Sepp Maier zag de dood in ogen ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1979 "VdtfOffïlfW©©^ v©@ir (nnlOOtf flik; w@§ tnfetf <slff©©fe®[n) o Sepp Maier ...moet opnieuw leren keepen MÜNCHEN-Olympiastadion, Pschorr Bier, Karlsplatz, FC ruim een maand Becken- bauer, Gerd Müller, München dus, de stad ook van Sepp Maier die het land der Leder- hosen trouw bleef in tegenstelling tot "Bomber" Müller en "Kaiser" Franz, die de Amerikaanse dollars hoger aansloegen dan de marken uit de Heimat. want hij loopt in de ziektewet. Zijn ogen staren pips uit de kassen, hij loopt krom, kan moeilijk staan en zijn rechterarm zit hele maal in een gipsen mouw, waar vijf bleke vingers uitsteken. Der Seppl, zoals heel Duitsland hem liefkozend noemt, is zes kilo afgevallen sinds het auto-ongeluk, 28 dagen geleden. Zijn onkreukbaar geachte Merce- des-limousine werd als een sardineblikje bij het auto-kerkhof ingeleverd. Maier kreeg er nog een paar honderd mark voor terug, zijn de de oud-ijzerwaarde. Maar Mercedessen zijn bij onze oosterburen makkelijker ver krijgbaar dan de keeperskwaliteiten van de bestuurder van die wagen. Maier raakte zwaargewond, verkeerde één etmaal in le vensgevaar, maar verliet vorige week het ziekenhuis. Een profiel over een ballenvan- ger die miljonair werd, maar sportief en so ciaal voor de moeilijkste periode uit zijn 36-jarige leven staat. Sepp Maier is en blijft de populairste voetbalprof uit de Bundesliga, die zaterdag j.l. van start is gegaan zonder de Zuidduitse goalie. Dat kan eigenlijk niet en Sepp heeft er ook verschrikkelijk veel moeite mee. Natuurlijk is Franz Beckenbauer de beste Westduitse speler van de afgelopen tien jaar en rees de ster van Gerd Müller tot ongekende hoogte dankzij die hon derden doelpunten. Maar Beckenbauer had dat hau taine trekje; hij liep zich het vuur niet uit de sloffen, terwijl Duitsers dat toch hogelijk waarderen. En Müller had zijn postuur niet mee. Geen edelgermaan met dat eikenhouten onderstel en die onsympathiek ogende baard. Sepp Maier had alles mee. Toen hij zijn haardos liet versieren met dat krulletjespermanent riep de hele natie wunderbar, maar de (tijdelijke) snor van Kaiser Franz en het behaarde gezicht van Muller konden niet door de beugel. Sepp Maier is gewoon een hartstikke aardige vent. Hij doet er niets speciaals voor. „Ik heb één stelregel: wees fatsoenlijk voor je suppor ters. Laat die mensen niet links liggen. Zij zorgen ervoor dat wij, voetbalprofs, financieel iets kunnen opbouwen". Het is middag. München puft onder de koperen ploert, die voor 33 graden in de schaduw zorgt. FC Bayern staat een paar dagen voor de competitiestart, thuis tegen Bayer Leverkusen. De voorverkoop loopt goed, maar het kan nog beter. Dus wordt Sepp Maier opgetrom meld. Hij moet zich maar op een andere manier nuttig maken voor de club die hem jaarlijks een A-salaris betaalt (400.000 mark). In het warenhuis Hertie tegenover het station zal der Seppl èèn uur lang seizoenkaar ten uitreiken aan Bayern- Schlachten-Bummler. Hij ver koopt er in die tijd naar schat ting honderd a raison van 400 mark per stuk, ofte wel 40.000 mark, ongeveer Maiers maand salaris. Bloedproef Het is vier weken eerder, zon dagnacht 19 juli. Maier verlaat Ulm, na een vriendschappelijk partijtje voetbal. Ter hoogte van Parsdorf raakt hij in een slip door de spekgladde weg. Hij botst met de rechterkant van zijn wagen frontaal op een te genligger. Maier wordt naar het ziekenhuis van Ebersberg ge bracht. Twee vrouwen, Anna Gaube (55) en Maria Dehnhau- ser (47) raken eveneens zwaar gewond. Vervolgens dendert de publiciteitswals over de zaak- Maier. Hij zou 160 km hebben gereden op een weg waar maar 80 km was toegestaan. En de politie nam een bloedproef. Dat was het meest interessante! Was hij, twee jaar geleden, niet in Düsseldorf „gepakt" met 1,9 promille alcohol in zijn bloed? Staat Maier niet bekend als een bon vivant, die gretig alcoholi sche sappen nuttigt? Het fijne van de zaak is nog niet bekend, maar der Seppl had die 19e juli in ieder geval niet te veel ge dronken om aan het verkeer deel te nemen. „Ik heb geen 160 km gereden en had geen borrel te veel op. Dat is allemaal uit de duim gezogen. Gelogen van a tot z. Maar het is natuurlijk zo dat de mensen zoiets erg graag lezen. Daarom heeft die krant (Maier doelt op de Bild-Zei- tung) dat gepubliceerd". De twee vrouwen zijn er erger aan toe dan Maier. Het tweetal ligt nog steeds met flinke ver wondingen in het ziekenhuis. „Ik ben voor die crash verant woordelijk", zegt Sepp. „Ik reed de toegestane 80 kilome ter, maar ik ging van de rijbaan af. Ik vind het verschrikkelijk voor die mensen. Zij zijn im mers de dupe geworden van mijn fout". Dat Maier nog leeft, is eigenlijk een wonder. Hij had een scheur in het borstvlies en zijn lever drukte op de longen. Maar de medici in het matig uitgeruste ziekenhuis van Ebersberg had den dat niet kunnen constate ren. Maier kreeg met het uur minder lucht. Zijn ademhaling stokte. Een nieuw onderzoek wees uit wat hem precies man keerde. Met spoed werd hij overgebracht naar een kliniek in München maar toen zijn toe stand opnieuw verslechterde, ging hij op de operatietafel in het ultramoderne ziekenhuis in Grossbadern. „Toen ik bij kwam en hoorde dat die nood operatie was geslaagd, wist ik één ding voor mezelf: ik kom terug! Ik keer terug in die goal waar ik alles aan te danken heb". Fletse ogen Maier ziet er, voor iemand die vluchtig contact had met Mage re Hein, redelijk goed uit. Al leen zijn fletse ogen illustreren wat hij de afgelopen weken heeft meegemaakt. De eerste diagnose na het ongeluk gaf weinig hoop op herstel. Maar de „schade" viel achteraf nog mee: een gebroken rechterarm, borstbeen en rib en veel schaafwonden. Maier: „Het gaat goed vooruit, maar je weet maar nooit of er hog complica ties op kunnen treden. Ik ga er vanuit dat ik over een week of vier de looptraining kan hervat ten". In oktober wil Sepp Maier weer tussen de Beierse goalpalen staan. Maar voor een man van «lö jaar zal deze come-back n iet van een leien dakje gaan. Hij heeft èèn prè: eerzucht als niemand anders. De wil om opnieuw Duitslands eerste keeper te worden. „De professor heeft di rect na de operatie gezegd dat ik weer op topniveau zal kunnen voetballen. Aan die uitspraak hou ik me vast", zegt Maier. Het klinkt zeer overtuigend, ze ker. Maar hij weet drommels goed dat de bedrijfsleiding van FC Bayern niet zal wachten op de terugkeer van Maier. De jeugdige, maar zeer talentvolle opvolger van der Seppl, Walter Junghans, ruikt zijn kans. Voetbalbuslness is keihard. Voor sentimenten is zelfs bij de gemoedelijke Beierse bevol king weinig plaats. Maar mini maal èèn jonge Westduitser van amper 27 jaar zal Maier helpen om deze crisis door te komen: zijn ex-teamgenoot Uli Hoe ness, nu manager bij FC Bayern. „Ik heb van Uli de afgelopen weken enorm veel steun gehad. Wat hij voor mijn gezin gedaan heeft, vergeet ik m'n leven niet. En .dan te weten dat de vrouw van Uli op het moment van mijn auto-ongeluk op het punt stond een kind ter wereld te brengen", zei Maier enkele dagen geleden tegen het voetbalweekblad Der Kicker. Het tweetal gedraagt zich, ook tijdens dat uurtje kaartverkoop in München, als twee echte vrienden. Uli, de broer van Bayern-spits Dieter, steekt her haaldelijk een helpende hand toe als Sepp met zijn gips in de knoei zit. Het is een beetje zielig om dat tafereel te zien. Sepp, de atleet met die formidabele reflexen en sprongkracht, is blij dat hij weer onder de mensen is. Als twee oude dames hem be terschap toewensen (Sie wer den bald wieder gesund sein Herr Maier), knippert de kreu pele klassekeeper met zijn Sepp Maier nu: fletse ogen.. Jupp Derwall Het karakter van Maier ken nende, zal hij zijn plaats onder de lat heroveren. Al moet hij el ke training in het zand bijten. Maar of hij ooit terugkeert in het nationale elftal van Jupp Der wall? Maier wil daarover nog niets kwijt, begrijpelijk. Hij zegt wel dat Derwall hem in het zie kenhuis heeftbezocht en dat de Bundestrainer zijn ziekenhuis kamer verliet met de veelzeg gende woorden: „Tot spoedig in mijn elftal". Een ander aspect waar Sepp Maier op dit moment mee wor stelt, zijn de gevolgen van het ongeluk. De bloedproef heelt uitgewezen dat hij onder het toegestane alcoholpromillage zat. Er volgt dus geen strafpro ces, waarbij hem 15.000 mark of twee jaar gevangenis boven het hoofd hing. De twee gewonde vrouwen eisten een miljoen mark schadevergoeding, al thans de naaste familieleden, die in de krant hadden gelezen dat Maier wel onder invloed zou hebben gereden. Sepp: ..Ik ben wel verantwoordelijk voor het ongeluk, dat geef ik toe. Maar eentje is er meestal fout als er twee tegen elkaar botsen. Er komt echter geen strafproces, alleen een schuldigverklar ing". Er doen ook verhalen de ronde dat Sepp Maier financieel aan de grond zou zitten. Dat hij zyn verdiende kapitaal verspeeld zou hebben, maar op die non sens wil hij met eens reageren. „De mensen hoeven zich geen zorgen te maken. Ik zit er warmpjes bij. Ik leef royaal, maar heb genoeg opzy gelegd voor later". De Westduitser legt zijn plan- de-campagne uit. Eerst op vakantie, dan drie weken loop training, vervolgens een maand oefenen in de goal en dan, om streeks eind oktober, terug in het team, waar hy furore maak te. Zo stelt Maier het zich al thans voor. Maar hy is reeel. „Het is ook mogelijk dat het niet lukt. Ik maak mezelf niets wys. Ik weet hoe oud ik ben en dat ik zonder een fitte rechteram wei nig kan doen. Als hef niet meer gaat. heb ik me daarbij neer te leugen. Hoe pijnlijk ik dat ook zal vinden, want ik kan niet zonder voetbal. Ook niet zonder FC Bayern". - En die geruchten dan over een vertrek naar het Amerikaanse Cosmos? Maier Verzonnen, niets van waar. In München geniet ik van het leven en kan topvoetbal spelen Dat eerste moet ik in New York nog maar afwachten en van topvoetbal is daar echt geen sprake. Te veel circus, te weinig niveau". Rijbewijs Een populair iemand, die lange, blonde Zuidduitser. München hangt aan zijn lippen. De jeugd beschouwt hem als een afgod; 65-plussers proberen hem aan te raken en spelen hem opbeu rende woorden toe. Sepp Maier is populairder dan ooit. Uit leedvermaak, dat wel. Iemand die de dood in de ogen zag en opnieuw moet leren keepen Hij wordt door Hoeness geholpen als hij in een Mercedes stapt. Zelf kan hij uiteraard nog niet rijden. De arm in het gips en het feit dat voorlopig zijn rijbewijs is ingetrokken, maken Sepp erg afhankelijk. Hy heeft veel brie ven uit Nederland ontvangen in het ziekenhuis. „Fantastische mensen vind ik Hollanders. Ik vond het sneu toen zij in 1974 het Olympiasta- dion verlieten met de vlaggen halfstok. Ik had Nederland de wereldtitel gegund. Die ploeg speelde toen het mooiste voet bal van de hele wereld. Maar m de sport wint niet altyd de bes te" JOS VAN WERSCH HAARLEM - Vanwege buiten gewone prestaties op het voetbalveld heeft hij nooit in de belangstelling gestaan, die Frank Kramer. De vrolijke Amsterdamse krullebol ren de weliswaar jaar-in-jaar-uit mee in de eredivisie, maar zelden viel hij echt op. Niet door een hoge klassering op de topscoreslijst of door uit verkiezing in het Nederlands elftal liep Frank Kramer in de gaten, maar juist door zijn on gecompliceerde kijk op de zaken rond de voetballerij en door zijn grote gevoel voor humor maakte Kramer naam. Het instituut betaald voetbal zit nu eenmaal te springen om kleurrijke figuren als Kramer, die het zout in de pap beteke nen. Kramer zag dat heel goed in en profiteerde ook slim van de kansen die de voetballerij aan een vlotte gozer als hij is, bood. Kramer stuurde sten cils rond, maakte grammo foonplaten, hield speeches of liet gewoon zijn broek zakken als iets hem niet beviel. Om een lang verhaal kort te ma ken: Kramer groeide in korte tijd uit tot een markante fi guur in de Nederlandse voet ballerij. Zelf zal Kramer de laatste zijn, die zal bestrijden dat hij het enkel en alleen aan zijn capa citeiten als voetballer te dan ken heeft dat hij het zo ver heeft weten te schoppen. In tegendeel zelfs. „Andere voetballers, slechts enkelen uitgezonderd, weten noch zichzelf noch hun vak op een behoorlijke manier te verko pen. Dat is fout. Ik vind dat een profvoetballer geen mo gelijkheid verloren mag laten gaan het vak onder de men sen te brengen. Naar mijn mening zijn er in de voetbal lerij nog onvoldoende men sen die inzien dat het voetbal op alle mogelijke manieren aantrekkelijker kan en moet worden gemaakt voor het publiek. Men blijft te lang praten over punten en geld. De rest is maar bijzaak. Dat is helemaal fout. Liedjes zingen, handtekeningen uitdelen en meer van dat soort grappen, dat hoort allemaal bij het vak als je profvoetballer bent". Ondanks het feit dat Kramer ja renlang behoorde tot de grote categorie naamloze eredivi sievoetballers, die slechts sporadisch voor een uitschie ter zorgen, is Kramer er het laatste jaar fors op vooruit ge gaan. Enerzijds omdat hij bij Volendam inderdaad opeens erg leuk ging voetballen, an derzijds omdat Kramer zich, sinds hij op freelance basis het programma Sportpano- rama presenteert, mag ver heugen in een enorme dosis bekendheid en populariteit. Vandaar ook dat verschillen de clubs best zin hadden deze Kramer aan het begin van dit seizoen te contracteren. Een goede voetballer die boven dien als nationale bekend heid door het leven gaat bete kent in voetbalterminologie nog altijd: kassa. Zelf was het voor de 31-jarige Kramer ook een vreemde er varing dat er, r.a al zijn gezel lige, maar ook magere, jaren bij Blauw-Wit, FC Amster dam, MVV, Telstar en Volen dam, aan het einde van het af gelopen seizoen ineens aller lei clubs bij hem kwamen vragen of hij niet bij hen wilde komen spelen. „Dat heb ik in al die jaren dat ik in het be taald voetbal speel nog niet meegemaakt. Meestal kwam het er op neer, dat ik mezelf maar ergens moest aanbie den. Man, dan was ik weer de koning te rijk als ik een dup pie had gevonden. Nu zijn de rollen omgedraaid", grijnst Kramer. De transfer van Kramer zou overigens niet zoveel moei lijkheden met zich mee kun nen brengen, omdat Kramer bij elke club waar hij speelt een speciale regeling treft voor het geval hij wil opstap pen. „Ik was nu voor 30.000 gulden te koop. Toch niet veel dacht ik", aldus Kramer, die door deze clausule in feite al tijd vrij man is. „Een heel lek ker gevoel", noemt hy dat. Uiteindelijk koos Kramer voor Haarlem om daar zijn bestaan als eredivisievoetballer te verlengen. Die keuze heeft overigens heel wat voeten in aarde gehad, omdat ook FC Utrecht zeer gebrand leek op het contracteren van de po pulaire spitsspeler. Dat Kra mer ten lange leste bij collega- presentator Barry Hughes te recht kwam, was in feite min der een kwestie van geld dan van principes die Kramer wenste na te komen toen het ging om de definitieve keuze tussen FC Utrecht en Haar lem. Kramer daarover „De keuze voor Haarlem heb ik naar eer en geweten gedaan, omdat ik met Haarlem het eerste rond was. Na het akkoord met Haarlem meldde FC Utrecht zich bij mij met een gigan tisch mooi aanbod. Ik zou daar, zeker naar mijn begrip pen. een waanzinnig hoog bedrag kunnen verdienen. Ze hebben me zo warm weten te maken dat ik ook aan die mensen beloofde te komen spelen. Pas later kwam ik er achter dat ik me niet aan twee bazen tegelijk kon verhuren. Een enorme domme streek waardoor ik me heel veel ge duvel op m'n hals haalde. Toen werd het een principe kwestie. Haarlem had ik het eerst beloofd dat ik zou ko men. De mensen daar waren netjes aan mijn wensen tege moet gékomen, dus hadden ook het volste recht dat ik de afspraken zou nakomen. Dat FC Utrecht daarna is geko men was mijn zaak. Ik heb toen aan Utrecht laten weten dat ik niet kwam in de veron derstelling dat ze dat wel zou den kunnen begrijpen. Ze waren echter woest en voor zitter Werkhoven heeft zelfs geroepen dat hij de zaak voor de rechter wilde uitvechten Gelukkig is dat allemaal met een sisser afgelopen". Om daar later lakoniek aan toe te voegen dat het hier slechts een „taxatie-foutje" be trof Die olykheid^ en kwinkslagen weg door het daaglyksc leven baant, hebben hem behalve de nodige voordeeltjes ook „De V®®ff een tlinke portie ongemak bezorgd. Niet zelden wordt Kramer gezien als een alles behalve serieuze sportman. Kramer was een soort pias, een knul die slechts lange neuzen kon trekken tegen ie dereen en verder niets. Kra mer weet dat hij vaak als een dwarsligger wordt gezien, maar kan daar niet van wak ker liggen. i die dat zeggen snappen er niet zo veel van", weerlegt Kramer die kritiek. „Er wordt veel te snel gedacht dat als iemand een geintje maakt, hij dan niet goed met zijn vak bezig kan zijn. Onzin natuurlijk. Dat is een kwestie van instelling. Hoewel ik al vele jaren betaald voetbal speel, heb ik er nooit veel cen ten aan overgehouden. Dat hoeft ook helemaal niet. Ik speel puur voor mijn plezier en geniet van alles wat er in dat voetbalwereldje gebeurt Als ik zie hoe hard iemand anders voor zyn boterham moet zwoegen, dan mag ik als voetballer met een goed sala ris niet mopperen. Voeg daarbij de onevenredig grote hoeveelheid publiciteit die je als voetballer krijgt, dan is dat toch niet te vergelijken met de inspanningen van menig ander die een „gewoon" be roep heeft. Ik heb wel eens het idee dat te weinig andere voetballers de lol er van in zien. Ze beseffen niet hoe be voordeeld ze zyn boven ande re mensen, want het is toch een pracht vak. Daarom wil ik ook zo lang mogelyk in de eredivisie spelen. Dat is toch heerlyk". waarop het voetbal aan het publiek wordt gepre senteerd. ergert Kramer in hoge mate. „Wat moet een doorsnee voetballiefhebber denken als hij hoort van de ruzies binnen de voetballerij Wat moet zo'n man denken als hij hoort van salarissen van enkele tonnen. Zo zijn er nog wel meer dingen op te noemen waardoor het pro- dukt voetbal ongelooflijk slecht naar buiten komt. Het publiek heeft ook geen enkele binding met de spelers. Na een wedstryd moet een voet baller ook met een supporter over de wedstrijd kunnen praten. De mensen moeten bij de sport betrokken raken. Ik denk dat dat absoluut niet het geval is. De meeste spelers hebben maling aan de men sen die hun salaris betalen. Foute boel is dat. Zeker in commerciële zin heeft het voetbal een hersenspoeling nodig". Bij Haarlem hoopt Kramer zyn steentje by te kunnen dragen aan de verfraaiing van het imago van de voetballery„Ik geloof dat Barry Hughes mikt op wat aanvallender voetbal. Dat is toe te juk h.-n Ha is hard toe aan wat nieuwe impulsen. Ik denk dat je de mensen best wel op de tribu ne krijgt als je er een fijne, ge zellige club van maakt, die aanvallend voetbal wil spe len", aldus Kramer, die vreemd genoeg als 31-jarige begint aan een seizoen waarin er voor het eerst heel wat van hem verwacht wordt. JOOP VERNOOY

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23