Bowlers slagen, maar welke dag is het vandaag' Leiden zonder Giddimgs naar dnbbele zege EEN KLAP VAN ZEVEN MILJOEN 'De mensen houden je op de been Amerikaanse basketballer is „zoek' Moll en Hons beek snel op 800 meter VEEL PUBLIEK BIJ BOWLINGMARATIION MAANDAG 20 AUGUSTUS 1979 PAGINA 13 SPORT SPORT SPORT SPORT LEIDEN - De teleurstelling over het niet komen opdagen van Arthur Collins op volger in spé, Ervim Giddimgs, was voor het management van Parker Leiden klaarblijkelijk groter dan voor de 800 sup porters die gisteren op "het nieuwtje" af kwamen. Weliswaar ging er wat ontevre den gemompel op toen bekend werd ge maakt dat de Amerikaan zijn vliegtuig had gemist en dus niet zou meespelen in de oefenwedstrijd tegen het Belgische Hellas, maar toen bleek dat de Leidenaars ook zonder de nieuwe ster tot een zeer capabel optreden in staat waren maakte de onvree alras plaats voor enthousiasme. Leiden, net een week in training, won met 96-70 van de nieuwbakken Belgische hoofdklasser, nadat de ploeg een dag eer der in Gent als met 78-88 aan het langste eind had getrokken. Het bestuur van de Leidse club, dat overi gens niemand van de toeschouwers zag ingaan op het aanbod om het kaartje weer in te wisselen voor geld, verkeert inmid dels in het ongewisse omtrent de verblijf plaats van Giddimgs. Verder dan "Ergens tussen Chicago en Europa", kwam teammanager Henk Reekers niet, maar hij hoopte vandaag uitsluitsel te krijgen. "Het zou vervelend zijn als hij nu weg blijft", vertelde Reekers, "want de tijd dringt. We willen zo snel mogelijk zien wat hij kan om een oordeel te kunnen vellen. De competitie begint op 8 september en je hebt best nog wel wat tijd nodig m zo'n speler in te passen. Maar momenteel kun nen we niets doen. Afwachten maar". Dat laatste was beslist niet het parool van de rest van het team. Na een oefenstage in Sittard en een week waarin pittig getraind werd schakelde de ploeg gisteren meteen op naar een hoge versnelling om het thuis front van de vorderingen op de hoogte te stellen. En hoewel de patroontjes uiter aard nog niet vlekkeloos liepen en er nog al eens knullig balverlies geleden werd kreeg het team van Hennie Blom het publiek toch meteen achter zich door de enorme portie ijver die het ten toon spreidde. Vooral in verdedigend opzicht werd er ont stellend hard gewerkt met als gevolg dat de Belgen maar heel moeilijk tot scoren kwamen. Aanvallend ging het iets min der, zij het toch ook lang niet slecht. Ron Kruidhof, de van Rotterdam overgeko men Nederlandse Amerikaan, is zonder meer een aanwinst voor Leiden. Spelend op de plaats van Collins kon hij nu al goed overweg met zijn nieuwe collega's, het geen ondermeer bleek uit een paar ju weeltjes van passes op Woudstra en Bruinsma. Laatstgenoemde heeft blijk baar erg veel zin in het komende seizoen, gezien zijn sterke spel. Een opmerkelijke vooruitgang toonde Joost Cornelissen. Met baard, maar zonder schroom stapte hij over het veld, zich aan dienend als de opvolger van Hans van Rooden. Woensdag speelt Leiden uit tegen St. Trui den en zondag thuis tegen het eveneens uit België afkomstige Okapi. De cijfers: Hellas-P/Leiden 78-88 (30-38) Scores: Plaat 22, Bruinsma, Woudstra en Kruidhof 18. P/Leiden-Hellas 96-70 (46-25). Scores: Bruinsma 23, Kruidhof 22, Plaat 21 en Woudstra 11 AD VAN KAAM HOUSTON (ANP) - De klap die de Amerikaanse basketballer Kermit Washington in december 1977 in een wedstrijd uitdeelde aan tegenstan der Rudy Tomjanovich kost bijna zeven miljoen gulden. Tijdens de wedstrijd tussen de profteams van de Houston Rockets en de Los Angeles Lakers ontstond plotseling een vechtpartij. Tomjanovich van de Rockets probeerde de vechtenden te scheiden en werd daarbij geslagen door Washington. De klap kwam Tomjanovich te staan op een gebroken neus en kaak, een hersenschudding en een gescheurde traan buis. Tomjanovich diende een aanklacht in en twee jaar later besloot een jury. na een bijeenkomst van vijf uur, hem een schadevergoeding van 3.2 miljoen dollar (bijna zeven miljoen gulden) toe te kennen. Tomjanovich krijgt 1,7 miljoen dollar als schadevergoeding terwijl California Sports Incorporated, de eigenaar van de Lakers nog een 1.5 miljoen gulden moet betalen aan Tomjanovich wegens het opzettelijk toebrengen van verwondingen. LEIDEN - Het recordboek van Guinness zal in Lei den ongetwijfeld grote aftrek vinden, nu in de vol gende uitgave de namen van twee Leidse en één Leiderdorpse bowlers zullen staan. Samen met de Belg Ely Wouters (46) en de Noordwijkerhouter Geek van der Meer (34), deden Cees Plaizier (28), Paul Rooy (20) en Tony Hoeberichts (46) een ge slaagde poging om wereldkampioen bowlen te worden volgens de regels die het Guinnessboek hanteert. Het gelukte hun om 60 uur op de baan te blijven, 555 games af te werken met een gemid delde van 168,4. Ook de 19-ja- rige Paola de Leeuw zal haar naam in de volgende uitgave kunnen terugvinden. Zij presteerde het om als eerste dame 24 uur en 127 games on afgebroken te bowlen met een gemiddelde van 171,3. Aan de Boshuizerkade werd door het Formule Marathon Team in vergelijking met het Hl-team nog beter gegooid met een gemiddelde van 173 rond. Alleen zal die prestatie niet worden opgenomen in het meest verkochte boek van de wereld. Het doel van Aad Blom (28), Jilles van Soest (27), John Zandbergen (25) en de gebroeders Jim (20) en Tjeerd Scheffer (25) was dan ook alleen om het officieus door de Nederlandse Bowling Federatie erkende wereldre cord te verbeteren. Omdat het team van captain Aad Blom niet volgens het Amerikaanse systeem (met twee banen) gooide, zal de krachtsinspan ning niet beloond worden met een stukje in het Guin- De vreugde was er niet minder om. Nadat John Zandbergen luttele seconden voor 21.00 uur zondagavond met een laatste worp de 460ste game volbracht, speelden zich bijna chaotische toestanden af in de Vijfmeihal. Toeschouwers die in het laatste uur op de toppen van hun tenen moes ten staan, of met de neus te gen de ruiten stonden, dron gen nu allemaal naar voren om de jongens te kunnen feli citeren. Het publiek had ove rigens een niet weg te cijferen invloed op de prestaties van het Formule Marathon en het Hl-team. Tjeerd Scheffer had het ervaren als "helemaal te gek met mensen die alles met pen, papier en rekenmachine bijhielden". Een ander (Cees Plaizier) kon aan de hand van het aantal toeschouwers met een vertellen of het dag of nacht was. "Want 's avonds LEIDEN - Twee Leidse jeugd-atleten hebben gisteren van zich doen spreken op de 800 meter. Michel Moll, B-junior van de AV Holland, kwam in Sittard tot een prima tijd van 1 minuut 59,2 seconden terwijl Marcel Honsbeek, C-junior van de Bataven, op Papendal een tijd van 2.02.9 neerzette. Voor Michel Moll, die pas aan z'n eerste wedstrijd-seizoen bezig is, bete kende de tijd van 1.59.2 niet alleen de overwinning maar ook een per soonlijk record plus de bevestiging dat zijn verrichting begin juli in Den Haag (toen ging de 800 m in 1.59.3) geen uitschieter was geweest. Marcel Honsbeek toonde op Papendal nog eens overduidelijk aan dat hij bij de C-jongens (14 en 15 jaar) tot de snelste middenafstand-lopers van Nederland behoort. Zijn tijd van 2.02.9 was ook goed voor de eerste plaats. Zijn clubgenoot Paul Oomen kwam op Papendal op de 800 m bij de B-jongens tot 2.05.4. In Sittard was er gisteren nog een AV Holland-jeugdlid op dreef. Netty Brussee liep op de 400 m bij de B-meisjes naar een winnende tijd van 62,4 sec en zo snel was zij dit seizoen nog niet eerder geweest. Haar clubgenoot Bert Paauw kwam op de 400 m horden bij de heren tot 57.7 Wybo Lelieveld van De Bataven draaide op de 1500 m bij de heren naar 3.49.6. Een tijd die weliswaar ver verwijderd is van de prestaties die hij voorgaande jaren leverde maar Lelieveld, die lang gesukkeld heeft met een blessure, was er best tevreden mee want het betekende zijn snelste seizoentijd. Overigens vertrekt Lelieveld op 1 september voor een pe riode van tien maanden naar Amerika waar hij in navolging van enige, andere Nederlandse atleten zal uitkomen in de atletiekploeg van de universiteit van Texas. was het bij ons altijd erg druk" Evenals Aad Blom moest ook hij erg goed na denken, toen hem werd ge vraagd welke dag het was Geek van der Meer tenslotte voelde zich net een circusar tiest op de momenten dat hij al die mensen zag klappen en juichen. "En daarom kun je het ook niet maken om een pin te laten staan en moetje af en toe een geintje maken" Zakken frites Zijn teamgenoot, de uit België afkomstige Ely Wouters voelde dat laatste goed aan en alleen al zijn afkomst was voor de toeschouwers vaak een bron van vermaak. Wan neer er bijvoorbeeld een pre mie beschikbaar werd gesteld voor degene die het eerst drie strikes (in één worp alle pins om) achter elkaar zou gooien, dan werd er prompt aan de kant geroepen: "Dat benne heel wat francs en zakken fri tes" Volgens De Windt, lid van de medische staf van het Hl- team, "zorgde het publiek er ook voor dat de jongens niet het idee kregen dat ze voor joker bowlden en kon je ook merken dat 's avonds, toen er de meeste toeschouwers wa ren, het beste werd gegooid" Geruzie Net als aan de vooravond van de beide recordpogingen, voer de het geruzie ook gedurende het 60 uur durende evene ment de boventoon. Leek het hoogtepunt in de controverse tussen beide equipes al be reikt, nu Tjeerd Scheffer de toegang was ontzegd tot het bowlinghuis aan de Haagse Schouwweg waar in septem ber de competitie start, dien de organisator Sieg de Leeuw namens het bowlinghuis Ho liday Inn tegen het Formule Marathon Team een protest in wegens ongeoorloofd spelen Volgens De Leeuw onder braken de spelers in de Vijf meihal regelmatig hun game, om, nadat de anderen de ga me al hadden afgewerkt, het spel weer te hervatten. "En dit is in strijd met de regels" aldus De Leeuw, die echter bakzeil haalde bij de voorma lige wereldkampioen, een team uit Groningen. Wél stel den deze jongens, die gisteren een kijkje kwamen nemen in Leiden, dat zij alleen het re cord van zestig uur zouden erkennen. "Jullie kunnen wel doorgaan" voerden zij aan "maar dat heeft geen enkele zin, want het oude gemiddel de, game- en uurrecord heb ben jullie bij zestig uur toch al gebroken". Het Formule Ma rathon Team legde zich bij deze beslissing neer, al had bijvoorbeeld John Zandber gen nog wel eventjes door willen gaan. "Want het ging net zo lekker in het laatste uurtje" i het Formule Marathon Team de lucht in De gebroeders Het was in alle opzichten een wereld van ver schil. Hoewel men bei den hetzelfde doel na streefde, de verbetering van het wereldrecord bowlen, was de manier waarop en de situatie waarin dat gebeurde to taal anders. Stond bij Holiday Inn vooral publiciteit en commercie voorop, een steenworp ver der voerde het Formule Ma rathon Team meer propa gandistisch kreten in het vaandel. En was het aan het Haagsche Schouw vaak een klinische, koude bedoening, in de Vijf Meihal steeg de temperatuur dikwijls tot 'sauna-waarden'. En dan niet alleen vanwege die verhitte gemoederen (Tjeerd Schef fer) om vermeende naaperij. Enfin, er moest een hoop ijs aan te pas komen, maar daar lag weer een overeenkomst in beide bowlinggelegenhe den. Want waar het Hl-team poogde door middel van on derdompeling in ijsblokken het onderste beengestel aan de praat te houden, daar drapeerden de Formuleboys op gezette tijden de blokjes rond de kruin, dit met het doel het hoofd erbij te kun nen houden. Een ideetje van kapper John van der Bom, de man die zich zeer begaan voelt met het lot van sportlui die er steeds slechter uit gaan zien. Want dat laatste was zeker waar, wat zagen ze eruit. Bleke, getekende smoeltjes, die troosteloze blikken wierpen op dan weer de pin nen, dan weer de klok. Van de aanvankelijke lachstem- ming bleef na de eerste nacht al weinig over en met het in gaan van de tweede avond verstarden de gezichten nog Vooral in Holiday Inn waar de verwachte toeloop uitbleef hadden ze het moeilijk. "De mensen houden je op de been", had Tjeerd Scheffer ergens halverwege gemom peld en hij had in vergelij king met zijn concurrenten makkelijk praten, want bij hem in de buurt waren er ge noeg. Zoveel soms dat Har Meyer, arts, bij een van zijn geregelde bezoekjes uitriep dat de boel ontruimd moest worden. "Omdat er haast geen zuurstof voor de jon gens overblijft" Even later verzocht het Mara thon-team zoveel mogelijk mensen op de baan, want het moreel van sommige spelers (met name Aad Blom zal vol ledig stuk) dreigde met hun gemiddelde naar een diepte punt te zakken. Muziek dan maar weer, of aanmoedigingen. Opper stalmeester Wim van Dui- venbode doseerde al naar ge lang de behoefte van dat moment. Was in z'n eentje ook op weg naar een opmer kelijk record, dat van 57 uur lang praten, schreeuwen, meeleven of meeleven op wekken. Tussendoor nipte hij vrolijk aan z'n sherry met ijs, hem aangereikt door barkeeper Wim van Leeu wen, die ook al niet van wij ken wilde weten. En omdat de stroom supporters en ca fégangers, welke laatste groep hier nu eindelijk eens af was van die (volgens een recentelijk gehouden enquê te vermaledijde) sluitings tijd, maar aanhield, had ook hij evenals de bowlers zijn handen meer dan vol. Die handen trouwens, dat was wat. Misschien nog wel het grootste probleem waar de recordmakers mee moesten afrekenen. De een na de an der moest zich onder behan deling laten stellen, want de kogel met de drie gaten - het is toch altijd een paar kilo die in beweging gebracht moet worden - deed zijn schurende werk grondig. Opgezwollen duimen waren het gevolg, naast de toene mende vermoeidheid een vervelende bijkomstigheid. Minder hinderlijkwerd door sommigen het afnemen in gewicht ervaren. Hl-bowler Cees Plaizier blikte na af loop van de monsterrit te vreden naar omlaag, daar waar zijn opkomend buikje zaterdagavond al een gevoe lig verlies had moeten lijden. Drie kilo bedroeg de score en dat stemde hem goed. In het andere kamp daarente gen zal John Zandbergen als hij morgen of overmorgen wakker wordt met een be zorgder gezicht de weeg schaal beklimmen. "De ge spierde spijker" van het Ma rathon-team bracht al niet zoveel gewicht in de schaal en zal nu poot-aan moeten spelen om zo gauw mogelijk weer in zijn alledaagse klof fie te kunnen rondstappen. Goed, aan alles kwam een eind en df nichten u opluch ting die de tien na deze slo pende beproeving slaakten moeten in elkanders kamp te horen zijn geweest. Evenals het knallen van de cham- pagnekurken, want dat mocht uiteraard niet verge ten worden. Het was voor enkelen toch ai io moeilijk geweest, die eindeloze scha re bierhappende en andere spiritualiën innemende kijk- lustigen langs te zien trek ken en zelf opgezadeld te zijn met een glaasje karnemelk of ander onschuldig vocht. Dat was vantevoren niet inge calculeerd. Maar ach, er was met zoveel dingen eigenlijk geen rekening gehouden. Het Icon er ook nog wel bij.... AD VAN KAAM

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13