Oordeel over vijftien jaar proefpolder kerkvernieuwing l Zuiderkerk-restauratie na drie jaar voltooid NEDERLANDSE BISSCHOPPENSYNODE: KERKDIENSTEN i§m DEN HAAG (ANP) - Begin volgend jaar zal een bijzondere Nederlandse bisschoppensynode in Rome onder leiding van de paus een voorlopig oordeel vellen over hetgeen de laatste vijftien jaar in de r.k. kerk van Nederland als proefpolder van kerkvernieuwing is gebeurd. In zijn bespreking van het lande lijk pastoraal overleg ten behoeve van de generale synode der Ne derlandse Hervormde Kerk merkt ds. C.P. Van Andel op, dat de verschillende visies op kerk en bisschopsambt, zoals die in Ne derland waarneembaar zijn, zich beide op uitspraken van het tweede Vaticaanse Concilie kun nen beroepen. De interpretatie van de desbetreffende constitutie "Lumen Gentium" van het con cilie laat volgens Van Andel "blijkbaar toe tot verschillende kerkconcepties te komen, die op gespannen voet met elkaar le- wat ik aan ervaringen opdoe of van anderen aan ervaringen aan gereikt krijgt Conflictstof Er zijn nog talrijke andere terreinen van conflictstof tussen de bis schoppen op te noemen zoals b.v. het feit, dat bisschop Gijsen zijn eigen vastenaktie en missie-in zamelingen is begonnen ondanks krachtig protest van kardinaal Willebrands en van landelijke or ganisaties als de pauselijke mis siewerken en de vastenactie. Een Niemand waagt zich momenteel aan voorspellingen over de uit slag. Wel begroet men dit initia tief van de paus, dat begin mei in de Johannestoren in het Vaticaan werd genomen in overleg met kardinaal Willebrands en met pro-staatssecretaris Casaroli, se dert jaren speciaal belast met het "probleem" Nederland. Het thema van de synode staat slechts in zeer algemene termen vast. Bij de mededeling van het pauselijk besluit werd vermeld, dat het de bedoeling van de paus is met de Nederlandse bisschop pen te spreken over de voor naamste theologische en pasto rale vraagstukken van de Neder landse kerkprovincie. Een zeer ruime aanduiding, welke mis schien pregnanter zal worden ge formuleerd, wanneer de defini tieve uitnodiging voor het syno daal gesprek binnenkomt. Uit de eerste bespreking in de bis schoppenconferentie onlangs meent de perschef van de r.k. kerkprovincie, Henk Kouwen- hoven, te mogen concluderen, dat de bisschoppensynode zich met één groot thema zal bezig houden met de mogelijkheid van uitwerking naar een speciaal on derwerp. Volgens hem voelen de bisschoppen er niet voor om op de synode allerlei detailproble men te bespreken. Het zal vol gens Kouwenhoven voorname lijk gaan om het functioneren van de bisschoppenconferentie en de gezagsuitoefening in de moderne tijd. Bijzonder ambt Anderen menen daarentegen, dat de synode zich wel gespecifi ceerd met bepaalde vraagstuk ken zal bezighouden. Zij noemen als mogelijke onderwerpen het bijzonder ambt van bisschop en priester met daarbij de toekomst van de ambtsopleiding, verder een nieuwe indeling van de kerk provincie, b.v. door uitbreiding van het aantal bisdommen, ver der de oecumene en tenslotte de positie van de raden in Neder land. Onder raden worden ver staan de Nederlandse raad voor de katechese, de nationale raad voor de liturgie, de St. Willibrord Vereniging (oecumene) het se cretariaat der r.k. kerkprovincie en de BBK (beheerskommissie. waarin o.a. de vicarissen zitten) Eén lijn Hoe de synode de situatie ook zal aanpakken, het gaat in feite erom de zeven Nederlandse bisschop pen weer op één lijn te krijgen om zo een einde te maken aan wat allerwegen een onwerkbare si tuatie wordt genoemd. Frans Oudejans, perschef van het bis dom Breda, meent dat de synode een voortreffelijke methode is. omdat zij bindend is. „Als dit niet lukt, weet ik het niet meer", zegt hij. Hij wijst er daarbij op, dat het vooroverleg zich niet beperkt tot de bisschoppen, maar ook reli gieuzen en leken erbij betrokken worden. Hij verwacht wel een moeilijke synode. „Als het niet moeilijk was, zou er geen synode nodig zijn", aldus de Bredase perschef. Er zijn sinds de benoeming van de bisschoppen Simonis (december 1970) en Gijsen (februari 1972) door paus Paulus 6 duidelijke verschillen te constateren binnen de Nederlandse bisschoppen conferentie in de opvattingen over kerk-zijn en bisschopsambt. Voor die tijd typeerde prof. dr. E. Schillebeeckx in zijn beschrij ving van de rolbepalingen van de bisschoppen als de algemene op vatting, dat de bisschoppen zich meer begeleiders dan leiders voelden. Geheim In het Franse tijdschrift voor Ne derlandse cultuur „septentrion" schreef prof. Schillebeeckx des tijds: „De werkwijze van de Ne derlandse bisschoppen bestaat hierin, dat zij geen wet, regel of directieven afkondigen zonder de zaak waarover het gaat eerst te hebben besproken met theolo gen, psychologen, sociologen, beheerkundigen en vertegen woordigers van de gelovigen. Meer nog, de bisschoppen keu ren alleen maar nota's goed of verbeteren documenten, die het resultaat zijn van het vrije initia tief van theologen en de gelovi gen zelf. Zo ontstaat een echte, levende en lokale kerk. Ik geloof dat dit en dit alleen het geheim is van de Nederlandse kerk". Een geheel andere nadruk legt b.v. bisschop Gijsen. Deze schrijft in zijn katecheseboek „Zekerheid en vrede" (pag. 319): „Voor een bisdom is de bisschop de natuur lijke rechter over waarheid en onwaarheid. Hij zal zich daarbij moeten laten leiden door en moe ten toetsen aan wat het geheel van het bisschoppenkollege - van de universele kerk - met uit drukkelijke goedkeuring van de paus en wat deze paus zelf - per soonlijk of via zijn congregaties - verkondigen". Illusie Even verder herinnert bisschop Gijsen aan het bezoek, dat de Ne derlandse bisschoppen in no vember 1977 aan de paus brach ten. Paulus 6 waarschuwde toen de Nederlandse bisschoppen: "Het is een illusie te denken, dat de kerk zonder deze eenheid in de geest, deze inwendige eenheid, de zending kan vervullen, die de Heer haar heeft toevertrouwd en waaraan de mensen van vandaag meer dan ooit behoefte hebben". Ambtsopleiding Die verschillen van inzicht in kerk en bisschopsambt hebben van zelfsprekend tot een verschillend beleid in Nederland gevoerd en dikwijls ook tot openlijke conflicten. Een duidelijk voor beeld ervan is de ambtsopleiding, volgens velen een der kern problemen tussen de kerk van Nederland en Rome. Zoals be kend is, hebben de Nederlandse bisschoppen tien jaar geleden de priesteropleidingen aan de groot-seminaries samengevoegd in vijf theologische hogescholen. Een van de eerste daden van bis schop Gijsen was de (her) oprich ting van een eigen groot-semina rie voor zijn bisdom. Hij heeft daarvoor herhaaldelijk en on dubbelzinnig de steun van Rome gekregen. Volgens Rome vol doen de theologische opleidin gen allerminst, want zij leveren slechts spaarzaam priesters af. Een doorn in het Romeinse oog is bovendien, dat een twintigtal hoogleraren aan die opleidingen gehuwde priesters zijn. Rome heeft nog niet zo lang geleden geëist, dat zij zouden worden ont slagen. Tegenover deze eis heeft kardinaal Willebrands zijn been strak gehouden, omdat het ont slag van die docenten het weten schappelijk peil der opleiding ernstig zou aantasten. Dit is hem door Rome niet in dank afgeno- Een tweede punt van wrijving tus sen Nederland en Rome is het godsdienstonderricht of kate chese. Toen de nieuwe katechis- mus in Nederland uitkwam - een hoog gewaardeerde nationale en internationale bestseller - had Rome ernstige kritiek op onder delen. Dit leidde tot een verplich te aanvulling. Methoden, die aan Brabantse katholieke middelba re scholen werden gebruikt, kre gen evenmin Romeinse goed keuring. Dit was de zogenoemde Omo-affaire. Basis van de kritiek op de moderne katechese is, dat deze ook uitgaat van de menselijke ervaring. Bis schop Gijsen vertolkte zijn en Rome's kritiek op de ervarings- katechese tijdens de laatste zit ting van het landelijk pastoraal overleg: „Geloven is naar mijn heilige overtuiging allereerst een gave gods en een overgave van mijzelf. En dan niet aan datgene AMSTERDAM - Na driejaar is de restauratie van de Zuiderkerk in de Amsterdamse Nieuwmarkt- buurt voltooid. Ruim acht mil joen gulden heeft het karwei aan het uit 1611 daterende gebouw gekost. Ongeveer veertig procent van dat bedrag (3,5 miljoen gul den) hoopt de gemeente Amster dam aan subsidie van het rijk te rug te krijgen. De restauratie be treft alleen de romp en de toren van de kerk. Voor de definitieve bestemming van de Zuiderkerk is een zoge naamd inbouwplan opgesteld. Initiatiefnemers daarvan zijn het wijkcentrum D'oude Stadt en de werkgroep Zuiderkerk. Opsteller van het plan is de architect Ha genbeek. Doel was het vinden van een gemeenschappelijke huisvesting voor verschillende wijkorganisaties. In de werk groep Zuiderkerk nemen deel het wijkcentrum, de wijkpost voor bejaarden, de wijkverpleging, het maatschappelijk werk, huisart sen, het kindercentrum, het ABC en Witkar. Het inbouwplan ver schaft al die instanties huisves ting in aparte gebouwtjes, die in de Zuiderkerk geplaatst zullen worden. Temidden van die ge bouwtjes zal een centraal bin nenplein ontstaan, waar door de week markten kunnen worden gehouden, en dat tijdens de weekeinden voor tal van mani festaties verhuurd kan worden. De daken van de afzonderlijke gebouwtjes zullen plat en be- loopbaar zijn zodat ze eventueel als tribunes dienst kunnen doen. "Het basisprincipe", aldus archi tect Hagenbeek, "is dat de con structie flexibel moet zijn". Dat houdt in dat de gebouwtjes ver plaatsbaar moeten blijven, zodat de ruimte aan elke situatie aan gepast kan worden. Met het in bouwplan wordt de kerkruimte als zodanig niet aangetast. De enige verstrekkende ingreep is, volgens Hagenbeek, dat er twee nieuwe toegangen gemaakt zul len worden. duidelijk verschil van mening tussen bisschop Gijsen en de meerderheid der bisschoppen ligt ook in het zogenoemde ra densysteem. Sedert het Vaticaanse Concilie groeide onder leiding van kardi naal Aifrink een beleid, dat zich liet adviseren en helpen door b.v. het landelijk pastoraal overleg (concilie), de BBK, het secreta riaat der r.k. kerkprovincie enz. Bisschop Gijsen heeft met dit beleid de grootste moeite, omdat dit naar zijn mening tekort doet aan het bisschoppelijk gezag. Aan de kostenraming van het in bouwplan wordt nog gerekend. De verwachting is dat die aan het einde van deze zomer rond zal zijn. Daarna volgt de besluitvor mingsprocedure, zodat vermoe delijk pas in de loop van 1980 met de uitvoering van het ïnbouw- De meningsverschillen tussen de bisschoppen hebben een geza menlijk en consistent beleid in de Nederlandse kerkprovincie ver hinderd. De bijzondere Neder landse bisschoppensynode moet hiervoor een oplossing vinden. Het kan ook geformuleerd wor den zoals bisschop Simonis vol gens intimi deed: Nederland is vijftien jaar lang proefpolder van kerkelijke vernieuwing geweest. De synode zal duidelijk maken, dat dat welletjes is. plan kan worden begonnen. De Zuiderkerk kwam in-1611 gereed. De laatste kerkdienst werd er ge houden in 1929. Daarna raakte de kerk sterk in verval. Gedurende de Tweede Wereldoorlog deed de kerk dienst als mortuarium. Evangeliste. De Amerikaanse Bet ty Baxter zal op vrijdag 31 augus tus spreken in de Stadsgehoor zaal in Leiden. De avond, die om acht uur begint, maakt onderdeel uit van een toernee dat de Ameri kaanse houdt. Zij werd kreupel geboren en zou op vijftienjarige leeftijd als door een wonder zijn genezen. De zanggroep "The Lightbearers" verleent mede werking aan de avond, die wordt georganiseerd door de Stichting Johan Maasbach Wereldzending uit Den Haag. Vluchtelingen. Geld geven voor hulpverlening aan Vietnamese vluchtelingen is erg belangrijk, maar niet voldoende. Er moet ook druk worden uitgeoefend op de regering om meer vluchtelin gen toe te laten". Dit schrijft de generale diakonale raad van de Nederlands Hervormde Kerk, het algemeen diakonaal bureau van de Gereformeerde Kerken en de stichting Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen in een folder, die morgen in de Pro testantse kerken zal worden ver spreid. Op die dag wordt de na tionale inzameling voor de bootvluchtelingen gehouden. Naar de overheid toe pleiten de kerken er voor het isolement waarin Vietnam verkeert te doorbreken en de ontwikke lingshulp op grote schaal voort te zetten. "Anders is er geen verbe tering van de situatie te verwach ten" aldus de kerken. Ira vecht door. Een woordvoerder van de IRA heeft meegedeeld dat het Ierse Republikeinse leger zijn acties zal voortzetten tijdens het bezoek van de Paus aan Ierland. Er komt geen tijdelijk bestand, verklaarde hij. Van de kant van de Noordierse politie van het Britse leger is integendeel de vrees uitgesproken, dat de IRA zijn activiteiten tijdens het be zoek van de Paus van 29 septem ber tot 1 oktober nog zal verster ken om de aandacht van de we reldopinie extra op Noord-Ier- land te vestigen. Zoals bekend is is officieel door het Vaticaan meegedeeld dat de Paus Noord- Ierland niet zal bezoeken. Opvolger. De 65 miljoen Anglica nen moeten dit jaar nog een op volger aanwijzen voor hun geestelijke leider, de 79-jarige dr. Donald Coggan, die in januari 1980 aftreedt als aartsbisschop van Canterbury. De verkiezing is om drie redenen interessant. In de eerste plaats staat niet de aartsbisschop van York, maar een buitenlander op nummer één van de favorietenlijst. In de tweede plaats benoemt niet uit sluitend de Engelse koningin, maar krijgt zij advies van een be noemingscommissie binnen de kerk van Engeland. In de derde plaats maken de spanningen binnen de kerk en in de oecume nische betrekkingen vande Anglicaanse kerk het noodzake lijk dat de nieuwe man een krach tige persoonlijkheid moet zijn, die- over grote capaciteiten be schikt. De Anglicaanse primaat van Canada, aartsbisschop Ed ward Scott (60) geldt als voor naamste favoriet. Beroepingswerk. Nederlandse Hervormde Kerk: Beroepen te 's Grevelduin-Capelle C. van den Bergh, Rotterdam-Zuid. Gere formeerde Kerken; Beroepen te Vlaardingen A. Wilschut, Haar lem, te Harkema W. Wi.ibenga, Kollumerpomp. De Amsterdamse Zuiderkerk op een archieffoto. Na driejaar is de res tauratie van deze uit het begin van de zeventiende eeuw daterende kerk voor wat betreft de romp en de toren voltooid. LEIDEN - Herv. Gem.: Hooglandse Kerk 10 ds. Hemmes; 11.45oecum. stud, dienst; Marekerk 10 ds. De Jong; 5 ds. Kooien, IJsselstein; Maranathakerk 10 ds. v. Achterberg; Regenboog 9.30 ds. v. Leeuwen; 11 ds. Van Leeuwen en ps. Van Well; Bethlehemkerk 9 ds. Boogert; Bevrijdingskerk 10.30 ds. Bovenberg (bev.) en ds. Rietveld (intrede); Vredes- kerk 10 ds. Mulder, Santpoort; Eglise Wallone 10.30 ps. De Jonge; Acad. Zie kenhuis 10.15 ds. Bakker; Diaconesse- huis 10.30 dienst. Geref. Kerk; Zuider kerk 10.30 ds. Vlijm; Petrakerk 9 ds. v.d. Werff, Voorhout, oude Vestkerk 10 ds. Kortewg; 7 dr. Vlijm Maranathakerk 10 ds. v. Achterberg; Bevrijdingskerk 10.30 ds. Bovenberg (bevestiging ds. Rietveld) Groenhoven 10.15 ds. v.d. Werff; Regen boog 9.30 ds. van Lwuwcn; 1115 ds Van Leeuwen en ps. Van Well. Dolerende Noodgemeente Groot Leiden (Pieters kerkstraat 1): 8.30 en 5 hr. Veth, Capelle a.d. IJssel. Geref. Kerk Vnjg. (Heren gracht 70): 10 en 5 ds. Gootjes. Chr. Ge ref. Kerk (Steenschuur 9 y. 10 en 5 prof. v. Genderen, Apeldoorn. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned (Bethl. kerk Driftstraat): 11.30 en 5.30 dienst. Evang-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgracht): 10.15 ds. Happee. Remonstr.-Doopsgez. Gem. (Pieters kerkstraat 1): 10 mw. Bosman. Baptis- tengemeen (O.Rijn 3): 10 ds. Van Mame ren. Evang. Christengemeenschap (Middelstegracht 3Y. 10 hr. Dikkes. Zen dingswerk Middernachtsroep (Zoeterw. smgel 21): 5 nam hr. De Leeuw. Evange liecentrum Zijlsingel 2: zond. 10 hr. Zijl-' stra; dins. 21/8 hr. Zylstra. Pinksterge meente (O.Rijn 3): 3 nam. ev. KapeUe. Leger des Heils (Hooigracht): 10 en 7.30 dienst. Nieuw-Apost.Kerk (Hoge Rijn dijk 24): zond. 9.30 en 4; woe. 8. Christian Science (Steenschuur 6): 10.30 dienst. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Steenschuur 6): 10.15 dienst Ze vendedagadventisten (Lokhorstkerk) 9.45 gesprek, 11 prediking, elke zater dagmorgen. Oud Kath.Kerk (Zoe terw.singel): 10 hoogmis. Vry Kath.Kerk (Vreewijkstraat): 10.30 h. mis. Rooms- Kath. kerken: Haagweg zat. 19; zond. 9 en 10.45; Herensingel zat. 19; zond. 8.30, 9.30; 11; Rijndijk zat. 19; zond. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 10 en 19; zond. 8.30; 10; 11.30; 18 en 19; Boshuizerlaan zat. 19; zond. 9.30; 11 en 12.15; Lammen- schansweg zat. 19; zond. 9; 10.30; 12; Haarlemmerstraat zat. 19; zond. 9.30; 10.45; 12.15. ABBENES - Herv. Gem.: 9.30 ds. Den AARLANDERVEEN - Herv. Gem.: 10 ds. Westera, Leiden; 7 hr. Christ, Leiden. Geref. Kerk; 10 en 6.30 ds. Verheul, Al phen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst des woords; 3 ds. Bijkerk, Putten. R.K. Kerk: zat. 19; zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Adventskerk 9.30 ds. Bogers; 6.30 ds. V.d. Sluijs, Amsterdam. Kruiskerk 9.30 ds. Cnossen; Woerden. Öpstan- dingskerk 9.30 ds. V.d. Heiden; 6.30 ds. Stelwagen, Boskoop. Goede Herderkerk 9 ds. V.d. Ree (gez. dienst); De Bron 10 ds. Koers; 10.30 ds. V.d. Ree; 6.30 ds. V.d. Linden, Koudekerk; Driehoorne 7 dr. Van Santen; Ashram 9.30 dr. Van San ten; Oudshoornsekerk 10 ds. Oort; Sionskerk 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk: Maranathakerk 9.30 ds. Stolk; 6.30 ds. V. Harmelcn. Hilversum. Salvatonkerk 9.30 ds. V. Harmeien, Hil versum; 6.30 ds. Stolk. Goede Herder kerk 9 en 6.30 ds. V.d. Ree; De Bron 10 ds. Koers; 10.30 ds. v.d. Ree; 6.30 ds. V.d. Lidnen. Ashram 9.30 ds. V. Santen; Driehoorne 7 ds. V. Santen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Hamstra. Oud Ge ref. Gemeente: 9.30 en 4 dienst; maand. 20 aug. 7.15 ds. Schinkelhoek. Baptis tengemeente: Triomfatorkapel 10 ds. Koekkoek; 6.30 ev Verkerk; Noord 10 hr, Van Bameveld. Volle Evang. Gem. (school Preludeweg): 10 dr. V.d. Hoorn. Leger des Heils: 10 en 6.30 uur, Com. de Vlamingstr. dienst. Remonstr. Kring: 10. dr Cramer. Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 en 6.30 ds. Borgdorff. Geref. Kerk Vryg. Buiten V.: 9.30 ds. V.d. Berg; 4 30 br. Marbus. Pinkstergemeente Bethel 6 nam. R. Kruisgebouw; Alphen 10 voorm. R. Kruisgebouw. R.K. Kerken H. Pius zat. 19; zond 9. 10.30 en 11.45; H. Bonifa- tius zat. 19; zond. 8.30, 10 en 11.30; De Bron zat. 19; zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv Gem.: 9.30 en 6 da BnRo Geref. Gem.: 9.30 en 6 kand. Golverdmgen. BODEGRAVEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 9.30 ds. Richter; 6.30 ds. De Vreugd; Salvatorkerk 9.30 ds. De Vreugd; 6.30 ds. Droogers; Bethlehemkerk 9.30 kand. Stelwagen, Veenendaal; 6.30 ds. Richter. Geref. Kerk; 9.30 en 6.30 ds. 't Hart. Ge ref. Kerk Vrijg.: 9.30 en 4 leesdienst. BOSKOOP - Herv. Gem.: Dorpskerk 9.30 ds. Heymans; 6.30 ds. Haitsma; de Stek 9.30 ds. Stelwagen. Geref. Kerk: Zijde 9.30 ds. Damsma, Rijnsburg; 6.30 ds. Verdoom, Leiden; De Stek 9.30 ds. Stelwagen. Geref. Gem.: 9.30 en 6 dienst. Opwekkingsgemeente (Concordia): 9.30 dienst. Verg. v. Gelovigen (Nieuwstraat): 9.30 en 5 dienst. R.K. Kerken: zat. 17.30 en 19; zond. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE - Herv. Gem.: 9.30 hr. De Haan, Bodegraven; 6.30 dr. De Reu ver, Capelle a.d. IJssel. Geref. Kerk: 9.30 prof. Wessels, Amstelveen; 5 ds. Van Loenen, Leiderdorp. R.K. Kerk: dorp zat. 19; zond. 8, 10, Rijndijk Het Anker zat 19; zond. 8.45; 11.15; Rijndijk zond. 10. HILLEGOM - Herv. Gem.: 10 ds. Van Bruggen; 7 ds. Bouma, Utrecht. Geref. Kerk: 10 ds. Koolstra, Leiden; 7 gez. dienst in herv. kerk ds. Bouma, Utrecht. R.K. Kerk: Mart. kerk zat. 19; zond. 8.30, 10,11.30 en 12.45; Jozefkerk zat. 19; zond 8.30, 10 en 11.30. HOOG MADE - Herv. Gem.: 10 dr. Van Vliet R.K. Kerk: zat. 19, zond. 10. DE KAAG - Herv. Gem.: 9.30 ds. Kolk man. R.K. kerk: zat. 19; zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. Aarents; 6 ds. Gebraad. Óntmoetingskerk 10 ds. Ge braad; 6.30 ds. Voordouw, Heerde. Ge ref. Kerk: Open Hof 9.30 ds. v.d. Horst; 6.30 ds. Fernhout, Alphen a d. Rijn. R.K. Kerk: zat. 19, zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem.: Nieuwe kerk 10 ds. Arkeraats; 6 ds. Teij- geler, Scheveningen. Oude Kerk 10 ds Vink; 6 ds. Hovius. Ichthuskerk 10 ds. Van Roon; 5 ds. Vroegindeweij. Pniel- kerk 9.30 ds. Hovius; 6 ds. Kielder, Ker- keveld. Groen v. Pnnstererschool 10 ds. Kielder, Kerkeveld Hoeksteen 10 bo- vendienst; 10 pf. Koch, Nammheim, Ziekenhuis Overduin 2 ds. Baas. Geref. Kerk: Vredeskerk 9.30 ds. Bouma, Noordwijk; 5 ds. v.d. Horst. Triumfator- kerk 9.30 kand. Jacobi-van Duin, Lei derdorp; 6.30 ds. Vrolijk. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 8.30 en 7 ds. Roukema. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 leesdienst ds. De Jong. Geref. Gem.: 10 en 5 dienst. Geref. Kerk Vrijg. 10.15 en 3.30 lees dienst. Volle Evang. Gem. (Voorstraat 100): 9.45 dienst. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: 10 en 3 ds. v.d. Linden (HA); 7 ds. Hoogendijk, Alphen (HA). Geref. Kerk; 9.30 ds. Nierop (afsch.); 5 dr. Van Oeve- ren. Rijnsburg. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 ds. Geursen; 6.30 ds. Doesburg; Hoofdstraatkerk 10 ds. Doesburg; Scheppingskerk 9 en 10.30 ds. Knorth; St. Elisabethziekenhuis 9.30 hr. Vijftigschild. Baptistengemeente: 10 samenkomst. R.K. Kerk: zat. 19; zond. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. De Vree; camping 10.45 ds. Los. Geref. Kerk: 9.30 en 7 drs. Los (HA); camping 11 drs. Los. R.K. Kerk: zat. 19, zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem.: Grote Kerk 10.30 ds. De Gelder; Pauluskerk 9 ds. De Gel der; 7 ds. t Hooft. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. De Wit. Geref. Kerk Vrijg.: 10.30 ds. Bosma; 4.30 leesdienst. Geref. Kerk Vrijg. Buiten B.: 10.45 en 5 ds. Schuur man (HA). Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 kand. Peels. Geref. Gem.: 10 en 4 lees- diensten. Marienburcht maand. 8 u. evang. dienst, ds. Gravendeel. R.K. Ker ken; Agathakerk zat. 19; zond. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 19; zond. 9en 11.30. NIEUWKOOP - Herv Gem.: 9.30 ds. Bronsgeest. 6.30 hr. Goedhart. Geref. Kerk: 9.30 ds. Korenhoff, Heemstede; 6.30 hr. Hibina, Amsterdam. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. V.d. Vlies, Nieuw- poort. R.K. Kerk: zat. 19, zond. 7.30,9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Molenaar, 6.30 ds. Klusener, Breukelen. Geref. Kerk: 9.30 en 7 ds. Schouten, Baambrugge. R.K. kerk: zat. 19, zond. 9 en 11. NIEUW-VENNEP - Herv. Gem.: 9 ds. Goverts; 7 ds. v.d. Giessen (jeugdd.). Ge ref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Wijngaarden. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 dr. Visser. R.K. Kerk: zat. 19, zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Zou tendijk, 7 ds. Dekker, Loenen a.d. Vecht. Geref. Kerk (Woerdense Verlaat): 9.30 en 7 ds. Nooteboom (HA). R.K. kerk; zat. 19, zond. 9 en 10.30 NOORDWIJK - Herv. Gem.: Grote Kerk (Voorstraat) 10 dr. Jansen; 7 ds. Arke raats, Katwijk; Hoofstraatkerk 10 ds. Keuning; 7 dr. Jansen; De Rank, Golf baan 10 hr. Goyert, 't Harde; 7 dienst in Grote Kerk; 8 Duitse dienst; Sole Mio 9 dr. Jansen. Geref. Kerk: Hoofdstraat 10 ds. Elgersma; 7 gez. dienst; Vinkenlaan 7 ds. Elgersma; v.d. Berghstichting 10 ds. Bosman (gez. dienst). R.K. kerken: Zee (Nieuwe Zeeweg), zat. 19, zond. 9.30 en 11 dienst; Binnen (Van L. Stirumstraat) zat. 19; zond. 8, 10 en 11.30 dienst. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Gem.: 10 ds. Kalkman. R.K. kerk: St. Victor zat. 19; zond. 9.30 en 11; St. Jozef zat. 19; zond. 8.30 en 10. OEGSTGEEST - Herv. Gem.: Gemeen tecentrum 10.30 ds. Wagenvoorde; Groene of Willibrordkerk 10 ds. Vegter, Gemeentecentrum 7 hr. Bakker; v. Wijckerslooth 4.30 prof. Jansen. Geref. Kerk: Mauntslaan 10 ds. Ter Linden; Lu- thersekerk 10.15 ds. Happee; Maurits- laan 7 dr. Bakker Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 en 4.30 leesdienst. Geref. Kerk Vrijg.Buiten V.: 8.45 br. Moleveld; 4 ds. v.d. Berg. R.K. kerk: St. Willibrord zat. 19; zond. 9, 10.30, 12, Bonaventura zat. 18.30, zond. 9 en 11Volle Evangeliegem. (gem. centr 4 nam. hr. V.d. Brugge. OUD-ADE- R.k. Kerk: zat. 19, zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem.: 9.30 ds. v.d. Staat, Uithoorn (Jeugdd.). Geref. Kerk: 9.30 ds. V.d. Hei den; 6.30 kand. Jaspers Focks. R.K. kerk: zat. 19; zond. 9.30 en 11.30. Re monstr. Gemeente: 10 hr. Klijnsma, Sas- senheim. ROELOFARENDSVEEN - R.K. ker ken; Maria Presentatie zat. 19; zond.8, 9.30 en 11; H. Petrusbanden zat. 19; zond. 8, 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE-Herv. Gem.: 9.30 ds. Van Hoegee, Alphen; 7 ds. Wolthaus, Zoeterwoude. RIJNSBURG - Herv. Gem.: Grote Kerk 9.30 ds. v.d. Bogerd; 5 ds. Batelaan, Voorschoten. Bethelkerk 9.30 ds. Noor- degraaf, Ede; 5 ds. v.d. Bogerd. Geref. Kerk: Petrakerk 9.30 dr. Van Oeveren; 5 hr. Stam, Sassenheim. Immanuelkerk 9 ds. Koenekoop, Rotterdam; 10.30 dienst; 5 ds. Rullmann, Den Haag, Maranatha kerk 9.30 ds. Fernhout, Alphen; 5 ds. Nierop, Koudekerk. Camping Konings hof 10 hr. Ravensbergen. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Zomer. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Joode. Evang. Christengemeente (aula mavoY. 10 br. V.d. Brink. R.K. gemeenschap (aula tuinb. school): zat. 19, zond. 10.30. RIJPWETERING - R.K. kerk: zat. 19. zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem.: 9 en 10.30 ds. De Vos, Katwijk, 6.30 kand. Bakker. Geref. Kerk: 9.30 hr. Stam; 7 dienst. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 drs. Rebel, Almere. R.K. kerk: zat. 19, zond. 9 en 11. TER AAR - Herv. Gem.: 9.30 ds. Broe- kema, Leiden; 6.30 ds. Quak, Vianen. Geref. Kerk: 9.30 kand. Jaspers Focks, Oude Wetering; 6.30 ds. Bezemer. R.K. kerk: Aardam zond. 9 12 Langeraar zat. 19; zond. 8.30, 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gem.: 10 ds. Van Niel, Rijnsburg, 6.30 ds. Van Roon, Katwijk. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Nijhuis, Breda. Geref. Kerk Vryg.: 9.30 leesdienst. 3 ds. Gootjes. VOORHOUT - Herv. Gem.: 10 ds. Bro kerhof. R.K. kerk: zat. 19, zond. 9, 10.30, 11.45 VOORSCHOTEN - Herv Gem.; Dorp 10 ds. v.d. Schoot, 7 ds. Meyering, Hulp en Heilkerk 10 ds. Lentz (HA); aula 9.30 ds. De Zwart. Geref. Kerk: Dorp 9.30 ds. De Zeeuw, 7 gez. dienst in herv. Dorpskerk; aula 9.30 ds. De Zwart. Geref. Kerk Vnjg.: 9.30 en 4.30 ds. Nap, Leusden. R.K. kerken: St. Laurentius zat. 19, zond. 10 en 11.30; aula N. Hofland zond. 9.30; Moeder Godskerk zat. 19; zond. 8.30 en 10.30. WADDINXVEEN - Herv. Gem.: Brug- kerk 10.30 ds. Verwelius; 6.30 ds. Ver boom; Hoeksteen 9.30 ds. Roetman; 6.30 hr. Kruithof, Monster. Behtle 9 ds. Ver boom, 5 ds. Roetman, Immanuel 10 ds. Van Malssen, Leiderdorp; 5 ds. Lefeber, Alphen. Geref. Kerk: Kruiskerk 9.30 ds. Modderaar; 5 ds. Brouwer, Ede. Oud Ge ref. Gem.: 10 en 6.30 dienst. Chr. Af- gesch. Gem.: 9.30 en 5. ds. Verloop. Volle Evang. Gem. (Lindengaarde 17a): 9.30 hr. v.d. Heijden. R.K. Kerk: Óntmoe tingskerk zat. 19; zond. 8.45, 11.45 en 7; Victorkerk zat. 19, zond. 10. WARMOND - Herv. Gem.: 10 ds. Den Tonkelaar. R.K. kerk: zat. 19; zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR-Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. Van Zanten; 4.30 ds. Tukker; 7 ds Steenstra; Kievitkerk 10 ds. Sijbrandij, Den Haag; Messiaskerk lOds. Steenstra; Dorpscentrum 9.30 ds. V.d. Valk, Sir- jansland. Geref. Kerk: 10 ds. Zijlstra, Vorden; 7 ds. Damsma, Rynsburg; Zuid 10 ds. V.d. Kamp (HA) WOUBRUGGE - Herv. Gem.: 9.30 hr. Christ, Leiden; 6.30 ds. Kooien, IJssel stein. Geref. Kerk: 9.30 dr. Kunst, Am stelveen; 6.30 dr. Van Oeveren, Rijns burg. R.K. kerk: zat. 19, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem.: 9.30 en 7 ds. Nicolai (HA). Geref. Kerk: 9.30 ds. Verdoom, Waddinxveen; 7 ds. Vegh, Scheveningen. R.K. Kerk zat 19 zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem.: ds. Wolthaus. R.K. Kerken: Rijndijk Meer burgparochie zat. 19; zond. 9.30, 11, St. Jan zond. 10.30; Chr. Dienaarkerk zat. 19; zond. 9.15. ZWAMMERDAM - Herv. Gem.: 10 ds. Oosterom, Tienhoven, 6.30 ds. Haak man. Geref. Kerk 10 ds. Bezemer, Ter Aar; 6.30 ds. V.d. Heiden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4