Strauss stuit op weigerachtige premier Begin MOBILISA TIE IN IRAN Young kraakt beleid VS inzake PLO Uw kleurenfoto am Kosmonauten na record vlucht terug op aarde In 3 dagen klaar. Carter „op de loop' Veto over voorstellen VS Pol Pot en leng Sary bij verstek ter dood veroordeeld Weer doden door bosbranden MAANDAG 20 AUGUSTUS 1979 NEW YORK (UPI/Reuter) - De welhaast nimmer een blad voor de mond nemende, af tredende Amerikaanse VN- ambassadeur Andrew Young heeft het officiële Ameri kaanse beleid om niet met de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie (PLO) te willen spre ken „belachelijk" genoemd, omdat het het conflict in het Midden-Oosten alleen maar langer doet duren. De Israëlische regering van Menachem Begin is „even halsstarrig als wars van com promissen", zo verklaarde hij gisteren in een tv-interview. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken was voorts op de hoogte van zijn ontmoeting met PLO-verte- genwoordiger Zehdi Labib Terzi slechts vier dagen nadat deze plaatsvond. Terugkerend naar het volgens hem „belachelijke" Ameri kaanse beleid van niet-spre- ken met de PLO zolang deze Israëls bestaansrecht niet er kent zei Young: „Kijk alleen maar naar een beleid om niet met mensen te praten - het Amerikaanse volk gelooft juist in praten met Dit beleid, zo zei hij, moge zijn zin hebben gehad in 1975, toen de Verenigde Staten via de weg van onderhandelin gen Israëlische terugtrekking uit Egyptisch gebied poogde te bewerkstelligen. Als on derdeel van de toen totstand gekomen overeenkomst ver klaarden wij niet te zullen on derhandelen met of de PLO te erkennen totdat zij Israëls be staansrecht zou erkennen en VN-resoluties 242 en 338 te aanvaarden'. Intussen zijn we nu vier of bijna vijf jaar later en nog steeds hebben wij geen enkel contact met een organisatie die wordt ge steund door een groot deel van de Arabische wereld", zo zei Young. Young zei, dat de Verenigde Staten naar zijn mening „niet hun tegenover Israël aangegane verplichting zouden moeten laten vallen", maar wel de definitie daarvan niet aan Israël of de nieuws media moeten zouden overla ten". Als de Palestijnen geen enkele mogelijkheid wordt geboden om hun klachten te uiten, hun rechten op te eisen of te formuleren, komt er al leen maar meer geweld, meer doden en meer terrorisme, zo voegde hij eraan toe Volgens Young moeten de Amerikaanse betrekkingen met Israël geheel opnieuw worden bekeken en wel scherp, want, ofschoon de Verenigde Staten uiteraard het voortbestaan van Israël steunen, „zijn we langzamer hand in een soort expansio nisme van Israël verzeild ge raakt", waarin zijn troepen delen van gebieden van ande re bezetten. „Er zijn heel wat open vragen, die gillen om ene nieuwe definitie van onze betrekkingen met de staat Is raël", zo zei Young: „En, doordat de morele kant die vastzit aan de zaak van het voortbestaan van Israël zo belangrijk is, wordt het zeer moeilijk die nieuwe politieke definitie uit te voeren, vooral met zo een halstarrige en on verzoenlijke regering in Is raël", aldus Young. (Van c correspondent) MOSKOU - Na een lange en een zame missie van bijna 6 maan den, zijn de Russische kosmo nauten Wladimir Ljakov (38) en Waleri Rjoemin (40) gistermiddag veilig op aarde teruggekeerd. Beide ruimtevaarders die inmid dels tot „helden van de Sowjet- Unie" zijn verklaard, werden na hun terugkeer op het landings terrein in Kzakstan onmiddellijk onderworpen aan een program ma van uitgebreide en intensieve medische controle. Ljakov en Rjoemin verkeren beiden in uit stekende conditie, maar de be geleidende artsen vreesden dat zij moeite zouden krijgen met de aanpassing aan de aardse zwaar tekracht na de uitzonderlijk lan ge periode van gewichtloosheid in het Saljoet-6-ruimtelaborato- In de 175 dagen die beide kosmo nauten in de Saljoet-6 hebben doorgebracht, hebben zij zich be ziggehouden met uitgebreide re paraties aan het ruimtelaborato rium, het verrichten van techni sche en wetenschappelijke expe rimenten en militaire mingen. In tegenstelling tot v ge langdurige Saljoet-rr werd het verblijf van Ljakov en Rjoemin niet afgewisseld door bezoeken van andere kosmonau ten. In april mislukte een Rus- sisch-Bulgaars kosmonautenbe- zoek en later werd een Russisch- Hongaars bezoek om onbekende redenen afgelast. Het is nog niet bekend of het ruim telaboratorium Saljoet-6 nog een keer gebruikt zal worden voor een langdurige missie of dat men daarvoor een nieuw ruimtelabo ratorium wil lanceren. De record expeditie van Ljakov en Rjoemin die bijna een half jaar heeft ge duurd, heeft het Russische ruim tevaartprogramma een forse stap nader gebracht tot het streven naar vluchten met een perma nent bemand ruimtestation. In beginsel is dat al mogelijk met de Saljoet-6, want dit laboratorium is uitgerust metMwee koppe lingsmogelijkheden waardoor men bemanningen kan vervan gen en nieuwe voorraden kan sturen. De twee kosmonauten zijn tijdens hun vlucht voortdurend medisch gecontroleerd. Twee weken ge leden begonnen zij zich door middel van het dragen van spe ciale (druk-)pakken voor te be reiden op terugkeer naar de aarde en aanpassing aan de aardse zwaartekracht. Enkele dagen geleden losten zij tijdens een ruimtewandeling nog enkele technische problemen op die wa ren ontstaan bij het installeren van een radio-telescoop. Of schoon de langdurige ruimte vaartmissie is geplaagd door di verse technische problemen, hebben beide ruimtevaarders volgens Sowjet-bronnen hun programma „volledig" kunnen afwerken. Commandant Ljakov (links) en Valeri Rjoemin t i hun blijdschap na terugkeer op aarde (Van c i correspondent) JERUZALEM-Israël heeft gedreigd de onderhandelingen met Egypte te staken als de VS niet afziet van haar voor nemen een nieuwe resolutie bij de VN in te dienen, waarin de legitieme rechten van de Palestijnen erkend worden. Tussen de beslommeringen door, weet de Amerikaanse president Carter altijd 7iog wel een uurtje te vinden om aan zijn conditie te werken. Meestal wordt hij dan begeleid dooreen van zijn veiligheidsagenten. Gisteren ging hij met Dale Wilson op de loop. De speciale afgezant van de Ver enigde Staten, Strauss, is het af gelopen weekeinde gestuit op een weigering van premier Begin de Amerikaanse ontwerpresolu tie te bespreken. Begin was zelfs niet bereid de inhoud van de re solutie aan te horen en gaf in plaats daarvan een twee uur lan ge uiteenzetting van het Israëli sche standpunt. Regeringskringen in Jeruzalem hebben hun verbazing uitge sproken over het feit dat Strauss zelfs maar kon veronderstellen een positief antwoord te krijgen op de Amerikaanse voorstellen De voorstellen die Strauss Israël heeft voorgelegd betreffen een nieuwe VN-resolutie die geba seerd is op de oude VN-resolutie 242 en verbonden aan het voor leggen van de Camp David-over- eenkomst ter goedkeuring van de Veiligheidsraad. In de Camp Da- vid-overeenkomst wordt name lijk gesproken over de erkenning van de legitieme rechten van de Palestijnen T opconferentie In Jeruzalem werd zelfs het idee geopperd dat Begin naar Ameri ka zou vertrekken om Carter er Rebellie in Koerdistan TEHERAN (DPA/Reuter/AFP) - De Iraanse islamitische leider Ajatollah Chomeini heeft giste ren over de staatsradio de alge mene mobilisatie afgekondigd om de rebellie in Koerdistan neer te slaan. Nadat de Koerdische re bellie in de grensplaats Paveh door regeringstroepen was on derdrukt zijn Koerdische guer rillastrijders een belegering van het garnizoen van Sanandaj, de hoofdstad van de Koerdische Koerdistan, begonnen. Volgens Koerdische zegslieden in Tehe ran is het garnizoen gisteren ge vallen omdat de militairen van het garnizoen zelf in opstand wa ren gekomen. Nadat Chomeini de mobilisatie had afgekondigd, heeft de chef van de generale staf, generaal Mohamed Hoessein Sjaker, alle verloven ingetrokken. Niet alleen de sol daten, ook de leden van volksmi lities en politie-eenheden moeten zich bij hun onderdeel melden. Chomeini heeft bevolen dat zij de 'contrarevultionaire elementen' in Koerdistan opsporen en voor de rechter brengen. De geestelij ke leider heeft zichzelf zaterdag tot opperbevelhebber yan de strijdkrachten benoemd. Terechtstelling De Koerdische rebellie in Sanandaj brak uit kort nadat elf Koerden, die in Paveh waren gearresteerd, voor een vuurpeloton waren te rechtgesteld. Bij de strijd om Pa veh zouden meer dan 400 doden zijn gevallen. Sjeik Ezzedin Hosseini, de geeste lijk leider van de Koerden, heeft de executies veroordeeld en ge zegd dat de regering aanstuurt op een bloedbad onder de Koerden. Het Iraanse leger heeft de Iraans- Iraakse grens deels afgegrendeld om vluchtende Koerden tegen te houden. Chomeini heeft dit weekeinde alle politieke organisatie van de Koerden verboden. Dat beteken de tevens dat de leider van de Koerdische Democratische Par tij, Abdor Rahman Qassamlou, vervallen is verklaard van zijn ze tel in de constitutionele vergade ring. V olkerenmoord De koerdische Democratische Par- tij heeft zich gisteren tot buiten landse staatshoofden en interna tionale organisaties gericht met het. verzoek zich in te zetten om een Volkerenmoord' op het Koerdische volk te verhinderen. Volgens de brief worden alle Ira- niërs die niet behoren tot de do minerende groep van ethnische Perzen en tot de sji-itische secte van de Islam, met uitroeiing be dreigd. Het verzoek om hulp is onder meer gericht tot de Ameri kaanse president Carter, de Rus sische president Brezjnjew, pre sident Tito van Joegoslavië, Fidel Castro van Cuba, de Britse pre mier Thatcher, de Palestijnse lei der Arafat, de Libische leider Ghaddafi, de Verenigde Naties, het internationale Rode Kruis, Amensty International, en de communistische partijen van Frankrijk en Italië". 'Als de Aja tollah Chomeini zelf de Koerden uitmaakt voor 'satans en ongelo vigen', wat moet men dan ver wachten van een gewone soldaat die naar Koerdisten wordt ge stuurd?", aldus de brief van de Koerdische partij, die meent dat de 'totale oorlog', waarmee nu Koerdisten wordt bedreigd, ver volgens ook tegen andere min derheden zal worden gevoerd. Volgens de Iraanse radio hebben de Koerdische rebellen een onbe kend aantal vrouwen ontvoerd uit de moskee van Sanandaj. Zij zouden als gijzelaars worden vastgehouden. De procureur-generaal van de is lamitische justitie heeft gisteren een verbod uitgevaardigd tegen het linksliberale dagblad Pejg- han Emrouz, zo meldt de Iraanse radio. Tevens is een arrestatiebe vel uitgevaardigd tegen de hoofdredacteur en de redactie, die zrch onder meer schuldig zouden hebben gemaakt aan kri tiek op Chomeini. persoonlijk van te overtuigen dat zijn beleid slechts schadelijk is voor de voortzetting van de on derhandelingen. Ook de moge lijkheid van het houden van een topconferentie tussen Sadat, Car ter en Begin werd niet uitgeslo ten. Het Israëlische kabinet heeft zich gisteren unaniem opgesteld achter Begins weigering een ver andering van resolutie 242 zelfs maar in overweging te ne- Door resolutie 242 vast te koppelen aan de Camp David-overeen- komst dienen de Amerikanen in feite geen nieuw voorstel in en sorteren ze toch het gewenste ef fect namelijk: erkenning van het bestaansrecht van Israel zoals dat in resolutie 242 vermeld wordt, en erkenning van de legitieme rechten van de Palestijnen. Het zijn deze twee elementen sa men, die volgens de Amerikanen de grondslag moeten vormen voor de autonomie-onderhande- lingen en het betrekken van de Palestijnen bij de besprekingen De V.S. heeft twee redenen voor het indienen van een dergelijk voorstel. Ten eerste toont het haar goede wil aan Saoedi-Arabië en de PLO door de nadruk te leg gen op de erkenning van de legi tieme rechten van de Palestij- Vooral de afgelopen tijd staat Ame rika onder grote druk van Saoedi- Arabie, dat met een oliecrisis dreigt als Amerika er in de auto- nomie-onderhandelingen niet in slaagt een oplossing te vinden voor het Palestijnse vraagstuk en Israëlische concessies ten aan zien van de status van Jeruzalem te verkrijgen. Ten tweede hoopt Amerika op deze wijze de dialoog met de PLO voort te zetten en zo doende de Palestijnen aan de on derhandelingstafel te krij gen. Amerika heeft zich in 1975 aan Is- raël verplicht de PLO niet te er kennen zolang deze organisatie het bestaansrecht van Israël niet erkent en resolutie 242 niet aan vaardt. En aanvaarden door de PLO van de nieuwe Amerikaanse voorstellen - hetgeen overigens niet waarschijnlijk is - stelt de Verenigde Staten officieel in staat de PLO te erkennen. Israël daarentegen verzet zich te gen deze Amerikaanse voorstel len omdat door elke verandering van resolutie 242, die de grond slag van de onderhandelingen vormt, het hele vredesverdrag op losse schroeven komt te staan Druk De zware Amerikaanse druk op Is raël heeft tot gevolg gehad dat de gelederen in Israel aaneengeslo ten worden. Minister van bui tenlandse zaken D^jan, die een maand geleden geweigerd had aan de autonomie-onderhande- lingen deel te nemen en nog geen twee weken geleden felle kritiek had geuit op de wijze waarop de besprekingen verlopen, heeft zich inmiddels weer bereid ver klaard in de Israëlische delegatie zitting te nemen. Ook minister van defensie Weizman zal naar alle waarschijnlijkheid binnen kort weer actief aan de autono- mie-onderhandelingen gaan deelnemen. Strauss zelf had aan de vooravond van zijn terugkeer naar Washing ton niets dan lovende woorden voor zijn beide gesprekspartners van dit weekeinde, Sadat en Be gin. De Egyptische president had naar zijn mening veel vertrouwen in de goede afloop van de onder handelingen over de Palestijnse autonomie. Sadat, aldus Strauss, heeft me verzekerd dat hij en Be gin „een gemeenschappelijke taal" hebben gevonden. Zijn ge sprek met Begin was „zeer warm, zeer open en zeer verhelderend" geweest, diplomatieke zegswij zen die duiden op het kraken van harde noten. Volgens de Ameri kaanse onderhandelaar is de pers schuldig aan het opblazen van meningsverschillen tussen de VS en Israel; in zijn gesprekken met Begin waren de „broederlijke be trekkingen" tussen beide landen nogmaals bevestigd. Kleuren kwaliteit perfekt Van achtling leven nog drie baby's NAPELS (Reuter) - Zaterdag zijn weer twee baby's overleden van de achtling waarvan een vrouw in Napels eerder deze week beval len was. Tot zaterdag waren al drie baby's overleden. De toe stand van de drie nog in leven zijnde baby's wordt als kritiek omschreven en de doktoren van het San Paolo ziekenhuis in Na pels waar de dr ling zijn, weigi kansen te voo baby's zijn inrr onder beh«in(le- •ren hun levens spellen. De drie iddels in het zie- BANGKOK (Reuter) - Een spe ciale rechtbank in de Cam bodjaanse hoofdstad heeft de voormalige Cambodjaanse leiders Pol Pot en leng Sary gisteren schuldig bevonden aan volkenmoord en bij ver stek ter dood veroordeeld, zo meldt het Cambodjaanse persbureau SPK. steld was om de zaak twee mannen te behandelen, is van oordeel, dat zij de dood van ongeveer drie miljoen Cambodjanen op hun gewe ten hebben in de ruim drie jaar van hun bewind, sinds 17 april 1975. De jury meent voorts, dat m dan vier miljoen 'overlev den' zowel geestelijk als li chamehjk er ernstig zijn. toe In het vonnis tegen Pol Pot, premier van het bewind der Rode Khmer en zijn minister van buitenlandse zaken leng Sary. heet het nog, dat beiden in beroep kunnen gaan. Dit moet geschieden binnen ze ven dagen na de officiële in diening van het vonnis bij de regering. Het bezit van Pol Pot en leng Sary is geconfisqueerd. CASSIS (Reuter/UPI) - Nieuwe bosbranden in Spapje, Portugal en Frankrijk hebben in het week einde voor het eerst twee levens geëist in Frankrijk. In een afge brand bos bij Cassis aan de Fran se Rivièra bij Marseille werden gisteren de verkoolde lijken van twee brandweerlieden gevonden, die kennelijk ingesloten waren geraakt door het oprukkende Wegen naar Marseille werden afge sloten en een camping bij de stad werd ontruimd In Spanje, waar deze maand in to taal 26 mensen waren omgeko men tengevolge van bosbranden, brand, in de provincie Castellon te bedwingen nadat duizenden vakantiegangers waren geeva- cueerd en vakantiehuizen en verlaten auto's in de vlammen waren opgegaan, maar voorlopig werden geen nieuwe slachtoffers gemeld Gisteren braken ook branden uit in Midden- en Noord-Portugal, waarvan vele, evenals in Spanje, volgens de brandweer kennelijk waren aangestoken. Inwoners van bergdorpen, die door het vuur dreigden te worden ingeslo ten werden met helikopters ge- De eerste golf van brander Fri Rivii i de vorige HAARLEMMERSTRAAT kenhuis gedoopt namen Anna. Valentina en Silva na. Het zijn allen meisjes. week maandag wist te bedv gen. verwoestte in totaal 14.000 hectare natuurgebied. De nieuwe branden braken zaterdag laat uit en werden aangewakkerd door de mistral Aan de bestrijding werd deelgenomen door elf wa- terwerpende vliegtuigen en ruim 3.000 brandwe

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7