Vloeibaar gas is redding Nederlandse Scheepsbouw Markt berichten Koning van de stapelloop Cornelis Verolme: MAANDAG 20 AUGUSTUS 1979 ECONOMIE DEN HAAG (GPD) - De on dernemers in de bouwnij verheid vrezen een ont wrichting van het bouw proces wanneer hoofd aannemers aansprakelijk worden gesteld voor het niet nakomen van de so ciale verplichtingen van onderaannemers. Het Nederlands Verbond van On dernemers in de Bouwnijverheid (NVOB) heeft de werkgeverscen trales en het Algemeen Verbond Bouwbedrijf opgeroepen zich tot het uiterste te verzetten tegen de kabinetsplannen die er op gericht zijn hoofdaannemers aansprake lijk te stellen voor alle betalingen van sociale premies. Het wets ontwerp dat er nu ligt zal de fi nanciële ruggegraat van het bouwbedrijf in volle hevigheid raken, zegt het NVOB. Met de wijziging van de "Coördina- tiewet Sociale Verzekering" wil het kabinet de beunhazerij in de bouw aanpakken. Veel beunha zen (koppelhazen) ontduiken de sociale verplichtingen. De wets wijziging zorgt er voor dat de hoofdaannemer volledig aan sprakelijk wordt gesteld voor de betaling van premies en loonbe lasting voor alle werknemers die op zijn werken arbeid verrichten Het doét er dan niet toe of die ar beiders in directe dienst van on deraannemers zijn. De werkgevers verwachten dat door de nieuwe wetgeving de be drijfsvoering van de aannemer in het vervolg een sterk speculatief karakter wordt opgedrongen omdat hij onophoudelijk zal moeten gissen naar de financiële draagkracht van zijn onderaan nemers. Hij loopt een risico dat nergens ter wereld valt te verze keren. De ondernemers in de bouwnijverheid voorzien grote problemen wanneer in het wets ontwerp geen zogenaamde vrij- LEERRAPPORTEN ■an hedenmorgen 7 uur Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen bew. 19 13 0 bew. 20 13 0 regenbui half bew geheel bew. licht bew Zuid Limburg motregen 18 13 1 onbewolkt half bew. licht bew. motregen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon onbewolkt 30 Malaga Mallorca Münchei bew. 23 13 ;eheel bew. 20 12 zwaar bew. 'licht bew. licht bew. onbewolkt geheel bew. geheel "bew" onbewolkt 29 19 waringsmogelijkheid is inge bouwd. De verwachting is dat het wetsontwerp nog deze maand door de staatssecretaris van so ciale zaken bij de Tweede Kamer wordt ingediend. Actie bij gastanker was geen misverstand ROTTERDAM (ANP) - De boycot van de Nederlands-Antilliaanse gastanker "Coral Isis" in Finland was geen "misverstand" De re derij Koraal Scheepvaart in Wil lemstad (Curacao) heeft stelsel matig te weinig loon uitbetaald aan de Indonesische beman ningsleden op haar vier schepen De actie van afgelopen week te- gen de "Coral Isis" was er op ge richt dit recht te zetten. Koraal Scheepvaart heeft 200.000 gulden betaald aan achterstallige lonen Dat zegt bestuurder L. Heinonen van de Finse zeemansbond in Helsinki. Hij reageert daarmee op uitlatingen van het scheepvaart bedrijf Anthony Veder in Rotter dam, dat in vakbondskringen be schouwd wordt als de werkelijke eigenaar van de "Coral Isis" Ko raal Scheepvaart op Curacao is volgens de Finnen min of meer een papieren rederij, al ontkent Veder dat. Volgens Anthony Ve der berustte de actie op een "mis verstand", ontstaan door een fout in de loonadministratie van Ko raal. De afgelopen week werd de "Coral Isis" in Finland geboycot. Het ging in de eerste plaats om de on derbetaling van tien Indonesi sche zeelieden aan boord van de gastanker, die volgens de Finse zeemansbond niet de gage kre gen waarop zij recht hadden vol gens de CAO LEIDEN - Op de veemarkt van vandaag werden 1868 dieren aangevoerd. Daar onder waren 1130 slachtrunderen en 738 schapen/lammeren. De prijsnoteringen voor het slachtvee waren als volgt slach trunderen: stieren le kwaliteit van 720 tot 790:2e kwaliteit van 680 tot 710; vaar zen le kwaliteit van 740 tot 795; 2e kwali teit van 605 tot 660; koeien le kwaliteit van 710 tot 790; 2e kwaliteit van 635 tot 660; 3e kwaliteit van 600 tot 620; worst- koeien van 470 tot 570; extra kwaliteit dikbillen van 900 tot 1400. Gebruiksvee: schapen van 160 tot 215' lammeren van 170 tot 220. Toelichtingen (respectievelijk aanvoer, handel, prij zen): redelijk, matig, moeilijk te hand haven, schapen redelijk, rustig, stabiel lammeren iets lager. Veiling Leiden 20/8/79: Appels 34-50. Aardappelen 11-44. Andijvie 26-40 Snijbonen 1.25-1.95, Tuinbonen 43. Kroten 21-23. Kroten gek 1 10, Rode kool 2 (-32, Spitskool 28-35, Postelein 90-1,16, Prei 68-1,00, Spinazie 38-90 Spruiten A 2,40-2,60, Spruiten B 2- -2,45, Spruiten D 1,20-1.55, Uien 35-38, Meloenen 3,85-3.35, Bloemkool 1 x 6 6,95-1,20, Bloemkool 8 st 89-1 10 Bloemkool 10 st 35-60, Sla zwaar 25-38 licht 16-24, Bospeen 92-1,01, Peterselie 29-34, Selderie 21-31, Paprika KG 1,05-1,45 st. 35-49. ROTTERDAM - "Hon derdduizenden mensen hebben wel een loon maar geen toekomst. Tegen hen zou ik willen zeggen: Houdt moed. Maak vooral niet te veel verzuimuren. Onze redding van de scheepsbouw en het energieprobleem is het vloeibaar gas" De gebaren en de blik van Cor nelis Verolme worden thea traal. „De NDSM hoeft niet plat. Als over driejaar de kiel gelegd wordt voor de eerste gastanker, dan heeft de scheepsbouw en ook de NDSM weer alle kansen. Ik ben blij dat ik dit project klaar heb en ik verwacht dat nog eind dit jaar de beslissing zal vallen of die schepen wel of niet gebouwd zullen worden door de Nederlandse werven Het woord is aan de rege ring" De pionier van de Nederlandse scheepsbouw, nu bijna 79 jaar zoekt meestal voorzichtig naar woorden. Maar als het begrip gastanker valt veert hij zichtbaar op. Het is al weer bijna vijf jaar ge leden dat de „Koning van de stapelloop" Cornelis Verolme - eufemistisch gesproken - met zachte hand gemaand werd zijn verantwoordelijk heden ten opzichte van de Nederlandse scheepsbouw maar in te leveren. Daarmee kwam op wel haast droeve wijze een eind aan een in drukwekkend Nederlands scheepsbouwimperium. „Het is mijn grootste falen ge weest" Even terug in de tijd. Aan het eind van de jaren '60 begon lapan een steeds grotere con current te worden in de scheepsbouwwere ld. Verol me keek vooruit. Hij consta teerde een enorme toename van het olieverbruik en voor zag een sluiting van het Suezkanaal waardoor de olie via de Kaap naar Europa ge transporteerd zou moeten worden. Deze ontwikkelin gen greep Verolme aan om een nieuw plan voor de Ne derlandse scheepsbouw naar voren te brengen. Er lag een markt open voor de bouw van mammoettankers. De werven zouden daarvoor de outillage echter aan moeten pas- Bouwdok Verolme had voor zijn werf op Rozenburg een levensgroot bouwdok in het hoofd, dat zo'n slordige 75 miljoen moest gaan kosten. Naar het voorbeeld van Engeland waar de overheid miljoenen aan kredietgaranties en sub sidies in de werven pompte stapte Cornelis Verolme naar economische zaken om voor zijn plan een zelfde regeling los te kunnen krijgen. De stroom van opdrachten voor de zeer grote schepen nam toe, en het gevaar was groot dat deze allemaal naar Duits land en Japan zouden vloeien. De toen nog zelfstandige NDSM stond met de rug te gen de muur en moest een verliesgevende order voor vier tankers accepteren. Ook Verolme had intussen een contract getekend voor de bouw van drie tankers. Het was in '76. Economische za ken stond wat wantrouwend tegenover de kredietaan vraag. Het was i m. Ut%Ê*ËïÈL Cornelis Verolme Toen het er uiteindelijk toch aan leek te komen, kwamen volgens Verolme ook de con currenten bij economische zaken aankloppen voor een groot dok. De toen oplaaiende discussie deed de plannen van Verolme op de lange baan schuiven. Hij had contracten getekend en moest bouwen Om zijn verplichtingen na te komen, besloot hij tot de bouw van een helling. Kosten 10 miljoen. vlerolme gaf de strijd voor zijn dok echter niet op. In een la ter gesprek met de directeur- generaal van industrie en handel werd hem verteld dat het geven van het krediet dis criminatie van Amsterdam betekende. Verolme kon kie zen. Of geen dok, of de NDSM overnemen. Hij koos voor het laatste. Hoewel hij van alle kanten hoorde dat de NDSM er zeer slecht voor stond, kreeg hij van de directie van de werf in Noord te horen dat per schip wat daar gebouwd werd een miljoen gulden ver lies geleden zou worden. Ach teraf bleek dit bedrag tot over de vijftien miljoen gestegen te zijn. Dit verlies plus de inves tering in de gebouwde helling had tot gevolg dat Verolme s bankiers aan de bel begonnen te trekken. Economische za ken bleek bereid te zijn een krediet van 25 miljoen be schikbaar te stellen, zij het onder de voorwaarde dat Verolme zijn hele aandelen kapitaal voor de zekerheid bij de Nationale Investerings bank moest deponeren, als mede het volledige stemrecht aan de aandelen verbon den. Einde Het einde was in zicht. Het dok dat intussen gereed was ge komen, bleek door de lange vertraging 45 miljoen meer gekost te hebben. Een kleine commissie kreeg de taak het Verolme-concern door te lichten. Even later werd ook de Rijn-Schelde-groep door gelicht. De plannen lagen klaar om het Verolme-con cern met Rijn-Schelde te la ten fuseren. Verolme wera verzocht als president-direc teur van het Verolme-conce rn af te treden. Betekent dit, dat in uw eigen strategie de NDSM ook zonder die fusie wel het hoofd boven water had kunnen hou den? 'erolme aarzelt. De vraag moet driemaal herhaald worden Dan: „Ja, toch wel. De werf zou failliet gegaan zijn. Maar dan hadden wij de werf over genomen. Dan zouden er toch schepen gebouwd kunnen blijven worden. De repara- tiewerf had dan ook door kunnen draaien. Ik zeg u, de NDSM hoeft niet dicht" Wat moeizaam hijst hij zich omhoog in de brede stoel. „Ik heb me altijd tegen een fusie met Rijn-Schelde verzet. En het is ook mislukt, die fusie De werf in Noord had door kunnen gaan als hij onder de oude leiding gebleven Buitenland Verolme trok zich terug uit de actieve scheepsbouw in Ne derland. Maar in Ierland en Brazilië draaien zijn werven gezond. In voorzichtige be woordingen wijt hij die gusti- ge ontwikkeling aan de rege ringssteun in die landen. „De sociale lasten voor het perso neel worden daar gedragen door de regering. En de ar beidskrachten zijn er ook iets goedkoper dan hier in Ne derland" Hij valt uit zijn rol als hij zijn constructiewerven in Zuid- Afrika noemt. Dc boycot van Zuid-Afrika: „Die mensen hier gebruiken hun hersenen niet. Zuid-Afrika is het mooi ste land van de wereld. Ieder een heeft daar werk. De weer gave zoals die in Nederland van Zuid-Afrika wordt gege ven, is onzin. Op mijn bedrij ven daar is geen apartheid" Er valt geen tegenspraak te dulden. Zijn handen zijn ge bald. Het gesprek zou toch om de situatie in de scheeps bouw gaan? Zo af en toe haalt de nestor van de Nederlandse scheeps bouw nog de publiciteit. En kele weken geleden nog schokte Cornelis Verolme de hoge heren van de scheeps bouw door fel uit te halen naar de minister van econo mische zakën, Van Aarden- ne, en diens directeur-gene raal Molkenboer. Van Aar- denne zou geen verstand hebben van de scheepsbouw, en Molkenboer zou in hoge mate verantwoordelijk zijn voor de ondergang van de scheepsbouw. En in één adem wordt de hui dige directeuren van het RSV-concern dan ook nog „lummelen" verweten als deze heren met hun echtge notes op een beurs in Monaco wat rondhangen. Krasse taal van een krasse, bijna 80-jari ge scheepsbouwer. Als directeur van Verolme- Trust zetelt hij in Rotter dam. Vanuit zijn, in het har tje van de wereldhavenstad gelegen, kantoor reageert diezelfde Cornelis Verolme nu al weer een heel stuk rus tiger. De in het FNV-bonds- blad gedane uitspraken neemt hij niet meer voor zijn rekening. De publiciteit is immers losgebarsten en het wordt weer tijd om zaken te doen. Want Verolme's ont werp voor gastankers moet nog wel aan diezelfde Neder landse scheepsbouw ver kocht worden. En dan moe ten de hoge heren toch ook weer wat rustiger gestemd worden. Cornelis Verolme blijft een slim zaken- ik me verzet tegen de sluiting van de NDSM. De eerste dag al dat burgemeester Polak in dienst trad, zat ik naast hem op de stoel en heb ik hem ge zegd alles in het werk te stel len om de NDSM open te houden. Het lukt niet, meer kritiek op de huidige bestuurders of zelfs de beleidscommissie Scheepsbouw te ontfutselen De naam Stikker, president- directeur van het RSV-con cern; „Ik heb er geen oordeel over' Maar in zijn memoires trekt hij fel van leer tegen de vele bestuurders die niet in de scheepsbouw groot gewor den zijn en geen affiniteit met de scheepsbouw hebben. Verolme: Ik ken de heer Stikker persoonlijk erg goed en onderhoud een goede rela tie met hem" M,ee, Cornelis Verolme is een man geworden met alle be grip voor de problemen van de scheepsbouw. De spreek woordelijke zeven vette jaren zijn voor de scheepsbouw wel voorbij. „Ik ben niet optimis tisch over de toekomst als het zich zo blijft ontwikkelen" zegt hij. „Er zullen zeker nog werven sluiten. Vooral de kleinere. De concurrentie is zwaarder geworden. Maar wie deze zeven magere jaren overleeft, komt natuurlijk wel sterk uit de slag naar bo ven". Enerzijds ben ik zeer somber gestemd over de toekomst Maar u moet bedenken dat de schepen nog maar zo'n twaalf jaar meegaan, dan moet er toch ook een vervanging van de wereldvloot komen. We hebben als Nederlandse scheepsbouw nog altijd een heel goede naam. Als we een campagne starten waardoor op de werven de werklust weer groeit, en wanneer de overheid niets nalaat om die zelfde scheepsbouw te steu nen, dan heb ik nog alle ver trouwen in de toekomst" Het woord „gastanker" valt „Mijn advies is: Als we die gastankers gaan bouwen, redden we hiermee de Ne derlandse scheepsbouw. Tot nu toe heeft men nog geen vlugge beslissing kunnen nemen, omdat de hele wereld nog zoekt naar de energie van de toekomst". Die energieproblemen heeft Verolme al op een rijtje gezet en hij heeft zijn conclusies ge trokken. De kernenergie roept steeds meer tegenstan ders op. De olievoorraad is sterk aan het verminderen en over het opnieuw verwerken van kolen wordt wel gespro ken. maar we zijn van de ko len juist om zoveel milieuver vuilende aspecten afgestapt. Dus was overblijft is het LNG, het vloeibare gas" Carter Hij voelt zich in zijn visie op die energiecrisis gesteund door de recente toespraak van pre sident Carter van de Verenig de Staten. Deze laatste pleitte ook tot het invoeren van vloeibaar gas. Verolme: „Ik heb inderdaad handenwrij vend voor de televisie gezeten bij die rede. De gasmaat schappijen moeten uit hun winsten de schepen kunnen financieren". 'erolme noemt zijn gastankers de meest veilige gastanker die tot nu toe ontworpen is. Een bewering die gestaafd is door een Amerikaans onderzoek dat op verzoek van de Ameri kaanse president verricht Hoewel hij er niet ronduit voor uitkomt, kwetst het hem. dat er zo lang op een beslissing gewacht moet worden. De scheepsbouw smeekt om werk en Verolme meent dat het mes aan twee kanten snijdt. De bouw van de tan kers, gefinancierd door de gasmaatschappijen, garan deert werk voor de werven, en het energievraagstuk kan met die tankers ook in goede ba nen geleid worden. Hoe zit het nu eigenlijk met de kansen voor de bouw van die gastankers Verolme: „Het ontwerp is on derzocht door alle instanties in Nederland. De gasmaat schappijen volgen de ont wikkelingen met veel interes se. Momenteel bestudeert economische zaken deze zaak samen met mij en met de gasmaatschappijen. Ik ver wacht dat eind van het jaar de beslissing wel zal vallen. Diep in mijn hart zeg ik: schiet toch op. Maar ja. ze zijn nu allemaal met vakantie" Even heeft hij pretoogjes. Wanneer verwacht Verolme de eerste kiellegging? Jk denk over ongeveer drie jaar. Maar ze moeten wel haast maken, want ik word in september al 79. Ik heb met zoveel tijd meer" Hij is ijdel. Een fotograaf mocht niet meekomen. De pionier van de Nederlandse scheeps bouw had zelf foto's genoeg die gebruikt konden worden Hij staat op. Loopt moeizaam. Mompelt iets over rheuma- tiek en komt voor de dag met een foto, formaat bidprentje. Een statie-foto. In zyn werk vertrek hangt de foto op ko lossaal formaat in kleur. In een pronkerige lijst. ..Ik ben ijdel, ja. Maar is dat een slech te eigenschap? IJdel is nog niet verwaand. Er is geen be tere baas voor het personeel dan ik In Rotterdam werd ik op de werf op handen gedra gen. Mag dat?" MAANDAG 20 AUGUSTUS 1979 BINNENLANDSE AANDELEN 'kXJMCSTIM ft? BELEGGINGS INSTITUTEN 28.80 2E80 22 50 BUITENLANDS GELD \>!STERDAM (ANP) Op «-en kalm Damrak wilde het bg het begin van de nieuwe beurs week weer niet lukken. Nagenoeg alle actieve fondsen moesten bij de aanvang van de handel terug. Koninklijke Olie opende bij ge brek aan belangstelling bgna f3 lager op f 146,50. Met name dc benodigde vraag uit het buiten land blijft achter bij het aanbod De koersontwikkeling hier blgft voor de beurs enigszins een raad sel temeer daar men er van blgft uitgaan dat een behoorlijke divi dendverhoging in het vat moet zitten Ook Unilever was zwak gestemd met een verlies van f 1.10 tot f 146.50 Tot de weinige uitzonderingen be hoort Akzo. die f0.20 hoger was op f27.90 Morgen nabeurs vsor- den de halfjaar cgfers van dit concern bekendgemaakt Een andere uitschieter was HVA. die f 0.80 duurder werd op f 54,80.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17