijeen. Eerder heeft de FNV, de grootste vakcentrale, zich al uitgesproken tegen het niet doorberekenen van de hogere energiekosten in de prij scompensatie. De eerste vergadering van de CNV verbondsraad was geheel gewijd aan het vaststellen van de proce dure voor het tot stand komen van de Nota Arbeidsvoorwaar denbeleid van het CNV voor 1980. Afgesproken is dat die nota begin oktober klaar zal zijn. Over de inhoud kon Van der Meulen nog weinig zeggen maar hij maakte wel duidelijk dat korter werken, in de vorm van ver vroegd pensioen, hoog op de verlanglijst van het CNV staat. Hij verweet de leden van het ka binet en met name premier Van Agt nu al met nieuwe gegevens over de economische toestand naar buiten te komen terwijl de vakbeweging die cijfers (offi cieel) niet kent. „Dat verslechtert alleen maar het klimaat, als dat tenminste nog er ger kan", aldus Van der Meulen. Hij wilde op die feiten (o.a. meer werklozen in 1980, en een achter uitgaan in inkomen van de mini mum-loontrekkers) niet in gaan. Op twee andere principiële kwes ties. het opschonen van de prijs compensatie en de regerings plannen minder bij te dragen aan de sociale fondsen, leverde hij wel commentaar. Over het eerste zei Van der Meulen: „Het is een slechte zaak wanneer elke keer als de prijs van een produkt sterk stijgt moet worden gediscus sieerd over wat wel en wat niet in de prijscompensatie moet. Daarmee lopen we de kans dat de geloofwaardigheid van de cijfers van het Centraal Planbureau en van het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt onder mijnd". Het CNV wil het huidige systeem handhaven en voelt daarom niets voor de suggestie, kort geleden gedaan door een econoom bij de SER, om de hele prijscompensa tie af te schaffen. „De prijscom pensatie is destijds ingevoerd, juist om de loononderhandelin gen beheersbaarder te maken. Voor de onderhandelingen zou het misschien wel aardig zijn en af en toe nog spectaculair ook, maar ik denk dat we onszelf en de mensen dan voor de gek hou den". Van der Meulen zei minister Albe- da te steunen die de werknemers niet zou willen laten opdraaien voor de één miljard vermindering van de rijksbijdrage aan de so ciale fondsen. In dit verband is het CNV voorstander van belas tingverhoging, „omdat daardoor het draagvlak breder en dus rechtvaardiger wordt". Van der Meulen: „Wij voelen niets voor premieverhoging, omdat het in komensplaatje dan bijzonder on gunstig wordt. De inkomensver deling verslechtert, omdat de premie relatief minder wordt naarmate er meer verdiend wordt". JBHÉKgj Tweede verhoging in drie weken ■k AHRENSBURG - Dit niet alledaagse vervoermiddel is rich. Hij noemt het een vaarmo- biel en heeft zelfs een vergun ning gekregen van de Rijksver keersdienst. Als basis nam hij een Franse Citroen ID 19 aan gevuld met o.m. loefbomen, mast en misthoorn. Topsnelheid op het water: 5 knopen per uur. Op het land: 100 kilometer per uur. personeelsleden kunnen in diensttreden vande werf Van der Giessen-de Noord in Capelle. een bedrijf dat al geruime fijd te kampen heeft met personeelste kort in de scheepsnieuwbouw- sector. De directie van Van der Giessen deelde gisteren mee op basis van de orderportefeuille een volledi ge bezetting van de werf tot me dio 1981 te kunnen garanderen. Op het ogenblik telt Van der Giessen ongeveer tweeduizend man personeel. De sluiting van Vuyk is een gevolg van het gebrek aan nieuwbouw- orders. De werf is vooral inge richt op de bouw van gespeciali seerde zeeschepen, maar de markt voor dit soort schepen is, aldus de directie van Vuyk, vrij wel helemaal weggevallen. Zells met verregaande steun van de overheid is het niet mogelijk re ders te investeren voor nieuw- bouwopdrachten. Uurloon van Nederlandse werf arbeider wordt met ingang van morgen 22 cent per pak van 250 gram duurder. Drie weken geleden ging de koffieprijs met 56 cent per pak omhoog. De adviesprijs van de meest ver kochte soort koffie (roodmerk) is hiermee gekomen op 4,40 gul den, aldus een woordvoerder van de vereniging van Neder landse koffiebranders en thee pakkers. Oploskoffie gaat niet in prijs omhoog. De oorzaak van de prijsverhoging is de prijsstijging van koffie op de wereldmarkt die zich tot en kele weken geleden voordeed. Alcohol-auto in produktie BRASILIA AFP) - De Braziliaanse auto-industrie gaat volgend jaar 300.000 automobielen produce ren die als brandstof een mengsel van alcohol en water gebruiken. Dit heeft het Braziliaanse minis terie van industrie en handel be kend gemaakt. Een Franse inge nieur heeft een systeem uitge vonden waarbij dit mengsel als brandstof gebruikt kan worden zonder dat de motor daarvan schade ondervindt. Leiden Veemarkt, 21 aug. Totale week- aanvoer 5673 w.v. vandaag 3805 stuks. Daaronder 213 slachtrunderen, 300 ge- bruiksvee, 40 graskalveren, 1329 nuchte re kalveren, 24 pony's, 432 varkens, 90 biggen, 1243 schapen/lammeren, 134 geiten. lste iper kg. gesl. eew. ren 2de kwal. f6.80 - f7.10, i kwal. f7.40 - f7.95, vaarzen 2de kwal. f6.05 - f6.60, koeien lste kwal. f7.10 - f7.90, koeien 2de kwal. f6.35 - f6.60, koeien 3de kwal. f6.- - f6 20, worst koeien f 4.70 - f 5.70, extra kwal., en dik- billen f9.- - f 14.-. Nuchtere slachtkalveren: f 1.25 - f 2 - per kg., levend gew. Slachtzeugen: f2.35 - f2.45. Gebruiksvee: melk- en kalfkoeien f 1650 - f2650 per st., varekoeien f1400. - f 2200 -, pinken f 1000- - f 1525 -, nuchte re kalveren (rood) f390,- - f580,-. idem zwart 1260.- - f490,-, biggen f 100.- - f 105.-, schapen f 160 - - f215.-, lammeren f 170,- - f220 -, pony's f250.- - f700.-, gei ten f20 - - f 100.-. Toelichtingen (aanvoer-handel-prijzen Slachtrunderen: redelijk-matig-moeilijk te handhaven, kalf- en melkkoeien rede lijk-redelijk-stabiel, varekoeien: rede lij k-rustig-iets lager, vaarzen en pinken: redelijk-rustig-iets lager, nuchtere kal veren: redelijk-redelijk-stabiel, pony's: redelijk-redelijk-stabiel, varkens: rede lijk-redelijk-stabiel, biggen: matig-re- delijk-stabiel, schapen en lammeren: re- delijk-rustig-stabiel, geiten: redelyk-re- delijk-stabiel. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling 20/8: Andijvie I per kg 0,14-0,47, Sperziebonen per kg 1,10, Kroten A per bos 0,14, Rode kool per kg 0,31-0,35, Gele kool per kg 0,21, Spitskool per kg 0,14-0,26, Bospeen II per bos 0,45-1,27 aanvoer 3.864, Waspeen AI per kist 4,40-5,80, All 2,20-6,50, BI 4,10-9,30, Cl 5,90, CII 2,80 aanvoer 106.000, Breek- peen per kist 9,30-9,60, Radijs II per bos 0,33, Selderij per bos 0,17-0,35, Spinazie per kg 0,64-0,67, Uien I 0,60-0,76 II 0,20-0,65, Krulpeterselie per bos 0,11-0,31, Specificatie bloemkool: sorte ring 6 p.bak I 0,39-1,05. II 0.21-0,83, 8 p.bak I 0,28-0,85 II 0,21-0,35, 12 p.bak II 0,46-0,58 aanvoer 12.264. reldmarkt komen met vertra ging tot uitdrukking in de prijs die de Nederlandse consument voor de koffie moet betalen, al dus de woordvoerder van de kof fiebranders. Hij zei dat de prij zen op de wereldmarkt zich nu stabiliseren. Konsumentenkontakt Directeur Donia van het Konsu mentenkontakt noemt de nieu we prijsverhoging „verbazing wekkend". Het Konsumenten kontakt blijft van mening dat er op korte termijn toch weer een prijsverlaging moet komen, omdat volgens hem ook de prij zen op de wereldmarkt gedaald zijn. Volgens Donia is het een vervelende zaak dat het minis terie van economische zaken door in te stemmen met deze prijsverhoging in feite bepaalde speculatieve tendenzen (moge lijk vorstschade in Brazilië) op de wereldmarkt voor koffie doorberekent in de prijzen. het hoogst ROTTERDAM (ANP) - Het uur loon van de arbeiders op de Ne derlandse werven is één van de hoogste onder die \an de scheepsbouwnaties, zo heeft het Instituut voor Maritieme Eco nomie in Bremen berekend. Sa men met Zweden en Noorwegen staat Nederland in dit opzicht aan de top. Zelfs in Amerika liggen de uurlonen op de werven lager dan in ons land De Nederlandse werfarbeider ver dient ruim twee keer zoveel als zijn Britse collega. Het minste loon wordt in Zuid-Korea uitbe taald. Daar krijgt de werfwerk- nemer 85 procent minder uur loon dan de Nederlandse scheepsbouwwerker. Het verschil in uurlonen tussen de Nederlandse en Japanse werfar- beider bedraagt 41 procent De Amerikaan, die in de scheeps bouw werkzaam is, krijgt gemid deld 8 procent minder geld in zijn loonzakje dan zijn Nederlandse collega. In West-Duitsland liggen de lonen praktisch gelijk. Slechts de Zweden en Noren verdienen gemiddeld 7 procent meer. TEHERAN (Reuter) - Een aantal leden van de Organisatie van Olie Exporterende Landen (OPEC) is nog steeds van plan in de eerst volgende vergadering van de OPEC de kwestie van de koers daling van de dollar en de gevol gen daarvan voor de opbrengst van de olie-export te bespreken. Dit kan worden ODgemaakt uit de PARIJS (AFP) - Het spoorwegver keer in Frankrijk zal al van af morgen augustus tot vrijdagoch tend 8 uur onze tijd ernstig ge stoord zijn door een staking van een gedeelte van het personeel van de Franse spoorwegen. Volgens de betrokken vakbonden heeft de actie ten doel, verbete ring van de arbeidsvoorwaarden, vermindering van de arbeidstijd en uitbreiding van het personeel van de spoorwegen. De drie bij de staking betrokken bonden zijn niet tevreden over het resultaat van onderhandelin gen die driejaar lang zijn gevoerd tussen vakbonden, de directie van de spoorwegen (SNCF) en het ministerie van vervoer. woorden van de Iraanse onder minister van financien. Cyrus Ibrahimzadeh, die gisteren in Teheran verklaarde dat het goed zou zijn de kwestie aan de orde te stellen in de vergadering vun 1/7 september in Wenen, die eigen lijk is bedoeld voor overleg over uitbreiding van het ontwikke lingsfonds van de OPEC. Volgens Ibrahimzadeh wordt ont kend dat voorbereidingen voor beraad over de dollar aan de gang z(jn om t^ voorkomen dat de koers van het Amerikaanse geld al bij voorbaat gaat inzakken. Eerder deze maand verklaarde hij dat in een eventuele extra verga dering gesproken zou moeten worden over koppeling van de dollar aan een aantal andere har de munten en uitdrukking van de olieprijzen in een bepaald ge middeld daarvan. Nu wordt voor berekening van de prijzen en be taling van de olie nog vrijwel uit sluitend van de dollar gebruik gemaakt BINNENLANDSE AANDELEN 157,'OOe 1116.00e 206.00 173.00 292^00 98.50 2480.00e 367*00 189.50 103^50 BELEGGINGS INSTITUTEN BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - Op een overwegend wat betere Damuk bleken aandelen Kon. Olie de beleggers vandaag bijna een gul den meer waard op 147.20. Hoogovens, die morgenochtend als hekkesluiter bij de interna tionals met de halfjaarcijfers komt, werd 1,10 duurder op 33.90. Unilever ging een halve gulden omhoog naar 128,50, terwijl Philips onveranderd, 24,10 noteerde Akzo, die nabeurs de halfjaarcijfers bekend zal ma ken. nam met een winst van een dubbeltje een afwachtende hou ding aan De staatsfondsenmarkt was in reactie, waarbij verliezen optra den tot meer dan een halve punt KLM moest 40 cent terug op 105.60. maar Heincken halve gulden duurder op 84,50. Voor de rest stelde de verschui vingen nog minder voor.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17