LEIDSCH DAGBLAD r r Oorlog tussen drankgiganten vandaag Young mag niet met PLO praten Verdere beperking prijscompensatie Prijzenslag aan vooravond van Onafhankelijke slijters leggen accijnsverhoging het loodje Israël beschiet Libanon Huisarts in Utrecht na ruzie door patiënt neergestoken Winst van Leidsche Wol flink gedaald VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35937 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WASHINGTON (Reuter) - Het Amerikaanse departement van buiten landse zaken heeft de aftredende ambassadeur bij de Verenigde Na ties, Andrew Young, opgedragen geen verdere besprekingen te voeren met de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO in de weken dat hij nog in dienst is. Kort daarvoor had Young gezegd, dat hij in zijn functie van voorzitter van de Veiligheidsraad mogelijk nog zou spreken met PLO-waarnemer Zehdi Terzi. Op een persconferentie in New York heeft Young gezegd geen polarisa tie tussen joden en zwarten te verwachten. Vernon Jordan, leider van de 'National Urban League' die de belangen van de zwarte bevolking behartigt, heeft meegedeeld dat er volgende week een conferentie van 70 zwarte leiders wordt gehouden om besprekingen met de joodse leiders voor te bereiden (zie ook pagina 9). i Albeda vraagt advies SER DEN HAAG (GPD) - De regering vindt dat de beperking van de prijscompensatie voor hogere DEN HAAG (GPD)-Er staat een drankoorlog op uitbreken tussen de twee van de grootste distillateurs van ons land, Heineken en Bols. De drankgiganten verlenen op het ogenblik extra hoge kortingen aan hun afnemers. De prij zenslag vindt plaats aan de vooravond van een algemeen verwachte forse accijnsverhoging voor sterke drank bij de komende begroting. Daarnaast willen Heineken en Bols klaarblijkelijk hun marktaandeel veilig stellen voor dat opnieuw vaste prijzen voor gedistilleerd zullen gel den. Volgens het levensmiddelenbedrijf Dirk van den Broek, dat tevens een aantal slijterijen exploiteert, heeft Heineken (merken: Bokma, Hoppe en Coeberg) de drank oorlog uitgelokt door kortingen te geven die vijf- tot zesmaal zo groot zijn als normaal. Bols heeft inmiddels met nog hogere kor tingen op deze uitdaging gerea geerd. Het Dirk van den Broek concern heeft de p/rijzen voor de betrokken produkten inmiddels ook aanzienlijk verlaagd. Vaste prijzen Volgens Van den Broek wilde Hei neken nog snel een extra stuk van de markt op andere bekende merken veroveren, voordat voor jenever en vieux weer vaste prij zen gaan gelden. Onlangs hebben twaalf producenten van sterke drank bij het ministerie van eco nomische zaken aangedrongen op her-invoering van de verticale prijsbinding. Prijsconcurrentie wordt dan onmogelijk. Naar verluidt voelen zowel het pro- duktschap als het ministerie voor Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. BEIROET (AFP) - Israëlisch lange- baansgeschut beschiet vandaag, sedert de vroege ochtenduren, de dorpen Aisjieh en Rihane in Zuid-Libanon, zo heeft een woordvoerder van de Palestijnen in Beiroet meegedeeld. Naar het persbureau Wafa meldt duurde de beschieting om half tien nog voort terwijl Israëlische straaljagers boven verschillende sectoren in het grensgebied vlo gen. Regen of onweersbui Veranderlijke bewolking met een enke le regen- of onweersbui. Minimum temperaturen rond 13 graden. Mid- dagtemperaturen van 18 tot 23 gra den. Matige wind draaiend naar richtingen tussen noordwest en noordoost. (Opgemaakt om 11.15 uur) 18 AUGUSTUS Zon op: 6.28 uur; onder: 20.59 uur. maan op: 2.26 uur; onder: 18.20 uur. Hoogwater te Katwijk om 0.35 en 13.20 uur, laagwater om 8.48 en 21.23 uur. her-invoering van een stelsel van vaste prijzen. Ondertussen ziet het bedriifschaD detailhandel voor alcoholhouden de dranken (de slijters) de prij zenoorlog met lede ogen aan. Volgens voorzitter Th. Hooy kan de slag tussen Heineken en Bols een eind maken aan het streven naar vaste prijzen, waar juist de slijters al geruime tijd om vragen. Als een gevolg van de bestaande prijzenconcurrentie tussen de grote concerns leggen namelijk steeds meer onafhankelijke slij ters het loodje. Naar verluidt was het de bedoeling van het produktschap dat vanaf 22 augustus (woensdag) een mi nimumprijs voor sterke drank zou gelden van f9,95 plus btw. Deze afspraak is nu op losse schroeven gezet door de prijzen slag van de twee grote concerns. De kleine slijters, die wel ge dwongen zijn mee te gaan, zien nu net als in 1975 hun hele winstmarge verdwijnen, aldus het bedrijfschap. "Geen sprake van" Volgens Heineken is er geen sprake van een prijzenoorlog. Een woordvoerder verklaarde desge vraagd dat de andere slijterijen (Bols en Henkes) in de afgelopen twee jaar regelmatig extra kor tingen aan hun afnemers hebben gegeven. Heineken deed daar nooit aan mee, omdat het bedrijf gebaat was bij rust op de markt. Nu de prijzen binnenkort worden verhoogd, achtte men de tijd rijp de schade enigszins in te halen. Hierbij zou het niet om forse kor tingen gaan, maar om bijvoor beeld 45 cent op een fles vieux. De actie duurt voort tot begin volgende week. Een woordvoerder van Bols ont kende vanochtend pertinent dat zijn bedrijf, zoals Van den Broek had verklaard, met Heineken in een prijzenslag zou zijn gewik keld. Volgens Bols hebben de producenten toestemming ge kregen op het eind van de maand hun prijzen voor jenever en vieux met respectievelijk 15 cent per fles en een dubbeltje per fles te verhogen. Gebruikelijk is echter dat dergelij ke prijsverhogingen door slijters in het Westen worden aangege ven voor stunts, aldus de Bols- zegsman. Hierbij wordt gespro ken over kortingen aan het publiek van anderhalf tot twee gulden per fles. Bewoners uit het door overstromingen geteisterde gebied Morvia in India hollen achter laagvliegende helikop- De vliegtuigen gooiden zakken met voedsel r r de getroffen bevolking. Autohandelaar overvallen ROTTERDAM (ANP) - Drie gewa pende en gemaskerde mannen hebben vanmorgen vroeg een 36- jarige autohandelaar in diens huis aan de Bijeweg in Rotter dam overvallen en beroofd van 25.000 gulden en een gouden horloge ter waarde van 16.000 gulden. Bij de overval werd de autohande laar met een vuurwapen neerge slagen. Hij liep daarbij geen ern stig letsel op. Het drietal is voortvluchtig. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - De winst van de Leid sche Wolspinnerij (Neveda) is het afgelopen boekjaar aanzienlijk gedaald. Het boekjaar dat ein digde op 31 maart werd afgeslo ten met een winst van 0,6 miljoen tegen 2,8 miljoen het jaar daar- De omzet daalde met 18 procent. Met name de positie op de bui tenlandse markt is aangetast. De ontwikkeling houdt verband met verscherpte concurrentie en het toegenomen verbod van zeer goedkope garens vanuit het bui tenland, zo blijkt uit het jaarver slag. De eerste drie maanden van het nieuwe boekjaar is de situatie niet verbeterd. De export is ach tergebleven bij dezelfde periode van het vorig jaar. Een herstel van de winst wordt op korte termijn niet verwacht. Men beraadt zich dan ook op maatre gelen om de huidige gang van za ken om te buigen. Daarbij wordt onder meer bekeken hoe een be tere produktiviteit kan worden bereikt. UTRECHT (GPD) - De 24-jarige A. M. uit Utrecht heeft gistermiddag zijn huisarts J. M. Bouta (32) met een mes neergestoken. De arts werd in borst en bovenarm ge raakt. Hij ligt in het Antoniuszie- kenhuis en is buiten levensge- De Utrechtse politie hield later op de middag de verdachte in zijn woning aan. Hij bekende met het mes te hebben gestoken. Het wa pen vond de politie in de woning. De verdachte is patiënt van dok ter Bouta. Toen M. rond half vijf de praktijk van de arts bezocht, kreeg hij in de spreekkamer ruzie met de medicus. De patiënt eiste te worden doorverwezen naar een specialist, hetgeen dokter Bouta weigerde. Daarop trok M. het mes en stak twee keer in de richting van de huisarts. Na zijn daad vluchtte de verdachte. Dokter Bouta was nog in staat de politie te bellen. Begeleid door een surveillancewagen werd hij met spoed naar het ziekenhuis gebracht. Daar bleek dat de ste ken geen vitale delen hadden ge raakt. Vandaag zal de recherche proberen de juiste toedracht die tot het conflict en de daaropvol gende steekpartij aanleiding gaf, te achterhalen. Verdachte M. is intussen door de officier van jus titie in verzekerde bewaring ge steld. Snelle hulp redde meisje het leven (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - De 11-jarige Francis Brandt is gisteren door de 25- jarige studente Dorien Roor- da van de verdrinkingsdood gered. Francis reed samen met haar 9- jarige zusje Jolanda op de fiets over de Rijnkade. Het tweetal raakte plotseling door nog onbekende oorzaak te water. Jolanda kon gemak kelijk uit het water worden gevist omdat zij zich aan een roeiboot had weten vast te klampen. Haar twee jaar oudere zusje was echter met haar vest vastge raakt in de fiets en slaagde er niet in zichzelf in veiligheid te brengen. Dorien Roorda, die vlak bij de plaats van het on geval woont, dook omiddel- lijk te water en wist met be hulp van een voorbijganger het slachtoffertje los te ma ken van de fiets en uit het wa ter te bevrijden. Door een arts die inmiddels was gewaarschuwd is vervolgens mond op mond beademing toegediend en door de Eerste Hulp Dienst is Frencis over gebracht naar het Acade misch Ziekenhuis waar zij enkele dagen voor observatie moet blijven. Haar toestand werd vanochtend redelijk ge noemd. Breien en haken en tapijtknopen ondervinden nog steeds een stij- kant en specialist van deze garens TRACTOR ONDER TREIN alsmede de sterke financiële po sitie van de onderneming wacht de Raad van Beheer dat dit mogelijk zal leiden tot herstel van de winst. Leidsche Wol heeft produktiebe- drijven in Veenendaal en België De verkoopafdeling is in Leiden gevestigd. STAPHORST (ANP) - Bij een bot sing vanmorgen om half tien tus sen een tractor en een trein op een met automatische knipperlich ten beveiligde overweg in Stap horst is de bestuurder van de tractor om het leven gekomen. Het ongeluk vond plaats op het baanvak Zwolle - Meppel. Rond tien uur was het spoor in de richting Meppel weer vrijge maakt en kon het treinverkeer in een pendeldienst over één spoor worden hervat. inkomens in de eerstkomende ja ren moet worden voortgezet. Op 1 juli werd een maatregel van kracht die ervoor zorgde dat er nog maar hooguit 550 gulden prijscompensatie per procent prijsstijging werd uitgekeerd. De regering wil deze zogenaamde af topping de komende jaren voort zetten. Dit blijkt uit een adviesaanvraag van minister Al beda (sociale zaken) aan de So ciaal-Economische Raad. Er blijft extra matiging nodig, mede in het kader van een inkomens beleid. Ook moeten andere mo gelijkheden tot beperking van de prijscompensatie ten bate van de werkgelegenheid, onder ogen worden gezien. De vraag is nu - en daarover wordt de SER gevraagd zijn me ning te geven - of voortgezette beperking(en) van de prijscom pensatie op wettelijke basis moe ten worden gezet dan wel of er met afspraken in het bedrijfsle ven moet worden gewerkt. Uit de adviesaanvraag blijkt dat Albeda geneigd is meer te denken aan wettelijke vastlegging. Daarom vraagt hij dit advies met spoed te behandelen. Als er wettelijke re gelingen moeten komen dienen die zeer binnenkort aan het par lement te worden voorge legd. De aftoppingsmaatregel. voor inkomens boven de f52.000, is afgekondigd in het kader van het zogenaamde 1 juli-pakket. De maatregelen van dit pakket gel den tot 1 januari 1980, het zijn tij delijke voorzieningen die haast hadden. Dat is ook de reden waarom op dit gebied niet op het advies van de SER kon worden gewacht. Albeda stelt dat beperking van de inkomensontwikkeling, zoals in de vorm van aftopping, moet worden bekeken in het geheel van een samenhangend inko mensbeleid. Hij herinnert eraan dat het realiseren van een inko mensmatiging een van de hoofd doelstelling van het kabinet is. De regering heeft herhaaldelijk de aandacht van de sociale part ners gevraagd voor een wezenlijk beleid tot vermindering van de inkomensverschill en. Het vraagstuk van eventuele voortzetting der aftopping zou ook moeten worden bezien naast andere mogelijkheden tot beper king van de prijscompensatie ten bate van de werkgelegenhe id al of niet met een inkomenspolitie ke kant. In de kamerdiscussie over het 1 juli-pakket is de ge dachte geopperd de door de be perking der prijscompensatie verkregen middelen in een werk- gelegenheidsfonds te brengen. Gedacht zou kunnen worden aan bedrijfstakfondsen dan wel aan een algemeen fonds. Haagse rellen: 67 verdachten DEN HAAG (ANP) - De politie in Den Haag heeft tot nu toe 67 mensen aangehouden in verband met de rellen van de afgelopen weken in Den Haag en Scheve- ningen Van de 67 verdachten zijn 27 personen strafrechtelijk derjarig, dat wil zeggen 17 jaar of jonger. Dit heeft een woordvoer der van de Haagse politie daag bekendgemaakt. Dertig verdachten zijn inmiddels De Nederlandse topman van de koninklijke Shell groep, drs D. de Bruyne gelooft niet dat er dit jaar nog nieuwe olieprijsverhogingen zijn te verwachten. Hij zei dit giste ren op een persbijeenkomst waar de halfjaarcijfers van Shell werden gepresenteerd. De Shell groep zag zijn winst over het eerste halfjaar toe nemen van 394 miljoen tot 1328 miljoen pond (bijna zes miljard gulden). PAGINA 19 Bajes-rubriek van VPRO- radio weekt steeds meer reacties los. PAGINA 5 Pais wil hotelkosten voor studenten niet betalen. PAGINA 7 Kreisky: "Heel Europa zal spoedig PLO erkennen". PAGINA 9 KNVB gelukkig met ak koord NOS. PAGINA 13 Het "uitje" van het marine fregat Overijssel pakte heel anders uit. Onze verslagge ver Herman van Amsterdam sprak in Plymouth met enke le bemanningsleden. PAGINA 16 Bomaanslag in Baskenland SAN SEBASTIAN (AFP) - Op de provinciale zetel van de Baski- sche algemene raad in San Sebas tian is vannacht een zware bom ontploft. Het explosief, dat een gewicht van twee kilogram had, veroorzaakte veel materiele schade. De ver antwoordelijkheid voor de aan slag is nog door niemand op geëist.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1