Belastingen volgend jaar verder omhoog Discussie over kernenergie kan beginnen Pais wil hotelkosten studenten niet betalen „Kans op meer bloedwraak door Turken Kabinet nog niet uit problemen rond begroting 1980 Amateur bouwt eigen vliegtuig CD A-kamerlid wil dat Nederland atoomwapens afstoot VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1979 DEN HAAG (ANP) - De i teit van Amsterdam wil bijdragen aan de leniging van de kamer- nood voor eerstejaarsstudenten die bijzonder ver weg wonen en die - al dan niet door de late plaat sing in Amsterdam - alleen tijde lijk onderdak kunnen vinden in een hotelkamertje. Minister Pais van onderwijs en wetenschappen vindt dit niet goed. Daarom heeft de universiteit deze kwestie voorgelegd aan de Raad van Sta te. De partijen hebben gisteren hun opvattingen voor de betreffende staatsraden van de afdeling voor de geschillen van bestuur toege licht. De universiteit en de be windsman wachten het oordeel van het hoge college van staat af. De minister keurde een begro tingspost voor het jaar '77 niet goed. Hij stelde zich op het standpunt, dat de universiteit niet voor haar rekening mag ne men wat de student in huisves tingsnood voor een hotelkamer tje meer moet betalen dan in ge val hij een kamer heeft via de stichting studentenhuisvesting. De student zou erdoor in een uit zonderingspositie komen wat de huisvesting betreft. De nood be perkt zich namelijk niet tot de Opl ossing universiteit voor kamernood studenten, aldus mr. Th. Korthals Altes in zijn betoog namens de minister. De studentenhuisvesting is, stelde hij, bovendien geen zaak voor het ministerie van onderwijs, maar voor dat van volkshuisvesting. De universiteit tekende aan, dat de verantwoordelijkheid voor de studentenhuisvesting pas op 1 januari '78 van het ene naar het andere departement is overge gaan. De universiteit van Amsterdam be streed bij monde van het lid van het college van bestuur, J. Harm- sen, dat de instelling ten opzichte van de studenten zelf een uitzon deringspositie creëert. De grote vraag naar kamers in augustus- september lost zich in het voor jaar zelf op. Er kan wel van een uitzonderlijke situatie sprake zijn, meende hij. Bestuurder Harmsen meende dat gesproken kan worden van een speciale maatregel voor een uit zonderlijke situatie. Daarmee heeft de universiteit voldaan aan de intentie haar taken om onder wijs en onderzoek zo goed moge lijk te vervullen. Strijdigheid met de wet is er volgens hem niet en ook de minister heeft zoiets niet aangetoond. Hij zette uiteen, dat de huisves tingsnood bij de aanvang van het nieuwe studiejaar overal voor komt en dat op verschillende plaatsen verschillende oplossin gen worden nagestreefd. In Am sterdam wordt daarbij gebruik gemaakt van de aanwezigheid van goedkope toeristenhotelka mers, die in september beschik baar zijn. Tot eind december of tot eind januari worden er enige tientallen gehuurd. Nu de minister de betreffende be grotingspost niet heeft goedge keurd heeft de stichting studen tenhuisvesting van de universi teit van Amsterdam de extra uit gaven voor haar rekening geno men en de eerstejaars die er inzit ten hebben zich verplicht in éen van de studentenkamers te gaan wonen zodra die vrij komt. De Landbouwhogeschool in Wa- geningen wil stacaravans plaat sen om de kamernood onder de aankomende studenten te ver lichten. De voorzitter van het college van bestuur van de land bouwhogeschool. ir. P. van der Schans, heeft dat gistermiddag gezegd in een gesprek met de Wageningse studenten organisa tie WSO. Volgens de WSO hebben minstens 300 a 400 eerstejaarsstudenten in Wageningen nog geen kamer ge vonden. Enige honderden stu denten demonstreerden gister middag voor een snelle oplossing van het huisvestingsprobleem. De heer van der Schans heeft de WSO toegezegd in de onderhan delingen met caravansverhuur ders rekening te zullen houden met een maximum huurprijs voor de studenten van 200 per maand. DEN HAAG (GPD) - Minister-president Van Agt acht een verdere verhoging van de belastingen volgend jaar niet uitgesloten. De premier verklaarde gisteren na afloop van de wekelijkse ministerraad dat het kabinet de problemen rond het dekkingsplan voor de begroting 1980 nog niet heeft opgelost. Van Agt gaf toe dat de ministers Albeda (sociale zaken) en An- driessen (financiën) nog met el kaar van mening verschillen over het invullen van het dekkings plan. Daarnaast verklaarde hij niet te weten of het kabinet erin zal slagen de koopkracht voor de laagste inkomens net als dit jaar ook in 1980 te handhaven. Vorige week werd bekend dat mi nister Albeda weigerde in te stemmen met het voorstel van Andriessen tot een vermindering van de rijksbijdragen aan de so ciale fondsen. Hierbij werd ge sproken over een „gat" van circa een miljard gulden. Volgens de premier gaat het echter om „veel minder" dan 600 miljoen gulden. Wanneer geen dekking voor dit bedrag gevonden wordt, moet het kabinet vrijwel zeker beslui ten tot een verdere verhoging van de belastingdruk, aldus Van Agt. Hongerstaking DEN HAAG (ANP) - De 52-jarige ex-KNIL militair Herman Salas- sa heeft gisteren zijn woensdag begonnen hongerstaking voor het ministerie, van binnenlandse zaken in Den Haag voortgezet. Het gaat de ex-KNIL militair om betaling van achterstallige pen sioenen en wachtgelden, waar hij recht op meent te hebben. Hij verklaarde desgevraagd dat be halve belastingverhoging (hierbij wordt zoals bekend gedacht aan verhoging van de indirecte belas tingen), ook besloten zou kunnen worden tot een vergroting van het financieringstekort of een vermindering van de uitgaven. Beide mogelijkheden kunnen volgens Van Agt echter niet re kenen op voldoende steun in de Tweede Kamer. Een mengvorm van de drie opties wilde hij niet uitsluiten. Volgens Van Agt gaat het bij het meningsverschil tussen Albeda en Andriessen over de „gebrui kelijke situatie bij het opstellen van het dekkingsplan." Naast de drie mogelijke oplossingen be kijkt het kabinet ook het voorstel van de Sociaal Economische Raad om te komen tot een forse besparing bij de sociale fond- De SER heeft onlangs voorgesteld de reserves van de verschillende fondsen in één pot te combine ren, waardoor het totaal aan re serves lager kan zijn dan voor de afzonderlijke fondsen noodzake lijk is. Deze maatregel biedt vol gens premier Van Agt wel enig soelaas, maar levert „bij lange na" niet voldoende op. Het kabinet begint volgende week, wanneer alle ministers zijn te ruggekeerd, met het opstellen van het dekkingsplan. Dit moet over ongeveer vier weken gereed zijn om op Prinsjesdag aan de Tweede Kamer te kunnen wor den aangeboden. Gisteren, op de laatste ministerraad van de vakantieperiode, woonden reeds elf van de zestien bewindslieden het kabinetsberaad weer bij. ARNHEM - De 36-jarige Carel Verlaan uit het Gelderse Maasbommel heeft een vliegmachinede zogenaamde autogiro, gebouwd die door de Rijksluchtvaartdienst "goed en vliegveilig" wordt genoemd. De geheel door Verlaan zelf betaalde en bediende machine verheft zich na een aanloop van enkele tientallen meters in de lucht. De Rijksluchtvaartdienst is van plan de amateur-vliegtuigbouwer nog dit jaar een bewijs van luchtwaardigheid te geven. Het zou de eerste keer zijn dat een dergelijk bewijs aan een amateurbouwer wordt verstrekt. De autogiro is eenpersoons, weegt 285 kilogram, is 720 m lang, 225 m hoog en 1.75 m breed. DEN HAAG (GPD) - De op schudding die is ontstaan rond het Westduitse gratie verzoek voor de „Twee van Breda", heeft premier Van Agt verbaasd. Hij verklaarde gisteren „ietwat verwonderd" te zijn over de publiciteit die het verzoek van de Duitse bondspresident Carstens heeft gekregen. De vraag om vrijlating van de oorlogsmis dadigers Aus der Fünten en Fischer wordt volgens Van Agt bij elke officiële Duits- Nederlandse gelegenheid herhaald. Het verzoek van Carstens is volgens Van Agt niet in de ministerraad aan de orde ge weest, omdat minister Van der Klaauw (buitenlandse za ken) nog niet van zijn officiële bezoek aan West-Duitsland was teruggekeerd. Bij gele genheid van dit bezoek ver zochten zowel Carstens als de Duitse minister Genscher van buitenlandse zaken om vrijla- Van Agt is verbaasd over opschudding gratieverzoek ting van de twee op humani taire gronden. Volgens Van Agt brengen de Westduitsers de kwestie van de vrijlating al .jarenlang" telkens opnieuw bij officiële ontmoetingen aan de orde. Dergelijke verzoeken worden ook telkens overgebracht bij elke kennismaking met een nieuwe ambassadeur, aldus Van Agt. Inmiddels is geble ken dat de meerderheid in de Tweede Kamer weinig voelt voor collectieve gratie aan de twee oorlogsmisdadigers. Door de afwezigheid van minis ter Van der Klaauw heeft het kabinet ook niet kunnen spreken over het Westduitse verzoek aan onder andere Nederland om op ons grond gebied een serie nieuwe nucleaire wapens toe te laten. Over dit verzoek en het ant woord erop van minister Van der Klaauw, dat de Neder landse opstelling afhangt van het NAVO-standpunt, zijn inmiddels door PvdA, CDA en D'66 schriftelijke vragen gesteld. Premier Van Agt verklaarde op zijn wekelijkse persconferen tie, dat een schema voor de beraadslagingen hierover in de komende maanden in middels is opgesteld. „De volksvertegenwoordiging heeft voldoende kans tot in terventie", aldus Van Agt. Ook minister Scholten (de fensie) ging niet op de zaak in, verklaarde de minister-presi dent. 99 HENGELO (ANP) - De kans op uitingen van eerwraak binnen de Turkse gemeenschap zal toenemen naarmate deze groep zich meer vermengt met de Nederlanders. Zo dreigen er conflicten als Turkse jongens wis selen van vriendin of ongetrouwd gaan samenwonen met een Neder lands meisje. Een gedrag waarvan nogal wat Turkse ouders met zijn gediend. Dit is de verwachting van mr B.W.F. van Riemsdijk, die als officier van justitie nauw is betrokken bij de gerechtelijke behandeling van een recente moord uit eerwraak op een in Hengelo wonende Turk. Van Riemsrijk komt tot die sombere voorspelling mede aan de hand van een onderzoek dat is ingesteld door drs. A.H. Nauta, wetenschappelijk hoofdmedewerker van de rijksuniversiteit in Leiden. Hij signaleert dat Turken bij het overbrengen van hun gewoonten naar Westeuropese landen hier ook het begrip eer-of bloedwraak introduceren. In verband hiermee moeten bijvoorbeeld berichten over huurmoordenaars niet worden onderschat omdat huurmoord vooral in Oost-Turkjje een be kend verschijnsel is, zo stelt drs. Nauta. Hij i ui vormen. Van eerwraak is volgens Turken onder meer sprake bij wangedrag tegen over een vrouwelijk familielid. Te denken valt hierbij aan verkrachting, aanranding of schaking. Deze vorm van wraak komt vooral voor op het platteland van Turkije en bij plattelanders die naar de grote steden zijn getrokken. Voor de hand ligt, naar de mening van Nauta, dat het voort duren van vetes in en buiten Turk(je samenhangt met de kracht van de plattelandsstructuur en van tradities. Ook is van invloed het traditionele bezit van vuurwapens, die als statussymbool worden gezien. Doodstraf Hoewel dit soort wraakacties in Turkije regelmatig voorkomt staat hier voor- in principe - de doodstraf. De soep wordt getuige van de onderzoe kingen van Nauta- overigens niet zo heet gegeten als ze wordt opge diend, want de doodstraf wordt veelal omgezet in levenslang. Boven dien vermeldt het Turkse wetboek van strafrecht een grond van straf vermindering als de moord is gepleegd onder invloed 'van onrechtmati ge provocatie Het bewijs van bloedwraak blijkt doorgaans moeilijk te leveren doordat de waarheid van wat zich afspeelde moeilijk valt te achterhalen. Dat is een gevolg van de vaak geïsoleerde ligging van de dorpen en de geruime tijd tussen het moment van de schietpartij en de aangifte ervan bij de politie Mr. Van Riemsdijk noemt het een verdienste van de Hengelose politie dat die er (voor de eerste keer in Nederland) in is geslaagd de achtergrond van een Turkse wraakmoord boven tafel te krijgen Een verdienste, omdat de medeplichtigen en degenen die de moord hebben beraamd hun handen doorgaans in onschuld wassen en elkaar tot en met be schermen. Dankzij extra inspanningen is het aantal verdachten volgens de officier van justitie niet beperkt gebleven tot de dader (die vlot be kende) maar zijn ook diens familieleden en de leiding van de Turkse gemeenschap voorgeleid. Dat de gerechtelijke behandeling door velen als onbevredigd wordt erva ren kan mr. Van Riemsdijk zich goed voorstellen. Immers.de man die de Almelose rechtbank als het brein achter de moord beschouwde en tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeelde, is intussen door het Arnhemse ge rechtshof vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Het gerechtshof had geen andere keus nadat de getuigen hun verklaringen hadden ingetrok ken. DEN HAAG (GPD) - Nederland moet zijn taken met atoomwa pens in NAVO-verband bespre ken en beëindigen. De NAVO moet terughoudend reageren op het nieuwe Russische wapensys teem, de SS 20. Het bondgenoot schap moet een positief ant woord geven op het voorstel van de Sowjet-Unie om een niet-aan- valsverdrag te sluiten er! in dat kader moet het Westen verklaren niet als eerste kernwapens te zullen gebruiken. Deze opmerkelijke gedachten schrijft CDA-defensiewoord- voerder Ton Fnnking in het KVP-tijdschrift Politiek Per spectief. Frinking heeft enkele maanden geleden een uitgebreid bezoek gebracht aan de Verenig de Staten. Daar is hij tot de conclusie gekomen dat de op handen zijnde modernisering van kernwapens een gevaar in houdt voor de veiligheid van Eu ropa en de wereld. De nieuwe typen kernwapens zijn volgens Frinking niet meer be doeld om een oorlog te voorko men, maar om daadwerkelijk strijd mee te voeren. Zij houden een groot risico in en zouden daarom onbruikbaar zijn. Frin king stelt voor deze nieuwe wa pens niet in te voeren. Bovendien DEN HAAG (GPD) - De vraag of we in Nederland meer gebruik moeten gaan maken van kernenergie, moet behandeld worden in het kader van de alge mene energieproblema- tiek. Wij moeten ons af vragen hoe we in de toe komst in onze totale ener giebehoefte zullen voor zien en welke rol de kern energie daarin kan spe len. Dat zegt minister Van Aardenne (economische zaken) in zijn gis teren aan de Tweede Kamer aan geboden nota, waarin een opzet wordt gegeven voor een maat schappelijke discussie over kernenergie. In deze zogeheten „opzetnota" belooft de be windsman, mede namens zijn collega's van milieuhygiëne, ruimtelijke ordening en sociale zaken, dat hij de Kamer op korte termijn een tweede energienota zal aanbieden, waarin het kabinet zijn visie op de problematiek geeft. Die nota zal tevens kunnen dienen als aanzet voor de maat schappelijke discussie. Onmogelijk Minister Van Aardenne laat er geen twijfel over bestaan dat de maat schappelijke discussie op geen enkele wijze de verantwoorde lijkheid van regering en parle ment kan aantasten. Hij stelt uit drukkelijk dat de uiteindelijke beslissing over de al dan niet ver grote toepassing van kernenergie blijft voorbehouden aan parle ment en regering. Het is onmo gelijk een regeling te treffen die enerzijds de besluitvorming bindt aan de uitkomsten van de maatschappelijke discussie, en anderzijds de verantwoordelijk heden van de regering en parle ment onaangetast laat, aldus Van Aardenne. Het doel van de maatschappelijke discussie is de bevolking zoveel mogelijk te betrekken bij de me ningsvorming over de energie- problematiek in het algemeen en het vraagstuk van de kernenergie in het bijzonder. Die menings vorming dient te geschieden op basis van veelzijdige, volledige en op betrouwbaarheid getoetste informatie. Van ^ardenne wijst erop dat uitvoerig aanda t zal moeten worden besteed aan al ternatieve energiebronnen. Ui teraard zal in het geval van de kernenergie diep moeten worden ingegaan op de bijzondere aspec ten die aan deze vorm van energie zijn verbonden. Dat zijn onder meer het opbergen van het afval, de niet-verspreiding van kern wapens, terreur en sabotage èn de beveiliging daartegen. Stuurgroep Om de discussie in goede banen te leiden zal een kleine, onafhanke lijke stuurgroep van drie perso nen worden ingesteld. De leden van die stuurgroep worden na overleg met de Kamer door de re gering benoemd. Het moeten in tegere personen zijn, die in brede kring vertrouwen genieten. Bij zondere deskundigheid op (kern) energiegebied is voor het lid maatschap van de stuurgroep geen vereiste. De stuurgroep kan zich in haar werkzaamheden la ten bijstaan door een groep van adviseurs die op een of meer ter reinen een zekere deskundigheid hebben. Nadat de stuurgroep en de adviseurs zijn benoemd, kan de informatiefase beginnen. Het is de bedoeling dat in die fase zo veel mogelijk feitenmateriaal wordt verzameld, dat in het na jaar van 1980 in een interimrap port moet worden vastge legd. Hierna begint de discussiefase, die wordt afgsloten met een eind rapport in het najaar van 1981. Deze termijn van twee jaar vindt Van Aardenne het maximum. Zijns inziens is een langere ter mijn niet wenselijk voor een za kelijke discussie. De definitieve beslissing over het al dan niet uitbreiden van het in Nederland aanwezige vermogen van kern centrales kunnen parlement en regering dan in 1982 nemen. Te vaag n een reactie op de plannen van de regering heeft de Initiatiefgroep Energiediscussie de nota ..te vaag" genoemd. De Initiatief groep. een gespreksgroep van energie- en milieudeskundigen heeft er wel waardering voor dat de regering de discussie op gang wil brengen, maar de opzet daar van acht de groep te sterk afhan kelijk van de stuurgroep die de regering wil instellen. Taken en bevoegdheden van de stuurgroep worden in de nota niet voldoende afgebakend, aldus de Initiatief groep, die overigens vindt dat er ook geld moet worden uitgetrok ken voor alternatieve studies, en dat economische groei niet van zelfsprekend het uitgangspunt van de discussie moet wor den. wil hij de bestaande tactische nucleaire wapens in West-Europa afschaffen. Frinking is ook bezorgd over de nieuwe overbrengingsmiddelen (zoals onbemande vliegtuigen) die in de Verenigde Staten ont worpen worden. Deze wapens zijn zo effectief dat zij een al te grote bedreiging voor de Sowjet- Unie vormen waardoor het evenwicht in gevaar dreigt te komen. „Dit soort moderniserin gen roept een nieuwe wapen wedloop op", aldus Frinking. Als reactie op de nieuwe Russische SS 20 raket wil Frinking onder handelingen starten en daarbij in het midden laten of het Westen een militair antwoord zal formu leren. De meningsverschillen binnen de NAVO over de SS 20 zijn zo groot dat Frinking het wa pen eerder als een politieke dan als een militaire bedreiging van het bondgenootschap be schouwt Koekoek weer verdacht van dieren mishandeling BENNEKOM (ANP)- Het Tweede- Kamerlid Hendrik Koekoek (Boerenpartij) wordt opnieuw verdacht van dierenmishande ling. De politie nam gistermiddag na overleg met het Openbaar Mi nisterie in Arnhem twee ver waarloosde paardjes van de heer Koekoek in beslag. Tegen het in Bennekom wonende kamerlid werd proces-verbaal opgemaakt Volgens Koekoek zijn de paarden niet zyn eigendom maar behoren toe aan een manege De politierechter in Arnhem ver oordeelde de heer Koekoek bgna twee maanden geleden tot een boete van duizend gulden en een week voorwaardelijke gevange nisstraf wegens dierenmishan deling. Het ging toen om een po ny. die zo verwaarloosd bleek, dat het dier moest worden afge maakt. De heer Koekoek is tegen dit vonnis in hoger beroep ge gaan. De inbeslagname gistermiddag van de twee schimmeltjes gebeurde in alle stilte. Beide paardjes be hoorden tot een groep van tien paarden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7