Opvangklassen voor kinderen uit buitenland Stadsgehoorzaal wordt duurder voor huurders Boze reacties op horeca-enquête van de gemeente "Nu snel en goed bouwen voor jongeren" Onderwijs in eigen taal per 1 september in Leiden "Alimentatie is belachelijk" ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1979 LEIDEN - Als de Leidse raad met de voorstellen akkoord gaat zullen de tarieven voor de huur van de Stadsgehoor zaal met terugwerkende kracht tot 1 juli verhoogd worden met ongeveer twintig procent. De verhoging heeft plaats omdat de laatste jaren niets aan de tarieven is ge daan en omdat de balans van de Stadsgehoorzaal jaarlijks een groot tekort vertoont. Tot de verhoging zal worden besloten op voorstel van de directeur van de Groenoord- hallen A. de Jong, die sinds het vertrek van Stadsgehoor zaal-exploitant I. Milikan (met pensioen) de leiding heeft over dit zalencomplex. Omdat in de tarieven een gro te achterstand is ontstaan is het plan om ze de komende jaren steeds volgens een be paalde trend aan te passen. Tegelijk met de tariefsverho ging worden er ook diverse wijzigingen in de structuur aangebracht. Zo zal er geen afwijkende tarief voor de och tend of de middag meer be staan. Voorlopig is er geen verschil in huur voor zuiver culturele activiteiten of commerciële gebeurtenissen. Directeur De Jong heeft voorgesteld eerst een jaar te draaien en daarna te kijken of een dergelijke onderverde ling mogelijk is. Het huren van de grote zaal ge durende het weekeinde zal als te tarieven verhoogd zijn f 630 - kosten. De andere zalen liggen in prijs tussen de f105- en f 225 - per avond. Zoals bekend is de toekomstige po sitie van de Stadsgehoorzaal nog altijd een onzekere. De Leidse raad heeft beslist dat de exploitatie voorlopig voor een periode van vijf jaar zal worden ondergebracht bij de Groenoordhallen en dat daarna opnieuw bekeken zal moeten worden, wat er gaat gebeuren. Belangrijkste argument voor het behoud van de huidige functie is de aanwezigheid van de grote zaal, die een unieke concertfunctie ver vult. Sluiting van de Stadsge hoorzaal - wat al eens is over wogen - zou betekenen dat er in Leiden geen concerten van enige omvang meer gegeven zouden kunnen worden. CD t-er Walenkamp: „Privé-gevecht LEIDEN - Dertig Turkse en Ma rokkaanse kinderen uit Leiden krijgen vanaf 1 september lager onderwijs in hun eigen taal. Van af die datum gaan twee "op vangklassen" van start in de voormalige kleuterschool "De Blijde Wereld" aan de Obrecht- straat in Leiden Zuid-West. De twee klassen, één voor Turkse en één voor Marokkaanse kinde ren in de'leeftijd van 6 tot 12 jaar zullen zijn verbonden aan de openbare lagere Teldersschool. Deze school heeft de opvang van kinderen van buitenlanders overgenomen van de Du Rieu- school (Burgemeesterswijk) die op 1 augustus dicht ging: er wa ren te weinig leerlingen. "Het is een uitdaging", zegt school hoofd L. P. H. Schrier van de Tel dersschool. Aanvankelijk was het niet zijn school maar de lagere Oppenheimschool die de bui- tenlandertjes zou opvangen. Daar bleek echter ruimtegebrek te ontstaan, nadat de school er onverwacht een zesde leerkracht bij kreeg. Zijn school heeft dus niet zelf om de opvangklassen gevraagd, maar de onderwijzers hebben de zaak overlegd en staan er volledig ach ter, zegt het schoolhoofd. De kin deren van buitenlanders krijgen het eerste jaar onderwijs van een Turkse en Marokkaanse leer- kacht. Een aantal activiteiten zo als gymnastiek en handvaardig heid zal samen met Nederlandse kinderen ondernomen worden. In het tweede jaar dat de op vangklassen draaien zullen de buitenlandse kinderen ook aan meer kennis-gerichte activitei ten deelnemen. Na afloop van de twee jaar in de opvangklas gaan de kinderen dan naar scholen in hun eigen wijken. Vanuit hun wijken zullen de kin deren met bussen naar de op vangklassen worden gebracht. De ouders zijn inmiddels op de hoogte gebracht, zegt de heer Schrier. Hij heeft geen enkele ngatieve reactie gekregen. Voor de Turkse en Marokkaanse kin deren zijn er overblijfmogelijk- heden. Er wordt een kinderkan tine ingericht die bemand wordt door Turkse en Marokkaanse ou ders. De opvangklassen zijn trouwens bedoeld voor kinderen die nog helemaal geen Neder lands spreken. Het gaat daarbij vaak om kinderen die in het ka der van de gezinshereniging naar Nederland zijn gekomen. Kinde- ren die in Leiden zin geboren of al veel langer hier wonen worden meestal al op de wijkscholen op gevangen. Schoolhoofd L.PH. Schrier. LEIDEN - Het CDA-raadslid J. Walenkamp is bijzonder boos dat burgemeester Vis van Leiden "over de hoofden van de raadsle den" heen kort geleden een op roep in de Leidse dagbladen heeft geplaatst. In die oproep vraagt de burgemeester alle Leidse belangstellenden te rea geren op het verzoek dat de Leid se horeca heeft ingediend om de sluitingstijden van alle bedrijven te mogen opschuiven van 2 naar 3 uur 's nachts. Volgens de advertentie, die op 10 augustus jl. verscheen, kan vóór 10 september gereageerd worden op het verzoek. De reacties zullen daarna besproken worden in een vergadering van de raadscom missie voor algemene en be stuurlijke aangelegenheden. Volgens Walenkamp heeft de bur gemeester op een ongewenste manier de al jaren slepende dis cussie rond de sluitingstijden doorbroken door plotseling deze advertentie te plaatsen. De bal kwam aan het rollen, toen eind juni de Leidse horeca aan burgemeester Vis de resultaten van een enqête onder haar be zoekers aanbood. Een overgrote meerderheid van die bezoekers was vóór de latere sluitingstijden. De burgemeester noemde die uitkomst van die enquête, die het verzoek om verruiming van de sluitingstijden ondersteunt, "eenzijdig en voorspelbaar". Walenkamp is het daarmee eens, en stelt dat de raadscommissie zo n oordeel ook wel had kunnen vel len. Nu echter "frustreert" de burgemeester de discussie met de gemeenteraad en begeeft hij zich in een "prive-gevecht" met de Leidse horeca, stelt Walen kamp. In feite werd uit de horeca-enquête niets nieuws duidelijk, zegt het CDA-raadslid. Er bleek alleen uit dat er een grote groep mensen is "die behoefte heeft aan uitgaan tot (bijvoorbeeld) drie uur op vrijdag en zaterdag", wat volgens Walenkamp al bekend was. Wa lenkamp, die zijn grieven in een brief aan de burgemeester heeft neergelegd, vervolgt "Ik heb dus totaal geen behoefte gehad aan een dergelijke enquête. Maar ik heb ook totaal geen behoefte aan een exact dezelfde enquête die precies het omgekeerde zal aan tonen". De oproep zal hoogstwaarschijnlijk een rijke oogst aan bezwaren op leveren. verwacht Walenkamp. Hij vind het organiseren van een gemeentelijke enquête merk waardig omdat ruimere sluitings tijden voor alle bedrijven door niemand worden beoogd. Als er al een enquête zou moeten wor den gehouden onder de Leidse bevolking, dan moeten daar vol gens Walenkamp de kernvragen aan de orde komen, zoals de vraag of het aantal bedrijven be vroren moet worden, en hoe de Leidse burgers zich opstellen te genover de ruimere uitgaansmo gelijkheden die studenten in Leiden nog steeds hebben. Meer zin zou de enquête volgens Walenkamp ook gehad hebben als er een algemenere peiling was gehouden naar het uitgaanspa- troon van de bezoekers van hore- ca-bedrijven. Volgens hem is het niet nodig om alle bedrijven in de stad gelegenheid te geven om om drie uur dicht te gaan. Als je dat doet is het ook onmogelijk om bijvoorbeeld stiltezónes te creë ren in gebieden met een hoge bewoningsdichtheid. Burgemeester Vis van Leiden wil geen enkel commentaar geven op de beschuldigingen van Walen kamp. "Ik zal hem maandag avond wel antwoorden, in de ver gadering van de raadscommis sie", aldus de burgemeester. De secretaris van de afdeling Lei den van Horeca Nederland, L. Kamphues, verwacht dat de ge meentelijke enquête alleen nega tieve reacties op zal leveren. "Zo als de burgemeester onze enquê te eenzijdig heeft genoemd, is dit ook ongelooflijk eenzijdig", al dus Kamphues. Kamphues is bang dat de negatieve reacties op de gemeentelijke en quête veel meer gewicht in de schaal zullen leggen dan de ver zamelde positieve reacties van het publiek. Over de studenten sociëteiten zegt hg: "Wij hebben altijd goedgevonden dat de stu- dentensozen later dicht gingen, als wij er dan maar een paar uur tjes bij kregen. Nu dat in al die jaren niet gelukt is, begint het volgens ons op discriminatie te lijken". "Op de zeepkist-presentator presentator Nico Hammelburg (uiterst links met koptelefoon en microfoon): "Er staan hier voornamelijk norskijkende mannen op leeftijd". LEIDEN - De Haarlemmerstraat gistermiddag rond twaalf uur. Tegenover de kerk "Onze lieve vrouwe onbevlekt ontvangen" (de Hartebrugkerk) staat in de stromende regen een eenvoudige zeepkist, uitgerust met een mi crofoon. Het winkelende publiek loopt nietsvermoedend langs dit fraaie "stilleven". Niemand kan op dat moment bevroeden dat zeepkist en microfoon een uur later het middelpunt zullen vormen van het NOS-radioprogramma "Op de zeepkist". Dezelfde Haarlemmerstraat een uurtje later. Het is inmiddels droog geworden en voor de zeep kist heeft zich een indrukwek kende mensenmenigte verza meld. Via de zender Hilversum twee heeft men vernomen dat een ieder die zich geroepen voelt zijn of haar mening te verkondigen over de stelling: "Gescheiden vrouwen hebben na> vijf jaar geen recht meer op alimentatie van de ex-echtgenoot", van zeepkist en microfoon gebruik kunnen ma ken". Om precies elf minuten over één komt presentator Nico Hammel burg "live" in de ether. Hij laat luisterend Nederland weten dat er een flinke schare bij de zeep kist is samengestroomd. Voor namelijk norskijkende mannen op leeftijd. "Het lijkt warempel wel of ze allemaal alimentatie moeten betalen", aldus Nico Hammelburg. Als eerste krijgt een krasse grij saard uit Den Haag het woord. Luid en vooral duidelijk stelt hij: "Alimentatie is belachelijk. Dat stamt nog uit de Middeleeuwen. Uit een periode waarin de vrou wen alleen wasvrouw of stoven- zetster in de kerk konden wor den. Tegenwoordig is toch elke baan of functie voor iedere vrouw toegankelijk. Zelf betaal al ik al dertig jaar alimentatie aan een vrouw die ik niet eens zou her kennen wanneer ik op straat over haar zou struikelen". Onmiddellijk volgt een reactie vanuit de studio in Hilversum. Een daar aanwezig lid van "Di- vortium", de bond voor geschei den vrouwen, laat in bewogen termen weten dat het voor een vrouw zo vreselijk moeilijk is om aan een baan te komen in deze tijd vol werkeloosheid. "Een waarheid als een koe me vrouw", brult de grijsaard emo tioneel in de microfoon. "Maar moet de man daar aansprakelijk voor worden gesteld?" De voorzitter van de in Leiden ge vestigde bond voor gescheiden mannen, "Man '79", laat weten dat de gevolgen van een schei ding gelijkelijk zouden moeten worden verdeeld over beide par tijen. Een tweetal gescheiden vrouwen laat een geheel ander geluid ho ren. Beiden hebben alimentatie geweigerd omdat ze liever hun eigen boontjes wilden doppen en meenden dat daar best voldoen de mogelijkheden voor aanwezig zijn in deze maatschappij. Tot slot krijgt een vrijgezel van middelbare leeftijd, die al de ge hele uitzending heeft staan po pelen om ook iets te mogen zeg gen, het woord. "Nu ik al die ver halen om me heen zo hoor", zo klinkt het, "dank ik de hemel dat ik nooit ben getrouwd". LEIDEN - Er zijn in Leiden 4000 jongeren op zoek naar een woning, en dat is onaan vaardbaar. De gemeente Lei den en de regering hebben er tot nu toe te weinig aan ge daan. Er moet dus met spoed gebouwd worden in de Leeuwenhoek en de Steven- hofjespolder. Dat staat in de verklaring die gis termiddag werd aangenomen tij dens een demonstratie voor jon gerenhuisvesting in het centrum van Leiden. De demonstranten (enkele honderden, de organisa toren spraken zelfs van duizend demonstranten) gingen er ook mee accoord om de gemeente Leiden en de regering een aantal eisen te stellen. Eisen, die neer komen op meer, goedkope en goede woningen en het recht voor elke jongere om ingeschre ven te worden als woningzoe kende. Dit recht zou ook moeten gelden voor werkloze jongeren en stu denten. Momenteel kan een werkloze zich pas na een jaar in Leiden laten inschrijven. Stu denten zijn aangewezen op het huisvestingsbureau van de uni versiteit. De demonstratie begon gistermid dag op de Kaasmarkt. Vandaar trok de stoet gewapend met spandoeken ("Bouwplannen... en de dingen die voorbijgaan" en "Waal sla een paal") door het cen trum naar het Stadhuisplein. Daar deed Dick Juffermans, lid van het comité dat de demonstra tie organiseerde, een beroep op de Leidse bevolking om tijdelijke kamers voor woningzoekende jongeren vrij te maken. Juffermans zei in zijn toespraak dat alle Leidse politieke partijen en raadsfracties behalve de Partij van de Arbeid schriftelijk ac coord waren gegaan met de eisen die in de verklaring werden ge steld. Bij navraag bij verschillen de raadsleden bleek dit niet juist te zijn. WD-raadslid Langerak: "Ik heb niets ondertekend. Ik ben vóór het inschrijven van stu denten, maar niet voor het on middellijk inschrijven van werklozen". Honderden jongeren namen gistermiddag deel aai op het Stadhuisplein (foto). De jongeren eisen goede e woningzoekende De PPR heeft aan het actiecomité een eigen verklaring gestuurd. PPR-raadslid Beijen: "Wij on dersteunen de eisen grotendeels, maar hebben er op gewezen dat het inschrijven van meer mensen niet betekent dat automatisch meer mensen ook een woning krijgen. Wij willen ook niet dat studenten zonder meer worden ingeschreven, hoewel de regeling voor hen nu wel érg hard is". Volgens CDA-raadslid mevrouw Kokxhoorn heeft haar fractie wel schriftelijk adhesie betuigd. Dit wil volgens haar echter niet zeg gen dat het CDA de inschrijving nu volledig wil "opengooien". Er moet eerst overeenstemming zijn met de stichting Studentenhuis vesting, en deze stichting moet haar huizen (net als de woning bouwverenigingen) voor alle Leidse woningzoekenden be schikbaar stellen, vindt mevrouw Kokxhoorn. Vóór de demonstratie op het Stad huisplein heeft de Leidse Partij van de Arbeid gisteren een ver klaring uitgegeven waarin zij uitlegt waarom zij geen adhesie heeft betuigd aan de eisen van de manifestatie. Relatief méér woningen voor jon geren bouwen gaat volgens de socialisten ten koste van andere urgente groepen. Het registreren als woningzoekende zonder dat er een kans op huisvesting is vindt de PvdA onjuist. Daarom wil de partij voorlopig nog geen studenten inschrijven. Bij het huisvesten van woningzoeken den moeten prioriteiten gesteld worden, aldus de PvdA-verkla- ring die eindigt met de medede ling dat de partij de eisen van de manifestatie niet zonder meer kan onderschrijven zonder de schijn te wekken aan "illusiepoli- tiek" mee te werken. Wethouder Waal was gisteren zeer verbaasd dat het gemeentebe stuur geen gelegenheid kreeg om tijdens de demonstratie op het Stadhuisplein op de eisen te ant woorden. Volgens leden van het comité krijgen politici en be stuurders echter nog voldoende de kans om hun mening te geven op een eind oktober te houden "hoorzitting" over jongerenhuis vesting. Er staat verder nog het verspreiden vaneen "woonboek" op het programma waarin de woonproblemen van jongeren op een rijtje worden gezet

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3