Ajax: een „penalty-happy" elftal Schoonjans solliciteert met ritzege Klarenbeek slaat opnieuw toe op 400 m Raas nadert eindoverwinning ZAALVOETBAL-TOERNOOI SLEUTELS - OOIEVAARS Cijfers profronde AZ'67 verkoopt Ressel aan Stings ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1979 SPORT PAGINA 11 De voetbalcompetitie staat weer voor de deur. Feyenoord heeft zijn eigen, sterk bezette toernooi gewonnen door Ipswich Town in de finale te verslaan, en AZ '67 won het Amsterdam 704-toernooi door eerst HSV Hamburg via penalties de baas te blijven, en daarna van Ajax te winnen. Ajax had tevoren Arsenal bedwongen, zij het via strafschoppen na een gelijk spel. Toch was dat een for midabele prestatie, omdat Ray Clarke ontbrak. Als ik goed heb opgelet, heeft Tahamata nu al een belangrijke penalty tegen AZ'67 gemist, en miste Lerby in Enge land een penalty tegen Bolton. We moeten dit seizoen voor de aardigheid toch eens gaan tur ven, hoeveel doelpunten het Ajax scheelt (en hoeveel overwinnin gen!), doordat Clarke als feilloze strafschopbenutter naar België is verkocht. Ajax heeft een „penal ty-happy" elftal. Het snelle spel, de individuele passeeracties van Ling, Arnesen, Tahamata, zijn er de oorzaak van dat Ajacieden sneller „binnen de beruchte lij nen" worden neergelegd dan spelers van andere elftallen. Ajax kreeg het afgelopen seizoen 13 strafschoppen te nemen, Feye noord ook 13, AZ'67 9, FC Twente 8, Vitesse 7. Ray Clarke benutte 12 van die 13 strafschoppen Overigens kreeg Ajax ook 8 straf schoppen tegen, en Feyenoord maar 2, dus uiteindelijk zal Feye- noords penaltysaldo beter zijn geweest dan dat van Ajax. AZ'67 won de eerste wedstrijd in het Amsterdam 704-toernooi van HSV Hamburg (je hoort Ha-Es- Vouw te zeggen, hoewel we in de oorlog toch ook nooit „Vouw is Victorie, Duitschland wint op alle fronten!" zeiden), mede dankzij het ontbreken bij de Duitsers van de Engelsman Ke vin Keegan. In de strijd om de derde en vierde plaats won Arse nal gemakkelijk van de Hambur gers, en ook toen ontbrak Keegan wegens een blessure. Dat was jammer, omdat wij toen niet konden controleren of het juist was wat in de Sunday Telegraph (onder de titel „Wijze woorden met een Duits accent") over Ke vin Keegan werd gezegd. En wat hij daarin zelf zei. Mandekking De schrijver, Colin Malam,stelt dat Keegan op technisch gebied aan zienlijk is vooruitgegaan, nadat hij twee jaar lang in Duitsland blootgesteld is geweest aan de nauwgezette, „schavende" man dekking, en dat bewijst, zegt hij, dat de individuele techniek in de Bundesliga van hogere kwaliteit is dan in de Football League. Keegan zelf zegt daarover: „Waar schijnlijk heeft de Bundesliga inderdaad een betere speler van me gemaakt, hoewel ik eigenlijk niet degene ben die daarover kan oordelen. Zeker is in ieder geval, dat de Bundesliga een andere speler van me gemaakt heeft. Ik ben er in geslaagd het goede van het Engelse spel te handhaven - in West-Duitsland zijn ze niet ge wend aan kleine spelers als ik die toch heel goed in de lucht zijn - maar ik heb moeten aanleren snel 1-2-tjes te spelen in het straf schopgebied, en doelpunten te maken zoals Gerd Muller ze maakte". „Ik heb hard gewerkt aan het af maken van de aanval, en aan mijn balcontrole. Het is een prachtige ervaring om iedere week in de mandekking te spelen. Je leert er door hoe je zonder bal moet spe len, en ook ben ik gaan houden van het persoonlijk duel met mijn bewaker, van de uitdaging hem te slim af te zijn en op het verkeerde been te zetten". Strompelen „Voor een voorhoedespeler is het niet zo erg een kans te missen, want hij krijgt wel weer een tweede kans, maar als een verde diger in de mandekking een fout maakt, betekent dat meestal een doelpunt en elk weggegeven doelpunt kan competitiepunten schelen", zegt Keegan, die in Duitsland maar half zoveel wed strijden hoeft te spelen als in En geland, waardoor de Duitse voet ballers tussen de zaterdagen in meer tijd hebben van blessures te genezen, en ook meer tijd kunnen besteden aan het verbeteren van fouten en het polijsten van eigen bekwaamheden. „Coaches kun nen hier ook werkelijk coachen", zegt Keegan. „In Engeland kun nen ze niet veel meer doen dan van de ene wedstrijd naar de an dere strompelen, biddend dat de spelers voor een blessure ge spaard zullen blijven". Wat voor het Westduitse voetbal geldt, geldt in grote lijnen ook voor het Nederlandse voetbal. Als Ajax tegen Arsenal speelt, zie je meer technische hoogstandjes, meer verrassende aanvalspatro- nen van de Amsterdammers dan van de Arsenal-spelers Niet dat Arsenal niet over een begenadigd voetballer als Liam Brady be schikt een kleinachtig persoon, genre Leen van der Merkt, maar dan nog beter, die op onverklaar baar eenvoudige wijze tegen standers passeert, zo te zien zon der merkbare schijnbewegingen, de tegenstander met zijn arm een beetje afhoudend, en dan naar rechts afzwenkend hem passe rend door de bal steeds met het linkerbeen te spelen en aldoor net dat extra tikje mee te geven waardoor de tegenstander, die denkt in te kunnen grijpen, net mistast, - maar Brady is wel een uitzondering in zo'n elftal. Voebakwa-meter De zinderendste wedstrijd in het Amsterdam 704-toernooi was dan ook AZ'67-Ajax, en in Rotterdam was Feyenoord-Ipswich Town minstens zo zinderend. Hier droeg ook een Engelse club dus bij tot de zindering. maar ook, en niet in de tweede plaats, die ande re Nederlandse topclub Feye noord. Dat bewijst dat het Ne derlandse voetbal, na zijn „grote jaren", nog maar weinig, of mis schien wel niets aan kracht heeft ingeboet. Het komt me zelfs voor dat het voetbalpeil over de hele linie de laatste jaren alleen maar vooruit is gegaan. Ik bedoel dit. Stel, je zou de kwaliteit van het voetbal van elke eredivisie- en eerste divisieclub kunnen meten met een voebakwa-meter, dan zou je, als je alle voebakwa-cijfers bij elkaar optelde, beduidend ho ger uitkomen dan een jaar of vfjf geleden. Probeer het maar NICO SCHEEPMAKER HEESCH - De Ronde van Nederland wordt gekenmerkt door de landerige sfeer van een kazerne vol soldaten die wachten op de dag dat ze afzwaaien. Iedere dag wordt er een stukje van de centimeter afgeknipt, en verlangend wordt uitgekeken naar het verlossende moment waarop het laatste stukje eraf gaat. Ook de vierde etappe heeft gisteren tussen Sittard en Heesch niets aan dat beeld kunnen veranderen. De onstuimigheid van de rit over de Afsluitdijk van dinsdag is niet weergekeerd. De vierde etappe werd de dag van de Belgen. Walter Schoonjans uit de KAS-ploeg van Robert Lelan- Pirard in Nederlandse selectie HEESCH - Van de twee renners die nog moesten worden aangewe zen voor de Nederlandse ploeg voor het wereldkampioenschap wielrennen op de weg in Valken burg, is al èèn man zeker van se lectie. Frits Pirard uit Breda heeft te horen gekregen dat hij zondag 26 augustus op het Limburgse WK-parcours van start zal mogen gaan. De keuzeheren van de KNWU zijn na vijf dagen Ronde van Nederland tot de conclusie gekomen dat hij een grote bijdra ge kan leveren aan de nationale formatie. Na de strijd om de regenboogtrui zal ook bekend zijn of Pirard, ploegmaat van Joop Zoetemelk, naar een andere equipe gaat. Hij heeft vergevorderde contacten met de Belgische ploeg van Willy Jossart. De Bredanaar zal best in Belgische dienst willen gaan, omdat hij volgend jaar ook in dat land gaat wonen. que zette zijn beste beentje voor. De hekkensluiter van het alge meen klassement reed een heroi- sche rit door het Limburgse en Brabantse land. Nadat de startvlag was gevallen, ging hij weg. Maar durf wordt slechts zel den beloond in de professionele wielersport. Tijdens de laatste van de vier plaatselijke omlopen in de straten van Heesch, zo'n drie kilometer voor het einde, na een solo van 192 km, werd de dappere Schoonjans opgeslokt door het pas laat op gang geko men peloton. Zijn landgenoot Ferdi van den Haute, die vorig jaar naam maakte door de klas sieker Gent-Wevelgem op zijn naam te schrijven, demarreerde in de slotfase en won de rit. „Ik ben voor de lol vanuit het ver trek weggesprongen", verklaar de Schoonjans. „Ik had nog wat goed te maken van gisteren, toen ik met een half uur achterstand binnenkwam, omdat ik op de Keuteberg een wiel had moeten geven aan Frans van Looy. Bij de bevoorrading had ik vandaag nog maar net twee minuten voor sprong, maar toen het daarna snel vijf minuten werd, ben ik doorge reden voor de overwinning". Dat haalde hij niet. Toen de ploeg van Peter Post zich aan de kop nestelde van het peloton, brak de groep snel in stukken. Joop Zoe temelk en Hennie Kuiper misten (net als in de tweede etappe.naar Amsterdam) de slag, maar zagen ditmaal met een schitterende achtervolging kans de aanslui- ADVERTENTIE a.s. zondag 19 augustus 11-16 uur 5 MEIHAL met in de pauze (13.30-14.30 uur) Spectaculaire ROLSTOEL BASKETBAL WEDSTRIJD Leiden Schiedam Toegang 2,50 opbrengst komt t.g.v. gehandicaptensport Advertentie aangeboden door: Aannemersbedrijf Duivenvoorde- Driebergen RUNSBURG ting weer te maken. Het rijden in waaiers over de smalle dijkjes voor de aankomst leverde het beeld op van een amateurwed strijd. Helaas duurde dat sfeertje slechts 30 km. Voor Schoonjans was de solo een directe sollicitatiebrief. Zijn ploeg wordt volgend jaar opge doekt en met zijn „courage" wil de hij kennelijk de belangstelling van een nieuwe werkgever op wekken. Een ritzege in de Ronde van Nederland kan hij echter niet als bijdrage bij die brief stoppen. Dat ging de vedette nèt iets te Van den Haute ontworstelde zich tijdig aan de greep en voorkwam een massaspurt. Voor hem bete kende de etappewinst de afslui ting van een periode vol blessu res. „In Bavikhoven, begin van dit seizoen, ben ik betrokken ge weest bij een grote valpartij. Daar heb ik erg lang last van gehad. Ik ben pas in de Midi Libre en de Tour de 1'Aude herbegonnen, dus pas zo'n anderhalve maand gele den". De 26-jarige Belg schoof tijdig naar voren in de groep. De hele dag reed hij bij de laatste tien van het peloton. Op de streep zorgde hij echter voor een surpri se. Wie wat bewaart, heeft wat. Voor Jan Raas betekende de ont wikkeling van deze etappe dat hij hoogst waarschijnlijk voor het eerst in zijn roemrijke wielercar- rière als beroepsrenner eens een meerdaagse koers op zijn naam schrijft. Wanneer de aanvallen op zijn leiderspositie zo schaars zijn, is er voor zijn ploeg geen aanlei ding om er in te duiken. De op permachtige Post-brigade kan het karwei dan zeer eenvoudig klaren. HEESCH - De uitslag van gisteren is: 1. Van den Haute (Bel-Lefevre), 195 km van Sittard naar Heesch in 4 uur 41 minuten en 34 seconden, met tijds- vergoeding 4.41.24., 2. Van de Meer (Ned-Koopmans) 4.41.35, met tijds- vergoeding 4.41.30., 3. Piet van Kat wijk (Ned-Post) 4.41.35, met tijdsver- goeding 4.41.32., 4. De Cnijf (Bel- Driessens) 4.41.35., 5. Oosterbosch (Ned-Post)., 6. Willems (Bel-Jans- sens)., 7. Van Gerwen (Ned-Dries- sens)., 8. Priem (Ned-Post)., 9. Hoste (bel-Lefevre)., 10. Pirard (Ned-Dan- guillaume). Het algemeen klassement na de vierde etappe is; 1. Raas 21 uur 29 minuten en 44 seconden, 2. Willems 21.29.52., 3. Van den Broucke 21.30.11., 4. Knete- mann 21.30.13.. 5. Pirard 21.30.47., 6. Na de ontwikkelingen van afgelopen dagen, lijkt Raas t zijn roemrijke wielercarrière een meerdaagse koers op zijn i schrijven. ALKMAAR - Het bestuur van AZ'67 heeft Peter Ressel "ver kocht" aan de profclub Chicago Stings, waarvoor hij momenteel speelt. Ressel had nog een con tract van één seizoen met AZ. Na de play-offs in de Amerikaanse competitie keert Ressel terug naar Nederland, om vermoede lijk tot februari op huurbasis bij AZ te gaan voetballen. Trainer Georg Kessler heeft Ressel nodig, omdat Kurt Welzl dooreen kuitbeenbreuk is uitgeschakeld. Van den Hoek (Ned-Post) 21.30. 52., 7. Ludo Peeters (Bel-Janssens) zelfde tijd., 8. Van Vliet (Ned-Post) 21.30.56., 9. Van Gerwen 21.30.57., 10. Heirweg 21.30.58. Het dagploegenklassemenfc 1. Lefevre 14 uur 4 minuten en 44 seconden., 2. Post 14.04.45., 3. Driessens., 4. Koop- mans., 5. Lelangue., 6. Danguillaume allen dezelfde tijd als Post. Het algemeen ploegenklassement is: 1. Janssens 64 uur 8 minuten en 23 se conden., 2. Post 64.12.10., 3. Lefevre 64.23.00., 4. Driessens 64.29.54., 5. Le langue 64.35.47., 6. Naeye 64.38.47. Het puntenklassement 1. Willems 56 pnt., 2. Raas 45 pnt., 3. Van de Meer 37 pnt., 4. Piet van Katwijk 33 pnt.. 5. Oosterbosch 32 pnt., 6. Van den Broucke 28 pnt. Giddimgs op proef' bij P/Leiden LEIDEN - Parker Leiden heeft in de persoon van Ervim Giddimgs waarschijnlijk de opvolger voor "AC" Collins gevonden, die ko mend seizoen niet meer de kleu ren van de Leidse ploeg zal ver dedigen. Giddings maakt aanstaande zon dag al zijn opwachting in de Vijfmeihal, wanneer de formatie van Blom een oefenwedstrijd speelt tegen Hellas uit Gent (aan vang 20.00). Giddimgs is 24 jaar en 2.03 meter lang en kwam het afgelopen seizoen uit voor de New York Knicks. In Amerika waar hij de profs bijna haalde, heeft hij de bijnaam "Animal player", wat op zijn spectaculaire spel slaat. Hij schijnt vooral sterk in de rebound en snel te zijn. Voorlopig komt de Amerikaan één week op proef bij Leiden. BYDGOSZCZ - Het Nederlands jeugdrecord op de 400 m heeft minder dan één dag stand ge houden. Nauwelijks 24 uur nadat hij het hatelijke woordje „limiet" van de recordlijst had geschrapt, sloeg Marcel Klarenbeek op nieuw toe. Zijn nieuwe nationale toptijd stelde hij vast op 47,09 sec. en daarmee benadert de Soeste- naar de 47 sec.-grens, die dit sei zoen slechts door een enkele jeugdatleet is overschreden. Tij dens de halve finales van de Eu ropese jeugdkampioenschappen in Bydgoszcz waren dat er slechts vier, onder wie de absolute favo riet voor de gouden medaille, de Westduitser Hartmut Weber (46,59). De tijd van Klarenbeek was de zesde van de 16 deelne mers, en dat lijkt perspectieven te bieden voor de finale van van daag. Hoe die eindstrijd ook af loopt, de EK kan voor Klaren beek niet meer stuk. Goede mogelijkheden lijken er ook te zijn voor Mare Borghans. De jeugdige Limburger zorgde voor een enorme verrassing door zijn halve finale op de 3000 m win nend af te sluiten. Zijn tijd (8.21,2) was niet schokkend, maar de manier van lopen was bijzonder knap. Borghans liep het grootste deel van de race zeer gemakkelijk in de groep mee. Drie honderdsten van een seconde hielden Marjan Olyslager af van een finaleplaats op de 100 m hor den. De Zeeuwse beëindigde haar race in 14,03. Een zeer be hoorlijke tijd overigens, gezien de tegenwind en in vergelijking met haar eigen nationale jeugd record van 14 sec. rond. Voor haar was het erg jammer dat de groep na de eerste stai^ werd terugge roepen, want Marjan Olyslager kwam toen beter uit de startblokken dan de tweede keer. De Bredase Ingrid Stoot kwam erg veel te kort. Haar 2.08,2 op de 800 m was de slechtste tijd van de 16 deelneemsters. Zij mag echter over twee jaar nog een keer deel nemen en dan kan de ervaring, opgedaan in dit toernooi, van groot belang zijn. Op de eerste twee dagen van de Eu ropese jeugdkampioenschappen zijn absolute topprestaties uit gebleven. De meeste onderdelen werden gewonnen door de atle ten, die daar - gezien de prestaties tot nu toe - de meeste aanspraak op mochten maken. Zoals bijv. het hoogspringen. Dietmar Mo- genburg, de Westduitser die bij de EC-finale in Turijn 2.32 over brugde, won nu met een sprong van 2.24. Die hoogte werd verder alleen gehaald door de Italiaan Cerri. En ook dat was vrij logisch, gezien zijn derde plaats op de jaarlijst. Voor tienkamper Siegfried Wentz kwam het goud niet in gevaar. Zijn 7822 punten waren voldoen de, maar nog zeer ver verwijderd van het Europese jeugdrecord, dat de Brit Daley Thompson twee jaar geleden in Sittard vaststelde op 8124. In het weekeinde staat echter nog een aantal belangrijke finales op het programma, waar door de EK '79 wellicht nog via een paar records als belangrijk de geschiedenis in kunnen gaan. Mary Meagher weer sneller FORT LAUERDALE (AFP) - Met twee wereldrecords heeft de veertienjarige Mary Meagher zich opgewerkt tot het sterretje van de eerste dag van de Amerikaanse zwemkampioenschappen in Fort Lauderdale (Florida). De wat verlegen ogende pupil van trai ner Dennis Pursley bracht in se ries en finale het op haar naam staande wereldrecord van de 200 meter vlinderslag van 2.09.77 via 2.08.41 terug naar een niet voor mogelijk gehouden tijd van 2.07.01. Daarmee liet zij wereld- kampioende Tracey Caulkins ver achter zich. Russen winnen in Tornado HELSINKI (ANP) - Het Europees kampioenschap zeilen in de Tor nado-klasse is veroverd door Ja- kov Kliver en Sergei Fogeljev uit de Sowjet Unie. Zij eindigden gisteren voor Helsinki in de zesde en laatste wedstrijd als tweede achter de Britten Martin/John son en behielden daardoor hun onaantastbare positie in het klas sement. Nederland is als elfde geèindigd in de strijd om de Admiral's cup, waarvan de laatste wedstrijd, de Fastnetrace zo dramatisch ver liep. Winnaar werd het team van Australië vóór Amerika en Italië en Hong Kong, die beslag legden op de gedeelde plaats. Van de Nederlandse schepen eindigde de Formidable van Vroom op een elfde plaats en werd de Dagger van Bert Dolk 35sie. De Schutte- vaer van Van Dam behoorde tot de 13 jachten, die de race wegens averij niet uitzeilden. In het eind klassement werden 41 schepen opgenomen. Kevin Keegan

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11