Joop Zoetemelk toch m actie tijdens WK in Valkenburg i i li Wfë, KNVB „GELUKKIG"MET AKKOORD NOS Jeugd buitenspel bij NK tennis „Mijn rechten zijn niet gerespecteerd" Topcoureurs boycotten Studio Sport Tl ft onsor Sp stopt Cijf ers profronde VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1979 SPORT PAGINA 13 ZEIST (GPD) - De wedstrijden in de competitie van het betaald voetbal zullen vanaf komend weekeinde, zoals de kijkers en luisteraars dat gewend warenop radio en televisie worden uitge zonden. De onderhandelingsde legaties van de NOS en de IÖJVB bereikten gisteravond uiteinde lijk overeenstemming. Tegen be taling van een bedrag van 3,6 miljoen gulden mogen de NOS en de andere omroepen gedurende drie jaar voetbalflitsen op radio en televisie brengen. De voorwaarden, waaronder de wedstrijden mogen worden uit gezonden, blijven dezelfde als in het oude contract. Dat betekent, dat de televisie per speeldag maximaal drie wedstrijden van elk een kwartier mag uitzenden. De radioflitsen mogen niet langer dan twee minuten duren en be ginnen pas nadat het eerste halj uur van de wedstrijd is ge speeld. Met het bereikte resultaat was met name de KNVB bijzonder geluk kig. ,Jiet oude contract leverde circa f950.000 per jaar op. Met een trentcorrectie kom je dan over een periode van drie jaar op een bedrag uit van 32 miljoen. Nu krijgen we in ieder geval f400.000 meer", verklaarde Eric Vilé, voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB. Maar de winst van de KNVB is in werkelijkheid groter. De voetbal bond heeft namelijk bedongen, dat het bedrag in zijn geheel op 1 september wordt uitgekeerd. Door rentewinst stijgt het bedrag daardoor naar 32 miljoen. Dat betekent in vergelijking met het oude contract een winst van f760.000. Het bedrag komt ten goede aan de 37 clubs in het be taald voetbal. In het eerste jaar zal f32.000 per club worden uit gekeerd. het tweede jaar f35.000 en het derde jaar f 38.000. Heel wat minder gelukkig met de nieuwe overeenkomst is de NOS. Carel Enkelaar voorzitter van de NOS-delegatie: Jk ben blij, dat we uiteindelijk tot overeenstem ming zijn gekomen. Maar we ziin node akkoord gegaan met het be drag van 3,6 miljoen. Voor de NOS is dat toch een bijzonder gro te uitgave. Bovendien moet de omroep over dat bedrag nog eens 18 procent btw betalen." De besprekingen gisteravond in het KNVB-sportcentrum in Zeist duurden beduidend langer dan was verwacht. Ruim anderhalj uur overlegden de delegaties en in die periode moest de bijeenkomst voor nader intern beraad vier keer worden geschorst. Enkelaar: ,J)e KNVB. die aanvankeliik vasthield aan 3,75 miljoenis toen akkoord gegaan met 3.6 miljoen gulden, met de restrictie dat het bedrag wordt aangepast als het aantal speeldagen in de con tractperiode vermindert. „Dat wij bereid zijn meer te betalen dan we tot nu toe hebben gedaan, komt doordat het aantal speelda gen is uitgebreid. Vroeger werd alleen op zondag gevoetbald, te genwoordig ook op zaterdag en woensdag", verklaarde Enkelaar na afloop. Het nieuwe contract betekent voor de KNVB een winst van 24 pro cent. „We zijn blij dat we voor de clubs wat meer uit het vuur heb ben kunnen slepen", sprak Ene Vilé verheugd. De KNVB bestrijdt alleen nog het recht op vrije nieuwsgaringDe NOS beroept zich daar namelijk op wat betreft het uitzenden van radioflitsen Daar wordt nog steeds niet voor betaald. Via een juridische pro cedure wilde KNVB nu uitzoeken of de NOS inderdaad het recht op vnje nieuwsgaring heeft. SITTARD (GPD) - Vier Nederlandse topcoureurs, Jan Raas, Gerrie Knetemann, Joop Zoetemelk en Hennie Kuiper, hebben gisteren een boycot aangekondigd tegen Mart Smeets en Martijn Lindenberg van het NOS-televi- sieprogramma Studio Sport. Voor de start van de derde etappe van de Ronde van Nederland in 's-Heerenbergh las Jan Raas een communique voor waarin hij zei dat de renners verontwaardigd zijn over de negatieve inslag van het programma, waardoor hun beroep in diskrediet wordt ge bracht. Om die reden zullen ze geen medewerking meer verle- Vedetten houden zich koest SITTARD (GPD) - Het wordt langzaam maar zeker tijd dat de organisatie van de Ronde van Nederland zich eens gaat afvragen of de Limburgse etappe niet uit het routeboek moet worden geschrapt. De laatste jaren is de reputatie van de "Konin- ginnerit" steeds verder af gebrokkeld omdat de vedet ten er kennelijk niet veel voor voelen zich met veel machtsvertoon over de Lim burgse bulten te sleuren. Hoewel er gisteren vanuit het vertrek in 's-Heerenbergh hard werd gereden, hebben de grootheden zich gisteren opmerkelijk kalm gehouden. Bijna een kwartier na win naar Fedor den Hertog arri veerde het peloton. "Ik heb me geschaamd deze wed strijd te moeten volgen", luidde het niet mis te versta ne commentaar van de Bel gische ploegleider Fred de Bruyne. Fedor den Hertog sprintte op de Hulsberg weg van zijn medevluchter Bert Oosterbosch en rondde zijn impossante slolo af met de overwinning. De kleintjes hadden dus vrij spel. Al na26 km kwam er een kopgroep van dertien ren ners tot stand, waaruit vier man wegsprongen. Bert Oos terbosch, Roelof Groen, Lu- do Frijns en Fedor den Her tog hadden zich losgerukt en bouwden een knappe voor sprong op. Zeker op het pelo ton, dat met de handen op het stuur 16 minuten achter raakte. Op de Cauberg demarreerden Oosterbosch en Den Hertog. Een sprong die te veel was voor de twee medevluchters. Bert Oosterbosch, knecht van leider Jan Raas, had toen al van ploegleider Peter Post te horen gekregen dat hij geen kopwerk meer mocht doen, omdat hij anders de eerste plaats van Raas in ge vaar zou brengen. Hoewel hij zich dus kon sparen, zag hij geen kans de aanval van Den Hertog te beantwoorden. Achter Den Hertog en Ooster bosch werd Frijns derde en Groen vierde. Daniel Wil- lems, de drager van de groe ne trui, werd winnaar van de sprint van het peloton. Jan Raas behield zijn leiderstrui. SITTARD (GPD) - Het ziet ernaar uit dat Joop Zoetemelk zich neer zal leggen bij de uitslag van de dopingcontrole tijdens de Tour de France, die heeft uitgewezen dat hij een verboden stimulerend middel heeft gebruikt. Ondanks het feit dat er tijdens het onderzoek aantoonbare proce durefouten zijn gemaakt en Zoetemelk zelf nog een slagje om de arm hield door te stellen eerst overleg te willen plegen met de Parijse sportarts Fuchs, heeft hij laten we ten in eerste instantie geen protest aan te zullen tekenen tegen de onreglementaire gang van zaken. Ook de KNWU zal volgens Harry Meuwese, directeur van het Uniebureau, niet aankloppen bij de internationale wielerbond ÜCI, met het oogmerk de uit spraak veranderd te krijgen. Dat er fouten zijn gemaakt staat inmiddels wel als een paal boven water. Voornamelijk bij de con tra-expertise, waarbij niemand namens Zoetemelk aanwezig kon zijn. „Mijn rechten zijn dus dui delijk niet gerespecteerd", zei Zoetemelk, voor wie het bericht van de contra-expertise als een complete verrassing kwam, om dat de renner dat zelf hoort aan te vragen. Dat hij had niet gedaan. Wel tekende hij toen een formu lier, dat nodig is voor de regle mentaire afwikkeling van het te genonderzoek. Op dat papier had echter ook de handtekening van diens ploeg leider, Jean-Pierre Danguillaume moeten staan. Die ontbrak even wel. De Fransman is dan ook een van de weinigen die heeft aange kondigd de zaak tot op de bodem te willen uitzoeken. Die uitlating gebeurde overigens nog al in een geemotioneerde sfeer, waarbij de boze Danguillaume verder liet weten onmiddellijk huiswaarts te zullen keren met zijn ploeg, wan neer hij en Zoetemelk niet met rust zouden worden gelaten. De affaire-Zoetemelk werd overi gens onmiddellijk aangegrepen om de gevaren van de dopingcon troles in het algemeen aan de kaak te stellen. Een dag voor de bekendmaking van de positieve uitslag, die de Keulse professor Manfred Donicke in zijn labora torium had vastgesteld, kondig de Ruud Bakker - soigneur van de formatie van Peter Post - al aan voor de wereldkampioen schappen de groten van de wie lersport aan te zullen sporen me dewerking aan de controle in Valkenburg als protest te weige- Hennie Kuiper stelde gisteren: „Je krijgt de indruk dat mensen er soms aardigheid in hebben om weer eens iemand te pakken. In de wielersport zijn twee kampen, die lijnrecht tegenover elkaar staan. Ik ga Joop niet goedpraten, want er zijn regels waar je je aan moet houden. Maar de hele con trole is een grote puinhoop. Neem nu een man als professor Debackere uit Gent. We weten inmiddels wel hoe die man over wielrenners denkt. Hij moet dan objectief onderzoeken. Ik wil er trouwens wel bij zeggen dat het in Nederland een stuk beter Die laatste mededeling werd echter even later alweer door Jan Raas omver gekegeld. Na de aankomst in Sittard maakte hij bijna de „wisseltruc" mee en had hij het slachtoffer kunnen worden van onoplettendheid van de contro leurs. „Ik moest zelf een i Vier man bepaalden gisteren in Limburg het beeld van de koers. Links Fedor den Hertog die der nen aan interviews of andere ac tiviteiten betreffende de aan staande wereldkampioenschap pen wielrennen in Valken burg. Hennie Kuiper „Het is belachelijk hoe ze de etappe woensdagavond in beeld hebben gebracht We hadden ons al een paar keer eer der gestoord aan bepaalde uitla tingen van de heren, maar giste ren was het werkelijk te gek. Toen we vanmorgen by elkaar aan tafel zaten, waren we het er dan ook al snel over eens dat we niet meer met hen zullen spre ken. Zy breken de sport alleen maar af". Ook Jan Raas liet zich in dergelijke bewoordingen uit. Volgens hem heeft de NOS-equipe tydens de etappe van woensdag opzettelijk gefilmd op plaatsen waar geen publiek stond, en opnamen ge maakt van saaie wedstrydmo- menten. Het stevig aan de tand voelen van Zoetemelk, in het ka der van de geruchtmakende do- pingaffaire, heeft in dat geheel voor de renners geen doorslagge vende rol gespeeld. „Dat kan ik dan nog net wel begrypen", zei Kuiper. Ook de organisatie van de Ronde van Nederland heeft de boycot tegen de NOS afgekondigd Tij dens een persconferentie gister avond in Sittard liet koersdirec- teur Nico de Vries weten dat de woensdagavonduituitzending voor het bestuur reden is geweest om het tweetal te weigeren ooit nog opnamen in deze ronde te komen maken. „Alleen wanneer ze een andere ploeg sturen, zijn ze weer welkom. Maar dan gaan we wel eerst met die heren om de ta fel zitten," liet Nico de Vries we ten. >or de flesjes waar zou komen. Ik koos maar toen ik later keek stond er wel al op de flesjes een 4. Maar ze duwden me toch het formulier onder mijn neus waar ik moest tekenen voor de inhoud van nummer 2". Harry Meuwese heeft zich gisteren trouwens onvoorwaardelijk ach ter Zoetemelk geschaard. De di recteur van het Uniebureau meldde dat er in dit geval geen sprake is van „duistere praktij ken" en dat anabolica in de wie lersport - dit in tegenstelling tot krachtsporten als kogelstoten en discuswerpen-in slechts geringe hoeveelheden worden genomen. De KNWU wil „om alle mogelijke verkeerde gedachten bij het Ne derlandse publiek weg te nemen" morgen na afloop van de Ronde van Nederland een bijeenkomst beleggen, waarop drs. Ketelaars uit Nijmegen en dr. Schatten berg, voorzitter van de medische commissie van de KNWU, een toelichting zullen geven op het geval-Zoetemelk. Hoewel Zoetemelk aanvankelijk liet weten deelname aan het we reldkampioenschap na deze af faire af te willen laten hangen van zijn motivatie op dat moment, heeft hij inmiddels al bekend gemaakt zeker van de partij te zullen zijn in Valkenburg. Ook het idee om onmiddellijk naar huis te gaan uit de Ronde van Nederland werd niet uitgevoerd. „Dat zou toch alleen maar ver keerd uitgelegd kunnen worden, heb ik hem gezegd", zei Meuwe- SCHEVENINGEN (GPD) - De jeugd is gisteren bij de heren buitenspel gezet tij dens de Nederlandse ten niskampioenschappen in Scheveningen. Verras send daarbij was dat niet alleen de pas 15-jarige Eric Wilborts lesgeld moest be talen aan Louk Sanders, maar ook dat Marc Albert niet verder wist te komen dan de kwartfinale. De 19-jarige Limburger, die vorig jaar nog tot de eind strijd wist door te dringen, sloeg zich stuk op de ver betenheid van de zeven jaar oudere Martin Koek. Op het moment dat Alberts twee sets in bezit had en in de vierde reeks met 5-2 leidde, leek hij de winst voor het oprapen te heb ben. Te meer ook omdat Koek liet weten het „niet meer te zien zit ten en ermee te willen stoppen". Koek zei dat terwijl hij zijn rac ket, waarvan een snaar was ge broken, inwisselde voor een be ter exemplaar. Achteraf merkte Koek echter op dat hij bepaald niet aan het opgeven van zijn par tij had gedacht „Het was alleen maar een grapje. Ik ben juist he lemaal niet het type dat het zo maar voor gezien houdt. Ik ga al tijd door". Ditmaal leidde dat tot de opvallen de uitschakeling van Albert, die na de „storing" volledig uit het beeld verdween, (2-6, 4-6, 6-1, 7-6, en 6-2). De kans om nog verder te komen is voor Koek vrij groot. Zaterdag middag stuit hij namelijk op Frits Don, die één set sterk speelde te gen Paul van Min (6-1), maar daarna zodanig in de versukke ling raakte dat hij maar liefst drie uur en drie kwartier moest uit trekken om moeizaam met 5-7, 2-6, 6-1, 9-7 te winnen. De andere halve finale gaat tussen Sanders en Gorter en wordt een herhaling van de eindstrijd van het indoor-kampioenschap vorig jaar december in Goirle toen Theo Gorter verrassend won. Gistermiddag versloeg Gorter de Beverwijker Rob Hak met 6-4, 6-3, 7-5. Heel wat rustiger verliep het duel tussen Sanders en Wilborts, al leek het er even op dat de Tilbur- ger voor een stunt zou gaan zor gen. Wilberts, 14 jaar jonger dan Sanders, ging er met de winst van de eerste set vandoor (6-2 in 23 minuten), kon de schade in de tweede set nog beperken tot 6-4, maar werd daarna met 6-1, 6-2 weggetikt. JAN PREENEN gemengd dubbelspel, eerste ronde: Zwaan/Fleury-Bouwer/Everaars 6-3, 6-2, Van der Torre/Laudin- Schaar/Mentink 6-3, 7-6, Veen- tjer/Koek-Den Bieman/Van Bla- del 6-2, 6-4 en Schutte/Appel- boom-Mesker/Vletter 7-6. BRUSSEL - De Belgische wieler ploeg Flandria zal met ingang van 1 januari 1980 na 22 jaar ophou den te bestaan. De directie van de firma heeft de ploegleiders Bnek Schotte en Jos Huysmans van deze beslissing op de hoogte ge bracht. Aanleiding tot het besluit is de on enigheid in de ploeg en het uit blijven van prestaties. Het me rendeel van de renners is tegen het kopmanschap van Freddy Maertens en steunt daarom Mare Demeyer. Huysmans heeft al eerder aangekondigd te zullen vertrekken wanneer Maertens blyft. Ronny Claes heeft gisteren de vijf de etappe van de Grote Prijs van Wilhelm Teil gewonnen. De Belg finishte na 164 kilometer tussen Winterthur en Hitzkirch met i|l seconden voorsprong op de Ita liaan Giovanni Zola. Beste Ne derlander was Jan Jonkers met een achtste plaats op tien secon den van de winnaar. Grote winnaar gisteren werd de Zwitser Trinkler. De drager van de rose leiderstrui bouwde zyn vunrspmng npdr It.lil.Kin Sti/ uit van! SI min naar 4.22 min en kan de eindzege nu nauwelijks meer ontgaan. 5.37.52, 2. Bert Oosterbosch (Ned-Post) 3.37(mettijdvergoeding5.41.10),3 Ludo Frijns (Bel-Dnessens) 4.21 (met tijdver- goeding 5.42.08), 4. Roelof Groen (Ned- Koopmans) 10.05 (met tijdvergoeding 5.48.01), 5. Daniel Willems (Bel-Jans- sens) 13.52, 6. Johan van der Meer (Ned- Koopmans, 7. Dirk Heirweg (Bel-De Bruyne), 8. Etienne de Beule (Bel-Le- langue), 9. Regis Delephine (Fra-Neye), 10 Gregor Braun (WDL-Naeye). HET ALGEMEEN KLASSEMENT: 1 Jan Raas (Ned-Post) 16.48.9, 2 Daniel Willems (Bel-Janssens) 16.48.17, 3. Jean Luc van den Broucke (Naeye) 16 48 36.4 Gerrie Knetemann (Ned-Post) 16.48.38, 5. Frits Pirard (Ned-Danguillaume) 16.49.12,6. Ludo Peeters (Bel-Janssens) 16.49.17, 7. Aad van den Hoek (Ned- Post z.t., 8. Leo van Vliet (Ned-Post) 16.49.21, 9. Gerrie van Gerwen (Dnes- sens 16.49.22, 10 Dirk Heirweg (Bel-De Bruyne 16.49.23, 34. Joop Zoetemelk (Danguillaume) 17.05.07. Jean Luc van den Broucke 28, 4, Fedoi den Hertog 25, 5. Gerrie Knetemann 21. DAGPLOEGENKLASSEMENT: 1 Janssens 17.21 28, 2. Post 17.24.57. 3 Driessens 17.25.414. Koopi 17.31.33, 5. Naeye 17.35.12 (31 pl), 6. De Bruyne z.t. (62 pl). ALGEMEEN PLOEGENKLASSE- MENT: 1. Janssens 50 03.38, 2. Post 50.07.25,3. Lefevre 50.18.16.4. Dri 50.25.09, 5. Lelangue 50.31.02, 6. Naeye 50.34.02.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13