Routine-klus Louk Sanders Poloteam wisselvallig Springploeg staat weer met beide benen op de grond Leidenaar opnieuw kampioen PAGINA 14 SPORT MAANDAG 20 AUGUSTUS 1979 ROTTERDAM (GPD) - De Nederlandse ruiter-equipe, twee jaar lang in ternationaal hoog te paard gezeten, staat voorlopig weer met beide be nen op de grond. De dalende lijn, die zich vooral na de wereldkampioen schappen in Aken aftekende in de strijd om de wereldbeker, zette zich in Rotterdam voort. Terwijl in Wenen de Europese titels gereserveerd wa ren voor Johan Heins en de hem in ploegverband assisterende Henk Nooren, Anton Ebben en Harry Wouters van den Oudenweijer resteerde het afgelopen weekeinde slechts troostprijzen voor onze landgenoten: een vierde plaats in het landenklassement op ruime afstand van Groot- Brittannië, West-Duitsland en Ierland en na een volkomen mislukte zaterdagmiddag toch nog een eervolle vijfde plaats voor Johan Heins en een tiende positie voor Henk Nooren, die pas op de valreep een gaaf parcours reed. Verrassend Europees titelhouder werd na een emotionele finale wereld kampioen Gerd Wiltfang die vanaf een veertiende plaats naar de top sloop en dankzij een fout van zijn tot Oostenrijker genaturaliseerde ex-landgenoot Hugo Simon op de laatste hindernis als geen ander door het fortuin werd begunstigd. Misschien waren de verwachtingen te hoog gespannen na de veelbeloven de start van vrijdag, toen de Nederlandse selectie toch weer in staat scheen op het goede moment zijn internationale faam te bewijzen. Ster ke uitgangsposities van Heins en Nooren en een redelijke basis voor de equipe werden echter zaterdag reeds in de eerste manche van de lan- denwedstrijd op schokkende wijze vernietigd. Kater In een steeds onderkoelder sfeer zagen 5000 toeschouwers ontzet toe hoe de nationale top zijn kansen ondergroef. Dick Wieken en Anton Ebben voldeden in die fase nog redelijk aan de verwachtingen, maar daarna volgde de kater. Henk Nooren was de eerste, die accentueerde dat het bij hem aan een constante prestatiecurve ontbreekt. Onnozele fouten trekken een spoor door zijn loopbaan en ditmaal was het niet anders. Op de eerste de beste hindernis, één van de gemakkelijkste, ging een achterbeen van Funest iets te laat omhoog en daarmee had Nooren zijn eerste averij opgelopen. Daarbij zou het, niet blijven en pas in de laatste van de vijf individuele confrontaties bleef hij meester over Funest. Overconcentratie speelt de ruiter uit Bosch en Duin, die door iedereen om zijn fraaie rijstijl wordt bewonderd, parten. Voor een nog grotere deceptie zorgde evenwel Johan Heins. Tot en met de elfde hindernis liep alles^lekkeloos, maar de driesprong vernietigde binnen enkele seconden alle illusies, al zouden de vreemde gebeurtenis sen van gisteren hem toch nog naar de voet van de top brengen. Argo- nout sprong te krachtig over het eerste obstakel en na een te verre landing slaagde Heins er niet in hem onder controle te krijgen. Twee fouten hadden nog een vervolg op de laatste hindernis en daarmee was de Europese kampioen ver op zijn rivalen achter geraakt. Drie foutloze optredens konden de schade niet meer herstellen. Uiteindelijk Finishte Heins op minder dan een fout verschil achter Gerd Wiltfang. Dankzij het volledige falen van de Fransen kon Nederland nog een vierde plaats in de strijd tussen de naties behouden, maar een kloof scheidde het nationale kwartet van andere Europese toplanden. Engeland, dat zo slecht gestart was, passeerde met vijf foutloze parcoursen van Derek Ricketts, David Broome, Malcolm Pyrah en Caroline Bradley zowel de sterk teruggevallen Ieren als West-Duitsland, dat tweede werd. Revanche De Duitsers kregen echter hun revanche, al hadden ze aèarvoor het tradi tionele geluk nodig. Toen het aantal individuele titelkandidaten tot 20 was beperkt, geloofde nog niemand aan een kampioen uit de Bondsre publiek. Pas achter de grote favoriet Hugo Simon, Eddie Macken en Derek Ricketts volgden Gerd Wiltfang en Paul Schockemöhle op de strafpuntenlijst. Een foutloos parcours van de Oostenrijker, de Ier of de Engelsman zou beide Duitsers in verloren positie brengen. Terwijl echter rijders als de Zweed Wannius, Henk Nooren, Walter Gaba- thuler en Johan Heins de hindernissen intact lieten en bij Wiltfang en Schockemöhle de balken alleen trilden na toucheren, sloeg voor het leidende trio het noodlot toe. Een nerveuze Ricketts maakte zelfs acht fouten en zakte ver terug, Eddie Mackens Boomerang belandde met de hakken juist in de sloot. Voor Hugo Simon leek echter niets mis te kunnen gaan, al had hij volop moeite de temperamentvolle Gladstone te bedwingen. Toen de speaker evenwel aankondigde: „Nog één hindernis en hij is kampioen" ging het mis. Gladstone raakte het eerste van de twee steile hekken en de titel was voor Wiltfang. Zei de onverwachte kampioen Gerd Wiltfang: „Ik had nergens meer op gerekend, alleen gehoopt op fouten van anderen. Het geluk was op mijn hand" HORSENS (DEN) - Nederland is er niet in geslaagd zijn Europese kam pioenschap landenteams voor landelijke ruiters te prolongeren. In Hor- sens eindigde de Nederlandse formatie op de zesde plaats. De titel was voor België, het zilver voor West-Duitsland qn de bronzen medaille verrassend voor de Denen. De eindstand (dressuur, crosscountry en springconcours): 1. België 276.0 pnt, 2. West-Duitsland 321.6 pnt, 3. Denemarken 426.4 pnt, 4. Zweden 446.2 pnt, 5. Zwitserland 512.6 pnt, 6. Nederland 650.6 pnt. Koorevaar slechts twee minuten aan de bak in Drachten DRACHTEN - De Zijl-LGB speler Jan Jaap Koorevaar, 12de man in Ivo Trumbic's nationale waterpoloselectie heeft op het zes landen toer nooi in Drachten weinig kans gehad zich te bewijzen. Koor evaar, die verwachtte wel "enkele malen te zullen wor den opgesteld" kwam alleen bij de wedstrijd Nederland- Spanje (5-7) op het wedstrijd formulier voor. De laatste twee minuten van de tweede periode waren voorde Leidse student onvoldoende om in druk te maken. "Als je al die tijd langs de kant moet zitten, en dan zo kort eventjes mee mag doen, dan lukt het gewoon niet,', was Koorevaars commentaar. "Je mist elke band met de wed strijd, die de jouwe niet meer Of Koorevaars positie bij oran je in gevaar komt nu Nico Landeweert en Dick Nieu- wenhuis aan de selectie zullen worden toegevoegd, is nog een vraag. Henk Lichtenveld, manager van het Nederlands team, meldde dat hij voorla pig nog geen mensen uit de kernploeg zag verdwijnen, aangezien er gestreefd wordt naar een groep van ongeveer 16 man. i Belkum: zeker Stan van Belkum, ook van De Zijl, hoeft zich om zijn positie in ieder geval geen zorgen te maken. Alhoewel hij geen vlekkeloos toernooi speelde (hij het bij Spanje-Nederland een paar belangrijke steken in de Oranje defensie vallen) zal hij zonder enige twijfel in Trumbic's gunst blijven. Trumbic: Het gaat allemaal te gejaagd DRACHTEN (GPD) - Gianni de Magistris is behalve een gewel dige komediant ook een uitste kende waterpoloer. Al jarenlang bepaalt hij met behulp van een schitterend stukje intimidatie- politiek het gezicht van de hui dige wereldkampioen Italië. El ke ploeg kent zijn kracht, maar vrijwel geen enkel team weet het juiste antwoord op zijn scala aan schijnbewegingen, vooral niet als hij er toevallig zin in heeft. Nederland trof het in de slotwed strijd van het zeslandentoernooi in Drachten niet, dat De Magistris juist weer in zo n produktieve bui verkeerde. Zes van de zeven Ita liaanse doelpunten kwamen van zijn hand en daarmee leverde hij een beslissende bijdrage in de 7-3-overwinning op de Neder landse ploeg, die daardoor de tweede plaats verspeelde en vrij gelukkig door een beter doelge middelde nog juist derde werd. Een tussenstation, zo was vooraf het toernooi tussen deze zes ster ke waterpololanden door de technische leiders van Oranje gekwalificeerd. Voor dat tenta men is de Nederlandse ploeg ten dele geslaagd. Er werd beter ge speeld dan in de voorafgaande toernooien in Italië en Hongarije, maar de ploeg blijkt nog lang niet het niveau te hebben dat bonds coach Ivo Trumbic voor ogen staat. „Ik ben beslist niet ontevreden, maar we zijn er nog lang niet. In een sterk bezet toernooi moet je je elke wedstrijd weer voor hon derd procent kunnen concentre ren. Dat kan deze ploeg nog niet, dat vind je terug in de uitslagen. Tegen Joegoslavië en tegen Roemenië hebben we uitstekend gespeeld. Tegen Rusland, Spanje en Italië ging het mis, simpelweg omdat juist dat kleine beetje ex tra rust en kracht ontbrak. Het ging te gejaagd. En men vergat de opdrachten. Ze kunnen dan niet dat stukje beheersing opbrengen om de ontstane kansen te benut ten. Prettig is echter dat de spe lers weten welke fouten er aan hun spel kleven. Die zijn be spreekbaar, waardoor we ook in deze drie dagen als team weer veel hebben geleerd. Dat is dan ook het nut van een dergelijk toernooi", aldus de Joegoslavi sche bondscoach, die binnenkort weer twee man aan zijn selectie- groep kan toevoegen. Dick Nieuwenhuijzen en Nico Landeweerd (beiden HZC de Robben) hebben dit weekeinde teammanager Henk Lichtenveldt meegedeeld weer beschikbaar te zijn voor het Nederlands team. Een welkome aanvulling voor de selectie, die met 13 man aan de krappe kant was. Toch is niet door iedereen hun komst met en thousiasme begroet, want met name de knapen die niet zeker zijn van een plaats in de basis voelen hun positie bedreigd en het zal met name teammanager Henk Lichtenveldt nog heel wat praten kosten om de tussentijdse uitbreiding van de selectie bij een aantal spelers, dat al geruime tijd de voorbereidingen volgt, te ver dedigen. Aan de andere kant kan de toegenomen kwantiteit de concurrentie in de ploeg bevor deren en dat is, met name in de topsport, toch een gezonde zaak. Ook het probleem tussen de KNZB en AZC Alphen over gelijktijdig geplande trainingskampen, dat leidde tot het bedanken van George Geurtsen als coach van de Alphense ploeg, lijkt dicht bij een oplossing. Vandaag (maan dag) wordt er door beide instan ties gepraat en de verwachting is dat er dan een oplossing uit de bus komt. Welke die zal zijn blijft duister, omdat beide partijen zich daarover niet uitlaten. Wel zeker is dat - hoe het resultaat van die besprekingen ook uitvalt - Geor ge Geurtsen niet terugkeert bij de huidige kampioensploeg. Zijn mening: „Ik heb mijn beslis sing wel overwogen genomen. Als ik nog een gaatje had gezien om uit de impasse te komen, had ik niet bedankt. Ik ben van me ning dat de KNZB zich niet aan gemaakte afspraken heeft ge houden, waardoor ik de verant woordelijkheid als trainer van AZC niet kan dragen. Ik ben niet bereid tot verdere concessies en naar ik verwacht de KNZB ook niet. Op grond daarvan zie ik een terugkeer niet zitten". Vaststaat in elk geval dat de KNZB op zeer korte termijn klaarheid zal moeten brengen in enkele za ken die de selectie buiten het wa ter bezighouden. In dit toernooi is gebleken dat de ploeg mentaal nog niet klaar is voor een belang rijke wedstrijdenreeks en de tijd van voorbereiding tussen dit ten tamen en het eerste examen in Hvard bedraagt slechts zes we ken. Een korte tijd die Trumbic hard nodig heeft, wil hij met zijn mannen niet struikelen over de eerste hindernis die niet onhaal baar lijkt mits Oranje een wat constantere vorm aan de dag legt dan in Drachten. Met uitzondering van Hans van Zeeland, die in alle vijf de ont moetingen zijn niveau handhaaf de, speelden de overigen te wis selvallig. En als ook de dragende figuren in dit team als Jan Evert Veer, Gijze Stroboer en Ton Buunk wegzakken in de grauwe middelmatigheid, dan is het voor de minder ervaren krachten moeilijk hun kwaliteiten te etale- Uitslagen: zaterdag Roemenië- Rusland 2-4, Spanje-Nederland 7-5, Italië-Joegoslavië 5-5, Joe- goslavië-Spanje 8-4, Rusland- Italië 4-2, Roemenië-Nederland 6-11. Zondag: Roemenië-Spanje 5-5, Joegoslavië-Rusland 8-5, Italië-Nederland 7-3. Eindstand: 1 - Rusland (8 punten), 2 - Joego slavië (6 punten), 3 - Nederland (4 punten 31-30), 4 - Italië (4 punten 28-27), 5 - Spanje (4 punten 23-27), 6 - Roemenië (4 punten 31-39). SCHEVENINGEN (GPD) - Voor Marianne van der Torre had het veroveren van de Nederlandse tennistitel gis termiddag een heel andere betekenis dan voor Louk Sanders. Voor Sanders is het nationale kampioenschap een routine-zaak geworden. Door in slechts één uur en 23 minuten niet meer dan vijf games af te staan aan Frits Don (6-2, 6-0, 6-3) won de 29-jarige Leidenaar voor de zesde maal in successie, waardoor hij Tom Okker (vijf maal achtereen winnaar) als recordhouder onttroonde. Sanders spreken dergelijke records zodanig aan dat hij voorlopig nog wel op nationaal niveau wil blij ven acteren en een poging wil wagen om Henk Timmer, die in totaal negen titels in bezit heeft, als absoluut recordhouder te pas- Van der Torre is niet van plan om aan zo'n verzameling hoofdprij zen te gaan werken. Na vorig jaar december in Goirle het Neder lands kampioenschap op over dekte banen te hebben gewon nen, eiste de zaterdag 18 jaar ge worden Rotterdamse ten koste van de 34-jarige Marijke Schaar (7-5, 6-3) ook de openluchttitel op. Voor het eerst in haar carrière, waarin zij onlangs een voorlopig hoogtepunt bereikte door het binnenhalen van het Europees kampioenschap bij de junio ren. Buitenland „Dat succes spreekt mij toch wel meer aan dan deze Nederlandse titel. De sterkste te zijn van Euro pa bij de jeugd maakt meer in druk en levert me bovendien punten op voor de wereldrang lijst van de junioren, waarop ik nu vijfde of zesde moet staan Hier in Scheveningen heb ik geen punten kunnen verdienen. Dat zelfde is straks het geval als ik bij de senioren tennis, vandaar dat ik echt niet kan garanderen of ik de komende jaren nog wel aan het WIELRENNEN - Adriaan van der Poel heeft zaterdag de laatste etappe van de Ronde van Slowa kije gewonnen. Na 158 km ging hij in Teplice als winnaar over de finish in 4.28.54. De Oostduitser Holger Kickeritz werd tweede. De eindoverwinning in deze ron de ging naar de Tsjech Jaroslav Poslusny, tweede werd de Pool Jan Brzezny. MOTORSPORT - De Amerikaan Bernie Schreiber heeft gisteren in Boraas de negende wedstrijd gewonnen tellend voor het we reldkampioenschap motortrial. De tweede plaats was voor de Zweed Ulf Karlsson. Schreiber voert de ranglijst van de competi tie om de wereldtitel aan met 95 punten. Dat is acht meer dan de Fin Yrjoe Vesterinen. CRICKET - De jaarlijkse cricket wedstrijd tussen het Nederlands elftal en het Engelse touring- team de Free Foresters in Den Haag is zaterdag op een teleur stellende draw uitgelopen. Te leurstellend voor het Nederland se team, dat in vier uur tijd een hoog totaal had gehaakt 232. Nederlands kampioenschap zal meedoen. Mijn toekomst ligt in het buitenland, daar moet ik me nu gaan waarmaken". Om die reden zal Marianne van der Torre in het nieuwe contract dat haar en haar collega's vandaag door de tennisbond wordt aan geboden, dan ook laten opnemen dat zij volgend jaar niet behoeft deel te nemen aan de competitie Zij kan zich dan concentreren op de open kampioenschappen van Italië en Frankrijk, ervan uit gaande dat zij tegen die tijd hoog genoeg genoteerd staat in het klassement van de senioren om direct te worden toegelaten tot de hoofdtoernooien. Een belangrijke voorwaarde daar bij is, dat ze niet opnieuw zal worden herinnerd aan een rugblessure. Vorig jaar leidde haar „zwakke rug" ertoe, dat een opleiding in een Amerikaanse tennisschool van het programma werd geschrapt. Evenals Nannet- te Schutte en Karin Moos kreeg Van der Torre na een uitvoerig medisch onderzoek te horen dat een training voor haar in de Ver enigde Staten vooralsnog te zwaar zou zijn. Inmiddels is het licht voor het drietal door de bond toch op groen gezet, ook al moest Van der Torre het jeugd- toernooi van Wimbledon in juli laten schieten, omdat zij last kreeg van haar rug. ,Ik ben wel naar Londen geweest maar ik heb er niet gespeeld. Ik heb me eerst in Engeland laten behandelen en vervolgens door een fysiotherapeut in Delft. Die behandelingen zijn me uitste kend bevallen. Twee en een halve week heb ik pijn gehad in mijn rug, maar nu is alles gelukkig weer in orde", aldus Van der Tor- re die als 10-jarige met tennis is begonnen op het park van haar •vader en zich acht jaar later al heeft aangediend als een van de jongste kampioenen in de ge schiedenis. Daarbij had zij de steun van Schaar overigens hard nodig. In de slot- ronde kon Van der Torre zich namelijk slechts bij vlagen mani festeren als Neerlands hoop in' bange tennisdagen. In de eerste set moest zij tweemaal haar ser vice afstaan en had zij een fout van een dommelende lijnrechter nodig om de beslissende door braak te forceren: 7-5. Pas in de tweede set kon Van der Torre zich met haar redelijke opslag, goede spreiding en harde slagen onderscheiden van de in fouten grossierende Schaar 6-3. „In het begin zat ik nog een beetje vast, pas toen ik een of twee keer van tactiek was verranderd ging Gerd Wiltfang heeft de medaille om de nek en beloont zijn paard Roman met een schouderklopje het beter", luidde het commen taar van Van der Torre, die nog heel wat winst zal moeten boeken wil zij straks bij de senioren een redelijke positie veroveren. Het repertoire is weinig gevariejerd; dropshots kwamen bijvoorbeeld in haar partij tegen Schaar niet Ook haar looptechniek laat nog te wensen over, of zoals Schaar (in 19 kampioenschappen vijfmaal winnaar en elf keer finalist) stel de: „Ze is nog wat te springerig. Ze laat zich naar de bal vallen, vooral als het om haar forehand gaat. Je ziet dat wel meer bij jon ge meisjes. Een atletiektrainer zal dan ook heel wat goed werk kun nen verrichten. Maar goed, er staat bij haar veel tegenover. Ze heeft een uitstekende mentaliteit en een conditie die tienmaal zo goed is als die van mij. Niet dat ik moe was, maar mijn benen waren niet zo snel als anders. Daarnaast speelde zij tactisch sterk, ze nam weinig risico en liet mij de fouten maken" Lachertje Dat laatste ging ongetwijfeld ook op voor Frits Don in de Finale van de heren. Zaterdag was hij met 7-6, 6-3, 3-6, 7-5 ten koste van Martin Koek voor het eerst tot de eindstrijd doorgedrongen, waarin hij zichzelf bij voorbaat beslist niet kansloos had geacht. „Ik ben een maand naar Brazilië geweest om hier de nationale titel te winnen" In de praktijk wer den die woorden echter een la chertje. Don, 23 jaar geleden ge boren in Indonesië, vervolgens verhuisd naar Nigeria, Neder land, Engeland en Scheveningen werd met 2-6, 0-6, 3-6 over speeld. f S" Waar Louk Sanders zijn zesde nationale tennistitel als een routinezaak ervoer, vormde de hoofdprijs van het NK-toemooi voor Marian v.d. Torre de aanleiding om haar triomf met gepaste vreugde te begroeten. Zij ver sloeg de geroutineerde Marijke Schaar in twee sets: 7-5, 6-3. Sanders, die zoveel mogelijk in het buitenland wil spelen, maar het Nederlands kampioenschap on danks de geringe vergoedingen (de eerste prijs bij de heren was duizend gulden) niet wil missen, had dan ook alle tijd en energie over gehad om ook maar meteen de finale van 1980 te spelen. Ter wijl Sanders (zaterdag met 2-6, 6-0, 6-3, 6-3 de meerdere van Theo Gorter) een trainingspartij leek af te werken, werd Don van meet af aan met een conditieslag geconfronteerd: „Misschien was ik te ontspannen. In elk geval speelde ik te bang, al was ik het niet" Alleen na afloop wist Don de 3000 toeschouwers op zijn hand te krijgen toen hij tijdens de prijs uitreiking plotseling een mom bakkes opzette. Als tennisser was hij toen echter allang ontmas kerd. JAN PREENEN SCHEVENINGEN - De uitslagen zijn: HERENENKEL: (Halve finales): Frits Don-Martin Koek 7-6,6-3,3-6,7-5, Louk Sanders-Theo Gorter 2-6, 6-0, 6-3, 6-3. FINALES: HERENENKEL: Louk Sanders-Frits Don 6-2. 6-0. 6-3. DAMESENKEL: Marianne v.d. Torre- Marijke Schaar 7-5, 6-3. DAMESDUBBEL: Marijke Schaar/Ka rin Moos-Trudy Walhof/Els Veenfjer GEMENGDDUBBEL: Els Veentjer Martin Koek-Tine Zwaan/Niek Fleury 7-5 7-5.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 14