Deining rond uitzetting van kinderen [Le/cfee agenda Bowlers zijn op weg naar nienw record Het had geen minuut langer moeten duren ALPHEN EN OMGEVING MOET NU SNEL KIEZEN Gouden speld voor mevrouw Buurman STAD EN RAND ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1979 LEIDEN - De pogingen van de twee Leidse bowlingteams om het wereldrecord te verbete ren ging vanochtend onver minderd voort. Zowel in Hans Menken-bowling aan de Bos- huizerlaan als in Holiday Inn-bowling aan de Haagsche Schouwweg waren in de vroege ochtenduren nog wei nig tekenen van vermoeid heid te bekennen. Rond half acht vanochtend had het Holiday Inn-team be staande uit Tony Hoeberigts, Paul Rooy, Cees Plaizier, Geek van der Meer en Eli Wou ters er 220 games (44x5) opzit ten. Op dat ogenblik stond het gemiddelde op 176.1 per game en had Geek van de Meer de hoogste serie gegooid met een puntentotaal van 244. Bovendien was men er inmid dels in geslaagd het huisre cord voor teams te verbeteren tot 1021. Aan de Boshuizerlaan had men op dat tijdstip 190 games (38x5) achter de rug. Het ver schil schuilt met name in het feit dat in Holiday Inn op twee banen tegelijk wordt ge speeld en op de Hans Menken- 'oowling op één baan. De hoogste game aan de Boshui zerlaan was op dat ogenblik in handen van Tjeerd Schef- fer met een puntentotaal van 238. Het gemiddelde van het Formule Marathonteam, be staande uit Tjeerd Scheffer, Jim Scheffer, Aad Blom, Jack Zandbergen en Jillis van Soest, bedroeg na de 38 games 175.6 pnt. Redders van 11-jarig meisje in Leiden maar net op tijd LEIDEN - Nog altijd kunnen de 25-jarige Dorien Roorda en de 26-jarige Jan Zitman nauwe lijks geloven dat hun poging om de 11-jarige Francis Brands van de verdrinkingsdood te redden een geslaagde poging is geweest. "Toen we haar eindelijk uit het water hadden gevist dacht ik dat het te laat was", aldus Jan Zitman de dag na het ongeval. "Op hoop van zegen ben ik maar mond op mond beademing gaan toepassen en wonder boven wonder had dat nog succes ook". Het slachtoffertje reed donder dagmiddag rond zes uur samen met haar twee jaar jongere zusje Jolanda op de fiets over de Rijn kade. Waarschijnlijk doordat het vest van Frencis verward raakte in de spaken van het fietswiel belandde het tweetal in het water van de Rijn. Jolan da wist zichzelf in veiligheid te brengen door zich vast te klam pen aan een roeiboot. Haar zus verdween echter samen met de fiets onder het wateroppervlak. Dorien Roorda, gewaarschuwd door het geroep van omstanders, sprong vervolgens in het water en ging op zoek naar het slacht offer. Daarbij kreeg zij assisten tie van Jan Zitman. Die vertelt: "Toen ik aankwam dacht ik dat alles al achter de rug was omdat dat jongste meisje al in die roei boot zat. Maar toen ik Dorien het water in zag springen ben ik er maar achteraan gesprongen. Op dat moment wist ik niet eens wat er precies aan de hand was". Aanvankelijk zwom het tweetal doelloos rond in het water van de Rijn. Louter toevallig voelde Dorien plotseling iets bij haar voeten. Het bleek inderdaad de jeugdige drenkeling te zijn, die slechts met de uiterste krachts inspanning door het tweetal bo ven water kon worden gehesen". Jan Zitman: "Toen ik dook trof ik alleen die fiets aan. Pas later bemerkte ik dat dat meisje er aan vastzat. Maar toen we haar uiteindelijk in die roeiboot had den getild dacht ik dat alles voor niets was geweest". Dorien Roorda: "Later heb ik van de doktoren begrepen dat we nei op tijd zijn geweest. Het had echt geen minuut langer moeten duren. Een geluk is ook dat Frencis een geoefend zwemster is en daardoor over sterke lon gen beschikt. Anders hou je het nooit zo lang uit onder water". De 11-jarige Frencis, die voor ob servatie is opgenomen in het Academisch Ziekenhuis, maakt het volgens de laatste berichten erg goed. Zij zal waarschijnlijk nog in de loop van dit weekeinde naar huis mogen terugkeren. Auto's botsen LEIDERDORP - Op het kruispunt van Persant Snoepweg en pro- vincialeweg 6 zijn gisteren twee auto's met elkaar in botsing ge komen. Een 32-jarige bestuurder uit Wieringermeer verleende, komend van de afslag van de au tosnelweg, geen voorrang aan een tweede auto. Hij liep daarbij onbekende verwondingen op en werd naar het AZL overgebracht. LEIDEN - Geïnspireerd door een aantal horecagelegenheden werd gisteravond op de Kaiserstraat een buurt feest gehouden. Aan het feest werd medewerking verleend door een dixielandband. LEIDEN - Rond de uitzet ting van vier in Leiden woonachtige Marokkaan se kinderen is de nodige deining ontstaan. De vier kinderen, in leeftijd varië rend van 9 tot 16 jaar, zijn medio januari in ons land gekomen, maar ze zullen een dezer dagen Toch samen met Leiden of eigen brandweerregio ALPHEN AAN DEN RIJN - De elf gemeenten, die eind vorig jaar besloten om de brandweerregio Rijnland (waarin 26 gemeenten in de Alphense en Leidse regio samenwerken) de rug toe te keren, zullen zich op korte termyn moeten beraden op de vorming van een eigen regio. Op 1 januari 1970 is immers de uit treding een feit en zullen de elf gemeenten (Alkemade, Alphen aan den Rijn, Hazerswoude, Koudekerk aan den Rijn, Lei- muiden, Rijnsaterwoude Nieuwkoop, Nieuwveen, Ter Aar, Woubrugge en Zevenhoven) de brandbestrijding zelf moeten re gelen. Als alle gemeenten bij hun besluit blijven (de mogelijkheid om te rug te keren werd niet op voor hand uitgesloten), dan zullen de voorbereidingen voor een eigen brandweerregeling op z'n laatst volgende maand moeten begin nen. Het bureau van het Interge meentelijk Overlegorgaan Rijns treek (IGOR), waarin alle ge meenten met uitzondering van Alkemade samenwerken, ver wacht dat er drie maanden nodig zijn om een eigen regio van de grond te tillen. De gemeenten hebben daarbij een zeker steun tje in de rug, omdat de provincie Zuid-Holland niet binnen de voorgeschreven tijd op de uittre dingsbeslissingen van de ge meenteraden reageerde, waar- Klap in gezicht LEIDEN - De politie heeft een 20- jarige Leidenaar aangehouden wegens openlijke geweldpleging. De jongeman gaf gisteravond op de Beestenmarkt zonder enige aanleiding een 24-jarige inwoner van Voorburg een klap in het ge zicht waarbij de Voorburger een bloedende wond opliep. De da der kon later in een café worden aangehouden. Diefstallen LEIDEN - De politie heeft 3 scho lieren uit Oegstgeest en Leiden aangehouden in de leeftijd van 17 en 18 jaar die vannacht probeer den een auto te stelen in de Boer- haavelaan. Bovendien werden vannacht een 16- en een 17-jarige Leidenaar aangehouden die op de Hogewoerd een fiets hadden gestolen. door die besluiten door de pro vinciale overheid zijn goedge keurd. Eind vorig jaar besloten de ge meenten tot uittreding, sindsdien is het vrijwel stil geworden rond de alarmcentrale. Eind januari van dit jaar liet alleen de burge meester van Leimuiden, Rijnsa terwoude en Nieuwveen, G. J. van der Kroft van zich horen. Hij sprak toen de veronderstelling uit, dat de Leidse en de Alphense regio wel eens tot elkaar veroor deeld zouden kunnen worden door het geld. Een cijfermatige vergelijking, zo dacht Van der Kroft, zou wel eens kunnen uit wijzen, dat het voor Leiden (met zijn vijftien gemeenten) wel eens aantrekkelijker kon zijn om toch maar mee te betalen aan de cen trale in Alphen, dan met z'n vijf tienen opdraaien voor de kosten van de in Leiden nog te bouwen centrale. Boete Een rapport waarin die cyfers staan is inmiddels gereed, maar wordt door de brandweerregio Rijnland nog niet vrijgegeven. Het rapport moet nog worden behandeld in het dagelijks bestuur, en zal ver volgens, voorzien van commen taar en conclusies, worden ge zonden naar de overige leden van de regionale raad. Zowel het da gelijks bestuur als de regionale raad zullen over die cijferverge- lijking de komende maand een vergadering houden. Als de elf gemeenten echter niet meer met Leiden in zee willen, dan moeten ze de eerstkomende jaren niet alleen de kosten van de eigen centrale, maar ook een boete be talen. Die kosten voor de eigen centrale werden vorig jaar becijferd op een bedrag f f 1,34 per inwoner per jaar. De boete moet drie ach tereenvolgende jaren betaald worden. Voor 1980 is dat 75 pro cent van de werkelijke kosten per inwoner in de regio Rijnland over 1979; voor de jaren daarop loopt dat percentage terug via 50 vro- cent, naar 25 procent. De kosten werden voor dit jaar begroot op f 1,38 per inwoner, maar zullen daar naar verwachting in werke lijkheid nog onder blijven. Wethouder Schoute reikt mevrouw Buurman de "gouden speld" uit van de gemeente Leiden LEIDEN-In bejaardencentrum "Rijn en Vliet" is de Leidse mevrouw M. Buurman gistermiddag onderscheiden met de gouden speld van de gemeente Leiden. Zij kreeg de onderscheiding uit krodenvaj^ omdat ze twintig jaar bestuurslid (waarvan acht jaar als voorzitter) was van de stichting tot exploitatie bejaardencentra. De stichting exploiteert de bejaardencentra Robijnzicht, Rijn en Vliet en de Parelvissers. Mevrouw Buurman was ook een tijd lang bestuurslid Kot R*r de huishoudschool aan het Rapenburg. door de vreemdelingendienst van de Leidse politie op het vlieg tuig naar hun geboorteland wor den gezet. "Een volkomen begrijpelijke zaak", aldus Corrie Leliveld, die op verzoek van de Sociale Dienst de begeleiding van het Marok kaanse gezin op zich heeft geno men. "Want", zo zegt zij, "de va der van die kinderen, die overi gens al vijftien jaar in Nederland woont, is financieel niet in staat hen te onderhouden. Bovendien woont de moeder nog altijd in Marokko. Ik heb begrepen dat de vader van die vrouw wil scheiden en in dat geval bepaalt de Marok kaanse wetgeving dat de ex- vrouw de kinderen toegewezen krijgt. Het is dus terecht dat die kinderen naar Marokko terug- Knauw Alleen de manier waarop een en ander in zijn werk is gegaan stuit Corrie Lelieveld vreselijk tegen de borst. Zij zegt "Er zijn tegeh- over die kinderen grote psycho logische blunders begaan. Ook de procedure van de hele zaak is bepaald niet correct geweest". Zij vervolgt "Het begon allemaal begin juni. Twee rechercheurs kwamen aan de kinderen vragen of zij terug wilden naar Marokko. De kinderen lieten heel duidelijk weten van niet, waarop de re chercheurs vertrokken zonder verdere toespelingen te maken op een gedwongen terugkeer. Afgelopen donderdag stonden ze opeens zeven man sterk op de stoep om de kinderen mee te ne men naar het politiebureau. De vader mócht hen niet meer be zoeken en ze zouden waarschijn lijk al vandaag op het vliegtuig naar Marokko worden gezet". "Een belachelijke gang van zaken natuurlijk", vindt Corrie Leli veld. "Er is totaal geen sprake van begeleiding van die kinderen. Dat ze terug moeten is terecht, maar niet van de ene op de andere dag. Van enige begeleiding is to taal geen sprake. Die kinderen houden hier een geestelijke knauw aan over, dat kan niet mis- „Overdreven" Hoofdinspecteur H. Oudman van de Leidse politie, die de leiding heeft over de vreemdelingen dienst, noemt het verhaal van so ciaal begeleidster Corrie Leliveld "emotioneel en overdreven". Hij zegt: "De hele zaak is uiterst rus tig verlopen. De kinderen zijn niet hier in het politiebureau on dergebracht maar in twee ver schillende kindertehuizen in de omgeving. Dat de vader zijn kin deren niet mag bezoeken is onzin. Hij mag ook mee wanneer zijn kinderen op het vliegtuig worden gezet". Wanneer dat gaat gebeuren wilde hoofdinspecteur Oudman giste ren niet vertellen. Felicitaties van burgemeester LEIDEN - Burgemeester Vis en zijn echtgenote hebben gis termiddag een bezoek ge bracht aan het echtpaar H. P. van der Vos-Matters, wonen- ae aan de Heemskerkstraat 67. De visite stond in verband met het zestigjarig huwelijks feest dat het echtpaar, deze dagen viert. Zaterdag Sanders, Levendaal/hoek Korevaar- straat, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Hugo de Grootstraat, feestelijke markt, 13-17 uur. Berkheistraat, Wassenaar, demon stratie brandweer oude stijl, 19 uur. Zondag Middelweg 19 c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Volkshuis, Haarlemmerstraat 73 B. Femke, ontmoetingscentrum voor n, 13-16 uur. Maandag TERUG NAAR MAROKKO Ontmoetingscentrum, hoek Boshui zerlaan, bejaardensoos, Zuid-West, 14.30 uur. Stadhuis, cie. algemene bestuurlijke aangelegenheden, 20 uur. Dorpskerk, Voorschoten, orgel- beiaardconcert, 20 uur. Gemeentehuis Wassenaar, gemeente raad, 19.15 uur. Gemeentehuis Wassenaar, cie. maat schappelijk welzijn, 19.30 uur; cie. fi nanciën en economische aangelegen heden, 19.30 uur. Apotheken SOS-diénst LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 J aarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderkwar tier en Groenoord): H. C. Jasperse jr.. Witte Singel 72, tel. 124961; Wyk II (Kooi en Merenwijk H. A. M. M. Meyer, Stokroos 1, tel. 122113; Wijk III (Waard, Professoren- wijk, Tuinstadwijk en zuid-binnenstad): J. Stolk, Burggravenlaan 16, tel. 125820; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwar- tier): van zaterdag 10 tot zondag 8 uur vm.: B. Roos, Zocherstraat 1, tel. 766123; van zondag 8 tot 24 uur. A Boer, Kenne- dylaan 46, tel. 310420. Leiderdorp. - L. Middendorp/P. van 't Woud, Hoofdstraat 40, tel. 410070. Zater dag en zondag spreekuur van 12.30-13 Oegstgeest. - E. J. Roelants, Frans Halslaan 10, tel. 153747. Voorschoten. - A Tromp, Leidseweg 328, tel. 071-762159 (zaterdag); B. Scho tanus, Leidseweg 305, tel. 071-766462 (zondag). Warmond. - L. Lempers, Churchillaan 13, Voorhout, tel. 02522-10140. De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 17 tot 24 augustus, door Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegst- geest, tel. 155482; Apotheek van Breest Smallenburg, loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met open baar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitsluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. I Wijkverpleging Leiden. - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604; tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr. van 14-15 uur. Oegstgeest. - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten. - Gezondheidscentrum, v. d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond. - zr. A. Looyen, Merellaan 22, Sassenheim, tel. 02522-11454. Dierenartsen Leiden - Weekendregeling dierenartsen Muurling^ Roest Helder. A. W. Helder, Hermelijnvlinder 36, tel. 071-146686. Weekendregeling dierenartsen Krol/v. j Gool/Vestjens: Y. Krol, Pres. Kennedy- laan 260, Oegstgeest, tel. 153266; B. H. Boer, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Gehoor per telefoon. Als u in nood ver keert of eenzaam bent, kunt u altijd per telefoon (uit)praten of informatie krij- Burgerraadsman Koombrugsteeg 7, telefoon 143171 (kan tooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 uur. Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Lei den e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpver lening aah gewond geraakte of anders zins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden,' Leiderdorp, Oegst geest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2