AUTO In kunstaasvisserij meër dan lepel en spinnertje BMW en Saab zuiniger NOOIT MEER POETSEN... vis j sport Veiligheidsgordel voor Duitse arbeider broodnodig samengesteld door Koos Post Autoconcurrentiestrijd op Russische bodem ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1979 Een vorige maal hebben wij al geschreven dat er achter de schermen van de autowereld hard wordt gedokterd om vooral de zwaardere model len wat minder dorstig te ma ken. Immers, in deze tijd van de van de daken geschreeuw de olietekorten zijn in ver bruik dure modellen niet al te gemakkelijk te slijten. Noemden wij toen reeds de nieuwe grote modellen van Citroën, inmiddels heeft ook BWM de "tweede generatie 7- serie-modellen" aangekon digd. En zoals onder deze om standigheden te verwachten was ligt het accent bij, deze modellen duidelijk op "het gebied van de technische ontwikkeling der motoren", zoals het fijntjes wordt ge noemd. Men kan moeilijk zeggen dat de oude modellen te veel benzi- 7-serie met elektronische inspuiting. ne gebruikten. De modellen hebben echter een zeer geperfectioneerde elek tronische inspuiting meege kregen. Daardoor - zo zegt de fabriek - is het vermogen van de motor vergroot, het verbruik ver minderd, de prestaties verbe terd en zijn de uitlaatgassen gezuiverd. Nou, beter kan het haast niet. Uiterlijk is er wei nig aan de wagens veranderd. Of het zou het prijskaartje moeten zijn. Citroën en Volkswagen vechten een concurrentiestrijd op Russische grond uit. Moskou zou namelijk een Moskovitch willen vervangen door een wagen van Europese makelijk. Er wordt gedacht aan de Passat van Volkswagen of een model van Citroën. Die wagens zouden dan in licentie moeten worden gebouwd. Een woordvoerder van Volkswagen weigerde in te gaan op een bericht in het weekblad "Der Spiegel" als zouden de Russen bereid zijn 250 miljoen mark op tafel te leggen om de Passat te mogen bouwen. Bij Citroën spreekt men van "normale concurrentie"Het Franse merk meent in deze strijd sterk te staan omdat het al in 1977 met de Russen is overeengekomen eventueel goederen voor industriële doeleinden te leveren. Hoever de onderhandelingen nu zijn gevor derd.konden (of wilden) de Fransen niet zeggen. Drie jaar geleden heeft Citroën al een overeenkomst met Roemenië afgesloten om daar een fabriek te gaan bouwen. Met deze transactie was een bedrag van zo'n 12 miljoen gulden gemoeid. Roemenië gaat Citroëns in licentie bouwen. Het ligt in de bedoeling deze pro- duktie volgend jaar te beginnen. "Der Spiegel" schreef ook dat Tsjechoslowakije bereid zou zijn 150 miljoen mark aan Volkswagen te betalen over de vergunning om de motor van de Golf in de Skoda's te installeren. Maar ook dit gesprek schijnt nog niet te zijn afgerond. Om een indruk te krijgen van de toename van het vermogen: de BMW 728 leverde voor heen 170 pk, de nieuwe BMW 728i komt aan een vermogen van 184 pk (135 kW). Nog een andere: de 735 had voorheen 197 pk onder de motorkap. Dat is bij de 735i niet minder dan 218 pk geworden. Of 160 kW. Ook Saab Bij Saab hetzelfde laken een pak. De meest dorstige mo dellen van de 900-serie (de EMS en de beide Turbo's) zijn in het nieuwe seizoen ook verkrijgbaar met een vijf-ver snellingsbak. Niet alleen geeft dat minder geluid maar het zorgt ook voor een lager benzineverbruik. Goedkoop is het niet, gemak kelijk wèl... Het kost een particulier vier- tot zeshonderd gulden. En hij is zijn auto enkele uren kwijt. Maar daaarna behoeft hij hem nooit meer te poetsen. Dat wordt zelfs zwart op wit gega randeerd. De handtekeningen onder dat garantiebewijs zijn van C. A. A. de Vries (34) en H. E. A. Remmerswaal (36), twee Haagse zakenlieden die en thousiast zijn geworden door een artikel in een Amerikaans tijdschrift. Daarin werd be schreven hoe men met het Canadese produkt "Perma- Shine" een auto zodanig kan behandelen dat in de was zet ten overbodig wordt. De Hagenaars zijn in Canada gaan kijken, zagen er wel brood in en via een Engelse firma die alle rechten voor Europa had verworven heb ben zij toestemming gekre gen om het produkt in de Be nelux te introduceren. In een vrij oude loods aan de Leeghwaterkade in Den Haag zijn zij van start gegaan. Eerst wat bekendheid krijgen, ver der een aantal dealers zien te strikken en daarna wat meer aan de grote weg timmeren. Ze hebben het natuurlijk in het begin vrij moeilijk. Ze gaan een auto met tot nu toe onbe kende middelen zeer grondig te lijf. En dan vraagt iedere ei genaar naar garanties dat er met zijn wagen niets geks gaat gebeuren. Juist die garanties kunnen ze nauwe lijks geven. Een Amerikaans rapport ligt ter inzage. Maar dat zal de klant wel met veel zeggen. Ze hopen dan ook binnen afzienbare tijd een rapport van TNO te kunnen krijgen. Zolang moet men het doen met de tentooneestelde glanzende auto's. Zie zien er ontegenzeg lijk fraai uit. Wat hebben ze ermee gedaan? Eerst ontzet tend grondig schoonge maakt. Toen het lakopper- vlak spiegelglad gepolijst. Daarna: "Groene siliconen creme aangebracht om de laklagen beter met Perma- Shine te kunnen verbinden. Deze dringt geheel in de lak Als de lak geheel is gereinigd e siliconen was ingebracht. Zelfs nieuw door. door en omsluit elke lakmo- lecuul. De complete laklaag wordt zo een flexibel, glan zend pantser. Deze bescher ming en glans blijft gegaran deerd". Men begrijpt dat wij hier de folder citeren. Volgens de twee Haagse zaken lieden wordt het procédé al een jaar of vijf toegepast in Canada en al jaren in de Ver enigde Staten, Engeland en Zweden. Direct na het begin in Benelux zal er ook een ke ten van Perma-Shine stations in Duitsland en Zwitserland volgen. Hoewel het proces in eerste instantie wordt geïn troduceerd voor (bedrijfs)au- tp's zou het ook geschikt zijn voor vaartuigen, vliegtuigen en betonprodukten. Het verschil in prus hangt na tuurlijk af van de grootte van de auto, maar ook van de uit gebreidheid van de behande ling. Men kan namelijk niet alleen de buitenkant van de wagen maar ook de binnen kant laten behandelen. Daar voor wordt dan Perma-Guard gebruikt dat alle delen van het interieur tegen vervuiling zou beschermen. Zowel stof als kunststof. Alleen wijst men er in Den Haag met nadruk op dat Perma- Shine niet helpt tegen roest die anders dan via de laklaag ontstaat. Daartegen wapent -zoals bekend- een "anti- roest-behandeling". We noemen ML, Mercasol, Dini- trol, Valvoline, Tectyl en der gelijke. Iedere Westduitse arbeider zal zich voortaan wel tweemaal moeten bedenken voor hij met zijn auto wegrijdt zonder zijn veiligheidsgordel om te hebben. Want een rechtbank in West-Berlijn heeft beslist dat niemand recht op doorbe taling van zijn loon door zijn werkgever heeft als hij door een auto-ongeluk niet meer in staat is te werken en hij droeg bij dat ongeluk geen veiligheidsgordel. Dit on geacht de schuldvraag.... Dit was het (voorlopige) einde van een juridisch gevecht tussen een ziekenfonds en een ondernemer. De West- berlijnse rechtbank voor ar beidszaken was van oordeel dat het vandaag de dag een gegeven is dat een driepunts- veihgheidsgordel het risico van verwonding aanzienlijk vermindert. Het gebruik van zo'n gordel is derhalve in het belang van iedere autobe stuurder of inzittende. En omdat het wegenverkeers reglement in West-Duitsland dwingend voorschrijft dat veiligheidsgordels moeten worden gedragen kan de werkgever er - aldus het von nis - van uitgaan dat zijn ar beiders dit ook doen. Als de veiligheidsgordel niet wordt gebruikt dan is er volgens de rechtbank sprake van "eigen schuld". Het vonnis is opmerkelijk. Ie dere arbeider (voor kantoor personeel en ambtenaren geldt een andere regeling) wordt zó drastisch gedwon gen een veiligheidsgordel om te doen als hij in een auto zit. Want als hij het niet doet stelt hij zijn loon in de waagschaal. En in het vonnis wordt volle dig opengelaten wie schuldig is bij een ongeval. Alleen het feit, dat een gewone arbeider geen veiligheidsgordel om had is voor de werkgever vol doende om hem wegens "ei gen schuld" gedurende de eerste zes weken geen salaris door te betalen. Zelfs als ie mand geheel buiten zijn schuld bij een auto-ongeluk betrokken raakt geldt deze regeling. Overigens heeft het Westduitse ministerie van sociale zaken al bekendgemaakt dat arbei ders die door een ongeval ar beidsongeschikt zyn ver klaard en zonder gordel heb ben gereden natuurlijk wel hun loon krijgen doorbetaald: Want als de werkgever dat gedurende de eerste zes we ken niet doet moet het zieken fonds het doen. De woordvoerder van sociale zaken in Bonn sluit niet uit dat er binnenkort een proef proces over deze zaak voor het hoogste rechtscollege voor arbeidszaken zal worden gevoerd: "Het laatste woord is hierover nog niet gevallen". Het vissen met kunstaas kunnen we in ons land nog altijd een onderontwikkeld gebied in de hengelsport noemen. De mees te sportvissers die wel eens kunstaas gebruiken kennen slechts twee soorten: de spin ner en de lepel. En ik zou er m'n hand niet voor in het vuur durven steken, dat alle sport vissers zelfs het verschil tussen die twee soorten kennen. Bei de begrippen worden door el kaar gebruikt hoewel de wijze waarop beide kunstaassoor- ten zich in het water voortbe wegen sterk verschilt. Omdat de belangstelling voor het vissen met kunstaas groeiende is wilde ik ditmaal eens een paar soorten be spreken, die nog minder be kend zijn, maar toch soms voor zeer aanzienlijke vang sten kunnen zorgen. Eén daarvan is bijvoorbeeld de "jig", die zich in Nederland de bijnaam van "geitesik" heeft verworven. De jig is een kunstaassoort dat op een zeer simpele manier is samenge steld, hoewel de uitvoeringen soms sterk uiteen kunnen lo pen. Basisprincipe is een loden bal letje of blokje waarin een haak gegoten zit die met de haakpunt naar boven gericht is. Bovenop het blokje lood zit een oogje, waarmee het al dan niet via een stalen onderlijn tje met de nylonlijn en de werphengel verbonden is. De haak wordt gemaskeerd door een soort sikje dat van ver schillende materialen ge maakt kan worden. Afstanden Het meest klassieke zijn de gei teharen of de witte kippeve- ren, maar tegenwoordig wordt ook wel tinsel gebruikt of glimmende reepjes alumi nium papier of plastic. Gezien het gewicht van het loden kopje is de jig een van de makkelijkst werpbare kunstaassoorten. Er kunnen grote afstanden mee over brugd worden. De jig is bij uitstek een kunstaas, dat ge bruikt wordt voor de bodem visserij. Ook al weer vanwege het flinke gewicht is het vis sen in hogere waterlagen een onmogelijke zaak. Of het moet zijn, dat men de jig steeds omhoogtakelt en ver volgens weer naar beneden laat dwarrelen. In tegenstel ling tot de meeste andere kunstaassoorten maakt de jig zelf geen waggelende of ronddraaiende bewegingen. Elke beweging die de jig ont plooit zal de hengelaar zelf moeten veroorzaken. Nu blijkt dat in de praktijk vaak niet eens nodig te zijn, want ook een jig, die rustig langs de bodem wordt binnenge- draaid oefent soms een on weerstaanbare aantrek kingskracht uit op de vis. Wat de vangsten betreft lopen de meningen en ervaringen nogal uiteen. Ikzelf beoordeel de jig als een uitstekende kunstaassoort voor de vangst van baars. Minder gunstige resultaten heb ik tot dusver geboekt bij het vissen op de snoekbaars. Er zijn er wel eens een paar geweest die de jig gepakt heeft, maar om nu te zeggen dat het geweldig was. Nee, dat niet. Dat er hengelsportauteurs zijn die daar geheel anders over denken is me bekend. Ik noem u bijvoorbeeld collega Kees Ketting, schrijver van diverse hengelsportboeken, die zweert bij de jig voor de vangst van snoekbaars. Wat ik wél met hem eens ben is, dat ook de snoek met de jig. te vangen is. Soms - en dan met name in dieper water - beter dan met de "traditionele" spinner. Gewichten De jigs zijn bij de meeste hen gelsportwinkeliers te koop in verschillende gewichten. De lichtste zijn een gram of drie en voor de binnenvisserij gaat men tot een gram of tien. Ove rigens kan de jig ook bij de zeevisserij uitstekende dien sten bewijzen. Meestal wor den dan wat grotere en zwaardere uitvoeringen ge bruikt, mede in verband met de flinke stroming die er staat. En zelfs in de biggame- visserij zijn de jigs bekend. Een tableau met zware jigs, in, het midden twisters v de lichtere binnenvisserij Dat zijn dan van die knoe- perds van dingen die een paar tientjes per stuk kosten en waarmee trollend gevist wordt. Voor de doe-het-zelver wil ik nog wijzen op de pakketten die bij sommige zaken te koop zijn. U krijgt dan de on derdelen mee naar huis en moet ze zelf samenstellen. Het kan voor die hengelaars die er vaak mee werken een flink bedrag schelen. Twister Een ander kunstaassoort dat de laatste jaren nogal in opkomst is en nauw verwant is met de jig is de twister. Ook hier hebben we een loden kopje of bolletje met een haak eraan. Maar de sik heeft hier plaats gemaakt voor een soort imita tieworm van soepel plastic. Het is voorzien van een dun staartje dat bij het binnen- draaien kronkelende bewe gingen maakt, de "imitatie wormen" zijn verkrijgbaar in alle denkbare kleuren. Ze kunnen ook gemakkelijk vervangen worden. Wel moe ten ze droog bewaard worden, want anders beginnen ze te kleven en te plakken. Nadat er een paar jaar geleden slechts één uitvoering op de markt was, is het assortiment de laatste jaren flink uitge breid. Er zijn nu uitvoeringen met dubbele staarten en er zijn ook combinatie met Kiei- ne spinnertjes. De wijze van binnenvissen is gelijk aan die van de jig. Kleine rukbewe- ginkjes en langzaam de molen opspoelen. Ook deze twisters zijn in de grotere maten te ge bruiken ter zoute. Die hebben dan een gewicht variërend van dertig tot zestig gram. Visje Om helemaal compleet te zijn op dit punt moeten we ook nog even de "jacoppie" mel den. Het is een imitatievisje, in plastic uitvoering dat voor zien is van een naar bovenge- richte haak en gebruikt wordt voor het vangen van snoek, baars en snoekbaars. En nu we het toch over kunst visjes hebben wil ik tot be sluit nog even de minder be kende devons noemen. Het zijn kunstvisjes die gemaakt zijn van kunststof, hout of metaal en waarvan het karak teristieke hem zit in de schoepjes aan weerskanten van het lichaam of voor de kop. Die schoepjes zijn er de oorzaak van dat de devon bij het binnendraaien begint rond te tollen en trillingen veroorzaakt die de roofvis moet lokken. Ze zijn er in tal loze uitvoeringen Grote, kleine, in sterk uiteenlopende kleuren en vormen Helaas zijn de importeurs van deze uit het buitenland afkomstige Ongeschikt elijk ont- ste zijn worpen voor de visserij in snel stromend water. Daar door zijn ze voor de Neder landse omstandigheden in negen van de tien gevallen ongeschikt. Ook al omdat het naar verhouding nogal duur voorzichtig te zun met het kopen van dit kunstaas en dat alleen Ie doen by een be trouwbare en deskundige hengelsportwinkelier. Ter afronding van het hoofd stuk kunstaas nog één advies: laat het kunstaas na het ge bruik altijd goed drogen en stop het niet direct m een plastic doosje. De kans is dan erg groot dat de haken of dn die gen teerd zijn gaan roesten. Dat zelfde geldt trouwens ook voor de spinners en lepels, die bovendien het nadeel hebben dat ook het blad kan gaan roesten. Al zijn er dan weer 11 ngelMi die zwpren bti «en wat roestig spinnerblad en daar hun vangsten aan toe schrijven.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 29