Heropening Waag met expositie Triënnale Start bowlingmarathoii KERKEPAD '79 IN LEIDEN Wolkers geeft 't startsein Voor vierde maal kunsttentoonstelling Scholen Valkenpad niet enige mikpunt voor vandalisten VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1979 LEIDEN- lil LEIDEN - In de reeks tochten die de NCRV organiseert langs ker ken, kloosters en kapellen is ook Leiden opgenomen. Op de zater dagen 18 en 25 augustus zullen diverse hofjes, musea en kerken (waarvan de Hooglandse kerk, Marekerk en Pieterskerk de voornaamste zijn) de deuren open houden. Zowel de tv als ra dio besteedt aandacht aan deze tochten, waaraan vorig jaar naar schatting zeventigduizend men sen deelnamen. In Leiden kan men beide zaterdagen van tien tot vijf uur in de kerken, hofjes en musea terecht. Bij het VW-kan- toor op het Stationsplein zijn speciale routekaartjes met plat tegrond en beschrijving ver krijgbaar. De NCRV organiseert "Kerkepad '79" voor het derde achtereenvol gende jaar. Aanleiding tot het or ganiseren ervan is mensen de kans te bieden nader kennis te maken met monumenten zonder daarbij voor gesloten deuren t'e komen. Via radio en tv is weke lijks te vernemen wat er op het kerkepad te zien en te beleven is. Een drie man sterk team heeft een jaar lang aan de samenstel ling van de routes en program ma's gewerkt. Maandenlang een cameraploeg in touw om de tv-uitzendingen te realiseren. De uitzending die betrekking had op Leiden werd afgelopen maandag uitgezonden. Bovendien wordt op de NCRV-radio elke donder dagavond aandacht aan Kerke pad besteed via de serie "in be weging". Als afsluiting "Kerkepad '79" organiseert de omroep op 8 september in en om de studio's in Hilversum open dag met exposities, histo risch materiaal en evenementen. LEIDEN - De vierde kunsttentoonstelling Triënnale' die in oktober voor de vierde maal wordt gehouden zal worden ingepast in de (her) opening van de verbouwde Waag. Tegen die tijd zal het Waaggebouw dusdanig zijn opgeknapt dat het als open kunstcentrum dienst kan doen. De Triënnale kan als openingsmanifestatie dienst doen. Overigens is het de bedoeling, ook tijdens de tentoonstelling, dat de Waag een open karakter krijgt. Zo zullen er zich in de weken van 18 oktober tot en met 10 novem ber een aantal "rand" aktiviteiten afspelen als muziek, theater en film. Het hangt van de initiatie ven van de Leidse burgers af hoe het globale programma wordt in gevuld. In elk geval moet in de Waag een doorsnee worden ge geven van het Leidse culturele leven. De gemeenteraad heeft inmiddels 16.500 gulden uitgetrokken voor Avondwandeltocht De wandelsportvereniging 'Zuid-V/est" organiseert op woensdag 22 augustus een avondwandeltocht. De start is op het terrein aan de Voor- schoterweg naast het zwem bad De Vliet tussen zes en ze ven uur 's avonds. Het in schrijfgeld voor de deelne mers bedraagt f 2.50. Modelracing Op vrijdag 24 augustus organi seert de Model Racing Club Leiden een twee-uurs-race met radiografisch bestuurde modelauto's in de Ton Men- kelhal aan de Vondellaan. Er zullen rijders meedoen die ook zijn uitgekomen op de We reld- en Europese kampioen schappen. De autootjes kun nen topsnelheden bereiken van boven de 120 kilometer per uur. In de pauze zal er een demonstratie gegeven worden met andere vormen van mo delbesturing, zoals electro- cars, stockcars en helikopters. Gr oenoor dhalrit Voor ds elfde maal organiseert de RAC Den Haag op vrijdag 24 augiLStus de Groenoordhalrit, een auto tocht voor zowel beginners als geroutineerden. Er zal gere den worden in vier verschil lende klassen. De eerste deel nemende equipe start volgen de week vrijdag om even na half acht. Deelnemers kunnen inschrijven bij de Groenoord- hal (tel 071-120045) of bij me vrouw Kieboom-Boelman tel 070-242395). Agenda Morgen zijn er in de club- en buurthuizen de volgende vakantieactiviteiten: Op Eigen wieken. Valkenpad 2 - Bingomiddag 14.30 uur Klein Matilo. Zaanstraat 126 - viswedstrijd bij Utrechts Jaagpad20-23 uur; zomer- disco (vanaf 15 jr.) 20 uur. de opknapbeurt. Verwarming, verlichting en geluidsinstallatie zullen onder handen worden ge nomen. Overigens is het plan rond de verbouwing al jaren oud. Slechts het begrote bedrag werd keer op keer verhoogd. Ook nu de raad de knoop heeft doorgehakt is nog onduidelijk hoe de exploi tatie financieel rond moet ko- De Waag is daarom zo geschikt als cultureel centrum omdat het aan de Aalmarkt gelegen gebouw met name voor het winkelende publiek een trekker is. Het ge bouw stond jarenlang onbenut. De organisatoren (gemeente en Culturele Raad) hopen die men sen te bereiken die anders niet naar een tentoonstelling van beeldende kunst gaan. Daarom zal ook tijdens de tentoonstelling een gedeelte van de Waag voor andere aktiviteiten worden opengehouden. De Triënnale zelf krijgt dit jaar een educatief tintje met zich mee. Alleen beelden, schilderijen en keramische werken kunnen worden ingezonden door beroeps beeldende kunstenaars uit de Leidse regio. Deze beperking is aangebracht in verband met de beschikbare ruimte maar ook door de themakeus, "de kunste naar en het materiaal". De Deze week werd een begin gemaakt met de verbouwing van De Waag tot openbaar kunstcentr kunstwerken worden begeleid met een fotobord waarop de mo tivatie voor de materiaalkeuze staat aangegeven. Studenten van de Reinwardtacademie willen de Waag permanent als stage-object gaan gebruiken. Ze nemen het educatieve deel van de tentoon stelling plus een gedeelte van de vormgeving voor hun rekening. De Triënnale wordt donderdag 18 oktober geopend door wethou der Schoute. Na hem komen fan farekorpsen, volksdansgroepen en het zigeunerorkest Czardas aan de beurt. Evenementen als een dichtersfestival, een schrij versmiddag, poezie-album mid dag, het Kijkdoosproject een jazz-session en straatmuzikan ten-festival komen met name op de donderdagavonden en zater dagen, als de binnenstad het meeste publiek trekt, aan de Overigens zijn er zo'n 200 kunste naars uit Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Warmond, Voor schoten, Wassenaar en Zoeter- woude aangeschreven. De vorige Triënnale, die in 1976 werd ge houden, trok 90 kunstenaars en ruim 6000 bezoekers. Twee teams strijden om wereldrecord i het Guiness Record Book gooit bij Tjeerd Scheffer (midden) werpt de eerste bowlingbalop de Hans Me baan. Zondagavond rond 9 uur hoopt het Formule Marathon Tcan wereldrecord gevestigd te hebben. LEIDEN - Met de afworp van de Engelsman Hoe- bolt, uitgever van het Guiness Record Book, bij Holiday Inn en van Hans Menken op zijn ei gen baan aan de Boshui- zerlaan is vanmorgen om 9 uur in Leiden een uniek evenement van start ge gaan. Twee teams van elk vijf' man zullen tegelij kertijd proberen het des tijds door een Groningse formatie gevestigde we reldrecord bowlen (55 uur en 7 minuten met een gemiddelde van 162,49) te verbeteren. Een ploeg van verzorgers, doktoren en een diëtiste staan voor het Formule Marathon team klaar om de ploeg zo optimaal mo gelijk te begeleiden. Tjeerd Scheffer, ëén van de vijf bowlers was van ochtend bijzonder opti mistisch. "We zijn in elk geval goed begonnen. Het team van Holiday Inn heeft nauwelijks ge traind. Daarom verwacht ik dat wij zullen v Het Formule Marathon Team gooide vanochtend een redelijk gemiddelde van 174,80. Ook het team van Holiday Inn heeft de beschikking over een uitstekende verzorging, Naast de baan stonden, in plaats van de gebruikelijk bij bowlen te verteren alco holhoudende dranken, meer gezond vocht als karnemelk, tomatensap en chocolademelk klaar i de dorstige kelen te- He id de Het scholencomplex aan het Valkenpad in de Merenwijk is niet het enige gebouw dat re gelmatig het doelwit is van vandalisme.Overal in de stad steekt dat verschijnsel de kop op: het is een tendens. Niet voor niets worden er in de scholen geen waardevolle spullen meer achtergelaten. Maar de afgelopen vakantietijd scoorde het complex aan het Valkenpad wel het hoogst aantal punten wat vernielin gen betreft. Zo werden on langs zo'n vijftig ruiten inge gooid. De speelwerktuigen rond de fietsenstalling wer den meerdere malen vernield, evenals het dak van het scho lencomplex. Ook in de school zelf werd het nodige mate riaal vernield. Vermist werd er (nog) niets. Zowel de politie als de schoollei ding staat vrij machteloos te genover de vernielingen die worden aangericht. Het scholencomplex heeft als een soort centrale Junctie voor de jeugd m de Merenwijk. en daar is een aantal vernielin gen het logische gevolg van. Onderwijs inspecteur J Jvan Riessen geeft de schuld aan de veel te dichte bebouwing van de Merenwijk. Wantzo rede neert hij .toen de wijk nog vol op in aanbouw was. er nog speelterreinen genoeg waren, werd er aan de scholen niets vernield. Al filosoferend komt Van Ries sen tol de conclusie dat ook de verstedelijking natuurlijk iets met het vandalisme heeft te maken. Mensen in zo'n nieuwbouwwijk als de Me renwijk bemoeien zich niet meer met elkaar, ze kennen el kaar en ook eikaars kinderen niet. Dat is geen verwijt, maar een constatering" zegt hij er vlug achteraan. Volgens de inspecteur is het "de simpele ziel" die zegt: zet maar weer een groot hek om zo'n school. Een maatregel die Van Riessen betreurens waardig zou vinden. "Want wel en wee van de school te betrekken. Dat kan door mid del van bijvoorbeeld ouder avonden en schoolkranten. Ook de politie weet met het op rukkend vandalisme geen raad. Wel geeft zij in dc tur- veillance extra aandacht aan het vrijstaande scholencom plex. Meer, zo zegt inspecteur Van der Somme. kan er niet worden gedaan. "We hebeben nu eenmaal geen mogelijkhe den om daar dag en nacht een mannetje voor de deur te zet- De Leidse politie heeft dan ook nog nooit iemand voor de ver den. Hoopt maar dat de be trokkenheid van de buurtbe woners groter wordt, waar door bijvoorbeeld het aantal elefo rderd. En v, m u ijkageut i helpen oplos rdt vijk kinde De onderwijsafdeling op het stadhuis weet nog niet of de huidige bouw van de scholen aanleiding geeft tot vernie lingen. Men is wel bezig met per school in Leiden wordt vernield. Het enige dat Van Riessen al weet is dat de ver nielingen meestal door kinde ren worden aangericht, en natuurlijk altijd gedurende de weekeinden en vakantie periodes. Jet vandalisme moet xx>lgens hem worden teruggedrongen door de ouders meer bij het LEIDEN - De bekende Nederland- si- schrijver Jan Wolken cal vol gende week vrijdag het startsein geven voor de restauratie van twee monumentale panden in de Leidse binnenstad. Het zijn de panden Pieterskerkgracht 9 en 11 Het eerste pand is sedert lange tijd in gebruik als huisvesting van het Leids schilder- en teken- MMitachap "Ars Aemilla Natu rae". Het pand verkeert al enkele jaren in zeer slechte staat. Met name de dakconstructie moet hoognodig vernieuwd worden. Dat i de eit dat Jan Wolkers oud-leerling s van deze tekenacademie. B<>- endien speelt het pand een be- angrijke rol in een van Wolkers toeken, namelijk de roman "Kort Amerikaans". In het afgelopen oorjaar werden onder andere op le Pieterskerkgracht opnamen emaakt voor de verfilming van iet boek. De premiere van deze lieuwste Nederlandse speelfilm, net in de hoofdrollen Derek de .int, Tingue Dongelmam en Cristel Braak. i het I r te

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3