Voor 'ijzeren tuinslang' is het einde in zicht Geen vlucht zonder manke menten ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1979 PAGINA 19 w@F(dliï iMtf ifiïïiOdtflï® ©p dl© <D©ln)®y dl©(nl o o VALKENBURG - Op het vliegveld Valkenburg zijn we na enig klim- en klauterwerk aangeland in het kloppend hart van de Neptune, het lange-afstandsvlieg- tuig dat zijn langste tijd heeft gehad in dienst van de Nederlandse marine. Zijn opvolger, de nieuwste versie van de Amerikaanse Lock heed P-3C Orion, staat te dringen om de plaats in te gaan nemen. Maar voor het zover is zal het op Valkenburg gesta tioneerde 320e squa dron nog de nodige ke ren met de "ijzeren tuinslang", zoals de Neptune in vliegers- kringen wordt ge noemd, de lucht in moeten. Onder verre van ideale omstan digheden. Want hoe dichter voor de bejaarde kist de eindstreep in zicht komt, hoe meer er een beroep wordt ge daan op het improvisatie vermogen van de bemannin gen. Om eens van dichtbij mee te maken hoe men zich aan boord weet te redden maakten we een vlucht mee. De brede diepwaterstrook voor de Nederlandse kust is voor deze gelegenheid als vliegge- bied gekozen. Tijdens de bespreking van het vlucht- plan, voorafgaande aan de luchttocht, heeft vliegtuig commandant mr. R.P. Simo- nis uit Roelofarendsveen aan de elf bemanningsleden uit de doeken gedaan wat de oe fenstof voor die dag is. We zullen eerst koers zetten naar Goeree en van daar uit het operatiegebied gaan bestrij ken. Olie Er is een aantal vaste program mapunten af te werken. On der meer zal worden uitgeke ken naar schepen die olie lo zen. Zo men er een in de gaten krijgt zal de boosdoener van uit de Neptunes worden gefo tografeerd. compleet met oliespoor. Uitgekeken zal ook worden naar zogenaamde oostblok-schepen. Naast de ze routineklussen, die onder deel uitmaken van de OSRD- taak (Opsporings- en red dingsdienst) zal de Neptune bemanning dit keer ook een oefening onderzeebootbe- strijding ten beste geven, om te laten zien dat men ook op deze oorlogstaak berekend is. De voorbespreking zit er op. Klaar maken voor vertrek. Om negen uur precies, zo is de af spraak, zal de Neptune het luchtruim kiezen om vier uur later weer in Valkenburg te landen. De eerste mededeling aan boord klinkt niet al te ge ruststellend. "Zie je dat luik daar", vraagt tactisch-coör- dinator (taco) Leenderts. "Mochten we tijdens deze vlucht in de problemen raken dan gaan we déar door naar buiten. We zullen dan eerst een landing op zee proberen te maken en loopt dat goed af dan hebben we nog een paar minuten de tijd om het zin kende vliegtuig te verlaten". De Nederlandse marine schafte in 1961 dertien Neptunes aan. In die tijd moderne kisten zonder al te veel comfort dan weliswaar maar in elk geval functioneerde aan boord alles naar behoren. Nu, achttien jaar later, gaat die vlieger niet meer op. Afgebroken Op de oefenvlucht die we mee maken is de start al een eerste aanwijzing in die richting. Als vliegtuig-commandant Si- monis de Neptune naar het begin van de startbaan heeft getaxied en het toestel even later met brullende motoren de eerste meters onder zich laat wegschieten, wordt de start plotseling abrupt afge- Soms ook wordt de hoger op hoogte gestild met complete Indische rijsttafels of gebak ken aardappelen met toebe horen. Met de nodige voorzichtig heid worden die in het toestel dan van achter naar voor ge dirigeerd, langs de trossen kabels en gevoelige appara tuur heen. De vliegers krijgen de warme hap op schoot op gediend. Aan tafel gaan is er niet bij. Daar is de ruimte niet voor. Het parool is: blijf zitten waar je zit. Tijdens de vlucht, hoe lang die ook duurt, komen ze hun cockpit dan ook niet uit. Gaan hooguit eens verzitten. "Het is inderdaad een hele ruk", zegt Simonis. "Vergeet niet dat we soms tien uur of meer in de lucht zijn. Je bent bekaf als je op de basis terug komt. Je zit zoveel dat je er bijna aambeien van zou krijgen". "Toch zijn we niet jaloers op die jongens van de burgerlucht vaart. Die draaien dan welis waar wat minder vlieguren aan één stuk en ze hebben ook veel meer comfort aan boord maar daar staat tegenover dat er nauwelijks meer echt gevlogen wordt. Alleen bij het starten en landen hebben ze hun werk maar voor de rest kunnen ze het bijna allemaal overlaten aan computers. Geef mij dan toch maar een Neptune. Ondanks alle on gemakken. Dan ben je ten minste bezig". Over bezig gesproken. De saté's worden even terzijde gescho ven als co-piloot De Vos naar buiten wijst en opgewonden opmerkt: "Een Rus". Schuin in de verte wordt een geel ge kleurd vrachtschip waarge nomen. De Neptune verlegt direct de koers en stevent er op af. De waarnemers zijn op hun posten. De apparatuur wordt nauwlettend in de ga ten gehouden. Maar het is loos alarm. Als het vliegtuig zakt tot een paar honderd voet en passeert, blijkt het te gaan om een Zweeds schip. "Het had mij niets verwon dert als het een Rus zou zijn geweest", zegt Simonis van onder zijn kleppet vandaan. "Een aanzienlijk percentage van alle vrachtschepen op de Noordzee is afkomstig uit een van de Oostbloklanden". Oefening Het is tijd voor de oefening on derzeeboot. In de Noordzee worden er vanuit de Neptu nes nogal eens vijandelijke gesignaleerd. "Ze duiken hier wel op", zegt Simonis, "maar die doen weinig moeite om niet gezien te worden. Het ei genlijke operatiegebied voor ze ligt op de Atlantische Oce aan. Die we hier zien zijn meestal Russische. Onze taak gaat dan niet verder dan de bewegingen van de onder zeeër in de gaten houden en ze zover te escorteren tot colle ga's van NAVO-landen de surveillance van ons over nemen. Bij gebrek aan een echte onder zeeër richt tijdens deze oe fenvlucht de Neptune en zijn bemanning zich op een alter natieve prooi, een vracht schip dat koers zet naar En geland. Rondom dat schip worden wat boeien uitgegooid. De signa len die zij uitzenden worden in het vliegtuig opgevangen en de operators slaan aan het rekenen. Het is nog allemaal puur handwerk wat dan de klok slaat. Meetlat en potlood worden driftig gehanteerd en er wordt volop aan de knop pen gedraaid. Dat wordt heel anders in de Orion. Daar kun- plaats nemen achter compu terschermen. die een stuk sneller de binnenkomende informatie kunnen verwer kt'n. Luitenant ter zee Simonis heeft ondertussen de Neptune van de rechte koers afgebracht en cirkelt nu boven de alterna tieve onderzeeër rond. daaroij de kist (link schuin trekkend. De waarnemers gaan onver stoord door achter hun piot- boorden en afstemappara- tuur. Ook de twee piloten doen geconcentreerd hun werk. Maar mij breekt aan alle kanten het klamme zweet uit. De operator achter de defec te) radarapparatuur. De waarnemer heeft vanuit de neus van het toestel een panoramisch uitzicht over de Noordzee. broken. In de cockpit is het dakluik weer eens open ge sprongen en de wind slaat woest naar binnen. Maar de bemanning lijkt niet onder de indruk. Co-piloot sergeant majoor De Vos haalt ergens een stuk gereedschap tevoor schijn, morrelt wat aan een afsluitschroef en het leed is alweer geleden. De Neptune kan het opnieuw gaan probe- Dat er iets in het honderd loopt is bijna een vanzelfsprekend heid geworden voor de Nep tune-bemanning. "Bijna elke vlucht komen we voor verras singen te staan", verzucht Leenderts. "Het komt maar sp. .adisch voor dat alles werkt zoals het behoort te werken". Tijdens deze vlucht worden zijn woorden nog eens onderstreept Een deel van het radarsysteem blijkt plots de geest te hebben ge geven. de koptelefoon die ik op mijn hoofd krijg gezet valt in brokken uiteen en vlieger Simonis wijst met een som ber gezicht naar een paar on derdelen van de cockpitappa- ratuur die het tijdelijk of mis schien wel definitief, hebben begeven. "Kanibalisme" Hoe droevig het met de Neptu nes is gesteld mag onder meer blijken uit het "Kanibalisme" dat bedreven moet worden om de huidige vloot nog enigszins op de been te hou den. Voor een van de hangars op het vliegveld staat als een kaalgeplukte kip een afge dankt exemplaar dat nu stukje voor stukje ontman teld wordt. Een radarset voor het ene toestel, cockpit-appa- ratuur voor het andere. "Dat alles neemt niet weg", zegt Simonis, "dat we onze taken toch naar behoren kunnen vervullen. Er wordt wel eens gesuggereerd dat wij bijvoor beeld tijdens de NAVO-oefe- ningen met die kisten van ons voor spek en bonen mee doen. Maar het tegendeel is waar. Vooral op het gebied van de oppervlaktewaarnemingen hebben we een zeer goede naam op te houden. Kijk, als het er om gaat onderzeeboten op een grote diepte op te spo ren dan komen we tekort. Dan moeten we de eer laten aan Amerika. Maar zo heeft elk vliegtuig zijn specialiteit. Vullen elkaar aan". De tweede poging om Valken burg achter ons te laten is gelukt en we vliegen nu op 1000 voet. Vlak ondereen dun en uiteengereten wolkendek. Er staat redelijk veel wind waardoor de Neptune zich nogal "bumsy" boven de open zee voort beweegt. Van uit de koepel in de neus van het toestel (toen de Neptune nog dienst deed in Nieuw- Guinea zaten daar twee mi trailleurs in die naderhand zijn vervangen door onder- zeebootbestrijdingsappara- tuur) heeft men een panora misch uitzicht op wat bene den ons op het zilte nat gaan de is. Rondleiding Tactisch-coórdinator Leen derts geeft een rondleiding door het toestel. Enige lenig heid is daarbij wel op zijn plaats. Normaal lopen is hier onmogelijk. In het voorstuk van het toestel namelijk zijn beide wanden met appara tuur volgestouwd, en als men daar ook nog de zitplaatsen van de vier operators bij op telt dan blijft er nauwelijks gangpad over. Bovendien bungelen her en der dikke trossen bedrading die in de loop ook nog moeten worden ontweken. Het achterstuk van de Neptune is alleen bereikbaar door in tijgersluipgang een nauwe verbindingssluis door te kruipen. Daar bevindt zich ook het heiligdom van de constable, de man die norma liter de bewapening van het vliegtuig verzorgt maar in voorkomende gevallen ook de verzorging van de inwen dige mens niet schuwt. Keukentje In de Lockeed Orion zal hij over een eigen keukentje kunnen beschikken. Maar in de Nep tune is het nog erg improvise ren geblazen, al valt dat niet af te leiden van wat op deze vlucht aan eetbaars tevoor schijn wordt getoverd. De wielen van het vliegtuig zijn nauwelijks ingetrokken of de krentebollen en bekers dam pende koffie gaan al rond. Vervolgens gaan grote boter hampakketten in de circula tie en pal daarop, we zijn am per twee uur in de lucht wor den porties saté uitgedeeld of kan men een halve kip aange reikt krijgen. Door het schuintrekken van het vliegtuig is het effect van de zwaartekracht aanzienlijk groter en drukt zwaar op de maag. De saté die er kort daarvoor nog zo sappig had uitgezien heeft nu een averechtse uitwer king. Met gezwinde spoed begeef ik mij daarom richting staart van het vliegtuig waar ik mij bij een uitnodigend open staande vuilnisbak ver voeg. De rust in mijn maag keert pas terug als we even la ter weer Valkenburgse grond onder de vliegtuigwielen hebben. Op bezoek Aan het einde van de taxibaan staat de opvolger van de Nep tune. De Amerikanen zijn op beleefdheidsbezoek. Het toe stel heeft zoveel meer. Er zijn slaapplaatsen aan boord, een forse keuken, alle ruimte om rond te stappen, een passa- gierstrap om het toestel bin nen te komen. "We zijn echt wel een beetje aan de Neptu ne verknocht geraakt," zegt taco Leenderts, "maar dat neemt niet weg dat ons squa dron toeleeft naar de dag dat we met de Orion op stap kun- Dat zal nog wel even duren. Medio '82 wordt de eerste af geleverd aan de Nederlandse marine. Een deel van de be manningen gaat voor die tijd naar Amerika om daar weg wijs te worden gemaakt met het toestel. Er komen er in to taal dertien, net zo veel als er nu Neptunes zijn. In '84 wordt de laatste Orion afgeleverd. Het vliegveld Valkenburg zal enigszins moeten worden aangepast aan deze zwaarde re en ook grotere toestellen. Er zal in elk geval een nieuwe hangar worden gebouwd en de taxibaan aan het zwaarde re verkeer aangepast. Plan nen daarvoor zijn nog in de maak. Wat de geluidshinder betreft; die zal niet groter zijn dan nu het geval is met de Neptunes. De gemeente Val kenburg heeft dat destijds bedongen Nog niet bekend is wat er met de eenmaal afgedankte Nep tunes gaat gebeuren. In Ame rika worden er bijvoorbeeld ingezet bu bosbranden maar worden er ook wat door de marine als reserve achter de hand gehouden. Binnen de Nederlandse marine zijn er die alles in het werk willen stellen om een van de ijzeren tuinslangen als museumstuk in Nederland te houden. Foto rechts: Aan de Neptune is nogal wat mis. Ook in de cockpit. Maar dat neemt niet weg dat we onze NAVO-taak naar behoren kunnen uitvoeren" zegt vliegtuig-commandant Simo nis (links). Foto links. Door het nauwe gangpad wor den etenswaren af en aan gesleept. Van krentenbollen en halve kippen tot saté en complete Indische rijstta fels aan toe.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19