Generatiebotsing de dames tennisfinale luj in Weer verlies honkballers We hollen steeds haider achter de leiten aan. Daarom heb je de Grote Winkler Prins 80 hard nodig. Heins houdt Nederland de m race Waterpoloërs revancheren zich Adjanski kiest weer voor FC Eindhoven Grote Winkler Prins 80 'n Uitkomst voorde Nieuwe Generatie ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1979 SPORT PAGINA 13 SCHEVENINGEN - De finale bij de dames wordt morgen tijdens de Nederlandse kampioenschappen tennis in Scheveningen een botsing tussen twee generaties. Aan de ene kant de vandaag 18 jaar geworden Marianne van der Torre, die vijf dagen per week vier a vijf uur met haar sport bezig is, en tegenover haar de 34-jarige Marijke Schaar, die dit jaar „alleen wat in de weekends heeft geoe fend". Van der Torre drong voor het eerst in haar carrière tot de eindstrijd door, door in de halve finale met 7-5, 6-3 een einde te maken aan het regime van de nerveuze, drie voudige kampioene Elly Vessies. Marijke Schaar werkte zich op ui terst grillige wijze langs Nora Blom (2-6, 6-4, 6-4) en bereikte voor de elfde maal de laatste ron de. Vijf keer heeft zij zich tot nu toe als winnares weten uit te roe pen: in 1968, 1969, 1971, 1973 en voor het laatst in 1974. De laatste maal dat Schaar en Van der Torre elkaar tegenkwamen, was vorig jaar, toen de Europese jeugdkampioene als debutante in de nationale titelstrijd met 7-5,6-3 in de kwartfinale opzij werd ge zet. Hoewel zij in de tweekamp met 3-0 leidt, ziet Marijke Schaar zichzelf echter bepaald niet als favoriet: „Ik zal me ongetwijfeld opgela ten voelen; het leeftijdsverschil is erg groot. Zo groot, dat Ada Bak ker en Els Veentjer niet eens meer meedoen. Die willen niet meer spelen tegen die spring-in- het-velds. Zo zie ik het nog niet. Ik ga er maar vanuit dat ik niets heb te verliezen. Ik train nooit. De laatste weken heb ik alleen wat toernooien gespeeld: Noordwijk, Antwerpen, Roomburg. Daar voor heb ik alleen op zaterdag en zondag getraind". „Alleen vorig jaar oktober heb ik intensief geoefend. Eén maand heb ik toen meegedaan met de bondstraining van Jan de Rook. Samen met die jongeren. Ik zat toen in de selectie voor het team voor de Federation Cup en wilde graag in vorm blijven. Nou, dat heb ik geweten. De eerste keer was ik kapot. De Rook kwam met een kinderwagen vol ballen en liet ons constant rennen. Uren lang, in een zeer hoog tempo. Na afloop zei hij: en nu gaan we nog even een partijtje spelen. Ik moest toevallig tegen Marianne. Ik had geen schijii van kans, doodop was ik. Vier weken heb ik het volgehouden, toen ben ik er maar mee gestopt". Voor Marianne van der Torre is het woord „stoppen" echter een on bekend begrip. Zij praatte nog uitgebreid na over haar partij, en stapte even later de baan op voor een duel in het gemengd dubbel spel. Elly Vessies was toen allang verdwenen, als de kampioene die in rook opging. Als titelverdedig ster had zij het weer eens veel te moeilijk gehad met haar zelfver trouwen en haar concentratie. Zij sloeg in twee sets maar liefs achtmaal een dubbele fout. De laatste diende zich aan, nadat de partij bij een voorsprong van 7-5, 4-3 en een breekpunt voor Van der Torre wegens de regen maar liefst één uur en dertien minuten was onderbroken. De tweede etappe leek in twee mi nuten te worden afgelegd, maar aangezien Vessies nog vier wed- strijdpunten in de opruiming wist te doen, werden toch nog 6 minuten aan de totaaltijd toege voegd: 6-3. Nora Blom en Marijke Schaar hiel den het 25 minuten langer vol en werden tweemaal door de regen gestoord. Voor Schaar had de nattigheid een keer tot gevolg dat zij ten val kwam. „Op zo'n mo ment geneer je je rot. Het gebeur de al vrij snel. Ik werd onzeker en uit angst bleef ik maar zoveel mogelijk stilstaan. Pas veel later ben ik wat rustiger geworden en ben ik weer in mezelf gaan gelo ven". Dat gebeurde, nadat Blom opvallend gemakkelijk had kun nen wegsprinten naar een voor sprong van 6-2 en 4-1. De vandaag achttien jaar geworden Marianne van der Torre plaatste zich voorde eindstreep door in de halve finale drievoudige kampioene Elly Vessies uit te schakelen. „In het begin had ik de wedstrijd helemaal in handen. Maar opeens ging ik voorzichtiger spelen. Zoiets moetje tegen Marijke niet doen. Dan krijgt ze weer zoveel vertrouwen, dat ze geen bal meer misslaat", aldus Amsterdamse Nora Blom, die in de competitie als tweede enkelspelspeelster bij Popeye een score van 100 procent heeft bereikt, maar op de METS- banen, evenals twee jaar geleden, door Schaar toch nog van een plaats in de Finale werd afgehou den. Schaar won namelijk alsnog met 6-4 en 6-4. Uitslagen, heren dubbelspel, halve fi nales: Gorter/Van Min-Hemmes Koek 6-2,6-3,2-6,6-2, Fleury/Sanders- Albert/Vletter 6-4, 6-3 en 6-2. Gemengd dubbel, halve finales: Els Veentjes/Koek-Nanette Schutte/Ap pelboom 6-2 en 6-3. DRACHTEN - Begin juli verloor het Nederlands waterpoloteam in het Hongaarse Eger kansloos met 9-3 van Joegoslavië. Gisteravond in het zwembad De Welle in Drachten kwam de revanche voor die smadelijke nederlaag. Met 7-4 bleven de mannen van Ivo Trumbic aan de goede kant van de score, waardoor de ploeg, ondanks de 's morgens geleden 6-5-nederlaag tegen de Russen, nog een aardige kans behoudt op een ereplaats in dit sterk bezette zeslandentoernooi. „Het verschil met 's morgens was dat we tegen Joegoslavië meer als team speelden", zo verklaarde aanvoerder Jan Evert Veer de winst. „Tegen de Russen staken we onze energie in persoonlijke acties. We wilden het te mooi doen en begingen daardoor ook te veel overtredingen, waardoor we onnodig doelpunten hebben weggegeven. De Russen staan er immers om bekend dat ze zeer ef ficiënt waterpolo spelen en elke kans uitbuiten. Tegen de Joego- slaven hebben we onze persoon lijke ambities opgeofferd voor het team. Dat kon je vooral zien in de situatie dat we er een meer hadden. Toen ging de bal rond, totdat er een speler vrij lag. Tegen de Russen werd er te snel gescho ten, waardoor vele kansen om zeep werden gebracht". Ook Ivo Trumbic was dik tevreden met de winst op Joegoslavië. „In Eger waren we nog niet ver ge noeg met de voorbereiding en hadden we juist een zwaar toer nooi in Italië achter de rug. De conditie was niet perfect. Nu zijn we een stukje verder en dat bleek ook tijdens deze wedstrijd. Tegen de Russen misten we net nog een stukje hardheid, maar tegen de Joegoslaven kwamen de spelpa- tronen er beter uit". Die analyse klopte aardig, want al was de wedstrijd tegen de Sow- jet-Unie best aardig om te zien, de winst werd geheel onnodig aan de tegenstander gelaten. De door Ed van Es genomen voorsprong werd door de Russen in de eerste periode nog omgebogen in een 1-2-achterstand. Erik Noorde- graaf maakte gelijk, waarna Gijze Stroboer het Nederlands team aan 3-2 hielp. In die periode had den de Oranje-mannen de voor sprong verder kunnen uitbou wen, maar enkele fraaie kansen werden onnodig om zeep gehol pen. Via de periodestanden 3-4 en 4-5 (doelpunt Korevaar) liepen de Russen uit tot 4-6. Met nog 2,18 minuut te spelen, bracht Frank van de Akker de achterstand te rug tot 5-6, waarna achtereenvol gens twee Russen de kant op moesten. Maar ook die numerie ke meerderheid van de Neder landers bleef onbenut. Het uitbuiten van die situatie ver liep in de tweede ontmoeting te gen Joegoslavië veel beter, al werd er in de eerste periode te veel een afwachtende houding aangenomen, waardoor de Joe goslaven een 1-0-voorsprong konden nemen. Nadat Ivo Trum bic zijn mannen op de fouten had gewezen, liep het beter en via doelpunten van Hans van Zee land en Frank van de Akker kon Nederland met 2-1 aan de derde periode beginnen. Daarin zorg- De Roemenen, die's morgens tegen de Universiade in Mexico gaan, slechts een score van vier doel punten konden stellen. den Aad van Mil en opnieuw Hans van Zeeland dat de basis voor de zege hechter werd on derbouwd. [n een enerverende vierde periode handhaafde de Nederlandse ploeg zich voortreffelijk. Hans van Zeeland, Stan van Belkum en Eric Noordegraaf voerden het Nederlandse totaal op tot zeven treffers, waar tegenover de Joe goslaven, die met deze ploeg naar Joegoslavië niet verder waren gekomen dan 6-6, zorgden 's avonds voor een verrassing door De anders wereldkampioen Italië met 10-9 in een spectaculair duel de baas te blijven. Ook 's morgens had den de Italianen nogal teleurge steld door Spanje een 5-5-gelijk- spel toe te staan. De Russen de den het in hun tweede wedstrijd tegen de Spanjaarden beter, al was hun 4-2-zege niet overtui gend. - Terwijl een wolkbreuk zich boven het Kralingse Bos ontlaadde, brak voor de Nederlandse ruiter- equipe de zon door. Het lot van het vaderlandse kwartet lag op dat moment geheel in handen van Europees titelverdediger Jo- han Heins, die zich niets aantrok van de barre weersomstandighe den. Als laatste deelnemer moest Heins een topprestatie leveren om zichzelf en de nationale ploeg in de strijd te houden voor de verdediging van de glanzende verrichtingen, die twee jaar gele den in Wenen in gouden belonin gen resulteerden. De doodse stilte rond de arena van de Rotterdamse Manege werd abrupt afgebroken door een ex plosie van teleurstelling, toen Heins een uiterst snelle rondgang door een fout op de voorlaatste hindernis zag verstoord. Argo naut wierp een boom van de oxer af, maar ondanks deze met zes ex tra seconden bestrafte fout, res teerde voor Heins toch nog een perspectiefrijke tweede plaats achter de Ier Eddie Macken en had de nationale ploeg in èèn één zijn achterstand op Europese toplanden tot redelijke propor ties teruggebracht. Met nog twee wedstrijden voor de landentitel en vier voor het indi viduele klassement voor de boeg, spelen de Nederlandse ruiters in ieder geval nog volop mee. Naast Johan Heins veroverde Henk Nooren een positie in de top van het klassement (achtste), en de vierde plaats in de landenrang schikking biedt voldoende uit gangspunten voor een goede af sluiting. Daar zag het lange tijd bepaald niet naar uit. De eerste vertegen woordiger van Nederland, de aanvankelijk niet geselecteerde Dick Wieken, bevestigde de vrees dat het uitvallen van Franke Sloothaak niet zonder gevolgen zou blijven. Wieken reed een bij zonder matig parkoers en rui neerde niet minder dan vijf hin dernissen. Met een plaats in de achterhoede legde hij een zware last op zijn drie teamgenoten, van wie de verrichtingen nu volledig bepalend voor de landenklasse- ring. Wieken: betrouwbare Anton Ebben bleef onder de verwach tingen. Een onnodige fout op de eenvoudige hooiruif, een slor digheid op een door velen ver keerd getaxeerde oxer en een ge ringe tijdsoverscheiding brach ten hem en Jumbo Design niet verder dan een 30e 30ste plaats. Een tweede plaats achter Eddie Macken, die na 83,8 sec. schade vrij finishte, op Carrolls Boome rang, is er voor Johan Heins vol op reden tot optimisme, te meer daar het jachtspringconcours niet zijn sterkste troef vormde. Eddie Macken, de Joop Zoete melk van de ruiterwereld met tweede plaatsen in Wenen en op het laatste WK in Aken, zal onge twijfeld met een dosis angst het optreden van Heins hebben ge volgd. Een voorsprong van 0,9 punt kan via een enkele fout worden vernietigd. De Ieren drukten overigens verras send hun stempel op de eerste dag van werkelijke strijd in Rot terdam. Niet alleen Macken, maar ook Con Power reed zeer sterk, terwijl Gerry Mullins er voor zorgde dat de Ierse formatie de landenploegen aanvoert. West-Duitsland is tweede dank zij vooral Paul Schockemohle, maar moest toch een tegenslag incasseren, doordat wereldkam pioen Gerd Wiltfang met twee fouten niet verder reikte dan een voorlopige veertiende plaats. Zo als vele concurrenten struikelde hij op de vierde hindernis, een oxer die als strafpuntenreservoir fungeerde. Uitslag: 1. Eddie Macken (Ier) Carrol's Boome rang 83.8 sec - 0.00 pnt 2. Johan Heins (Ned) Argonaut Z 85.6-0.90. 3. Paul Schockemohle (Wdl) De Ister 86.0-1.10. 4. Eric Leroyer (Fra) Flambeau C 86.5-1.35. 5. Capt Con Power (Ier) Rockbarton 87.5-1.85. 6. Hugo Simon (Oos) Gladstone 88.0-2.10. Gilles Betran de Balanda (Fra) Ga- TENNIS - Tom Okker heeft zijn overwinning op Guillermo Vilas niet kunnen vervolgen met een nieuw wapenfeit. In de derde ronde van dé open Canadese ten niskampioenschappen in Toron to verloor hij namelijk kansloos met 6-2, 6-1 van het jonge Tsje chische talent Ivan Lendl. De Tsjech drong daarmee door tot het gezelschap van de groten van wie Björn Borg, John McEnroe en Vitas Gerulaitis zich gemak kelijk handhaafden. Italië verovert Europese honkbal titel TRIEST (ANP) - Italië heeft gisteravond in een overvol Ronchi-stadion voor de derde keer op rij de Europesei honkbaltitel veroverd. In de derde ontmoeting uit de serie van vijf ging Nederland weer kansloos neer: 0-5. Het zwakke veldspel van de Ne derlanders stond opnieuw aan de wieg van deze derde nederlaag in minder dan een week. Coach Ri chardson had Charles Urbanus na zijn zwakke spel van woens dagavond ingezet als "aangewe zen" slagman en eindelijk zijn naamgenoot Ken Richardson buiten de ploeg gelaten, een han deling die hij eerder had moeten verrichten. Gerard Blacquiere stond nu korte- stop in plaats van Urbanus en juist hij maakte in de tweede in nings een fout, zo knullig, dat twee Italianen de thuisplaat kon den bereiken. In de eerste slag beurt had Guiseppe Del Sardo reeds de score geopend door drie honkslagen op de ondanks alles sterk begonnen werper Bertil Haage. Het was voor de Ensche- deer dan ook bijzonder jammer dat hij door een ongelooflijke scheidsrechterlijke blunder, die een foutbal van Cortese als home run beoordeelde, waardoor de stand op 5-0 werd gebracht, de heuvel moest verlaten om plaats te maken voor Bart Volkerijk. Zo traag als Hamilton Richardson was met het vervangen van Ken Richardson, zo snel was hij er nu bij om zijn werper terug te ne- Nederland miste echter overtui ging en moed, twee eigenschap pen die de Italianen juist wel in overvloed hadden. Alleen Urba nus kwam tot twee honkslagen, de anderen lieten het opnieuw afweten. Onbegrijpelijk was het dan ook dat Richardson niet in greep en andere spelers het slag- perk instuurde. Slechts Eijgen- daal werd vrij vroeg vervangen door Halman, maar die kon zijn goede wil niet in de knuppel leg gen. In de laatste slagbeurt gooi de Richardson eindelijk wat pinch-hitters in de strijd, maar toen was het al te laat. Nederland was opnieuw verslagen, waarbij dit keer de arbitrale blunder in het begin van de strijd als verklaring kan worden aan gevoerd. Die te hoog gewaar deerde klap van Cortese brak het toch al niet indrukwekkende mo reel van de Nederlandse ploeg volledig. De Nederlandse werpers waren Bertil Haage (3 innings) 3 x 3-slag, 2 x 4-wijd, 5 honkslagen tegen en 1 veldfout en Bart Volkerijk (vijf innings 4-2-1-1. De winnende werper voor Italië was Luigi Colladello, 11 - 4 - 3 -1 in negen innings. EINDHOVEN - De blessures van een aantal PSV'ers blijken mee te vallen. In de Eindhovense selec tie voor de wedstrijd van van avond in Alkmaar tegen AZ'67 ontbreken slechts Adrie Koster en Paul Postuma. In de PSV-elf is wel opgenomen Willy van de Kerkhof, Jan van Beveren, Adrie van Kraay en Huub Stevens, die vrijdag alle vier de training goed doorston den en dus tegen AZ kunnen aan treden. In de selectie van PSV komt niet voor de 18-jarige Deen se spitsspelerTon Kristensen, die deze week werd gecontracteerd. Petar Adjanski, de Joegoslavische doelman van FC Eindhoven, die deze week nog in onderhandeling is geweest met Ajax, heeft op het laatste moment het contract met zijn huidige club verlengd. Ech ter met hij, maar Fred Berendonk staat zondag in de wedstrijd te- ADVERTENTIE Juist omdat de hoeveelheid kennis die op onze wereld beschikbaar is in zeer snel tempo toeneemt (elke tien jaar treedt verdubbeling op!) is het bijna ondoenlijk geworden op een vakgebied ook maar enigszins bij te blijven. Laat staan, de raakvlakken met aangrenzende gebie den te 'coveren'. Daarom betekent de komst van de nieuwste druk van de Grote Winkler Prins Encyclope die een uitkomst voor wie studeert. Dat moeten wij wel even uitleg gen. De zogeheten 'Nieuwe Generatie Encyclopedie'is op gezet volgens een volstrekt nieuw, uniek systeem. Alle voordelen van de al fabetische en de sys tematische ordening zijn hierin gecombineerd. Bovendien is door een groot aantal nieuwe 'instrumen ten' toegang verkregen tot tal van grensgebieden van de onderwerpen. Via ver- wijstableaus, leeswijzers, wegwijzers, sleutels, stads en streektableaus, 'n historio- scoop,enz., vindt men moeite loos de weg naar samenhangen de onderwerpen of vakliteratuur. Samenhang, toegankelijkheid, helderheid - de pijlers van inzicht en begrip. Dat maakt van deze nieuwe ency clopedie een onmisbare bron van kennis. kunt nu nog intekenen op deze mag nifieke uitgave. Voor een abonnement op deGrote Winkler Prins 80betaaltunoggeen zes tientjes per maand of f 139,- per deel. Vraag uw boekhandelaar er het fijne van. Of gebruik de bon voor meer informatie. gen Heerenveen in het doel van Eindhoven. Het Braziliaanse voetbalelftal heeft in een wedstrijd voor groep twee van het Zuidamenkaanse kam pioenschap in Sao Paulo met 2-0 gewonnen van Bolivia. Beide doelpunten kwamen na de rust op naam van Tita (46) en Zico (90). Zaalvoetbal in Vijfmeihal LEIDEN - Morgen zal in de 5 Mei hal aan de Boshuizerlaan een zaalvoetbaltoernooi worden ge speeld. De aanvang is gesteld op 11 uur. In de pauze van dit toer nooi zal de gehandicapten sport vereniging De Sleutels een rol- stoelbasketbalwedstrijd verzor gen tegen het Schiedamse Ooie vaars. De toegang is f 2,50. De op brengst komt ten goede van de gehandicaptensport. ik wil meerweten! j Ikwilgratisenvrijblijvendnadereinformatieover j de nieuwe 25-delige Grote Winkler Prins 80 I Naam:_ J In open envelop zonder postzegel zenden a I Elsevier, Antwoordnummer 124Ö, 1000 SN Amsterdam Verbetering circuit van Zandvoort ZANDVOORT - Volgende week maandag zal worden begonnen met de aanleg van een chicane in het circuit van Zandvoort, nadat B en W van Zandvoort hiervoor toe stemming hebben gegeven. Dit betekent dat de Neder landse Grand Prix op 26 au gustus doorgaat. Geruime tijd bestond onzekerheid over het doorgaan in ver band met de eis van de cou reurs dat het circuit door middel van een langzame bocht zou worden aangepast aan de hogere snelheden. De rijders dreigden met een boycot als aan de eis niet zou worden voldaan. Op vrijdag 24 augustus zal het Formule I-circus neerstrij ken in Zandvoort, waar in de ochtenduren de technische keuring van de wagens zal plaatsvinden en de eerste training wordt gehouden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13