Patriottisch Front naar Londen NAAST HET NIEUWS Doden bij explosies en beschietingen in Libanon Westen en Derde Wereld botsen opconferentie COST A RICA LICHT DIPLOMATEN VOOR Acties tegen Koerden Sleutelpositie voor Gandhi in politieke crisis India DINSDAG 21 AUGUSTUS 1979 m02[Q2HiEBilB PAGINA 13 Grootste congres ooit in Oostenrijk gehouden (Van c correspondent) WENEN - Met een dramatische waarschuwing om een einde te maken aan de bewapenings wedloop heeft de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties dr. Kurt Waldheim gisteren in Wenen het VN-congres „Weten schap en techniek in dienst van de ontwikkelingslanden" ge opend. In zijn openingsrede leg de Waldheim er de nadruk op dat de wereld te veel geld uitgeeft voor bewapening en te weinig om de ontwikkelingslanden te hulp te schieten bij de opbouw van hun wetenschap en techniek. Waldheim waarschuwde ook na drukkelijk dat wetenschappelij ke onderontwikkeling kan leiden tot politieke onevenwichtigheid en dat een dergelijke oneven wichtigheid grote politieke spanningen en conflicten op we reldniveau teweeg kan bren gen. Daarmee is de schaduwzijde be schreven, die als een donderwolk boven de gigantische conferen tiezaal hangt, omdat het er naar uit ziet dat de delegaties van de arme en rijke landen elkaar tij dens de conferentie geen duim breed tegemoet komen. Met na me West-Duitsland en Groot- Brittannië zijn van plan een hard standpunt in te nemen tegenover de forse financiële eisen van de ontwikkelingslanden. Hoofdthema van het 14 dagen du rende congres is de vraag hoe de rijke industrielanden de rest van de wereld met geld en kennis kunnen helpen en op welke wijze de ontwikkelingslanden de ach terstand in technische ontwik keling op de rijke landen kunnen inlopen. De ontwikkelingslanden hebben al voor het begin van het congres duidelijk laten weten dat de fi nanciële eisen voor de toekomst niet mis zullen zijn. Om te begin nen eisen zij van de industrielan den de eerstkomende vijf jaar twee miljard dollar ontwikke lingshulp per jaar meer dan tot nu toe. Na 1984 moet deze financiële bijdrage met nog eens 2 miljard dollar extra worden opgevoerd. De westerse landen staan niet al leen sceptisch tegenover deze eis maar vinden dat de ontwikke lingslanden veel verder gaan dan hun financiële polsstok. Dat geldt ook voor de negen landen van de Europese Gemeenschap, die bovendien sterke bedenkin gen hebben tegen de wijze waar op de onderontwikkelde landen het geld besteden. De Oostenrijkers, de regering en de gemeente Wenen, hebben zich naar buiten minder druk ge maakt over geld en hoge kosten. Voor dit grootste congres dat ooit in Oostenrijk is gehouden en 4000 ministers, geleer den en deskundigen uit 135 lan den deelnemen hebben de orga nisatoren officieel 5 miljoen dol lar uitgegeven aan verbouwing van de congreshal in het centrum van Wenen, het secretariaat, do cumentatie, transportfaciliteiten, culturele evenementen, onder dak voor leden van de delegaties en de onvermijdelijke recepties en cocktails. Tegenover het officiële bedrag van 5 miljoen dollar staat het onoffi ciële totaalbedrag van 50 miljoen dollar waarin ook de salarissen zijn verwerkt van de functiona rissen en ambtenaren, die twee en een half jaar voor de voorbe reiding van het gigantische con gres hebben gewerkt. Harde onderhandelingspositie DAR-ES-SALAAM (Reuter) - Het Patriottisch Front van Joshua Nkomo en Robert Mugabe heeft ermee inge stemd de conferentie van alle partijen in Londen over Zimbabwe-Rhodesië bij te wonen. Premier Muzorewa van Rhodesië heeft de uitnodiging van premier Thatcher al eerder aanvaard. In Salisbury is vernomen dat deel neming van ex-premier Ian Smith als lid van de delegatie van Muzorewa als zeker geldt. De conferentie moet 10 september beginnen. Het Patriottisch Front beschouwt Engeland niet „als de enige grondwettelijke autoriteit in Zimbabwe-Rhodesië" en het verwerpt Brits toezicht op voor gestelde verkiezingen in het land, aldus een gezamenlijke verkla ring van de twee leiders van het front. Volgens de verklaring beheerst het Patriottisch Front nu grote delen van Zimbabwe-Rhodesië en is BEIROET (AP/UPI) - Om standers kijken naar het totaal vernielde wrak van een auto in de christen- wijk van Beiroet. Gisteren ontplofte een lading TNT in de auto, waardoor drie inzittenden en vier voor bijgangers om het leven kwamen. Ook vielen er enige gewonden. Enkele uren later ontplofte een bom in een moslimbioscoop, het Monte Carlotheater, waar een ge kuiste versie werd vertoond van „de boodschap", die oorspron kelijk de woede van de islamieten had opgewekt omdat er de figuur van Mohammed in werd ver toond, voor moslems een heilig schennis. In het zuiden van Libanon schoten Israëliërs op verscheidene Liba nese dorpen. Het vuur werd beantwoord door Palestij se guer rillastrijders en linkse militie. President Sarkis van Libanon heeft de Arabische staatshoofden om een topconferentie over Zuid-Li- banon gevraagd, aldus het blad An Nahar. Sarkis zou hen ge vraagd hebben een besluit te ne men inzake de oorlogspolitiek tegen Israël ofwel iets te doen aan de slechte toestand in Zuid-Li- banon. Het land kan die last zelf niet langer dragen, zo zou hij ge schreven hebben. Volgens radio Beiroet zijn zes men sen gewond bij de Israëlische luchtaanvallen op Ras el Ain, Deir Qanoun en Maalijeh Er werd grote schade aangericht. Kort nadat de vliegtuigen waren verdwenen volgde een Israëli sche artilleriebeschieting op Ras el Ain. Ook de plaats Hasb^ja in het oosten van de zuidelijke sec tor werd door artillerievuur ge troffen. Een legerwoordvoerder in Tel Aviv zei dat Israëlische vliegtuigen gisteren twee doelen in Zuid-Li- banon hebben aangevallen. Alle vliegtuigen keerden behouden weer. Doelen waren Ras el Ain aan de kust van de Middellandse Zee en een boerendorp 30 km ten noorden van de Israëlische grensstad Metullah. Ooggetuigen zeiden volgens radio Beiroet dat ongeveer vijftig Is raëlische militairen bij Sjabaa in de buurt van de Golanvlakte een versterkte post hadden opge richt. De Israëliërs trokken zich terug na confrontatie met Noorse V.N.-militairen, aldus het Liba nese officiële persbureau. Stakingsrellen in Limon SAN JOSE (UPI) - Costa Rica, dat drie Sowjetrussische diplomaten heeft uitgewezen in verband met een reeks stakingen, gaat na of er andere buitenlandse diplomaten zijn die onrust zaaien, zo heeft di recteur-generaal Carlos Argue- das van binnenlandse zaken meegedeeld. "Wij stellen een diepgaand onder zoek in of andere diplomaten, niet alleen van de Sowjet-Unie, onrust in het land hebben ge zaaid", aldus Arguedas gister avond. Zondag maakte president Rodrigo Carazo bekend dat de eerste en tweede secretaris en de vrouw van laatstgenoemde van de Sowjetrussische ambassade in San Jose - de grootste in Midden- Amerika - waren uitgewezen om dat ze banden hadden onderhou den met bewegingen die moei lijkheden hebben veroorzaakt in het land. De vrouw van de tweede secretaris was cultureel attaché Haar man en de eerste secretaris kregen tot vandaag de tijd hun biezen te pakken. In de afgelopen 48 uur zijn meer dan 50 mensen door kogels ge wond bij botsingen tussen sta kers en de burgerwacht in de ha venplaats Limon in Costa Rica. De minister van openbare veilig heid, Juan Jose Echeverria, zei dat onder de burgerwacht, die aanvankelijk niet gewapend was, 20 gewonden vielen en dat vrij schutters verantwoordelijk wa ren voor de gevechten. De bur gerwacht werd bewapend om te patrouilleren in de straten waar veel werd geschoten. Zevenduizend arbeiders, onder wie havenarbeiders en employes van de olieraffinaderij en de spoor wegen, waren een week geleden een staking begonnen. Zij eisten een loonsverhoging van omgere kend 90 gulden per maand en verbetering van hun arbeidsom standigheden Sowjet-Unie en China oneens over agenda besprekingen PEKING (UPI) - China en de Sowjet-Unie zijn overeenge komen midden september besprekingen te beginnen ter verbetering van hun al 20 jaar lang slechte relaties, maar tot dusver kunnen zij het niet eens eens worden over een agenda, zo hebben diploma ten in Peking gisteren gezegd. De Sowjet-Unie wil de bespre kingen beperken tot bilate rale kwesties, waaronder de omstreden grens en opleving van de handel. China wil ook praten over het doordringen van de Sowjet- Unie in Afrika, Azië en het Midden-Oosten en dat zal Moskou ongetwijfeld ver werpen, aldus de zegslieden. China heeft de Russische am bassadeur, Ilja Sjtsjerbakov, in mei laten weten dat het be reid is weer besprekingen te gaan voeren. Kort tevoren had China bekendgemaakt dat het zijn 30-jarige militaire bondgenootschap met de Sowjet-Unie, dat volgend jaar april eindigt, niet wil voort zetten. Aanvankelijk zouden de on derhandelingen in juli in Moskou hebben moeten be ginnen, maar nu zijn zij voor midden september vastge steld. Zij beginnen in Moskou en zullen in Peking worden voortgezet. Pleidooi voor vrijlating Charta-leden WENEN/PRAAG (Reuter) - Ruim honderd vooraanstaande Oos tenrijkers hebben gisteren een beroep gedaan op partijleider Husak van Tsjechoslowakije om de tien ijveraars voor burgerrech ten vrij te laten die in mei zijn gearresteerd en beschuldigd van staatsgevaarlijke activiteiten. De Oostenrijkers hebben Husak er op gewezen dat het werk van de beweging Charta-77 of haar ne venafdeling, het "Comité voor ten onrechte vervolgden", niet in strijd is met de wet. Onder de ruim 100 Oostenrijkers zijn 25 parlementsleden en de al gemeen secretaris van socialisti sche party, Karl Blecha. Intussen meent men in Praag dat de regering van Tsjechoslowakije een beetje met de zaak in haar maag zit. Zij had een snelle be rechting van de 10 in het vooruit zicht gesteld om te ontkomen aan teveel voor-publiciteit, maar de weken zijn verstreken zonder dat er iets is gebeurd. In Praag werd het vermoeden uit gesproken dat de regering twij felt aan de kracht van haar zaak tegen de tien. Eind juli heeft het openbaar ministerie nogmaals dertig dagen de tijd gekregen om zijn zaak voor te bereiden. Tegen de aanhouding en het voorgeno men proces is geprotesteerd door president Carter, Andrej Sacha- rov, Europese parlementariërs. Amnesty International en ande- Nog meer nadelige publiciteit zou de Tsjechische autoriteiten kun nen doen aarzelen het proces in september te houden, wanneer het Amerikaanse congres zyn debat hervat over de goedkeu ring van SALT-11. Engeland daarom niet meer de „enige grondwettelijke autoriteit in het land". Tevens verwerpen de guerrillaleiders onderdelen van een voorlopige grondwet waarin wordt voorgesteld de 230.000 blanken in het land vaste zetels in het parlement te geven. Het besluit van Nkomo en Mugabe om de Britse uitnodiging voor de conferentie te aanvaarden „moet goed begrepen worden als het to nen van bereidheid door het Pa triottisch Front over een oplos sing te onderhandelen" aldus de verklaring. Het front verwerpt het voorstel van Engeland om zelf toezicht te houden op nieuwe verkiezingen. Volgens de verklaring heeft Lon den „elk recht verbeurd om toe zicht te houden op een over gangsproces. Het is beslist be vooroordeeld ten gunste van on wettige regimes". De guerrilla leiders doen een beroep op „die personen of groepen van perso nen die ontegenzeggelijk objec tiviteit en onpartijdigheid bezit ten" om de rol van toezichthou ders op zich te nemen. Vredesmacht Na terugkeer in de Zambiase hoofdstad Lusaka zei Joshua Nkomo gisteren dat het front be reid is een vredesmacht van de Verenigde Naties te aanvaarden in Zimbabwe-Rhodesië tijdens een overgangsperiode. Hij ver wierp evenwel uitdrukkelijk op roepen tot een onmiddellijk staakt-het-vuren. Dat kan alleen wanneer een alomvattende rege ling is overeengekomen, aldus Nkomo. Hij voegde eraan toe gro te twijfels te hebben over het suc ces van de conferentie in Londen. Carters in het nieuws President Jimmy Carter maakt een dansje met zyn vrouw Rosalyn aan boord van het cruiseschip de Delta Queen. De Cartertjes maken een cruise over de rivier de Mississippi en boeken daar mee veel succes bij de bevolking. Soms echter laat men blyken dat men hem niet (meer) lust Gistermorgen vroeg maakten zes jongemannen een kampvuur op de oever en lieten bij het licht daarvan hun billen zien toen Car ters raderboot voorbijvoer. De Carters waren niet op de plecht. In een interview met het Westduitse nieuwsmagazine Der Spiegel heeft Billy Carter gezegd dat hy zyns inziens de enige normale persoon in de familie Carter is en als zodanig een aanwinst in een verkiezingscampagne. Volgens hem worden veel kiezers van broer Jimmy vervreemd door diens zalvende manier van optreden. Hij probeert ze voor hem te winnen door minder op de hemel gerichte activiteiten. "Eerst niet maar later hielp 't 'm wel in zyn verkiezingscampagne", aldus Billy Carter. "Ik trek een ander soort mens aan dan hy. Ik heb het beeld dat men van de familie Carter heeft een humaner aanzien gegeven". Bermuda-driehoek „bezwommen" De 30-jarige Amerikaanse zwemster Diana Nyad heeft als eerste de "Bermuda-driehoek" tussen de Bahama-eilanden en Florida bedwongen". Na ruim 24 uur tegen een sterke stroom in te hebben gezwommen, stapte ze gisteren op een paar kilometer ten noorden van Palm Beach aan land. Miss Nyad heeft de 142 kilometer tussen Bimini op de Bahama-ei landen naar Jupiter in Florida afgelegd in 27 uur en 38 minuten, een gemiddelde makende van 5,1 kilometer per uur. On-alledaagse records Een jonge Boliviaan heeft 563 uur op 'n fiets gezeten en schijnt daarmee een nieuw internationaal duurrecord te hebben geves tigd, zo is gisteren in Cochabamba meegedeeld. De jongeman Rufino Quiroga, deelde de plaatselijke pers mee dat hij naar duizend uur op de fiets wil streven en dat, om de een of andere reden, in Frankrijk. Een Britse barbier heeft het wereld-uurrecord baarden-scheren veroverd op een Japanner. Gerry Harley haalde de 368 scheerbeurten in één uur dankzy, ver klapte hij, een weekmenu van biefstukken en vitaminetabletten. "M n eigen baard scheren laat ik nu maar een ander doen", zei hy. "Het idee alleen al het zelf te moeten doen, staat me zeer tegen". Bladluizen geteld Het leger bladluizen dat al enige tijd Groot-Brittanniè teistert, is nu geteld, gewogen en talrijk bevonden. Wetenschappers hebben vastgesteld dat het eiland wordt bevolkt door rond 900 miljard bladluizen; dat komt neer op 16 mihoen luizen per Brit. Het leger van al deze nietige insecten samen moet in totaal toch zo'n 200.000 ton wegen. In Iran TEHERAN (AFP-DPA-UPI-Reu- ter) - De leider van de Iraanse re volutie, ^jatollah Chomeini, heeft gisteren de democratische partij van Koerdistan (DPKI) in de ban gedaan, en de Koerden in een ra dioboodschap opgeroepen „de leiders van deze partij van de duivel gevangen te nemen" opdat zij hun gerechte straf kunnen on dergaan. In geheel Iran wordt op grote schaal tegen de DPKI geageerd, nadat ze zondag door de autori teiten werd verboden. In Teheran is de bazar gisteren dichtgeble- ven als teken van rouw voor de slachtoffers van de gevechten die zich in het weekeinde voordeden in raven in iraans Koerdistan. De kooplieden uit de hoofdstad hebben een betoging georgani seerd waarbij zij „voorbeeld- straffen" eisten tegen sjeik Ezze- dme Hosseini, de geestelijk leider van de Iraanse Koerden, en Ab- del Rahman Ghassemlou, de se cretaris-generaal van de DPKI. In zijn radioboodschap verklaarde Chomeini dat de DPKI „betaald wordt door de Amerikanen en Zionisten". Hij hekelde de in het buitenland circulerende geruch ten over godsdienstige menings verschillen tussen sjfitische en soennitische islamieten en riep zyn „geliefde Koerdische broe ders op zich niet door deze pro- NIEUW DELHI (Reuter/ANP) - Ontbinding van het parlement en vervroegde verkiezingen, of een laatste poging om een nieuwe re gering te vormen met Jagjivan Ram als meest waarschijnlijke kabinetsformateur. Dat zijn vol gens politieke kringen in Nieuw Delhi de twee alternatieven waaruit de Indiase president Reddy nu een keus moet maken, na het plotselinge aftreden van de slechts drie weken geleden ge vormde regering van Charan Singh. In deze politieke crisis neemt Indi ra Gandhi opnieuw een sleutel positie in: dankzij de steun van de 74 afgevaardigden van haar Con- gresparty in de Lok Sabha, het 538 zetels tellende Lagerhuis, kon Charan Singh op 28 juli wor den beëdigd als India's vijfde premier sinds de onafhankelij- heid. Haar besluit om gisteren niet te stemmen voor de vertrou- wensmotie, bracht Singh ertoe zijn ontslag in te dienen, nog vóór de motie in stemming kwam. Van de 538 leden van de Lok Sabha zouden de 200 leden van de Jana- ta-partij van Jagjivan Ram in elk geval tegen de regenng-Singh stemmen, evenals de 74 leden van Indira Gandhi's Congrespartij, die zich hebben gekeerd tegen de deelneming van enkele van hun partijgenoten in de regering- Singh. Indira Gandhi steunde in juli de benoeming van Singh tot pre mier. maar maakte daarbij het voorbehoud dat zij eerst de sa menstelling en het program van de regering zou moeten weten al vorens een besluit te nemen over parlementaire steun aan deze re gering. Waarnemers menen dat ze nu Singh laat vallen, deels uit irritatie omdat de nieuwe rege ringsploeg kan rekenen op steun van haar verklaarde tegenstan ders, als de marxistisch commu nisten en van degenen die zich tegen elk "autoritarisme" keren. Anderzijds heeft ze van Singh geen enkele garantie losgekregen dat de speciale rechtbanken die zyn ingesteld voor de berechting van de excessen van de regering- Gandhi, die tijdens de noodtoe stand van 1975/77 zouden zyn ge pleegd, ontbonden zullen wor den. Maar overeenstemming tussen In dira Gandhi en Jagjivan Ram, leider van India's Haryan's ("on- aanraakbaren en tot begin 1977 een van Gandhi's naaste mede werkers, lijkt nu wel tot de mo gelijkheden te behoren. Ram, die bij de crisis binnen Janata in juli het grootste deel van de party achter zich kreeg, beschikt over 200 parlementszetels. paganda te laten misleiden, want in de islamitsiche republiek is er geen verschil tussen sji'itische en soennitische islamieten". De Koerden zyn in meerderheid soennitisch, terwijl de Iraanse islamieten voor het merendeel sji'ieten zyn. De Iraanse radio heeft gemeld dat troepen van de luchtmacht uit verscheidene garnizoenen in het land zyn overgebracht naar Koerdistan, met name naar Sa- nandaj. de belangrykste plaats van de provincie, die aan Irak grenst Gisteren zyn in Iran 22 oppositie- kranten verboden en hebben po litieke organisaties die zich tegen het bewind van de islam verzet ten bevel gekregen hun wapens in te leveren. Onder de kranten die niet meer mogen verschynen zyn de offi ciële bladen van de communisti sche party, de marxistische Fe- d<yen en de centrumpartij het Na tionale Democratische Front. Uit Geneve wordt gemeld i .t t politieke bureau .m de Koi RÜ sche „Jekbun-party voor vryheid en vooruitgang van Koerdistan aan secretaris-generaal Wald heim heeft gevraagd by de Iraan se regering en de grote mogend heden tussenbeide komen om „de door lyatollah Chomeini aan gekondigde volkerenmoord" in Koerdistan te voorkomen. De party zegt dat het zenden van de „verschrikkelyke" «yatollah Chalchali. hoofd van de islamiti sche rechtbanken, naar de Koer dische stad Kirmansjah „nieuwe massamoord op onschuldigen" kan inhouden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13