Tarieven makelaars omhoog Amnesty op de bres voor gevangenen in Israël Metiary: ,yroeg of laat wordt doel bereikt llli'li'HUfiliT SOCIALE DIENST ROTTERDAM SOEPEL TEGENOVER FRAUDEURS Fel protest van consumentenorganisaties Nederland houdt F-16 aan de grond gw Groep apothekers is boos op groothandel Rotterdamse Van Brienenoordkiig: vijfmaal meer botsingen dan elders in land ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1979 ROTTERDAM (ANP) - De sociale dienst in Rotterdam wil een soe peler beleid gaan voeren tegen over cliënten die fraude plegen. De dienst heeft een "fraude-nota" uitgebracht, waarin wordt afge rekend met het standpunt dat fraude-gevallen automatisch worden aangegeven bij justitie. Volgens de nota is lang niet in alle gevallen sprake van opzet. Er kan ook sprake zijn van nalatigheid of onzorgvuldigheid bij de sociale dienst zelf. Maar de sociale dienst wil ook geen aangifte doen als blijkt dat "cliënten" gefraudeerd hebben vanuit een noodsituatie. Dan is eerder hulp dan straf op zijn plaats, aldus de nota. De gemeentelijke sociale dienst (met een jaarbegroting van acht honderdmiljoen gulden) wil haar fraudebeleid uit de routinema tigheid halen. De nota daarover staat nu ter discussie bij gemeen tebestuur- en gemeenteraad. Het beleid, dat de sociale dienst nu voor ogen staat, betekent niet dat misbruik van sociale voorzienin gen gemakkelijker wordt. De dienst is het aantal medewerkers met officiële opsporingsbe voegdheid aan het uitbreiden. Volgens het rapport heeft de politie vaak een tekort aan mankracht voor dit werk, terwijl ambtenaren van de sociale dienst beter door kneed zijn in regelingen, proce dures en sociale wetten. Deze ambtenaren, ondergebracht bij de afdeling "bijzondere contro le", zijn verplicht hun processen- verbaal door te sturen naar de of ficier van justitie. Om aan dit automatisme een eind te maken, stelt de sociale dienst voor dat de directie van de dienst eerst een ontwerp-rapport krijgt. Die beslist dan of er aangifte ge daan moet worden bij justitie. In gevallen dat dat niet gebeurt, overlegt de directie regelmatig met politie en justitie over de ontwikkeling van het beleid. Uit het rapport blijkt dat het aantal gevallen van fraude meevalt. Vo rig jaar zijn bij de sociale dienst 1.084 meldingen binnengekomen (niet meegerekend de anonoeme brieven, die de afdeling bijzonde re controle terzijde legt). Van de ruim duizend meldingen was in 382 gevallen geen sprake van werkelijk bedrog, aldus het rap port. In 139 gevallen was dat wel het geval en na overleg met de officier van justitie is besloten in 30 gevallen aangifte te doen. Andere cliënten (70) kregen geen uitkering meer en over het alge meen probeert de sociale dienst het teveel uitbetaalde terug te vorderen. Naar ruim vijfhonderd fraude-meldingen is het onder zoek nog gaande. DEN HAAG (GPD/ANP) - De makelaarstarieven zijn giste ren met gemiddeld vijftien procent omhoog gegaan. De courtage zal maximaal 1,5 procent bedragen (was 1,25 procent voor koopsommen tussen 80.000 en 225.000 gul den). De nu toegestane verhoging drukt het zwaarst op transacties van woningen tussen de 100.000 en 300.000 gulden. Voor huizen tot circa 70.000 gulden is de makelaarscourtage iets verlaagd. Over de gehele linie lo pen de wijzigingen in het courta gepercentage uiteen van dalin gen tot 10 procent tot stijgingen van 20 procent. Het ministerie ven economische zaken heeft de nieuwe tarieven gisteren bekend gemaakt. In het najaar zal beke ken worden of de tarieven verder omhoog moeten. De Nederlandse Bond van Make laars (NBM) betreurt het dat de courtage voor bemiddelingen van huizen tot 70.000 gulden is verlaagd. Hierdoor zullen de ma kelaars in de probleemgebieden (vooral het Noorden en Oosten), waar relatief veel goedkope hui zen zijn, nog meer in de proble men geraken, voorspelt de ma- kelaarsbond. De NBM zegt dat de vooruitzichten voor de make laardij, vooral buiten de rand stad, somber zijn, ondanks de ta riefsverhoging. Alleen een ople ving van de huizenmarkt zou ont slagen kunnen voorkomen. In 1977, toen de huizenmarkt flo reerde, werd het courtagepercen tage teruggebracht van 1,5 tot Zeven jaar cel voor moord op echtgenote AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Amsterdam heeft giste ren de 42-jarige directeur mr. W. de M.K. uit Naarden tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens moord op zijn 36-jarige echtgenote. Er was tien jaar tegen hem geëist. De directeur wurgde zijn vrouw op 28 februari van dit jaar na een ru zie. Het echtpaar leefde al enige tijd in onmin. Na zijn daad reed de M.K. naar Amsterdam, waar hij het lijk in het water van de Mauritskade gooide. Op de zit ting gaf hij toe, dat hij in de voor afgaande dagen plannen had ge maakt om een lijk kwijt te raken. Maar hij ontkende, dat hij de be doeling had zijn vrouw om het le ven te brengen. Blijkens de uitspraak is voor de rechtbank vooral van betekenis dat de M.K. "steeds gedetailleer dere" plannen had uitgewerkt om van het lijk af te komen. 1,23 procent. Vorig jaar werd het percentage opgetrokken tot 1,25. De huidige stagnatie in de hui zenmarkt kwam tot uiting ener zijds in een kentering in de ont wikkeling van de prijzen, waar aan het courtage is gekoppeld,«n anderzijds in een forse afname van het aantal transacties. Eco nomische Zaken stelt echter dat de daardoor noodzakelijke aan passing van de kosten uiteraard niet in een even snel tempo kan plaatshebben. Bij koopsommen tot 50.000 gulden mag maximaal 1,8 procent (was 2 procent) courtage worden bere kend. Tot 70.000 gulden bedraagt de hoogste toegestane courtage 970 gulden (was 1000), tot 100.000 gulden maximaal 1450 gulden was 1250), tot 150.000 gulden maximaal 2250 gulden (was 1875), tot 200.000 gulden maximaal 2950 gulden (was 2500), tot 250.000 gulden maximaal 3650 gulden (was 3125), tot 300.000 gulden maximaal 4250 gulden (was 3698), tot een half miljoen maximaal 6650 gulden (was 5990), tot een miljoen maximaal 11.400 gulden (was 10.937). Onverteerbaar De Consumentenbond, Konsu- mentenkontakt en de Vereniging Eigen Huis noemen de toegesta ne verhoging van de makelaars courtage een onverteerbare zaak. De organisaties menen dat de consument nu moet opdraaien voor het bekostigen van de wild groei in de makelaardij in de ja ren toen er nog goed werd ver diend. De toegestande tariefsverhoging van het makelaarscourtage is voorbarig en willekeurig. De mo tivering van de beslissing van de regering lijkt vaag en onvolledig en is niet met cijfers onder bouwd. Dit zegt de tweede-kamerfractie van de PvdA in een commentaar op de toegestane tariefsverho ging voor makelaars in onroe rende goederen. Na jaren van onevenredige prijs stijging van huizen, enorme om zetten en overmatige winsten zijn de tarieven van de makelaars in 1977 wat verlaagd. Nu het de ma kelaars wat minder meezit, lijkt de regering veel sneller tot ta riefsverhoging bereid dan inder tijd tot verlaging. DEN HAAG - Na Amerika en Bel gië heeft ook de Nederlandse luchtmacht een vliegverbod af gekondigd voor de F-16. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de betrouwbaarheid van bepaalde bouten. Volgens de luchtmacht voorlichtingsdienst zal het vlieg verbod in de loop van de volgen de week weer worden opgehe- Ons land beschikt momenteel over drie F-16-straaljagers. Een be vindt zich in de Verenigde Sta ten, een staat gestationeerd op de vliegbasis Leeuwarden en de derde is voor een algemene con trole voorlopig ondergebracht bij de vliegtuigfabriek van Fokker (zie foto) waar de betrokken bou ten inmiddels zijn vervangen. Samen met België, Denemarken en Noorwegen bestelde de Ne derlandse regering in 1975 in de VS 384 straaljagers van het type F-16. Het onderzoek gebeurt op initiatief van het Amerikaanse bedrijf Ge neral Dynamics. Het veronge lukken van een F-16 zeer onlangs boven de staat Utah is de aanlei ding ertoe. ROTTERDAM (ANP) - De Van Brienenoordbrug in Rotter dam is met 100.000 passeren de auto's per dag niet alleen één van de drukste stukken snelweg in Nederland, het aantal botsingen ligt een flink stuk boven het gemiddelde, namelijk vijf maal het lande lijk "snelweg-gemiddelde". Dat staat in een ambtelijk rap port over de brug. Burge meester en Wethouders van Rotterdam hebben daar gis teren een deel van gepubli ceerd in een brief aan de ge meenteraad. Die discussieert volgende week donderdag over de verbreding van de brug. De gemeenten Rotterdam en Capelle a/d IJssel zijn met minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) enkele maan den geleden overeengeko men, dat de Van Brie nenoordbrug verbreed wordt met een aanbbuwbrug aan de westkant. Die moet over zes tot tien jaar klaar zijn voor het verkeer. RECEPTENBRIEFJES VERVALST VENLO (ANP) - De politie in Venlo heeft een 30-jarige zoon van een Venlose arts aangehouden die bekend heeft receptenbriefjes van zijn vader te hebben vervalst. Hierdoor kon hij bij een apotheek vierhonderd dexedrine-tabletten halen, die hij weer aan een vriend gaf die verslaafd was aan verdo vende middelen. De vriend was al eerder aangehouden en ingeslo ten wegens overtreding van de opiumwet. UTRECHT (ANP) - In een open brief aan de directies van de far maceutische groothandels in Nederland hebben 32 apothekers geprotesteerd tegen de steun die zij verlenen aan apothekers die in strijd met het vestigingsbeleid van de koninklijke Nederlandse maatschappij ter bevordering der pharmacie apotheken vestigen en "concerns" vormen. De brief is gepubliceerd in het "Pharma- ceutische Weekblad", het blad van de KNMP. Volgens de briefschrijvers zal het verschijnsel van "wilde" vesti gingen eerder toe- dan afnemen totdat het vestigingsbeleid een wettelijke basis krijgt. Intussen kunnen - zoals zij schrijven - ka pitaalkrachtige collegae, wier belangen overwegend commer cieel gericht zijn, vrijelijk hun gang gaan". Zij zeggen dat dit tot ongewenste concurrentieposities en machts concentraties leidt die in strijd zijn met de opvattingen over een goede beroepsuitoefening. Het gevolg is, dat het voor jonge apo thekers steeds moeilijker wordt om via de normale weg tot een eigen vestiging te komen. Volgens de 32 briefschrijvers is gebleken, dat de reguliere groot handel in een aantal gevallen ac tief meewerkt aan het tot stand komen van die onjuiste vestigin gen. Bijvoorbeeld door het doen van taxaties, het leveren van de beginvoorraad tegen zeer soepele kredietvoorwaarden en het ge ven van hulp bij verhuizingen. En als de vestiging eenmaal een feit is stort iedere groothandel zich volgens hen enthousiast op deze De 32 apothekers herinneren eraan, dat het grootste deel van de om zet van de groothandel wordt gemaakt door apothekers die het vestigingsbeleid van de KNMP wél onderschrijven en dat de groothandel het risico loopt, de relatie met deze apothekers ern stig te schaden. Ze pleiten er voor, dat de directies van de groothandels in onderling over leg proberen, tot een gezamenlijk beleid te komen of althans tot een duidelijke uitspraak over de ge dragslijn die zij in de toekomst zullen volgen. DEN HAAG (GPD) - Al drie en een half jaar zitten vijf mensen in Is raëlische gevangenissen in voor arrest te wachten op een proces. De twee Westduitsers en drie Palestijnen krijgen om redenen van „staatsveiligheid" geen nor male rechtspraak, aldus Amnesty International, die gistermiddag de zaak op een persconferentie in de openbaarheid bracht. De moeders van de 28-jarige Brigit Schulz en de 27-jarige Thomas Reuter (de twee Duitsers) vertel den daar over de behandeling van hun kinderen. De vijf gevangenen werden door de Israëlische politie in Kenia gear resteerd en daarna naar Israël „ontvoerd", omdat zij van plan zouden zijn geweest een toestel van El-Al met meer dan honderd passagiers de lucht in te laten vliegen met raketten. Dit deel van het verhaal wordt door de Israëli sche autoriteiten echter als staatsgeheim behandeld vanwe ge mogelijke repercussies voor de betrekkingen met Kenia. Offi cieel wordt gesteld, dat de vijf zijn „opgepakt in een ander land dan Israël". Op het proces, dat nu na drie en een halfjaar nog steeds niet is begonnen, mag deze hele kwestie zelfs niet aan de orde ge steld worden. De ouders van de twee Westduitse gevangenen vertelden op de persconferentie dat hun kinde ren waren gemarteld en dat zij onder zware dwang een verkla ring hadden getekend, die nu het enige „bewijs" vormt voor hun proces. Hun dochter en zoon hebben verklaard dat zij weige ren deze onder dwang afgelegde verklaring nogmaals te onderte ken. Amnesty International, de organisatie die zich inzet voor politieke gevangenen overal ter wereld, wil een onafhankelijk onderzoek instellen naar deze be schuldigingen, waarop door Is raël tot nu toe niet gereageerd Na hun ontvoering naar Israël wer den Schulz en Reuter overge bracht naar ccn geheime militaire gevangenis. Gedurende een jaar en twee maanden wisten de ou ders niets van het lot van hun kinderen, zelfs niet in welk land zij waren, of zelfs maar of zij nog leefden. In deze gevangenis was Brigit Schulz veertien maanden opgesloten in een cel van twee bij anderhalve meter zonder ramen, waar dag en nacht fel licht scheen zodat zij besef van dag en nacht verloren had. Verder was zij vol ledig geisoleerd van andere ge vangenen. De verdediging van de vijf gevan genen wordt op allerlei wijzen onmogelijk gemaakt. Zij hebben geen recht om zelf een advocaat te kiezen, en essentiële onderde len van de periode van voorarrest zijn taboe op het proces, zoals de arrestatie in Kenia, de methode van verhoor, en zo dus ook de wijze waarop de bekentenis tot stand is gekomen. Van de drie Palestijnen is trouwens helemaal nauwelijks iets bekend. Onze correspondent in Jeruzalem meldt nog dat de militaire autori- Amnesty International, dat zich al ruim twee jaar bezig houdt met de zaak, heeft gistermiddag bij de Israëlische ambassade een brief aangeboden waarin aan aantal ei sen wordt gesteld aan de Israëli sche regering. Amnesty dringt aan op een openbaar proces, dat na de veel te lange periode van voorarrest snel dient plaats te vinden. Verder vraagt de organi satie toestemming voor een on partijdig en onafhankelijk onder zoek naar de vermeende marte lingen. De woordvoerder van Amnesty, Jan Postema, vertelde ook nog, dat zijn organisatie net bericht had ontvangen van het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn, dat het „volstrekt zeker" is dat de Duitse minister van buitenlandse zaken Genscher bij het bezoek van zijn Israëlische ambgenoot Dajan in september deze zaak aan de orde zal stellen. GRONINGEN - De heilige overtuiging van dominee Me tiary: eens gaat het Molukse volk terug naar een vrij va derland. De vraag hoelang dit nog kan duren is in zijn ogen dan niet zó belangrijk meer. Een vraag trouwens die het Molukse volk aan God zou moeten overlaten want Hij alleen weet het antwoord. „We moeten proberen ons kruis te dragen en vergeving vragen". Metiary maakte eens een ver gelijking met het Joodse volk en vindt die vergelijking nog steeds treffend. „Ik meen mij te herinneren dat ook het volk van Nederland eens tachtig jaar voor de vrijheid heeft moeten vechten. De tijd kan geen verzwakking van het ideaal zijn. Vroeg of laat wordt het doel bereikt", zegt Metiary die zorgvuldig waakt voor scherpe uitspraken of opmerkingen die de gemoe deren weer in beweging zou den kunnen zetten. Behoed zaam zijn met berichten in de pers, zo is zijn parool. Ongeveer tien jaar geleden op perde de Asser dominee de idee een ronde-tafelconferen tie te organiseren tussen Ne derland en Indonesië over het probleem van het Molukse volk. Hij is daar nóg voor stander van, hoewel hij de kansen laag inschat. Metiary: „We moeten alle mogelijkhe den aangrijpen maar het zou in elk geval een driehoeks overleg moeten worden waarbij ook vertegenwoordi gers van het Molukse volk aanwezig zijn. Indonesië wil dit niet. Ze laten wel reizigers van ons volk toe". Hij keurt dit af omdat niet ge keken mag worden op plek ken waar juist wél gekeken zou moeten worden. De Ne derlandse regering laat het Ambonese volk al tientallen jaren stevig in de kou staan, is een bewering die in alle Zuidmolukse kringen wordt onderschreven. Metiary daarover „De Neder landse regeerders weten in hun hart wel beter. Ze laten ons in de kou staan terwijl ze zich overal in de wereld met allerlei zaken bemoeien. Ze denken: de ouderen gaan wel dood en de jongeren gaan wel anders redeneren. Nou dan denken ze fout". Het geboorteland komt vrij en ook de jongeren gaan terug. Dat staat voor Samuel Metia ry als een paal boven water. Voor hem doet het niet ter za ke dat de jonge generatie is opgegroeid in een land van welvaart en ontwikkeling. Ideaal en doel van het Zuid molukse zijn veel sterker. „Toen wij hier in Nederland aankwamen, zo'n dertig jaar geleden, hadden we het ook niet gemakkelijk. Als wij naar ons land terugkeren zullen de jongeren het ook niet gemak kelijk hebben. Alle begin is moeilijk. Juist daar hebben we de nieuwe generaties no dig, voor de opbouw van het land. De jeugd wil dat ook graag". Metiary herhaalt, zoals al zovele malen is gezegd, dat alleen de Nederlandse regering ver antwoordelijk is voor de si tuatie waarin het Molukse volk is komen te verkeren. „Wij wilden in Indonesië de strijd tegen de rood-witten voortzetten en wij hebben ge zegd dat er gevochten moest worden voor een vrijmaking van ons land. Een dienstbevel om naar Nederland te ver trekken maakte een einde aan alles. Is het niet héél logisch dat wij de strijd willen voort zetten? Ik betreur dat er de laatste jaren geweld is ge bruikt maar dat geweld was niet gekomen als de regering iets had gedaan aan de oplos sing van de zaak". Strijd, geweld, slachtoffers. Dominee Metiary ziet dat als een realiteit en als een wil van God met zijn ondoorgronde lijke beschikking. Ook als veldprediker verbaast hij zich daar telkens weer over. „Des tijds bij de strijd in Indonesië werden kampongs door de Nederlanders in brand gesto ken. Vrouwen en kinderen kwamen om. In sommige Afrikaanse landen kost de vrijheid ook slachtoffers. Vrijheidstrijd en geweld lig gen dicht bij elkaar. Maar ik betreur dat geweld. Ik weet dat mijn jongens niet wilden doden. Men moet niet verge ten dat onze jongens geen mi litairen zijn. Ondeskundig heid en panieksituaties kun nen dan fataal zijn. Het waren geen koele moordenaars. Ze huilden voor de telefoon en wilden liever allemaal dood. Wat zij deden, deden ze voor ons volk. Ook zij zullen zich moeten verantwoorden voor God, maar ook God alleen bepaalt het leven en de dood van de mens". Metiary speelde in 1970 een be langrijke rol bij de oplossing van de gijzeling in de Indone sische ambassade in Wasse naar. Bij de gijzeling die daarna volgde was de inbreng van de Asser predikant min der duidelijk. „Als predikant wil ik altijd dicht bij mijn jon gens staan. Het geeft niet of dat een ernstige zaak is of bij een ruzie in een café. Dat heb ik toen ook geprobeerd maar ik kreeg geen kans. Het cri siscentrum en dokter Mulder wilden dat niet. Ik betreur het leed dat Nederlandse en Mo lukse gezinnen is aangedaan. Maar nogmaals, het was niet gebeurd als er aan onze zaak was gewerkt". Het is niet te voorkomen ge weest dat in de loop der jaren ook binnen het Zuidmolukse volk in Nederland verdeeld heid is opgetreden. Eenheid in ideaal is wel gebleven maar de manier waarop dit doel be reikt zou moeten worden bracht een aantal splijtingen teweeg. De groep van de mili tante en opvallend opereren de Tamaela was daar een goed voorbeeld van. Maar ook de jongere Ambonezen bleken het niet altijd met elkaar eens te zijn. Dominee Metiary er kent die verdeeldheid en schrijft dat voor een groot ge deelte toe aan de „zwakheid van de ouderen". Hij sluit zich in dit opzicht ook zelf niet uit Hij zegt „De jongens ver trouwen de ouderen niet meer. De tijd zorgde voor on geduld. En ik begryp heel best wat ze willen". Er zijn trouwens ook tijden ge weest dat er sprake was van een ernstige verwijdering tussen ïr. J. A. Manusama, de president van de Republiek der Zuidmolukken, en ds. Metiary. Er was in 1977 zelfs sprake van een „coup" tegen Manusama. Een congres van de Badan Persatuan in Assen in dat jaar bleek voldoende voor een verzoening. Wat dit betreft heerst er kennelijk weer vrede binnen de gelede ren. Metiary zegt nu dat hij pal achter zijn president staat „De strijd moet met deze pre sident voortgaan en wij moe ten met hem doorgaan. Voor deze tijd en in deze situatie is hfj de beste leider. Ik zie mo menteel geen andere. Dat wil niet zeggen dat hij in het eigen land ook de beste zou zijn. Het volk moet dan en in die situa tie weer beslissen". Metiary zegt dat de toekomst van het Zuidmolukse volk in Gods handen ligt. „Het leed dat is aangedaan is niet zin loos geweest maar het mag zich niet herhalen. Samen moeten we ervoor zorgen dat deze dingen niet weer gebeu ren. De politiek in Nederland heeft in dit opzicht een zware taak. Wat mijn jongens toen hebben gedaan was voor het volk èn om de aandacht van het buitenland te trekken. De publiciteit was belangrijk in hun ogen. Het Nederlandse volk moet ons helpen en niet alleen naar de slechte dingen kijken. We hebben de hulp van de Nederlanders nodig. Zonder geweld moet het ook mogelijk zijn van onze strijd een internationaal probleem te maken. Als het Nederland se volk ons helpt dan ver wacht ik geen nare dingen meer", aldus de oproep van dominee Metiary. JAN VENEMA

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7