Nederlaag van de eeuw voor Pakistan VTL WINT VERRASSEND VAN LDWS „Begeleiding van race had voor ons een uitje moeten worden" Weer storm over Fastnet-race Wisselend succes atletiekjeugd UVS YUC toch op 26 augustus VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1979 VARIA PAGINA 15 Veel bewondering voor reddingswerk Overijssel PLYMOUTH - Een grote scheur in het dek boven de machine kamer, een van de reddings boten vernield en een enorme ravage vanwege losgeslagen meubilair en op drift geraakt serviesgoed. Dat was de ba lans aan boord van de Ne derlandse onderzeebootbe strijder „Overijssel"nadat het tijdens de grootscheepse reddingsactie op de Ierse Zee de zwaarste beproeving in haar bestaan tot nu toe achter de rug had. Gistermorgen arriveerde het marinefregat, dat vanwege de ouderdom over drie maanden uit de vaart zal worden geno men, in de marinehaven van Plymouth met aan boord niet alleen de vijftien zeezeilers die door stoutmoedig optre den van de Nederlandse ma rinemensen uit de kolkende zee werden opgevist, maar ook de twee lijken van slacht offers van de race. Er is spra ke van geweest dat de stoffe lijke resten met behulp van een helikopter eerder van boord zouden worden ge haald, omdat men er eigenlijk niet over een adekwate ruim te beschikt om lichamen te conserveren. De commandant van het fregat, kapitein-ter-zee P. C. Smit, heeft daar echter van afge zien. Om twee redenen: „Op de eerste plaats omdat ik dat weinig tactvol vond tegen over de vijftien zeilkamera- den die wèl aan boord bleven. Bovendien verkeerden de li chamen al in zo slechte staat, dat zo'n transport per heli kopter sterk viel af te raden". De twee slachtoffers zijn daarom zolang in de koel ruimte van het schip blijven staan en naar Plymouth geva ren. Toen de kisten van boord werden gedragen (een Engel se arts had eerst sectie ver richt) vormden de beman ningsleden van de Overijssel een erewacht. In Engeland is er veel bewonde ring voor de manier waarop de ongeveer tweehonderd bemanningsleden van het fregat zich van hun reddings- taak hebben gekweten. „Het is misschien wel het grootste wapenfeit dat ooit door de Overijssel is geleverd", zegt commandant Smit, „maar hopelijk ook het laaste. Want dit willen we geen tweede keer meer meemaken. Een marineschip als dat van ons moet zich in zwaar weer ei genlijk aan drie regels hou den, wil het zo min mogelijk gevaar lopen: de vaart moet erin blijven; zorgen dat het niet dwars op de golven komt te liggen en dat bemannings leden binnen de scheepsre- ling blijven. Alle drie die re gels hebben we overtreden. En zo hoort het ook", zegt Smit. „Het was onze plicht te genover al die hulpeloze zei lers". De Overijssel was dit jaar aan gezocht als escorteschip voor de 28e Fastnet-race. Onder normale omstandigheden be tekent dat het bijhouden van de posities van de deelne mende jachten en daar ver binding over onderhouden met de wal. „Dit had voor ons Bemanningsleden van het Nederlandse jacht En Passant. Zij besloten niet koste wat kost de race voort te zetten maar toen de storm op zijn hevigst was om te draaien en snel een veilig heenkomen te zoeken. een aardig uitje moeten wor den", zegt de uit Valkenburg afkomstige wachtsofficier J. Wattel, „een leuke onderbre king van het oefenprogram- Maar hoe anders liep het. Afge lopen zondag was het nog fraai weer en maandag over dag ook nog wel. Maar tegen de avond wakkerde de wind langzaam maar zeker aan tot fel en begon de Overijssel met assistentie te verlenen aan het onder Franse vlag varende jacht Accanito en het Neder landse jacht Scaldis. Beide hadden problemen met het roer en staakten de race om vervolgens naar het Ierse Cork te zeilen. Ondertussen had het weer nog veel grimmiger vormen aan genomen. Vanaf de Overijssel zag men dat het Franse jacht Wild Goose het moeilijk had. „En dat is het tijdstip", herin nert zich eerste-officier B. G. Buis uit Oegstgeest, „dat de hel pas goed losbrak. In een mum van tijd werden we om ringd door stuurloos gewor den jachten met radeloze be manningen waarvan er al de reddingsvlotten overboord hadden gegooid. We hebben als de wiedeweerga groot alarm geslagen. Het was bizar en angstaanjagend, wat zich daar voor ons afspeelde. De golven reikten zo hoog, dat we boven op de commando post de hand maar over de re ling hoefden te steken om de toppen ervan aan te ra ken". De helikopters en vliegtuigen van de Engelse marine waren snel ter plaatse. „De coördi natie is prima verlopen", zegt commandant Smit. „We zijn bepaald niet lukraak aan het redden geslagen, echt wel selectief te werk gegaan. We hebben prioriteiten gesteld. Mensen in het water waren onze eerste zorg, wat nog op de jachten was achtergeble ven kwam dan later wel". De aandacht van de Overijssel richtte zich eerst op het Fran se jacht Callirhoe, dat geen reddingvlot aan boord had en waarvan de opvarenden dan ook niet door een helikopter konden worden opgehesen. In de woeste golven 50 pro cent slagzij makend, pro beerde de Overijssel, die zich op dat moment halverwege het zeiltraject bevond, langs zij het in nood verkerende jacht te komen. Ondertussen viel aan boord van het fregat de elektriciteitsvoorziening uit omdat er in het dek een scheur was ontstaan waar door het water de machine kamer binnen stroomde. Het marineschip heeft maar kort in het volledige duister rond gezwalkt en is op noodver lichting overgegaan. Commandant Smit „Mijn grootste angst was dat ons hevig slingerende schip het jacht zou vermorzelen. Maar we zijn desondanks blijven proberen langszij te komen. Het was een alles of niets si tuatie en iedereen aan boord leefde mee. Mijn bemanning gedroeg zich voorbeeldig. Waagde erg veel. Ze verdron gen zich overal langs de relin gen, staken handen uit, pro beerden zeilers beet te pak ken. Probeerden te redden wat er te redden viel". Door Herman van Amsterdam uit Plymouth m i de twee slachtoffers wordt Een Het lukte vrij snel de beman ningsleden van de Callirhoe te redden. Alleen de laatste was moeilijk van boord te krijgen. Toen men hem ein delijk vast had, raakte hij tus sen het zeiljacht en de Over ijssel. „De kreet die hij slaak te", zegt commandant Smit, „ging ons door merg en been. We vreesden het ergste, dach ten dat hij was platgedrukt. Maar achteraf viel het mee. Hij hield er alleen een uit de kom geschoten arm aan over. Zijn vader, die ook op het jacht meevoer en chirurg is, heeft dat verholpen". Op de noodsignalen die de Cal lirhoe de lucht in had gescho ten, kwamen dinsdagmorgen vroeg twee jachten af. De Bear (Frankrijk) en de Trop hy. De bemanningen voeren wel hun ongeluk tegemoet. In de buurt van de Callirhoe aangekomen, sloeg een enorme golf voor op het dek van de Polar Bear, en de krachtig daarvan was zo groot, dat het jacht een salto voorover maakte. Wonder van boord gedragen. boven wonder konden alle bemanningsleden worden gered. Triester verliep het met de te hulp geschoten Trophy. De gebeurtenissen daarmee hebben veel bemanningsle den van de Overijssel diep ge schokt. Zij hebben het hele drama voor zich zien afspe len. Van de in totaal acht be manningsleden werden er in eerste instantie drie aan boord van het fregat getrok ken en twee met de helikopter gered. De drie die overbleven, hebben het niet gehaald. Toen zij aan de beurt waren om in de helikopter te worden gehesen, begon het red dingsvlot in stukken uiteen te vallen. Twee bemanningsle den dreven weg. Duikers aan boord van de Overijssel zijn (vastgebonden aan life-lijnen) in zee gegaan en hebben ge probeerd de twee weer naar het reddingsvlot te krij gen. Eerste-officier Buis: „Vanaf het schip hebben we de drie drenkelingen toege schreeuwd. Gebruld dat ze vol moesten houden. Maar je zag het al aan hun ogen. Ze geloofden er zelf niet meer in. Op een bepaald moment dreef er een langs. Samen met nog iemand heb ik hem uit het water proberen te hijsen. Maar hij was te zwaar. Het lukte niet. Ik heb hem moeten laten gaan. Een vreselijke er varing". Een van de drie is nog wel in de reddingsgordel gekomen, die onder de helikopter hangt. Maar toen hij omhoog werd gehesen, bleef het zware red dingsvlot aan hem hangen. Hij was toen al overleden. Het tweede slachtoffer ver dronk, maar kon wel aan boord worden gehaald. De derde man, ook verdronken, is van de Overijssel wegge dreven. Zijn lichaam is nog niet gevonden. „Ik vind het in en in triest, dat het ongeluk juist deze zeilers heeft moeten treffen", zegt Buis. "Zij hebben het on danks de vliegende storm aangedurfd collega's te hulp te schieten. Hadden ze dat niet gedaan, dan waren ze wellicht nog in leven geweest. Toch heb ik geen goed woord over voor de vele zeiljachten die zich tijdens deze race geen donder van noodsignalen hebben aangetrokken. Die de anderen gewoon hebben la ten barsten. Die maar één ding voor ogen hebben ge had: zo snel mogelijk bij de finish zien te komen. Als ook zij zich als echte zeilers had den gedragen, had de ramp wellicht minder slachtoffers geëist". De geredde zeilers hebben op zee de verblijven van de on derofficieren van de Overijs sel toegewezen gekregen. Bij aankomst gisteren in de ma rinehaven van Plymouth zijn ze. staande op het achterdek, getuige geweest van het van boord dragen van de omge komen collega's. Kort daarop zijn ze overgebracht naar een gebouw in de havenstad, waar ze door familieleden werden opgewacht. De Overijssel is gistermiddag naar de thuishaven Den Hel der vertrokken. Drie bemanningsleden die nauw bij de reddingswerkzaamheden op de Overijssel betrokken zijn geweest. Links wachtsofficier J Wattel Valken burg), midden schipper Knoop Lisseen rechts eerste officier N. Buis Oegstgeest (Van onze verslaggever) PLYMOUTH mm nieuw» zware storm teisterde gister avond het zeegebied tussen Engeland en Ierland waar de ze week de Fastnet-zeilrace uitliep op een ramp. Gevreesd wordt dat twintig mensen in de kolkende zee het leven hebben verloren. Van vijftien deelnemers aan de zeilwed strijd zijn de lijken gevonden. Tv..-<- nen llei die ukI aan de race deelnamen maar wel in hetzelfde gebied voeren, zijn eveneens omgekomen. Drie man die wel in de race waren, worden nog ver mist. Het zoeken naar overlevenden moest gisteravond door het nieuwe zware weer worden onderbroken. De helikopters en de kleinere schepen die aan het reddingswerk deel namen, werden teruggeroe pen om beter weer af te wach ten. Het Britse fregat Scylla dat nu door het gebied kruist, kon ook niets meer doen dan wachten. Er waren gisteravond nog vijf tig jachten op zee, maar bij de organisatie meende men te weten dat geen van de sche pen zich zo ver in het storm- gebied bevond dat zij in moeilijkheden zouden kun nen komen. De Nederlandse onderzee bootjager Overijssel die de Fastnet-race begeleidde en de eerste reddingsacties uit voerde. loopt vanmiddag de thuishaven Den Helder bin- In totaal zijn in de Fastnet-race 23 schepen gezonken of door hun bemanning verlaten. Te gen de 150 drenkelingen, me rendeels Britten, zyn door helikopters of schepen gered. Een van de vragen die in het onderzoek voorop staan, zal zijn waarom de race, die za terdag bij het eiland Wight begon, niet werd afgelast ter wijl het meteorologisch insti tuut in Londen zwaar weer had voorspeld. Bij de organi serende vereniging beweert men dat niet de orkaan werd voorspeld die ten slotte de vele zeilers noodlottig werd. Antwoord dat men ook wil hebben, betreft de vraag waarom zo veel jachten zon der radio werden toegelaten, en waarom het deelnemers veld niet beperkt was (er de den nu 300 schepen mee. ne gen maal zo veel als twintig jaar geleden). De kosten van de reddingsope raties zullen zo'n twee mil joen gulden belopen, zo wordt geschat. De verzeke ringsmaatschappijen zullen schadeclaims tegemoet kun nen zien van naar schatting 25 miljoen gulden. ROTTERDAM (GPD) - Neen, dat kon Habib Ur Rahman, de coach van de Pakistaanse hockeyploeg, zich niet her inneren. Een nederlaag met zeven tegengoals vergeèt je niet zo gemakkelijk. Zeker niet als je wereldkampioen bent. Op het kunstgras van de hockeyclub Rotterdam haalde het Nederlands elftal onbarmhartig uit: I-i stond er op het scorebord, maar Rahman kon er zich niet over opwinden. Hij deed de eclatante Nederlandse overwinning af met "Wij missen vier basisspelers. De hele rech terflank bereidt zich voor in jong- Pakistan, dat 23 augustus in Ver sailles gaat proberen de eerste jeugd-World Cup te veroveren. Wat we nu in het veld hebben Wereldtitel van Meagher FORT LAUERDALE - Mary Meagher heeft gisteren tijdens de strijd om de Amerikaanse kam pioenschappen in Fort Lauerdale haar wereldrecord op de 200 me ter vlinderslag scherper gesteld. Zij zwom in de serie 2 minuten 08.41 seconden en was daarmee 1.33 sec. sneller dan op 7 juli van dit jaar toen Meagher dit onder deel tijdens de Panamerikaanse Spelen won. Zege Okker op Vilas TORONTO (Reuter) - Tijdens de open Canadese tenniskampioen schappen. waar Tom Okker tradi tiegetrouw goed voor de dag komt. heeft de Nederlander voor een verrassing gezorgd door de als vijfde geplaatste Guillermo Vilas uit te schakelen. Okker ver sloeg de Argentijn in de tweede ronde met 6-3, 7-5. staan, is dus in wezen tweede keus. Daarom til ik niet zwaar aan deze uitslag. We zijn naar Neder land gekomen om te oefenen. Met name op kunstgras. We verliezen liever nu dan volgend jaar op de Olympische Spelen in Moskou". Het Nederlandse team speelde gis teren erg gemakkelijk. Vooral op het middenveld, waar vier man het spel bepaalden en de Pakis tani uitspeelden. Maar belangrijker dan welk tac tisch concept ook was voor Oranje de aanwezigheid van strafcornerspecialist Paul Litjens, die op eigen Utrechts gras woensdag de richting kwijt was.'maar in Rotterdam, waar hij vorig jaar zijn recordscore van acht doelpunten tegen de Ver enigde Staten boekte, weer vier van de tien corners feilloos tegen de plank joeg. Vraag is nu of het Nederlandse middenveldkwartet zijn sublie me spelletje schaakhockey ook op natuurgras kan uitvoeren. Daarop wordt meer van de tech niek geëist, een facet dat Pakis tan nu ook gebruikt om strafcor- ners te forceren. Manzooi is een specialist geworden, die mede verantwoordelijk was voor drie van de vier goals die doelman Pierre Hermans te incasseren kfétg. Omdat doelman Sherwani geen kijk had op Litjens kanonskogels en hij in de hoeken van het doel door Manzooi en Rasooi in de steek werd gelaten, volgde hij het voorbeeld van zijn Duitse collega Klaus Ludwiczak. Die loopt me ters ver uit zijn doel om de schiethoek te verkleinen. Toen dat geen succes had. berustte ook hij in de onvermijdelijke neder laag, die extra glans kreeg door Ron Steens, die een fabelachtige solo langs 's werelds beste verde digers besloot met een al even mooi zevende doelpunt. Pakistan noteerde gelaten "de nederlaag van de eeuw". Scoreverloop Nederland-Pakistan (Rotterdam): 7-4 (rust 4-2), 12e min Litjens 1-0, 15e min Safdar Abbas 1-1, 20e min Ties Kruize 2-1, 24e min Litjens 3-1, 26e min Litjens 4-1, 35e min Samiullah 4-2, 37e mm Tom van 't Hek 5-2. 49e Litjens 6-2, 57e min Manzooi 6-3, 60e min Ron Steens 7-3, 62e min Nasim 7-4. WORSTELEN - De Nederlander Bert Kops van Hercules uit Am sterdam is in het Amerikaanse Colorado tijdens de strijd om de wereldkampioenschappen Grieks-Romeins worstelen als tweede geëindigd. Met een fraaie redding weet MMO-doelman Jan van Leeuwen een Feyenoord-aanval te onderscheppen. De Hoogmadense ploeg verloor met 0-2. LEIDEN - LDWS heeft in een oe fenwedstrijd tegen buur VTL verrassend met 1-0 verloren. De afdelingsclub toonde zich de ge hele wedstrijd de betere ploeg, ondanks het feit dat LDWS al en kele wedstrijden in de benen had en in de tweede klasse van de KNVB uitkomt. Tien minuten voor tijd werd de winnende treffer door Fred van LEIDEN - Het competitieduel UVS-VUC in de hoofdklasse A van het amateurvoetbal zal toch worden gespeeld op zondag 26 augustus. Na een protest dat de beide clubs tegen het vooruit spelen hadden aangetekend (de competitie begint pas een week later), bood de KNVB als enig al ternatief een woensdagavond aan. Daar wilde VUC, noch UVS gebruik van maken zodat de verenigingen na overleg ten slotte besloten dan toch maar op 26 augustus te spelen. Het duel UVS-VUC was ook d.».,r de KNVB al op die datum vastge steld, omdat kampioen VUC een week later moet uitkomen in de eerste ronde van de bekerstrijd met betaalde clubs. UVS moet bij de start van de com petitie overigens twee spelers missen. Middenvelder Theo van Seggelen en reservedoelman Chris Drillenburg zijn deze week vertrokken naar Mexico. Met de Nederlandse ploeg ne men ze daar deel aan het WK voor studenten-voetbalteams, dat drie weken duurt. Ook Noordw ijk-speler Gerard Tio is meegereisd naar Mexico. BYDGOSZCZ (GPD) - De Neder landse atletiekafvaardiging mag enigszins tevreden terugblikken op de start van de Europese jeugdkampioenschappen. Op de eerste dag voldeden de meesten aan de gestelde verrichtingen. In de prognoses is iedereen erg voorzichtig geweest, een te groot optimisme is in het verleden na melijk al te vaak afgestraft. Van daar dat men tevreden is met een aantal halve-finales en een paar finaleplaatsen. Die verwachtingen zijn tot nu toe redelijk uitgekomen. De parade- paardjes van de Nederlandse jeugdalletiek kwalificeerden zich voor de volgende ronde, al ging dat niet altijd even gemakkelijk. Wel erg simpel ging het voor de 400-meterlopers Mario West- broek en Marcel Klarenbeek. De laatste realiseerde in zijn serie zelfs een nationaal record. Hij kwam uit op een tijd van 47,38 seconden, terwijl de elektroni sche limiet was vastgesteld op 47,65. Ook Mario Westbroek bleef onder die tijd: 47,59. Het gemak waarmee het tweetal zich plaatste stond in schril con trast met de moeite die anderen hadden om verder te komen. Verspringster Edine van Heezik bijvoorbeeld kwam maar net door de kwalificatie heen. De eis van zes meter haalde zij zeer krap in haar laatste poging: 6.04 meter. Zij mocht echter 's middags ver der gaan. Zij maakte toen een sprong van 6.20 en eindigde als zesde. Goedhart stelde teleur. De Alphen se was dit seizo.n al tot 6.19 meter gekomen, maar kwam er nu niet aan te pas. Twee ongel dige sprongen omlijstten een zeer matige 5.52 en dat betekende een abrupt einde van haar optreden. Ook Ingnd Stoots had de nodige moeite om op de 800 meter een ronde verder te komen. Met haar 2.07,6 bleef ze bijna twee secon den onder haar beste seizoen prestatie. maar haalde toch de halve finale, omdat naast de nummers een en twee VSI) elke serie nog eens acht tijdsnelsten over de vier reeksen verder gin gen. De tijd van de 15-jarige Bre dase was net aan voldoende om zich bij dat groepje te plaatsen. Naast de succesjes waren er ook te genvallers en teleurstellingen. Een tegenvaller was bijvoorbeeld de matige hordenrace van Bert Knoltem*. Hij fin! hit In 15 05 seconden en was daarmee een van de twee atleten die de 110 me ter met hindernissen niet binnen de 15 seconden voltooiden. Voor Knollema overigens een uitschie ter in negatieve richting, want hy had dit seizoen nog geen enkele keer 15 seconden nodig gehad. Een teleurstelling werd het optre den van Paul Wijnbergen op de tienkamp. Een spierblessure in het linkerd ij been schakelde hem al op het tweede onderdeel (ver- pi ingen) uit. Haarlem gescoord, na een uitste kende voorzet van Steef Pattia- pon. Oegstgeest had geen kind aan Uni- tas Leiden. De Promovendus won met maar liefst 12-0. Voorde pauze wist de Leidse afde lingsclub de formatie van trainer Verkuylen aanvankelijk nog aar dig tegenspel te bieden, maar na een half uur was het gebeurd met Unitas. In de tweede helft was het éénrichtingsverkeer. Voor Oegstgeest scoorden: Jan de We keer (2x). Jan Hogewoning (3x) Peter Wieman (3x) Ron van der K«>lk i3x) en Dik VU <i- r M.-n MMO heeft zich redelijk kunnen handhaven in het oefenduel te gen een onbetekenend Feye- noord C-team. De volgelingen van trainer Siera hoeven in dit stadium van voorbereiding niet ontevreden te zyn over het mage re 0-2 verlies. Daarbij moet dan wel in acht worden genomen dat de inbreng van de Rotterdamse bezoekers ronduit teleurstellend Het 300-koppige publiek een teleurstelling, alhoewel de thuisblijvers niets gemist heb ben) miste binnen de Rotterdam se gelederen een aantal smaak makers die voor een interessan ter spelverloop konden zorgen. Nu strandden "de jonkies" aan vallend veelvuldig op routiniers als Bernard Kraan, en later Piet van Goozen. MMO kreeg in de openingsfase dan ook de beste kansen. Een knal van Aad van Leeuwen bijvoorbeeld moest door de paal worden gekeerd Feyenoord had de hele wedstrijd wel het heft in handen Ver in de tweede helft resulteerde dat in de 0-1 door Wout van Hees na goed voorbereidend werk van Leo van Turnhout De matig spelende Henk van Goozen, afkomstig van MMO. mocht vanaf de penaltys tip d«-tv. di tn BR mak* nn 11 d hij zelf door Piet van Goozen on deruit was gehaald.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15